Aambeien Zalf De zwemmende burgers van Zweden. D. HESSELS TANDARTSEN KLINIEK Dr. J. W. POSER S. H. Brongersma LEEUWIN Beveilig Rijwielplaatje TE KOOP GOEDKOOPE TREIN Goes, Middel burg (Markt) en Vlissingen SCHIPHOL KAGER MEER pond EEDAG 30 J tl t. i 1036 HAAELE M'S DAGBE&D Tf Een onderscheiding voor 200 meter zwemmen in den tijd van zestig minuten. Een krachtige en doelmatige propaganda voor het zwemmen die bovendien nog geld oplevert voor verdere propaganda. Arne Borg als rondreizend zwemleeraar in Lapland. (Van onzen correspondent te Stockholm) cP6 5eer Svensson is „zwemmend burger' geworden. Dat wil zeggen, dat hij naar het zwembad is gegaan, er, misschien keurig crawlend eerst, dan toen hij een ,bee^e achter zijn adem was geraakt, in kalmen schoolslag of rustig op den rug verder zwemmend, acht lengtes van vijf-en-twintig meter, dus in totaal twee honderd meter heeft afgelegd en daarna te gen betaling van twee kronen een klein, rond. rooa-en-zilveren insigne gekregen heeft, dat hij nu overdag op zijn revers draagt en s avonds naast het horloge en de sleutels on tafel legt. De heer Svensson vóélt zich als „Simbor- gare", voelt zich volkomen lid van de Zweed- sche sportnatie, de gelijke van de juffrouw in den sigarenwinkel, die 's winters de zilveren ski en 's zomers het bronzen snel-wandel- insigne op haar blouse draagt, van den loop jongen, die op de ..halva racer" van de zaak het zilveren wieler-insigne vijftig kilometer in 1 u. 27 min. 7 sec. heeft gehaald, en zelfs van den collega, die op de plaats waar detec tives in Amerikaansche films met een ruk hun politieplaquette plegen te ontblooten, het bronzen athletiek-insigne heeft zitten als een bewijs van hoe zeer hij zijn corpus in vorm gehouden heeft. De heer Svensson is zich wel licht bewust, dat de prestaties van die ande ren zwaarder waren, dat hun sportinsignes op een lijn te stellen zijn met den zilveren dolfijn in een lauwerkrans van het „magisterschap in het zwemmen", waaraan hij met zijn twee honderd meter vrije slag (en vrije snelheid) wel nimmer hoeft te denken. Maar toch is zijn rood-en-zilveren speldje een sport- insigne, een onderscheidingsteeken, waar voor de laatste week duizenden en nog eens duizenden van IJstad's zon-gestoofde strand in het Zuiden tot Lapland's ijselijk koude bergmeren in 't Noorden zich meer of minder ingespannen hebben, een insigne, waarvoor zelfs een Arne Borg, houder van een dozijn Zweedsche zwemrecords, het water fn gaat. Het ..Simborgarmarke". het kenteeken van den zwemmenden burger is in 1934 dooi den Zweedschen Zwembond ingesteld om er, direct en indirect, het zwemmen door te be vorderen. De eenige vereischte is, dat men tweehonderd meter aan één stuk in 't water kan afleggen of honderd vijf tig meter wanneer men tot het zoogenaamde zwakke geslacht behoort. Er mag geen tijd opgenomen wor den, er moet afzonderlijk en van de opper vlakte af gestart worden, omdat elke ge dachte aan wedstrijdsport uitgesloten dient te zijn. Het gaat er alleen om tweehonderd, respectievelijk honderdvijftig meter te kun nen zwemmen, wat voor gewone zwemmers natuurlijk geen kunst is, maar voor velen, die denken, dat zij zwemmen kunnen, omdat ze den slag behoorlijk te pakken hebben en 's zomers eiken dag even het water ingaan en dan verder op den kant liggen te zonnebaden, wél. Badmeesters kunnen vertellen, welk een vrij belangrijk percentage van hen. die men zonder bezwaar in het diepe laat omdat zij eens hun proef hebben afgelegd, er- niet dan na