DE GESTEUNDE DRUIF. DIGESTIF RENNIE NA REGEN KOMT!! „VELSEREND TEMPELIERSSTR. 32 Zonnestralen. V R IJ D A G 31 JUL! 1936 HA'ASL'E M'S DAGBE'AD 3 HEERLIJK NATUURBADEN Spoorkaart Haarlem Santpoort met inbegrip toegang bad 10.50 Kinderen 10.30 (Adv. Ingéz. Med.) 11 Overproductie door steunverleening. Moerdijkbrug moet snel voltooid zijn. Voor het einde van dit jaar hoopt men de brug te kunnen openstellen. De K.N.A.C. meldt: met groote snelheid en voortvarendheid is de Moerdijkbrug tot stand gekomen. Op 17 Juli 1.1. werd de laatste overspanning op haar rustpunten neerge laten. waarna in hoofdzaak nog slechts het betonnen wegdek moet worden aangebracht om de brug voor het verkeer gereed te heb ben. Met de brug alleen is men er echter nog niet; het wachten zal tenslotte zijn op het gereedkomen van de opritten en wel spe ciaal van den ongeveer 3.5 K.M. langen zui delijken toegangsweg, waarvan het bestek thans opeiubara is gemaakt. Als termijn voor de eerste oplevering is 16 December 1936 vastgesteld. Uit de mede in het bestek opge nomen boetebepalingen blijkt, dat er alles op wordt gezet de brug voor het eind van het jaar te voltooien. Verwacht mag dus worden dat tegen dien tijd het verkeer daadwerkelijk van de nieuw geschapen noord-zuid verbin ding bezit zal kunnen nemen. De oprit verkrijgt over het algemeen voor- loopig een enkele rijbaan van 6.25 M. breedte van een gewalste fundeering met slijtlaag, nabij de brug verbreedt de weg zich tot 11.50 Meter binnen de kantstrooken, terwijl bij de kruispunten met den weg naar Lage Zwaluwe en met den ouden weg MoerdijkBreda dub bele rijbanen aanwezig zijn. Ter weerszijden komen vrijliggende rijwiel paden van normaal 2.05 M. breedte. DOODELIJK ONGEVAL IN SPEELTUIN. Woensdagmiddag had in een speeltuin te Velp (N.-B.) de 12-jarige zoon van den heer Kuiper uit Herpen het ongeluk tijdens het spelen onder de ..Hobbelende geit" terecht te komen. Ernstig gewond werd de knaap naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij thans is overleden. Ernstig auto-ongeluk in Indië. Twee dooden. Aneta meldt uit Padang Sidempoean: Bij het passeeren van een andere auto is een groote vrachtwagen nabij Sibolga omgesla gen. Twee der inzittenden werden op slag gedood, terwijl twee anderen licht gewond werden. Geen staking bij de Ver. Glas- fabrieken. Overeenstemming bereikt. In verband met het dreigend conflict bij de vereenigde glasfabrieken te Schiedam werd Donderdagavond een bespreking gehouden tusschen de directie van de vereenigde glas fabrieken en de vertegenwoordigers der vijf samenwerkende organisaties. Daar ten aanzien van de loonen geen prin cipieel geschil bestond aldus een aan het A. N. P. verstrekt communiqué maakten deze geen onderwerp van bespreking uit. Ten aan zien van het bezwaar der directie tegen het aangaan van een collectieve arbeidsovereen komst werd een formule gevonden, welke alle partijen bevredigde. De verkregen overeen stemming werd vastgelegd in een contract, loopend tot 31 December 1937. JONGETJE WILDE AAN VRACHTAUTO GAAN HANGEN. Gevallen en op slag gedood. In de Wognumsche buurt te Alkmaar was Donderdagmiddag het zes-jarig zoontje van den heer Bijl aan het spelen, toen een vrachtauto langzaam achteruit de doodloo- pende straat inreed om er te draaien. Het ventje wilde achter aan de vrachtauto gaan hangen, doch greep mis, met het noodlot tig gevolg dat hij viel en onder de auto te recht kwam. Het ventje was op slag dood. Vernietigend rapport over zwendelbanken. Naar wij vernemen is door den rijks- accountant. L. Stil, een rapport ingediend in de strafzaak tegen de directie van de Ani- meerbank G. A. ten Hope en Co en de Hol- landsche Collectiefbank, vroeger gevestigd aan de Keizersgracht te Amsterdam.. De firmanten