George Bernard Shaw 80 jaar. Thijs IJs in het betooverde woud Nog geen teekening in den Spaanschen Burgeroorlog. VRIJD'A'G 24 TUEI 1936 H A A R E E M'S DAGBEAD BUITENLAND Hevige gevechten nabij Madrid. Naderend gebrek in de hoofdstad Nog steeds is uit de Spaansche be richten geen duidelijk beeld van den toestand te vormen. Er zal evenwel spoedig meer teekening in den strijd moeten komen, wanneer de naar Madrid oprukkende rebellen en de regeeringstroepen definitief slaags raken. In de hoofdstad is het gisteren over het algemeen rustig geweest, zoo meldt bet A.N.P. De Volksfrontorganisaties zijn er toe overgegaan verschillende partij- en clublo kalen van rechtsclie partijen te bezetten Verder werden o.a. het Paleis der Schoone Kunsten, het Paleis Liria, dat in het bezit is van den hertog van Alva en het Paleis van den hertog van Medinaceli door roode mili tie bezet. In de gelederen der Volksfrontmilitie bè- vinden zich vele vrouwen, van wie reeds twaalf schijnen te zijn gesneuveld. De Amerikaansche ambassade heeft naar Washington geseind dat naar schatting de in Madrid aanwezige levensmiddelen nog slechts voor twee dagen toereikend zullen zijn. Later echter meldde zij, dat de voorraad nog voor een week voldoende was. Gevechten ten Noorden van Madrid. In het gebied ten Noorden van de stad zijn hevige gevechten ontbrand in de Sierra Guadarrama. De correspondent van Havas meldt hierover: Regeeringstroepen hebben de passen van de Sierra de Guadarrama bezet. In den loop van den dag slaagden trouw gebleven spoor wegtroepen te zamen met roode militie er in den Col Navacerrada op de opstandelingen te veroveren. De rebellen trokken zich terug op Lagran- Ja. Donderdag vielen de regeeringsgetrouwen de opstandelingen aan. die zich hadden ver schanst bij het dorp Guadarrama. De rebel len verdedigden zich met twee kanonnen, doch richtten weinig schade aan. Te Madrid worden troepen van eenïge duizenden ge organiseerd met artillerie, die ook naar dit gebied zullen vertrekken. De leider van de socialistische partij, Largo Caballero, heeft een bezoek gebracht aan het gebied en moe digde de strijders aan. Hij verzekerde, dat gezorgd wordt voor de proviandeering. De regeering deelde Donderdag mede, dat bij de gevechten in de Sierra Guadarrama meer dan 400 rebellen gevangen zijn ge nomen, terwijl veel wapens zijn buit ge maakt. Zij deelde verder mee. dat vier colon nes van in totaal 6000 man op Saragossa aanrukten en dat de stad reeds uit de lucht was gebombardeerd. In de hoofdstad kwamen onafgebroken auto's met gewonden uit de Sierra Gua darrama aan. De toestand in het Noorden. In het Noorden des lands is de toestand weinig veranderd. San Sebastian is nog steeds in handen der regeering. De fascisten zouden zich echter hebben verschanst in het Casino, dat een republikeinsche kanonneer boot heeft gebombardeerd, waardoor doo- den en gewonden zijn gevallen. De toestand schijnt hier zoo gevaarlijk te zijn, dat de Britsche ambassadeur in Spanje die te San Sebastian vertoeft, verzocht heeft een oorlogsschip daar heen te zenden, ter verdediging der Britsche onderdanen in die stad. Ook voor de veiligheid van den Ameri- kaanschen ambassadeur, die eveneens te San Sebastian vertoeft, is men bezorgd. De Amerikaansche kruiser Oklahama is uit Cherbourg naar Spanje vertrokken. Volgens een bericht uit Hendaye is de op- marsch der rebellenafdeelingen in de Pyre neeën tot stilstand gekomen. De troepen van beide partijen staan met het geweer aan den voet tegenover elkaar, gescheiden door de rivier de Bidassoa. De brug over deze rivier is door de Volksfrontmilitie opgeblazen. Het schijnt overigens, dat in dit gebied de over tuiging bestaat, dat onnoodig bloedvergieten vermeden moet worden en dat men de ont wikkeling in de rest van het land moet af wachten. Te Barcelona is het gisteren betrekkelijk kalm geweest. De autoriteiten