de noodige oefening in slaagt den titel van zwemmende burger te behalen. Dien titel be houdt men feitelijk slechts één jaar, van de aan intense propaganda voor het zwemmen en het zwenuneid redden gewijde, zwemweek van het eene jaar tot de zwemweek van het jaar daarop, om' zoodoende de zwakke broe ders en zusteren er toe te brengen elk jaar weer hun vaardigheid in 't zwemmen te con troleeren en zoo noodig een beetje te trainen, en het insigne draagt dan ook een jaartal en wordt elk jaar in een andere kleur uitge voerd. Maar nog in een ander opzicht heeft het „Simborgarmarke" groote directe propagan distische waarde. Voor vele niet bepaald spor tieve menschen, die toch gelijk de heer Svensson voornoemd uit ij delheid of voor de aardigheid ook wel een sportinsigne zouden willen dragen, is het speldje van de zwemmen de burgers practisch het eenige, dat zij ooit zullen kunnen veroveren. En zoo is nu. dooi de instelling van dit insigne, vooral onder hen die niet meer tot de jeugd behooren en in bij zondere mate op het platteland, een krach tige belangstelling voor het zwemmen ge wekt. Bijna klassiek is onder de menschèn van den Zwembond het haast ongelooflijke, maar toch absoluut historische v.erhaalvan een veertigjarigen Smaiandschen boer, die om zoo te zeggen nog nooit in het water was ge weest, desondanks een kilometer of vijftig fietste naar een plaats, waar de proef afgelegd kon worden, een zwembroekje leende en er dank zij zijn taaie, Smalandsche uithoudings vermogen in slaagde trappelend en spartelend als een hondje de tweehonderd meter Zweedsch record 2 min. 16 sec. in goed een uur af te leggen. Waarna hij' met hot speldje triomfantelijk op de borst de vijftig kilome ter naar huis terug fietste om de koeien te gaan melken en in den avond met een paar jongkerels uit de buurt plannen smeedde voor een zwemclub, die 't volgend jaar zelf proeven voor het insigne van de zwemmende burgers zou organiseer en. Of het er van gekomen is, vermeldt de geschiedenis niet, maar van 1934 tot nu is het aantal deelnemende plaatsen van goed 150 tot ruim 500 gestégen. Daarbij zijn tallooze dorpjes en gehuchten, waar men nu misschien op een totaal van tien, twintig in signes komt., maar waar een jaar of wat ge leden aan zwemmen niet gedacht werd. De jeugd ploeterde er wellicht op warme, vacan- tie-vrije zomersche dagen in een lauw bosch meertje of een koele beek en de boerendoch ters trokken er misschien op den Zondagmid dag het per post bestelde zwempak aan. om dat je dan toch ook met jè tijd mee wilt gaan. maar verder dan een beetje baden in de zon en soms ook in het water kwam het meestal niet. Dat is nu al een heeleboel veranderd en de menschen van den Zwembond me enen in de opvallende daling van het aantal verdrin- kinsgevallen een resultaat van hun propa ganda te mogen zien. En het hindert weinig- of voor velen de zucht om ook zoo'n sport insigne te hebben de drijfveer is, het gaat er om, de menschen aan het zwemmen te krij gen, hen 't nut en 't genot van zwemmen te leeren.. In de groote en middel-groote steden, waar men behalve openluchtbaden vaak schit terende overdekte zwembaden bezit Orebro, industriestad van 25.000 inwoners, heeft er een met een bassin van veertig meter is deze propaganda allicht minder noodig dan op het platteland en daarom is het verheugend, dat daar, waar immers zoo weinig gebeurt, de proeven voor het „Simborgarmarke" als groo te gebeurtenissen beschouwd worden. Men oefent er voor van dat het water een eenigs- zins