Thijs IJs in het betooverde woud Waartoe zal de Spaansche burgeroorlog leiden? Geen wijziging in den Spaanschen toestand. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 30 JU Dl 1936 H'ASRCE M'S D'AGBEXD BUITENLAND Al schijnt de regeering eenig terrein te winnen. Generaal Franco te Sevilla aangekomen. in de positie van de rebellen noch In die van de regeering is gisteren belangrijke wijziging gekomen, al schijnt het, dat de regeering er iets beter voor is komen te staan. Zoo meende reeds gistermiddag een spe ciale verslaggever van het D.N.B. te Per- pignan, dat er een geringe wijziging ten gunste van de regeeringstroepen was geko men. ..De militaire fronten hebben weliswaar nauwelijks eenige verandering ondergaan, doch men krijgt den indruk, dat de regee ringstroepen hun defensieve houding laten varen om tot den aanval over te gaan", zoo schreef hij. Volgens denzelfde zegsman liep het hoofd front gisteren ongeveer van Malaga over Cordona, de hoogvlakte van Estremadura, Sierra de Guadarrama, Zuidelijk van Sara- gossa naar de Pyreneeën. In Spaansche regeeringskringen zag men gisteren den toestand rooskleurig in. Er werd vernomen dat de regeeringstroepen zich overal in den lande in een gunstige positie bevonden. Van alle zijden werden succesvolle opmarschen gemeld: de opmarsch naar Sa- ragossa werd voortgezet en het dorp Bar- bastro, van waaruit Huesca kan worden aan gevallen, was in handen van de regeerings troepen gevallen. Verder verwacht de regeering, dat Cordova en Granada spoedig zullen vallen. De troepen, die Albacete heb ben veroverd, hebben zich bij de roo- de militie uit Madrid gevoegd en ruk ken op naar Cordova. De felle strijd in de Sierra Guadarrama is vermin derd en Somosierra en Al to de Leon waren nog in handen van de regee ringstroepen. Oviedo is nog steeds door de opstart gen bezet, doch de stad wordt om' door mijnwerkers, welke door de reg- zijn gewapend. In het Alcazar van Tc- handhaven de opstandelingen zich eveneens nog. Wederom zijn gisteren eenige decreten van de regeering gepubliceerd. Eén daarvan machtigt den minister van oorlog tot „oorlogszones" te verklaren die gebieden van Spanje, die betrokken zijn bij militaire operaties tegen de rechtschen. Een tweede bepaalt, dat de bank voor industrieel crediet een crediet opent ten bedrage van 250.000 pesetas ten behoeve van het „comité voor interventie in de industrieën", ten ein de dit comité in staat te stellen de loonen der arbeiders te betalen in die industrieën, waarin de regeering officieel heeft geïnter venieerd. De regecring heeft verder de lichtingen 1934 en 1935 in de provincies Madrid. Ciudad Real. Toledo. Guadalajara en Huesca onmid dellijk onder de wapenen geroepen. Van de zijde der rebellen wordt medege deeld. zoo meldt het D.N.B. uit Lissabon, dat Madrid thans omsingeld zou zijn. Alle ver bindingen van de hoofdstad met de plaatsen welke in handen dere regeering zijn, zouden zijn verbroken. Te Parijs werd vernomen, dat de Spaansche regeering er zelfs aan den ken zou haar zetel te verplaatsen naar Va lencia Te Madrid zelf is de toestand weer wij normaal. Uit Madrid te Hendaye aangekomen reizi gers hebben verteld, dat het in de hoofdstad, na de verwoede schietpartijen van Maandag, Dinsdag en Woensdag van de vorige week, volkomen rustig is geweest, De behandeling der buitenlanders was zeer welwillend. De koffiehuizen en bioscooptheaters zijn ge opend. De voedselvoorziening in de stad zelf is voldoende, maar het schijnt dat de strijd krachten te kort komen. Van het Noordelijk front. Bij de gevechten om Guadalajara ten Noorden van Madrid zijn verscheidene ge bouwen vernield, terwijl, naar „El Socia- lista" meldt, de roode militie zich meester heeft gemaakt