Thijs IJs in het betooverde woud Spaansche burgeroorlog duurt in al zijn verwarring voort. Reddende vacantie. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 HAAREEM'S D AG BEAD BUITENLAND Beslissing bij Guadarrama op til? Beschiefing er van door rebellen ingezet. Verbinding met het Noordelijke leger zou zijn bereikt. In wiens handen is Badajor? Opstandelingen slechts 18 K.M. van Madrid? De Spaansche rebellen verklaren methodisch Madrid te naderen. Zij beweren, dat een hunner colonnes El Pardo op 18 K.M. afstand van de hoofdstad zou hebben bezet en dat twee andere colonnes nog: slechts op 30 K.M. daar vandaan zijn. De Spaansche minister van oorlog heeft 30 technici en 400 autobestuurders in dienst genomen, in het bijzonder voor de levens middelenvoorziening der hoofdstad. Uit Barcelona: De .bevelhebber der lucht vaart, Sandino, heeft Companys medegedeeld dat zijn eskaders Vrijdag alle stellingen der opstandelingen in de provincie Aragon met bommen hebben bestookt. Vliegtuigen van de basis te Lerida hebben aanzienlijke schade toegebracht aan de voedselvoorraden der rebellen. .Groepen opstandelingen zijn ver spreid. Gevechten bij Guadarrama. Een officier van den staf- der regeerings- troepen verklaarde te hopen dat spoedig de beslissende slag in de Guadarrama zou worden gestreden. Er hadden daar belangrijke troe penconcentraties plaats gehad. De opstande lingen zijn vanmorgen met de beschieting van 't dorp Guadarrama begonnen, warabij drie personen werden gedood. Zeventig re bellen zijn de vuurlini gepasseerd om zich over te geven. De bevelvoerende generaal Riquelme toont zich ten aanzien van den uit slag van den strijd optimistisch. Bij een gevecht in het Guadarraina-gebergte zouden de regeeringstroepen in de minder heid zijn gebleven en 40 dooden op het slag veld hebben achtergelaten. De opstandelingen melden. Uit Tetoen wordt gemeld, dat de stad Ba- dajoz door de rebellen is bezet. De regeerings- troepen zouden gevlucht zijn in de richting van de portugeesche grens. De opstandelingen zetten hun opmarsch voort. Zij zouden Villa Real hebben bezet en de verbinding met het Noordelijk leger hebben tot stand gebracht. Uit de Portugeesche grensstad Elvas, welke tegenover Badajoz is gelegen, verluidt tot nu toe nog niets over de in bezitneming van Badajoz door de opstandelingen, die er echter wel heentrekken. Vrijdag zijn met den Brit- schen torpedojager Witshed 130 vluchtelin gen uit Vigo en Ferrol te Porto aangekomen. Het zijn in hoofdzaak Spanjaarden en Engel- schen. Bom bardementen in gejkeel Spanje. Palma de Mallorca. Een draadloos bericht van een Amerikaansch mailschip meldt, dat Palma de Mallorca uit de lucht is gebombardeerd, nadat het schip daar vandaan 92 vreemdelingen had geëvacueerd. Oviedo. Oviedo bevindt zich nog steeds in handen der opstandelingen. De stad is hevig gebom bardeerd door een bataljon mijnwerkers dat de stad aanvalt. Granada. De zender te Granada meldde, dat de stad Vrijdag door twee regeeringsvliegtuigen is ge bombardeerd. De aangerichte schade is slechts gering. Jachtvliegtuigen der opstandelingen hebben direct een achtervolging ingezet en een der beide regeeringsvliegtuigen tot daling gedwon gen. 25000 opstandelingen naar den weg %an Sebastiaan-Irun Vrijdag was het geschutvuur te Hendaye weer duidelijk hoorbaar. Het zware geschut van de regeering staat opgesteld op de hoog ten van fort Guadelupe, ten Zuiden van Fuenterrabia en beschiet de opstandelingen te Oyarzun. Verder verluidt, dat een afdeeling opstan delingen van 25.000 man uit Pamplona op weg is en trachten wil den weg San Sebastian- li'un te bezetten, teneinde zoo het grens verkeer te