•PORT DIM T ÜCOPT VERTELLING PONDER DAG 30 T U L I 1936 HAAR T. F. M'S DAGBLAD 7 nilPDIKlIÜT II 'II111IIM Het Olympisch voetbaltournooiWelke landen zullen de tweede ronde bereiken?; Zal China voor de verrassing zorgen?; Duitschland vrijwel zeker van een plaats in de finaleVergelijking van de prestaties in de Olympische hardloopnumniers te Athene en Los Angeles; Incidenten en sensaties van weleerPaavo Nurmi. Laten we een oogenblik het belangrijke fe.i buiten beschouwing, dat voetbal niet in den zomer behoort te worden gespeeld en dat men mogelijk beter had gedaan het Olympisch tournooi omstreeks denzelfden tijd als de Winterspelen te organiseeren, 'dan kan onmiddellijk worden geconstateerd, dat zich onder de zestien ingeschreven landsploe- gen voor Berlijn vele zwakke broeders be vinden en het geheel in spelsterkte niet te vergelijken is met het tournooi van Parijs (1924) en Amsterdam (1928). Ook ditmaal is men er ondanks alle voor zorgen niet volkomen in geslaagd de deel neming tot zuivere amateurs te beperken en dit treft te meer, omdat de Nederlandsche spelers als gevolg van het geschil met het Internationaal Olympisch Comité inzake loonderving moesten thuisblijven. Het heeft geen doel, zich af te vragen, hoe de Aziati sche en Amerikaansche voetballers het voor elkaar hebben gekregen, eenige maanden lang hun werkzaamheden in den steek te- laten om de verre reis naar Berlijn te kun nen ondernemen, doch het is wel zeker, dat bijv. in de Zweedsche en Duitsche elftallen spelers zijn opgenomen, die thans of in het verleden geldelijke vergoedingen, anders dan wegens- loonderving, hebben genoten. Bij de loting voor de eerste ronde heeft men vooraf het zestiental deelnemende ploe gen in een sterke en een zwakke groep ver deeld met het doel. de mogelijkheid uit te schakelen, dat een zwak team door een ge lukkige loting in den halven eindstrijd zou komen, gelijk dit in Amsterdam met Egypte het geval was, terwijl toen omgekeerd Hol land na den wedstrijd tegen Uruguay reeds onmiddellijk kansloos was. Wanneer men het resultaat der loting eens even onder de loupe neemt, dan blijkt, dat Zweden het wel het beste heeft getroffen, want uit van tijd tot tijd uit Nederlandsch Indië ontvangen berichten val op te maken dat het Japansche voetbal al heel Weinig om het lijf heeft, wat o.a. ook bij de Ooster- sche Spelen, de laatste maal te Manilla ge houden. duidelijk tot uiting kwam. Daaren tegen wordt het Chineesche elftal zeer hoog aangeslagen, de spelers zouden allen, zoowel technisch als tactisch van bizondere klasse zijn en het is dus zeer goed mogelijk, dat zij voor de verrassing van dit tournooi zullen zorgen, zooals Uruguay dat in 1924'te Parijs deed. China speelt in de eerste ronde tegen Engeland, waarvan men. gezien de samen stelling van de ploeg en het streng gehand haafde gesloten seizoen, geen hooge ver wachtingen mag koesteren. Noorwegen zal het met het zwakke Tur kije natuurlijk gemakkelijk klaar spelen, want het is practisch onmogelijk, dat het Turksche spelpeil, dat in Amsterdam destijds alles te wenschen overliet, in een achttal jaren een zelfs gematigden internationalen standaard kan hebben bereikt. Evenmin zal de zeer sterke Duitsche amateurploeg eenige moeite met Luxemburg hebben, al herinneren we ons den moedigen, enthousiasten en vooral sportieven tegenstand, die de spelers van het groothertogdom in 1928 den Belgen boden en waarbij zij er in slaagden, een achterstand van 30 in te loopen, alvorens zeer eervol met 53 te verliezen. In vergelijking met Turkije is