.WEERBERICHT VRIJDAG 24 JUG I 1936 H A X R E E M'S DA5BESD 2 EXAMENS. R. K. INDUSTRIE EN HUISHOUDSCHOOL. Het getuigschrift voor de tweejarige voor bereidende klasse werd behaald door de vol gende leerlingen: Gr. Barnhoorn, N. Boerrig- ter. I. Boon. Tr. Bruin. A. Dam. M. Dekker. B. de Graaff, D. Groen. N. van Hoorick. C. Kamp, C- v. d. Kamp. H. Kroon, St. Kors, J. Kriek. B. Lipmann. D. Lucassen, A. van Ophem, J. van Ophem, A. Orth, Tr. Post. T. v. d. Putten. Ch. Ruisbroek, L. v. d. Valk, Th. de Vries, Tr. de Vries W. Wassenaar, S. Weyers. Wegens ziekte wordt het examen met één leerlinge voortge zet. Opleiding Huishoudkundige: Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: N. van Buchem, R, Cornet, M. Hendrnks, B. Huinink, M. Lui- pen, J. Scholten, M. Schous, L. Smit, M. van Straten, J. Vasen, J. Veerman, W. van Vlijmen A. Voss, V. Westerwoudt, Opleiding Hulp in de Huishouding: Bevor derd van de 1ste naar de 2de klasse: C. Aukes, B. Beelen, T. Boon, J. Brinkmann. M. Bruin, Tr. Creemes, A. de Goede, E. Hazenberg, M. Th Hazenberg, W. Klippel. I. Koop, P. Koster, M. Lommerse, A. Pronk. G. Rhee. N. van Straten, afgewezen 1 leerlinge. Met één leerlinge wordt hec examen voortgezet. Opleiding Costuumklas: Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: T. Barnhoorn, M. El- zinga, M. Gloerich, R. de Haan, A. Heester beek, A. Lutgerink, R. Metten, T. Toeset. N. Tromp. N. Walter, Afgewezen 1 leerlinge. Voorbereidende klassen. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: M. Augustinus. M. Bonke (voorw.) M. v. d. Bunt-G. van Duyn- hoven, L. Elferink, T Fielmich, C. de Geus, A. Hartman, B. van Kessel, M. van Lierop, H. Nieuwpoort. C. v, d. Peet, A. Pelser, M. Pot, T. Raps, W. Rustman, T. Smit, A. Stut, J. van Tunen, W. de Vos, A. Witteman, A. van Ber- kel, L. Boerigter, E. Fakkeldij, D. van Gemert, A. van Gijlswijk, T, Handgraaf, R. Heerens (voqrw.) J. I-Ierman, A. Hulsebos, D. Janbroers A. Koedijk, B. Koenen, A. v. d. Linden (voorw.) M. van Nes, C. Plukker, G. van Rossum, A. Schnellenberg, F. Weyers, N. de Wit m. 2 leer lingen wordt het overgangsexamen wegens ziekte voortgezet. Namiddagcursus. Bevorderd werd van de lste naar de 2de klasseM. Hoekstra, T. Koe dijker (voorw.) C. Koelemij, J. Koelemïj, Tr. Lips, R. Nieuwpoort. M. Preenen, M. Schnei der, T. Schoiten. A. Stolvoort, Th. Versteeg, C. Vink, Corn. Vink, L. Wessels, Tr. Wolters. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse Opleiding Huishoudkundige; A. Bal. B van Dam, T. Dobbenga, J. Jeekel. A. Jongejans. E. Jongeneel, F. Kerkhoven. M. Knuyt, B. Kor- rïnga, A. Ludriks, B. Marang. J. van Rijswijk, C. Schoiten, J. Seyffert, I. van Slingelandt, A. Tissing, T. witkamp, A. v. Zijl, hiervan 1 voor waardelijk, 1 niet bevorderd. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse Hulp i. d. Huishouding: C. de Blauw, W. Bos, G. van Brederode, D. Donckerwolcke, J. Eg- gers, A. van Felius, A. Gouman, E. Klos, C. Koningstem, P. Lastdrager, W. Nelissen, A. Schouten, C. Smith, C. Stefels, B. Swen, I. Visser, J. de Vries, G. Westervoorde, M. van der Zouwe, hiervan 2 voorwaardelijk. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse Kinderverzorging en Kinderopvoeding: J. van Duivenbode, O. Hermann, B. van der Vijver, J. Jaski. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse Opleiding Hulp der Moeder (avond-opleiding) B. Broeks, S. van Gog, F. Luyten. R. Querido, P. Schipper, H. van Sinderen, H. van Viersen, C. Voorneveld, G. Tsnercher, hiervan 1 voor waardelijk, 2 niet. bevorderd. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen van wege de Vereeniging Tesselschade ter ver krijging van het diploma Hulp der Moeder slaagden: L van Drunen en P. Förster. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor de acte Fraaie Handwerken staaïsacte slaagden: W. van An del, E. Lekkerkerker, R. Wilner. Van de lste naar de 2de Voorbereidende klasse zijn bevorderd: R. van Arum, T. Bles graaf, G. Dwarshuis, A. Mulder, G. Noordanus, G. Paanakker, J. Permock, W. Piek, F. Repko, W. Somers, E. Staphorst, L. Stuivinga, M. van Viersen, T. van Vliet, N. de Vries, E. Woel- ders, G. Zweers, R. Bruines. M. van Baren, A. Baumeister, W. Bosch, H. Bregman, L, Elf- fers, A. Handgraaf, E. Herwig, J. Hoefsmit, E. Hyma, G. van Kessel, E. Kuntze, F. Lam- beck, C. Muntendam, M. Reinalda, C. van Rummelen, A. Schermer, A. Siegers, G. Staal. P. Visser, J. van der Vliet, R. Vrolijk, H. de Wit, G. Zuetenhorst, M. Zuyderdyn, C. Din ges, B. van Dijk, M. van Es, D. de Jong. I. Karst, A. Keesman, F. Klabou, J. Lameyer. E. Leydersdorff, R. Luikel, M. Nieuwenhuis. E. Post, W. de Raadt. E. Rabbie, W. Reyn- goud, M. van Schoonhoven, J. Visser, W. Voorneveld. F. Wanmaker, J. Wanmaker, C. van ae Water, C. Winkler, T. Berends, J. Besteman, H. Blanke. R. Bout, J. Brandse, A. van den Broek. J. Dieckmann, M. Eekhout. P. de Groot, M. Hartman, M. Kruup, M. Lans, J. Maerten. J. van Nimwegen, H. Philippo, A. Schippers, A. Sluis. S. van Uden, J. Ver gers. D. Weinert, A. Bakker, J. Bergmans, A. Blokker, W. Draak, H. Ender, G. van der Fange, J. Heeseman, A. Heinsma, E. Hes, A. Hessels, M. de Jong, M. van Knotsenburg, H. Koelemey, P. Mes, S. Nobels. E. Polderman, G. de Pree, A. Rikkerink, E. Smit, T. van Stormbroek, E. Vos, C. van Wijk. 10 voorwaar delijk, 9 niet bevorderd. Het getuigschrift, dat zij de twee Voorberei dende klassen volledig hadden gevolgd ver kregen: M. Bakker, E. Bekenkamp, S. de Boer, G. Grevenstuk, J. Hartel, E. Hartendorp, J. Hoogeboom, J. Jonker, A. Kesting, W. Klabou, E. Koning, A. Pompe, E. Sala, A. Tabak, J. Vester, W. Visser. M. Wakker, D. van der Werff, A. Wesseling, M. Stam, G. Antonlsse, K. Bontjema, C. Boontjes, P. Daamen, C. Kats, E. Kerkman, G. Koelemever, C. Mooy, M. Ocke- loen, G. Prent, H. Pull, N. van Roosmalen, M. van Rummelen. F. van Schoonhoven. C. Tom- pot, T. Veldhuisen, A. Wever, R. Blok, G. Da me, H. Draak, A. Eken, L. Glendenning, L. van Groningen. G. Hogenes, A. Kopjes Nieman, C. Linders, J. Los. E. Molenaar, M. Opdam. M. van Petegem, J. Pruiss&n, E. Simons, J. Sloof. A. Verhoeff. J. de Boer, J. Bos, G. van den Brink. G. van Daalen, B. Donkelaar, T. van Es, A. Kensen, A. Keyzer, W. Kuipers. L. de Laat, E. Schoonderbeek, J. Swaanswijk, H. Veeninga, P. Vis, H. Vos, F. Wildeboer, 8 ver kregen het getuigschrift niet. Van de eerste naar de tweede costuumklasse werden bevorderd: J, van Alphen, A. Arnaud de Calavon, T. Bosma, M. Cornet, B. Fris, M, Haage, A. Haanepen, W. Hommersen, M. Kos ter, J. Mulder, I. Swart, J. van Veen, D. Vries man, A. van Zomeren, G. Zwitser, G. den Bree- jen, R. Hokwerda, M. Kabel, P. Knibbe, J, Leloux, F. Luyten, W. Meyer. C. Voorneveld, C. Woud, hiervan 4 voorwaardelijk. Van de tweede naar de derde costuumklasse werden bevorderd: C. Bakkum, J. Beets, A. Biesenberger, J. Bon. J. van den Bunt. J. Eg- ner, A. de Haen, J. de Laat, G. Rol, M. Schip pers, E. Smit, N. Smit, J. Timmer, B. Vink, H. Vos. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 23 Juli: Geëxamineerd 2 vr. 6 mann. candidaten. Geslaagd de dames: M. D. Meyer te Velsen en M. L. Spitz te Haarlem en "de heeren J. H. Marwitz en J. Bakker, beiden te Haarlem. Verduistering en ettelijke dief stallen voor de Rechtbank. Voor de Haarlemsche rechtbank moest Donderdag een 45-jarige winkelier, vroeger landbouwer in Winterswijk terecht staan, wien verduistering was ten laste gelegd. In Arnhem wonende had hij ongeveer twee jaar geleden in staat van faillissement verkeerd. Dit faillissement was later ingetrokken en verdachte was door een zwager eerst met een bedrag van f 2000 en later met f 1300 gesteund. Van deze laatste ondersteu ning was een acte opgemaakt, waarin sprake was van een bedrag van f 2100. Volgens de actie zou de zwager als onderpand krijgen de inventaris van een winkel, die verdachte in Haarlem was begonnen. Financieel ging de zaak steeds achteruit en op een gegeven oogenblik wenscht verdachte het met zijn zwager gesloten contract te ont binden. Hij ging toen tot de strafbare daad over: hij verkocht een groot gedeelte van de inventaris, toonbanken, fleschen etc., waar toe hem door zijn zwager geen toestemming was gegeven. De oorzaak van deze moeilijkheden lichtte de psychiater toe, die aan de rechtbank een psychiatrisch rapport had uitgebracht. Verdachte ieed, naar hij verklaarde, aan een lichte graad van aangeboren zwakzinnig heid. waardoor zijn verstand hem, wanneer er zwaardere eischen aan werden gesteld, in de steek liet. De psychiater was ervan overtuigd dat ver dachte meende dat hij de inventaris mocht verkoopen omdat hij f 1300 en niet f 2100 had ontvangen en merkte verder op dat voorwaar delijke veroordeeling met onder-toezichtstel- ling hem de beste oplossing leek. De officier van justitie achtte het gevaar van herhaling hiervoor te groot. Hij be treurde het, dat de mogelijkheid van ter be schikking van de regeering stellen thans uit gesloten is en vroeg 1 jaar gevangenisstraf door te brengen in de bijzondere strafgevan genis in Den Haag. Mr. W. G. J. Veenhoven, die als verdediger optrad, zag in het onduidelijke contract de oorzaak van al het kwaad. Het moest bij verdachte wel tot verkeerde conclusies leiden. Mede op grond van den lan gen tijd, door verdachte in voorarrest door gebracht en diens gezondheidstoestand vroeg hij een voorwaardelijke straf. De rechtkamer bepaalde, na zich in raads kamer te hebben teruggetrokken, de uit spraak op 6 Augustus, terwijl dan tevens een reciasseeringsrapport over de mogelijkheid van arbeid voor verdachte in Winterswijk zal zijn uitgebracht. Verdachte stond tevens terecht, terzake van flesschentrekkerij. Hij had namelijk in Haarlem en Bloemendaal in denzelfden tijd goederen gekocht, terwijl hij wist ze niet te kunnen betalen. Zoo had hij een pak, een duur radio-toestel, vloerzeil en loopers, een fiets, etc. gekocht ter waarde van eenige hon derden guldens. De officier eischte in deze zaak zes maan den gevangenisstraf met dezelfde bepaling- als in de andere zaak. Mr. Veenhoven lichtte, evenals de psychiater reeds had gedaan, toe, dat verdachte in de overtuiging verkeerde de goederen te zullen kunnen betalen, omdat hij processen tegen de gemeente Winterswijk en een particulier had, resp. over f 8000 en f 3000, die hij dacht te zullen winnen. Verdediger achtte een bedriegelijk oogmerk niet aanwezig en vroeg in deze zaak vrijspraak sub-, voorwaardelijke straf. Uitspraak eveneens op 6 Augustus. Verf diefstal. In den nacht van 19 op 20 Juni zag een agent van politie op den Middenweg in Haar lem-Noord twee mannen rijden, die hem ver dacht voorkwamen. Zij hadden potten verf en terpentijn en kwasten en meer schilders be- noodigdheden. De zoon, het bleken vader en zoon te zijn, verklaarde dat hij aan den Zijl- weg een karwei had op te knappen. Gezien het late uur, het was half twee bevreemdde dit den agent. Het is tenslotte gebleken, dat de potten uit een huis, dat net was afgebouwd en nog ge schilderd moest worden, afkomstig waren. Ter terechtzitting verklaarde de zoon ze uit het huis te hebben gestolen omdat hij verf noodig had. doch niet kon koopen. Zijn vader had daarvan echter niets afgeweten. Die was later op verzoek van den zoon den kant van het betrokken huis uitgegaan en had zijn zoon onderweg