van de paleizen van Graaf van Romanones en de Hertogin van Sevil- lano, alsmede van twee kloosters. Hierin wil men scholen en openbare bibliotheken ves tigen. De boeken, welke in enkele paleizen zijn gevonden, zullen de bibliotheken van het Volkshuis verrijken. Verder wordt vernomen, dat een regee rt nasge trouw avïateur een rebellen trein heeft ontdekt, die uit het Noorden naar Avila reed Hij heeft den trein met bommen be stookt en den locomotief weten te vernielen. De opstandelingen sloegen daarna op de vlucht. Gistermiddag werd bericht, dat in en om San Sebastian niet meer werd gevochten en dat de regeering er overal meester was. Havas meldde gisteravond uit Hendaye. dat zekere Spaansche elementen van meening waren, dat de rebellen er in geslaagd wa ren. zich te hergroepeeren op de lijn Ayarsun Astigarrara en zich thans gereed maakten in twee colonnes op te rukken naar San Sebastian. Nog steeds ontvluchten de vreemdelingen het land. Te St. Jean de Luz zijn gisteren weer 380 personen uit Santander en Bilbao gedebarkeerd. Eenige Fransche schepen mot vluchtelin gen. waaronder ook Nederlanders aan boord, bevinden zich op weg naar Frankrijk. De Fransche consul te Barcelona, die twee maal daags via den radiozender van Barcelo na tot de in Spanje verblijf houdende Fran- schen het woord richt, heeft zijn landgenoo- ten thans de dringende opdracht gegeven Catalonlë te verlaten. Hij heeft hun bevolen zich voor vertrek gereed te maken. Zij. die aan zijn dringende verzoek geen gevolg ge ven. doen zulks op eigen risico. Dezen maatregel acht men een aan wijzing. dat in Catalonië nieuwe on geregeld li cd en worden verwacht. Generaal Franco te Sevilla. De radiozender van Sevilla deelde gistermiddag mede, dat generaal Franco in Sevilla is aangekomen, waar hij het hoofdkwartier der op standelingen wil opslaan. Aan een correspondent van Reuter te Tan- ger heeft hij verklaard, dat hij geen onnoodig harde maatregelen wenscht toe te passen. Hij sprak voorts als zijn overtuiging uit, dat alles goed gaat. Hij beschikt over voldoende geldmiddelen. Een gevaar achtte hij het ech ter, wanneer de Spaansche regeering van Moskou en Frankrijk hulp zou ontvangen. Daarvan zal afhangen hoelang de regeerings troepen het zullen kunnen uithouden. De Rif- kabylen en het vreemdelingenlegioen staan aan zijn zijde. Generaal Franco betreurde, dat de vloot niet zijn zijde heeft gekozen, doch daar zij. volgens hem, gebrek aan brandstof en levensmiddelen zou hebben, zou het slechts een kwestie van tijd zijn, of zij zal eveneens de partij der rebellen kiezen. De opstandelingenzender van Se villa heeft in den afgeloopen nacht om kwart voor twee bekend gemaakt, dat de regeeringstroepen overal te ruggeslagen worden. Alle dorpen, tot aan Atamonte aan de Portugeesche grens zijn in handen der militairen gevallen. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia worden bedreigd, aldus de opstandelingen, waardoor de ravitailleering van de hoofdstad via de Oostelijke havens zou worden stop gezet. De strijdkrachten van Mola hebben een driemotorig toestel ten noorden van de hoofdstad neerge haald. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat gistermid dag in het gezicht van de stad een opwindend gevecht is gevoerd tusschen een watervlieg tuig en twee onderzeeërs. Het watervliegtuig wierp bommen neer, die voor en achter de duikbooten ontploften. De onderzeeërs ant woordden met luchtafweergeschut. Een dei- booten dook op een gegeven oogenblik onder water, daar hij klaarblijkelijk moeilijkheden had gekregen, de tweede verwijderde zich in snelle vaart in de richting van Estepona. Een bericht, dat één der onderzeeërs ver nield zou zijn, werd later tegengesproken. Militair bestuur