het Egyp tische spelpeil eenige klassen beter, waartoe de geregeldetraining door Engelsche be- roepscoaches niet weinig heeft bijgedragen. Te Amsterdam stond de ploeg onder leiding' van den oud-Chelsea-rechtsbuiten Castle en bij enkele spelers was het bij tijden duidelijk merkbaar, dat het onderricht vruchten had afgeworpen. Daar men sindsdien geen moeite en kosten heeft gespaard om den spelers de Engelsche speelwijze bij te brengen, mag Egypte tegen de zwakke Oostenrijksche ama teurs een goede kans op de overwinning worden toegekend. Het Oostenrijksche voet bal is bijna geheel in 'en om Ween en ge concentreerd en er zijn zooveel beroepsclubs in dit rayon, dat het amateurisme daarvan noodzakelijkerwijze den terugslag onder vindt. In dit verband kan men wijzen op het verschil in spelsterkte tusschen de Tsjechische profs en amateurs, laatstge noemde ploeg werd in 1928 door het Neder landsch elftal te Amsterdam met 81 kans loos geslagen. Hetzelfde, ofschoon in mindere mate, geldt voor Italië, dat, naar verluidt, een studenten elftal in het veld zal brengen. Hun tegen standers in de eerste ronde zijn de Vereenig- de Staten, waar het association-voetbal ten opzichte van het Amerikaansch rugby een zelfde plaats inneemt als in ons land het korfbal tegenover „Koning Voetbal". De prestaties der Yankees te Amsterdam waren fantastisch; speciaal hun lange doelver- dediger vergastte de toeschouwers op een „clownerie" en een aantal acrobatische toeren, die den lachlust van het publiek op wekten. Men kreeg den indruk, dat de spelers in de eerste plaats naar Europa waren ge komen om zich eens goed te amuseeren. waarbij ze mogelijk ook nog iets van voet ballen konden leeren. Een 122 nederlaag tegen Argentinië vermocht niet hen uit hun goede humeur te brengen. Vermoedelijk zul len de Italiaansche studenten hun Ameri kaansche collega's ook nu wel de baas zijn al was het alleen maar, omdat hun vurig temperament hen tot een groote krachtsin spanning aanzet. Blijven over de matches Polen tegen Hon garije en Peru tegen Finland. Daarvan is weinig te voorspellen, doch het wil ons voor komen, dat Polen en Finland de beste kan sen hebben, wanneer althans Peru niet, zoo als destijds Uruguay, met een elftal beroeps spelers aantreedt. Resumeerende kan men dus voor de tweede ronde, die tevens de kwart-eindstrijd is, de volgende wedstrijden verwachten: Noor wegen tegen Duitschland, Zweden tegen Italië. Finland tegen Egypte en China (of Engeland) tegen Polen. Gezien de vele onbe kende grootheden, zullen we ons niet aan verdere voorspellingen wagen, al lijkt voor de Duitschers een plaats in de finale zeer waarschijnlijk. Het is interessant, den vooruitgang te con- stateeren. die in den loop der jaren de prestaties op de verschillende Olympische Spelen heeft gekenmerkt. Vergelijkt men de tijden, in 1896 te Athene gemaakt, met die van Los Angeles in 1932, dan krijgt men een duidelijk beeld van de gestage vervolmaking der athletiek. Hier volgen daarvan enkele voorbeelden, waarbij achtereenvolgens de beste verrichtingen op de eerste en laatstge houden Olympische Spelen zijn genoemd: Athene 1896. 100 Meter: T. Burke (Amerika) in 12 sec. 400 Meter: T. Burke (Amerika) in 54.4 sec. 800 Meter: E. Flack (Australië) in 2 min. 11 sec. 1500 M.: E. Flack (Australië) in 4 min. 33.2 seconden. -110 Meter horden: T. Curtis (Amerika) in 17.6 sec. Marathon: S. Loues (Griekenland) in 2 uur 58 min. 50 sec. Los Angeles 1932. 