ONS MODEHOEKJE THEEDRINKEN VOOR HANDIGE VINGERS IN DE TUIN. DONDERDAG 23 JUEI 1935 H A" A R E E M S D' A G R E A D lö Oud Indisch koperwerk, dat onooglijk is geworden, moet men inwrijven met karne melk. Dan doopt men een vochtige vinger in wit schuurzand en wrijft zoolang op het vochtige koper tot de heldere kleur te voor schijn komt. Daarna spoelt men het met ruim koud water na en droogt het af met een zeemleeren lap. Vervolgens wrijft men het op met een zachte droge doek en het resultaat is schitterend. En bovendien blijft het. op deze manier behandelde koper zeker twee a drie maanden mooi. Gewerkt goud kan in wat zeepsop worden schoongeborsteld en daarna moet het goed afgeborsteld worden. Zijn er echter edelstee- nen in het goud gevat, dan doet men het beste het voorwerp alleen droog te behan delen, of als het erg vuil is, in zuivere alco hol te weeken. het daarna door te blazen en schoon te wrijven. Peuteren met een speld e.d. is erg gevaarlijk, omdat daardoor de steenen gauwer loslaten. Vergulde voorwerpen worden zoo mogelijk alleen met zachte doeken opgewreven, daar anders het verguldsel spoedig afslijt. Zijn ze erg vuil, dan worden ze wel eens met een schijfje ui opgewreven of met lauw, zeer vet zeepsop afgenomen; doch het verguldsel slijt door deze behandeling gemakkelijk af. Paarlemoer kan men het best schoonma ken met koud water en krijt. Op andere ma nieren behandeld zou het zijn glans verlie zen. Waarom jokken kinderen? Er zijn verschillende redenen, waarom een kind jokt. In de eerste platas kan dat angst zijn voor een standje, een berisping, straf. Dat is gemakkelijk te verklaren. De schuld voor dit jokken ligt dan niet bij het kind zelf, maar bij de ouders en opvoeders. Soms jokt het kind uit een gevoel van minder waardigheid, van schaamte. Vooral tegen zijn schoolvriendjes en leeftijdgenootjes zal dat het geval zijn. En dan is er nog een soort jokken, dat eigenlijk geen jokken is. Klinkt paradoxaal; maar als ik u verklaard heb. wat ik hiermee bedoel, zult u het met mij eens zijn. Ik bedoel n.l. het jokken, dat de uiting is van een groote fantasie. Een kind komt uit school; onderweg heeft het een beetje loopen fantaseeren. Thuis gekomen, vertelt het een opgewonden verhaal, dat het een hond gezien heeft, zoo groot, zoo groot.... Later blijkt, dat er niets van waar is. Ver dient het kind straf voor dit gejok? Mijns inziens niet; want dit is geen jokken geweest, om straf te ontloopen. Het kind heeft onderweg de geschiedenis gefantaseerd en thuis als waar verteld. Er behoort zeer veel liefde en tact toe, om het kind aan het verstand te brengen, dat dit soort vertelsels voor andere menschen op jokken lijkt. Maar zooals reeds gezegd, heel veel liefde en begrijpen is daarvoor noodig. Een kinderziel is zoo gauw gekwetst Een enkel woord is soms al voldoende om ons het mooiste, dat een kind te geven heeft, zijn vertrouwen, te onthouden. Lange en korte handschoenen Halve mouwen en lange handschoenen met kappen ziedaar twee mode-uitingen die elkaar in letterlijke en in figuurlijke betee- kenis ontmoeten. Daarmee bedoel ik niet in de eerste plaats Ie zomerjaponnetjes met halve mouwen, •aarbij lange handschoenen behooren, maar .le mantels, hetzij die bij complets of de losse witte jasjes die zoo in trek zijn en die ter com pleteering een paar onberispelijke handschoe nen met kappen vragen. Witte zijn er voor dit doel „uit"; het zijn meestal zwarte, donkerblauwe of beige hand schoenen, die bij de mode van vandaag passen. Lijnrecht tegenover deze halve mouwen plus lange handschoenen combinatie, zien we de zoogenaamde Russische, zeer wijde mouw, om de pols met een strak bandje gesloten. Draagt men daarbij handschoenen met kappen, dan verliest de mouw zijn typisch model en maakt den indruk van per ongeluk zoo wijd gewor den te zijn. Zelfs vrij korte slip-on handschoe nen zijn nog te lang, en ook de soort die met knoopjes gesloten worden is daarom niet ge schikt omdat de polsband iedere handschoen- sluiting onmogelijk maakt. Nu zijn er daarvoor buitengewoon korte handschoenen ontworpen, die tot de pols rei ken en nauw aansluiten, zij zijn als slip-on gemaakt, en een klein splitje bovenop de hand vergemakkelijkt het aantrekken. De wijde mouw valt nu over de pols heen, en bedenkt daardoor juist den ingang van den korten handschoen. Elegante Zomerkleeding. Ook in den zomer komen gelegenheden voor. waarop men niet volstaan kan met een luchtig jurkje van voile