te Tauger. Uit Tanger wordt gemeld, dat de vertegen woordigers der vreemde mogendheden over eengekomen zijn, dat de ih de haven liggende schepen dér Spaansche regeering zullen wor den gesommeerd direct de haven te verlaten. Indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, zouden de schepen in be slag worden genomen. Het Fransche blad „Intransigeant" bericht uit Casablanca, dat in ver band met den burgeroorlog in Spanje de controlecommissie van de interna tionale zone van Tanger, die bestaat uit de gezanten van de verschillende mogendheden, de wetgevende macht heeft overgedragen aan de comman danten van de oorlogsbodems, welke de mogendheden naar Tanger hebben gezonden. Engeland. Wapenleveranties aan Spanje mogelijk. In het Lagerhuis heeft Eden ver klaard, dat, wanneer de Spaansche regeering gewone transacties aan ging met Britsehe handelsfirma's, de Britsche regeering zich bij die transac ties niet geïnteresseerd zou achten en haar invloed niet zou kunnen aanwen den in een of anderen zin. Tot nu toe zijn nog geen uitvoervergunnin gen voor wapenleveranties aangevraagd, doch indien dit zal geschieden, bestaat geen reden om te veronderstellen, dat deze zullen worden geweigerd. Lester heeft zijn rapport verzonden. De correspondent van het Fransche blad Excelsior in Dantzig is door den Volkenbonds commissaris Lester ontvangen. Deze verklaar de hem, dat hij op dit oogenblik niets kon me- dedeelen. „Ik heb zoo juist aan de Commissie van Drie een zeer uitvoerig rapport gezonden over den toestand, zooals die geschapen is door de toepassing van de nieuwe, door de Dantzig- sche regeering genomen besluiten en hun over eenstemming met de grondwet van de Vrije Stad. Het is dus uitsluitend aan de Commissie van Drie uit te maken, of zij het nuttig oor- RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 vanaf 35-a SnW BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u (Adv. Ingez. Med.) deelt den inhoud van dit rapport te publicee- ren. Wat mij betreft, u zult begrijpen, dat ik er niet over kan spreken, zoolang te dien aan zien nog geen beslissing is genomen." Op de vraag of Greiser op de hoogte was van het uitbrengen van dit rapport antwoord de Lester: „Dat lijdt geen twijfel, te meer daar ik hem een schrij ven gezonden heb om hem te doen weten, dat ik bereid was den Volkenbond ingeval hij dat passend zou vinden, alle uit leggingen te doen toekomen, die hij over de nieuwe decreten, en hun overeenstemming met het statuut van Dantzig zou willen geven." Lester was niet in staat den correspondent mede te deelen, wat Greiser hierop geantwoord heeft. TOCH EEN REGEERING IN WEST- ABESSYNIë? LONDEN, 29 Juli. Uit Khartoem wordt ge meld, dat volgens den ïerschen dokter Pro- phil, die toegevoegd is geweest aan het Abes- synische Roode Kruis, een stabiele regeering is gevormd in West-Abessynië. Deze regeering vertegenwoordigt de Galla- en Amhara-stam- men. Zij zou controle uitoefenen over een ge bied van ongeveer 160.000 Vlerk, kilometer. Nationaal-Socialisten verstoren Olympisch feest te Weenen. Talrijke arrestaties verricht. De regeenng zal strenge maatregelen nemen. Te Weenen hebben nationaal-socia- listen de plechtigheid bij de aankomst van de Olympische fakkel, waarbij eenige redevoeringen gehouden wer den. verstoord door gefluit, geschreeuw en gezang. De regeeringslieden. die aan het Olympische feest deelnamen, trokken zich terug, toen de nationaal-socialisten een incident veroorzaak ten. terwijl de Ravag op hetzelfde oogenblik de radio-uitzending van het feest onderbrak. De ministers kwamen in het gebouw der kanselarij bijéén voor. een bespreking met den prefect van politie Skubl en verschillende an dere hooge politie-autoriteiten. Zij