100 Meter: E. Tolan (Amerika) in 10.3 sec. 400 Meter: W. Carr (Amerika) in 46.2 sec. 800 Meter: T. Hampson (Engeland) in 1 min. 49.8 sec. 1500 Meter: L. Beccali (Italië) in 3 min. 51.2 sec. 110 Meter horden: G. Saling (Amerika) in 14.6 sec. Marathon: J. Zabala (Argentinië) in 2 uur 31 min. 36 sec. De vooruitgang in de spring- en werpnum- mers houdt hiermede gelijken tred; bij het discuswerpen is die zelfs meer dan 20 Meter Tevens blijkt, dat de huidige athleten zich meer op bepaalde nummers concentreeren; het zal thans niet meer voorkomen, dat een deelnemer zijn land op de 100, zoowel als 400 Meter vertegenwoordigt, want de trai ning voor beide afstanden is zeer verschil lend. Evenmin gaat het ver- en hoogsprin gen. dat in Athene beide door den Ameri kaan Clark werd gewonnen, goed samen, ter wijl Garrett (Amerika) als overwinnaar bij het kogelstooten en discuswerpen in de Griek sche hoofdstad thans wel heel weinig kans zou maken, in een dezer nummers geplaatst te worden. Uit oude kronieken blijkt overigens, dat de Olympische athletiekwedstrijden niet steeds zoo vredelievend en sportief werden uitge vochten als in de komende weken het geval zal zijn. Er is voorts een tijd geweest, dat men aan het voortbestaan der moderne spe len twijfelde. Nadat dit groote sportgebeuren in 1896 te Athene en in 1900 te Parijs allerwegen groot enthousiasme had gewekt, wérden de wed strijden van 1904 te St. Louis in Amerika een groote teleurstelling. Het aantal inschrijvin gen en de publieke belangstelling was zoo gering, dat men gevoegelijk van een fiasco kon spreken. Koning Edward VH van En geland heeft toen echter bewezen, dat hij de sport een goed hart toedroeg door bij de organisatie der spelen in 1908 te Londen zijn volle medewerking te verleenen. Daardoor gesteund, kon het uitvoerend comité er ten- IllllllllllllllllilllllllllllllllllllllM lllllllllilll!!lil|i|i!l|llili|| llillillllllll De voorbijganger door GUUS BETLEM Jr. Het was drie uur in den nacht, toen James Bland, de rijke Filmmagnaat, wakker schrok in zijn woning in Kensington-Park. Met groote oogen staarde hij in het duister, niet goed beseffend nog wat het feitelijk was, dat hem zoo plotseling had doen ontwaken, en juist was hij van plan, zich weer om te draaien, ten einde opnieuw te gaan slapen, toen een hevig lawaai hem eensklaps over- einddeed vliegen in zijn bed. Het gerucht kwam uit den tuin. die om zijn villa lag. en met twee sprongen stond hij bij het venster. Voorzichtig spiedde hij door een kier van het gordijn naar buiten, waar nog volslagen duisternis heerschte. Doch allengs begonnen zijn oogen aan het duister te wennen en tot zijn grenzelooze verbazing ontdekte hij plots, vlak onder zijn raam, twee mannen, die in een hevig ge vecht schenen gewikkeld. Snel overlegde hij, wat hem te doen stond en een oogenblik kwam de lust in hem op, zich in het geheel niet met de geschiedenis te bemoeien en weer rustig onder de wol te kruipen. Wat ging hem de ruzie van de beide kerels aan Maar dan opeens drong de vraag naar vo ren. waarom ze juist zijn tuin schenen te hebben uitgezocht voor het beslechten van hun meeningsverschil. in het holst van den nacht, en hij voelde: er was iets niet in or de. Met een ruk schoof hij het venster open, liet het licht van zijn zaklantaarn schijnen op de beide nog steeds worstelende gedaan ten. Hei daar! kreet scherp zijn stem door de stilte van den nacht. Een oogenblik bleef het rustig beneden hem. dan klonk opeens een luide, vroolijke stem. en er klonk merkbare opluchting in Ha. gelukkig meneer.komt u eens even beneden. Dat heerschap hier wou je net een bezoek komen brengen. Maar