au® BRIEVENBUS VRIJDAG 31 J Ut I 1936 HAARDE M'S DAGBEAD De raadselprijzen voor de maand Juli zijn bij loting ten deel gevallen aan: IRIS, LINDEBLOESEM, ZONDAGSKINDJE en BROER. die ze Woensdag 5 Augustus tusschen 2 en 4 uur bij mij mogen afhalen. Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar- en ouder.) 1. (Ingez. door Mimosa.) Mijn geheel is een Maleische schuilnaam van 14 letters. 4 9 10 is een meisjesnaam. 13 12 12 13 is een jongensnaam, 3 5 11 7 is een lichaamsdeel. 6 5 12 is niet droog. 8 11 3 2 6 staat vaak onder optellingen. 14 is een klinker. I 5 3 is een toiletartikel. 2. (Ingez. door Lucky Star). Mijn geheel is een spreekwoord van 21 let ters. II 12 is een vorm van zijn. 17 18 19 20 21 is de baas van de herberg. 1 2 smaakt lekker bij 't ontbijt. Een ring is soms van 13 14 15 16. 3 7 9 4 5 zit op een klos. Op ons hoofd groeit 6 7 8 9 10 18 19 20 is niet hier. 3. (Ingez. door Puzzelgraag). Mijn 1ste is een dier. Mijn 2de smaakt lek ker. Mijn geheel is een vogel. 4. ('Ingez. door Lindebloesem) Strikvragen. a. Wat krijg je, als je mijn jas omkeert? b. Welke bieren geven de meeste schuim? c. Van binnen blank, van buiten blank, Kijk je er toch dwars door. Het heeft geen kleur, het is heel teer, Een als je 't breekt, dan doet het zeer. 5. (Ingez. door Machtenld.) "k Ben een gereedschap voor den tuin. En men gebruikt mij altijd schuin Onthoofd, verander 'k in een wip In een heel oud vreemdsoortig schip. 6. (Ingez. door Tweelingen.) Rekenraadsel 4 12 9 13 14 15 19 16 24 EEN NIEUW HUIS VOOR ONS DORP. MALLE DRIES door W. B. Z. HOOFDSTUK I. Op een regenachtigen dag maken jullie hier maar een vroolijk, gezellig huis van. Kleur de steenen nu eens geel, deuren en vensters groen en het dak rood. Hek en schutting ook groen. De achtergrond zou ik een lichter of donker der tintje groen geven, dan je tot nu toe ge bruikt hebt. Plak het geheele complex op een briefkaart en knip het dan keurig uit. Denk vooral aan het verlengstuk, dat je kunt om buigen. zoodat het huis kan staan. Steviger staat het echter in gleuven van een karton nen deksel of doos. W. B.—Z. Vul de leege hokjes met getallen zoo in, dat de som der cijfers in horizontale zoowel als in verticale richting altijd 70 bedraagt. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) (Ingez. door Moortje.) Verborgen steden in Nederland. a. De vroegere bakker schreef de boodschap pen op een lei; de nieuwe doet het niet meer. b. Die ring is niet van goud als hij zoo wei nig kost. c. Hoor niet naar die dwaze praatjes. 2. (Ingez. door Winnetou.) Rebus. Wat staat hier? w w N w w w 8 w w 3. (Ingez. door Piet V.) Ik hoor in de wei thuis. Zet een letter ach ter me en je koopt me bij den bakker. 4. (Ingez. door Astertje.) Verborgen dieren. a. Het is lang geleden, voor ik je sprak. b. Had de room lekker gesmaakt? c. Zullen we ze laten meespelen? 5. (Ingez. door Roodborstje.) 't Heeft een wortel en een top. Twijg noch blad, noch bloem, noch knop, 't Mag nooit in den tuingrond staan. Dan zou 't stellig kwijnen gaan. Een menschenlengte van den grond, Nu eens spits en dan wat rond. 't Draagt een sierlijk vleugelpaar, Maar al klinkt 't ook wat raar. Het gebruikt zijn vlerken toch nooit. Nimmer heeft hij die ontplooid. Zijn rug is beenig en wat stijf, Precies zoo lang als heel zijn lijf 't Is geen plant en ft is geen visch Je bezit het zelf gewis. 