De Oude e Spelen. Olympisch ■WEERBERICHT Bij den sterfdag van een „romanticus". V R IJ DAG 31 J U E I '1936 HA'ÏRCE M'S D A 'G B" ESD 2 Franz Liszt stierf den 31 Juli 1886 te Bayreuth. Oranjevereeniging Haarlem- Noord. Programma Koninginnedag. Dezer dagen vergaderde het bestuur van bovengenoemde vereeniging, teneinde tot programma voor den a.s. Koninginnedag vast te stellen. De secretaris kon mededeelen, dat samen werking is verkregen met de wielrenvereeni- igingen in Haarlem, nl. De Kampioen, Achil les, De Jonge Kampioen en Excelsior. Het resultaat is, dat de ronde van Haarlem- Noord, op 31 Augustus te verrijden op het traject Orion weg', Delftkade, Van Nesstraat., Marsstraat, Pegasusstraat, Orlonweg, een feit zal worden. Deze ronde zal, wat de beginnelingen be treft, te 4 uur beginnen; de nieuwelingen te 5 uur en de onafhankelijken en amateurs te 6.15 uur. Voor de leden van de vereen tg Lng Haarlem- Noord zal een gereserveerde plaats beschik baar zijn, zoodat zij den start en de finish goed zullen kunnen overzien. Als voorzitter-kamprechter van deze ronde zal fungeeren de heer J. ten Hove; de be stuursleden der wielrenvereenigingen zullen in de jury zitting nemen. De nieuwelingen en beginnelingen zullen te 3 uur vertrekken van het gymnastieklo kaal aan de Eemstraat; de onafhankelijken en amateurs zullen te 6 uur afrijden van het café Suisse aan den Rijksstraatweg. De Harmonie „St. Caecilia" verleent den geheelen middag muzikale medewerking. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAcL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath, te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Mid dagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 9.44 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12,30 uur. Werkdagen te 7,30 uur. Zondag te 7,15 uur. De middag- en avondiensten op de werkda gen alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten worden verricht *er Synagoge, Lange Begijnestraat 11. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag). V.m. 10 uur: Prediking Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings) DE ARBEIDERS JEUGD CENTRALE. De heer W. Mensink heeft de functie van voorzitter der A. J. C. alhier moeten neer leggen, welke functie door hem jarenlang werd vervuld. Dit heengaan heeft eenige verandering in het bestuur der Haarlemsche Arbeiders Jeugd Centrale gebracht van welke organisatie de leiding thans in handen is van de i heeren T. Bink, voorzitter, H. Wallen-, burg (Gouwstraat 52,) secretaris en P. van Vuren, penningmeester. Zij durfde bijna niets eten. ALTIJD INDIGESTIE TOTDAT ZIJ EEN ONTDEKKING DEED. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter." Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich af valstoffen in Uw lichaam op, welke de alge- heele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden ge regeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maag- bezwaren weggenomen. Slechts de kleine dage- lijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spijsverterings klachten behooren tot.het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 31 JULI Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Jenny Jugo in „Meis jesjaren eener Koningin". 2'.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lawrence Tibbet in „Metropolitan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Dolly Haar in: „S. O. S. ik ben verloofd" 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Wamer Baxter in „Broadway Bill" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Iepenlaan 2, Alg. Verg. van Aandeelh. in de N.V. Mij. tot Exploitatie van Bebouwde Eigendommen, 2 uur. Zandvoort: Monopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens. ZATERDAG 1 AUGUSTUS Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. EXAMENS. UITSLAGEN M. U. L. O. EXAMENS. 