organisee- ren zoo spoedig mogelijk de verschillende diensten: de voedselvoorziening verloopt reeds weer normaal. De kleine expeditie, welke gisteren uit Bar celona naar Saragossa vertrok, is in een door de oDStandelingen gelegde hindernis geval len. Hierbij is de bekende syndicalist Manuel Prieto, die in 1932 de werklieden van de mij nen van Figols aanvoerde, gedood. Het plaatselijk radiostation te Barcelona heeft Donderdagavond een oproep uitgezon den, uitgaande van den nationalen bond van den arbeid. De daarbij aangesloten arbeiders worden verzocht vandaag het werk te hervatten in die takken, welke onontbeerlijk zijn voor de hervatting van het normale leven. De commandant der luchtmacht, Sandino, heeft meegedeeld, dat zijn eskaders een verkenningsvlucht bo ven Saragosso hebben gemaakt, groe pen rebellen hebben gebombardeerd en een hunner vliegtuigen hebben vernield. De luchtmacht te Barcelona is met twee toestellen versterkt. Berichten van de Zuidkust. Ben ambtenaar der catalaansche regeering te Barcelona heeft den jour nalisten meegedeeld, dat de toestand in Andalusië vin oogenblik tot oogen- blik gunstiger voor de regeering wordt. Slechts Sevilla is nog in han den der rebellen, doch het verzet der opstandelingen wordt steeds zwakker. Het gerucht doet de ronde, dat generaal Queipo de Llano getracht zou hebben zich naar Cadiz te bege ven. Te Gibraltar aangekomen vluchtelingen vertellen, dat men vreest dat er een ernstige epidemie in La Linea dreigt. Duizenden aan -hun lot overgelaten huisdieren sterven in de nabijheid der stad. Tijdens gevechten in de streek van La Li nea zijn ruim 100 personen gedood, terwijl talrijke anderen gewond werden. Het gewone leven is volkomen ontwricht. Het schijnt dat 10.000 inwoners van Malaga de heuvels zijn ingevlucht. Generaal Franco heeft een versterking van 500 man van het vreemdelingenlegioen naar Algeciras gezon den. Deze manschappen zullen naar Malaga worden gezonden om 20.000 roode miliciens te bevechten. Aan een specialen correspondent van het blad „Vigie Marocaine" heeft generaal Franco verklaard dat hij geenszins voornemens was, complicaties uit te lokken door een opmarsch naar Tanger. Later heeft hij den Britschen autoriteiten verontschuldigingen laten aan bieden voor de incidenten, die zijn voorgeval len tijdens het luchtbombardement bij Gi braltar. Tegenstrijdige berichten. Het hoofdkwartier van generaal Queipo de llano te Sevilla heeft bekend gemaakt, dat de colonne van generaal Mola, die naar Madrid oprukt, de miliitietroepen. die den opmarsch trachtten te stuiten, nabij Somosierra terug gedreven heeft. De inneming van Madrid zou zeer binnen kort verwacht kunnen worden. De Volksfrontleiders verlaten de hoofdstad per auto. Radio-Sevilla heeft vervolgens alle door Ma drid en Barcelona uitgezonden berichten tegengesproken. Het station heeft medege deeld, dat Barcelona, welke stad gebombar deerd is, gedeeltelijk door fascisten is bezet. De minister van binnenlandsche "zaken heeft om 9 uur gisteravond over de radio laten me- dedeelen, dat generaal Queipo de llano in een voorstad van Sevilla door regeeringstroepen wordt belegerd en zich gereed maakt om te vluchten. Hieraan werd toegevoegd, dat een radiobericht is opgevangen van de rebellen te Saragossa, waarin deze om versterking ver zochten. Vliegtuigen der regeering hebben Sa ragossa gebombardeerd. Tenslotte werd ver klaard, dat generaal Mola zich op de Sierra Guadarrana terugtrekt. President Azana, die voor de radio een rede heeft gehouden, heeft den militairen opstand veroordeeld en het volk moed ingesproken en het dank betuigd. Engeland. Tumult in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft zich een ernstig in cident voorgedaan tijdens de rede van Sir John Simon ter verdediging van de nieuwe regeling der werkloozenondersteuning. De af gevaardigde Buchanan, van de