VERTELLING Zoo'n erge Hoofdpijn? AKICE PITJES Rubriek voor Vragen V R TT D A G 24 TUL" I 1936 H A A R t E M'S DAGBLAD H.D. 135:1!" SiliffliPBliB Liefde en juweelen. door LIONEL DUCKET. John Sterner load besloten alle persoon lijke voorwerpen, die aan zijn vrouw be hoord hadden, op te ruimen. Op de toiletta fel en in alle hoekjes en laadjes vond hij honderd kleinigheden, die op haar terug komst schenen te wachten. John had zich langzamerhand gewend aan de eenzaamheid in zijn huis. Een maand was nu verloopen sinds Ediths dood en het zinnelooze verdriet en de woeste vertwijfeling hadden plaats gemaakt voor een stil verlan gen en een zachten weemoed. Hij had nu de kracht alles op te ruimen, dat hem te zeer aan haar levende tegenwoordigheid herin nerde. Het gezonde menschenverstand gebood hem niet steeds die dingen voor oogen te wil len hebben, die de smartelijke wonde steeds opnieuw openhaalden, die nu langzaam begon te heelen.'t Leven had 't John Sterner niet ge makkelijk gemaakt; maar zijn huwelijk was zeer gelukkig geweest. Een kleine wildzang was ze geweest. Edith. Met een onschuldig, kinderlijk gezichtje. Edith was tevreden geweest met de kleinigheden, die John haar had gegeven. Ze had een bij - zonderen hartstocht gehad voor goedkoope bijouterieën, voor valsche kettingen en rin gen. John opende het kistje, waar Edith haar waardelooze kostbaarheden in bewaard had. Hij liet de glinsterende steenen door zijn vin gers glijden, die aan haar pols, om haar hals en aan haar vingers geschitterd hadden Hoe kwam het. dat hem plotseling die ge schiedenis te binnen schoot? Hij had eens een novelle van de Maupassant gelezen. Een vrouw was gestorven, een vrouw als Edith, die gesteld was op de schittering van on echte steenen. De man, die van haar gehou den had, had na haar dood de edelsteenen probeeren te verkoopen, om er een paar francs voor te krijgen. De juwelier had hem echter gezegd, dat de steenen een vermogen waard waren. De echtgenoot had de liefde van zijn vrouw voor echt gehouden en de steenen voor valsch. Het was omgekeerd geweest. Zou het leven niet eenzelfde situatie scheppen, die aan de fantasie van een kunstenaar ont sprongen was? Oppervlakkig gezien was er wel iets gelijks in de situatie van dien echt genoot en de zijne. Maar dat was toch onzin! Onwillekeurig be keek hij de steenen echter wat nauwkeuriger. Waartoe eigenlijk? Hij had absoluut geen ver stand van juweelen; hij kon geen echte van imitatie onderscheiden. Maar vrouwen zijn wonderlijke mysterieuze wezens. Ze houden altijd een sfeer van geheimzinnigheid om zich heen, waarin men niet kan doordringen Edith was dood, voor altijd verdwenen; maar iets van haar was levend gebleven, in hem zelf: de herinnering. Kon de fantasie van een schrijver die vernielen? Zijn onwankelbaar vertrouwen beschamen? Dat waren ziekelijke fantasieën, waar men niet Aan mocht toege ven. Geboeid echter bleef hij naar de siera den kijken. Mallison Co de croote iuwelierswinkel. was vlak tegenover het huis van Sterner en deze kende den eigenaar van aanzien. Toen hij den winkel binnentrad trof hij Mallison en zijn broer alleen aan. De juwelier groette hem waardig, zooals het behoort wan neer iemand kort geleden een zwaar verlies heeft geleden. „Ik heb van uw verlies gehoord," zei hij aarzelend, „ik kan met u meevoelenuw verdriet moet wel heel groot zijn!" John knikte. „Het is een groote leegte, als de