SPELLING-HUTSPOT Hoe het mandatenstelsel tot stand kwam. NA REGEN KOMT!! „VELSEREND" Z A-Jf ERDAG 1 AUGUSTUS 1936 HAARLE M'S DAGBEAD Oud en nieuw ter Parijsche vredesconferentie. KELLOGG De billijke ELECTRISCHE KOELKAST. compromis weten te bewegen, dat zij niet langer op de door hen nog steeds in hun hart gewenschte annexatie zouden blijven staan, als er dan ook terstond een verdeeling zou plaats vinden. Autobestuurder na aanrijding doorgereden. Man ernstig gewond. Het moderne zegevierde over het oude. Op het Duitsche verlanglijstje komt sinds geruimen tijd o.m. voor teruggeving van het bij het Vredesverdrag van Versailles verloren gegaan koloniaal gebied, althans in den vorm van toewijzing van een of meer man daten aan het Duitsche Rijk. Dat Berlijn hierop niet gemakkelijk het ja-woord zou krijgen van hen, die in 1919 aan Duitschlands positie als koloniale mo gendheid een einde hielpen maken, was te verwachten. In zooverre is dan ook Eden's op 27 Juli j.l. in het Lagerhuis ten dezen afgelegde verklaring, die zeker op het oogen- blik den Duitschers nul op het rekest geeft, allerminst een verrassing. Intusschen mag men wel aannemen, dat hiermee over dit vraagstuk nog niet het laatste woord gezegd is. Al zou het wel bui tengewoon vreemd moeten loopen, indien het ooit tot een totaal te niet doen der in 1919 getroffen nieuwe regeling zou komen in dien zin, dat het Duitsche Rijk weer kolonieën onder zijn beheer zou krijgen. De kans op een volkomen breken met het te Parijs destijds aanvaarde nieuwe beginsel, mag men m.i. toch wel zeer gering achten. Eer zou verdere uitwerking daarvan d.w.z. van het mandaten- stelsel voor de hand liggen. Dit is nog jong en-reeds daardoor onge twijfeld voor verbetering vatbaar. Het was, dit valt niet te loochenen, al een heele stap vooruit en het beteekende bepaald een be langrijke overwinning van de aanhangers van het moderne denkbeeld om overzeesche ge bieden te doen besturen in het belang der inheemsche bevolking (onder een zeker in ternationaal toezicht), op hen wier verlangen ook tijdens de vredesonderhandelingen te Parijs nog geheel en al uit bleek te gaan, naar het ouderwetsehe beginsel, dat den over winnaars in een oorlog de buit toekomt, o..m in den vorm van annexatie van de koloniën, die eens den verslagen vijand toe behoorden. Aan den toenmaligen president der Ver- eenigde Staten, Woodrow Wilson en aan,den Zuid-Afrikaander Smuts, die niet zonder reden hij is behalve een knap staatsman, tevens een zeer scherpzinnig jurist den bijnaam Slim-Jannie draagt, is het bovenal te danken geweest, dat met betrekking tot het koloniale vraagstuk het nieuwe het te Parijs van het oude won. zij het eerst na een heftigen strijd. Makkelijk is het n.l. niet geweest om deze zegepraal te bevechten, o.a. ook al niet doordat tijdens den wereldoorlog aan meer dan een deelnemer in geheime ver dragen als belooning voor de deelneming aan den strijd, de hemel de sterren en wat niet al beloofd wasl Het vijfde der 14 punten van Wilson. Wilson had intusschen In het vijfde zijner 14 punten, die richtsnoer voor de bij het sluiten van den vrede, nieuw te schapen in ternationale orde van zaken moesten zijn, het volgende beginsel neergeschreven: „Een vrije, openhartige en volkomen on partijdige schikking i.z. alle koloniale aan spraken, gebaseerd op strikte inachtneming van het principe dat bij het beslissen omtrent al dergelijke kwesties van souvereiniteit, de belangen van de betreffende volken evenveel gewicht in de schaal moeten leggen als de billijke verlangens van de Regeering om trent wier aanspraak men zal hebben te be sluiten". Hierin lag eigenlijk de bedoeling opgeslo ten een nieuw ideaal t.o.v. koloniaal beheer in het algemeen te formuleeren: te weten het denkbeeld om dit beheer en heel het koloniale systeem het karakter te