zijn, verdacht van zwendel- practijken, geruimen tijd geleden nadat de justitie een inval had gedaan gearresteerd. De instructie is zeer tijdroovend geweest, daar beide verdachten ontkennen en veel getuigen uit alle deelen des lands moeten worden ge hoord. Eenigen tijd geleden is mr. dr. v. O. door de raadkamer der rechtbank in vrijheid ge steld wegens gezondheidsredenen. Het rapport, uitgebracht door den accoun tant. is vernietigend voor de leiding van de banken en vele bezwarende feiten zijn hierin naar voren gebracht. (A.N.P.) MOLEN DOOR BLIKSEM BESCHADIGD. Tijdens een hevig onweder, dat gepaard ging met hevige plasregens, sloeg de bliksem in de korenmolen van den heer de J. te Meer- veldhoven. Een der zoons, die in den molen aan het werk was, werd door den bliksem neergeslagen en kreeg hevige brandwonden aan armen en beenen en aan het lichaam. De bliksem zocht verder nog zijn weg door enkele balken die vernield werden en door den meeltrechter, die geheel uit elkaar werd ge slagen om tenslotte tegen een granieten vloer te stuiten, waarin een groot gat werd gesla gen. De molenaar en zijn knecht, die ook in den molen waren, kregen geen letsel. Er ont stond geen brand. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. Donderdag zijn uitgegeven de Staatsbladen: no. 765. Besluit van den 29sten Juli 1936, tot wijziging van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (Handel). No. 766. Besluit van den 29sten Juli 1936. tot wijziging van het Bloembollen saneeringsplan 1935 (Export). No. 767. Be sluit van den 29sten Juli 1936, houdende: a. intrekking van het Bloembollensaneerings plan 1935 (Teelt); b. toepassing van de arti kelen 9 en 14 der Landbouw-Crisiswet 1933, van het Crisis-Organisatiebesluit 1933 en het Crisis-Heffingsbesluit 1933 op bloembollen en op producten van de bloementeelt. Tot de belangrijkste Nederlandsche export artikelen behoorde de druif. Jaren achtereen het is nog niet eens zoo lang geleden werd voor dit Hollandsche kasproduct op tal van buitenlandsche markten een goede prijs bedongen. De na-oorlogsche periode, maar vooral in de jaren vóór de crisis, werd de cultuur van dit product sterk uitgebreid. Te genover een productie van 10,6 millioen K.G. in 1930 staat een opbrengst van niet minder dan 22.3 millioen K.G. in 1935. Deze geweldi ge vermeerdering kon onmogelijk in eigen land worden opgenomen. Men was daarvoor op grooteren export aangewezen. In dezelfde pe riode blijkt deze uitvoer echter in geringe mate te zijn toegenomen. Tegenover een ex port van 5.8 millioen KG. in 1930 is deze in 1935 slechts gestegen tot 6.5 millioen KG. Na 1930 werden de moeilijkheden, ook aan de zen uitvoer in den weg gelegd, steeds groot-er. Maar het duurde nog circa drie jaren, voordat aan de uitbreiding van het aantal kassen en aan den aanplant van druivenboomen prac- tisch gesproken een einde was gekomen. Maar- inmiddels was het productie-apparaat te groot geworden. Velen sloegen het oog op de binnenlandsche consumptie. Met groote ener gie werd het Nederlandsche publiek opge- zwiept meer druiven te gebruiken. Het succes van deze actie was overweldigend. De inland- sche consumptie steeg van 4.9 millioen KG. in 1930 tot 15.8 millioen KG. in 1935. Deze vermeerdering moge op het eerste gezicht uiterst verblijdend zijn, helaas gaat zij ge paard met een bitteren bijsmaak. Het zooveel mogelijk liquideeren van het reeds gememo reerde overschot ging nml. vergezeld van een sterken achteruitgang van de geldelijke op brengst. Dit volgt uit een vergelijking der ge middelde veilingsprijzen. Deze bedroeg in 1930 circa 58 cent, tegenover 18 cent in 1935! Naast redenen tot blijdschap, een ware deceptie. De druivenkweeker kwam geleidelijk aan in groo te financieele