stelden zich bovendien in verbinding met bondskanselier Schuschnigg, die zich op zijn verblijf in de nabijheid van Salzburg bevindt. In welingelichte klingen verzekert men, dat de regeering vastbesloten is met de grootst mogelijke gestrengheid op te treden tegen de nationaal-socia listen, die onlusten trachten te veroor zaken, al zou daardoor dan ook de toekomst van het Duitsch-Oostenrijk- sche accoord in gevaar komen. Na de demonstratie werd een honderdtal personen gearresteerd. In den loop van den nacht verwachtte men nog vele andere arres taties. Verscheidene agenten werden gewond. Een nationaal-socialistisch leider van Duitsche na tionaliteit werd eveneens gearresteerd. De politie blijft waakzaam. Ook de bewoordingen van het officieele communiqué doen verwachten, dat de regee ring geen enkele clementie zal betoonen. De gearresteerde nationaal-socialisten, die de voordeelen van de onlangs afgekondigde am nestie genoten, zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten, zonder dat hierdoor invloed wordt uitgeoefend op de nieuwe straffen, die zij zullen krijgen. De regeering heeft de aanvullende amnestie voor eenvoudige politieke delicten, die ieder oogenblik had kunnen worden afgekondigd opgeschort. Volgens niet-officieeie bron zijn in totaal 150 arrestaties verricht ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Zoo stond Thijs dus weer veilig en wel op den beganen grond. Wat was hij nu blij, dat hij kort tevoren dat bloempje overgeplant had. De menschenetende plant, die Thijs zoo juist vrijgelaten had, vindt de ontmoeting zoo merkwaardig, dat hij het geval aan zijn buurman oververtelt Die twee staan nu heel druk met elkaar te praten. „Je hoeft nu heelemaal niet bang meer te zijn in dit betooverde bosch", zegt de plant tenslotte tegen Thijs. „Want heel spoedig zal alles in het woud weten, dat er een bloemenvriend aankomt". Hoe de militaire opstand veroorzaakt is. De geschiedenis van de jonge republiek. Naar aanleiding van den huldigen burgeroorlog in Spanje publiceeren zo ij een artikel van den Madrileenschen journalist Corpus Barga, die hierin een helder overzicht geeft van de politieke verhoudingen in Spanje en van de ont wikkelingsgeschiedenis der jonge repu bliek. Een pacifistische beweging, die bijna het ge heele volk bezielde, heeft in Spanje de repu bliek gevestigd. Hoe is het dan te verklaren, dat de burgeroorlog er is uitgebroken? Het is nu niet het geschikte oogenblik en ook ont breekt ons in'dit artikel de plaats om deze vraag, die tot de interessantste onderwerpen behoort, die de hedendaagsche Europeesche politiek biedt, te beantwoorden. De lezer, die niet op de hoogte is met de Spaansche aan gelegenheden, vraagt in de eerste plaats juiste inlichtingen over de beide partijen, die in Spanje tegenover elkaar staan, want hij wil den weg vinden in den overvloed van zonder twijfel tendentieuze berichten, die door beide groepen in Spanje verspreid worden en die bovendien nog door de politieke partijen in het buitenland verminkt zijn. Welke par tijen zijn 'er gevormd binnen iederen groep? Door wie worden zij geleid of vertegenwoor digd? Waarvandaan komen die partijen en hun aanvoerders? Wat zijn hun doeleinden? Vóór alles moet er aan herinnerd worden, dat de Spaansche monarchie is ingestort, na gedurende verschillende jaren overgeleverd te zijn geweest aan het gezag van een militaire dictatuur: dat wil zeggen, dat de uitroeping van de republiek in Spanje het gevolg was van de mislukking eener militaire dictatuur. Zij werd aan de macht gebracht door een sterk verbreide ommekeer in de publieke opinie. Verscheidene partijen betwistten elkaar de taak, haar te vertegenwoordigen. Er bestond nog een traditioneele republikeinsche