doen aan nemen dat de uitoefening van toezicht over beschaafde of minder beschaafde volksgroe pen feitelijk diende plaats te vinden bij wijze van de uitoefening van voogdij, waarbij dan de behartiging van de belangen der hiheem- schen overheerschend zou moeten zijn- Invoering van dit beginsel over de geheele linie was, en is ook nu nog, in de praktijk echter niet mogelijk. En zoo bepaalde men er zich toe dit beginsel toe te passen op die overzeesche gebieden, welke de verliezers van den wereldoorlog kwijt zouden raken. M.a.w. het vijfde der 14 punten van Wilson werd verwezenlijkt in 't in art. 22 van het Volken bondshandvest bepaalde omtrent de man daten waarvan het vaderschap, wel be schouwd, aan Wilson èn Smuts toekomt. Im mers deze laatste had in zijn Plan voor een Volkenbond bepleit in naam en onder toe zicht van den Bond aan een door den Bond aan te wijzen staat 't bestuur, als mandataris van den Bond op te dragen over gebieden, die eertijds aan Rusland, Oostenrijk-Hongarije en Turkije toebehoord hadden. Wilson nam nu in zijn ontwerpen voor ecfi Volkenbondsverdrag de door Smuts gebezigde terminologie in belangrijke mate over. Doch Rusland liet hij wegvallen, terwijl hij daar-en tegen de vroegere Duitsche kolonies wèl ver meldde, wat bij Smuts niet het geval was geweest. Weldra schrapte men terecht ook Oostenrijk-Hongarije, aangezien immers de gebieden, die van dezen staat afvielen, waar lijk niet voor aanwending van het mandaten- stelsel in aanmerking kwamen. Omtrent het lot der Duitsche kolonieën be stond er in 1919 ter Parijsche vredesconfe rentie in zooverre geen meotiingsverschil, dat niemand iets voelde voor teruggeving daar van aan Duitschland. Bijkans in een mini mum van tijd bleek' men het, wat dit nega tieve punt betreft, in den Oppersten Raad gloeiend eens te zijn. Met Wilson, Baron Makino (namens Japan), Orlando (namens Italië) verklaarde, ook Lloyd George zich in naam van het Britsche Rijk in zijn geheel, tegen. Ja, hij zei zelfs „ten zeerste tegen" terug keer van zelfs maar een zijner koloniën on der de heerschappij van Duitschland te zijn. Aldus de overeenstemming op 24 Januari 1919. Maar drie dagen later Drie dsgen later reeds zou de eensgezind heid niet meer aanwezig zijn. Een illuster ge zelschap luisterde toe, terwijl Wilson nader uiteenzette wat de bedoeling met heel de nieuwe „uitvinding" van het mandatenstelsel was. Indien men al besloten had. dat Duitsch land zijn koloniën niet zou terugkrijgen, dan moest er toch een andere basis voor de ont- f wikkeling en verzorging der bewoners van die achterlijke gebieden gevonden worden. Dit nu was het doel van het denkbeeld om het be stuur te doen uitoefenen, door in naam van den Volkenbond optredende mandatarissen.... Het ging er om. een instituut te bedenken, ter verwezenlijking van het idee, dat allen voor den geest zweefde en dat met name hierop neerkwam, dat men het gebied in kwestie, tot heil der reeds inheemschen en ten nutte van hen, die er later zouden wonen. op beter en hooger peil zou brengen Aan dit idee lag ten grondslag het in breeden kring in de wereld ontstane gevoel, dat zich tegen nieuwe annexaties keerdeHet doel moest wezen de bevolking van de onontwik kelde gebieden te dienen, haar te beschermen tegen misbruiken, zooals ze onder het Duit sche bestuur waren voorgekomen (zelfs op dit ocgenblik ontbreekt het, naar uit Eden's jongste rede blijkt, niet aan staatslieden welke den Duitschers ook uit een moreel oog punt geen heerschappij of bestuur over kolo niale bevolkingsgroepen toevertrouwen) en gelijk men ze ook wel onder het bestuur van anderen kan aantreffen (doekje voor het zedelijk bloeden der Duitschers). Wilson gaf dan nog verder aan, hoe men er op uit moest zijn, de onder mandaat te stellen volken tot zulk een staat van ontwik keling te brengen, dat