Cricket in Engeland. HONKBAL WIELRIJDEN Sylvère Maes wint den Tour de France. Nieuwe Uitgaven MAANDAG 3 AUGUSTUS 193S HAAREEM'S DAGBUS D" 9 Ned. Elftal-Free Foresters. Ëen zeer slechte wedstrijd, die den tweeden dag door regen werd bedorven. Slechts een paar lichtpunten In den Zater dag en Zondag op het prachtige Rood en Wit terrein gespeelden internationalen wedstrijd zijn een extra vermelding waard, waarbij wij in de eerste plaats de uitstekende eerste in nings noemen van den V.R.A.-speler, W. Glerum, die dan ook de eenige is geweest, die een score van eenige beteekenis maakte. Ook hij was overigens niet geheel onfortuinlijk en vooral het begin was eenigszins weifelend. Na zijn 50 te hebben vol gemaakt, werd hij op silly mid-on op onbegrijpelijke wijze van een hoogst eenvoudigen bal gemist en nog wel door de briljanten fielder Short. Onmiddellijk hierna dient de Engelschman Ballance genoemd te worden, die in de gully wonderen deed en bijv. van Stuyvenberg uit- ving op een wijze, die waarschijnlijk zeer weinigen hem zouden kunnen nadoen. Dan beide wicketkeepers met den Engelsch man Boddington als beste; zijn stumpen. van Terwiel was een juweeltje. Ook De Beus deed achter de palen uitstekend werk; hij maakte met een paar goede vangen evenzoovele slachtoffers. Het fielden was bij beide partijen zeer goed verzorgd; Hugo van Manen gaf in de eerste Engelsehe innings een extra nummertje weg door een hard naar hem toe geslagen bal in de vaart op te pikken en ineens in het wicket te gooien, waardoor Boddelington kon ver trekken Ook het bowlen bij beide partijen stond op voldoende hoog peil. Bij de Hollanders waren het A. Terwiel, L. Sodderland en Max Jansen, die de batsmen voortdurend in moeilijkheden brachten. Het batten was van beide partijen een vol komen teleurstelling: het peil was dat van een zeer matigen Bollandschen eerste klas wedstrijd; vooral de Free-'Foresters, van wie ongetwijfeld goede dingen verwacht zullen zijn, vielen in dit opzicht sterk tegen. En dan bij dit alles een geweldige fout van de Hollandsche batsmen, die met 146 tegen 120 een voorsprong van 26 runs op de eerste innings hadden behaald. Voor de tweede innings waren Zondagmor gen blijkbaar orders gegeven voor snel scoren Dit op zichzelf is begrijpelijk met het oog op een mogelijke overwinning', maar de manier waarop dit tegen den toch zeer goede Engel- schen aanval geschiedde, was onbegrijpelijk; inplaats dat de Hollandsche batsmen zich eerst even behoorlijk inspeelden en dan den bal trachtten goed te raken en met harde lage slagen probeerden punten te maken, werd er maar in het wilde weg op los geslagen met het van zelf sprekende resultaat: een regelmatige en helaas zeer snelle wicketval; voor 73 hadden alleen een beurt gehad; de slowbowler Baliance had met 4 wickets voor 15 runs een flink aandeel in de opruiming genomen, de wild slaande Hollanders waren gewillige slachtoffers voor hem. De regen red de het Nederland sch elftal van een onder de gegeven omstandigheden zekere en volkomen verdiende nederlaag, Eén staaltje van Engelsehe vasthoudend heid dient vermeld: In de eerste innings van de Nederlanders (Terwiel en Glerum waren samen) bowlde Burrough op Terwiel, die een ongelooflijk harden lagen bal naar den bowler terugzond, dien deze stopte met zijn rechterhand. Het was een kans voor een vang, maar een vrijwel onmogelijke. Zijn hand was natuurlijk geblesseerd, Burrough bowlt echter door op Glerum, dis nog steeds tusschen de wickets aanwezig en flink ingespeeld is. En nu de wijze waarop deze taais Engelschman doorbowlt: nog drie ballen en de