partij, de radicale groep, geleid door Lerroux. Do mingo en Albornoz (deze laatste is onlangs benoemd tot ambassadeur te Parijs) waren de markante figuren van een andere partij, die werd gesteund door vooruitstrevender republi keinen dan die van Lerroux. Verder stichtten schrijvers, journalisten en menschen uit de „vrije" beroepen, geschaard rondom Azana de jonge republikeinsche partij. Tenslotte vormden vroegere monarchisten, die republi- keinsch geworden waren en die gestreden hadden tegen de dictatuur, een partij, waar van Alcala Zamora en Maura de leiders waren. Al deze politieke groepen hadden samenge spannen om de republiek te vestigen. Zij waren vertegenwoordigd in het Revolutionnaire Comité door de mannen, die ik zooeven ge noemd heb en waaraan dan nog toegevoegd moeten worden Indalecio Prieto en Largo Ca- ballero, leiders van de socialistische partij en van het Algemeen Verbond van Arbeiders, die zich eveneens met hen vereenigd hadden. Kolonel Macïa, aanvoerder van de Catalaan- sohe partij, zetelde aan hun zijde. De anarcho-syndicalisten, die in Spanje een zeer belangrijke macht vertegenwoordigen, hadden naast hen een actie ondernomen, maar trouw aan het ideaal van het anarchis tische en a-politieke syndicalisme, hadden zij iedere vertegenwoordiging, zoowel in het par lement als in de gemeenteraden geweigerd. De eerste oneenigheid in de boezem van het Revelutionnaire Comité, dat was omgezet in de voorloopige regeering van de republiek, deed zich voor tijdens de bespreking in de constitueerende Cortes van de artikelen der nieuwe grondwet, die de scheiding van Kerk en Staat inhielden. Alcala Zamora en Maura wilden enkele punten van het ontwerp, die zij te vooruitstrevend oordeelden, niet aanvaar den. Zij traden uit de regeering. Dit verhin derde echter niet de verkiezing van Alcala Zamora, die president van de republiek werd door de stemmen van alle republikeinen en socialisten. De definitieve breuk tusschen de oude bondgenooten had plaats na de verkie zingen bij de instelling van de eerste regel matige regeering. Lerroux had zitting in een republikeinsche regeering, waarvan de socia listen uitgesloten zouden zijn. De socialisten wilden in een normale regeering de positie niet prijsgeven, die zij in de voorloopige regee ring hadden verworven. Azana werd als scheidsrechter gekozen. Hij loste de kwestie op door een republikeinsch-socialistische regee ring te vormen, die het voorloopig bewind voortzette. Lerroux weigerde, er in zitting te remen. Eerste militaire opstand. Tegen dit ministerie-Azana was een eerste militaire opstand gericht, die gesteund werd door monarchistische elementen. Generaal San jurjo was de leider er van. Deze bekwame militair, die zijn geheele carrière in Afrika had gevormd, had zich, na Primo de Rivera in de militaire dictatuur gesteund te hebben, gebo gen voor den volkswil, toen hij chef was van de civiele garde bij den val van de monarchie: hij had geweigerd op het volk te schieten en zoo de uitroeping van de republiek zonder bloedvergieten mogelijk gemaakt. Deze eerste opstand leed heel snel schipbreuk. Generaal Sanjurjo, die zijn hoofdkwartier te Sevilla had gevestigd, werd achtereenvolgens gear resteerd, ter dood veroordeeld, begenadigd en vrijgelaten. Toen hij uit de gevangenis kwam. koos hij vrijwillig Lissabon als woonplaats. De eerste regeering-Azana had niet alleen te strijden tegen de monarchisteen. Ook de anarcho-syndicalisten pleegden verzet. Zij ver wekten herhaaldelijk revolutionnaire stakin gen en oproer. De regeering kwam in conflict met den president van de republiek. De Cortes werden ontbonden; nieuwe verkiezingen wer den gehouden. Een nieuwe partij in Spanje, de Katholieke