vrouw, met wie men in zoo'n innige verbon denheid geleefd heeft, heengaat." „U hebt echter een groote troostde herinnering aan uw gelukkig huwelijk." „Ik hield erg veel van mijn vrouw," zei John eenvoudig. „U zult wel begrijpen mijnheer Mallison, waarom ik hier ben „De sieraden van uw vrouw?" vroeg Malli son zacht. John knikte: „Wat moet ik ermee doen? Ik heb gedacht dat u de steenen misschien kon gebruiken?" Onverschillig haalde Mallison zijn handen er door, hield er een vluchtig tegen het licht. „Hm", zei hij. „Er zijn tegenwoordig veel imitaties op de markt en de vraag is niet groot. Maar...." Hij scheen een oogenblik te aarzelen, „als u ze kwijt wilt, zal ik er vijf gulden voor geven." Toen John de winkel uit ging, was het hem licht om het hart. Hij had het hoofd opgericht en het was alsof hem een last van de schou ders genomen was. Mallison keek, in gedachten verzonken voor zich uit. „Waarom heb je die dingen gekocht?" vroeg zijn broer verwonderd. „We hebben toch meer dan genoeg van dien imitatierommel en we verkoopen er niets van." Terwijl hij dat zei, was een klant de win kel binnengetreden, een elegante jonge man, die een gouden potlood wilde zien. Maar nau welijks hadden Mallison en zijn broer zich omgedraaid, of een scherp bevel klonk; „Han den omhoog!" De jonge man had een revol ver getrokken „Verroer je niet", sprak hij kort. Op straat, vlak voor den juwelierswinkel, hield een auto stil. met piepend geknars van remmen. De jonge man greep met de linker hand een handvol steenen, die John op de toonbank had gelegd en vloog ermee naar buiten, sprong in de auto, die er in razende vaart vandoor ging. „Het bezoek van mijnheer Sterner is een geluk voor ons," riep de broer van Ma.llison uit. „Anders had die bandiet geen genoegen genomen met een handvol waardelooze stee nen. In ieder geval moeten we dadelijk de po litie waarschuwen." „Het is iets verschrikkelijks." zei Mallison. die met zijn gedachten ergens anders was." „het geloof van een man aan iets dat hem heilig is, te vernietigen." „De politieherhaalde zijn broer, die hem niet verstaan had. „Laat maar, ik geef het niet aan. Er zou den anders vragen gesteld kunnen worden, die mij in een pijnlijke situatie konden bren gen." „Wat bedoel je daarmee?" vroeg zijn broer. „Vragen die je in een pijnlijke situatie zou den kunnen brengen? Het is toch een gewa pende overval geweest, al hebben ze toevallig ook steenen meegenomen, die zoo goed als geen waarde hadden „Deze juweelen waren echt, mijn jongen," sprak Mallison langzaam. „Ze waren 25.000 gulden waard." ,,2'5.000 gulden? Wil je daarmee zeggen dat Binnen een kwartier kuni Ge die vergelen zijn en U ais her boren voelen door één of twee Volgens recept v, Apotheker Dumont (Adv. lngez. Med.) John Sterners vrouw juweelen van 25.000 gul den bezat? Je bent gek. En hoe heb je ze bo vendien zoo vlug kunnen schatten? Je hebt ze niet eens goed bekeken." „Dat was ook niet noodig," zei Mallison zacht, „ik heb ze haar zelf gegeven." R. v. B. Zou U liever meer huur betalen? Ook al krijgt U er geen beter huis voor? Dwaasheid I zegt U. Maar als 12. 3. het beste zelfwerkende wasch- middel 18 cent kost, wilt U dan soms meer besteden? Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best HANDELSONDERNEMING ARS0L - APELDOORN (Adv. lngez. Med.) ONDERDLINGE ZIEKTE-RISICO VERZEKERING VOOR HET SCHOEN- BEDRIJF. In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond is Woensdag de 15de jaarvergade ring gehouden van de Onderlinge Ziekte- Risico Verzekering voor het Schoenbedrijf. De vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer M. D. Lankester, uit Amster dam, die een kort welkomstwoord sprak, waar na de administrateur, de heer F. Hessels, ver slag uitbracht over het afgeloopen boekjaar. Tengevolge van den economischen toestand in het bedrijfsleven in het algemeen en in de schoenbranche in het bijzonder, maakte de O.N.Z.R.V. een moeilijk jaar door, waarin zich zoowel voor het vrijwillige als voor de wet telijke verzekering de daling van het ver zekerde bedrag voortzette. Inkrimping van personeel en verdere loonsverlaging hadden voor de wettelijke verzekering een verminde ring van premie-ontvangsten ten gevolge. Bij de vrijwillige verzekering kwamen, tengevolge van slechte bedrijfsuitkomsten vele verlagingen van het verzekerde bedrag voor, waardoor 13% minder aan premiën is ontvangen dan ver leden jaar. Met verdere daling van deze in- komstenpost moet rekening worden gehouden. Het totaal van het verzekerd bedrag bedroeg rond 1.220.000, hetgeen 8% minder is dan In het vorige boekjaar. In verhouding waren de uitkeeringen belangrijk hooger, vooral in het voorjaar van 1935 kwamen veel ziektege vallen voor. In het bijzonder in de groepen der hoogere leeftijden. Dit jaar is voor het eerst sedert de oprichting der O.Z.R.V. de reserve aangesproken en ingeteerd. De gene rale controle heeft ook dit jaar wederom nut tig werk verricht. Bij tellingen van 22.491.89 sluit de balans over het afgeloopen boekjaar met een nadeelig saldo van 2.807.06. In Februari j.l. is de vergoeding voor controle verlaagd met 25%. Nadat het jaarverslag van den administra teur en het financieel verslag waren goedge keurd. zijn de periodiek aftredende bestuur ders. de heeren W. Donker Pzn. uit Rotterdam en R. Meester uit Leeuwarden, bij acclamatie herkozen. Aangenomen is een bestuursvoorstel, hou dende beperking van abnormaal risico. Een voorstel van den Amsterdamschen Schoenma- kersbond, betrekking hebbende op de uitkee- ring van eventueele reserve op naam, is met overgroote meerderheid van stemmen ver worpen. De vergadering had een geanimeerd verloop. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 1 Juli t/m. 15 Juli zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 39780 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Heeren Dames Abonné's 2847 2783 20 ets. baden 314 329 10 ets. baden 1107 1130 Vereenigingsbaden 453 340 Schoolbaden 2348 1493 Kostelooze baden 5128 5281 Delft Abonné's 20 ets. baden 10 ets. baden Vereenigsbaden Schoolbaden KON. NED. ZANGERSVERBOND SLUIT ZICH BIJ TOONKUNST AAN. Het Kon. Ned. Zangersverbond heeft te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. In die vergadering kwam aan de orde het voor stel van het hoofdbestuur tot aansluiting bij de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. Op uitnoodiging van het Verbond werd deze vergadering bijgewoond door den algem. voorzitter der Maatschappij, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, alsmede door den alg. secretaris dr. Paul Cronheim. Nadat de voor zitter van het K.N.Z.V., de heer J. R. Korn- acker, het voorstel had ingeleid, heeft de heer Van Beresteyn in een warmgestemde rede deze eerste breed-opgezette poging tot samenwerking toegelicht en de algemeene be- teekenis ervan