kunnen beheerschen. Uit Hendaye wordt verder vernomen, dat honderden roode baretten, het embleem van de Carlisten over de grens worden gevoerd. Naar thans is gebleken, is de Argent-ijnsche gezant te Madrid bij zijn binnenkomen in Frankrijk aangehouden, waarbij zijn radio apparaat en pistool in beslag werden geno men. Deze werden hem later evenwel weer teruggegeven. Dit kleine incident was aan leiding, dat het gerucht werd verspreid, dat aan de grens een aanzienlijk wapendepot was ontdekt. De gouverneur van Pamplona heeft den uitvoer van vee buiten de provincie verboden. Valencia nog in handen van de regeering? Volgens te Londen ontvangen berichten, was Valencia Vrijdagavond nog in handen van de regeeringstroepen. Donderdagavond functionneerde de spoorweg tusschen Ma drid en Valencia nog. Te Barcelona wordt de toestand kalmer en de evacuatie van de vreemdelingen ging normaal verder. Een vliegtuig van de regeering moest Vrij dag een noodlanding maken in de Britsche wateren bij Gibraltar. De bemanning kon veilig''dén wal bereiken. De kruiser .Almirante Cèrvera"' die in han den der nationalisten is,' heeft Jijona, aan de Zuidkust gebombardeerd. Volgens te Alicante ontvangen berichten is Vrijdag in kazernes te Valencia een opstan dige beweging uitgebroken, waarop door de arbeiders is geantwoord met afkondiging van de algemeene staking. De toestand in Valen cia is zeer verward. Nieuwe Catalaansche regeering gevormd. Uit Barcelona; (A.N.P.) Juan Casanovas heeft een nieuwe Catalaansche regeering ge vormd, waarvan hijzelf het presidentschap op zich heeft genomen. Internationale conferentie inzake Spanje In de wandelgangen van de Fransche Kamer deed Vrijdag het gerucht de ronde, dat een internationale conferentie bijeen zal worden geroepen tot bespreking van den toestand in Spanje en Marokko. Internationale verwikkelingen gevreesd. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" meldt, dat de internationale betrekkingen tot den burgeroorlog in Spanje te Londen ongerustheid beginnen te wekken. Het is volgens dit blad, geen geheim meer, dat de meeningen in de Fransche regeering zeer verdeeld zijn omtrent de vraag of Madrid met bommenwerpers tegen de militairen moet worden gesteund. Ofschoon Parijs zich Za terdag tegen een dergelijken steun heeft uit gesproken, bestaat de verdenking, dat dit be sluit nog steeds herroepen kan worden. Het behoeft geen betoog, dat wanneer Frankrijk de Spaansche regeering zou steunen, andere landen de Spaansche militairen te hulp' zou den komen. Daardoor zou een buitengewoon ernstigen toestand ontstaan. Britsche regeering schenkt geen aandacht aan rebellen- regeering. Dé Britsche regeering heeft besloten geen aandacht te schenken aan het draadlooze telegram van generaal Ca banelies te Burgos waarin hij mee deelde, dat een „Junta de defensa nacional" door de opstandelingen te Burgos was gevormd. Eogelaed. Engeland's heide Vuizen op reces JONDEN, 3; Juli. Het Lagerhuis heeft zon- hoofdelijke stemming een motie aangeno men, waarbij de zitting van het Huis wordt verdaagd tot 29 October. Indien evenwel het algemeen welzijn dit eischt. zal het Huis eer der bijeenkomen. Vervolgens werden nog buitenlandsche kwesties besproken. Het lid van de Labour- fractie Noel B'aker zeide dat de regeering wel niet moest overgaan tot interventie, doch hij vroeg de regeering wel. de gebruikelijke in ternationale faciliteiten aan de Spaansche re geering te verleenen en de rebellen niet te erkennen, noch hen te beschouwen als oor logvoerenden. Verder vroeg hij de regeering invloed aan te wenden, dat ook andere regee ringen de rebellen niet te hulp kwamen. Ook het Hoogerhuis