Volkspartij, toonde zich zeer sterk. Zij werd geleid door Gil Robles, hoogleeraar en afgevaardigde van Salamanca, die in de constitueerenden Cortes de oppositie had aan gevoerd. Deze partij verwierf het grootste aan tal zetels. Al had zij niet de meerderheid, zij vormde toch de grootste fractie in de nieuwe Cortes. Dit was geen republikeinsche partij. Zij had zich tijdens de verkiezingscampagne niet onder dien schijn aangediend. Het was ook geen oude, monarchistische partij. Het was zoo geen fascistische, dan toch een fascistisch- gezinde partij, evenals de katholieke partij in Oostenrijk. Zij was onder den directen invloed van het Vaticaan geplaatst. Haar tactiek was, de regeering onder leiding van Lerroux te steunen en geleidelijk te ver overen. Zoo deed Gil Robles zijn intrede in het kabinet als minister van oorlog. De socia listen, die onder de aansporing van Largo Caballero hun losmaking van de republiek deden blijken, terwijl zij tegelijkertijd hun re volutionnaire positie hernamen, waagden zich in de oproerige beweging, die in Asturië den terugslag had, dien men kent. De socia listische revolutie tegen Gil Robles mislukte, zooals de militaire staatsgreep tegen Azana mislukt was. De regeering Gil Robles-Lerroux vervolgde zonder buitengewone strengheid de voornaamste schuldigen, maar zij liet in As- surië een misdadige onderdrukking haar gang gaan, die een verborgen, maar diepe veront waardiging verwekte. Toen de president van de republiek een einde wilde maken aan het conflict en het Spaansche volk opriep voor nieuwe verkiezingen, verraste de overwinning van het Volksfront, gevormd door de Unie van republikeinen van Azana, socialisten en com munisten, zelfs de overwinnaars. De massa, die begeerig was, zich te wreken, overrompelde de leiders. Azana kon niet het einde der verkiezingen afwachten om de macht in handen te nemen. Vóór de tweede ronde moest hij zijn regeering vormen. De leiders weiden overwonnen door de beweging der volksmassa's. Het parlement zette den presi dent der republiek, Alcala Zamora, af. Azana werd tot presidentbenoemd. De socialisten namen echter geen deel aan de regeering, die weid gevormd. Door een van die merkwaardige herhalingen in het politieke leven, werd, mid den in de republikeinsch-socialistische of nauwkeuriger gezegd socialistisch-republikein- sche triomf, het oude denkbeeld van den vijand, Lerroux, de vorming van een republi keinsche regeering, alleen van buiten af ge steund door de socialisten, verwerkelijkt. Diepgaande veranderingen hadden zich voor gedaan in de socialistische partij. Largo Caballero, die zijn geheele leven een gematigd socialist was geweest, meer bezield door syndicalistischen en reformistischen, dan door politieken en revolutionnairen geest; die op 't punt gestaan had de vertegenwoordiging van de arbeidersklasase in de organisaties, waarop Primo de Rivera steunde, te aanvaar den en die zich voortdurend had verzet tegen iedere bolsjewistische opwelling in de Spaan sche socialistische partij Largo Caballero dan beval thans het bolsjewisme voor de partij aan, de syndicale en politieke eenheid der ar beiders, de noodzaak zich duidelijk te onder scheiden van de republikeinsche partijen, hoe vooruitstrevend zij zich ook konden voordoen. Op dien weg ging hij verder dan de commu nistische partij, die in den loop der verkie zingen dank zij den steun der socialisten in belangrijkheid was toegenomen, maar die, trouw aan de politiek van Moskou de verschil len verzachtte om de middelklassen tot zich te trekken en een anti-fascistisch front te vormen. De anarcho-syndicalisten staken het hoofd weer op en de overwinning der massa met de zege van het Volksfront bedreigde niet alleen de overwonnenen, maar