draaglijke temperatuur gekregen heeft, men noodigt een hardzwemmer uit zijn kun sten te vertoonen en zet wellicht een loterij op 1 touw om een volgend jaar een springplank te kunnen bouwen of een stel zwemgordels aan te kunnen schaffen. En als 't dan even wil kan het gebeuren, dat heele boerenfamilies, de boer en de boerin, zoons en dochters, knechts en meiden tegelijk het water ingaan of zelfs dat de gemeenteraad in corpore het zwemmende-burgerschap komt halen. Maar er zit ook nog een andere kant aan deze zaak. Het insigne kost twee kronen en daarvan maken inkoopsprijs en verzendkos ten slechts een derde deel uit, zoodat de voor de algemeene propaganda opgerichte dochter organisatie van den Zwembond. „Simfram- jandet" en de plaatselijke organisaties, die de proeven op touw zetten, voor elk insigne kr. 1.30 te deelen hebben. De plaatselijke organi saties. sportclubs meestal maar ook wel af- deelingen van vereeriigingen voor volksont wikkeling of van den bond van plattelands- jeugd, -gebruiken het geld bijvoorbeeld voor verbetering van hun zwembad of voor de reiskosten voor een zwemleeraar. „Simfram- jandet" dat, nu er in drie jaar tijds een 75.00 insignes uitgereikt zijn alleen daar door, dus uit de bijdragen van de zwemmende burgers, een 50.000 kronen heeft ontvangen, betaalt hiervan een paar rondreizende in structeurs, onder wie Arne Borg, die nu de jeugd in Lapland in water van een graad of acht a tien leert zwemmen, geeft verder raad en geldelijken steun voor den aanleg van zweminrichtingen of moedigt zoo nu en dan een groepje jonge enthousiasten aan door hun een stel zwemkurken cadeau te doen. De organisatie doet véél ter bevordering van het zwemmen. Zoo neemt zij nu, acht zomersche weken lang, dag in dag uit alle Stockholmsche jongens en meisjes tusschen de zeven en vijf tien jaar, die er zin in hebben, haast heel den dag mee naar buiten, naar een groot meer tusschen de bosschen.op zoo'n kilometer of veertig van de hoofdstad, om hun zwemmen te leeren, bezig te houden en vol te stoppen met melk en brood en bananen soms. Ze hoe ven zich niet op te geven en ze hoeven geen öre te betalen en ze moeten alleen maar zor gen op tijd op een van de tien of twaalf ver zamelplaatsen te zijn, waar ze dan door van gemeentewege- beschikbaar gestelde autobus sen opgepikt worden. En zoo gaan er dagelijks een twaalfhonderd Stockholmsche peuters naar buiten ook al dank zij de zwemmende burgers. C. G. B. Naschrift. Nadat het stuk hierboven reeds in de enveloppe gestoken was, verna men wij, dat de landelijke organisaties voor de bevordering van het zwemmen en voor red ding van drenkelingen in Denemarken en Noorwegen dezen zomer reeds het Zweedsche voorbeeld navolgen. Dat de Zweedsche voor schriften vrijwel woordelijk overgenomen zijn en ook de te zwemmen afstanden onveranderd zijn gelaten, wijst er op, dat men de Zweed sche opzet van de zaak de juiste acht. En onwillekeurig tikt nu de schrijfmachine het „Wie volgt?" neer. WIELRIJDEN. De Tour de France. Le Greves wint de 17 e étappe van Pau naar Bordeaux. Uit Bordeaux Na den rustdag, dien de renners na de zwaarste étappe te Pau genoten, startten zij Woensdag weer voor de zeventiende etappe, van Pau naar Bordeaux, een afstand van 229 K.M. Het was een nauwelijks golvend land schap, waardoor de renners thans trokken en het tempo was ongeveer 30 K.M. per uur, niet erg hoog dus. Het was wederom de eindsprint, die den winnaar van deze étappe zou moeten aan wijzen en het ging dus weer tusschen