zij tenslotte in staat zouden zijn zelf, alleen met hun eigen be langen rekening houdende hun wenschen omtrent hun uiteindelijke verhouding tot «de mandaatsmacht kenbaar te maken. Wie weet, zoo voegde hij er als een goed paedagoog aan toe, misschien zou daardoor (n.l. door zulk een goed beheer) bij hen wel het ver langen naar vereeniging met de mandaats macht kunnen ontstaan! Een dergelijk geluid klonk verschillenden der toehoorders toch wel vreemd in de ooren en sommigen onder hen vonden het bepaald heel onaangenaam. Die beginselen van Wil son waren prachtig, daarvan niet. Maar ziet u, Australië zou toch eigenlijk graag tot annexatie van Duitsch-Nieuw-Guinea over gaan. Aldus de Australische gedelegeerde Hughes .waarna terstond zijn Nieuw-Zeeland- sche coliega Massey hetzelfde liedje ging zin gen. Deze noemde zichzelf een groot Volken- bonds-enthousiast, doch hij was (natuurlijk louter uit liefde voor den Bond!) bezorgd, dat deze in het begin terstond een te zwaren last op zich geladen zou zien. En daarom was het misschien beter eerst de kolonieën te ver- deelen en dan den Volkenbond met een schoone lei te laten beginnen! De Franschen gedroegen zich eigenlijk veel eerlijker. Zonder er doekjes om te winden, verklaarden ze ronduit, heelemaal niets te zien in het mandatenstelsel. Annexatie kort en krachtig, was hun leuze, terwijl zij zich Model A met 110 i. inhoud 179. Fa. M. G A T S O N I D E S ZANDVOORTSCHELAAN 4. HEEMSTEDE. TELEFOON 26554 (Adv. Ingez. Med.) in verband met het vraagstuk van de ver deeling der buit, bovendien op de geheime verdragen beriepen. Toen den volgenden dag Wilson openlijk constateerde, dat men, gezien een dergelijk ingaan tegen heel het mandatenbeginsel, op een punt was gekomen, waar de wegen vol komen uit elkaar liepen, interrumpeerde Bal four (die meermaleli in moeilijke omstandig heden als verzoenend element placht op te treden), dat de Britsche afgevaardigden het mandaats-idee geenszins verwierpen en dat hij zelf er een overtuigd aanhanger van was. Men moest, aldus zijn advies, nog even tijd hebben om zich nader te beraden. Daarop deed Wilson een krachtig beroep op de heeren afgevaardigden om het nieuwe beginsel te aanvaarden Wilson wilde niet wijken. Het was duidelijk, de President dacht er niet aan te zwichten. Dit gaf Franschen en Britten aanleiding elk op eigen manier, an dere wapenen in den strijd, te hanteeren. De Franschen namen hun toevlucht tot hun pers, die zij inlichtten omtrent hetgeen er zich afspeelde achter de gesloten deuren van de conferentie. Waarop de Parijsche bladen Wilson op onaangename wijze begonnen aan te vallen en zich bijv. schamper uitlieten over diens „onpraktische idealen". De Britsche afgevaai-digden volgden een veel subtielere methode. Zij trachtten het nu over een an deren boeg te gooien door er op aan te sturen, dat men, er nu maar van uitgaande, alsof de Volkenbond eigenlijk al bestond, met een de mandaten moest gaan verdeelen. Na heftige debatten binnen de delegatie van het Britsche Rijk had Lloyd George de vertegenwoordigers van de Dominions tot het HEERLIJK NATUURBADEN Spoorkaart Haarlem Santpoort met inbegrip toegang bad 10.50 Kinderen f0.30 (Adv. Ingez. Med.) De 30ste Januari kwamen de vertegenwoon digers van Amerika, het Britsche Rijk. Frank rijk, Italië en Japan 's ochtends en 's middags opnieuw bijeen. Tot hun teleurstelling moes ten de gedelegeerden der Dominions al heel gauw gewaar worden, dat de vlieger niet op zou gaan. Terecht kwam Wilson op tegen het verlangen, nu reeds meteen de mandaten toe te wijzen, terwijl de Volken bond nog niet op pooten stond. En wanneer dan zoowel Hughe als Massey toch weer aan hun annexatie-wenschen uiting geven, vraagt Wilson hun op den man af, of hij deze uit eenzettingen aldus moest opvatten, dat Nieuw Zeeland en Australië aan