ontmoet. De officier van justitie geloofde daar echter niet veel van en eischte zes maanden gevangenisstraf tegen den zoon. die reeds viermaal was veroordeeld, zoowel als tegen den vader, die drie vonnissen achter den rug had. Uitspraak 6 Augustus. Een 37 jarig koopman en een 33-jarig los werkman uit Haarlem stonden terecht ter zake van diefstal met inklimming en braak. In den nacht van 12 op 13 Juni was ingebroken in een bollenschuur en het daaraan grenzende kantoor aan den Heerenweg onder Heemstede. De bezoekers waren door een tuimelraam bin nen geklommen, hadden een ruitje ingedrukt en waren na het paneel van de kantoordeur te hebben ingetrapt in 't kantoor binnengedron gen waar zij 3 schrijfmachines hadden gesto len. Een der getuigen, een vrachtrijder, ver klaarde dat daags te voren de koopman bij hem was gekomen en hem had medegedeeld dat hij een vrachtje voor hem had. Den volgenden nacht was het drietal met een vrachtauto naar de Leidschevaart ge reden. waar de koopman bij de Manpadsbrug last gaf te stoppen en eenige voorwerpen in laadde, die later bleken inbrekerswerktuigen te zijn. Bij de Waterleiding werd weer ge stopt. drie schrijfmachines werden uit een bootje gehaald en in de auto geladen. De rol die de los werkman in dit misdrijf had gespeeld was, althans volgens hemzelf, dat hij om zijn kameraad plezier te doen was meegereden en de machines uit het bootje had aangegeven. Later had hij pas geweten dat zij gestolen waren. De koopman laadde echter een groot deel van de schuld op de schouders van zijn mede verdachte terwijl hij ook verklaarde, dat de vrachtrijder hem opdracht tot levering van drie machines had gegeven. Drie getuigen a décharge vertelden, dat de los werkman om half twaalf nog in hun loge ment was geweest. De officier van Justitie meende dat hij had kunnen weten dat de machines waren gesto len. Beide verdachten stonden ongunstig be kend en waren reeds ettelijke malen veroor deeld. Hij eischte tegen den los werkman ne gen en tegen den koopman zes maanden ee- vangenisstraf. Mr. G. C. Y. Nieuwenhuijs de koopman ver dedigende laakte de houding van den vrachtrijder en vroeg een gecombineerde straf. Mr. W. de Rijke besprak eveneens de min derwaardige rol van den expediteur, achtte geen voldoende bewijs tegen zijn cliënt, den De Bilt voorspelt t Matigen, tijdelijk wellicht krachtigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Meest zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regenbuien. Iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 765.3 m.M. te Danzig. Laagste 736.7 m.M. te Malinhead. THERMOMETERSTAND Hoogste heden Laagste hedennacht Hoogste gisteren 64 F. 60 F. 64 F. De kern der depressie, welke gistermorgen ten Westen van Ierland was gelegen, heeft zich langzaam Noordoostwaarts verplaatst en bevindt zich thans ten Westen van Schotland met barometerstanden van ongeveer 735 m.M. De depressie breidt haar invloed nog eenigs- zins Noord en Noordoostwaarts uit over Schot land, de Faroer en langs de Noorsche kust dalen de barometers. In den Zuidelijken sector van de depressie stijgt de luchtdruk flink, waarmede zich ook de hoogedrukking over het Zuiden van Frankrijk, de Golf van Biscaye en Spanje herstelt. Over Groot-Brittannië en Ier land blijft het weer nog slecht, de regenval was plaatselijk zwaar (Holyhead 23 m.M.) Krachtige wind uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen waait over Zuid-Ierland, langs de Iersche zee en in het Kanaal. Ons weer blijft nog onder invloed van de depressie, waarschijnlijk zal deze weinig van plaats veranderen, doch het optreden van seeundairen zal het weer een buiig karakter geven. Daarbij komt dat in de bovenlucht af koeling te wachten is, zooals uit de Engelsche vliegtuigwaarnemingen blijkt, Over Duitschland, Midden-Europa en Oost- Frankrijk is het weer vrij goed. Sinds gisteren is daar de temperatuur 2 a 3 graden gestegen. Boven de Oostzee heeft zich zelfs een hooge- drukgebiedje (hoogste stand 765 m.M.) ge vormd. De hoogedruk over Scandinavië, waar de temperaturen sinds gisteren ook vrij aan- zieniijk gestegen zijn, is naar de Poolzee terug getrokken. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 56 gr. F. Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 70 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 7.48 uur; n.m. 20.12 uur. Strand berijdbaar van 12.4518.15 uur. 760 m.M. 760 m.M. los werkman, ingebracht en concludeerde tot vrijspraak subsidiair gecombineerde straf. Uitspraak 6 Augustus. Fietsendiefstallen. Desmiddags stond een 33-jarig Amsterdam mer terecht, die in de maanden Februari tot Mei 1936 op verschillende tijdstippen en op verschillende plaatsen in Zaandam samen met zijn zwager uit Beest fietsen had gestolen ten nadeele van tal van personen: een houder van een radiocentrale, een 18-jarig meisje, een kantoorbedienden, een boerenarbeider, een ma gazijnbediende, een koopman, een reiziger enz. Door tusschenkomst van een opkooper werden er verscheidene van verkocht voor betrekke lijk lage prijzen, nadat ze enkele wijzigingen hadden ondergaan. De officier van justitie eischte een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. K. A. F. J. Pliester, bracht de moeilijke familieomstandigheden van ver dachte onder de aandacht der rechtbank. Hij was van meening dat de familie van ver dachtes vrouw slechten invloed op hem uit- ofende. Hij vroeg een gecombineerde straf. Daarna kwam de zwager, een 35-jarig chauffeur, in het verdachtenbankje, die in tegenstelling met den Amsterdammer ont kende iets met de diefstallen te hebben uit te staan. „Hoe verklaart u dan deze briefjes, die u aan uw zwager hebt willen geven in het huis van bewaring, daar staan allerlei dingen over de af te leggen verklaringen in", merkte de pre sident op. Desniettemin bleef verdachte ontkennen. De officier vond de houding van verdachte onverstandig. Het bewijs achtte hij geleverd, te meer waar de bewakers in de gevangenis briefjes van verdachte hebben in handen ge kregen waarin hij zijn zwager de houding ter terechtzitting voorschreef. Hij meende dat verdachte, die ongunstig bekend staat en ver scheidene malen veroordeeld is, de eigenlijke aanstichter is. Hij eischte in aanmerking ge nomen verdachtes houding twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verdachtes raadsman, mr. J. E. Goudsmit, achtte de getuigenverklaringen onvoldoende, daar de eenige getuige die wist dat de verdach te fietsen had gestolen zijn medeverdachte was. Hij concludeerde derhalve tot vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ballet Tilly Sylon uitgesteld. Geachte redactie, Naar aanleiding van een ingezonden stuk voorkomende in uw blad van gisteravond, verzoek ik u mij te willen toestaan de ware toedracht van het gebeurde mede te deelen. Zondagmiddag omstreeks halftwee, werd mij door den organisator medegedeeld dat de voorstelling wegens het slechte weer niet door ging. Aangezien ik het zeer begrijpelijk vond. heb ik er in toegestemd dat de dans avond zou plaats vinden a.s. Vrijdagavond half r.egen. Toen dan ook jJ. Zondagavond een twintigtal bezoekers aan het Natuurbad kwa men om de voorstelling bij te wonen, heb ik hen van de verandering ln kennis gesteld. Zelfs heb ik aan de mij bekende adressen telefonisch en telegrafisch deze verandering doen weten. Dat de bezoekers jegens mij ver ontwaardigd waren is te eenen male een on waarheid. Wel waren zij teleurgesteld, wat ook te begrijpen viel. Alleen de heeren M. en V. no. 2 en 3 van de besproken