Nu ook f WAAR DE JAMBOREE IN 1937 ZAL ZIJN. Kattenrennen. Aerdenhout- Heemstede Besprekingen te Londen geëindigd. Hei Befaiifeqkste 54e Jaargang No. 16283 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 24 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:'10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Toestand te Madrid wordt steeds ernstiger. Optimistische berichten van Generaal De Llano. LISSABON, 24 Juli (Reuter) Dertig Britsche vrouwen en kinderen hebben den nacht op de Britsche ambassade te Madrid doorgebracht. In de ambassade worden maatregelen getrof fen om nog een grooter aantal Britsche vluch telingen te kunnen herbergen, want de toe stand wordt steeds erger. De regeering deelde vannacht mede, dat 300 Soldaten van de colonne van generaal Mola gedeserteerd zijn en zich aan de regeerings- getrouwe autoriteiten van het dorp Vosin, in Guadarrana, hebben onderworpen. De regeering heeft bepaald, dat alle soldaten van het garnizoen te Madrid zich zoo vroeg mogelijk in den morgen in hun kazernes moe ten melden. De radiozender van Sevilla heeft vannacht een rede uitgezonden van den leider van den militairen opstand in Zuid-Spanje, generaal De Llano, waarin hij zich zeer optimistisch over den stand der revolutie tegen de linksche regeering te Madrid uitliet. Cadiz in handen der rebellen. Bemanning van regeeringskruiser gefusilleerd. (Men zie eerst pag. 4) PARIJS, 24 Juli. De „Figaro" meldt uit Cadiz, dat deze plaats weer in handen der opstandelingen is. De in de haven liggende Spaansche regeeringskruiser heeft zich moe ten overgeven. De geheele bemanning is we gens muiterij en de vermoording harer offi cieren gefussilleerd. Drie andere regeerings- schepen zijn door vliegtuigbommen zwaar beschadigd. Toestand te Madrid wordt hoogst ernstig. De toestand te Madrid wordt hoogst ernstig en alle pogingen worden in het werk gesteld, om de Amerikanen naar de ambassade over te bren gen, aldus een bericht afkomstig van de ambassade der Vereenigde Staten te Madrid, waar reeds meer dan 100 Amerikanen een toevlucht heb ben gezocht. De reden van onze ongerustheid, zoo wordt aan het bericht toegevoegd, is de ontvangst van de tijding, dat de regeeringstroepen ten Noorden van Madrid verslagen zijn en zich in wanorde naar de hoodstad terug trekken. Volgens een te Lissabon opgevan gen radiobericht zijn de opstande lingen onder bevel van generaal Mola thans nog slechts 24 K.M. van Madrid verwijderd. Zij wachten ver sterkingen af, alvorens de hoofdstad aan te vallen. Nederlaag der regeerings troepen? WASHINGTON, 24 Juli. (D.N.B.-AN.P.) In een telegram van den secretaris van de Ame- rikaansche legatie te Madrid wordt de toe stand in de hoofdstad als zeer kritiek ge kenschetst. De regeeringstroepen zouden ten Noorden van de stad een slag tegen de op standelingen hebben verloren en in groote wanorde op de stad terugtrekken. In het gebouw van de Amerikaansehe am bassade bevinden zich reeds meer dan 100 vluchtelingen en dit aantal groeit steeds. Op het dak van het gebouw van het dagblad ABC is roode militie met mitrailleurs ge posteerd. Uit Malaga wordt vernomen, dat gewa pende communistenbenden door de straten trekken, die allen, die tot de rechterzijde be hoorden, zonder vorm van proces neerschie ten. Uit Lissabon: Primo de Rivera, de zopn van den monar- chistischen ex-dictator, zou uit de gevange nis te Alicante bevrijd zijn en het bevel op zich hebben genomen van een colonne re bellen, waarmede hij naar Madrid oprukt. Nederlandsch gezant te San Sebastian geïsoleerd. Vice-consul te Madrid neemt zijn taak waar. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Met het oog op de afsluiting, waarin de Nederlandsche gezant en de gezant schapssecretaris zich te San Sebas tian bevinden, is de behartiging der Nederlandsche belangen in Spanje tijdelijk opgedragen aan den vice- consul Schlosser te Madrid. Hiervan is aan de Spaansche re geering mededeeling gedaan. De Taal der Diplomatie. Het Parijsche dagblad l'Oeuvre van 23 Juli verschijnt op zijn titelpagina met den volgen den titel-van-den-dag (manchette): ,.De Engelschen wilden geen conferentie. Wij wilden ons niet tevreden stellen met een Ontmoeting. Dus zal het nu een vergadering zijn", (In de buurt van Londen zijn de eerste rennen voor katten achter een gemotoriseerde muis georga niseerd.) Naast de paarden-, hazewinden- En natuurlijk kippenren, Heeft men nu zoowaar in Londen, Kattenrennen uitgevonden, En daarover, waarde vrinden, Moet mij toch iets uit de pen. Je mag dan de kat vereeren, Maar een rendier is ze niet. Dat zal niemand mij bestrijden. Ook al kan de kat bij tijden, Door de dakgoot snelverkeeren, Als z' een prooi of onheil ziet. Denk u in, een race voor katten, Met een enthousiast publiek. Dat bereid is geld te dokken, Om op 't resultaat te gokken. In de hoop op aardsche schatten. Dat 's de nieuwe kathletiek. Poes moet op haar kussen spinnen, Of moet dwalen om het huis, Maar zich niet aan katzwijm wagen, Door als loopkat voort te jagen, Om een kattenren te winnen Achter 'n nagemaakte muis. 'k Vind zulk katjesspel niet aardig En ik hoop dat deze sport, Voor de lieden, die haar schiepen En het risico dus liepen, Als een poespas, menschonwaardig. Gauw een kat-astrofe wordt. Men hoort toch de kat te sparen, Voor 't verwekken van de roes, Die wat gokbeluste menschen Zich nu eenmaal altijd wenschen, Moge men het snel ervaren: Rennen is niet voor de poes! Inspecteur Verschoor 25 jaar bij de politie. Op 16 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden dat de inspecteur van politie eerste klas G. J. P. Verschoor bij de Haarlemsche politie in dienst trad. Vóór dien tijd was de heer Verschoor werkzaam op de Gemeente-secre tarie te Kampen. Hij begon zijn loopbaan bij de politie te Haarlem als klerk. Op 16 Juni 1913 werd hij bevorderd tot adjunct-inspec teur; op 1 Januari 1919 tot inspecteur twee de klasse en op 1 Januari 1923 tot inspecteur eerste klasse. Als zoodanig is hij thans werk zaam op de afdeeling Recherche. De heer Verschoor, die veler achting ge niet. wil zich aan elke huldebetuiging ont trekken. Daarom zal hij op 16 Augustus in het buitenland vertoeven. een Filiaal van FRANKEN in Morgen openen wij ons 10e Filiaal aan de Zandvoortschelaan 177 Telefoon 26891 fccutUeu's BcM>dpa&deUeti Haarlem, Heemstede, Bloemendaa! (Adv. Ingez. Med.) Salarissen ambtenaren en politie te Bloemendaal. De Bloemendaalsche Gemeenteraad besloot in haar zitting van Donderdagmiddag aan den minister van Binnenlandsche Zaken te berichten, dat de Raad de voorstellen van dien bewindsman inzake de salarissen voor de po litie niet aanvaardbaar acht. De voorstellen van B. en W. inzake de sa larissen der gemeenteambtenaren, waarbij eenigszins aan de wenschen van den minister werd tegemoet gekomen, werden aangenomen (met 3 pet. kinderbijslag). Mr. J. A. N. Patijn gezant te Brussel. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. J. A. N. Patijn, H.M.'s gezant te Rome, oud-burgemeester van 's-Gra- venhage, tot H.M.'s gezant bij het Belgische hof. BOOTTOCHT ONDERLING GENOEGEN. Op Zondag 26 Juli a.s. houdt de vereeniging Onderling Genoegen haar jaarlijksche boot tocht naar Muiden en omgeving. In Muiden wordt een bezoek aan slot en strand gebracht Ook wordt voor verschillende attracties aan boord zorg gedragen. Fa. GUDE, 74 Iordensstraat, TELEFOON 13132. Uitzending van DINERS. Dagelijks keuze uit 10 soorten Vlees en Groenten. DINERS vanaf ƒ1.— NASI GORENG. (Adv. Ingez. Med.) Duitschland en Italië uitgenoodigd tot nieuwe conferentie. Officieel communiqué gepubliceerd. Zooals verwacht werd, is de con ferentie tusschen de vertegenwoor digers van Frankrijk, België en En geland te Londen, in één dag geëin digd. Gistermiddag om 6 uur werd een slotcom muniqué uitgegeven, dat de volgende conclu sies bevat: 1. Het voornaamste doel, waarnaar de po gingen van alle naties van Europa moeten uitgaan, is het versterken van den vrede door een algemeene regeling. 