6. (Ingez. door Maaike). Ik ben met g een water, Een wild dier met een w Met k een soort van balspel. Een jongensnaam met D. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige keer zijn: AFDEELING I. 1. Almelo. 2. De laatste loodjes wegen het zwaarst. 3. Jong geleerd, oud gedaan. 4. Hij zoekt naar het paard en hij zit er op. 5. tiet zijn niet allen koks, die lange messen dragen. 6. De tijd gaat snel, bedenk dat wel. AFDEELING H 1. Bok hok kok rok sok. 2. Thee kast 3. Poes, 4. Kat, hond, tijger. 5. Vacantie. 6. Viool. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Lindebloesem 6 Eikeldopje 5 Kaboutertje Slim 6 Naaistertje 5 Zonnepit 6 Beery 6 De kleine Voetballer 6 Pinksterbloempje 5 Poe senmoedertje 5 Pietje Bell 6 Leo Halle 6 Kin- ai ie 6 Broer 6 Puzzelgraag 4 Merel 4 Turnster- tje 6 Jan West 5 Iris 6 Lelietje der dalen 6 Poppenverpleegstertje 6 Sterreglans 6 Bruin oogje 6 Oeverkevertje 6 Aapje 6 Zandkevertje' 6 Cellist 6 Moeders Schat 6 Vaders Oudste 6 Freddie 6 Doornroosje 6 Dierenvriendin 5 Cactusteekenaar 5 Kindermeisje 6 Tinterlan- teentje 6 Zondagskindje 5 Iris 5 De kleine Figuurzager 6 Gymnast 4 Ane moon 5 Zondagskindje 6 't Eendenhoedstertje 5 Leesgraag 5 SCHOONSCHRIFT-WEDSTRIJD. Inzending ontvangen van: Aapje, oud 9 jaar. REISWEDSTRIJD. Inzending ontvangen van: Zondagskindje, oud 12 jaar. RUILRUBRIEK. C. METZ, Borneostraat 2 H.-N., heeft: 77 Hille, 41 H. K. 8 V. S., 5 Everlasting, 2 H. O.. 7 Indiantjes, 1 Weegschaal, 1 groote plaat Hille, 2 Lido, 1 Quaker, 28 Hans de torenkraai, 11 Hilmos Kilometerbons, 1 Karnemelk, 2 Schol ten, 1 BUssink, 10 Koorns thee Rupsen en Vlinders, 10 Kegs Vacantiereis langs de Rijn, 13 Pelikaantjes, 6 Haas-Azijn, 126 Sickesz wa pentjes. Hiervoor gaarne terug Hille Limburg, Ver ka de Boerderij en Roode klokjes. Ruiltijd Vrijdagavond na 7 uur. UIT DE NATUUR WATERPLANTEN. II. Vallisneria en waterpest hebben we uitvoe rig behandeld en er zijn nog zooveel water planten, dat wc er nog een artikeltje aan zul len wijden, al hebben we ze dan ook nog lang niet allemaal behandeld. Waterlelies zijn er in verschillende kleuren en er zal wel nie mand zijn, die ze nog nooit bloeiend heeft gezien. Want in Groenendaal zijn ze volop te bewonderen in wit, zachtgeel en rose. De groote glanzende bladeren drijven op het wa tervlak en de bloemen liggen er op lange taaie stengels tusschen. Bij zonsonder-gang sluiten ze zich en in de morgen gaan ze weer open, maar ook alleen bij mooi weer want bij regen blijft de bloem gesloten. De plomp bloeit vroeger en de bladeren en bloemen zijn kleiner en ronder van vorm. De gele bloemen staan ook iets boven water in de bladeren be houden ook in den winter hun groene kleur al verdwijnen ze dan onder water. Kroosvaren, of azolla is een vreemdeling uit Amerika en vormt een dikke afsluitende laag op het water en is niet aan te raden in een aquarium, omdat de plantjes op den duur af sterven en gaan rotten en de daardoor ge vormde gassen zijn nadeelig voor je waterbe woners. Op stilstaand zoet water komt het eenden kroos voor met kleine ronde blaadjes en een worteltje naar beneden. De sierlijke gele bloemen, die op irissen ge lijken zijn de lischen, die langs slooten, plas sen en drassige gronden algemeen voorkomen. Verder zijn er de lischdodden, ook wel water sigaren genoemd, calmus met weinig opval lende bloemen, die hier in ons land niet rij pen, want ze behooren thuis in Japan. De bla deren lijken op die van de lisch, doch de calmus