moeilijkheden. Teneinde deze groep van tuinbouwers eenigermate te steu nen werd een beroep op de Overheid gedaan. Het Landbouw-crisisfonds kwam te hulp. Ten einde het tekort tusschen veilingopbrengst en den z.g. richtprijs te overbruggen werd in 1935 een steuntoeslag uitgekeerd van 9.40 per 100 K.G. In dezen vorm van steunverlee ning school een principieele fout. Levend in de verwachting, dat ook voor dit jaar op een dergelijke hulp gerekend zou kunnen worden, waarbij de geldelijke steun hooger is, naar mate meer KG. van het product ter veiling worden aangeboden, konden de kweekers de verleiding niet weerstaan hun productie in stede van in te krimpen, juist uit te breiden. Men teelde op den steun. Uit zuiver mensche- lijke overwegingen is deze houding volkomen verklaarbaar. Hoe meer kilo's druiven, des te grooter het bedrag in contanten, hetwelk men zou ontvangen. De druivencultuur als geheel genomen was met dezen gang van zaken even wel niet gebaat. Daargelaten nog, dat de be staande overproductie niet verminderde, werd de kwaliteit van het product er aan gewaagd. De marktprijs wordt daardoor ongunstig be- invloed. In plaats van een verbetering in den toestand werd deze nog slechter. Daarbij moet ernstig rekening gehouden worden met de grillen van het druivenetend publiek. Indien dit geen smakelijk product aangeboden krijgt, een product dus, hetwelk niet aan hooge kwa- liteitseischen voldoet, wendt het zich automa tisch tot andere vruchtensoorten, vooral wan neer deze tegen redelijken prijs te verkrijgen zijn. Deze vorm van steunverleening heeft dus een averechtsche uitwerking. Zij moge een gedeelte der druivenkweekers eenig voor deel hebben gebracht, daartegenover staat, dat de cultuur als zoodanig er door in een slechtere positie is gebracht. De vooruitziende blik heeft daarbij ontbroken. Want zoo ooit, dan behoort bij dit product zeker gedacht te worden aan de toekomstmogelijkheden, aan uitvoerkansen. Deze zullen alleen in daden omgezet kunnen worden, indien wij den bui tenlander een kwaliteitsproduct kunnen aan bieden. Dat geldt niet alleen voor onze drui ven, dat geldt evenzoo voor tal van andere tuinbouwartikelen. De bestaande steunverlee ning brengt het bereiken van een dergelijk kwaliteitsproduct in gevaar. De komende strijd om de markt kan alleen met succes gevoerd worden, indien men als inzet een product heeft van de hoogste kwaliteit. De bestaande regeling is foutief en moet vervangen worden. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale heeft 'n tijd geleden bekend gemaakt, dat maat regelen in voorbereiding zijn, die een verbete ring van de kwaliteit der aangevoerde drui ven beoogen. Deze maatregelen zijn de navol gende: 1. alle druiven, die niet aan de kwaliteits voorschriften voldoen zullen óf niet, of als „afwijkend" moeten worden geveild en zullen niet voor een eventueelen steun in aanmer king komen. 2. De eventueele toeslag zal niet meer wor den uitgekeerd op alle aangevoerde druiven, maar beperkt worden tot een maximale hoe- heelheid. berekend naar een oogst van 80 KG. per strekkende roede of 2.7 M2. bodemopper vlakte. 3. Verder zullen alle aangevoerde druiven moeten bijdragen tot vorming van een fonds, dat op dezelfde basis als de steun zal worden verrekend, met dien verstande, dat de bijdrage van de hoeveelheid, die de kweeker meer oogst dan hem is toegewezen, ten goede zal komen aan de per oppervlakte vastgestelde hoeveel heden. Door een dergelijke regeling mag men ver wachten, dat de overvoering van de markt sterk zal verminderen en dat daardoor de ge middelde kwaliteit van het product zal ver meerderen, waardoor bij het kleiner aanbod een hoogere prijs bedongen kan worden. De zoo meteen uit te keer en steun zal dus be perkt worden tot