2. Een zoodanige regeling kan slechts ver kregen worden door een vrije samenwerking van alle belanghebbende mogendheden en niets zou rampspoediger zijn voor de ver wachtingen, die men te dien aanzien kan heb- .ben, dan een schijnbare of werkelijke ver deeldheid van Europa in tegenover elkaar staande bloes. 3. De drie regeeringen zijn bijge volg van meening, dat stappen moe ten worden gedaan om een ontmoe ting te organiseeren van de vijf Lo- carnomogendheden, zoodra deze ge houden zal kunnen worden. De eerste taak, die ten uitvoer moet worden ge legd, zal naar haar meening zijn het voeren van onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst, die be stemd moet zijn in de plaats te ko men van het Locarnopact en verder door samenwerking van alle belang hebbenden den toestand te regelen, die ontstaan is door het Duitsche ini tiatief van 7 Maart. 4. De drie regeeringen stellen zich dus voor in verbinding te treden met de Duitsche en de Italiaansche regeering, teneinde haar mede werking voor de aldus voorgestelde bijeen komst te verkrijgen. 5. Wanneer in deze bijeenkomst vorde ringen kunnen worden behaald, zullen nood zakelijkerwijze andere problemen betreffen de den Europeeschen vrede ter sprake ko men. Onder die voorwaarden zou er aanlei ding zijn de uitbreiding van het terrein van besprekingen onder oogen te zien, teneinde, met samenwerking van de andere mogend heden, een regeling te vergemakkelijken van de problemen, welker oplossing essentieel lijkt voor den vrede in Europa. Na afloop van de bijeenkomst hebben de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frank rijk en België te Rome en Berlijn telefo nisch opdracht ontvangen gelijktijdig stap pen bij de Duitsche en Italiaansche regeering te doen en te hunner kennis te brengen het aangenomen communiqué. Tevens moeten zij de uitnoodigmg tot deze beide regeeringen rich ten zich te doen vertegenwoordigen op de De eerste voorbereidingen voor het groote Padvindersfeest in 1937. Links: De padvinders bereiden thans reeds de Jamboree 1937 voor. Boomen worden geveld om de smalle doorgangen te verbeteren. Rechts: Een schilderachtig hoekje van het landgoed „Vogelenzang", waar in 1937 de padvinders van tal van landen bijeen zullen komen. In 1937 zal in de naaste omgeving van Haarlem een padvinderswereld samenstroo- men uit alle deelen van den aardbol. Op de weiden van het prachtige landgoed „Voge lenzang" zullen de tenten verrijzen en zal één en al bedrijvigheid heerschen. Een Ba bylonische spraakverwarring zal men er kun nen hooren, want, niet waar, „wir Hollander sprechen gemachlich alle Zahlen". maar of. de Grieksche padvinders zoo gemakkelijk een blikopener zullen kunnen leenen van hun Amerikaansehe kampgenooten? En wie van u weet wat gebakken aardappels in het Sia- meesch zijn? Intusschen verbeidt „Vogelenzang" de komst der vele vreemdelingen. Velen zullen het buit-en kennen, zooals het daar ligt aan het einde van de Bekslaan die ons naar den Vogelenzangschen weg brengt. Aan de zuidelijke zijde vindt men voor het onbewoonde buiten „Teylingerbosch" een uitgestrekt weiland, waar een groot deel van de tenten worden opgeslagen. Ook westelijk en oostelijk van deze weiden is op kampeer- ru'imte gerekend. De prachtige omgeving, waar zware boom groepen schaduw geven, waar kleine boer derijen en de huisjes van landarbeiders liefe lijk verscholen liggen in het dichte groen, is wel een gunstige ontvangst voor onze bui- tenlandsche gasten. Veel zal er worden gedaan om de groote stroomen bezoekers ordelijk te ontvangen. Een parkeerterrein bij het station Vogelen zang, als ook twee in de onmiddellijke omge ving van het landgoed, zullen worden inge richt. De romantische, maar voor auto's vol komen onbegaanbare zandweg, die thans door zware boomen overschaduwd, langs en door het landgoed loopt, zal worden verhard. In het volgend voorjaar zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van magazij nen voor de levensmiddelen voor de 30 tot 40.000 gasten, die men verwacht. Op het oogenblik zelfs worden reeds werk zaamheden verricht. Het gaat nog op kleine schaal en kalm aan, want met het groote werk kan men toch