of georgette. Gelegen heden, waarop men een gekleede zomerjapon moet dragen. Het is moeilijk om de juiste keus te tref fen voor de japonnen; want ze mogen niet te donker of te somber zijn. Op onze illustratie ziet u: Links een japon van zachtgroen satijn, waarvan de doffe kant verwerkt is. De japon, waarvan het bovendeel uit theekleurige kant- bestaat, wordt gecompleteerd door een bolero met drie-kwartlange mouw. De japon daar naast is van lichtblauwe crêpe. De eenvoud van deze jurk geeft 't geheel iets gedistin geerds. Bijzonder mooi is de mantel rechts. Deze is vervaardigd van witte zijde piqué. De sluiting bestaat uit twee knoopen. Tenslotte nog de schetsjes van een tweetal gekleede blouses. De bovenste is van goud geel satijn. Ruim ingezette mouwtjes, een klokkend vallende jabot en bloemen van de zelfde stof als garneering, gaven de japon een apart cachet. Zeer elegant is de blouse vah ivoorkleurige satijn. De pas is glad, terwijl blouse en mouwen fijn geplisseerd zijn. Nu de zomer er eindelijk is, zullen degenen, die de gelukkige bezitters zijn van een tuin, daarvan ten volle willen genieten. Wanneer het eenigszins mogelijk is, zullen zij de maal tijden, die daarvoor in aanmerking komen, in de open lucht gebruiken. Vooral het theeuurtje leent er zich bij uitstek voor om in den turn gehouden te worden. Pakje voor jongetje van 2 a 3 jaar. Ook in de zomer handwerken wij. De handwerk-rage heeft ons zoo be pak ken, dat we zelfs in den zomer nog hand werken. Aan het strand, in het 'bosch. over al zien we handwerkende dames en meisjes. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat we geen zware wollen handwerken onder han den hebben. Het handwerkje is In overeen stemming met het jaargetijde; dus licht en luchtig. Geborduurde, met open zoomen be werkte thee- en ontbijtlakens met bijpas sende doekjes zijn nog altijd zeer gewild. Maar ook het maken van garnituren be staande uit ceintuur, shawl en tasch, meestal met Tiroolsche, kleurige motiefjes versierd, valt zeer in den smaak. Poppen aankieeden is een nieuwe bezigheid. Vooral het kleeden van poppen in verschillende, zoowel natio nale als vreemde, kleederdrachten. Pelerines en schouderkragen van soepele dunne wol, geschikt om op koele avonden over een dun zomerjurkje te dragen ziet men overal maken. Deze kleedingstukken kunnen zoowel gehaakt als gebreid zijn. Heel gemakkelijk zelf te maken zijn groo te linnen strandzakken. Wie heel handig is. kan ze met gummi uitplakken. Het voch tige badgoed kan dan -mee naar huis geno men worden, zonder dat de tasch heelemaal nat wordt. Weven is nog altijd zeer in trek. Wie een beetje slag er van heeft, kan er de mooiste effecten mee bereiken. In kunstnijverheid kringen is men er zelfs al toe overgegaan met eigen gesponnen garens te weven. Het is een vreemd en toch aantrekkelijk schouw spel een modern, zongebruind meiske met kort haar, achter een ouderwetsch spinne wiel bezig te zien. Het spinnen zelf gaat heel gemakkelijk. Als men een uurtje oefent, kan men draden spinnen van tamelijk gelijke dikte. Maar dat is trouwens niet eens noo dig; want volgens het oordeel der deskundi gen krijgt men veel aardiger weefwerk, wan neer men met draden van ongelijke dikte werkt. Het moderne weefwerk is niet zoo pre cies gelijk. Een ruw oppervlak is voor onze moderne interieurs veel geschikter. Zou het ooit weer eens zoo ver komen, dat in ieder huis waar vrouwen en dochters zijn, een spinnewiel staat? Wenken voor de huisvrouw stoffen verwijderen met behulp van absolute alcohol, spiritus of eau de cologne. Als men onmiddellijk na het morsen de vlek met zout bestrooit, heeft men kans, dat een groot gedeelte van het vocht in het zout trekt. Een echte camée kan men schoonmaken in warm water, waarin een scheutje ammo nia is gedaan. Is de camée niet echt. dan al leen koud water nemen, daar de steen an ders misschien loslaat. Ivoor kan men op de volgende manier lij men: men maakt de plaatsjes, die gelijmd moeten worden schoon met spiritus. Dan maakt men een papje uit een deel eiwit, drie deelen water en gips. Dit is een uitstekende lijm voor ivoor. Echt bloedkoraal kan men reinigen met soda. Leg de koralen korten tijd in een lauw-warme soda-oplossing, borstel ze daar na goed af in lauw zeepsop en laat ze in wat zaagsel drogen. Imitatie bloedkoralen mogen hoogstens met water en zeep schoon gemaakt worden. verschillende dingen, die men als „ouder wetsch" over boord had gegooid, toch