De Vrouw en de Olympische Spelen. Sport voor Zondag. Het Int. Schaaktournooi te Zandvoort. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 19.16 HAAEtEM'S DAGEEAD I SPORT EN SPEL Cricket. Hoewel het voorspellen van den uitslag van een cricketwedstrijd haast nog moei lijker is, dan van een voetbalmatch, had men over het algemeen toch gedacht, dat Rood en Wit den plaatselijken wedstrijd tegen Haarlem wel gewonnen zou hebben. Immers Haarlem stond met drie punten uit negen wedstrijden op de laatste plaats, terwijl Rood en Wit drie punten meer had, met zelfs nog een wedstrijd minder gespeeld. Maar Maas c.s. dachten er anders over en wisten, dank zij vooral het goede bowlen van Healy en Kleefstra voor den derden keer in successie over Rood en Wit te zegevieren, al hadden ze daar dan ook 6y< uur voor noodig. Mede door de inningsnederlaag van V.V.V. tegen V.O.C. is er nogal! verandering in het ranglijstje gekomen. Tot ons genoegen heeft Haarlem nu de laatste plaats verlaten. Rood en Wit staat nog op de vijfde plaats. C.V.H. heeft wel regen Sparta in Rotter dam een buitengewoon prettigen wedstrijd gespeeld (en dat is in dezen tak van sport eigenlijk het voornaamste), maar.... de twee punten blevèn in de Maasstad, zoodat onze stadgenooten een allesbehalve fraaie plaats op de ranglijst innemen. R.C.H. had een vrijen Zondag. Het programma voor morgen heeft heel weinig te beteeken en, omdat de meeste clubs spelers moesten afstaan aan het Nederlandsch elftal, dat heden en morgen aan de Span jaardslaan tegen de Free Foresters moet spelen. Voor de eerste klas is alleen vastgesteld Hermes-D.V.S.V.V.V. Hier komt de laatste plaats leelijk in het geding. We vermoeden dat de punten in Schiedam zullen blijven. C.V.H. en R.C.H. mogen een kijkje aan de Spanjaardslaan gaan nemen. Want voor de liefhebbers van het spel met bat en bal zal hier weer veel te genieten zijn. De Free Fores ters, die nu al voor den zestienden keer in ons land komen zijn hier altijd gaarne geziene tegenstanders ge weest. Er viel steeds wat van hen te leeren. Maar men zou zoo gaarne eens onze land- genooten willen zien winnen. Doch de kans daarop is ook ditmaal weer heel gering. In Enschedé wonnen de Engel- schen van A. Stroink's elftal en in Laren hielden ze de Fla mingo's er onder. Hoe zal nu het Nederlandsch elftal het er afbrengen? Stuk voor stuk zijn het bekwame spelers, die hun plaats in alle opzichten waard zijn. Het zijn: Mr. H. van Manen (aanvoer der), A. M. J. de Beus, Jhr. W. van den Bosch, L. J. Sodder- land, Mr. H. W. Glerum, W. O. F. Wittebol, A. Terwiel, A. van der Togt, Dr. M. Jan- v. d. Togt. sen. H. Stolk en A. van Stuij- venberg. Onze stad is in dit eere-elftal alleen ver tegenwoordigd door Van der Togt. We twij felen er niet aan of hij zal er wel voor zor gen zijn keus te rechtvaardigen. Honkbal. Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Eerste klasse: Haarlem 1Ajax 1. Tweede klasse: De Duvianen 1H.H.C. 2 E.D.O. 2'D.E.V. 1 Derde klasse: R.C.H. 2Schoten 1 Swastika 1—I.V.O. 1. Zondagmorgen ontvangt Haarlem 1 op het gemeentelijk terrein aan de Van Nesstraat den hekkesluiter Ajax. die j.l. Zaterdag zijn eersten wedstrijd heeft gewonnen. Door het niet beschikbaar zijn van Parson en Beets en het niet spelen van Wulfhorst op het derde honk zal de opstelling van Haarlem in het veld geheel gewijzigd moeten worden. Niet tegenstaande deze verzwakking zal Ajax toch wel met 'n nederlaag teruggestuurd worden, daar Haarlem dezen wedstrijd moet win nen om haar kans op het kampioenschap te behouden. De wedstrijd begint te half tien. H.Ii.C. 2 gaat Zondagmiddag naar den Duin- en Kruidbergerweg te Driehuis op be zoek bij De Duvianen 1. Deze strijd is ge heel open; veel zal afhangen van het wer pen aan beide kanten. Deze wedstrijd begint te half drie. In het Noorder Sportpark ontmoeten E.D.O. 2 en D.E.V. 1 elkaar te 10 uur. D.E.V. zal, wil ze een kans op de overwining hebben beter moeten spelen, dan in haar wedstrijd tegen A.F.C. en zich niet zoo gauw door een tegenslag laten ontmoedigen. Voor de Haarlemsche derde klasse worden gespeeld: R.C.H. 2—Schoten 1 te 10 uur in het Heemsteedsche Sportpark, Swastika 1— I.V.O 1 te 10 uur aan den Vergierdeweg. Athletiek. Evenals de vorige week, zal de H.A.V. Haarlem ook Zondagmorgen half elf onder linge wedstrijden houden op het tererin aan den Schoterweg. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt vastgesteld: 100 M., 600 M., 1500 M. voor A en B-kl. en ook voor nieuwelingen en introducés. Hoogspringen, verspringen, kogelstooten en speerwerpen benevens 4 x 100 M. est. voor A en B-kl. Hoogspringen voor nieuw, en intr. Op verzoek van het bestuur der voetbal- vereeniging Haarlem worden voor haar leden nog de volgende nummers verwerkt: 100 M., 400 M., 1500 M., 4 x 100 M. est., hoogspringen en kogelstooten. De toegang is voor belangstellenden vrij, WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Donderdag hebben 29 personen deel geno men aan den wekelijkschen trainingsmarsch van 10 K M. A.s. Zondag een trainingsmarsch te 9 uur start bij Schoonzicht aan het Frans Hals Plein. Tevens neemt de vereenigïng deel aan den marsoh op 16 Augustus te Beverwijk. CRICKET. DE TOER DER OEHOE'S. Evenals andere jaren gaan ook dit jaar weer eenige jeugdige cricketers der H. C. C. Haarlem een toer maken naar het Oosten van ons land. Drs. B. Kleefstra zal zich ook nu weer met de leiding belasten. Woensdag 5 Augustus vertrekken de Ooehoe's naar Deventer, waar 6 Augustus tegen U. D. gespeeld zal worden. Hierna wordt naar Enschedé koers gezet, waar twee wedstrij den gespeeld zullen worden tegen P. W. Eerst 2 dagen later komen de Oehoe's weer in actie n.l. te Nijmegen tegen een Quick-comb. Ten slotte worden nog twee wedstrijden gespeeld te Tilburg op 14 en 15 Augustus. CRICKET IN ENGELAND. Het programma in de tweede helft van de week was klein, doch de verkregen resultaten maken den strijd om het kampioenschap nog spannender. Hampshire, dat met Yorkshire en Notts slechts éénmaal geslagen werd, heeft zich tot de derde plaats opgewerkt. Hoe wel het verschil in puntenaantal tusschen de numers 3, 4 en 5 uiterst gering is. Kent zag zich wegens gebrek aan tijd een overwinning op Notts ontgaan. De strijd te Southampton was uitermate spannend. Hants 143 en 553 (Booth 551, Hopwood 516) won van La nes 98 (Herman 421, Boy es 6—16) en 99 (Creese 8—37), Kent 415 (Ashdown 101, G. H. Chalk 83) en 143 (Larwood 664 nam zijn 100ste wicket) draw tegen Notts 283 en 181—9 (Wright 6—62). Sussex 231 (Partridge 778) draw tegen Northants 169 (Timms 97x) en 1055 (regen). Worcester 143 en 1635 draw