laatste, een prachtbal, neemt Glerum's wicket! Zeldzaam fraai. Na Glerum heben Van Manen, Max Jansen en ook Terwiel in beide innings een tiental runs gemaakt. Na Glerum met zijn 66, volgde de Engelschman Hawaii die29 runs maakte, daarna 18 van Burrough en Ballance en 17 van Terwiel; ziedaar de batting prestaties: zeer povertjes! Neen, dat was aan beide zijden heel slecht. EERSTE DAG De Engelsehe aanvoerder K. B. Stanley wint den toss en verkiest tegen de gewoonte in: fielden. Te tien minuten voor 12 openen W. Glerum en A. M. J. de Beus op het bowlen van Nevin- son en Burrough de Hollandsche innings. Na een eenigszins onzeker begin op den harden, zuive ren aanval komt vooral Glerum er I langzamerhand goed in; hij is het dan ook voornamelijk, die de score omhoog brengt. Als er 29 runs zijn, gaat De Beus l.b.w. Nevin- j son voor 9 en nog geen 5 runs hierna I verdwijnen Wittebol en Van den Bosch (met den eersten bal!), beiden voor nul, de eerste op Nevinson door Hazlerigg in de slips gevangen, de tweede door Bur rough gebowld. Voor de lunch valt dan nog (nadat even voor den regen is gestopt) het wicket van Max Jansen, voor 9 door Brodhurst van een full pitch op Hazlerigg gevangen. Met den stand van 4 voor 63 gaat men aan de lunch. (Glerum 33 en v. Stuyvenberg, die niet on aardig speelde 8 niet uit). Na de hervatting wordt van Stuyvenberg spoedig op vorengenoemde prachtige wijze door Ballance op het bowlen van Nevinson gevangen. Mr. H. van Manen verleent aan Glerum dan een tijdlang goeden steun, doch als hij 11 runs heeft, wil hij een bal van den fastbowler naar leg ranselen, waarbij hij den bal mist. zoodat deze via zijn bat in het wicket be landt. Stolk, wiens keuze niet gerechtvaardigd bleek, verdedigt het voor hem zeer lastige bowlen uitsluitend en wordt dan na 5 runs achter het wicket gevangen op denzelfden bowler, die er ook in slaagt, Van der Togt voor 2 runs weg te werken (8 voor 114). Terwiel brengt het met Glerum samen t' 130; een zeer nuttige stand, waarna Gleru: wordt gebowld. Ook het laatste wicket levei nog een 16 tal runs op. dank zij ingrijpen batten van den V. O. C. lefthander, die er on genadig op los ranselt. Met zijn persoonlijk score op 17 stumpt Boddington hem op Bur rough op onnavolgbare wijze, zóó vlug en rustig, dat Terwiel uit was voor men het feit I had gerealiseerd. L. Sodderland bleef met 3 runs not out. Glerum Totaal Holland, inclusief 16 extra's: 146. De beide fastbowlers Nevinson en Burrough hadden met 5 voor 58 en 4 voor 39 den Neder- landschen batsmen het noodige ontzag inge boezemd. Het is dan juist tijd voor de thee, zoodat na deze pauze de Engelschen naar de wickets trekken met A. Hazlerigg en R. A. Boddington op het bowlen van A. Terwiel en L. Sodder land. Vooral Terwiel blijkt zeer snel te zijn, snel ler dan wij hem tot dusverre zagen. Als er 14 runs bijeen zijn, verdwijnt een zeer mooie off-break van Sodderland in Hazlerigg's palen, die voor 3 kan verdwijnen. Laatstge noemde heeft op dezen toer niet veel succes gehad en in totaal in 6 innings slechts 22 runs gescoord. Op 36 is de prachtige ingooi van Van Manen oorzaak dat Boddington voor 13 punten run out gaat en op hetzelfde totaal heeft Terwiel succes als Van Stuyvenberg Burrough voor 18 in de slips vangt. Dr. Max Jansen, die in den aanval is ge bracht, zorgt er voor, dat Parole (l.b.w. voor 2) en Brodhurst (15) nog voor het einde van den eersten dag verdwijnen en ook Short wordt nog door hem weggewerkt als W. van den Bosch dezen voor 8 in de slips vangt. Bij het opbergen van de stumps zijn er dan door de Free Foresters 102 