is te herkennen aaai het aan een zijde gegolfde blad. De stengel is platgedrukt met ee.i scherpe kant en de andere kant met een groef. De horizontale wortelstok verspreidt een sterke geur. Aan het Spaarne en de Leid- sche vaart zijn ze zeker te vinden. Kikkerbeet met zijn drijvende ronde blaad jes en overwinterend op den bodem, mag ook niet vergeten worden. De witte bloempjes ste ken een weing boven water uit, ga de slooten maar eens na om de verschillende plantjes te ontdekken, je zult zeker heel wat bekende soorten vinden. De hoogste stad ter wereld. Dat is de stad Huanchaca in Bolivia in Zuid-Amerika; ze ligt 4102 meter boven de zee. Wist je dat? Edison koos uit verschil lende veelbelovende jongens den 16-jarigen Wilber Huston tot zijn opvolger. Gekleurde sneeuw. In den winter van 1934 op 1935 viel er in Australië tot 2 maal toe op een zekere plek gekleurde-rose-sneeuw Op deze sneeuw viel korten tijd daarna een wit sneeuwkleed en hierop weer een rose sneeuwdek. Een dure vergissing. Een slooper in Illi nois sloopte een leegstaand huis, terwijl hij het huis dat er naast stond had moeten sloopen. Deze vergissing kostte den man f 7000. Een doofstommen theater. Dat vindt men in Moskou waar voor doofstommen de moeilijkste tooneelstukken in gebarentaal worden opgevoei'd Waaruit blijkt, dat Malle Dries de vriend van allen is. 'tWas geen scheldnaam Malle Dries. Ten minste zoo beschouwden wij het niet. We zou den hem ook nooit met dien naam naroepen. En 't was zoo wonderlijk, maar niemand in het dorp wist, wie aan Dries het eerst dien bij naam had gegeven. Als je over de dingen ging nadenken, vond je het eigenlijk heel onbe leefd, dat je tegen een man van middelbaren leeftijd en die in al zijn doen en laten boven; dien een echte heer was, zoo maar Dries zei. Hij had nog wel zoo'n mooien Franschen ach ternaam, n.l. de la Breve. Zijn zuster, met wie hij samenwoonde, werd altijd juffrouw Bref genoemd. Op een dorp worden vreemde namen in den regel veor- minkt. De oudere menschen hielden veel van juf frouw Bref. Was er ergens een zieke en moest er hulp zijn, dan ging er gauw een boodschap naar juffrouw Bref. Die stond voor ieder klaar en ze kon alles. De burgemeestersvrouw, de deftigste dame van het dorp, zei tegen ieder, die het hooren wilde: „Juffrouw de la Brève (de burgemees tersvrouw was een der weinigen, die den naam goed uitsprak) „juffrouw de la Brêve zou best aan 't hof kunnen dienen, zoo keurig doet ze alles". De jeugd hield meer van Dries. Eii hoewel Dries, misschien al 50 jaar was geweest, was hij net een kind. Hij knikkerde mee, voetbal de mee, deed mee aan allerlei katbekwaad. Voor vreemdelingen was 't zoo'n dwaas ge zicht, een forsch gebouwde man midden tus schen eeai troepje spelende kinderen te zien. In zijn doen en laten was hij werkelijk een groot kind. Werd er echter muziek gemaakt of gezongen, dan was Dries de meerdere van allen. Meestal haalde hij dan zijn prachtige harmonica voor den dag en speelde, speelde, zoodat je alles vergat. Zingen kon hij ook zoo mooi, dat je er soms bedroefd van werd. De burgemeesters vrouw, die menschen en dingen toch wel heel zuiver aanvoelde, zei eens, dat Dries de la Brève zong met zijn hart. 