nog niet beginnen. Dat zou het volgend jaar niet terug te vinden zijn. Thans vindt men in de nabijheid van „Teylingerbosch" reeds eenige tenten, waar de jeugdige woudloopers hun vacantie op nijvere wijze doorbrengen. In kleine groepen verblijven zij hier en doen het ruwste werk voor het volgend jaar. Zij rooien wat boo men. waardoor de wegen wat breeder en be ter begaanbaar worden en stapelen enkele houtmijten. Hoog verheffen zich reeds de stapels houtblokken, die het volgend jaar zullen dienen, om de kampvuren te voeden. Zij die thans hier verblijven, verdwijnen Maandag weer. Hun plaats wordt dan inge nomen door anderen, die hun werk overne men. Zoo vordert langzaam-aan het werk. dat het groote feest van 1937 inluidt. Het woord is aan.... Byron 't Is vreemd, maar waar. want waarheid is altijd vreemder dan verdichtsel. conferentie der vijf Locarno-mogendheden, tot de bijeenroeping waarvan gistermiddag werd besloten. Engeland handhaaft de militaire waarborgen. Tijdens de besprekingen heeft men van Engelsche zijde de Fransche en Belgische de legatie duidelijk te kennen gegeven, dat in afwachting van de afsluiting van een nieuw Locarnoverdrag Engeland alle militaire waar borgen zou handhaven, die 't gegeven heeft bij de Duitsche opzegging van het Locarnover drag. Hitier doet voorstellen aan Praag. Tsjecho-Slowakije zal ze echter niet kunnen aanvaarden. Naar Madame Tabouis in het blad „Oeuvre" schrijft, zou Hitier op de volgende voorwaar den tot een definitieve regeling met Tsjecho- Slowakije willen komen: lo. De kantons van Tsjecho-Slowa kije, waar de Duitschers in de meer derheid zijn, worden van de rest van het land afgescheiden en onderge bracht in een autonome provincie, die met de rest van Tsjecho Slowakije verbonden blijft door een bondsacte, evenals in Zwitserland. 2. Tsjecho Slowakije treedt met de Kleine Entente toe tot een groepee ring der vier Europeesche mogendhe den: Frankrijk, Duitschland, Enge land en Italië, doch op de absolute voorwaarde, dat het zijn bondgenoot schap met Rusland prijsgeeft. Het is duidelijk, zoo besluit het artikel, dat dit aanbod voor Praag onaanvaardbaar is en de verwerping ervan zal zonder twijfel een ernstige crisis tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije teweeg brengen. EXAMENS HANDENARBEID. Haarlem 2223 Juli, Geëxamineerd 11 vr„ 3 mann. Candida ten. Geslaagd de dames: H. G. J. Kruimel', C. de Krijger en F. de Paauw, te Amsterdam; M. A. van Zon, E. J. de Jong, E. Ortt en E. C. Rijnveld te Haarlem, G. H. de Roo de la Faille-André de la Porte en J. C. Hendrikse-van Oostveen te Amersfoort en de heer H. J. Kalter te Nederhorst den Berg. NUTTIGE HANDWERKEN. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het exa men nuttige handwerken de dames H. J. Th. Dubelaar te Haarlem; W. van Andel te Ben- nebroeok en H. M. Lasthuis te Overveen. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het Mer- curius-examen Engelsche Handelscorrespon dentie mej. A. Rozelaar, te Overveen. Nederlandsch Sigaren Bedrijf „DE DRIEHOEK" II °Pent as' ZATERDAGMIDDAG om rvomi u HALF VIER precies haar filiaal: ook? GR. HOUTSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) In den Spaansclien burgeroorlog is nog geen teekening gekomen. Ten Noorden van Ma drid zijn lievige gevechten gevoerd. pag. 4 Te Boedapest is een huis van vier verdiepingen ingestort, waarbij' vele slachtoffers zyn ge vallen. pag. 4 Hitier doet voorstellen aan Praag. pag. 1 Het Amsterdam-Rijnkanaal in wording. Pag- 3 De regeering wil zich nog beraden over de nieuwe spelling. pag. 3 De burgemeester van Borsselen is geschorst wegens onregelmatigheden in de adminis tratie. Dag. 3 De besprekingen te Londen zijn geëindigd. pag. 1 Euwe kan niet van Fine winnen. pag. 12 ARTIKELEN, ENZ. Van een V. D.-medewerker: George Bernard Shaw 80 jaar. pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 2 Sport in 't kort. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 II. D. Vertelling: Liefde en juweelen. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1