den Franschman Le Greves en den Belg Meulen- berg. Weer was het Le Greves die zich hierin de sterkste toonde; met gering verschil pas seerde hij als eerste de eindstreep in 7 uur 20 min. 25 sec., terwijl als tweede Meulenberg binnenkwam in denzelfden tijd. Vervolgens kwamen Paul Maye -(Frankrijk), Bertocco en Neuville binnen, terwijl het geheele peloton verder in denzelfden tijd als de winnaar over de finish stoof. Albert van Schendel kwam als negende door, terwijl zijn broer Anton bijna op hetzelfde moment de eindstreep passeerde. Door dezen uitslag is in het algemeen klasse ment geen wijziging gekomen, zoodat dit luidt: 1. Sylveer Maes (België) 115 uur 10 min. 51 sec.. 2. Magne (Frankrijk) 115 uur 37 min., 4 sec. 3. Vervaecke 115 uur 39 min. 20 sec. 4. P. Clemens 115 uur 47 min. 7 sec. 5. Mersch (Luxemburg) 116 uur 4 min. 47 sec. 6. Cana rdo (Spanje) 116 uur 5 min. 44 sec. 7. M. Clemens (Luxemburg) 116 uur 16 min. 1 sec. 8. Level (Frankrijk) 116 uur 26 min. 6 sec. 9. Marcaillou (Frankrijk 116 uur 32 min. 2 sec. 10. Amberg 116 uur 33 min. 20 sec 17. Albert van Schendel 117 uur 1 min. 24. Middelkamp 117 uur 18 min. 30 sec. 33. Anton van Schendel 118 uur 7 min. 48 s. OLYMPISCHE SPELEN. DE AANKOMST DER FRANSCHE PLOEG. Uit Berlijn: Omstreeks middernacht is de uit 244 personen bestaande Fransche Olympische ploeg aan het station Friedriohstrasse aan gekomen. De Franschen werden verwelkomd door staatssecretaris Lewald en eenige andere Duitsche autoriteiten. Bovendien was de Fransche ambassadeur, Francois Poncet, op het station aanwezig. Bij het verlaten van het station werd de Fransche ploeg door een aanzienlijke menig te hartelijk toegejuicht. Nadat de Marseillaise was gespeeld, reden de gasten in negen auto bussen naar het Olympische dorp. DE ZEILWEDSTRIJDEN. Uit Kiel: Woensdagmiddag heeft te Kiel de indrukwekkende plechtigheid plaats gehad van het hijschen der vlaggen van de 53 lan den, welke aan de Olympische Spelen deel nemen. Dit geschiedde nabij de Bellevue-brug, op korten afstand van het Olympiaheim. Van verre waren de vijf blinkende Olympische rin gen welke aan de drie witte zuilen bevestigd waren, zichtbaar. Van de masten, in een hal ven cirkel geplaatst, wapperden de vlaggen van de 27 landen, welke vertegenwoordigd zijn in den Olympischen zeilwedstrijd. De muziekcorpsen stelden zich op, waarna schout-bij-nacht Goetting het bevel gaf voor de vlaggenparade. Korte commando's weerklonken en onmiddellijk gingen aan de 53 masten de vlaggen omhoog, terwijl de mili tairen het geweer presenteerden. Na afloop van de plechtigheid werden de zeilers, die daarbij tegenwoordig waren, voor gesteld aan den leider der Olympische zeil wedstrijden, Kewisch, en aan schout-bij-nacht Goetting. CRICKET. C. V. H. OP TOUR, Een elftal van C. V .H., bestaande uit jonge spelers zal van 18 Augustus onder leiding van den bekenden crieketer G. Zeeuwe een tour maken naar Utrecht en Nijmegen. Gedu rende die week zullen 4 wedstrijden gespeeld worden, n.l. twee te Utrecht en twee te Nij megen. HAARL. CRICKETBOND. ROOD EN WIT 5—HAARLEM 5. Haarlem wint den toss en gaat eerst bat ten. Zij opent met P de Lugt en G. N. Visser op het bowlen van H. Thon en E. Bosschart. Eerstgenoemde is reeds spoedig verdwenen, maar dan zetten P. Kruyt en G. N. Visser een grooten stand op. Vooral P. Kruyt laat goed cricket zien. Als het totaal 141 voor 7 is, sluit Haarlem de innings. Hiervan hadden P. Kruyt 56 not out, G. N. Visser 13, H. Boeree 15, J. N ij s-ten een harde 