niet zoo onpractisch waren, als men ons wilde doen ge- looven. En een van die dingen waren de ge haakte of geborduurde plankstrooken. Want niet alleen, dat ze altijd netjes blijven, ze vragen ook zeer weinig onderhoud. We geven hier de afbeelding van een ge schulpte plankstrook, vervaardigd van wit of licht crèmekleurig linnen. Het borduursel en de festonrand worden van witte zijde gemaakt. Hoe aardig uw linnenkast er uit zal zien, als de planken belegd zijn met deze strooken, laat de afbeelding duidelijk zien. TAWILLEHJ VERVORM** VERVEN STOOM» VAfi SAME3HOIDEIT 16. TBC 16884. HAARLEM Geopend tot 6.30 u. n.m. Zaterdags tot 4 u. n.m. (Adv. Ingez. Med.) Het broekje wordt met vier knoopen op het blousje geknoopt. De garneering van het blousje bestaat uit een festonrand en een eenvoudig borduurseltje langs kraagje en overslag. Het aardigst is deze garneering in dezelfde kleur van het materiaal te houden. Maakt men het pakje bijvoorbeeld dus van blauwe toile de soie, dan wordt ook de garneering blauw. enz. Inplaats van het pakje in één kleur te maken, kan men ook het broekje van wollen stof of fluweel vervaardigen en het blousje van shantung, batist, flanel of waschzijde in een lichte kleur. Doelmatige rieten meubelen verhoogen de gezelligheid nog. Op onze afbeelding ziet u de laatste modellen van rieten tuinmeubelen. De theetafel is zoo gemaakt, dat men onder het blad, dat uitgeschoven kan worden, berg plaats heeft voor verschillende dingen, die in den tuin van nut kunnen zijn. Het mandje voor lepeltjes, gebakvorkjes, enz. wordt met een scherpe pen in den grond gestoken. Plankstrooken voor de linnenkast. Nu de huisvrouw en ook het aanstaande huismoedertje weer meer interesse heeft voor haar linnengoed, stelt ze er vanzelf ook meer prijs op, dat de linnenkast er van binnen on berispelijk uit ziet. Een jaar of wat geleden, toen de „zakelijkheid" hoogtij vierde, legden de meeste huisvrouwen papieren kastranden op haar planken. Dat was, volgens haar zeg gen, hygiënischer en practischer; want men kon de papieren randen gemakkelijk ver vangen door nieuwe. Zij zagen daarbij echter twee dingen over het hoofd; ten eerste, dat de randjes niet veel waard waren, gauw scheurden en er dan onoogelijk uitzagen en ten tweede, dat in de practijk alleen bij de groote schoonmaak nieuwe kastranden wer den gelegd. Met het gevolg, dat de linnenkast er het grootste deel van het jaar niet al te fraai uitzag. Langzamerhand heeft men ingezien, dat Ons Wekelijksch Knippatroon. SPECIALE AANBIEDING. Voor een jongetje van 2 a 3 jaar hebben we 1 meter toile de soie van 90 centimeter breedte noodig en voor de voering van het broekje 50 centimeter. We maken van papier eerst het patroontje, dat op de teekening staat afgebeeld. We meten na, of de maten goed zijn, leggen het patroon vervolgens op de stof en knippen het. Bij het blousje knip pen we, buiten de naden, nog drie centimeter extra aan de schouder. Deze ruimte wordt in plootjes gelegd. Dan naaien we de ver schillende deelen in elkaar en vergeten niei de naden aan den binnenkant af te wer ken. Het patroon van onderstaande japon is in een maat te verkrijgen. Deze maat is de vol gende bovenwijdte: 112 centimeter; taille wijdte: 96 centimeter; heupwijdte: 120 cen timeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 683: keuiig ensemble voor oudere da me. Het is vervaardigd van gebloemde zijde of mousseline en bestaat uit een japon met een half-lang jasje. De japon is zeer eenvou dig en heeft lange mouwen. Een smal vestje van wit satijn verlevendigt het geheel. Het jasje daarentegen is mouwloos. Benoodigd materiaal: 6.50 meter van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroon (japon en jasje samen) 30 ots. (plus 6 ets. voor porto-kosten). Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Wij ver zoeken onze lezeressen beleefd haar bestel brieven voldoende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden. Bovenstaand patroon leveren we ook naar maat. Prijs wordt dan 60 ets. voor japon en jasje samen. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier afgebeelde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermel ding van maten is voldoende. Prijs van deze patronen naar maat zijn: voor een mantel 60 ets.; voor een japon 50 ets.; voor lingerie en kinderkleeding 40 ets. en voor blouse of rok 30 ets. per stuk; per bestelling verhoogd met 6 ets. portokosten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8