tegen Glamor gan 151 en 564. De stand is thans: 1. Derby, 2. Notts, 3. Hants, 4. Kent, 5. Yorkshire, 6. Surrey. HET TEAM DER HARROW WANDERERS. Het team der Harrow Wanderers dat in de komende week ons land bezoekt, is als volgt samengesteld: C. R. Anson (captain), M. Tindall, G. A. Stogdon. R. Bond, A. H. Duveen, W, M. Welch. T. Pelham, R. D. Stewart Brown, G. R. Mc. Connel, M. T. Turnbull en K. M. Blackmore. De 9 eerstgenoemden maakten ook het vorig jaar deel van het team uit. R. G. INGELSE XI—MILL HILL PARK. Ook de tweede wedstrijd, dien de Hollan ders in de omgeving van Londen speelden is na een zeer spannende finish in een draw ge ëindigd. Vooral de Haarlem-speler Kleefstra heeft in dezen wedstrijd zeer van zich doen spreken, daar hij zoowel met batten als met fielden buitengewoon goed op dreef was. De Engelschen waren na het winnen van den toss eerst gaan batten, maar op het uitste kende bowlen en vooral door het fraaie fielden bleek het runs maken niet gemakke lijk. Kleefstra deed kort na elkaar drie bij zonder fraaie catches in de slips. Toch werd het totaal der' Engelschen nog 133, waarvan Foster met 36 en L. A. Smith met 29 wel het Leeuwenaandeel hadden. De Hollanders hadden hierna nog twee uur om het benoodigde totaal te maken. Het con signe werd dan ook, te trachten de runs te maken en het gevolg was, dat de wickets vrij snel vielen door het nemen van te groote ri sico's. Vooral het bowlen van L. A. Smith bleek zeer moeilijk te bespelen. Alleen Kleef stra slaagde er in, niet alleen stand te hou den, maar ook In een zoodanig tempo te sco ren, dat de kans op een overwinning vrij groot werd. Van Loggere en v. d. Eb kreeg hij eenigen steun. Zoo moest tenslotte dé laatste over gebowled worden, toen er nog slechts 15 punten noodig waren. Kleefstra bracht het echter tot 10, en op den laatsten bal viel ook het negende wicket, daar Mulder van H.B.S. run out ging. Tet totaal van de Hollanders was dus 129 geworden voor het verlies van negen wickets. Kleefstra was met 64 not out gebleven. DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1940. De keus op Tokio gevallen. BERLIJN, 31 Juli (Bijz. dienst A. N. P.). Het internationaal Olym pisch Comité heeft in zijn vergadering' van Vrijdag met 36 tegen 27 stemmen besloten de twaalfde Olympische Spe len van 1940 in Tokio te doen houden. VOETBAL. ALCMARIA VICTRIX—STORMVOGELS. Stormvogels speelt Zondag te Bergen met het volgend elftal een vriendschappelijke ont moeting tegen Alcmaria Victrix: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr., Wey, Fijen, Tol, Bloemink, Schildwacht, Sehoorl, Van Pel, Prins KORFBAL. Indeeling 2e en 3e klasse N. K. B. Onder voorzitterschap van Ir. J. P. Mazure werd in Krasnapolsky te Amsterdam de dis trictsvergadering van den Nederl. Korfbal- bonc voor Noord-Holland en Utrecht gehou den. Het districtsbestuur werd als volgt samen gesteld: Is. Vorst (Amsterdam) voorzitter; ir. W. v. d. Soest (Amsterdam), secretaris; G. Steenis (Utrecht)II. Arends (Haarlem)I. P. Kuyper (Wormerveer) Het voornaamste punt van de agenda was de indeeling der tweede en derde klassen. Voor zoover er Haarlemsche clubs deelnemen laten wij de klassen hieronder volgen. 2b: Oosterkwartier 1 (Haarlem); K. Z. 2 (Koog-Zaandijk); D.E.D. 1; Hercules 1; Roh- da 1; Vesta 1; Volharding 1; Blauw-Wit 3 (al len Amsterdam). 