12 en J. Elsinger 17 not out. Bij Rood en Wit heeft H. Thon de geheele innings gebowled; zijn cijfers 6—52 in 22 overs uit een totaal van 141, zijn dan ook volkomen verdiend Verder E. Bosschart 028 en F. M. Sinnecker 146. Extra's 15. Rood en Wit brengt het hierna slechts tot 78. In de dubbele cijfers kwamen E. Bos schart 17 H. Hackenitz 14, J. Berendsen 13 en L. Lips 17. Extra's 11. Bij Haarlem bleek P. de Lugt de gevaar lijkste bowler te zijn, getuige zijn cijfers 620. verder T. Stam 026, J. Elsinger 0—12, P. Kruyt 16 en A. Roggeband 23. Haarlem 5 wint dus met 63 runs op de eerste innings FLAMINGO'S—FREE FORESTERS. Op den eersten dag van den tweeden wed strijd, dien de Free Foresters te Laren tegen de Flamingo's spelen, zijn de battingprestaties van beide teams beneden de verwachtingen gebleven. In vijf uur speeltijd werden 206 runs voor het verlies van 18 wickets gescoord, een resul taat dat niet op sterk batten wijst. Te 12 uur stuurde captain 'Stanley na het winnen van den toss de Flamingo's naar de wickets. Het openingspaar 'SchillJ. v. d.' Bosch was op Nevinson en Burrough al op 10 verdwenen. Schill werd in de gull subliem door Ballance, die de beste all-rounder van den dag bleek te zijn, gevangen. Nevinson bowlde weer snel en met een goede lengte. Met Van Manen waren op 18 reeds 3 kopbats verdwenen. Max Jansen speelde een goede innings. Hazzleriq verving op 30 Burrough en Bal lance op 40 Nevinson. De slowbowler Ballance nam in zijn eerste 2 overs op 40 de wickets van Stro nik en. Jansen zónder dat er een run óp hem gescoord was geworden. Op 41 viel het 6de wicket. Van Tienhoven en C. Bakker speelden daarna te vrij om lang stand te houden en op 78 sloot de innings reeds. Bod- dington keepte voortreffelijk. Het grond fielden der Engelschen was goed. Enkele van gen werden gemist die niet duur bleken te zijn. Het bowlen was niet zoo buitengewoon als het totaal der Flamingo's zou doen vermoeden. De Engelschen begonnen evenmin best. Hazzlei'iq heeft tot nu toe niet veel plezier beleefd op de Hollandsche matting-wickets, want Bakker bowlde hem met den eersten bal van de innings en daarmede kreeg de En- gelschman de derde 0 achter zijn naam. Op 12 boekte de prachtig op dreef zijnde Bakker zijn 2de succes en op 17 zijn derde. Koelman hield goed lengte en de score laag mede door goed uitzetten van het veld en prima veld werk. Vooral Van Tienhoven op cover-point was subliem. Op 39 viel het wicket van Brod- hurst. Pawle en Short hielden daarna stand tot de theepauze en hebben ongetwijfeld meer runs in hun bat dan er dezen middag uit kwamen. Na de hervatting speelde vooral Short hee; ;oed. Een prachtzes op Jansen dient vermeld. Het werk van Bakker en Jansen met den bal was het lichtpunt aan de zijde der Flamingo's. Aan Pawle's goede innings kwam op 60 een einde. Short en Howell voegden 30 runs aan het totaal toe. waarna Ballance evenals in Enschedé de aanval zonder fouten bespeelde. Voor het verlies van zeven wickets ging de 100 op. Om half zeven bedroeg de score 1288. Ballance 22 n.o. Bakker bowlde 186275. Scores Flamingo's: E. J. A. Schill c Ballance 6. Burrough 2„ Jhr. J. v. d. Bosch b. Nevinson 5, Dr. M. Jansen l.b.w. 106, Ballance 22, Mr. H. v. Manen 6, Nevin son 4, A. Stroink b. Ballance 7, M. Hartog b. Harzleriq 0, J. J. v. Tienhoven c. Brodhurst b. Hazzleriq 15, Mr. G. Hamburger c. Nevinson b. Hazzleriq 2, C. W. V. Bakker b. Nevinson 15, Mr. J. J. Koeleman c. Short b. Hazzleriq 1, E. Ingliss Arkel not out 4. Extra's 1. Totaal 78, J. H. Nevinson 331, J. W. Burrough 114, A. G. Hazzleriq 4—24, F. G. L. Ballance 2—8. WIELRIJDEN. .