plaatsen eischtén onmiddellijk van mij het geld terug. Ik heb dezen heeren, zeer voorkomend medegedeeld dat zij beslist hun geld terug kregen, maar dat ik mij niet gerechtigd achtte dit zonder den heer Luyken te doen. Twee" ambtenaren die voor de controle der vermakelijkheidsbelas ting bij mij aanwezig waren, cn het gesprek hadden aangehoord deelden mijn opvatting in dezen. Eerst toen mij werd toegesnauwd: „U ls toch Kok!! O, dan ken ik u wel", heb ik geantwoord dat dit mij koud liet en ik er per slot van rekening niets mede te maken had, Nu doet Inzender het voorkomen, alsof een ieder het met zijn optreden eens was. Het te gen deel is echter waar. Zelfs een bestuurder van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, die ook was teleurgesteld heeft over zoo'n op treden zijn afkeuring op duidelijke wijze te kennen gegeven. Na dit incident heb ik mij tot den heer Luyken gewend, die mij machtigde aan allen die dit wenschen hun geld terug te betalen. Tenslotte kan ik C. V. (waarom de naam niet voluit?) gerust stellen dat Velserend wer kelijk niet zoo geïsoleerd ligt als hij veronder stelt. De verbindingen met trein en bus zijn prachtig, elk half uur en bijna voor niets. De afstand is even gemakkelijk af te leggen als in een flinke stad met dergelijke vervoer middelen. Op de noot door u mijnheer de redacteur geplaatst onder het ingezonden stuk wil ik u antwoorden dat de heer Luyken mij heden heeft medegedeeld dat zoo er werkelijk sprake ware geweest van een onbehoorlijk optreden mijnerzijds, zooals hem door uwe redactie te lefonisch was bericht, hij dit ten sterkste af keurde. Mijn voorkomende houding jegens de teleurgestelde bezoekers bewijst echter het tegendeel. U beleefd dankende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, J. P. KOK, Velserend, 24 Juli 1936. Geachte redactie, Naar aanleiding van het sarcastisch inge zonden stuk met onderteekening C. V. zou ik vriendelijk willen verzoeken het volgende als antwoord te plaatsen. Inzender (ster toont zich in het bericht noch een vriend van de H.O.V. noch van het Ballet „Tilly Sylon". Ieder weldenkend mensch zal de temperatuur Zondagavond van dien aard gevonden hebben, dat het niet behage- lijk was, eenige uren buiten te zitten. Het is mogelijk dat C. V. zich voor deze gelegen heid speciaal gekleed heeft, doch de danse ressen kunnen zulks moeilijk doen. De cri- tiek op de organisatoren van dezen avond had achterwege kunnen blijven, indien in zender (ster) een organisator was geweest. Denkt hij (zij) misschien dat het uitstellen van een dergelijken avond in het voordeel is van den ondernemer? De weersgesteldheid om 2 uur 's middags en de weerberichten gaven weinig hoop op een zomerschen avond. Waarom dan de risi- cot te loopen voor nog grootere kosten te komen? Was het publiek er mede gebaat ge weest. de uitvoering onder dergelijke om standigheden te laten doorgaan? De organisatoren hebben al het mogelijke gedaan om het publiek tijdig te waarschuwen In verschillende winkels hebben berichten ge hangen, zoo ook in de autobus die de ver binding met Velserend onderhoudt. Dat C. V. toevallig een dure taxi-genomen heeft terwijl er goedkoope taxi's zijn, is niet onze. schuld. Wat betreft de teruggave van de entree gelden had inzender (ster) zich niet bezorgd behoeven te maken, daar hij zelf beweert dat een derde rangs theater zich daartoe ver plicht acht, dus zeer zeker de H.O.V. of het Ballet „Tilly Sylon", indien zij de organi satoren waren. Een telefoongesprek met de administratie der H.O.V. had dit heen en weer geschrijf overbodig' gemaakt. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, MARINUS ADAM, dirigent Ballet „Tilly Sylon". Haarlem, 24 Juli 1936. Kindermishandeling te Mill. Geachte redactie, Met ontzetting las ik het bericht in de bla den van de kindermishandeling welke op de St. Hubertsche Heide heeft plaats gehad. Na dat de afgrijselijkste mishandelingen waren geschilderd, een 3Vfe-jarig stakkertje aange daan door een wezen dat helaas den naam moeder draagt, eindigt de berichtgeving heel laconiek dat de kleine onder de hoede van zijn vader is achtergelaten en tegen de moe der proces-verbaal" is opgemaakt. Dus de zaak blijft zooals zij was, want niemand zal het toch willen gelooven dat de vader „geheel onkundig" was van de gedragingen van zijn satanische wederhelft. Hij zal toch wel heb ben kunnen constateeren dat zijn kind to taal vervuild was. Evengoed zal hij toch wel de sporen gezien hebben door de intens ge meen e mishandelingen op het lichaampje achtergelaten, Hij zal toch wel eens tegen zijn andere kinderen hebben gesproken en zoo ja, waren dit dan allemaal zwijgers? Kwam hij nooit in contact met zijn naaste buren en waren deze met stomheid geslagen? De man moet het geweten hebben, tenminste voor een groot gedeelte. Doch nog eigenaardiger wordt het dat in zoo'n buitengewoon ernstig geval tegen de moeder een simpel proces-verbaal wordt opgemaakt. Hier hoorde onmiddellijk arrestatie te volgen en overbrenging naar hgt huis van bewaring of indien het hier een krankzinnige betreft directe overbrenging naar een krankzinnigengesticht. Zoolang de stakkerd niet aan zijn wreede omgeving wordt onttrokken, zoolang de „moe der" ongestoord in haar woning blijft, ge schiedt hier van politiezijde een schandelijke laksheid. Er zijn hier maar twee mogelijkhe den. Of de berichtgeving van het geval is schromelijk overdreven en zoo niet, dan wox-dt van politiezijde laks opgetreden en verdient het aanbeveling deze houding ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. Mijnheer de redacteur, ik dank u voor de opneming van deze ontboezeming in uw ge- serd blad en ik ben ervan overtuigd, dat ieder weldenkend mensch met mij van meening zal zijn, dat hier onmiddellijk krachtdadig dient te worden ingegrepen, teneinde te voor komen, dat een kind dat van zijn geboorte af de grootste ellende heeft gekend, ge heel ten onder gaat, wat bij den huidigen gang van zaken zeker zal geschieden. Hoogachtend, Uw dw. W. H. J. VILSTERMAN. Zijlvest 11 a, Haarlem. (Wij teekenen hierbij aan dat het kind ter beschikking is gesteld van den Voogdijraad, die het voorloopig in een R.K. inrichting te Venlo heeft doen platasen). MUZIEK CONCERT DER H. O. V. In meer dan één opzicht gaf het zomercon- cert van 23 Juli reden tot groote voldoening. Er was een nagenoeg geheel gevulde zaal; er was een uitnemende solist, met wien het orkest onder Marinus Adam's leiding in meerendeels voor tref elijke samenwerking musiceerde. Daarentegen werd de voldoening tot overvol- daanheid door het overmatig lange program ma; en overdaad schaadt.Wat nu had kunnen wegblijven, de dramatisch-felle, maar luid ruchtige en niet overal voorname Rienzi- Ouverture of de niet zeer beteekenende Ly rische stukken van Grieg, of misschien beide nummers: daarover zullen de mèendngen wel uiteenloopen. Gade's Ossian-Ouverture en de Zorahayda-legende van Svendsen hooren we te zelden dan dat we ze ditmaal zouden hebben willen missen. De Ouverture „Nachklange von Ossian verraadt ontegenzeggelijk den invloed van Gade's verblijf te Leipzig en dien van zijn leermeester Mendelssohn, maar even ontegen zeggelijk ligt over deze muziek een waas van Noordelijke romantiek, die Mendelssohn in zijn Schotsche Symphonie benaderd heeft. De stuk jes van Grieg doen het in de oorspronkelijke zetting voor piano nog wel zoo goed als in die voor orkest, die bij de gezochte en scherp ge kruide harmoniseering nog de op allerlei effecten berekende