ik was precies op tijd om Bliksemsnelle gedachten gingen door Bland's brein. Ik kom! sprak hij dan snel, en sloot het venster. Doch op hetzelfde moment zag hij, hoe één der beide gedaanten zich losmaakte uit de groep beneden zijn raam en ijlings door den tuin snelde, gevolgd door den an dere, Vlug schoot hij zijn ochtendjas aan, greep zijn revolver Toen hij in den tuin kwam, lag deze ge heel verlatenhet raam van zijn studeer vertrek stond open en vertoonde een groot gatop het terras lagen splinters glas, waaraan zeep kleefde. Deksels! gromde Bland kwaadaardig en holde naar binnen. Doch tot zijn geruststel ling constateerde hij. dat er nog niets werd vermist. Waarschijnlijk was de kerel dus verrast op het oogenblik. dat hij bezig was het venster te openen, of naar binnen te klimmen. Een heerlijke, frissche versnape ring: de geconcentreerde vruch- tensmaak van de „Pate de fruits'" van PEL, ...een keur van zomersch fruit, zoowel per ons (vanaf 20 ct.) als in mooie doo- zen (vanaf 30 ct.) (Adv. Ingez. Med.) slotte toe overgaan, het White City Stadion te laten bouwen en op 13 Juli 1908 opende de Engelsche koning, in gezelschap van ko ningin Alexandra en de toenmalige Prins en Prinses van Wales (later koning George en koningin Mary) de Spelen, in tegenwoordig heid van een enorme menigte toeschouwers. Negen honderd een en veertig athleten de fileerden voorbij de tribunes, zijnde de bloem der sportsmen uit 23 landen, waaronder 226 uit Engeland. Een sensatie van den eersten rang was de overwinning op de 100 Meter van den Zuid- Afrikaan Reggie Walker, die den. als onver slaanbaar beschouwden Amerikaan Rector met een meter verschil wist te kloppen in den nieuwer, wereldrecordtijd van 10.8 sec. Daarna volgde de race over 400 M., waar van het verloop uniek is in de geschiedenis der Spelen. In de finale kwamen drie Ame rikanen. Carpenter. Taylor en Robins, als mede ae Engelschman Halswelle In dien tijd vertrouwden de Amerikaansche athleten niet zoozeer op hun snelheid om successen te behalen als wel op. wat zij be schouwden als toelaatbare baantactiek. Zij zagen er niet tegen op, hun tegenstanders zoo noodig den doorgang te beletten of hen uit de baan te dringen en het kwam den of ficials bij. monde van den neger Taylor, die daaraan niet wenschbe mee te doen, ter oore, dat Carpenter en Robins besloten had den, Halswelle tot eiken prijs te beletten de overwinning te behalen. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez Meel.) Bland keek naar buiten in den tuin. Een donkere gedaante naderde snel. Zijn vin gers sloten zich om de revolver. Dan her kende hij den ander, en trad eveneens naar buiten. Nou, meneer, begroette de man hem. da's ook spijtig, wat? 'k Had 'm zóó fijn te pakken en net dat ik even naar boven kijk. ziet-ie zijn kans schoon en neemt de bee- nen! Maar hij is nog niet binnen geweest, da's vast! 'k Zag 'm d'r nét inklauteren. Ik ging naar mijn werk de nachtploeg, begrijpt u en temet dat 'k langs het hek loop, zie ik me dien snuiter daar bezig! Nou. dan moet-ie nét bij mij komen! 'k Heb ook m'n handen niet voor niets gekregen en aan niets heb 'k zoo het land. als aan kerels, die d'r vingers niet van andermans bullen kun nen houden, 'k Zal niet zeggen, meneer.... de tijden zijn hard, tegenwoordig, en zooals wij op de fabriek, je kan je 'k weet niet wat werken voor een paar gulden, maar eer lijk blijven moeten we allemaal, wat u? Bland knikte verstrooid. Ik ben u heel dankbaar! sprak hij, wat bedremmeld. Ik zou wérkelijk niet geweten hebben, wat te oen, alsmaar, komt u toch even binnen! noodde hij dan. Nou. meneerDe ander weifelde. Als 't niet te lang is. want 'k moet naar mijn werk. ziet u. En als je te laat komt krijg je boete! Ja. daar zijn ze niet scheutig meehij zuchtte onwillekeurig. Bland wees op een stoel, waarop de ander aarzelend plaats nam, op het uiterste puntje gezeten. Tja! stemde z'n gastheer dan in. 