een gedeelte der productie. Niet iedere aangevoerde druif zal onder de steunverleening vallen. Van ieder ter veiling i gebrachte, goedgekeurde en verkochte KG. druiven wordt de kweeker boekhoudkundig belast met een heffing, welke bijdraagt tot een fondsvorming, welk fonds aan het einde van de oogst een bedrag bevat, gelijk aan het aantal aangevoerde KG. druiven vermenigvul digd met het heffingsbedrag per K.G. Bij de uitkeering van den steun wordt dit Fonds on der de druivenkweekers verdeeld naar een norm van 80 K.G. per strekkende roe. Het ge volg van dezen gewijzigden vorm van hulp verleening zal zijn, dat de kweeker, die heeft gestreefd naar een zoo groot mogelijke hoe veelheid, naast de kosten, welke hij heeft moe ten maken om deze grootere productie te be- reiken, ook nog een deel van de meerdere op brengst zal moeten afstaan. Daartegenover zal de tuinder, die zich voornamelijk heeft toegelegd op het kweeken van prima kwali teitsproduct een aanvulling van zijn steun- uitkeering ontvangen. De neiging om dus zoo veel mogelijk te kweeken en de kwaliteit te veronachtzamen, zal door deze nieuwe rege ling ongetwijfeld verminderen. Daarbij dient dan nog bedacht te worden, dat de beperking van den steuntoeslag is vastgekoppeld aan een oogst van 80 K.G. per strekkende roe. De kweeker weet dus, dat alle druiven boven deze hoeveelheid geoogst, geheel voor eigen reke ning worden geteeld, terwijl bovendien een gedeelte van de opbrengt zal moeten worden afgestaan. Men verwacht thans, dat de „liefde" tot het product zal terugkeeren, omdat zoo lang de steunregeling nog in stand gehouden moet worden de kweekers spoedig zullen inzien, dat het kweeken van groote hoeveelheden per eenheid nagenoeg niet meer winstgevend zal zijn. De resultaten hebben wij af te wachten. Het is zeker te hopen, dat deze gunstig zullen zijn. Maar intusschen is het aantal voorbeel den vermeerderd met één, waaruit weder blijkt hoeveel gevaren er verbonden zijn aan steun maatregelen, die toch ook door ter zake be voegden zijn gèmaakt MOLLERUS Na den maaltijd was er geen land met dezen man te bezeilen. Nu ts hij steeds goed gehumeurd, dank zij een goede spijsvertering. Nog geen acht dagen geleden was hij na tafel steeds geïrriteerd. Zijn slechte spijsvertering maakte hem onredelijk en lastig. Nu laat hij altijd na den maaltijd één of twee Digestif Rennie Pastilles lang zaam op de tong smelten en nu kent ook hij het zon nige humeur, dat volgt op gep smakelijk maal. Hij eet wat hij wil en heeft nérgens meer last van. Digestif Rennie Pastilles vooikomen spijsverterings stoornissen. doordat zij het overmatig maagzuur, dat de oorzaak is van branderige pijn en opgebla zenheid, reducceren en absorbeeren. Digestif Rennie Pastilles bevatten bovendien pancreatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en 1.05 per groot pak, omzetbelasting Inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209. A'dam, PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) Bij het baden in zee verdronken. Donderdagmiddag is de landbouwer Vegter uit Appingedam op Schiermonnikoog bij het baden in zee verdronken. Het slachtoffer was vroeger officier-machinist bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd. De heer Vegter dreef af in zee en toen de boot, waarin de badman die het ongeluk zag gebeuren, te hulp wilde komen, sloeg zij in de branding om, zoodat redding niet meer moge lijk was. Het lijk is later aan de westzijde op het strand aangespoeld. TERAARDEBESTELLING G. J. P. A. THOMSON. Op Nieuw Eik en Duinen, te 's Gravenhage is Donderdagmiddag onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van den ge- pensionneerden kolonel der Koninklijke Marechaussée, G. J. P. A. Thomson, ter aarde besteld. In de rouwkapel, waar een eerewacht rond de met bloemen bedekte kist stond opge steld. spraken achtereenvolgens de heeren A. W. Slager, namens het villapark Vught en de vereeniging Oranjedag aldaar, S. W. Sluyterman van Loo namens de vereeniging van Roode Kruishonden, luitenant-kolonel J. van Selm namens Overste Laman Trip, voorzitter der Kon. Ned. Politiehonden Ver eeniging en tenslotte luitenant-kolonel H. A. Kooy namens de jaargenoten van den ont slapene. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) Stel eens, dat u zonnestralen, Op een paar minuten loopen, Met een kleinigheid betalen. In een winkeltje kondt koopen Als dat mooglijk was gebleken, Tjonge wat 'n mooie zaken, Zou in de vacantieweken, Zulk een zonstraalwinkel maken. Men zou op elk soort van dingen Alles wat men kon besparen En dan voor de winkels dringen, Of er nog geen stralen waren Maar helaas, men kan slechts droomen, Wat een vreugde dat zou wezen, Zoo ver zal het nimmer komen, Moet ik tot mijn spijt wel vreezen. Niettemin, zoo'n enkel maaltje. Kunt u in die richting werken, Dan koopt u een zonnestraaltje: „Voor de zwakken door de sterken". Morgen komt men collecteeren Voor een gift van zonnestralen En dat zult u niet negeeren. Daarvoor wilt u wat betalen. Voor een luttel aantal centen Kunt u zonneglans bereiden Aan de t.b.c. patiënten Die aan kwaal en armoe lijden. Echte zonnestralen koopen Voor uzelf, dat zal niet slagen. Laat- de schoone kans niet loopen, Er een zieke mee te schragen. P. GASUS. De tweede primaire weg naar het Gooi. Wanneer zich geen onverwachte hinderpa len meer voordoen, zal de 2de groote pri maire weg naar het Gooi, waaraan reeds eenige jaren gewerkt wordt, de volgende week waarschijnlijk a.s. Maandag voor het verkeer worden opengesteld. Wel is de nieuwe vaste brug over het Merwedekanaal nog in aanbouw, zoodat het korte tracé tusschen het Merwedekanaal en de Geinbrug nog via het oude Weesper Zandpad moet loopen. maar nu de weg overigens over de geheele lengte bere den kan worden, wilde de directeur-hoofdin genieur van den Provinciale Waterstaat met de openstelling niet langer wachten. Het belangrijke tracé dat het laatst gereed kwam, loopt van het Merwedekanaal tot de Vecht bij het fort Uitermeer en is 4 1 K.M. lang. Dit gedeelte van den nieuwen primairen weg heeft nog heel wat voeten in de aarde ge had, omdat deze weg voor het snelverkeer de uitgestrekte landerijen van den Aetsveldsche polder doorsnijdt, en de, aan den Utrechtsche- weg te Weesperkarspel wonende veehouders, hun weilanden door den nieuwen weg in 2 gedeelten zagen gescheiden. Het gevolg was, dat nieuwe bermslooten gegraven moesten worden, maar ook en dat was van méér beteekenis dat er op tal van plaatsen z.g. damhekken geplaatst moesten worden. Daar nu, zoowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde van den weg dergelijke landhekken (ten be hoeve van elke boerderij) geplaatst moesten worden, zag de Provinciale Waterstaat zich genoodzaakt, niet minder dan52 van die hekken te laten vervaardigen. Doch vóór het zoover kwam, was er een schrijven van een 5-tal landeigenaren gezon den naar den Minister van Waterstaat, waarin verzocht werd, zijn bemiddeling te willen ver- leenen, opdat de door de boeren gevraagde landhekken inderdaad ook geplaatst zouden worden. Wat toch was het geval? Toen door den Provinciale Waterstaat de hekdammen op beonnen grontdslag waren gelegd, meende men van die zijde, dat er genoeg gedaan was en dat de boeren nu maar voor het aanbren gen van de landhekken moesten zorgen. Doch daarin hadden de eigenaren van de betrokken landerijen heel weinig zin, waarom zij dan ook den vorenbedoelden brief aan den Mi nister schreven, met het resultaat dat de Pro vinciale Waterstaat er toe over