linkervleugel der Labourparty, beschuldigde Simon ervan te liegen. Toen de Speaker hem daarop ver zocht dit woord in te trekken, weigerde Bu chanan dit te doen en bleef hij Simon voor leugenaar uitmaken. De zitting werd hierop gedurende 18 minuten geschorst, waarna Bu chanan wederom weigerde de gebruikte ter men in te trekken. Simon diende daarop een motie in tot schorsing van Buchanan, welke motie met 284 tegen 53 werd aangenomen. Bu chanan verliet daarop de zaal. Stephen Camp bell, labourafgevaardigde, protesteerde hef tig tegen de schorsing van Buchanan en werd op dezelfde wijze geschorst, omdat hij den minister van gezondheid uitschold .Ook Macgo- vern werd geschorst. Alle drie werden voor den tijd van 5 dagen geschorst. Huis van vier verdiepingen ingestort. Ongeluk te Boedapest eischt veel slachtoffers. BOEDAPEST, 23 Juli. Hedenmiddag is een woonhuis van vier verdiepingen ingestort. Tot dusverre heeft men uit de puinen van het in de Rakoczi-straat ingestorte huis vier lijken kunnen bergen, terwijl vastgesteld is, dat zich nog een lijk onder de overblijfselen moet bevinden. Voorts zijn tien gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Het is ech ter nog niet mogelijk geweest, het totaal aan tal slachtoffers vast te stellen. Men vreest, dat misschien wel 20 tot 30 personen om het leven zijn gekomen. Volgens het laatste bericht waren reeds tien lijken geborgen. Men vreest intusschen, dat het aantal doo- den nog grooter zal zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat het onge luk veroorzaakt is, doordat een nieuwe ver dieping in aanbouw was. LOCARNOBESPREKINGEN BEGONNEN. LONDEN, 23 Juli (Reuter-A.N.P.) De Britsche, Fransche en Belgische delegaties zijn om half elf hedenmorgen in Downing Street bijeengekomen. Kerkstrijd in Duitschland leeft weer op. Inval in de bureaux der Belijdeniskerk. BERLIJN, 22 Juli (Reuter-A.N.P.) Poli- tie-officieren hebben vandaag een inval ge daan in de bureaux der Protestantsche Belij deniskerk te Berlijn. Schrijfmachines en cy- closctiles werden in beslag genomen. Het ministerie van kerkelijke zaken heeft den ambtenaren medegedeeld, dat zij niet in verbinding mogen staan met predikanten of organisaties der oppositioheele evangelische kerk. Gaat U met vacantie, naar bosch en heide, zee en strand? Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebrum- crëme mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Italianen drijven Abessynische roovers uiteen. Onderwerping in Ethiopië gaat voort. Naar Stefani meldt hebben op 150 K.M. ten Noordwesten van Addis Abeba in Choa Ita- liaansche troepen eenige benden roovers uit eengedreven. De bandieten lieten verschei dene dooden en gewonden achter. Overal zet de militaire politie haar actie voort en op vele plaatsen bieden de notabelen, gevolgd door de rest van de bevolking hun onderwer ping aan, RIJKE PETROLEUMBRONNEN IN ARGENTINIë ONTDEKT. Het ANP verneemt uit Buenos Ayr es: In het petroleumgebied van Commodore Rivada- via, dat staatseigendom is, heeft men op een diepte van 800 M. acht bronnen aangeboord, die men tot de rijkste ter wereld meent te kunnen rekenen. Bijgevolg heeft de regeering den invoer van petroleum verboden, welke maatregel vooral de Engelsche en Amerikaansche maatschap pijen treft, die zich groote kosten hadden getroost om de Argentijnsche óliemarkt te veroveren. KAE1M, _U—J PM1ESAMMA ZATERDAG 25 JULI 1936. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel, voordracht en gram.pl. 12.00 1.45 Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2,10 Economische lezing. 2.30 Gram.pl. 3.55 Voordracht. 4.25 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gram.pl. 6.15 Schaakpraatje. 6.20 Gram.pl. 7.15 VARA- orkest. 8.15 Gram.pl. 9.00 Amateursuitzending. 9.30 Radiotooneel. 9.40 Gram.pl. 9.50 Gram.pl. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Gram.pl. 10.15 Schaakpraatje. 