't Is een heele toer tegenwoordig, omeh eerlijk te blijven Alles goed en wel, meneer! vond de ander. Dat ben ik volkomen met u eens, maar dat neemt niet weg, dat je 't toch moét! Waar of niet? Wat zou d'r van de we reld terecht komen als we allemaal gingen stelen? Zooals die ander noudie kerel. Hij schrok, hield eensklaps op. terwijl hij Bland verschrikt aankeek. Moet u de po litie niet telefoneeren wilde hij dan weten. Misschien kunnen ze hem nog te pakken krijgen. Die zijn zoo glad Och, nee! Bland wuifde afwerend met de hand. Waarom? Er is toch niets ge stolen. en dan daarbij.... die vent zit al hoog en breed thuis misschien! Zoek die nu maar eensnee. nee, en dan. al die soesah Hij schudde ontkennend het hoofd. Maar. u wilde wat zeggen van dien kerel, geloof ik, dien inbreker O. dat was niks bijzonders! 'k Wou al leen zeggen, dat soort menschen. meneer, heeft een broertje dood aan eerlijk werk! Dacht u, dat zoo'n man den heelen dag aan de machines ging staan om z'n brood te ver dienen voor vrouw en kinderen? Moet. je nooit gelooven O, u bent getrouwd? informeerde Bland belangstellend. De ander lachte Getrouwd? Dat zou 'k denken, meneer! Een beste vrouw en vier schatten van hin ders, al ze ik het zelf.... Hier meneer hij haalde trotsch een vergeelde foto uit zijn binnenzak dat zijn ze Bland bekeek het kleine groepje, dat op de foto voorkwam, dan gaf hij haar terug. Flinke boy. die kleine! prees hij. voe lend hiermee den vader pleizier te doen. En hij bleek juist gezien te hebben, want on middellijk viel deze hem bij. Inderdaad werd de Engelschman onmid dellijk ingesloten, doch toen hij op het laat ste rechte einde trachtte voorbij te komen, werd hij eenvoudig uit de baan geduwd. On- noodig te zeggen, dat het publiek zijn afkeu ring luide te kennen gaf en dat Carpenter onmiddellijk werd gediskwalificeerd, waar bij werd bepaald, dat de race moest worden overgeloopen. De beide andere Amerikanen voelden daar niets voor en zoo eindigde dit incident op onbevredigende wijze. Alsof dit nog niet genoeg was. leverde ook de Marathon de noodige sensatie. Deze werd op een zeer warmen dag geloopen en de een na de andere deelnemer moest, door de hitte gedwongen, opgeven. Tenslotte zag het er naar uit, dat de Zuid-Afrikaan Heffern ge makkelijk zou winnen, want hij was zoo ver standig geweest, gedurende de race niets te drinken. In het gezicht van het stadion ac cepteerde hij echter een glas wijn en dat werd hem noodlottig. Hij kon amper op de been blijven en de Italiaan Dorando. dit ziende, zette een spurt in en nam de leiding. Doch ook hij kon de verleiding van een ver- frisschenden dronk niet weerstaan en de uit werking daarvan, gepaard aan de plotselinge inspanning van den spurt, had ook voor hem nadeelige gevolgen. Met inzetting van zijn laatste krachten bereikte hij het Sta dion, maar daar aangekomen, liep hij in de verkeerde richting de baan op en slechts door de kreten der 120.000 toeschouwers kwam hij tot begrip van zijn fout. Herhaal delijk viel hij op deze laatste baanron.de en hij had nog slechts 30 yards af te leggen, toen zijn beenen opnieuw den dienst wei gerden. Op dat moment verscheen de Ameri