runs gemaakt, ech ter voor het verlies van reeds 6 wickets, zoo dat de Nederlanders er niet slecht voorstaan. Howell met 28 en Ballance met 11 bleven ongescheiden. TWEEDE DAG Zondagmorgen elf uur wordt de wedstrijd voortgezet met het vervolg van de 1ste in nings van de Free Foresters, die reeds op 106 hun zevende wicket verliezen, als Willem van den Bosch zijn tweede vang doet en Sodder land zijn tweede wicket bezorgt. Howell kon voor een harde 29 runs reeds spoedig naar de kleedkamer teruggaan. Op 118 vangt De Beus ook Ballance (18), aan Terwiel thans hierme de zijn tweede wicket gevende. Gilmer maakt er 7, waarna De Beus we derom een goede vang achter de palen doet, nu op Sodderland (9—120). Nog op hetzelfde totaal bowlt Terwiel Capt. Stanley zeer mooi voor 0. Zeven extra's kwamen in deze innings voor. Max Jansen had met 3 voor 21 de beste cij fers. De Hollandsche bowlers en fielders hadden een uitstekende prestatie geleverd, door de Engelschen 26 runs onder hun eigen totaal uit te krijgen, een zeer slecht resultaat voor de Free Foresters, van welk touring-team wij over het algemeen veel beter werk met het slaghout gewend zijn. Het Nederlandsch elftal begint dan nog vóór 12 uur aan de tweede innings, waarover we al meer dan voldoende geschreven hebben. Laten we volstaan met de vermelding dat Glerum wederom topscorer werd, ditmaal met 14 runs! Het was heel slecht. Nadat met de lunch reeds 7 wickets waren gevallen voor slechts 53 runs, was het daarna spoedig afgeloopen. Max Jansen liet nog eeni ge goede slagen zien, doch bracht het, evenals Wittebol, niet verder dan 10. Voor de Engel schen maakt Hazlerigg dan nog 7 runs en dan maakt de regen een einde aan deze droeve en saaie vertooning, den wedstrijd onbeslist la tende. Als de Hollanders in September tegen het zeer sterke Engelsehe eerste klasse prof-team Kent een eenigszins dragelijk figuur willen slaan, zal de Ned. Elftal Commissie met een heel ander team voor den dag moeten komen, dan met deze zeer zwakke combinatie. NEDERL CRICKETBOND. Hermes-D. V. S.—V. V. V. De eenige voor Zondag vastgestelde eerste klas wedstrijd is geëindigd in een draw. Her mes 138, V.V.V. 23 voor 2. Bij dezen stand moest de wedstrijd wegens regen gestaakt worden. Ealing C. C.R. G. Ingelse XI. De tegenpartij, die het Hollandsche touring- team in dezen wedstrijd tégenover zich kreeg, bleek veel sterker, dan die van de beide vo rige dagen. De gastheeren wonnen ook nu weer den toss en kozen batten op een hard .wicket. De batsmen ven de Ealing C. C. scoorden in een vrij snel tempo zonder dat de bowlers eenig succes konden boeken. Tot overmaat van ramp werd het toch al niet sterke bowlen van de touringside nog verzwakt, doordat Cham bers een spier verrekte en van verder spelen af moest zien. Na 3!/2 uur spelen sloot de Engelsehe cap tain de innings toen het totaal 215 voor het verlies van 5 wickets was geworden. Voor Ealing scoorden Buil 59, Baker 38 en Ingram 50. De bowlingcijfers waren: Judge 3 voor 66, Chambers 1 voor 27, Beijers 1 voor 51 en v. d. Eb 1 voor 59. In den resteerenden tijd, ongeveer 7 kwar tier, mochten de Hollanders hun kunnen la ten zien, maar behalve Beijers met 29 en Kleefstra met 16 brachten zij er niet veel van terecht. Toen de tijd verstreken was, waren er 103 runs voor het verlies van 9 wickets, zoo dat aan de Engelschen de overwinning niet ontging. Het totaal was echter nog vrij be hoorlijk gezien het feit, dat zoowel Thomson (4 voor 48) als Ingram (4 voor 26) regelmatig voor Middlesex, 2nd XI bowlen en reeds me nigmaal erin geslaagd waren sterke Londen- schc