's Zomers, als er in 't aardige dorpje Bosch hoven veel pensiongasten waren, dan stond er 's avonds dikwijls een troepje menschen voor 't kleine huisje van juffrouw Bi-ef. Malle Dries zat op de bank voor 't raam en speelde en zong. De hotelhouder van 't grootste hotel van Boschhoven had aan Dries eens gevraagd, of hij wou komen zingen op 't bordes van 't hotel, dan zou hij 25 gulden krijgen. Maar Dries schudde het hoofd en zei: „Non mon sieur, ik zing alleen voor me zelf". Tegen groote menschen brabbelde Dries al tijd een beetje Fransch. Wanneer hij alleen met zijn zuster was sprak hij vloeiend Fransch. Zijn wiegje had dan ook op de grens van Frankrijk gestaan. Van afkomst was hij een Belg. Juffrouw Bref zei dikwijls: „Mijn broer had de knapste man van België kun nen worden, als er maar nooit oorlog was ge- sest." Dat was alles al heel lang geleden. De kinde ren van Boschhoven wisten alleen van hooren zeggen, dat er van 1914—1918 een wereldoor- log was geweest. De ouderen herinnerden zich echter alles nog uit dien vreeselijken tijd heel goed. Hoewel Boschhoven kilometers van de Belgische grens lag, wisten de ouderen best te herinneren hoe men op die mooie Augustus- avonden van 1914 de kanonnen kon hooren bulderen. In menig huis waren later Belgische vluchtelingen ondergebracht. Er waren er nog, die voor de merkwaardigheid broodkaarten uit dien mobilisatietijd bewaard hadden. Neder land was slechts gemobiliseerd. Gelukkig was het daarbij gebleven. De ouders hadden al zoo dikwijls aan hun kinderen verteld, dat Dries malle Dries gewor den was door dien vreeselijken oorlog. Juf frouw Bref had het zelf meegemaakt hoe Dries op school eerste prijzen kreeg, omdat hij in alles uitblonk. Dries was gezond van lijf en leden uit den oorlog terug gekeerd, maar in hem was iets defect geraakt. De knapste professoren waren erbij te pas gekomen maar geen hunner kon van Dries weer een normaal mensch maken. Het scheen wel, ofschoon je er uiterlijk niets van zien kon, dat de oorlog Dries ongeneeslijk had gewond. HOOFDSTUK 2. Wat juffrouw Bref van Dries vertelde. Als juffrouw Bref hier en daar in schoon maaktijd werd gevraagd om de kasten te doen, de gordijnen te wasschen, de wasch voor elkaar te maken, dan begon ze bij een kopje koffie of thee altijd over haar broer Andries. Ter verklaring van den deftigen naam Andries, begon ze dan te zeggen: „Ja ziet u, hij heet eigenlijk Andries, omdat dat zoo'n mond vol was, noemden de vrienden en kennissen hem Dries. Maar voor mij is hij Andries." Juffrouw Bref was zoo vervuld over haar Andries, dat ze misschien zelf niet wist, dat ze bij deezlfde familie wel driemaal hetzelfde verhaal over mallen Diies had gedaan. Nie mand zei dit tegen juffrouw Bref. Niet alleen, omdat men niet onbeleefd wou zijn, maar om dat men voelde, dat juffrouw Bref er niet over zwijgen kon. (wordt vervolgd) NOG EEN WERKJE VOOR EEN REGEN ACH.TIGEN DAG. Teeken met een 2V2 centstuk 8 maantjes. Geef er nu gezichtjes aan, zooals je op de teekening ziet. Dan zie je meneer de maan slaperig, boos, lachend, pruilend, in gedachten verzonken, starend, redeneerend, in diepe rust. Je zult er het leelijke weer heelemaal door vergeten. Misschien verschijnt hij wel in een van die gedaanten aan den mooien ster renhemel. W. B.—Z. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Stuyve- santplein 11. NAPOLEON. Is je vriend weer terug? Ja, daar is in het Koloniaal Museum heel wat in teressants te zien. Ben je tegelijk met Tom L. op de Hoeve? Ben je Zondag mee geweest naar Schiphol? Moest je gisteravond bij de intree zijn? Als je bij de Administratie van Haar lem's Dagblad vraagt de krant aan je adres op te sturen, gebeurt dat zeker. ZONDAGSKINDJE. Dat is wel prettig voor kleine Annie, dat vlak bij je huis een zandvlakte is. Is de Spaarne-wandeling nog doorgegaan? Doen de nieuwe schoenen niet meer pijn? Is tante Nel weer vertrokken? Kan kleine Gerda al loopen? Heb je al weer mogen zwemmen? Hoe is het Zondag met de wedstrijden afgeloopen? Als je al deze vragen beantwoordt, krijg ik vast een dikken brief. Hoe kwam je daar zoo? TINTERLANTEENTJE. O, die stoute va der om jullie briefjes in zijn zak te houden. Hebben jullie Woensdag lekkere boontjes mee naar huis gebracht van de tuintjes? Dat is maar wat gemakkelijk voor moeder. VADERS OUDSTE. Hartelijk gefeliciteerd met je overgang, vooral nu er zooveel zitten - blijvers in je klas zijn. Nu strakjes maar je allerbeste beentje voorgezet. Geniet je nu fijn van de welverdiende vacantie? MOEDERS SCHAT. Ga je nog bij groot moeder logeeren? Of zit je soms al in Loos duinen? Heeft grootmoeder veel kleinkinde ren? Mogen ze om beurten bij grootmoeder komen? Of krijg jij wel eens een extra beurtje? CELLIST. Ben jij overgegaan? Ik geloof het vast. Natuurlijk verveel je je niet in de vacantie, daarvoor heb je veel te prettig speel goed. En de muziek krijgt nu natuurlijk ook een extra beurtje. LELIETJE DER DALEN. Logeert nichtje Ali nog bij je? Wat zullen jullie samen een pret hebben gehad. Heeft ze ook wel eens op je rolschaatsen gereden? JAN WEST. Wel bedankt voor die mooie kaart. Dus jij hebt een kijkje in Duitschland genomen. Een prachtige streek hè? Jammer, dat er een hagedis dood is. Klimmen de an dere nu sportief tegen je laddertje op? TURNSTERTJE. 't Was prettig, dat je schortje voor de vacantie af was. Wanneer ga je naar de Ulo? Gaan er meer schoolvrien dinnetjes naar toe? Moet je nu verder loo pen? PUZZELGRAAG. Leuk. dat jullie al zoo vroeg aan den Sint-Nicolaaswedstrijd beginen. Poppen zijn altijd welkom. Hoe gaat 't nu met Janny? Wat een pech, dat ze na het con cours weer zoo gevallen is op haar knie. MEREL. Wat krijgt die Betsy veel schat ten van jullie. De heele familie is zeker aan 't breien, uitgezonderd de mannenafdeeling. Heb je een gezellige vacantie? POESENMOEDERTJE. Is je nichtje nog bij jullie? Ik kan me begrijpen, dat de vacan tie nu dubbel prettig is. Heb je boonen mee genomen uit je tuin? 't Is wel merkwaardig, dat ondanks het buiige weer alles toch groeit en bloeit. NAAISTERTJE. Zit je nu in Amsterdam? Bij wie logeer je? Daar zul je vast wel veel genieten. Is je blouse klaar gekomen? Hoe lang duurt je vacantie? BROER EN KINNIE? Is broer niet blij met zijn raadselprjjs? Logeeren jullie nog in 't Haagje? Of ging je er maar voor een dagje met oma naar toe? Wat ging je fijn uit met dien prachtigen koffer. Jullie hebben Oma's verjaardag zeker gezellig gevierd. LINDEBLOESEM. Je strikvragen heb ik al geplaatst. Ben je Woensdag nog naar Kraantje Lek geweest? Ik ga zeker ook gauw eens een kijkje nemen in het Tinholt-mu- seum. 'k Heb er al zooveel moois van gelezen. MACHTELD. Wat vervelend, dat je zoo dikwijls hoofdpijn hebt. Ben je nu naar den oogarts geweest? Boeken en schriften zou ik nu maar rustig in de kast laten liggen. MICHIEL DE RUYTER. Zoo jongen, ben jij er ook weer? Dat doet me plezier. Je hebt een drukken tijd achter den rug, maar 't is prettig, dat de arbeid niet vergeefsch is ge weest. Ik begrijp best, dat er van geregeld meedoen geen sprake meer kan zijn, maar je mag me daarom toch wel af en toe wat van je laten hooren. ZONDAGSKINDJE. Wat heb jij een heer lijk schoolreisje meegemaakt. Vooral het mooie weer was voor dezen tijd wel iets bij zonders. 