10.20 VARA-orkest (gr.pl.) 11.20 Zangrecital. 11.3512.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. (Om 1.30 Post- duivenberichten)2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.00 Kinideruur. 4.00 KRO-Melodisten. 4.30 Gram.pl. 5.30 Esperanto. 5.45 KRO-Melo disten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Hedend. Kerkelijke Kunst. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 Gram.pl. 9.00 KRO-Melodisten en Gram.pl. 10.00 Sportpraatje. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-Boys. 11.00 12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 11.50 Sport-reportage. 12.00 Gram.pl. 12.20 Het Spa-orkest. 1.20 Het Com- modore-Grand-orkest. 1.45 Sport-reportage. I.55 Vervolg concert. 2.20 Orgelspel. 2.50 Sport- reportages. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Zang en pianospel. 7.05 Zangrecital. 7.20 Militair concert met soliste. 8.20 Dansmuziek 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 Voordracht. 10.40 BBC-orkest met soliste. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Giram.pl. 4.20 Concert. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en cembalo. 9.05 Operette-uitzending. II.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Blaasconcert en mandolinemuziek. 8.20 Boerenkapel. 9.20 Solistenconcert. 10.20 Hans Bund's orkest en solisten. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Gevar. programma. 3.20 Kamerorkest concert. 4.20 Bonte Middag. 6.20 Trio-concert. 6.50 Blaasconcert. 7.20 Volksliederen en -dan sen. 8.301.15 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Dansmuziek. 1.30 Gram.pl. 2.22 Salon orkest. 3.20 Gram.pl. 3.50 P. Godwin's orkest. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.20 Concert. 10.30 Gram.pl. 11.20 12.20 Ooeramuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram.pl. 1.30 Orkestconcert. 2.20 Gram.pl. 3.20 Orgelconcert. 3.50 Gram.pl. 4.35 Dito. 5.35 Dansmuziek. 6.35 Gram.pl. 8.20 Sa lon-orkest. 9.20 Concert met solist. 11.00 Gram.pl. 11.2012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevar, programma. 10.20 Berichten. 10.40 Sportreporta-ge. 10.50 Dansmuziek. (Om 11.05 weerbericht). 11.501.15 Populair concert. Profeet, die laat in eigen land geëerd werd. De Iersche dramaturg, es sayist en romanschrijver George Bernard Shaw viert op 26 Juli zijn tachtigsten ver jaardag. (Van een V.-D.-medewerker.) Ieder kent Shaw's werk, en zoo niet, dan kent men toch zeker zijn karakteristiek uiterlijk. Men weet, dat hij gewaagde dingen zegt en be wonderd wordt. Hij is een socialist, die met zijn socialisme een loopje is gaan nemen; een realist en spotter die „St. Joan" schreef; een Nobel prijsverachter, die een Nobelprijs kreeg; een tentoonstelier van men- schelijke aanmatiging, die zichzelf prijst, en een grappenmaker, die het naar men wil ernstig meent. G. B. Shaw. Shaw's geestesproducten behooren tot drieërlei genre; hij schreef romans, essays en tooneelstukken. Overal behandelt hij ge woonlijk in de eerste plaats maatschappe lijke verhoudingen. Wordt er aan de indi viduen aandacht besteed, dan bestaat de achtergrond meestal uit meer of minder eco nomische gebeurtenissen. Met romans begon hij en hij hield er ook weer tijdig mee op, want zij bleken niet zijn sterkste uitdruk kingsvorm. Voordat hij scheppend kunste naar werd, was hij overigens op verschillen de manieren met de kunst in aanraking ge komen. Zijn moeder had een goede mezzo sopraan en werkte samen met een bekenden muziekpaedagoog, waardoor ook de kinderen George Bernard had twee zusters een muzikale opvoeding kregen. Op school (hij bezocht de Wesleyan Con- nexial School te Dublin, thans bekend als Wesley College) presteerde hij niet veel, niaar op zijn vijftiende jaar kende hij min stens één belangrijk werk van Handel. Mo zart, Beethoven. Mendelssohn, Rossini, Bel lini. Donnizetti, Verdi