de Conferentie een ultimatum gesteld hadden, toen zij respec tievelijk de annexatie van Samoa en Nieuw- Guinea bepleitten. Was dit het minimum van de concessies waartoec zij bereid waren en hing van al of niet inwilliging van dit ver langen hun beslissing aangaande het man datenstelsel af? En indien zij thans niet ter stond hun zin zouden krijgen, zouden zij dan van zins zijn alles te doen wat zij konden om de heele overeenstemming i.z. mandaten stelsel enz. tegen te houden? Massey antwoordde hierop met neen, doch hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij natuurlijk niet kon spreken voor zijn Austra- lischen collega. Nadat Wilson, zijn vraag nog eens herhaald had voor Hughes, aangezien deze haar tengevolge van zijn erge doofheid niet goed verstaan bleek te hebben, trok Hughes wederom van leer, al klonk het slot zijner rede iets minder scherp. Onmiddellijk hierna hield de Zuid-Afri- kaansche Premier Botha een werkelijk in drukwekkende rede, waarin hij zijn collega's warm aanbeval te doen, wat hij zelf altijd gewoon was geweest te doen, n.l. om der wille van het ideaal zoover toe te geven als juist noodig kon zijn voor het hoog houden van het ideaal. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de vergadering zou streven naar een geest van samenwerking en dat zij zou trachten, door in kleinere dingen toegevend te zijn, de moeilijkheden te overwinnen en verwezenlijking van het grootere ideaal te bevorderen. Het lag voor de hand, dat dit betoog van een afgevaardigde van een Dominion, die eigenlijk evenzeer annexatie-verlangens koes terde als met Australië en Nieuw-Zeeland het geval was, bepaald als olie op de golven moest werken. Wat dan ook inderdaad ter stond bleek. Want de Nieuw-Zeelander Mas sey haastte zich om nu nogmaals het woord te voeren en dit, ten einde kenbaar te maken dat hij en Hughes zich bij de meening van de overigen zouden neerleggen, die tenslotte n.l. bereid bleken t.a.v. het mandaats-beginsel de leiding van Wilson te volgen. Ziet daar hoe dus tenslotte in dit opzicht te Parijs het moderne over het oude heeft gezegevierd en hoe het tot aanvaarding van het mandatenstelsel kwam. Dat de moderni teit nog niet zoo ver blijkt te gaan, dat men nu ook voetstoots eventueele herverdeelinL der mandaten zou willen aanvaarden, is weer een geheel andere zaak! Dr. E. VAN RAALTE. Chauffeur zegt niets gemerkt te hebben. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te omstreeks twee uur. zag de bestuurder van een uit de richting Gouda komende auto. dat een man die midden op den weg aan den Pias- zoom nabij Rotterdam stond, met de armen zwaaide tegen een bestuurder van een uit de richting Rotterdam komende auto. vermoede lijk met de bedoeling dezen te vragen mee te mogen rijden. Vervolgens zag hij, dat de man door de auto werd gegrepen, op de motorkap terecht kwam om daarna op den weg te vallen. De autobestuurder reed, zonder gestopt te hebben, door. De autobestuurder, die dit alles gezien had, spoedde zich naar de plaats waar de gewonde lag en heeft, toen een andere wagen passeer de. den bestuurder verzocht de aanrijdende auto te achterhalen. Deze is hierin geslaagd en na eenigen tijd keerde hij met dezen wa gen en zijn bestuurder terug. Deze bleek te zijn zekere H. D. J., 42 jaar oud, bedrijfsleider, wonende te Gouda. Hij verklaarde van de aan rijding niets te hebben bemerkt en ook niet te hebben gezien dat er een man op den weg stond. De toestand van den man, de 56-jarige A. Slingerland, uit Stolwijkersluis, is zorgwek kend. BOERDERIJ DOOR HOOIBROEI AFGEBRAND. Ten gevolge van hooibroei is Vrijdagavond om 8 uur brand ontstaan in de boerderij van den veehouder G. ten Klooster in de buurt schap Te Velde onder Zwartsluis. Hoewel er zeer weinig wind was, stond in minder dan geen tijd het geheele complex van