heeft een resolutie aan genomen. waarin werd besloten dat het huis tot 29 October op reces zou gaan. „Spanje moet wapenen kunnen koopen". De liberaal der oppositie Roberts heeft nog in een rede betoogd, dat de belangen van Groot-Brittannië samengingen met een over winning van de Spaansche regeering in den tegenwoordigen burgeroorlog, weshalve hij verzocht geen onpartijdige houding aan te nemen. Hij wenschte weliswaar geen Engelsche interventie, maar toch wel machtiging voor de Spaansche regeering, wanneer zij dit vroeg, wapenen in Engeland aan te koopen. In zijn antwoord zeide Lord Cranbourne, dat de regeering geen onpassende actie betreffen de dit conflict heeft ondernomen of zal on dernemen. De regeering heeft geen Spaansch verzoek betreffende aankoop van wapenen ontvangen, wanneer dit mocht geschieden zou de aan vraag behandeld worden op de gewone wijze in overeenstemming met de wet. België volgt de Spaansche kwestie met aandacht. Annexatie van Abessynië geen actueel probleem. Uit Brussel meldt het ANP: In de commissie van buitenlandsche zaken van de kamer heeft minister Spaak dezelfde verklaring af gelegd over de algemeene politiek van België die hij reeds in de senaatscommissie had ge geven. Op vragen omtrent de gebeurtenissen in Spanje, antwoordde Spaak, dat de regeering de gebeurtenissen aldaar met de grootste aan dacht volgde. Verder verklaarde hij nog, dat erkenning van de annexatie van Abessynië geen actueel probleem vormde en dat België geen geisoleerde positie kon innemen. KONING EDWARD BEZOEKT DE „NAHLIN" De koning heeft Vrijdag een onverwacht bezoek gebracht aan het jacht Nahlin, waar mede hij binnenkort een vaca/ntietocht zal maken. De Nahlin zal heden middag uit Southamp ton vertrekken GEEN COLLECTIEVE BOETE VOOR GAZA •JERUSALEM, 31 Juli. (ANP) Het hoog ge rechtshof van Palestina heeft het vonnis, dat opgelegd was aan het dorp Gaza, een collec tieve boete van 5000 pond sterling, vernietigd. De president van het hof verklaarde, dat de hooge commissaris buiten zijn bevoegdheid trad, toen hij de wet op de collectieve boeten uitvaardigde Zaak tegen MacMahon verdaagd. Hij wilde slechts 's konings bemiddeling verkrijgen. Maemahon, de man, die een paar weken ge leden het incident in Hydepark te Londen veroorzaakte, is Vrijdag opnieuw voor den rechter verschenen. Hij deelde mede, in 1933 wegens laster te zijn gearresteerd. Hij werd tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch ging in hooger beroep, waarna het von nis werd vernietigd. Uit zijn verklaringen blijkt, dat hij zich on rechtvaardig behandeld voelde, want hoe wel het vonnis was vernietigd achtte hij zich physiek en financieel geruïneerd, omdat hij door de ruchtbaarheid, die aan zijn proces was gegeven geen loonend werk meer kon vinden; noch compensatie verkreeg. Hij verklaarde in deze nog, dat hij, toen de koning naderde zijn revolver op den grond had geworpen. Het was zeker niet zijn bedoeling geweest den koning schrik aan te jagen doch slechts diens bemiddeling te zijnen gunste te verki-ijgen. De behandeling van de zaak is thans verdaagd en binnenkort zal Machahon zich voor het Assizenhof hebben te verant woorden wegens de drie tegen hem ingebrach te beschuldigingen Deze zijn het onwettig iin het bezit heb ben van een vuurwapen en het voornemen hebben leven en eigendom in gevaar te brengen, het in de buurt van den koning voor den dag halen van een revolver met de bedoeling de openbare vrede en rust te verstoren en tenslotte het trekken van een revolver in de buurt van den koning met het voornemen dm koning te verontrusten. Oud-minister Reynaud ver dedigt de bewapening. „Volksfront moet overeenkomsten tegen bewapening voorstellen" zegt Bergery. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). In de Vrij - dag gehouden zitting van de Fransche Ka mer heeft oud-minister van financiën Paul Reynaud de regeering geïnterpelleerd over de rede van Leon Blum te Genève op ;1 Juli. Hij herinnerde aan de woorden: „wij moe ten de mogelijkheid van een oorlog onder de oogen zien, een bewapeningswedloop betee- kent oorlog". Reynaud wil Frankrijk niet ge wikkeld zien in een kruistocht voor de de mocratie, betwijfelt dat een bewapenings wedloop oorlog beteeken,t en wil onderscheid maken tusschen hen die bewapenen om aan te vallen en om te verdedigen. Spreke,r is een voorstander van toenadering tot Duitsch land, doch hij acht het oogenblik voor 'be sprekingen nog niet gekomen. Duitschland bewapent dag en nacht en om een oorlog te voorkomen moeten thans de vreedzame lan den eveneens bewapenen. Voortgaande wees Reynaud op het gevaar van een Duitsche hegemonie, die Duitsch land in staat zou stellen zich aan de Adria- tische Zee te vestigen. Wat zou er in dat ge val van Italië overblijven? Het zou voor Fiankrijk onmogelijk zijn zich los te maken van een ooa-log in de Middiellandsche Zee en om deze redenmoet Frankrijk economisch en militair sterk zijn om zijn politiek van collectieve veiligheid te kunnen behoeden. Reynaud besprak diem economischen toe stand van Frankrijk ten aanzien van heit oorlogspotentieel. Frankrijk moet met En geland en Amerika groote politiek voeren. Reynaud besloot zijn rede met een beroep op de nationale solidariteit. Na Reynaud heeft Bergery een- uitvoerige rede uitgesproken, waarin hij o.m. hulde be tuigde aan de redevoering, die Blum in Ge nève heeft uitgesproken. Frankrijk kan niet onverschillig blijven tegenover de bewape ningen dier anderen. Met of zonder pacten van onderlingen bijstand beteekent dit eerst ruineerinig, vervolgens oorlog. Alle volken van Europa zijn een stopzetten van den be wapeningswedloop gunstig gezind Hitler heeft zich uitgesproken voor een bewape- ningsovereenkomst. Men moet hem aan zijn woord houden. Zijn rede beëindigend zeide Bergery: „Het volksfront in Frankrijk moet het initiatief nemen en overeenkomsten voorstellen ter beëindiging van den bewape ningswedloop". Delbos over buitenlandsche politiek. In antwoord op de interpellaties in de Ka mer betreffende buitenlandsche politiek ver klaarde de minister van buitenlandsche za ken Delbos, ten opzichte van de conferentie van drie te Londen, dat de drie betrokken landen slechts den vrede verdedigen. De Fransche politiek is er op ge,richt verdeeling te voorkomen van Europa in tegenover elkaar staande groepeeringen. Vervolgens ontwikkelde de minister de idee der regoniale verdragen, door middel van welke hij zich voorstelt de collectieve veiligheid'te verzekeren. Daarna'zette hij het doel uiteen der a.s. conferentie der vijf mo gendheden. In de allereerste plaats is dit herstel van Locarno en vervolgens de Euro- peesche bevrediging. De onderhandelingen die gevoerd zullen gaan worden mogen niet tot een diplomatiek succes voor dezen of genen staat leiden, doch tot positief en opbouwend, werk. Daarom prijst Delbos zich ook gelukkig met de toe zegging van Duitschland en Italië aap d"e conferentie van vijf te zullen deelnemen. Over de gebeurtenissen in Spanje ver klaarde Delbos: „De vriendschap met Spanje is voor Frankrijk bijzonder dierbaar, gezien de gemeenschappelijke grens en de geografi sche ligging van dat land tusschen Noord- Afrika en Frankrijk. Ten opzichte van de be schuldiging van wapenlevering door Frank rijk aan Spanje, verklaarde Delbos dat deze geheel onjuist was. Dit