3 e: Haarlem 1, T.H.B. 1, Oosterkwartier 2, (allen Haarlem), Watervliet 1 (Beverwijk), D.T.V. 2; Blauw-Wit 4; Amstelodanum 1 (allen Amsterdam). 3 f: Haarlem 2, Flora 1, (beiden Haarlem), Sport Vereent (Santpoort), D.V.D. 2; Hercu les 2; Luto 2, en Swift 2, (allen Amsterdam). Op te merken valt nog, dat de ploegen Blauw-Wit 3 en 4 niet voor promotie in aan merking komen, aangezien deze vereeniging reeds één twaalftal in de eerste klasse en 2 twaalftallen in de tweede klasse hebben spe len. HANDBAL. RAPIDITAS—CONCORDIA. Rapiditas speelde Donderdagavond een wedstrijd tegen Concordia. Het begin is voor Rapiditas, die direct met veel enthousiasme speelt, na eenige uitstekende aanvallen scoor de G. Brussi den lsten goal. Na eenige tijd werd de score opgevoerd resp. door Brussi 2 maal en v. Gorcum 1 maal. Hier na maakt D. Blokker een zeer fraai tegenpunt. De rust ging in met 41. Na rust hetzelfde spelbeeld. Rapiditas blijft het tempo opvoeren; vele schoten worden door de Concordia-keeper gestopt. Deze kon ech ter niet verhinderen dat Rapiditas nog 3 maai scoorde (71). ATHLETIEK. WEDSTRIJDEN VAN CONCORDIA. Zondag 2 Augustus houdt „Concordia" haar jaarlijksche Onderlinge Athletiek-wedstrijden op de Kleverlaan van 8.30 tot 1 uur, onder leiding van den directeur, den heer Berre- voets. Dit jaar worden deze wedstrijden gehouden ook voor de adspiranten. De dames krijgen een acht-kamp te verwerken n.l. 60 M. hard- loopen, speerwerpen, discuswerpen, handbal- werpen, hoogspringen, verspringen, Duitsche drie-sprong en 100 M. De heeren-afd. A. eveneens een acht-kamp n.l. 100 M. hardloopen, speerwerpen, kogel stooten, handbalwerpen, hoogspringen, ver springen, hink-stap-sprong en 400 M. De heeren afd. B een zevenkamp, n.l. de zelfde nummers als afd. A behalve 400 M. hardloopen. De jongste en oudste meisjes, zoowel als de jongste en oudste jongens, verwerken een drie-kamp n.l. 60 M. of 80 M., kastibal-wer- pen en verspringen. Voor de jongens en meisjes sluit de in schrijving Zondagmorgen om 9 uur op het veld. De strijd bij de dames en heeren A, gaat om den wisselbeker, terwijl verder medailles worden uitgereikt aan de drie bestgeplaatsten van elke groep. De vrouw wel als „prijs", doch niet als deelneemster. Hoe Spelen voor vrouwen tot stand kwamen. Bij de Olympische Spelen werden uitsluitend olijftakken als belooning gegeven. Bij enkele andere spelen, o.a. de Pythische Spelen, wer den prijzen in natura uitgeloofd. Bekend is, dat men daarbij als eersten prijs beschik baar stelde een grooten ketel ter waarde van 8 ossen; de tweede prijs was een onberispe lijke. talentvolle vrouw, ter waarde van 4 ossen en de derde prijs een drievoet ter waarde van 2 ossen. Het is voorgekomen, dat er meer be langstelling bestond voor den tweeden dan voor den eersten prijs! Langen tijd heeft de vrouw echter alleen als „prijs" bij de Spelen een rol vervuld. De Olympische Spelen waren nl. alleen voor mannen bestemd. Vrouwen werden zelfs als toeschouwsters streng geweerd. Daarover vin den we een aardige geschiedenis opgeteekend, over een zekere Pherenice, de moeder van Pi- sidorus. Dit jongmensch was opgeleid voor het winnen van een der Olympische wedstrij den. De vader stierf echter, vóórdat de zoon oud genoeg was om aan de Spelen te kunnen deelnemen. Zijn