en Gounod grondig. Hij interesseerde zich sterk voor schilder kunst. hield zich veel op in de Iersche Na tionale Galerij, zoodat hij al weer op zijn vijftiende van een groot aantal schilders ge noeg wist om hun werk op het eerste gezicht te herkennen Shaw's intrede in de maatschappij. Door ongunstig verloopende financieele manipulaties van zijn vader, George Carr Shaw, die lid van de Dublinsche korenbeurs en graanhandelaar was geworden zonder iets van het vak te verstaan, was het uitgeslo ten, dat de jonge Shaw de universiteit be zocht. Hij kreeg een kantoorbaantje, dat achttien pond per jaar opleverde. Toen de plaats van den boekhouder vacant werd, moest de jongeman die tijdelijk innemen, en hij deed het zoo goed, dat men hem hand haafde. Maar het vak stond hem zóó tegen, dat hij de 24 pd.st. per jaar hij had op slag gekregen er aan gaf en bij zijn moe der ging inwonen, die muziekleerares was geworden. Een bestaan bijna zonder verdien sten ving aan. Shaw schreef artikelen en romans, die geen mensch wilde publiceeren. Nu en dan nam men eens een kleinigheid van hem op. maar voor 't overige moesten zijn vader en moeder hem onderhouden. Van zichzelf schrijft hij later: „Ik gooide mij niet in den strijd om het bestaan, ik gooide mijn moeder er in. Ik was niet de steun van m'n vader's ouden dag, ik hing aan z'n jas pandenImmuun als Com us voor moreel ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Na een tocht van vele uren langs afgronden en nauwe kloven is het Thijs eindelijk gelukt door het gebergte heen te komen. Nu komt hij in een gebied, dat er heel wat liefelijker uitziet. Er groeit veel ge boomte en overal staan prachtige bloemen. Maar wat is dat voor vreemds? Daar ziet Thijs een groot bord, waarop geschreven staat: „Dit is een betooverd woud." Sjonge, dat ziet er gevaarlijk uit! Toch besluit Thijs er maar eens een kijkje te gaan nemen. En een anderen weg dan door het bosch is er blijkbaar niet. gepraat, schreef ik lederen dag mijn vijf bladzijden en maakte (op mijn moeder's kosten) een man van mezelf in plaats van een slaaf". Uit een dergelijke uiting valt zonder moei te te constateeren, dat Shaw zich niet lijd zaam met de bestaande wereldorde aecoord verklaarde. Tusschen 1879 en 1883 schreef hij zijn vijf romans, waaronder „Liefde onder de artisten" en „Cashels Byron's beroep", die later bekendheid verwierven. Ze werden aan vankelijk niet uitgegeven, en pas toen Shaw lid was geworden van de Fabian Society, een in 1884 gestichte socialistische bond en daar door in propagandistische en humanitaire kringen vrienden kreeg, verscheen ze als op vulsel in politiek getinte week- en maand bladen. Criticus en redenaar. Alleen „Cashel Byron's Profession" werd een artistiek succes en Shaw maakte er na derhand een tooneelstuk ln blanke verzen van. Na zijn kennismaking met de toenmaals nieuwe maatschappelijke richtingen, werd Shaw voorts criticus. In de „Pall Mall Ga- zette" recenseerde hij boeken, in „The World" schilderijen, en in de „Star" muziek. In dien tijd maakte hij het publiek ver trouwd met de onderteekening G. B. S. Als strijder en spreker werd hij spoedig bekend. Talrijk waren de door hem georganiseerde lezingen en discussies; tenslotte groeide het werk hem boven het hoofd en hij moest rust nemen. Zijn huwelijk had in dat jaar plaats. Shaw had toentertijd als geestig criticus en als schitterend debater naam gemaakt, maar als artist kende men hem niet. Tot zijn essays behoorden beschouwingen over kunst als „De volmaakte Wagneriaan" en „De kern van het Ibsenianisme". Van Wag ner en Ibsen was Shaw een groot bewonde raar. In 1894 probeerde Shaw iets, dat voor Lon den een nieuwigheid was: hij gaf zijn too neelstukken uit, voordat iemand er aan dacht ze op te voeren en werd daardoor be kend als ongespeeld dramaturg. Ieder van zijn werken werd voorafgegaan door een ver handeling