kwam ook tot uitdrukking in de onthulling van den strijd in de boezem der socialistische partij en tus schen de arbeidersorganisaties. Intuschen sloten de militairen zich aaneen. Republikeinen en monarchisten bereidden den opstand voor, die zij beproefd hebben. Gene raal Sanjurjo was de leider van het complot. Bij het vertrek van Lissabon verongelukte zijn vliegtuig. Hij werd gedood. Generaal Franco, een uitstekend soldaat, broer van den beroemden vlieger, trad toen op als de leider van den opstand. Tot op dit oogenblik had hij deelneming aan iedere „pronunciamiento" ge weigerd, inbegrepen die, welke Sanjurjo ge richt had tegen het ministerie-Azana. Dat hij zich nu geworpen heeft in het strijdgewoel, bewijst de groote uitbreiding, die de huidige beweging in het leger genomen heeft. Gene raal Franco gaat door voor monarchist. Gene raal Mola, die den opstand in Navarre leidt, was vroeger eenigszins republikeinsch, maar hij verdedigde de monarchie in zooverre, dat hij aan het hoofd stond van de politie der laat ste regeering van het koninkrijk. Toen Gil Robles minister van oorlog was, gaf deze hem weer een militair commando. De generaals Cabanellas en Queipo de Llano, die den op stand leiden, resp. in Saragossa en Sevilla, zijn republikeinsch. De burgers, die deze militairen ondersteun den, zijn de fascisten en de car listen. De fas cisten, aangevoerd door Primo de Rivera, zoon van den vermaarden dictator, die te Parijs is gestorven, zijn geen monarchisten. Zij hebben een zeer vooruitstrevend sociaal program. De carlisten zijn de oude Spaansche legitimisten uit de burgeroorlogen van de vorige eeuw, toen twee takken van de familie Bourbon elkaar de troon betwistten. Zij zijn een uit den tijd ge raakt verschijnsel, dat voortbestaat in het schoone land van Navarre. Indien de militai ren overwinnen, dan zou dit waarschijnlijk een dictatuur beteekenen, overeenkomend met die in Portugal, tenminste indien de verschil punten tusschen republikeinen, monarchisten, fascisten en carlisten niet onmiddellijk aan den dag treden. Wat zal er gebeuren, als de regeeringsgezin- den zegevieren? De regeering heeft de arbei dersorganisaties moeten wapenen, de anar cho-syndicalisten incluis. Indien de strijd deze organisaties en de socialistische partij heeft gedisciplineerd, dan zou het Volksfront de uit voering van zijn program kunnen voortzet ten. In het tegenovergestelde geval kan de burgeroorlog tegen de militairen ontaarden in een burgeroorlog tusschen de socialisten en de arbeiders. En wat zullen dan de republikei nen doen? (Nadruk verboden). Duitschland zou deelnemen aan de nieuwe Locarno- conferentie. PARIJS, 30 Juli. (Reuter-ANP). De Berlijn- sche correspondent van den „Journal" seint aan zijn blad: „Wij vernemen uit betrouw bare bron, dat de Duitsche regeering in het begin van de volgende week zal antwoorden op de uitnoodiging tot deelneming aan de nieuwe Locarno-conferentie. Het Duitsche antwoord, dat bevestigend zal luiden, zal ge steld zijn in buitengewoon verzoeningsge zinde termen en zal den belanghebbenden mogendheden voldoening geven." Twee nieuwe slagschepen voor Engeland. Uit Londen: De eerste Lord van de admira liteit heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat besloten is opdracht te geven voor den bouw van twee nieuwe slagschepen. De bouw dezer schepen, welke in overeenstemming is met met program voor 1936, is gegund aan Vickers Armstrong te Walker on Tyne en aan Cam- mel laird te Birkenhead. Sir Samuel hoare deelde mede, dat het in de bedoeling ligt deze schepen op stapel te zetten, zoodra het vlootverdrag van Washing ton zulks zal veroorlooven, nl. begin Ja nuari 1937.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6