's Avonds zul je je voetjes wel ge voeld hebben, denk ik. Is 't kiekje van Utrecht goed uitgevallen? Je hebt op een dag wel de mooiste gedeelten van Nederland gezien. Leuk, dat jullie ook nog in Duitschland zijn geweest Moeder vond het natuurlijk wat aardig van je, dat je zoo'n lekkere dennekoek mee naar huis nam. W. L. Zooals je bemerken zult, heb ik die oude gegevens maar geschrapt. Alleen voor ouderen zijn ze interessant. Gelukkig, dat je in allerlei werk je vreugde vindt. Ik begrijp ten volle, wat je me schrijft. Het leven is niet gemakkelijk voor je geweest en ik hoop van harte, dat je zoo moedig de moeilijkheden onder de oogen zult blijven zien. DE KLEINE FIGUURZAGER. Als je aan allen leest, reis je weer met me mee. 't Weer was wisselvallig, maar de natuur is toch heerlijk mooi. Wat ben jij met een prachtig rapport overgegaan En wat ben je een geluk kige visscher in de vacantie. Wat voor vis- schen heb je gevangen? ANEMOON. Prettig, dat moeders ver jaardag zoo vroolijk gevierd is geworden. Wat zijn nu de vacantieplannen? Je schreef noL al netjes met de vulpen. Feliciteer je broer van me met zijn geslaagd examen. Zit hij nog in den Haag? Heb je al een flinke postzegel verzameling? Hebben de kussens een mooi plaatsje gekregen? Blijft het Amsterdamsche nichtje nog een poosje? Je raadsels zijn goed. GYMNAST. Je ï'aadsel is goed. Wat zal jij in je schik zijn met je nieuwe fiets. Heb je er alle dagen opgezeten? Waar ben je naar toe geweest met vader? DE FLINKE NAAISTER. Natuuliijk heb ik ook regen gehad. Ik dacht maar: het meeste valt er naast. Je papier was goed ge noeg. Bij zoo'n drukke correspondentie raakt je postpapier veel te gauw op. Ik geloof, dat ik je wel een kleine 7 voor schrijven zou geven WINIFRED. Noemen ze je Freddy? I vind het een mooien naam. Leuk, dat je neef ook zoo heet. Wanneer is die figuren-wed strijd in Zandvoort? Het lijkt me wel moeilijk een leeuw te vormen, 'k Hoop, dat je er een prijs mee verdient. LENTEKLOKJE. Wat leuk, dat je nu in Wijk aan Zee logeert bij de Haarlemsche fa milie. Heel toevallig heeft niemand dezen naam nog gevraagd. Ben je al eens een dagje in je oude stad wezen kijken? 't Deed me plezier te hooren, dat je het zoo goed maakt en op school zulke flinke vorderingen maakt. Wat zijn de verdere plannen? Schrijf je me nog' eens? LEESGRAAG. Nog heel hartelijk gefeli citeerd met moeders verjaardag. Is 't een ge zellig dagje geweest? Veel bezoek? Zijn er al jonge eendjes? Wanneer gaan jullie naar Er in elo? Daar is het prachtig. Maar bestel vooral mooi weer. 'T EENDENHOEDSTERTJE. Hoe gaat 't er nu mee? Wat heeft er aan gescheeld? Wie gaat er nu in de vacantie ziek worden? Wie was er in die dagen 't Eendenhoedstertje? KAREL B. Probeer eens dat boek te krij gen in de Kinder-Bibliotheek van 't Nut van 't Algemeen. In de Lange Veerstraat kun je op een bord lezen, wanneer je er terecht kunt. KORENBLOEMPJE. Ja, 'k heb in dat weekje toch heel veel genoten. Wat prettig, dat je over bent gegaan. En vooral nu je zulke mooie cijfers hebt. Hoe gaat 't nu met je ontstoken oog, de zeere arm en de ver stuikte enkel? Gelukkig, dat op de teekening 1/3 van alle narigheid was uitgebeeld. Ik hoop, dat je de volgende