Clubteams voor 50 tot 80 runs aan den kant te zetten. Zoo bleek dus achteraf de draw nog een heel goed resultaat. Het Nederlandsch Elltal. Een slechte wedstrijd aan de Spanjaardslaan. De wedstrijd Nederlandsch Elftal—Free Foresters is in een draw geëindigd, maar reden tot voldoening over dit gelijke spel ontbreekt volkomen. De regen heeft het. be werkt. Toen die een eind aan den wedstrijd maakte was er nog drie uur speeltijd en haddein de Engelschen nog maar 93 runs te maken, met al hun wickets in handen, om te winnen. Hoewel 't elftal der Free Foresters als batting-team niet beter dan het Neder landsch Elftal was had het deze gemakke lijke opgave vrijwel zeker kunnen volbren gen. Met het noodige geduld was het ze kei- gelukt. Het Nederlandsche Elftal bezit trou wens geen slowbowlea-, hetgeen in deze om standigheden veel waard geweest zou zijn en men mag zich met twijfel afvragen wat er van de ontmoeting met de Harrow Wan derers terecht moet komen. Het Hollandsche fielden is goed gebleken, met inbegrip van de Beus' uitstekende wicket keepen, en bowlers als Sodderland en Terwiel hebben hun reputatie gestamd ge daan. maar* er is in ons bowlen veel te wei nig afwisseling en misschien is dat wel de hoofdoorzaak, dat het Nederlandsche batten in de laatste jaren achter-uit inplaats van vooruit schijnt te gaan en dat batsmen als Van den Bosch, van Manen, ja zelfs Glerum minder bestand blijken tegen den aanval der Engelsehe touring-teams dan vroeger. In Nederland's tweede innings, die slechts 73 runs opleverde terwijl alleen Nevinson zich dieed kennen als een bowler van bijzondere klasse en die Engelschen nog eenige vangen misten ook, slaagde geen enkele Hollandsche batsman er ook maar eenigszins in. zich in te spelen. Wel beproefde men haastig te sco ren, een tactiek die niet gerechtvaardigd scheen, en stak naar ballen buiten de off- stump die, half-geraakt, in handen der slips terecht kwamen. Het was rondweg gezegd een slechte wedstrijd van het Nederlandsch Elftal dat zijn voorsprong van 26 runs in die eerste innings (146120) ook feitelijk slechts te danken had aan een batsman, Glerum, d!ie daarin 66 scoorde, Als batting-team faalde het elftal ook toen reedis Velen verwonderen er zich over- dat bij die samenstelling van dit elftal een -middelma tige jonge kracht al-s Stolk (Hermes) is op genomen en dat batsmen als mr. P. Labou- chère van die Stichitsohe, die als regel tegen Engelsehe teams goed speelt en die boven dien een verdienstelijk slowbowlea- is en P. Lammerts van Bueren (Rood en Wit) die in dit seizoen buitengewoon in vorm is en tot dusver met een gemiddelde van bijna 40 heeft gespeeld, geen kans hebben gekregen. Maar buiten de vraag der samenstelling van het elftal doen zich ongetwijfeld thans groo t-er problemen in het Nederlandsche cricket voor. die opgelost- zullen dienen te worden om het weer op het peil van eenige jaren geleden te brengen. De eerste dag van de Zaterdag begonnen wedstrijden die alle 17 counties in het veld zouden brengen, ging grootendeels alweer wegens regen verloren. De wedstrijden waarin nog gespeeld kon worden zijn: Lancashire 1906 tegen Yorkshire. Gloucester 148—5 tegen Hants. North^nts 168 tegen.Leicester 183. Surrey 5—0 tegen-Notts 174 (Daley 549). Derbyshire staat er.in.de 1ste innings 80- (Tate 5—30) slecht voor tegen Essex 102—4. Middlesex heeft een bijzonder sterk team tegen Sussex in het veld gebracht. Er konden slechts 2 ov-eirs gebowld worden. Middlesex 9—0.. H. H. C.—Blauw Wit (6—8) H.H.C. was gehandicapt wegens het niet medespelen van haar eersten honkman Heu vel Reynders. De verzwakking van de H.H.C.