uiteengezet. Verschillende af gevaardigden, die aanvankelijk bezwaren ge opperd hadden, verklaarden na deze rede de beoogde coöperatie uit volle overtuiging te zullen steunen, zoodat ten slotte het voorstel van het hoofdbestuur tot aansluiting bij toon kunst met overgroote meerderheid 96 stem men voor en 3 stemmen tegen werd aan genomen. Dit resultaat werd met levendig applaus ontvangen. HAARLEM'S POSTAAL MANNENKOOR. Woensdag gaf Haarlem's Postaal Mannen koor, dirigent de heer P. M Germes, een con cert in den tuin van Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan. Aan dit Concert werkte mede Haarlem's Postaal Kinderkoor onder leiding van Mej. Truus Ligthart, terwijl het solistisch gedeelte werd verzorgd door mej. Rieb. van Veen, alt te Amsterdam. De zang werd op hoogen prijs gesteld. Na afloop bracht de besturende zuster namens allen hartelijk dank aan allen, die hadden medegewerkt WIE IS HET BEKENDST? Ter beantwoording van de vraag, wie de bekendste persoon od luchtvaartgebied in Nederland is. heeft de Algemeene Lucht- vaartvereeniging voor Nederland een en quête uitgeschreven. De deelname is geheel gratis. Inzenders behoeven niets anders te doen dan den naam van den naar hun meening bekendsten per soon op luchtvaartgebied in Nederland op een briefkaart te vermelden en deze kaart, voorzien van eigen naam, adres en geboorte datum op te zenden aan: de AM. Propa ganda van de A.L.V. v. N. te Voorburg. Als belooning voor de medewerking stelt de A. L. V. v. N. meer dan 1000 schitterende prijzen voor de inzenders beschikbaar. De prijzen bestaan o.a. uit vliegtochten in. bin nen- en buitenland en talrijke andere prij zen. Alle inzenders hebben gelijke kans om een der aantrekkelijke prijzen te winnen. Daar slechts een groote deelname deze en quête kan doen slagen, verdient het aanbe veling, dat ieder, die zich voor de luchtvaart interesseert, hieraan meedoet. ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is "benoemd tot lector in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in burgerlijk recht en in de hypothecaire en kadastrale administratie mr. J. H. Jonas, hypotheekbewaarder te Zut- phen. DViDZLIJX GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad werden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie Groote Houtstraat 93 met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe bereidt men tomatenpuree en waarvan maakt men oranje marmelade? ANTWOORD: Tomatenpuree. Benoodigd: 2\'o kg. tomaten (voor pl.min. 3 fleschjes, ieder in houdende 1 1/4 dL.). Wasch de tomaten, verwijder de groene kelk blaadjes. snijd ze in stukken en laat ze gedu rende pl.m. een half uur tot moes koken, onder af en toe roeren. Wrijf de vruchten door een paardeharen zeef en laat ze 1 a 2 uur tot de ver langde dikte inkoken (de tijd hangt af van de tomaten), nu en dan roeren. Doe de puree in de fleschjes, die eerst 20 minuten zijn uitgekookt. Schenk, als de puree koud is geworden, er een weinig slaolie bovenop. Sluit de fleschjes af met een kurk. Dompel ze daarna, de fleschjes rond draaiende, met het boveneinde' in gesmolten fles- schenlak of hars met een weinig gele was ver mengd, zoodat de kurk en de rand der flesch er geheel mee omgeven zijn. Oranjemarnielade. Benoodigd: 4 sinaasappelen. 1 citroen. 