„ACHILLES". Deze vereeniging hield haar wekelijkschen baanwedstrijd te Heemstede. In den sprints- en koppelwedstrijd werd felle strijd geleverd. De uitslagen zijn als volgt: De ploeg Rusman. Buijs. Gruijters, de Vries reden 20 ronden tegen het horloge tijd 5 min. 28 1/5 sec. Sprints A-klasse 600 M.: le sprint: 1 Kemp 13 3/5 sec., 2 Klomp. 2e sprint: 1 v. Beugen 13 1/5 sec.. 2 Engel. 3e sprint: 1 Kemp 13 1/5 sec., 2 Engel. 4e sprint: 1 v. Beugen 13 2/5 sec., 2 Klomp. 5e Sprint: 1 Kemp 13 sec., 2 v. Beugen. Totale uitslag v. d. sprints: 1 Kemp, 2 v. Beugen, 3 Engel, 4 Klomp. Handicapwedstrijd over 15 ronden: 1 Jansen 40 M., 2 de Klerk 120 M., 3 v. d. Enden 160 M. 4 Claassen 100 M,. 5 Groenendijk 60 M. 20 ronden wedstrijd 4 klassementen: 1 Rus- man 16 p., 2 B. de Vries 14 p., 3 Gruijters 13 p.. 4 Buijs 10 p.. 5 Engel 7 p. Australische achtervolging over 20 ronden: 1 Claassen 67 M.. 2 v. d. Enden 134 M. 3 Koe- lemeijer start. Tot slot een koppelwedstrijd over 150 ron den met 2 klassementen: 1 Rusman. de Klerk 2 ronden uitgeloopen 3 p.. 2 B. de Vries Kemp 1 ronde uitgeloopen 10 p.. 3 T. Jansen. D. Been 4 p., 4 Groenendijk, Ligthart 2 p.; 5 Gruijters. Engel 1 ronde achter 3 p.: 6 Buijs, Koppen 1 ronde achter. OLYMPISCHE SPELEN. DE OPENINGSDAG NADERT. Uit BERLIJN: Nog enkele "dagen slechts en de openingsplechtigheid zal beginnen. Dage lijks komen athleten van alle oorden der we reld naar Berlijn: op dé stations van de rijks hoofdstad is het een komen en gaan van offi cials, ordediensten, actieven en belangstellen den. Letterlijk elk uur van den dag komen er weer nieuwe groepen bij; de bevolkingsaanwas in het Olympisch dorp en in het Frauenheim is onrustbarend. De stad Berlijn zelf krijgt, naarmate 1 Augustus nadert, een steeds meer feestelijk gewaad. De weg van het Olympisch stadion over de Via Triumphalis naar Unter den Lin den, het hart van de stad, een kilometer lange boulevard, was volkomen in vlaggentooi ge bracht; alle zijstratn waren versierd met vaan dels, vlaggen, bloemen en planten. Geheel Berlijn leeft mee met de spelen; overal waar men komt bemerkt men, dat alles en alles er op ingesteld is, dat de Olympische Spelen op grootsche wijze zullen moeten slagen. DE AANKOMST DER NEDERLANDSCHE ATHLETEN TE BERLIJN. Met den trein uit Nederland, die te 16.26 uur aan het station Friedriohstrasse aankwam, zijn Woensdagmiddag de Nederlandsche athle ten, die ons land bij de Olympische Spelen zullen vertegenwoordigen, té Berlijn gearri veerd. Van Nederlandsche zijde bestond begrijpe lijkerwijze groote belangstelling voor deze aan komst. Op het station waren de in keurige witte uniformen gekleede meisjes en jongens van den ordedienst aanwezig om de Nederlanders te begroeten. Toen de trein binnenkwam, ging er een luid hoera op van de Nederlandsche athleten, die uit de coupé-ramen de aanwezige Hollanders herkenden en vol blijdschap hun intocht in de Olympiade-stad deden. Op het perron werd het een hartelijke begroeting. De meisjes van den ordedienst verwelkomden in het bijzonder de Nederlandsche dames athleten, die zij allen de hand drukten. In totaal arriveerden 221 ac tieve deelnemers onder leiding van den heer A. J. G. Strengholt, voorzitter der K. N. A. U. Onder groote belangstelling van het pu bliek ging het naar buiten, waar twee groote autobussen van de rijksweer, elk getooid met de Nederlandsche vlag. gereed stonden" om