kaan Hayes door de Marathonpoort op de baan en. gezien de uitputting van Dorando, was hij zeker van de overwinning. Tot wan hoop gebrachte officials hielpen toen den Italiaan om op te staan en sleepten hem als het ware door de finish. Dit kon natuurlijk niet door den beugel, Hayes protesteerde en Dorando werd gediskwalificeerd. Iedereen was met het lot van den armen Italiaan be gaan en koningin Alexandra, die het voorval had bijgewoond, schonk Dorando, die bij te rugkomst in zijn land als een held werd ver eerd. een prachtigen gouden beker. De race staat overigens in de annalen der Olympi sche Spelen nog steeds bekend als Dorando's Marathon. Het laatste onplezierige incident had in 1912 te Stockholm plaats. De Engelschman George Patching kwam met vijf Amerikanen in de finale. Ook toen nog huldigden de Yankees het principe, dat men op alle mo gelijke wijzen mocht trachten, den tegen stander van de overwinning af te houden. Tot.dat doel maakte elk der vier Amerikaan sche finalisten om beurten een valsche start, waarbij de Engelschman. bevreesd om ach ter te blijven, steeds volgde, terwijl de ove rige deelnemers rustig in hun „holes" ble ven zitten. Dit vermoeide en deprimeerde den Brit zoodanig, dat hij. toen de eindstrijd tenslotte geloopen werd. totaal kansloos was. Van alle athleten. die in den loop der ja ren, op de Olympische Spelen zijn uitgeko men. heeft de Fin Paavo Nurmi ontegenzeg gelijk de beste prestaties geleverd. Met een chronometer in de rechterhand, regelmatig als een machine, immuun voor vermoeienis, tegenspoed of abnormale weersomstandig heden. liep deze super-athleet den voorge schreven afstand en verbeterde spelender wijze 'n groot aantal Olympische- en wereld records. In 1924 te Parijs won hij in het tijds verloop van één week niet minder dan zes gouden medailles. De 1500 Meter en 5000 Me ter volgden met een tusschenruimte van slechts anderhalf uur op elkaar, doch dat was voor den Fin geen beletsel, zijn concur renten ver achter zich te laten. En ook te Amsterdam op de 10.000 Meter verbaasde hij de toeschouwers door zijn regelmatige snel heid en uithoudingsvermogen. Illllllllllilill'! Da's net wat u zegt. meneer! En pien terpienter, als 'k u daarvan moest ver tellen! Nou. hij stond op. dan kwam 'k zeker te laat op de fabriek! Enfin, meneer, dat hebben we alweer gehad! Hij wees naai de gebroken ruit. Zondeu mag d'r wel een plank voor timmeren vannacht. James Bland knikte. Ja, dat zal ik zeker doen, enne.... wat die ruit betreft, nou ja, die is verzekerd natuurlijk. Neen, ik ben er wat je noemt best afgekomen, dank zij uwhulp Nou ja,! de ander trok wat verlegen de schouders op. dat beteekende niet zooveel, meneerieder ander in mijn plaats Maar Bland had zich reeds omgedraaid, knielde neer voor zijn brandkast, die hij met een sleutel ontsloot. Even later richtte hij zich op. duwde den ander een gesloten enveloppe in de hand. Ik hoop dat u. dat ik u niet beleedig, wanneer ikhij scheen zelf ietwat verlegen maar ik meen te hebben bemerkt, dat het leven voor u ook niet op rozen gaat! besloot hij dan wat krachtiger. Ja. maar meneerDe man draaide verlegen zijn pet in zijn handen'rond. staar de naar de figuren in het vloerkleed. Ik mag dat toch werkelijk niet't is Och. wat! Bland knikte bemoedigend. Neem het gerust! Je vrouw zal het wel weten te besteden, denk ikmet vier van die hummels, nietwaar?.... Ennevoor mij beteekent dat niet zoo bar veel! Kom, pak aan, kerel.ik ben je werkelijk veel dank verschuldigd, heel veel.... Hij dacht aan zijn goedgevulde