moeder, uit een bekend sportgeslacht voortgekomen, besloot toen zelf de verdere opleiding van Pisidorus op zich te nemen. Ze vergezelde haar zoon bij de wed strijden als trainer. Daar vrouwen niet toegela ten waren, verkleedde ze zich als man. Ze droeg alleen een korten mantel zooals alle athleten, als ze niet aan een wedstrijd deel namen. Haar zoon won en in haar vreugde vergat ze een oogenblik haar vermomming, waardoor ze ontdekt werd. Men bracht haar voor den rechter, doch de familie stond in zoo'n hoog aanzien, dat ze werd vrijgespro ken. Tegelijkertijd werd toen echter bepaald, dat deelnemers en trainers geheel ongekleed in het strijdperk moesten verschijnen. Vol gens de geschiedschrijvers is dat dus de oor zaak van hst eenigszins sobere costuum der Grieksche athleten, zooals we dat door oudt beelden en afbeeldingen op vazen hebben lee ren kennen. Waarschijnlijker lijkt het echter, dat de oude Grieken reeds de weldadige wer king van de zonnestralen op het lichaam heb ben gekend en dat aan die wetenschap het voorschrift te danken is. De bepaling, dat vrouwen niet mochten deelnemen aan de Olympische Spelen, is lan gen tijd gehandhaafd, doch tenslotte heeft men toch speciale spelen voor vrouwen ge kregen. Aan het tot stand komen van die spelen voor '.'rouwen, is een merkwaardige geschie denis verbonden, die wij hier laten volgen. Een zekere Oenomaus had een beeldschoone dochter, Hippodamia genaamd. Ze werd als een der allerschoonste vrouwen van haar tijd beschouwd. Het was dan ook verklaar baar, dat tal van liefhebbers naar haar hand dongen, toen ze den huwbaren leeftijd had bereikt. Maar de vader wilde zijn dochter blijkbaar niet missen. Hij maakte ten slotte de bepaling, dat hij zijn dochter ten huwelijk zou geven aan den jongeling, die er in slaagde hem in een wagenren te slaan. Op zichzelf leek dat niet zoo heel lastig, doch de vader had er een zeer bijzondere bepaling bij ge maakt en wel deze, dat hij het recht zou heb ben eiken tegenstander, die hem voorbij zou streven, met een speer te werpen. Deze bepa ling nu was voor de huwelijkscandidaten nood lottig, want Oenomaus was in het speerwer pen een echte Jarvinnen. Niet alleen kon hij ver werpen, maar ook buitengewoon zuiver. Zijn worpen waren dan ook vrijwel steeds doodelijk. De schoonheid van zijn dochter moet wel buitengewoon geweest zijn, want niet minder dan 17 huwelijkscandidaten hebben achter eenvolgens den strijd tegen Oenomaus en zijn speer opgenomen, doch ze werden gesla gen door de handigheid van den wagenmen ner van den vader of door de speer van Oenomaus zelf. Toen wilde echter het noodlot, dat de wagen menner zelf, verliefd werd op de dochter van zijn heer. Als huwelijkscandidaat kwam hij niet in aanmerking. Myrtilus, zoo was zijn naam, wist echter raad. Liefde zoekt list, al was het hier blijkbaar toch niet de ware lief de. Myrtilus sloot nl. een overeenkomst met Pelops, een anderen candidaat voor de hand van Hippodamia. Hij zou zoodanig mennen, dat Pelops den wedstrijd zou winnen. De winnaar zou dan Hippodamia tot vrouw krij gen, doch eerst nadat ze korten tijd de vrouw van Myrtilus geweest zou zijn. Pelops vertelde dit aan Ilippadamia, die hij blijkbaar regel matig ontmoette en het tweetal sprak af, dat men aan de gestelde voorwaarde van den wagenmenner niet