30 Juli. S. de Kleyn, P. Voogt, F. S. J. Otterspoor, Haarlem; A. J. Ganzeman, Haarl.liede; J. S. Weyers, J. C. Willemse, C. Bijster, A. C. Brug man, R. A. D. v. d. Meulen, J. M. de Reus, A. G. Verbeek, Haarlem; F. S. Telger, IJmuiden, C. Hessel, IJmuiden; H. W. Felderhof, Haarlem; F. Vreugdenhil, Santpoort; K. v. Hooghalen, Hoofddorp; C. J. de Groot, Heemstede; E. M. Groenevelt, H. J. M. Kalkman, J. P. Muller, F. van der Rijdt, W. van Lienden, Haarlem. EXAMENS HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 29 en 30 Juli alhier gehouden zijn geslaagd de dames M. J. Maarschalk, E. J. Krieger, D. Ka- semier, II. F. Wulkow, J. M. Verstrijden, H. te Winkel, C. S. Geerds, J. J. Daenen te Amster dam, C. J. J. Kaskens te Diemen, A. G. Mootz te Hilversum en de heeren H. Niesen, A. v. d. Zanden te Amsterdam. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 30 Juli. Geëxamineerd 4 vr., 4 m. candidaten. Ge slaagd de dames M. Eyssen, Midden Beemster; G. S. Hommes en K. P. Klimp, Midden Eier- land en de heer A. C. Bayens, Volendam. GEVONDEN VOORAVERPEN EN DIEREN. Politiebureau, Smedestraat: armband, ach terlicht, geboorte-extract; Boonstra, Van der Vinnestraat 1: etui met inhoud; Visser, Pope- lingstraat 20: vogel; Kennel „Jan Gijzen", Ruysdaelstraat 4: hond; Kennel Fauna, Frie- sche Varkenmarkt 24: hond; Huckriede, Ael- bertsbergstraat 115: hond; De Vos, Wilhel- minastraat 19: hond; Duinker, Amsterd. Vaart 100: kleed; Kennel Fauna, Friesche Varken markt 24: 3 katten; F. Deijkes, Denijs van Hullelaan 26: muts; G. Mulder, Heerenweg 175 (Heemstede): portemonnaie met inhoud; Wannaart, Oranjeboomstraat 79: portemon naie met inhoud; De Bruin, le Zuidpolder straat 15: portemonnaie met inhoud: Politie bureau Smedestraat: portefeuille met inhoud; Bruseker, Graafschapstraat 25: regenpijpen; Politiebureau Smedestraat: schoentje, hand schoenen en ceinturen, bril; Morsfelt, Harmen- jansweg 61: bril; v. Looy, Gr. Markt 21 rood: danuseape; Venema, Pladellastraat 24: duif; Veerman, Camphuijsstraat la: insigne; Phi- lipse, Spaarndamscheweg 544: regenjas; Nelis- sen, Obistraat 49: muziekstukje; De Maaker, Boogstraat 32: mandje met inhoud; Steeman, Prinsessekade 14: damesmantel; Booy, Obi straat 25: potlood in étui; Captein, Sehagchel- straat la rood: parapluie; Kiekens, Gierstr. 45: portemonnaie met inhoud; Hardesmeets, De Clercqstraat 73 rood: jongenspet; Breeu- wer, Elzenplein 49: gymnastieks'choentje; Wie- dijk, Jan van Walréstraat 17: tasch van rij wiel; Keeman, Ged. Oude Gracht 61 zw.: tasch van rijwiel; Jonker, Eikenstraat 12: nijptang; Vermeeren, Leidschevaart 28 i: vulpenhouder. OPENLUCHT-CONCERT. In den tuin van Haarlem's tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel heeft de Christelijke muziekvereeniging Arti et Re- ligione, onder leiding van den heer F. Dek ker en het mannenkoor „Proza en Poëzie" on der leiding van den heer Jan Booda, Donder dagavond een concert gegeven. De directeur, de heer S. Glastra, sprak een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette. De uitvoering werd, door het heerlijke, zij hét niet al te warme zomerweer, dat eindelijk eens even ons kwam verrassen, niet weinig be gunstigd. De talrijke toehoorders en toehoor sters waren dan ook opgetogen. De muziekvereeniging begon met een drietal stukken, waarvan het derde, de ouverture de Fra Diavolo, van J. Bauchel, waarmee deze vereeniging op het concours op Texel een eerste prijs in de eere af deeling heeft be haald, bijzonder mooi klonk. Daarop zette het mannenkoor in met het ontroerend mooie ,,Wer hat dich, du schoner Wald", van Men delssohn. Na de pauze was het woord nogmaals aan beide vereenigingen, waarvan het mannen koor de uitvoering besloot met het soldaten- koor