-ploeg deed zich het meest gevóelen op het tweede honk. waar invaller Freymuth stond. Deze had geen gelukkigen dag; hij kostte H.H.C. in totaal drie punten, wat tenslotte de nederlaag voor H.H.C. beteekende. Toen H.H.C. de eerste innings gespeeld had, leek het er veel op, dat zij een betrekkelijk ge makkelijke overwinning zou behalen. Hoewel er slechts twee honkslagen werden gegeven, kwamen vier H.H.C.'ers binnen. Dit kwam hoofdzakelijk door slecht veldwerk van Blauw wit. In de volgende innings herstelde Blauw Wit zich. Toen er twee honken bezet waren, sloeg Boscher een pracht twee honkslag, waar op twee spelers binnen kwamen. Toen Dam man hierna een zacht tikje gaf, kwam hij wel veilig op het eerste honk, doch Boscher werd bij de thuisplaat uitgetikt. Nu sloeg Rietbergen een eenvoudigen vangbal naar Freymuth. die miste, waarop Damman thuis kwam. Als Riet bergen dan het tweede honk tracht te stelen, sneuvelt hij door een mooien aangooi van J. Baas. Deze innings heeft Blaüw-Wït drie pun ten opgeleverd. In de volgende drie innings scoort H.H.C. slechts een punt. Blauw-Wit gaat in de tweede en derde innings voor nul aan den kant. doch in de vierde scoort zij drie punten. Toen er reeds twee Blauw-Witters uit waren en drie honken bezet, sloeg Damman een hoogen bal, dien Freymuth zeer gemakkelijk had kunnen vangen, doch hij miste en twee spelers pas seerden de thuisplaat. Direct hierna kreeg Rietbergen drie slag. Blauw-Wit had dus de leiding. (65). In de vijfde, zesde en zevende innings kwa men slechts twaalf H.I-I.C.'ers aan slag. Het werpen en veldwerk van Blauw Wit was prima; geen H.H.C.'er zag dan ook kans om thuis te komen. Bij Blauw-Wit kwamen 17 spelers aan slag; het zat de Amsterdammers niet mee. Tot twee keer toe viel ae derde nul. toen aile honken bezet waren; deze drie innings brachten slechts één punt op. Wanneer beide partijen in de achtste innings een punt aan haar totaal toevoegen, is de stand 86 in het voordeei van Blauw-Wit. waarna H.H.C. onder groote spanning voor het laatst „in" gaat. D. Baas gaat- uit op drie slag, waarna Mol! een twee honkslag slaat, doch Pijnakker sneuvelt op het eerste honk en als Hartog Sr. dan een vangkans aan Boscher geeft. wordt deze geaccepteerd. Blauw-Wit heeft verdiend gewonnen. De cijfers der innings zijn: H.H.C. 1 4-1-0-0-0-0-0-1-0 totaal 6. Blauw-Wit 1 3-0-0-3-0-1-0-1-* totaal 8. v. v. G. A.—E. D. O. (5—15) Hoewel het werpen bij E.D.O. zeer matig was, had Schijvenaar toch succes. Niet minder dan acht ballen werden er gevangen, waar van zes in het binnenveld. Besanger, de pitcher der G.A., was er niet erg in. Hij gooide zes maal vier wijd en vier maal drie slag. Tot aan de vijfde innings gaat de strijd ge lijk op; dan is de stand 2—4. Dan gaat V.V.G A. drie maal voor nul uit. In de zesde innings boekte E.D.O. nog een dubbel spel. E.D.O. legt er dan geducht het hout op. Als de zevende innings voorbij is heeft E.D.O. een veiligen voorsprong genomen (211). In de achtste innings komt V.V.G.A. even los. Van de negen spelers, die aan slag komen, geven er vier een honkslag en één krijgt vier wijd. Toen eindelijk de derde nul viel, waren drie spelers de thuisplaat gepasseerd. Ook E.D.O. liet zich in deze innings niet on betuigd; door drie honkslagen en twee fou ten in het veld scoorde zij vier punten. Toen ED.O. voor het laatst aan slag ging was deze innings spoedig afgeloopen. Ook de gemeente-ambtenaren wisten in hun laatste beurt niet meer te scoren. De cijfers der innings zijn: E.D.O. 2-0-0-2-4-0-3-4-0 totaal 15. V.V.G.A. 1-0-1-0-0-0-0-3-0 totaal 