zou voldoen. Toen de overwinning een feit was geworden, vertrok ken Pelops, Hippodamia en Myrtilus per schip voor een huwelijksreis. Pas waren ze in volle zeer of Pelops smeet Myrtilus over boord waardoor hij verdronk. De vreugde van Hip podamia over het feit, dat haar vader einde lijk was overwonnen of meer nog over het feit, dat ze eindelijk den man harer keuze ge vonden had was zóó groot, dat ze met 15 door haar gekozen gehuwde vrouwen een soort co mité vormde, dat plannen voor Olympische Spelen voor vrouwen uitwerkte en deze ook tot uitvoering bracht. Deze Spelen voor vrouwen werden op gezette tijden in het Sta dion van Athene gehouden. Alleen ongehuwde vrouwen mochten er aan deelnemen. De jury bestond uit een zestiental gehuwde dames., ter goeder naam en faam bekend staand. Er werden uitsluitend hardloopwedstrijden over korten afstand gehouden, waarbij de meisjes naar leeftijd in klassen werden ingedeeld. De winnende dames werden eveneens met olijf takken gekroond, bovendien kregen ze elk als extra belooning een stuk van een vaars, voor een ongehuwd meisje een eenigszins zon derlinge prijs. C. J. GROOTHOF. POSTDUIVEN. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. Uitslag der wedvlucht van Halle, afstand 198 K.M. Los 8 uur. 1, 5 N. Winkel; 2. 8. 9, 17, 20 A. v. Zadel; 4 C. Kramer; 6, 7, 16, 22 J. G. v. d. Meer; 8 L. J. Kra-mer; 10 P. v. Egmond; 11, 19, 23 W. v. Huis; 12, 21 A. G. Hendriks; 13 I. J. v. d. Heuvel; 15 C. Visser; 16 C. Vrugt; 18 Th. Blok; 24 G. v. Santen. Eerst getoonde duif 10.7.35 sec. Uitslag wedvlucht Corbeil: afstand 465 K.M. Los 5 uur 40. 1 J. G. v. d. Meer; 2 L. J. v. d. Voort; 3 G. A. v, Santen; 4 C. Kramer; 5 A. v. Zadel. Eerst getoonde duif 11 uur 1 min. 4 sec. A.s. Zondag wedvlucht van Quinrain. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht van Corbeil 465 K.M.: L. Gimbrère 1 2 3 4 6. Th. Donckerwolcke 5. M. Fehres 7, P. Boeree 8. Uitslag jonge duiven Vilvoorde 162 K.M. Th. Donckerwolcke 1 3 6 14, L. Gimbrère 2 4 5 10 13 18 22; G. Mollema 7 9; P. Boeree 8 12 19 20 21; M. C. Fehres 11 15 16 17. Halle, jonge duiven (185 K.M.) Th. Don ckerwolcke 1 2 17, Mr. C. Fehres 3 6 9 12 14 15 16 22. P. Boeree 4 5 7 10 11 13 23; L. Gimbrère 8 18 19 29 21. DE SNELVLIEGER. Uitslag wedvlucht Halle, afstand 185 K.M. Losgelaten 8 uur wind Zuid-West. Ie duif 10.14.5 laatste 10.18.17. H. Roosdorp 1 10 12 16 25, P. Dik 2 8 9 27 35 45, C. Kraan 3 4 5 11 22 26 41, A. Sweerts 6 14 17 23, J. Munnig 7 20 33 43 44, P. J. van Daalen 13 19 21 29 30 32 34 37 38, C. Voogt 15 24 3 6 42, A. Groen 18, J. J. Petri 28 31, L. A. Hamaker 39 40. Uitslag wedvlucht Corbeil afstand 465 K.M. Losgelaten 5.40 wind Zuid-West. Ie duif 10.57 laatste 11.15. P. J. van Daalen 1 2 4 5, H. Roosdorp 3 6. Het hokkampioenschap oude duiven werd behaald door P. J. van Daalen. Kampioen-duif werd Holl. duifje 344023 eigenaar P. J. van Daalen. SCHAKEN. HET INT. TOURNOOI TE ZANDVOORT. De afgebroken partijen remise. Vrijdagmiddag werden die twee afgebroken partijen BeckerSpielmaam en Prins Gruenfeld gespeeld. Ze eindigden beide in remise. De stand luidt thans: Fine 8 punten, Euwe 7 punten. Keres 6 p. Tartakower 6 punten. Maroczy 5'/2 p. Bogoljubow 5 p. Gruenfeld 5 p. Spielmaam 5 p. Landau 4V2 p. Van Doesburgh 3 1/2 p. Becker 3 p. Prins IV2 P Heden de