uit Gounod's „Faust". Evenals Strauss' „An der Schonen blauen Donau" werd ook dit laatste begeleid aan de piano. Onnoodig te zeggen dat dit concert zoowel voor hen. die het gaven, als voor hen, die er naar luisterden, een groot succes is gewor den. Ook de kinderen van het Kindertehuis, die aanwezig waren, hebben volop genoten. SCHILDER VAN EEN TRAP GEVALLEN. De 20-jarige Van G. was Donderdagmid dag drie uur bezig met schilderen op een zolder in een perceel aan de Noormannen- straat. Daartoe stond hij met z-ijn eene been op de trap en met het andere op de leuning van een hekje. Plotseling verloor hij het evenwicht en viel van vier meter hoogte in het trapgat. Het ongeluk liep nog vrij goed af. Alleen zijn rechter dijbeen werd ge kneusd. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij verbonden en daarna per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd. ONGELUK IN EEN BERGPLAATS. Een jongetje van tien jaar was Donderdag middag aan het spelen in de bergplaats van een aannemer aan de Garenkokerskade. Hij botste tegen een stapel van tien etherniet- platen, die boven op hem vielen. Hij brak zijn linker dijbeen. Door leden van den Ongeval- lendienst, die hem verbondexx, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. Levenslang tegen administra teur geëischt. Wegens moord. De Officier van Justitie bij den raad van Justitie te Soerabaja heeft levenslange gevan genisstraf geëischt tegen den vroegeren ad ministrateur van Soember Bopoixg. De officier achtte moord op den inlander Kasimin, die door verdachte was neergeschoten, bewezen, evenals de uitlokking tot moord op de inland- sche vrouw Wagi. Ter bepaling van de strafmaat merkte de officier op, .dat uit de vele verklaringen is gebleken dat op Soember Bopong een ter reur heerschte. Beklaagde kwam van het trek ken van een revolver tot schieten in de lucht en van dit tot raakschieten. Dit wijst op een Tropen-koller, waarvoor de eenzaamheid geen excuus is. Voor beklaagde is geen plaats meer in de vrije samenleving; hij mag daarin niet terug- keeren. Ook de geraffineerdheid in den opzet der verschillende misdaden maakte volgens den officier, hier een zeer zware straf noodza kelijk. De Bilt voorspelt: Matigen aanvankelijk toenemenden, later afnemenden Zuidwestelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met eeni- gen regen. Later waarschijnlijk opkla rend. Waarschijnlijk iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Biarritz. Laagste 741.2 m.M. te Vardö. De hoogedruk heeft aan zijn Noord- en Westzijde aanzienlijk aan beteekenis veiioren. Sinds gisteren zijn over Schotland de baro meters bijna 15. over Ierland bijna 10 m.M. gedaald. Ook thans daalt de luchtdruk nog over het Oosten en Zuiden van de Britsche eilanden, alwaar weer een secundaire gelegen is. Deze secundaire bracht over Groot-Brit- tannië en Ierland reeds zware regens en ver oorzaakte daar ook vrij krachtigen wind. Ook ten onzent is het weer opnieuw slechter ge worden. Hoogedruk heerscht nog over de Golf van Biseaye en Frankrijk, terwijl een uitlooper zich naar Duitschland en Polen uitstrekt. In dit gebied blijft het weer rustig met gebroken bewolking. Over IJsland en Scandinavië houdt de de pressietoestand aan; opnieuw vielen daar zware regens. De vooruitzichten voor het weer ten onzent zijn weer wat minder gunstig. Eerst moet de Westzijde van de over ons land gelegen de pressie weer passeeren, hetgeen wel met regen gepaard zal gaan, daarna is bij ruimenden wind eenige opklaring, wellicht met lichte temperatuurstijging, te wachten THERMOMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: achteruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640- HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 2.06 uur; n.m. 14.37 