moest gaan, voor zijn rekening de 52 landhekken te plaat sen. Een merkwaardige brug. Een der belangrijkste werken in den straks te openen primairen Provincialen weg naar het Gooi is ongetwijfeld de groote brug over de Vecht, in de onmiddellijke nabijheid van het fort Uitermeer. Deze brug, welke een leng te heeft van 100 M., bij een breedte van 10 M., werd 3 jaar geleden voltooid Het merkwaar dige van deze kloeke brug is, dat zij destijds gebouwd werd, zonder dat er bouwputten ge maakt behoefden te worden. De Vecht is dus niet zooals destijds bij den bouw van de brug bij Muiden het geval was bij Uiter meer afgedamd behoeven te worden. De nieuwe primaire weg heeft een rijweg van niet meer dan 6 M. breedte, met terzijde een rijwiel-tegelpad van 2.50 M.; ter weerszij den van den rijweg is een berm van 1 M. breedte en een te beplanten strook van 50 c.M. vrijgehouden. Aan de tegenovergestelde zijde van het rijwielpad is een voetpad aange legd van 1.50 M. breedte. Velen komt de breedte van den rijweg onvoldoende voor, met het oog op het drukke auto-verkeer dat langs dezen weg te wachten is, in welk geval men vreest voor dezelfde complicaties als welke zich op den rijksweg via Muiden voordeden, en waar men zich genoodzaakt zag, tot be langrijke verbreeding van den rijweg over te gaan. Een tijdelijke maatregel. Zoolang de nieuwe brug over het Merwede kanaal nog niet gereed is, zullen de automo bilisten, wainneer zij de smalle draaibrug over het kanaal gepasseerd zijn, komende van het Weesper Zandpad, gebruik moeten ma ken van den ongeveer 300 M. langen parallel weg, welke in vrij sterke helling van den ka naaldijk voert naar den nieuwen weg. Deze parallelweg bevindt zich ook aan de andere zijde van den primairen weg en zal in de toe komst dienen voor het verkeer dat van Nigte- vecht komt en gebruik moet maken van den nieuwen weg. Voorloopig zullen zich nog wel eens verkeersopstoppingen voordoen bij de smalle draaibrug over het kanaal, omdat over deze brug slechts één-richting-verkeer voor auto's mogelijk is. Maar deze minder ge- wenschte toestand zal worden opgeheven, zoo dra de nieuwe kanaalbrug gereed is, hetgeen vermoedelijk begin volgend jaar het geval zal zijn. Fietsrijder door auto gedood. Op den weg Nijmegen—Venlo, onder Mal den, is de 25-jarige J. P. Arts. uit Cuyk door een auto gegrepen en gedood. De jongeman, die met de fiets onderweg was van Nijmegen naar Malden, werd. toen hij op het fiets pad reed. van achteren aangereden door een auto, bestuurd door den heer J. H.. fabrikant te Tegelen. Hij werd eerst een eindweegs me- cegesleurd en tenslotte weggeslingerd. Het slachtoffer bleef dood liggen.'t Stoffelijk over schot is naar 't Canisiusziekenhuls te Nijmegen vervoerd. Tegen den heer H. is proces-verbaal opgemaakt. Vermoed wordt, dat de bestuurder niet voldoende rekening heeft gehouden met een bocht in den weg ter plaatse waar het ongeluk gebeurde. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 31 Juli: Op Woensdag 4 Augustus a.s. zal er te Zandvoort een volksfeest plaats hebben, dat te één uur des namiddags zal be ginnen. De spelen, die gegeven worden, zijn boegsprietloopen, zakloopen. hard- loopen met hindernissen, stroop- en meelhappen, wedrennen met ponnies en ezels (alles om prijzen en premiën). De avond zal worden opgeluisterd met vuur werk, tevens zal er alsdan concert en bal zijn. De entree tot het feestterrein is 0.25 per persoon. De netto-opbrengst zal strekken ten voordeele van het oude mannen -en vrouwenhuis te Zandvoort. Des avonds te 10.30 uur zal er een extra- trein uit Zandvoort vertrekken, welke te Overveen stopt en aansluit aan den expres-trein van 10.57 van Haarlem naar Amsterdam. De déconfiture der Boaz-Bank te IJmuiden. Spaarders in