5. HaarlemAjax (257) In de eerste drie innings werden er door Ajax zeven fouten gemaakt en hoewel Haarlem maar één honkslag had gegeven, leverden deze drie innings negen punten op. Voor Haarlem stond Veenhof weer eens op de werpplaat. In de eei-ste innings had hij succes door twee maal drie slag te gooien, doch toen in de tweede innings ae honken door vier wijd vol kwamen, liet hij zich vervangen door Blom- vliet. die den wedstrijd verder uitgooide en met succes. Hij gooide 10 maal drie slag en 3 maal vier wijd. Toen na drie innings de stand 93 was kwamen de Haarlemmers aan slag eerst goed los. Ajax, dat in het veld nog maar enkele fouten maakte, kon door het geweldige slaan van Haarlem niet beletten, dat de score regelmatig steeg. Aan den anderen kant werd de score door Haarlem laag gehouden en toen na zeven innings de speeltijd verstreken was, stond Haarlem ver voor. De cijfers der innings zijn: Ajax 1 0-3-0-2-0-2-0 totaal 7. Haarlem l 4-2-3-4-1-6-5 totaal 25. De verdere uitslagen zijn: D.E.V. 1 4- 5-1-4-2-0-3-3-3 totaal 25. ED.O. 2 3-11-0-0-0-0-2-2-2 totaal 20. AF.C. 1Haarlem 2 (28 gestaakt). De wedstrijd De Duvianen 1—H.H.C. 2 werd, nadat er eenige innings gespeeld waren, ge staakt. De regen was hier spelbreker. Door de overwinning van AM.V.J. 1 op Shell 1 (27—15) zal R.C.H. 1 haar laatsten wedstrijd moeten winnen, willen de Haarlem mers aanspraak maken op het kampioenschap. DE INTOCHT DER LANDEN IN HET STADION TE BERLIJN. Men Ziet de Zwitsersche ploeg met den beroemden vendelzwaaier Hug. Albert v. Schendel No. 15. Middelkamp No. 23. Ant. v. Schendel No. 32. Uit Vire: De voorlaatste étappe leidde van Angers naar Caen over 259 K.M. Het tweede gedeelte van deze étappe, van Vire naar Caen over 55 K.M., was weer een rit tegen het hor loge. De sti-eek. waardoor de eerste ronde ging was niet gemakkelijk; de renners moesten door een heuvelachtige streek, welke soms zelfs eenigszins bergachtig werd. Maar wie de reus achtige Cols van de Alpen en de Pyreneeën achter den rug heeft, heeft geen angst voor het beklimmen van dergelijke heuvels. In een kalm tempo draaide het geheele peloton achter elkaar aan. Vlak voor het einde van het tra ject schoten eenige onafhankelijken naar voren, waarbij zich ook de Franschman Le Greves bevond, die in de eindsprint gemakke lijk won in 7 uur 38 min. 20 sec. Achtereen volgens kwamen toen binnen de onafhanke lijken Thietard Bertocco, Ducazeaux. Mar- caillou. dan de Belg Neuville. terwijl vervol gens alle overige renners (waaronder ook Mid delkamp en de gebrs. Van Schendel) in den- zelfden tijd als de winnaar de eindstreep pas seerden. Het 55 K.M. lange traject van Vire naar Caen werd dus tegen het horloge gereden. De Franschen, die verrassend goed reden, wonnen ditmaal dezen rit voor de Belgen. De Franschen hebben er 1 min. 4 sec. sneller over gereden, dan de Belgen. Van de groep, waarin ook de Nederlanders zaten, was het wederom Middelkamp die de snelste bleek, ter- i wijl Albert en Anton van Schendel in den 'zelfden tijd binnen kwamen, resp. als 11e en 12e. Sylver Maes wint den strijd. Sylver Maes heeft gewonnen! Van de ne gende étappe heeft de Belg- de ge.le trui aangehad en geen enkele maal heeft hij deze weer moeten uittrekken. Schitterend heeft, hij geredeai en het is ongetwijfeld de beste en sterkste renner, die dezen 30sten mon ster-rit ror. 1 Frankrijk heeft gewonnen. Van onze landgenooten heeft. Gijsen moe ten opgeven. Buitengewoon moedig heeft hij in het begin gereden, doch tenslotte bleek deze krachttoer wel te zwaar voor hem Albert van Schendel, heeft het er van onze landgenooten