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERSROND. De heer I. L. van Ees, die sinds eenige jaren als voorzitter der afdeëling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond de leiding dezer afdeeling in handen had, heeft wegens aanvaarding van een anderen werkkring, deze functie moeten neerleggen. Vrijdag 14 Augustus zal een algemeene ledenvergadering worden gehouden, o.a. voor de verkiezing van een nieuwen voorzitter, waarvoor door het bestuur is candidaat ge steld de heer L. Vrij, thans 2e secretaris in het bestuur DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden hier tien rijwielen gestolen. Historische sportfiguren uit het oude Griekenland. Prettige me thodes van boksers en worste laars uit dien ouden tijd. De geschiedschrijvers maken van tal van historische sportfiguren uit den tijd van de oude Olympische Spelen gewag; het is stel lig wel belangwekkend over die eerste Olym pische kampioenen enkele bijzonderheden te hooren. Zoo lezen we van een zekeren Thea- gemes, dien zoon van een priester van Her cules. Dit jongmiensch beschikte reeds op 9-jarigen leeftijd over wonderbaarlijke kracht. Zoo gebruikte liij, nog als school knaap, een groot bronzen standbeeld, dat op een der pleinen van die stad zijner inwo ning stond, tot speelgoed. Hij nam het zware beeld eenvoudig op zijn schouders en wan delde er mee naar huis. In den tegen woor- digen tijd zou hij wegens straatschenderij voor den kinderrechter gekomen zijn, doch in' dien tijd had men zooveel bewondering voor geweldige lichaamskracht, dat men hem z'n bronzen beeld liet behouden. Dat staaltje van bovenmensehelijke kracht had echter de bewondering opgewekt van geheel Griekenland; men vroeg zich begrijpelijker wijs met belangstelling af, waartoe dit jong- mensch, als hij eenmaal tot volle ontwikke ling zou zijn gekomen, wel in staat zou zijn. Sportief Griekenland was dan ook uiterst verontwaardigd, toen bekend wend, dat zijn ouders hem voor den geestelijken stand had den bestemd. Die verontwaardiging was zóó algemeen, dat die ouders wel gedwongen wa ren hun voornemen op te geven. Theagen.es bracht toen het bronzen beeld zonder hulp van anderen, op de oude plaat-s terug. Het bleek spoedig, dat hij een Max Schme- ling en een Nurmi tegelijk was. Als bokser was hij onoverwinnelijk; als looper over lange afstanden verrichtte hij wonderen. Bij zijn dood liet hij aan zijn zonen niet min der dan 1400 olijfkransen na; hij had meer dan 1400 overwinningen behaald! Welk all round athleet van den tegenwoordigen tijd kan op zoo'n record wijzen. Het is te begrij pen, dat men zijn nagedachtenis met een standbeeld huldigde. Een ander groot bokser uit dien tijd was een zekere Glausius, een boerenzoon. Eens geraakte, terwijl hij aan het ploegen was, de ploegschaar los. Tot verbazing' van zijxi vader hamerde hij met z'n vuist de poegschaar weer vast. De vader was over dit staaltje van kracht zóó in de wolken, dat hij zijn zoon liet oefenen voor het deelnemen aan de bokswedstrijden bij de Olympische Spelen. Nog voordat hij in de technische knepen van de bokssport volkomen was in gewijd-, nam hij aan die wedstrijden deel. Zijn gebrek aaxx technische vaardigheid leek hem noodlottig te zullen worden. Hij werd tenminste zóó onderhanden genomen, dat de kans op een nederlaag' groot was. Op dat oogenblik riep zijn vader in wanhoop: „Glausius. mijn zoon, denk aan de ploeg schaar!" Die noodkreet van zijn vader deed hem al zijn krachten verzamelen voor een laatsten slag. Hij trof zijn tegenstander met zijn ijzeren vuist zóó krachtig tusschen de oó.gen, dat deze bewusteloos neerstortte. Daardoor behaalde hij zijn eerste overwin ning. Toen hij later de kunst van het boksen volkomen machtig was, bleek hij onverslaan baar te zijn. Zijn boksera moet iets verschrik kelijks geweest