week weer invalide af bent. MALVA. Arm kind, wat zul je veel pijn gehad hebben aan dien vinger. Gelukkig, dat de nagel er nu maar af is. Begint de nieuwe al te groeien? Als straks de vacantie voorbij is, zal al 't leed wel geleden zijn en heb je een mooi nieuw nageltje. Houd er den moed maar in. W. BLOMBERG—ZEEMAN Stuyvesantplein 11. Haarlem, 31 Juli 1936. ZEE-VERLICHTING. Als er iets op zee gevaarlijk is, dan zijn het wel die akelige zandbanken. Vooral bij havens bezorgen ze menig kapitein een rilling op het lijf en het is de loods, die dan uit komst brengt. Dan gaat alles nog op rol letjes, mar veel erger is het als een schip een speelbal is geworden van stormweer. Eeia zekere richtsnoer is dan ook wenschelijk en voor een groot deel voorzien daarin -de vuur torens. Als je nu echter aan een jongen vraagt. „Wat is een vurutoren?" dan zeggen de meesten: „Ja, -dat weet ik niet. Een hooge toren met een lichtje erin, anders niet". Neen. zoo gemakkelijk moeten jullie daar niet over denken. De sterkte van de moderne kustlichten loopt in de millioenen kaarsen en eenige mijlen ver zijn de lichten te zien. Om de verschillende plaatsen te kunnen onderscheiden, waar de vuurtoren staat, heeft men een installatie geconstrueerd, waardoor de lichtbundels met langere of kortere tus- schenpoozen worden uitgeworpen, waardoor de zeeman naar de bepaalde gegevens kan vaststellen op welke hoogte hij is. De bekendste vuurtorens van ons land zijn de Brandaris van Terschelling, die te West Kapelle, te Huisduinen, de hoogste van ons land 60 M. hoog. Bij de Brandaris heeft men door het plaatsen van z.g. vogelrekken voorzorgsmaatregelen getroffen, opdat de trekvogels zich niet doodvliegen tegen den toren, als zij door het felle licht worden verblind. Een ander middel om den zeeman den weg te wijzen, zijn de z.g. lichtschepen. Zooals het lichtschip Maas, Haaks, Noord Hinder en anderen. Deze schepen liggen stevig geankerd eenige mijlen van de kust en dienen als voorposten voor de kustverlichting. Behalve van een 12 mijl verschijnend licht zijn ze voorzien van misthoorns, klokken en sirenes. Ook radio is er aan boord. W. L. POSTZECELRUBRIEK 1895 Pakketzegels 25 b 25 b Posterijen 1 ban 3 5 10 15 25 40 50 Spoorw. en telegraaf 15 25 40 50 1 leu 2 leu 5 leu ROEMENIë (ROMANIA) V. In 1895 verscheen in het Porto-type een tweetal Pakketzegels, nl. 25 b. (roodbruin), 25 b. (rood). Grootte 30 x 35 m.M. Ter gelegenheid van de opening van het gebouw van het Hoofdbestuur der Posterijen verscheen een serie zegels met afbeelding van een postkoets bespannen met 4 paarden, in volle draf. De waarden zijn 1 b. (bruin) 3 'o. (bruinlila) 5 b. (geelgroen) 10 b. (rose) 15 b. (zwart) 25 b. (blauw), 40 b. (grijsgroen) 50 b. (oranje). Grootte der vakjes 28 x 42V2 m.M. In de maten 42>/2 x 28 m.M. verscheen een serie voor hetzelfde doel als de vorige, doch nu ook voor Spoorwegen en telegraaf, die daar ook tot de posterijen worden gerekend. Op de zegels zien wij bovenaan een kleine af beelding van den koning en verder een vlie gend wiel en het embleem der telegraaf (drie bliksemflitsen door elkaar) en geheel onder aan een kleine afbeelding van de postkoets dei- vorige serie. De waarden zijn 15 b. (zwart) 25 b. (blauw) 40 b. (groei;) 50 b. (oranje) 1 leu (sepia) 2 leu (rood) 5,1 (bruinviolet). Grootte der vakjes 42J/2x38 ml» Zie het schetsje. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14