2% 1. water, pl.m. 1 1/4 kg. suiker. Borstel de vruchten schoon, zet ze een nacht in koud water te weeken. Kook ze den volgen den dag gaar in hetzelfde water, tot ze volkomen zacht zijn, gedurende pl.m. iy2 uur. Probeer met een zilveren vork of een puntig houtje of de vruchten zacht zijn. Neem ze uit het vocht, snijd ze in vieren, verwijder de pitten, de harde vezels en het witte gedeelte van de schil. Snijd het ove rige deel van de schil zoo dun mogelijk in lange snippers. Voeg het vruchtvleesch en de snippers bij het vocht. Meet de hoeveelheid; deze moet nu pl.m. 2 1. zijn. Neem 2/3 van het gewicht aan suiker, dus ruim 1 1/4 k.g. Laat alles samen eenl- gen tijd inkoken, zonder de suiker, tot de mar melade met de suiker nog maar pl.m. 10 min. be hoeft te koken. Voeg dan de suiker toe en laat de jam inkoken, tot ze dik genoeg is. Doe ze in do uitgekookte potten en sluit deze af met voch tig perkamentpapior. VRAAG: Hoe maak ik ongebleekt katoengoed waterdicht voor een kampeertent? ANTWOORD: Leg, of nog beter, span de ka toen tusschen latten of touwen en bestrijk zo met een gewone schilderskwast met y2 rauwe en 1/2 gekookte lijnolie en laat zoo een week dro gen VRA AG:Op een blauw zijden japon heb lk re gendruppels gekregen, die vlekken veroorzaak» hebben. Hoe kan ik die het beste verwijderen' ANTWOORD: Met dotje watten afwrijven, niet te vochtig, en daarna de vlek bedekken met mag nesia, hetwelk na een uurtje verwijderd kan worden. VRAAG: T-Toe mnnlc Ik zuiver wollen stof wa terdicht? ANTWOORD: Dompel en wasch de stof 10 mi minuten in lauwwarm zeepsop. Sla uit en laat 10 piinuten uitdruipen. Daarna In een aluinbad van 1/4 pond fijne aluin op S 1. warm water 10 min. behandelen, uitdrukken en glad ophangen te drogen. VRAAG: Hoe moet ik bessensap van zwarte bessen inmaken? ANTWOORD: Wasch de zwarte bessen en zet ze op met zooveel water, dat ze ruim half onder stniin. Laat ze koken, tot zo zacht geworden zijn (10 a 15 minuten) en pers ze dan door een vruchtenpers of door een dubbel gevouwen lin nen doek. Doe het sap in een schoone pan en laat het nog 15 a 20 minuten koken en neem er zorgvuldig het schuim af. Vul er dan de goed schoongemaakte en uitgekookte flesschen mee. sluit deze direct met uitgekookte kurken en lak ze dicht. VRAAG: Hoe maakt men Fosco? ANTWOORD: Roer twee lepels cacao en vier lepels suiker door elkaar en maak met koud wa ter een goed vloeibare pap. Voeg er voor het ge bruik spuitwater bij (een eetlepel op een limo nadeglaasje spuitwater). BELASTING ZAKEN VRAAG: Op welke wijze kan men de juistheid van den aanslag in de Personeele Belasting con troleeren? Bedoeld worden de percentages, hoofdsommen, opcenten etc. ANTWOORD: Door aanschaffing van een goedkoope uitgave van de wet en wat de opcen ten betreft door informatie ter gemeentesecreta rie, afd. belastingen. VRAAG: is het juist dat de hondenbelasting voor een waakhond is gesteld op 2.50? Zoo ja. hoe is het dan mogelijk dat ik voor mijn hond. dien wij niet voor ons plezier houden (mijn vrouw en ik zijn doof en de hond let op de bel) 5.moeten betalen? Hoe in dezen te hande len? ANTWOORD: Voor een waakhond is slechts de helft van de belasting verschuldigd. Uw hond is vermoedelijk geen waakhond in den zin als in de verordening wordt bedoeld Voor informatie kunt u zich desgewenscht vervoegen aan het bureau der gemeentebelas tingen. Pandpoort, alhier PLANTEN VRAAG: Mijn noteboom (7 jaar oud) staat er frisch bij, maar do jonge vruchten vallen steeds af. De boom staat op zandgrond. Hoo moet ik hem