zijn. Niemand kon het langer dan een minuut tegen hem volhouden. Dan vindt men in de geschiedenis nog bij zonderheden opgeteekend over een groot worstelaar, Sostratus, dien men den bijnaam „den breker" had gegeven. Sostratus had nl. Franz Liszt. Deze dag, de 31ste Juli, is de sterfdag van Franz Liszt, de figuur van een kunstenaar uit een ander, misschien toch wel een veel groo- ter tijdperk van het muziekleven, thans nog in de herinnering levend door 'n overbekend, maar toch allicht niet het beste deel van wat hij de wereld heeft nagelaten. Meer dan bij wien ook moet men Liszt ken nen als geheel, zijn leven en zijn persoonlijk heid, van een verwondering en sensatiebaren- de wonderkinderen-jeugd tot zijn dood, na eenige jaren van vereenzaming, als reeds de dood om hem heen heerscht, als allen, met wie hij door vriendschapsbanden verbonden was, zijn gestorven. „Grooter nog dan den kunstenaar komt mij de mensch Liszt voor", schreef Hofrat Rohlfs aan den groothertog van Saxen-Weimar en deze woorden geven het karakter van hem. wiens sterfdag wij nu herdeiaken, juist weer. Ver steekt deze virtuoos uit boven hen, die met dezen naam betiteld wordegn. Voor hem zal de hoogte van zijn pianistische bekwaam heid niet het einddoel zijn, al geeft hij zelf toe, dat er „een onverklaarbaar machtige be koring, een trotsch en zaligmakend gevoel van uitgaat een geestesgave te ontvouwen, die ons de gedachten exi harten der menschen doet winnen, en in de zielen van anderen ontvlam mende vonken te werpen van hetzelfde heilige vuur, dat onze eigen ziel verteert." (Lettre a Lambert Massart). Op het oogenblik, dat hij als een koning van het klavier geëerd wordt en een wereld van bewonderaars aan zijn voe ten ziet, werpt hij deze roem, de grootste mis schien die een uitvoerend kunstenaar ooit verwierf, van zich af. Roem is niet het doel van zijn streven, kan volgens hem zelf niet zijn het doel van de hem gegeven gaven. Want die gewoonte de handen van zijn tegenstan der vast te grijpen en dan de vingers ach- erover te buigen. De pijn was zoo geweldig, dat die meeste tegenstanders als zij in dien greep kwamen, dèn strijd gewonnen gaven. Deden ze dat echter niet, dan brak hij die vingers een voor een! Zachtzinnig was deze methode niet; evenmin was ze prettig voor de tegenstanders. Maar ze was wel afdoen de; hij heeft er tenminste 12 Olympische overwinningen door behaald. Zijn voor beeld vond later veel navolging'. Blijkbaar vond men hierin niets ongeoorloofds, deze heldendaden werden tenminste door stand beelden voor het nageslacht vereeuwigd. De worstelaars stonden bij de oude Grie ken in grooten gunst.Zij waren de eerste sportbeoefenaars, die gebruik maakten van olie en van massage om hun spieren soepe ler' te maken. De heeren werden zóó ingewre ven, dat ze vrijwel geheel met een laag vet waren bedekt, waai'door een tegenstander geen vat op hen kon krijgen. Om den strijd belangwekkender te maken, werden daarom de „ingevette" woi'stelaars geheel met zïeer fijn zand bestrooid, zoodat hun huid er uit zag als schuurpapier. De reglementen voor het worstelen waren heel eenvoudig Blijk baar was alleen het slaan met de platte hand en schoppen van een tegenstander, verboden. Verder mocht men vrijwel alles doen, wat men wenschelijk achtte om de overwinning te behalen. Worstelaars gaven elkaar hevige kopstoot-en, ze braken, zooals ik reeds zeide, de vingers van hun tegenstander, soms ook hun teenen, ze trachtten hem door een greep om den nek te doen stikken, kortom, ze bezigden alle mogelijke middelen om de ov-eiwinning te behalen, Toch was er wel een grens. Het verhaal van Arrha-chion, 'de Arca- diaan, wijst hier tenminste op. Dat moet een buitengewoon gevaarlijk worstelaar geweest zijn. Bij de 53ste Olympiade bracht hij loet tot den