de volgende jaren het publiek in Monopole deden Het Congres van het Int. Olympisch Comité. Uit BERLIJN: In de festelijk versierde aula van de Friedrich Wilhelm Universiteit is Woensdag onder voorzitterschap van graaf De Baillet Latour het congres van het Inter nationaal Olympisch Comité begonnen met een plechtige openingszitting. In opdracht van Rijkskanselier Hitier heette diens plaatsver vanger, rijksminister Hess, de leden van het I. O. C., de deelnemers aan de Olympische Spe len en alle buitenlandsche gasten welkom. De vergadering werd bijgewoond door het presidium, het uitvoerend comité en nagenoeg alle leden van het I. O. C., terwijl aanwezig waren de diplomatieke vertegenwoordigers van bijna alle landen, welke aan de spelen deel nemen. Voor het gebouw der universiteit hadden.-zich duizenden verzameld om getuige te zijn van de aankomst van de aan de zitting deelne mende genoodigden en leden van het I. O. C. In de aula hing de Olympische vlag, welke aan beide zijden geflankeerd werd door Duitsche vlaggen. De feestelijke zitting begon met den intocht van de leden van het comité, die voor de eer ste maal een speciale ambtsketen als teeken hunner waardigheid droegen. President graaf De Baillet Latour nam tuschen minister Hess en den rijkssportleider voor het spreekge- stoelle plaats. Nadat het Dresdener Strijkkwartet de An dante Cantabile uit de a-dur Symphonie van Ludwig von Beethoven had uitgevoerd, nam minister Rudolf Hess het woord. „Als vertegenwoordiger van den leider van het Duitsche volk en den Duitschen Rijkskan selier. den beschermheer van clc elfde Olym pische Spelen en in zijn bijzondere opdracht, heet ik de leden van het internationaal Olym pische comité, alsmede de deelnemers aan de Olympische Spelen uit het binnen- en buiten land hartelijk welkom. In het bijzonder be groet ik namens den leicler en tevens namens het Duitsche volk onze gasten uit het buiten land, die voor dezen vreedzamen wedkamp der volkeren hier in de Duitsche rijkshoofd stad zijn samen gekomen. Wij verheugen ons, hen op sport-kameraadschappelijke wijze te bejegenen en persoonlijke betrekkingen met hen aan te knoopen. Zij zullen niet slechts in Berlijn vreugde ontmoeten, maar overal in Duitschland met eerlijke vreugde worden ont vangen, want het Duitsche volk neemt als ge heel deel aan den grooten sportwedstrijd der wereld. De Olympische klok is een klok van den vrede. Zij draagt de woorden: „Ik roep de jeugd der wereld". In naam van den leider en van het Dutsche volk mag ik deze woorden veranderen in: „Ik groet de jeugd der we reld". Na de rede van Rudolf Hess sprak staats- commissaris dr. Lippert, namens de rijks hoofdstad. Rijkssportleider Von Tschammer und Osten bracht het I. O. C. den dank over van de geza menlijke Duitsche sport en sprak den wensch uit, dat de werkzaamheid van het I. O. C. in de toekomst een even groot succes zou bewerk stelligen als tot nu toe. Staatssecretaris dr. Lewald zei o.a.: „de wedstrijden en feestelijkheden van de elfde Olympische Spelen vinden plaats in de korte periode van zestien dagen, doch jaren van voorbereiding waren noodig. niet slechts in Duitschland. maar practisch in elk land. om het succes van deze spelen te verzekeren". De voorzitter van het I. O. C„ graaf De Bail let Latour, sloot de rij der sprekers. Hij con stateerde. dat het onmogelijk gebleken was een eenstemmig be it te nemen omtrent, een uniforme amateursbepaling. Er is geen an dere oplossing, dan aan lederen bond het zelf beschikkingsrecht