brandkast. Nou meneer, als het dan moet! De an der borg wat bevend de enveloppe in zijn binnenzak. Ik, ik dank u hartelijk me neer, héél hartelijk. Ben je mal, kerel? Bland klopte hem bemoedigend op den schouder. Eerlijk heid dient beloond, enhij keek naar de pendule op den schoorsteen. als je niet voortmaakt, dan kun je er vermoedelijk met een je boete van betalen! Persoonlijk bege leidde hij den man tot aan het tuinhek, keek hem na, tot hij in de duisternis was ver dwenen Eerlijke vent! peinsde hij en ging naar binnen om Alfred, zijn butler, te wekken ten einde hem een plank voor het venster te la ten timmeren. Met een glimlach om zijn lippen liep de man, die zoo juist de enveloppe uit de han den van James Bland had ontvangen voort. Op den hoek van de volgende straat ge komen stond hij stil enfloot! Onmiddellijk schoot uit een portiek een donkere gedaante te voorschijn, die haastig op hem toesnelde. Hij had het uiterlijk en de ietwat gedron gen figuur van den overvallen inbre ker. En? vroeg hij. Jack Robeso^. haalde de enveloppe te voor schijn, welke hij onder het licht van de lan taarn haastig openscheurde. Vijftig gulden! constateerde hij met een grijns. Hieréén lapje voor jou Makkelijk verdiend, wat? Ik heb het je wel gezegd, dat het moest slagen, deze truc We kunnen er nog best eentje wagen, vannacht opperde Joe Brown en borg zorg vuldig het bankbiljet weg. maar dan in een ander stadsgedeelte natuurlijk Allright! meende Jack. Even. later slokte de duisternis "hen op. foul/tGuwscUti{ft.. Het is eigen schuld! Ik begrijp het nietzuchtte me vrouw Pieterse. die zich mocht verheugen in het bezit van een spóók van een dochter, dat onze Sofietje zoo...e...eigenaardig is. Vroeger heb ik mij er altijd op verheugd dat ik eenmaal een groote dochter zou heb ben. Wat al plannen heb ik gemaakt! Samen zouden we uit gaan naar lezingen en films, naar theater en concert. We zouden genoeg lijk samen handwerken en winkelen, bezoeken maken en ontvangen. Zij zou al haar vrien den en vriendinnen thuis brengen. Wij zou den gezellige partijtjes geven en zomers zou den we met z'n drietjes op reis gaan en nu zij eindelijk groot is. nu is alles zoo heel andersNu konr. ze eigenlijk alleen thuis om te slapen en als ze eens een enkele keer thuis is dan zit ze op haar kamer en wil niet gestoord wordenwe weten niet met wie ze omgaatwe weten niet waar ze heen gaat als ze de deur achter zich dicht trektwe hebben geen aandeel in haar levenwij tellen niet mee, wij staan overal buiten Moderne jeugdbromde meneer Pieter se. die allang schoon genoeg had van de eindelooze klaagliederen over Sofietje. Hoe komt het kind zoo zelfzuchtig, piekerde mevrouw. Jij bent niet zoo.... ik ben niet zoo.... van wie hééft ze het Voor haar telt alleen haar eigen genoegen, haar wensch, haar inzicht. Ze neemt niet de minste notitie van hetgeen wij willenhet komt eenvoudig niet in haar op ooit iets te doen of te laten met de bedoeling ons aan genaam te zijn. Dat hebben we toch niet aan dat kind verdiend. Hebben wij ons zomerreisje niet. opgegeven om haar naar de wintersport te kunnen laten gaan? Heeft het haar een enkel seizoen aan nieuwe kleeren ontbroken? En wanneer heb ik het laatst iets nieuws gehad....! Dat wéét ik niet eens meer! Nadat we de dienstbode hebben afge schaft heb ik me half dood gesjouwdzeg zelf of het niet waar ismaar zij heeft nooit hoeven meehelpen in huis. Ik zeg altijd: laat het kind van haar jeugd genieten, zij is maar een keer jong. Later zal zij er ons dankbaar voor zijn Schei maar uit