schuren, groote hooimijten en woonhuis in lichter laaie. Zeer groote hoeveelheden hooi zijn ver loren gegaan. Het vee kon worden gered, als ook veel huisraad. DE SPOORWEGWERKEN ROND AMSTERDAM. De N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij te Utrecht heeft de uitvoering^ van de werken, omschreven in bestek no. 1535 H. S. (het dempen van twee spoorweghavens op het goederenstation Oostenburgergracht nabij den Cruquiusweg met bijkomende werken, te Am sterdam) gegund aan den heer K. Scheffer, aannemer te Haarlem, voor een bedrag van 20980.met verplicht gebruik van grooten- deels Amsterdamsche werkkrachten. „Ajax" naar Valencia vertrokken. Naar wij vernemen is het stoom schip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoom boot Mij., van Gibraltar naar Valen cia vertrokken, waar het schip ter be schikking wordt gesteld van den Ne- aerlandschen consul. Het bericht omtrent de inneming van Va lencia door de opstandelingen had in dit ver band mede de bijzondere aandacht van de geïnteresseerde instanties hier te lande, doch me:i neemt thans aan dat dit bericht geen betrekking heeft op de zeehaven, doch op de aan de grens van Portugal gelegen vesting van denzelfden naam. Geheele personeel van den K. H. L. ontslagen. Gedeelte zal bij nieuwe organisatie komen. Echter niet het technisch personeel. „DAN MOET JE ER MAAR MET JE VINGERS AFBLIJVEN' Naar wij vernemen, is thans aan het geheele personeel, dat nog in dienst is van den Kon. Holl. Lloyd tegen 31 Augustus as. ontslag aangezegd. In den ontslagbrief aan het personeel wordt verklaard, dat een der voorwaarden, waarop de regeering bereid is verdere financiee-le steun te verleenen voor het in standhouden van een nationale scheepvaartverbinding met de Oostkust van Zuid-Amerika is, dat de hui dige organisatie door een andere organisatie moet worden vervangen en dat in verband hiermede het geheele personeel moet worden ontslagen. Wij vernemen verder, dat na I Augustus het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd voorloopig met los per soneel zal worden voortgezet totdat de nieuwe origanisatie zal zijn tot stand gekomen. Een gedeelte van het tegen woordige personeel van de K. H. L. zal zeer waarschijnlijk in dienst van de nieuwe organisatie overgaan. Hier onder valt niet het soheepvaarttech- nisch personeel, daar heft technische gedeelte van het nieuwe bedrijf, zooals bekend, verzorgd zal worden door de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Het is nog niet bekend hoeveel leden van het personeel dóór de nieuwe orga nisatie zullen worden overgenomen. Naar het A. N. P. verneemt moesten de be windvoerders van den Koninklijken Holland- schen Lloyd, wel tot het aanzeggen van ont slag aan het personeel overgaan, teneinde bij de onderhandelingen over de totstandkoming van een nieuwe organisatie, waaraan de regee ring bereid is financieelen steun te verleenen, ontslagen te zijn van alle personeelverplichtin- gen en om aan de nieuwe organisatie volko men vrijheid te laten inzake de kwestie, welke leden van dat personeel weder in dienst zul len worden genomen. Naar het A. N. P. voorts verneemt, heeft zich voor de nieuwe organisatie reeds een combi natie gevormd bestaande uit de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en de Vennootschap Muller en Co., Aan deze com binatie moet nog slechts de goedkeuring van de regeering worden verleend. Omtrent het bedrag tot hetwelk de regeering bereid is steun te verleenen, konden nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Wat het tijdstip van het in werking treden der nieuwe organisatie betreft, "ernam het A. N. P.. dat dit afhangt van het tijdstip waarop voor de Amsterdamsche rechtbank het accoord met de crediteuren van den Kon. Holl. Lloyd zal zijn tot stand gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5