eindstrijd. Zijn tegenstander was toen niet minder geweldig. Na geruimen tijd worstelen had geen van beiden eenig voor deel behaald. Toen weid echter plotseling Arrhachion door zijn tegenstander bespron gen. Deze greep Ai'rhachion met beide han den om den nek en knelde tegelijkertijd diens middel tusschen zijn knieën, Arrha chion kwam zóó geweldig in de verdrukking, dat hen in een laatste wanhoopspoging de vingers van zijn tegenstander greep en ze brak, waardoor deze van pijn bewusteloos geraakte en op den grond viel. Maar het was voor Arrhachion reeds te laat. Ook hij stortte neer en het bleek, dat de levensgeesten wa ren geweken. De scheidsrechter besliste, dait de nog levende worstelaar oneerlij k had ge stieden. De doodie Arrhachion werd dan ook tot overwinnaar verklaard, zijn lijk werd met de lauwerkrans der overwinning getooid. Er zijn meer gevallen bekend van over winningen, toegekend aan dooden, doch ik zal u de verhalen hiervan sparen. Het boksen was over het algemeen in de tijden der oude Olympische .Spelen nog iets ruwer dan het worstelen. Men omwikkelde de handen met leeren riemen, die dubbel dienst deden; ze waren een bescherming voor de hand, tegelijkertijd werden de slagen gevaarlijker en pijnlijker voor den tegen stander. Men deed tusschen de riemen stuk jes hard leer of ook wel stukj-es lood, waar door de slagen meer indruk maakten Men bepaalde zich er toe het hoofd van den te genstander te bewerken. Het opzettelijk d.ood slaan was verboden, maar toch zijn er bokswedstrijden bij d-e Olympische Spelen wel met den dood beëindigd. C. J. GROOTHOFF. steeds staat er achter zijn handelen en denken een religieus besef. Men spot met hem. Heine schrijft van hem „dat Liszt uit alle renstallen der philosophïe zich een dada had gekozen." Doch met meer kracht van reden zegt Liszt hem: „En gij dan, waart gij dan dadelijk bien assis?" En dan spreekt hij die woorden, vol beteekenis voor den geest van den tijd, waarin wij ons ver plaatsen moeten: „Onze tijd is ziek en wij zijn het met hem." Zijn leven Franz Liszt werd op 22 October 1811 te Raiding bij Oedenburg geboren. In 1823 treedt hij voor het eerst in Weenen in het openbaar op en reeds dan is dit optreden een groot succes, zóó groot, dat zijn vader hem, tot be sluit van een tournee, naar Parijs brengt. Een dertigtal concerten geeft hij daar, men wordt niet moe, den jongen wonderknaap te hoo ren die plotseling met zijn romantisch-expres- sieve spel een wereld van virtuozen, van glad de en kille „classicisten" verschrikt. Na een verblijf te Boulogne sur Mei', waar hij voor zijn gezondheid eenigen tijd moest vertoeven, gaat hij na den dood van zijn va der weer naar Parijs terug, waar hij blijft tot 1834. Daar, in het toemalige centrum der cul tuur, staat hij in nauw contact met de groote geesten van zijn tijd. In dezen tijd, tot het einde van zijn leven toe, zal Liszt zich geven van zijn edelste, op- of ferendste zijde. Hij voert den strijd voor an deren, voor hen, die hij groot acht, die hij miskend meent, en die tenslotte ook door de wereld erkend zijn. Hij is het, die Wagner's „Lohengrin" voor het eerst ten tooneele doet voeren; Berlioz, Schumann en vele anderen vinden, in zijn Weimarschen tijd, steun bij hem, voor wien geen moeite te veel was, geen opoffering te groot. Hier vinden wij den Liszt, van wien eens Wagner heeft gezegd: „Liszt zal nog eens uit louter chevalerie ten gronde gaan". Er ontwikkelt zich hier de wereldbe roemde kunstenaar, die op zijn wereldtour- nées schatten verdiende, om ze aan anderen weg te schenken, die een kunstreis van maan den ondernam uit liefdadigheid, die als de „opera „der Barbier von Bagdad" van Peter Cornelius door intriges een fiasco lijdt, zijn ambt als opera-dirigent zonder aarzelen neer legt. In 1865 werd Liszt