behandelen? ANTWOORD: U kunt probeeren den boom rond te steken, maar dat is een paardemiddel, want in den regel geeft een noot pas op hooge- ren leeftijd vruchten. VRAAG: Mijn cyclame heb ik in het voorjaar tot den bol toe afgesneden en in de aarde gela ten. Ze staat volop in het licht op een warme plaats en krijgt eens in de week water. De bla- anderen loopen al heel erg uit. Is dit goed of moet ik een andere behandeling toepassen? ANTWOORD: U bent wel wat vroeg, doch het kan geen kwaad. Laat de plant stil bulten staan. Ze staat toch in een pot? Niet voor dc nacht vorsten komen de plant in de kamer zetten, volop in het licht. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik doplulzen van een palm. zonder dc blaren te beschadigen? 2. Aan mijn koningsvaren komen dorre blaadjes. Toch krijgt de plant voldoende water en op tijd mest. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: 1. U moet met een borsteltje, gedoopt in een vloeistof bestaande uit zeepwater, waardoor een scheut spiritus, de bladeren schoon maken en met water naspoelen. Misschien Is een keer herhalen wenscholijlc 2. Dat is zonder nader aanwijzing moeilijk to zeggen. De plant krijgt toch wel licht genoeg? Een varen behoort wel niet ln de zon te staan, doch eischt toch voldoende licht. Mest hebben ze niet veel noodig, doch mest gegeven? water. Heeft u ook te veel VRAAG: 1. Hoe kan ik een witte hortensia blauw krijgen? 2. Wanneer kan ik een fuchsia stekken en hoe moet ik dat doen? ANTWOORD: 1. Met een weinig ijzerroest door het water te doen. Misschien kunt u bij een han delaar in tuinbouwartikelen een klaargemaakt mengsel krijgen. 2. Nu. De jonge kopjes in wat zanderigen grond zetten U had het ook in het voorjaar kunnen doen. Zoo koud mogelijk zonder vorst op een lichte plaats overhouden. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Op hoeveel vacantio heeft een dienstbode voor dag en nacht recht? 2. En op hoeveel vergoeding van kostgeld in dien tijd? ANTWOORD: 1. Recht daarop heeft zij niet. Het gebruik brengt mee, dat zij jaarlijks 814 dagen krijgt. 2. Op 1.per dag. VRAAG: Heeft mevrouw het recht van het loon van een dagmeisje 2.50 af te houden voor schavergoeding voor een paraplubak, die zij ge broken heeft. Bij het in dienst nemen is niets ter zake overeengekomen. ANTWOORD: Ja, tenminste als zij schuld aan het breken heeft. Of dit ineens mag is afhanke lijk van de grootte van het loon. VRAAG: Wie is aansprakelijk voor de tand artsrekening van een meisje, dat voor dag en nacht dient? Mevrouw is niet in een ziekenfonds voor het personeel, ANTWOORD: Het meisje. VRAAG: Als men een aanrijding heeft gehad met een gehuurde auto, die niet verzekerd was. wie moet dan de schade vergoeden, de eigenaar van de auto of degeen die ermede gereden heeft? (Proces-verbaal werd niet opgemaakt). ANTWOORD: Beiden zijn aansprakelijk. De chauffeur alleen als hij schuld heeft. DIEREN VRAAG: Hoe moet een schildpad, die vrij in den tuin loopt, behandeld worden? Moet hij een nachthok hebben? Hoe moet het dier gevoed worden? Wij geven het slablaadjes en brood en melk, maar hij eet er weinig van. ANTWOORD: U behoeft geen bijvoer te geven. LT kunt een omgekeerd kistje in den tuin zetten met ingangopening, poortvormig en in het na jaar dit dik met turfmolm vullen voor den win terslaap. TOCHTJES VRAAG: 1. Welke papleren heeft men noodig voor een reisje van 3 a 4 dagen naar