het beste afgebracht. Steeds was hij een van de besten en dat deze x-en- ne.r. die nog nooit in een ronde van Frankrijk heeft meegereden, de vijftiende Dlaats in he; algemeen klassement heeft weten te ver overen, stempelt hem tot een rijder van bij zondere klasse. Middelkamp heeft in deze ronde bewezen, ook een groot renner te zijn. Dat hij in de toekomst van zich zal doen spreken, staat vast. Anton van Schexxdel heeft het er minder goed afgebracht. Toch blijft ook zijn rijden een wel zeer bevx-edigende prestatie; onge twijfeld zal ook hij van deze ronde geleerd hebben, wat tenslotte ook zijn voox-deel heeft. De laatste étappe, welke Zondag were ver reden, voerde van Caen naar Parijs over een afstand van 234 K.M. Toen ae renners in Parijs aankwamen, stonden de toeschouwers vele rijen dik om ze toe te juichen. Als eerste kwam de Luxemburger Merscn binnen, met een tijd van 7 uur 7 min. 50 sec. Onder groot enthousiasme kwamen daarna de overige renners binnen en toen de eind uitslag werd bekend gemaakt en de ren- ners hun eererondje reder.werd hun door 50.000 toeschouwers een donderende ovatie gebracht. Het landenklassement- luidt: 1 Beigit'. 2 SpanjeLuxemburg, 3 Frankrijk. 4 Neder land, 5 Zwitsex-land. Door veld en beemd, door Rinke Tol man en J. I. van Schaick. Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. „Het is misschien wat onwijs en kinderach tig .om te schrijven over een natuuronder- werp, terwijl zooveel groote en ernstige ge beurtenissen in het leven der menschen van alle kanten onze aandacht vragen", zegt één der schrijvers ergens in dit aardige boekje dat dezer dagen bij J. H. Kok te Kampen ver scheen. „Maar", zoo voegt hij er onmiddellijk zelf aan toe, „wanneer heeft mexx ooit zoo'n trek naar buiten waargenomen, als juist in de laatste jaren? En heeft de mensch geen recreatiegelegenheid noodig juist dan, als vragen en zorgen van alle zijden op hem af stormen? Ik prijs mij gelukkig bij het opzoe ken daarvan zijxi gids te xnogexx zijn". Nu, we hebben in de beide schrijvers, wier namen op dit gebied niet onbekend zijn. een paar uitmuntende en ter dege kundige gidsen getroffen. Gidsen, die het terrein, waarin ze ons rondleiden zelf door en door kennen, en die ons zoo tei-loops een massa aardige en interessante dingen weten te vertellen. Het heele jaar door nemen ze ons mee naar buiten en laten ons al keuvelend allerlei zien, dat ge zonder hen waarschijnlijk ongemerkt voox-bijgeloopen zoudt zijn. Het is juist in de simpele dingen dat de natuur vaak een ver rassende schoonheid ten toon spreidt. Ds. van Schaick, van wien de eerste serie ar tikeltjes is waarom staat dat eigenlijk ner gens vermeld? neemt ons mee naar zijn ge boortestreek. het Kampereiland, een der mooiste vogelgebieden van ons land. Hij laat er ons ae geheimen van het rietmoeras zien, waar de kiekendieven hun hox-st- hebben, en de geheimzinnige roerdompen. Waar de ka- rekieten hun kunstige nestjes tusschen een paar rietstengels hebben gevlochten en waar het zeldzame woudaapje broedt. Maar lxij neemt ons ook mee naar de Beer. het onverge lijkelijke vogeleiland, waarvan hij ons het wisselend uiterlijk onder de wisselende jaar getijden toont. We peinzen mét hem over het raadsel van den vogeltrek en slaan mét hem de drommen vogels gade, die elk Jaar weer den langen, gevaarvollen weg afleggen, naar een onbekend doel. waarvan we nog maar zoo weixxig weten. Mét hem zwerven we langs de kusten vaxx het wintersche IJsselmeer, waar van we een stukje willen citeeren: „Ik zette den punter met den kop op een biezenpol. stak een pijp op en