abbé. Zijn composities wor den daarna hoofdzakelijk nog kerkmuziek, doch zijn werkzaamheid ten bate van hen, die hij wil eeren, blijven voortgaan. In 1870 is hij nog de geestdriftige leider van het groo te Beethovenfeest te Weimar en in 1875 is hij president van de nieuwe Hongaarsche rijks academie voor muziek te Budapest. Dan, als de dood één voor één zijn vrienden heeft weg genomen, komt voor hem in 1886 het einde, dan sterft in eenzaamheid de kunstenaar, die iedert honorarium kon eischen, zonder eenig bezit behalve „wat linnengoed en zeven zak doeken". Zijn muziek Dat is dan de mensch Liszt. Men kan niet anders doen dan' zijn muziek plaatsen te midden daarvan. Het is met hem gegaan als met zoovelen anderen. Hij is erkend en miskend, geëerd en verguisd, men heeft hem toegejuicht en onsterfelijk verklaard om binnen enkele jaren hem te vergeten. Kunnen wij zeggen, dat wij thans reeds zuiver kunnen zien op wat hij ons als zijn geestelijke nalatenschap heeft gelaten? Men kent hem, uit de concertzalen door zijn concerten, door het lievelingsstuk „Les Pré ludes". Men kent hem uit de cafés-met- muziek, door zijn rhapsodieën, men kent hem misschien ook van een zoele zomeravond vol poëzie en vol sentimentaliteit, toen deze of gene die „Liebestraum" speelde, en gij En dat alles vormt, in zijn verscheidenheid toch juist een geheel. Deze maatloosheid, deze bonte verscheidenheid van inspiratie en schromelijke vergissing, van zuivere vinding tot artistieke blunder is Franz Liszt, die als componist misschien zelfs wel wegvalt tegen de grootsten als een Bach, een Beethoven, een Mozart en een Wagner, doch wiens meester schap over de vorm, wiens veelal zuivere inspiratie men toch gaat erkennen. Franz Liszt staat alleen in de geschiedenis van zijn tijd. Hij behoort er, met enkele anderen als Berlioz, tot de uitzonderlijken. Misschien is, het voornamelijk zijn virtuoos schap, dat eerder tot ons spreekt dan de gaven van een componist, waardoor hij voor ons door dat romantische sterk gekleurde licht omgeven is. Doch figuren als deze mag men niet vergeten, Het bewustzijn dat de wereld hen kan voortbrengen, dat de menschheid hen heeft bezeten, is een cultuurgoed op zich zelf. JAARBOEK 1935 DER VEREENIGING „HAERLF-M". In die bekende verzorgde uitgave is ver schenen het jaarboek over het jaar 1935 van de Vereeniging „Haerlem". In heb jaarverslag, uitgebracht door dieai secretaris, den heer P. A, Dijkema, worden de overleden leden herdacht. Het ledental steeg in he't vereenigimgsjaar met 21 tot 433. Verschillende lezingen en excursies, die nader in het jaarverslag wor den beschreven, werden gehouden. Ook worden er de verschillende aanwin sten voor de vereeniging in^genoemd. Ook wordt de rekening der vereemiiging opgemaakt door den penningmeester, den heer J. D. Rutgers van der Loeff, gepubli ceerd. Hierna worden in aparte artikelen de le den hei-dacht, die de vereeniging door den. dood ontvallen zijn. Van de hand van mr. A. J. Enschedé is opgenomen, een artikel over ..Het vader- landsch fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst en de Kweekschool voor de Zee vaart 150 jaar". Verder bevat dit interessante jaarver slag de artikelen „De verwarring met Duin en-Vaart" door mevr. J. M. Sberck Proot; „De vrouw van Busken Huet" door R. Zuidema; een lijst van publieke instellingen en beziems waardigheden en de kroniek 1935 door W, P. J. Over me er. EEN BOEK OVER BOVEN-DIGOEL. Naar wij vernemen zal binnenkort bij de Kon. Drukkerij „De Unie" te Batavia ver schijnen het boek „Boven Digoel" door L, J. A. Schoonbeyt, arts, waarin deze zijn ondervin dingen als gouvernementsarts gedurende een bijna tweejarig verblijf in het ballingsoord Tanalh Merah te boek gesteld heeft.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2