Duitschland per motorrijwiel? En wat zijn de kosten? ANTWOORD: Men heeft noodig: een paspoort voor de(n) berijder(s) benevens een triptiek en een carnet de passage voor het motorrijwiel. De ze laatste papieren kunt u aanvragen bij den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, Park straat, Den Haag, of Keizersgracht, Amsterdam. Daar zult u ook wel de kosten vernemen. VRAAG: 1. Heeft men voor een tiendaagschen fietstocht door Frankrijk een triptiek noodig? Zoo ja, wat is de prijs ervan en wordt het dooi den A. N. W. B. verstrekt? 2. Is het mogelijk een gewoon paspoort te la ten verlengen op het Hollandsche consulaat te Brussel en wat zijn de kosten? ANTWOORD: 1. U heeft een douanekaavt noodig. Deze knart, die 0 maanden geldig is, moet u aanvragen bij het Fransche consulaat te Am sterdam. 2. Ja, dat Is mogelijk. Kosten ongeveer 6. VRAAG: Hoe laat vertrekt de boot van Am sterdam naar Zwolle? En Zondags? Wat kost de overtocht voor personen en fietsen? ANTWOORD: Dagelijks behalve Zondag te 9.15 en 21 uur. Eerste klas enkele reis 1.50, retour 2.25. Tweede klas enkele reis 1.retour 1.50. VRAAG: 1. Heeft men voor Noord-Brabant rijwielkaarten noodig? Zoo ja. waar moet men die aanvragen en wat kosten ze? 2. Ik heb gehoord dat men met de fiets vrij naar België mag, als men lid is van de Maas- trichtsche Kettinggangers. Is dat zoo? Zoo ja, waar moet men dat lidmaatschap aanvragen en wat kost het? ANTWOORD: 1. In Noord-Brabant heeft men een kaart noodig om de provinciale wegen te be rijden. Kosteloos aan te vragen aan de Provin ciale Griffie te 's-Hertogenbosch onder opgave van naam. adres en geboortedatum (gefrankeer de antwoord-enveloppe insluiten). De kaart is ook aan te vragen bij het binnenkomen van de provincie aan het eerste gemeentehuis. Verzuim wordt beboet. 2. Die vereeniging verstrekt inderdaad triptie ken. De kosten zijn ons niet bekend. Vraagt u dat eens aan het politiebureau of bij Vreemde lingenverkeer te Maastricht. VRAAG: Wat is de mooiste fietsweg van Haar lem naar Volendam? Hoeveel km.? En de kortste weg? Hoeveel km.? ANTWOORD: Haarlem Halfweg Amsterdam Monnikendam Volendam 43.5 km. (kortste). Haarlem Spaarndam Zaandam Koog aan de Zaan Purmerend Edam Volendam 4S.1 km. (de mooiste weg). VRAAG: 1. Hoe laat vertrekt de boot Amster dam-Harderwijk? En wanneer de autobus Har- derwijk-Epe? 2. Wat is de kortste fietsweg van Harderwijk naar Epe? Hoeveel km,? ANTWOORD: 1. Holland-Veluwelijn Amster dam-Harderwijk S.30 v.m. en 5.30 n.m. Zater dag: 8.30 v.m., 2.30 n.m. en 7 n.m. Zondags geen dienst. Autobus Harderwijk-Epe: 8.10 (Zaterdag niet) 10.30 12.30, 2 uur (Zaterdag niet), 4.35, 6 uur, fl.15 (Zaterdag en Zondag niet). 2. Harderwijk. Nunspeet. Soerel. Tongeren, Epe. DIVERSEN VRAAG: Vertrekt er Zaterdags overdag een boot van Amsterdam naar Lemmer en omge keerd? Hoe laat en wat kost deze reis? ANTWOORD: Van Amsterdam v.m. 9.15 uur en n.m. 11 uur. Van Lemmer naar Amsterdam v.m. 9.30 uur en n.m. 12 uur. Kosten retour: 1ste kajuit 2.25, 2de kajuit 1.50. VRAAG: Wat bedraagt het staangeld van een tent te Zandvoort. Bloemendaalsche strand en Wijk aan Zee? ANTWOORD: Zandvoort: voor een middag van 3 uur tot 's avonds 0.25. Voor een heelen dag of dag en nacht 0.50. Per week eerste en tweede week 3.50, 3de en 4de week 3.5de en 6de week 2.50, elke daarop volgende week 2.Vergunningen zijn te krijgen aan het po- Iitiepösthuis in het