wachtte. Dat wachten werd rijkelijk beloond. In de verte, over land. kwam een groote troep vogels aan. Ze maakten zich los uit de winternevels en naderden snel. Ganzen, naar ik dacht. Maar wat voor ganzen? Ze hadden veel wit, opmer kelijk veel wit; steeds meer wit, hoe dichter ze kwamen. Ze waren heelemaal wit. Zwanen! Mijn kijker beefde in mijn hand. Zwanen, vierentwixit-ig bij elkaar. Roepend met gerekte halzen trokken ze over, van onderen door de schaduw grauw, van boven stralend, hel stra lend tegen de wazig-blauwe lucht. Ze waren als boodschappers van het licht. Het was, als of ze op hun machtige vlerken het licht weg- droegexi naar andere, donkere oorden lang keek ik ze na en toen ze reeds lang uit het gezicht verdwenen warexx, voerden ze nog mijn gedachten mee, naar verre horizontexx en xiaar hooge hemelen". Rinke Tolman, tot voor kort redacteur van de Wandelaar, neemt ons mee naar andere streken. Naar de omgeving van zijn woonplaats Soest, naar het Twentsche heuvelland en naar Lekkerkerk. Origineel is ook een spoorreis te voet, van Soest naar Aixisterdam. Daarbij zijn het naast de vogels en de planten vooral de vlinders, de „geschubde wiekelaars", zooals hij ze zelf ergens noemt, die z'n aandacht hebben. En dat is vex-heugend omdat er over dit on derwerp, dat toch zoo buitengewoon boeiend en onderhoudend kan zijn, maar weinig ge schreven wordt. Dat Rinke Tolman dit on derwerp op prettige en boeiende wijze naar voren weet te brengen, bewijst wel het vol gende fragment: „Daar zullen straks de vlinders op afstui ven, als de laatste roodborst zijn lied geëin digd heeft en de vleermuizen de vliegzeiltjes spannen boven een blanke, dauwende we reld! Want de gryze avond en de nacht, wan neer de zandoogjes en blauwtjes, de dikkop- jes en hooibeestjes, de witjes en heivlinders met* toegeslagen vleugels rusten tegen bloem en stengel, is de tijd dat de uilen, de spanners en zoovele vlinders meer dwarrelen boven de stille aarde. Het zijn er zoovele: tientallen, honderdtallen: appelgroene bonte Orionuilen, de vlinders van de wilgenhoutrupsen, met edele zilvei-kleuren van den berkestam, zwarte meter toren koppen, die een prachtig voorbeeld van melanisme zijn, wapendragers, die in ruststand berkentakjes nabootsen, gam ma-uilen met het mooi ingelegde toeken van zilver, kameeltjesvlinders, die voortgekomen zijn uit de poppen van bult-dragcnde x-upscn, klaverblaadjes, met elegant Ingesneden vleu gels, wit-donzen basterd-satijnvlindex-a. Ik kan exx mag ze niet allo opsommen. Maar de vleermuis heeft geen oog voor al dit vormen- en kleurenschoon. Zij nipt de aviators weg uit de lucht en de egel, die geheimzinnig door de dichte bloemen en struiken der tuinen schui felt, verklaart er ook menig stuk nuchterlijk tot buit. Den volgenden dag ligt het tuinpad met, rijkgekleurde wiekjes bezaaid Maar daarnaast zijn het ook de vogels, die schrijvers aandacht hebben en in een serie voortreffelijke vogelschetsjes bewijst hij dat hij ook dit onderwerp onder den knie heeft. Een groot aantal foto's, waaronder werke lijk heel fraaie, licht den tekst op prettige wij ze toe en verhoogt de aantrekkelijkheid nog van dit aardige boekje. Litterair heeft een boekje als dit, uiteraard natuurlijk weinig waarde en al is de stijl soms hier en daar een beetje gewx-ongen, het ge heel vormt een werkje, dat z'n weg wel vin den zal. Ik hoop dat het vooral veel in han den komt van hen, wier oogen nog geopend moeten worden voor alles, wat ons eigen landje aan natuurschoon en natuurgenot kan bieden. KO ZWEERES

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7