zou kunnen zijn ge schied, doch men wilde geen voorwendsel scheppen voor de interventie vaar anderen. Met betrekking tot de naar Marokko gezon den ïtaliaansche vliegtuigen die in Algiers verongelukten, verklaarde de minister dat een onderzoek dienaangaande werd inge steld en dat men zou kunnen begrijpen, dat hij daarover niet meer kon zeggen. In het bijzonder houdt de regeering zich bezig met het Donau-pact en het Middel- landsche Zee-pact, die den vrede zouden verzekeren en de vrijheid der verbindingen. Vervolgens verklaarde Delbos, dat de re geering poogt een einde te maken aan den bewapeningswedloop. Door de fabricatie van oorlogstuig te nationaliseeren heeft Frank rijk reeds een bewijs gegeven van de op rechtheid zijner bedoelingen. Zeeliedenstaking te Antwerpen geëindigd. Aangezien verscheidene zeelieden toch ge monsterd hadden, niettegenstaande de sta king van de zeelieden, heeft het Belgische Vakverbond de staking te Antwerpen opge heven. (Van onzen Londenschen correspondent) De Kanselier van de Schatkist lijdt weer ernstig aan jicht. Lord Hailshaan voelt zich zoo weinig lekker dat hij in bed blijft (zijn toestand wekt echter heelemaal geen zorg). Ramsay MacDonald moest een paar dagen geleden zijn kamer gaan houden. Die Premier moest onlangs een week vacantie nemen omdat hij niet sliep. Minister Eden heeft den laatsten tijd wegens oververmoeidheid ook nog al eens een paar dagen rust moe ten nemen. De opsomming mag doen veron derstellen dat het Britsch Kabinet tennaas- tenbij uitgeput is. Het meerendeel van de genoemde heereai is vijf jaren lang met wei nig onderbreking in touw geweest. Zij moesten al moe zijn voordat het nieuwe Parlement met zijn werk aanving. Het is een zitting geweest van vaak verschrikke lijke spanning en ontsteltenis. Dit begon, af gescheiden van kleinere lasten, op een De- oemberochtend van het afgeloopen jaar toen de heeren ontwaakten en vernamen dat de Fransche pers het Hoare-Laval plan aan de wereld bekend had gemaakt. Alles wat is gevolgd ligt versch in het geheugen. Het is de vraag of lichaam en geest van mannen in de ka-acht van hun leven er tegen gestand zijn. Hoe hevig moeten heeren die naar de zeventig gaan het dan hebben gevoeld. De vraag wordt gesteld of zij het veel lan ger zullen kuhnien uithouden. Velen geloo- ven dat zij het alleen uithouden *flmdait zij geen andere 'jeuze hebben. Niemand heet onmisbaar te zijn. Maar op dit oogenblik schijnt Engeland scbaarsch te zijn aan per sonen, die de genoemdv vermoeide en suk kelende regeerders kunnen vervangen. Baldwin heeft doen weten, in zijn roerende rede voor de Canadeesche oorlogspelgrims, dat zij onder de zo>den van Frankrijk en Vlaanderen liggen. Onder deze omstamdighecMi kan de maand Augustus, die de traditioneele vacantie- maand is, redding brengen. Het herstellend vermogen van rust is groot.... als de rust maar echt is. Verleden jaar moesit de Pre mier te vroeg terug toeeren van zijn vacan tie in Aix les Bains. Nu moet hij zich een verblijf in dat geliefde oord geheel ontzeg gen. Hij blijft in het vaderland om redearen die zeker verband houden met den gespan nen internationalen toestand. Zijn collega's moeten het voorbeeld volgen. Het waiter van Harrogate moet den Kanselier van de Schat kist verlichting geven. Zijn geliefkoosde sport is visschen naar zalmen, waarvoor hij met hooge waterdichte laarzen aan in het water moet gaan staan. Jicht en water verdragen elkaar slecht; dat is te zeggen als het geen water uit de bronaren van Harrogate is; en dat is vischwater niet. Maar Neville Cham berlain zal zeker al tevreden zijn indieai het eeme water het andere neutraliseert in het