vergadering bijeenS De ongeveer 250 spaarders van de Boaz-bank te IJmuiden, waren Don derdagavond in het Kon. Willemshuis door het bestuur van de Boaz-bank bijeengeroepen, teneinde over de situatie, waarin de bank geraakt was. te beraadslagen. Deze beraadslagingen, waarbij het niet altijd even gemoedelijk toe-ging en tot het bestuur door de spaar ders scherpe verwijten gericht wer den betreffende het beheer der gel den. hadden tot gevolg, dat een com missie uit de spaarders benoemd werd. Deze commissie werd aange vuld met een bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht der bank. Na afloop van de druk bezochte vergade ring verstrekte het bestuur de pers het vol gende communiqué: In de Donderdagavond bijeengeroepen vergadering van spaarders der Coöp Spaar en Voorschotbank „Boaz" alhier, heeft het bestuur medegedeeld, dat de bank niet meer aan de terugbetaling der op te vragen gelden kan voldoen. Als ooi-zaken werden genoemd, dat de in legging van spaargelden ongunstig beïn vloed is door elders failleerende- of in liqui datie getreden spaarbanken en den slechten gang van zaken in 't algemeen en in 't bij zonder van die te IJmuiden. De voorzitter noemde enkele globale cij fers en zeide. dat de vorderingen f 56.000 be dragen, terwijl de schulden (vermoedelijk het tegoed der spaarders red.) f 54.500 beloopen. Bij liquidatie op langen termijn (pl.m. 3 jaar) zal er waarschijnlijk 50 pet. van het tegoed der spaarders terecht komen, terwijl bij onmiddellijke liquidatie (faillisse ment dus) niet meer dan 20 a 25 pet. aan de spaarders zal kunnen worden uitgekeerd. Het bestuur meent, dat slechts liquidatie een goede oplossing genoemd kan worden. Na gehouden besprekingen met de spaar ders werd tenslotte besloten een commissie te benoemen, die binnen 4 weken aan de spaarders een rapport zal uitbrengen over den stand van zaken. In deze commissie zijn benoemd het be stuurslid, de heer H. Mulder, voorts Mr. A. W. Hellema, lid van den Raad van Toezicht op de Boaz-bank, de heer C. Suwerink, oud kassier-boekhouder dezer bank als vertegen woordiger der spaarders, waarvoor tevens zitting hebben genomen mej. Mr. Molenburg (Noordwijk) en de heeren F. J. Gillissen en Ph. de Koning. ONDERSCHEIDING VAN MR. DR. J. P. VAN TIENHOVEN. Bii Kon. Besluit is aan mr. dr. J. P. van Tienhoven, voorzitter van de Wagnervereeni- ging te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van offi cier der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Aanrijding op den Rijks straatweg. 11-jarig knaapje gedood. Donderdagmiddag is op den Wij- kerstraatweg te Velsen-Noord een ernstig ongeluk gebeurd, dat een knaap het leven heeft gekost. De 11-jarige C. Duineveld. die aan dien weg woonachtig is. reed met zijn kleine racefiets achter een vracht auto, welke echter tusschen de Duinvlietstraat en de Melklaan plot seling moest stoppen. De fietser kon echter niet zoo plotseling remmen, haalde uit en passeerde de nu stilstaande auto aan den linkerkant. Juist kwam van de zijde van het pontveer een file auto's, waarvan de voorste een vrachtauto was. De chauffeur van den zwaren wagen was op dit plotselinge verschijnen van den jongen, die ver naar links uithaalde, niet verdacht en kon niet spoedig genoeg meer remmen. De knaap reed pardoes tegen den wa gen op. werd togen den grond ge smakt en kreeg een zware hersen schudding. Dr R. W. Fiers tra was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. In een zorgwekkender toestand werd de aangeredeme naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk ver voerd. waar hij in den loop van den namiddag is overleden. Het ongeval ls des te tragischer, omdat de ouders door een auto-uit stapje afwezig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5