laatste ronde. Voor de elfde en laatste ronde is heit pro gramma als volgt: Bogol j u bowBecker. PrinsLandau. Van DoesburghFine. MaroczyGruenfeld. SpielmannEuwe. TartakowerKeres. SCHAAKCLUB „DE ROCHADE'". In het clubhuis aan de Frans Halsstraat werd gisteren de vierde ronde van den Zo merwedstrijd gespeeld. De uitslagen lulden: Hoofdklasse: J. A. B. ZoontjesF. Minne ma 10 A. D. de Groot-H. Schmitz (afgebr.) Eerste klasse: Groep A: J. E. StrengersW. Worsteling 01 J. F. MantzPh. Bakker 1—0 Groep B: Harry BlokkerH. Gogotl 10 Tweede klasse: Gro e p A: Joh. v. PoleniF. J. v. Steijn (afgebr.) Jan BlokkerJ. J. Teekamp Sr. 10 Groep B J. Spruit—P. van Rossem 10 J W. SchipperJ. J, Teekamp J-r. 10 Derde klasse: Groep A: J. PhilippoP. E. Kolderie 10 W. J. Hofkes—W, A. J. de Mol 1—0 Groep B: A. StrengersP. M. Dorleijn 10 Ch. KoppenJ. Wever 01 De afgebroken partij P. E. KolderieW. A. J. de Mol is door De Mol gewonnen SCHAAKCLUB „HET OOSTEN". De uitslagen van de Woensdag jl. gespeel de wedstrijden voor de bekers luiden: Groep I: WijtkampSe ij Is 10 PiersBeinema 01 v. Beem—Horeman (afgebr.'* Huizing—Baartse K. 01 Groep II: Traksel Jr.Baartse J- 10 SmalLu beek 10 Groep lila: LIndHoogedoorn 01 KwaakTraksel Sr. 10 Plant jé-- Veerman (afgebr.) Groep Illb: De la CourtTork 01 KosterHooft 10 Volk.Frijns Q1 De partij EuweMaroczy. Hieronder volgt nög de partij EuweMa roczy uit de 10de ronde, voorzie) van aantee- keningen van onzen medewerker. Wi-t: Dr. M. Euwe. Zwart: Ir. G. Maroczy. 1. d2d4 d7d5 2. c2e4 e7e6 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Lel—g5 Lf8e7 5. e2e3 0—0 6. Pgl—f3 Pb8d7 7. Tal—cl c7c6 8. a2a3 In den normaalvariant speelt Wit hier 8. Ld3, waarna Zwart hetzij direct, hetzij na eerst h6; Lf4 (of Lh4), met dc4: vervolgt om zich op de bekende wijze te „bevrijden". Maar dan beteekent Ld3 dus tempoverlies. Daarom maakt dr. Euwe .liever van de gelegenheid ge bruik om zich door a3 alvast er gunstige re traite voor zijn koningslooper te scheppen. Maar nu behoeft Zwart ooi' nog nie' op c4 te slaan: Wit kan nu zijn ontwikkeling tóch nog net door 00 voltooien. Beide spelers wachten dus op den nder: zij willen geen tempo verliezen. Wit speelt niet Ld3, Zwart niet dc4., alvorens alle mogelijke versterkin gen in de stelling te hebben aangebracht. Men noemt dit de „tempostrijdvariant". 8 .h7h6 9. Lg5—f4 ..egenwoordig weer wat gebruikelijker dan Lh4. 9.a7a6 10. h2h3 Nu kan veld h2 even tueel dienen als retraite voor Lf4, of ook, la ter, als vluchtveld voor den koning. I11 ieder geval is h3 nog een versterking van de stel ling. Maar Zwart is iiitg praat: redelijke ver sterkingen zijn niet meer aan te brencen en daarom speelt hij maar: 10 .d5xc4 11. Lflxc4 b7b5 12. Lc4a2 Lc8—bn 13. 0—0 c6c5 14. Pf3e5 -5—c4 Op het voor de hand li003nde 14. Db6 kon 15. Pd7:, Pd7:; 16. d5 volgen, wat Wit iets in het voordeel brengt. Na 16.ed5:; '7. Pd5: noet Zwart n.l. het looperpaar afstaan, terw"1 Wit na 16. e5; 17. Lh2 een sterken, bedekten vrij pion krijgt. Daarom, en om eventueel van de meerderheid op den Damevleuge) te kunnen profiteered, sluit Zwart de di?0onaal af. 15. La2bl Tf8e8 Veld f8 moet beschikbaar zijn voor een ver dedigend Paard. 