instrumentatie voegt en er zoo het laatste spoortje van folklorische ge aardheid aan ontneemt. Wat een lawaai, die Trolltog, die bij wijlen eer aan een Pruisische grenadïersmarsch dan aan een tocht van dwergjes doet denken! De triestige, chroma tisch drenzende Herdersjongen en de in ein- delooze herhalingen en sequenzen heil zoe kende Boerendans maken al niet veel gunsti ger indrukken. Maar laten we met groote erkentelijkheid gewagen van de vertolking van Brahms' mo numentaal Vioolconcert, die de concertmeester Hans Byvanck ons gaf. Zijn spel klonk nu aanmerkelijk vrijer dan op het ledenconcert in Maart van dit jaar, toen zijn voordracht zich meer binnen strakke lijnen hield. Nu uitte ook zijn temperament zich onge'bondener en het was misschien daardoor, dat de orkest partij niet immer gelijken tred met de solo partij hield en een paar malen merkbaar ach teraan kwam, b.v. in den als preludéerenden inzet van de viool en in de coda van het eerste deel. De temposchommelingen in het inleiden de tutti leken me ook wat groot. Deze kleinigheden konden echter aan den totaalindruk weinig afbreuk doen en die to taalindruk was zóó, dat auditorium en orkest zich van de zitplaatsen verhieven en den solist een lange ovatie brachten voor zijn magistrale vertolking: een hulde waarbij de critiek zich van harte aansluit. Drie deelen uit Mendelssohn's Sommer- nachtstraummuziek gingen vooraf: de onvol prezen Ouverture, de Nocturne en het Scherzo. Dit laatste wekte ook geestdrift; toch herin ner ik me het vroeger wel eens preciezer, pun tiger. pikanter van ons orkest te hebben ge hoord. In de Ouverture was de onderlinge stemming van het orkest niet altijd goed; trouwens ook in de begeleiding van Brahms' Concert haperde daaraan wel eens wat. Maar de uitvoering van de hoornsolo in de Nocturne en die van de hobosolo in het Andante yan het Vioolconcert verdienen een bijzondere eer volle vermelding. Ik mag beide werken, beide componisten in één zin samenbrengen: hoort men in het tweede thema niet het prototype van het beginbhema van het langzame deel van Brahms' Strijkkwintet op. 88, dat helaas tot dusver nog nimmer op een der Haarlem sche kamermuziekuitvoeringen gespeeld werd? En welk een wonder van orkestratie is die Nocturne! Ook in dat opzicht heeft Brahms wel wat van Mendelssohn geleerd! K. DE JONG. Kon zijn haar niet kammen. Nu van de rheumafiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatische pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij sullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kruschen Salts, ver bruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wan neer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn beer. stijf zoodat het vrij lang duurde, voor dat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 a 8 K.M. aan één stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afvalstof fen ophoopen, ontstaat een teveel aan urine zuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit ip spieren en gewrichten, en de rheumati sche pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoodat de afvalstoffen gerégeld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fiesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 24 JULI Palace-Filmac115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Jonge Harten", ge prolongeerd. 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Heisses Blut", ope rettefilm met o.a. Marika Rökk, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Krul- lekopje", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De circusfilm „Clown Bux" benevens „Voetbal en Liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 25 JULI Palace-Filmac: 115 uur: doorloooend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2