te verleenen omtrent de meer of minder strenge formuleering van zijn amateursbepalingen. Wij mogen met recht trotsch erop zijn. dat wij een werkelijke bindende schakel tusschen de volkeren blijven en krachtiger dan welk ander organisme ook arbeiden aan de ver zoening der volkeren." De Olympische fakkelloop. Uit WEENEN: Het Olympisch vuur heeft Woensdag de grens tusschen Hongarije en Oostenrijk overschreden. In den middag gaf de laatste Hongaarsche looper den fakkel over in het grensplaatsje Kittsee aan den president van het Oostenrijk- sche Olympische comité. Het vuur is thans op weg naar Hainsburg. POSTDUIVEN. SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Halle. afstand 185 KM* J. Staphorst 1 10 11 13 21 24. J H. Somers 2 6 D. v. Wel 15 18 19: H. Gras 16: P. Kerste 17 20: 7 8 9 12; P. Heijmel 3 4; J. KeJJsper 5 14 23* F. J. Lourenburg 22. erloofd: RIEK MORSELD ROEL "bLOK Ontvangdag: Zondag 2 Aug. 1936 m 15—17 uur. Dr. Schaepmanstr. C Haarlem. Rozenstraat 5 Getrouwd: OCCO THEODOOR DANTUMA en MARIANNE KOIMER Haai'lem, 30 Juli 19 3 G Zijlstraat 90 Tijdelijk adres tot 15 Aug. Leipzig S 3 Lerchenrain 67 Heden overleed na een" langdurig en geduldig ge dragen lijden onze Man. Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer Johannes Nicolaas Bos in den ouderdom van 71 jaren. J. BOS—POUSSENOUW M. J. JANSEBOS A. J. JANSE J. MANSVELDERBOS J. E. MANSVELDER A. F. BOS J. N. BOS C. BOS—DE I-IAAN F. C. SPAARGAREN- BOS D. SPAARGAREN Jzn. IT. L. BOS M. BOSHOGENSTEIN en kleinkinderen Haarlem, 29 Juli 1936 Zijlstraat 33 Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag 1 Augustus a.s. des middags te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Het Amerikaansche Huis DAMES EN KEEREN MOTOR- EN REGENKLEEDING EIGEN FABRIKAAT. OOK OP MAAT. JACK MORRIS TELEF. 13439 24 Barteljorisstraat 24 BRENG TIJDIG Uw reparaties. Centrale Tandheelkundige Kliniek KENAUPARK 26 V. Zaterd. 1 Aug.2e helft Aug. gesloten T andheelkundige KENAUPARK 26 Van Zaterd. 1 Aug.2e helft Aug. AFWEZIG GEASSOCIEERDE HAARLEM GED. OUDE GRACHT 11 t»o. Postkantoor Tel. 15035 (b.g.g. boodschappendienst 17555) Zaterdag 1, Maandag 3 en Dins dag 4 Augustus weg. verbouwing geen spreekuur Arts voor Tropische ziekten AFWEZIG tot 18 Augustus Mevr. L. H. Prins Tandarts is tot 17 Augustus AFWEZIG Arts AFWEZIG Praktijk wordt waargenomen door de Doktoren Bos. Immink en Mansholt (1 Aug.). BARTELJORISSTRAAT 5 GEN. CRONJéSTRAAT 71 2 faut., 4 stoelen f 19.95 Uitscliuiftafel «.95 Pracht Dressoir 14.75 tegen DIEFSTAL cn VERLIES door AFSTEMPELING met NAAM en ADRES door A. V. O. Stempeling a 10 cent In 40 plaat sen vlak bij postkantoor. Slagerij Breestraat -14 Haarlem. ii van Amsterdam, Haarlem, Lei den. Den Haag, Delft, Schie dam, Vlaardingen. Rotterdam en Dordrecht naar op DONDERDAG 6 AUG. "LIE AANPLAK- EN STROOIBILJETTEN Vacantiegangers VRIJDAG naar om 10 uur. Naar het om 1.30, vanaf den Koudenhorn. H. J. FEIJE Tel. 11292 Gevr. tegen 1 Sept. net long MEISJE-ALLEEN ln kl. gezin te Heemstede, goed k. werken en koken, v. g. get. voorz. Aanmelden v. Eedenstraat 12, Haarlem. Zaterdag 1 Aug. na 19 uur. TE KOOP: D. K. W. 1932 open two-seater, sport model, sta,- len carrosserie, benzlneverbr. 1-16 weegt 4S0 K.G. Te zien Garago Bronstee. Heemst. Dreef. H'st. BR. BENEDICTUS In kringen waar men tot oordee- len bevoegd !s beschouwt men de- ze zalf als het eenige afdoende middel. Verkrljgb. bij Apoth. en Drog. af 1 per pot.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3