tentenkamp. De tent mag niet grooter zijn dan 18 vierkante meter en de lang ste zijde niet langer dan 6 m. Bloemendaalsche strand: 0.60 per dag en na 3 uur 0.25 per dag. Kampeeren des nachts is verboden. Te Wijk aan Zco bestaat geen gelegenheid tot kampeeren. VRAAGMogen ln een jeugdherberg ook over nachten man, vrouw en twee meisjes van 10 en 12 Jaar? Zoo Ja, kunt u mij dan het adres op geven van een jeugdherberg in of nabij Nijme gen? Wat zijn de kosten en moet logies voor éen nacht vooruit aangevraagd worden ANTWOORD: Om tot de jeugdherbergen te worden toegelaten moet men in het bezit zijn van een voor het desbetreffende jaar geldige toe gangskaart, aan te vragen aan de verkeers- bureaux van V.V.V. Die kaarten moeten met een termijn van 14 dagen worden aangevraagd. Dan kan men tegelijkertijd een gratis gezinsleden- kaart verzoeken. Het is gewenscht. de komst vooraf te melden om teleurstelling, wat plaats be treft, te voorkomen. Er is een jeugdherberg te Nijmegen. Het adres luid: Fr. Verschuur. Van Slichtenhorststraat 110 te Nijmegen. Daar kunt u nadere inlichtingen vragen. ANTWOORD: 1. Hoe verkrijg ik verlenging van de Koninklijke Goedkeuring eener vereeni ging? 2. Wat kost dat? ANTWOORD: 1. Door u bij verzoekschrift te wenden tot Hare Majesteit de Koningin. 2. Het móet gezegeld zijn met een plakzegel van 25. VRAAG: Waar moet men zich vervoegen om op Texel te kampeeren? Hoeveel zijn de kosten ANTWOORD: Terrein Staatsboschbeheer. aan melden bij den boschwachter A. Epe te De Koog. Terrein op" het strand bij De Koog en De Cocksdorp, aanvragen ter gemeentesecretarie, Den Burg. Tererin aan den weg naar de Slufter van Elerland, aanmelden bij A. v. d. Werf, Eierland, Texel. Kosten tot 5 dagen 1.50, tot 5 weken 3. Terrein in de duinen bij den lichttoren te De Cocksdorp, aanmelden bij Tj. Alderlieste, lichttoren te De Cocksdorp. Kampgeld van de terreinen 1, 2 en 4 is ons niet bekend. VRAAG: 1. Is men verplicht in een vereeniging verrekeningen boven 10 van verschillende lichamen of personen, bij die vereeniging behoo- rende, van zegel te voorzien? 2. Is het mogelijk bij verbouwing van een perceel dat de eigenaars van de belendende per- ceelen aansprakelijk gesteld kunnen worden voor eventueele schade als verzakkingen, stutten van belendende muren enz.? ANTWOORD: 1. Ja. behoudens de uitzonderings gevallen. 2. Ja. VRAAG: Mijn huishoudster ligt te mijnen hui ze ziek, zoodat lk nu al gedurende 5 weken an dere hulp heb moeten nemen. 1. Moet ik deze huishoudster volgens de wet gewoon loon uitbe talen 2. Zoo niet, hoe lang Is de daarvoor gestelde tijd 3. Komen ook de dokterskosten voor mijn re kening? (Zij is bij de week gehuurd en zonder eenige schriftelijke overeenkomst). ANTWOORD: 1. Slechts gedurende 14 dagen. 2. Zie onder 1. 3. Ja, gedurende 6 weken. BOOT NAAR ELBURG Naar aanleiding van het antwoord op een vraag betreffende een boot Amsterdam-Elburg, verzoekt men ons mede te deelen. dat er wèl een rechtstreeksche bootverbinding AmsterdamEl- burg bestaat, n.l. van de Nieuwe Veluwelijn. Af vaart van het Stationsplein te Amsterdam. Ver trek Zondag. Woensdag en Vrijdag om S.40 uur. Tarief: le lel. retour 0.75. Enkele reis 0.50. Kindoren retour 0.40. Kinderen enkele reis 0.30. 2e kl. retour f 0.60. Enkele reis 0.40. Kinde ren retour 0.30. Kinderen enkele reis 0.20, Rijwielen en kinderwagens 0.30.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10