16. Ddle2 Pd7xe5 Deze afruil brengt groote gevaren met zich mee. Maar ook als Zwart het niet doet, krijgt Wit ongetwijfeld een sterker aanval door, eventueel na paardruil of Pg4, den e-pion naar e5 te spelen. Het is niet goed te zien, wat Zwart daar tegenover zou kunnen stellen. Maar na den tektszet wordt de aanval snel beslissend. 17. d4xe5 Pf6—h7 18. De2h5 Dreigt pionwinst door Lh7:t. 18 .Ph7—f8 19. Tel—dl Dd8c7 20. Lf4xh6 Zeer verrassend! Met maar een paar stukken weet Wit door dit stoutmoedige offer nu al een gevaarlijke figu ren aanval in te leiden. Zwart deed waarschijn lijk goed het offer door g7—g6 (gevolgd door De5:) te weigeren, maar het is eigenlijk niet licht te zien, dat aannemen zulke funeste ge volgen zal hebben. 20 .g7xh6 21. Tdld4(!) f7—f5 Blijkbaar gedwongen. 22. e5xf6 e.p. Le7xf6 23. Td4g4t Lf6—g7 24. Dh5xh6 En nu dreigt ei- niets? Vandaar, dat Zwart het offer wel durfde te accepteeren. Echter is de stelling van dien aard, dat Wit wèl in enkele zetten nieuwe troe pen kan mobiliseeren, terwijl Zwart onmoge lijk de aanwezige witte stukken kan verdrij ven. Daarom zal Wit's aanval vermoedelijk in alle varianten doorslaan. Des te meer hulde voor den wereldkampioen, die dit zooeven al voorzien moet hebben. 24 .Ta8—dS Misschien was direct e6e5 een betere ver dediging? 25. Pc3e2 e6e5 26. Pe2g3 Te8e6. 27. Dh6—h4 Td8d3 Zwart moet wel de verschrikkelijke looper diagonaal afsluiten. Een blunder zou zijn 27. De7(?) wegens: 28. Tg7t met stuk- of dame winst! 28. Pg3—f5 Pf8g6 Bevat een geraffineerden val! Ingeval n.l. van 29. Tg6:, Tg6:; 30. Pe7f, wat op het eerste gezicht beslissend lijkt, wint Zwart de partij door 30. De7:31. De7:, Tg2:t; 32. Khl, Tf2:t; 33. Db7:, Tfl:t en Tbl:! 29. Dh4h5 Dc7—f7 30. h3h4(!) De h-pion komt nu de partij beslissen. Er dreigt: 31. Fg7:, Dg7:; 32. Dg5 en, onafwendbaar 33. h.5 met stukwinst Daarom: 30 .Lg7—f8 31. Pf5h6t Lf8xh6 32. Dh5xh6 Df7—h7 33. Dh6g'5 Kg8—f7 Zoo heeft Zwart de dreiging: stukwinst kunnen afwimpelen, maar nu staat zijn ko ning nog veel kwetsbaarder. Wit beslist nu op eenvoudige en overtui gende wijze. 34. Lblxd3 c4xd3 35. Dg5f5f opgegeven. Inderdaad is het uit; Zwart verliest nog meer materiaal. Zie b.v. 35.Ke7; 36. h5, Pf8; 37. Dh7:, Ph7:; 38. Tg7t. enz. of: 35. Tf6; 36. Dd7t, Kg8; 37. De8t, Kg7; 38. De7t, Tf7; 39. De5:f, Kf8 (Anders h5!)40. Dd6t, Kg7 (niet Pe7; Dd8 mat!); 41. Dd3: enz.- of iets dergelijks. Wit behoudt aanval en komt materieel ver vóór testaan. zooiets geeft men natuurlijk op. Een bijzonder fraaie partij van den wereld kampioen A. D. DE GROOT. DE HAARLEMSCHE VIJFKAMP. Zoontjes speelde tegen Minnema een Ko- ningsgambiet, dat door zwart geweigerd en met 2Pc6 beantwoord werd. Wit be reikte mooi open spel, maar kreeg na de roc.hade een aanval op zijn Koningstelling te weerstaan, die zwart in het voordeel dreig de te brengen en waarbij zwart inderdaad ook een pion voorkwam. Wit zag echter kans, dezen aanval af te slaan en een ster ken tegenaanval te ondernemen. Zwart kwam in tijdnood (2 minuten voor 9 zetten) en gaf, nadat Wit de kwaliteit en een Paard had geofferd om den aanval te kunnen doorzetten, de partij op. De Groot, opende tegen Schmitz met e4, waarop een Caro-Kann opening ontstond, die van beide zijden theoretisch werd behan deld. Beide spelers rocheerden lang. De partij werd afgebroken in een voor zwart iets gunstiger stelling.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14