mevrouw Pieterse! Hou maar op met uw klaagliederen want het is uw eigen schuld! Ja zeker, uw eigen schuld en van niemand anders. Negentien jaar lang heeft u dag en nacht niet anders gedaan dan een jong en ongevormd karakter tot in den grond toe bedorven, u heeft er zonder onderbreking naar gestreefd een wanproduct te voorschijn te brengen als resultaat van uw onvermoeid streven. Welnu, dat is u bijster goed gelukt! Waar beklaagt gij u eigenlijk over? Moeders zooals gij zijn er honderden, dui zenden, tienduizenden, allemaal hardwer kende. zich alles ontzeggende moeders, die het o zoo best meenen en o zoo verkeerd doen. Het is niet eerlijk om u te beklagen dat uw dochter is zooals zij is nadat gij haar zelf zoo hebt gemaakt met uw verkeerde goed heid, met uw laksheid, uw egoïsme aan- kweekenü gesloof. Heusch mevrouw Pieterse het is uw eigen schuld! U heeft aldus gehandeld uit liefde voor uw kind maar het is een verkeerde liefde want liefde die de slechte eigenschappen aankweekt en opwekt deugt ten eenenmale niet. Geef een klein kind uit pure liefde louter zachte weeke kostjes en gij zult niet alleen zijn spijsvertering grondig in de war brengen, maar tevens zijn gebit onherroepelijk ruïneeren. Ruim allen tegenstand voor uw kind uit den weg en gij zult er verwonderlijk spoedig in slagen er een futlooze zelfzuchtige slappe ling van te maken. De aangeboren monschelijke traagheid is een opperbeste voedingsbodem voor de zelf zucht waarvan wij allen den kiem in ons dragen, want de overwinning der traagheid kost inspanning. Toegeefelijkheid en verweekelijking zijn geen uitleggingen van liefde maar van kortzichtig heid. Noch alleen noch tezamen hebben zij ooit iets behoorlijks laat staan iets goeds tot stand gebracht. De beste dienst, die gij uw kinderen kunt bewijzen is deze: geef hun een harde brood korst om op te bijten als zij klein zijn en voldoende moeilijkheden om te overwinnen als zij grooter worden. Als zij later in het volle leven staan zullen zij in staat blijken zich erdoorheen te bijten. En daarvoor doch niet voor uw goedbedoelde maar domme toegeefelijkheid zullen zij u dankbaar zijn. AMY GROSKAMP TEN HAVE. WATERPOLO. HAARLEM—H. P. C. (0—2) Dinsdagavond werd deze tweede plaatselijke wedstrijd gespeeld in Stoops Open Bad. Het spel gaat in de eerste helft vrijwel ge lijk op. Het schieten van de Haarlem-voor hoede laat wel te wenschen over. Na goed samenspel scoort Uitendaai met een scherp schot. Braam verwisselt met Derx van plaats, waardoor Van Hemsbergen een speciale be waking geniet. Met een I0 voorsprong voor H. P. C. wordt gedraaid. In de tweede helft brengt de Heemsteed- sche achterhoede door veel op te zwemmen, wat meer leven in het spel. Bij een goed op gezetten aanval scoort Uitendaai voor de tweede maal. Van Helsdlngen mist een mooie kans voor het H. P. C.-doel, waarna verder geen wijziging meer in den stand komt. HAARLEM 2—U. Z. C. 3 (2—2) In de eerste helft scoort Pieters twee "mooie doelpunten, zoodat met een 2o voorsprong voor Haarlem de rust ingaat. U. Z. C. 3 stichtte dan verwarring in de Haarlem-gelederen, door met 4 man op te zwemmen. Het rustige spel van Haarlem is dan gedaan, waarvan U. Z. C. 3 dankbaar pro fiteert en de partijen wederom op gelijken voet brengt. ZIGNEA (Dames)—NERF.US 2 (0—0) Hoewel het aan enthousiasme aan beide zij den niet ontbreekt, is het schieten van beide partijen zeer slecht, zoodat de keepsters spora disch handelend behoeven op te treden. Het einde kwam met 00.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11