op politiek, sociaal, godsdienstig en biologisch gebied. Siegfried Trebitsch ontdekt Shaw. Shaw is door het buitenland ontdekt en het eerst ten tooneele gebracht. Het was een Oostenrijker, Siegfried Trebitsch, die op aan raden van een der beste Engelsche critici omstreeks 1900: William Archer, stukken be gon te lezen van een zekeren Bernard Shaw. Trebitsch, zelf een bekend schrijver, werd door geestdrift aangegrepen, en nadat hij tien werken van Shaw achter elkaar had doorgenomen, wendde hij zich tot de thea terdirecties, in de overtuiging een ontdek king gedaan te hebben. Om Shaw te intro- duceeren schreef Trebitsch artikelen over hem in de „Neue Freie Presse", maar niette min ving hij bij alle directies bot. Eindelijk, na een jaar. had hij succes. Archer zelf had te kennen gegeven, dat Shaw wel aardig was, maar niet overweldigend en Herzl beweerde, dat er nooit of te nimmer een stuk van dien Shaw zou worden opgevoerd. Ze vergisten zich. In 1898 durfde het Weensche Raimund Theater het aan, „The Devil's Pupil" op te voeren, dat een dertigtal jaren nadien ook bij ons geïntroduceerd werd met Saalborn en Crispijn Jr. 't Moet intusschen gezegd, dat Shaw in andere opvoeringen bij ons te voren een gunstig onthaal had gevonden. „The Devil's Pupil" werd een succes in Weenen, en nadat Reinhardt „Candida" tot een opvoering had gebracht, begon men er ook in Londen over te denken Shaw te spe len. Dat gebeurde in 1904, maar „Candida", dat in 1894 weid geschreven, kwam er voor- loopig niet aan te pas. Shaw, die vóór zijn dertigste jaar misschien geen geniaal, maar toch wel zeer lezenswaardig werk te voor schijn bracht, verwierf als auteur pas op zijn veertigste bekendheid in het buitenland en op zijn vijftigste in zijn vaderland. Eén generatie heeft hem eenvoudig overgeslagen. Met „Pygmalion" veroverde hij tenslotte het tooneelpubliek van de heele wereld. Toen de thans ver maard geworden „Plezierige en on plezierige tooneelstukken" gepubli ceerd werden, had Shaw nog geen Engelsch publiek verzameld. Tot de „unpleasant plays" behooren „Me vrouw Warren's bedrijf" en „De hui zen van den weduwnaar", hier te lande ook met veel succes opgevoerd. Van de „pleasant plays" is het be roemdste „Arms and the Man" (Wa penen en de mensch) Shaw schreef verder „Man and Super man" (De man en zijn meerdere), „Majoor Barbara", „Heartsbreak's House", „Terug naar Methusalem", „St. Joan", ,31anco Pos- net's ware gedaante", „Caesar en Cleopa tra", „Je kunt 't nooit weten" etc., in de laatste jaren o.m.: „The Applecart" (hier opgevoerd als „De keizer van Amerika", „Te waar om mooi te zijn" en „On the rocks" (Vastgeloopen). Van zijn aanvullende reeks politieke ver handelingen moeten genoemd worden „Ver standige opmerkingen over den oorlog" en „Gids voor de intelligente vrouw door socia lisme en kapitalisme". De Engelsche censor heeft aanvankelijk verscheidene stukken van Shaw verboden, bijv. „Blanco Posnet" en „Mevrouw Warren's bedrijf". De waardeering van Shaw's werk. Over de waarde van Shaw's werk loopen de meeningen uiteen; dat hij gedurende de laatste kwart eeuw de meest op den voor grond tredende tooneelschrijver der Wester- sche wereld was, wordt door niemand be twist. Sommigen houden vooral van zijn oud ste tooneelstukken, die scherp, humoristisch en flitsend zijn. „Candida" wordt een van de beste geacht. Anderen meenen. dat hij zijn eigenlijk meesterwerk met „St. Joan" heeft geleverd en daar valt veel voor te zeggen, want in dit stuk bereikt Shaw iets, dat schijnbaar niet tot zijn natuur behoort: hij ontroert zonder te spotten, het lijkt, of hij boven zichzelf uitstijgt om een hoogte als Shakespeare en Strindberg te bereiken. De werken uit de laatste jaren zijn zwakker: de scherpte is eigenlijk verdwenen, de han deling ontbreekt, zij zijn eigenlijk essays, (j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6