effect op zijn beenen. Lossiemouth blijft het vluchtoord voor MacDonald; en Yorkshire zal drie vacantie genietende ministers zien. De President van den Board of Trade heeft erfelijk dat sterke gevoel dat de Engelschen, volgens een oude uitspraak van den Poet Laureate Masefield, naar de zee roept. Run- ciman gaat varen over de bai*en. Maar men mag veilig veronderstellen dat hij de vaart zal beperken tot de territoriale wateren. Indien de heeren ongestoord van hun vacantie kunnen genieten mag men hopen dat de absentie wegens ziekte of overver moeidheid zich in den herfst niet zoo vaak meer zal voordoen. A. K. v. R. Hitier weer in Berlijn. Ook kroonprins Umberto gearriveerd. Hitler is Vrijdag uit Munchen per vlieg tuig naar Berlijn teruggekeerd. De ïtaliaansche kroonprins, Umberto, is ook Vrijdagmiddag met een speciaal vlieg tuig op het vliegveld Tempelhof geland. Hij werd o.m. ontvangen door den minister van buitenlandsche zaken. Von Neurath, en de leden der ïtaliaansche ambassade, benevens door dien Italiaanschen minister van finan ciën, die thans in Berlijn vertoeft evenals den Italiaanschen minister van propaganda. BOM WONDT VIJF AGENTEN IN BRITS CH-INDIë. LUCKNOW, 31 Juli. Vijf agenten van politie werden vandaag gewond door het ontploffen van een bom, terwijl zij bezig waren arresta ties te verrichten in verband met een ver boden Mohammedaansche processie. MILITAIRE AUTO IN BOHEMEN VERONGELUKT. Twaalf ernstig gewonden. PRAAG, 31 Juli. (ANP) Een militaire auto is op weg naar Novi Bitscof verongelukt. Twaalf soldaten zijn ernstig gewond. Dr. Schuschnigg in Italië geweest? Ontmoeting tusschen hem, Mussolini en Hitier tegengesproken. De Romeinsche bladen melden, dat Schusch nigg eenige dagen rust heeft gehouden nabij Triest in Grado, waar hij Zondag was aan gekomen. Hij had zich ih zijn hotel laten in schrijven als Kurt Schmidt Donderdag zou hij weer vertrokken zijn. Voorts geven de bladen onnauwkeurige bijzonderheden over Musso lini, die thans in de Romagna is. Woensdag avond en Donderdag deden geruchten de ronde, dat Mussolini Schuschnigg in de om geving van Triest zou ontmoeten, evenals Hitier. Het gerucht werd officieel tegen ge sproken, Vaderlandsche front betoogt tegen het Nazi-incident. Zermatto spreekt tot 110.000 Oostenrijkers. WEENEN, 31 Juli. (Reuter/ANP) Ten toe ken van protest tegen de nationaal-socialis- tische betooging tijdens de Olympische fak kelplechtigheid hebben 100.000 inwoners van Weenen en 10.000 leden van het Vaderland sche front uit beneden-Oostenrijk onder aus piciën van het vaderlandsche front een be tooging gehouden rondom de regeeringsge- bouwpn Onder-staatssecretaris Zermatto, secretaris-generaal van het Vaderlandsche front, hield een rede tot de menigte waarin hij zeide: „wij herhalen dat het Nationaal - soeialisme in Oostenrijk een kwestie is die slechts Oostenrijk aangaat. Een kwestie, die wij zullen oplossen in den geest van Doll fuss. Er zijn nog verraders op zekere officieele pos ten. Wij zullen een opruiming houden, die noodig is." ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De vreemde vogel voert vijandige plannen in zijn schild. Voordat Thijs er op bedacht is heeft het booze dier hem al verraderlijk aange vallen. Thijs is volkomen overrompeld en krijgt geen gelegenheid zich te weer te stellen. De vogel gooit Thijs tegen den grond en keert het arme beertje vervolgens met één ruk om. Daarna gaat het dier rustig' op Thijs' rug zitten. Thijs voelt de scherpe klauwen op zijn huid. Dit bosch is toch werkelijk vol griezelige dingen. Maar wacht 'si De vogel gaat iets tegen Thijs zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6