Öêympsée Sfteêek OSENDARP WINT WEER EEN DERDEN PRIJS Dames-athletiek. Zeilen. Schermen. Gewichtheffen. Het Hockey-tournooi. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1938 HA'SEEE it'S DAGBESD S Owens verovert zijn derden Olympischen titel Fraai succes voor onzen zeiler Kagchelland. Mej. Ter Braake in de finale 80 M. horden. et is wederom de Hagenaar Osendarp geweest, die er voor gezorgd heeft, dat de Nederlansehen sportlief hebbers reden tot juichen kregen. Hij werd in de finale 200 M. hardloopen No. 3, waardoor hij weer een derden prijs heeft gewonnen. En bij de Dames-athïetiek heeft onze landge- noote mej. Ter Braake zich in de fi nale 80 M. horden voor dames ge plaatst. Ook was het een groote dag voor onzen landgenoot Kagchel land, die bij de zeilwedstrijden No. 1 werd in de jollenklasse; Bob Maas werd No. 2 in de starklasse. Van Beveren. Het is gisteren een zeer succesvolle dag voor Nederland geworden. Osendarp heeft zijn fraaie prestatie van het nummer 100 meter hardloopen herhaald: hij is derde ge worden op de 200 meter achter den weerga - loozen atlhleet Owens en diens landgenoot Robinson. Een tweede bronzen medaille voor Osen darp, voor Nederland. En wederom in een nummer, dat met uitzondering van de 100 meter als een der zwaarste mag worden genoemd. Osendarp heeft over duidelijk aangetoond, dat hij op de kor te afstanden Europa's beste looper is. Me nigeen heeft misschien op een tweede plaats op de 200 Meter gehoopt. Maar onbetwist baar heeft hij in Owens en Robinson zijn meerderen moeten erkennen. Ongelooflijk snel is het gegaan, deze fi nale. waarin Owens een tijd van 20.7 sec. noteerde, hetgeen een nieuw Olympisch re cord beteekende en dat slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord van Locke lag. Osendarp is overigens een athleet van extra klasse; een die in korten tijd hard, heel hard gewerkt, getraind heeft om het zoover te brengen. Owens, met zijn drievoudig Olympisch kam pioenschap, staat daar echter nog boven; hij is een wonder-athleet, heeft een physiek. dat in de eerste plaats door de groote gaven der natuur tot phenomenale prestaties in staat is. Onmiddellijk na Osendarp moeten wij Van Beveren noemen. Deze is niet van de klasse als Osendarp, maar om het tot de finale te brengen in een dergelijk sterk in ternationaal gezelschap, wijst toch wel op groote capaciteiten. Hij heeft het tot de zes de plaats gebracht. Zijn groote verdienste is geweest, dat twee Nederlanders onder de laatste zes kwamen; dat het overwicht van Amerika niet te groot werd. Een groote teleurstelling vormde het loo pen van mej. Doorgeest. Wij zullen het maar wijten aan haar weinige internationale rou tine, want anders kunnen wij haar misluk ten loop op de 80 meter horden niet verkla ren. Haar start- vooral was zeer slecht. Zij werd niet eens voor de halve beslissingen ge plaatst. Beter deed mej. Ter Braake het. Niet al leen bereikte zij den halven eindstrijd, doch •daarin wist zij met een andere concurrente de eerste plaats te bezetten, waardoor zij zich voor de finale klasseerde. Haar tijd be droeg 11.8 sec., een prachtige prestatie. En tenslotte Toscani. Onze snel wandelaar is tiende geworden uit een veld van extra klasse. Omstreeks een kwartier na den win naar kwam hij binnen en liet tallooze bui tenlanders achter zich. Een prestatie, die anen naet direct van onzen landgenoot ver wacht had en waaruit duidelijk bleek, dat zijn uitzending' gewettigd was. Er werden weer enkele Olympische records gebroken en het wereldrecord op de 80 meter horden geëgaliseerd. Overigens domineerden de Vereen iade Staten wel op dezen vierden athletiekdag. Zij hebben thans de leiding in [het klassement der Olympische medailles. Zooals bekend kwamen twee Amerikanen, twee Nederlanders, een Zwitser en een Ca nadees uit de halve eindstrijden in de fi nale 200 M. De start was onmiddellijk snel. Osen- daro was heel vlue weg. liep prachtig dooi de bocht en lag bij het ingaan van de laat ste 100 meter direct achter Robinson en Owens. Van Beveren was toen reeds laatste. Osendarp voerde een heft-igen strijd, kramp achtig zich inspannend om de tweede plaats aan R-obinson te ontfutselen. Dit gelukte hem echter niet, maar niettemin lag hij toch neg een flink stuk voor op Hannt. die zelf weer in een duel gewikkeld was met Orr. In den nieuwen Olympischen recordtijd van 20.7 sec. ging Owens door de finiish en be haalde daarmede zijn derden Olympischen titel. De tijd van Robinson was 21.1 sec., die van Osendarp 21.3 sec. Direct na afloop liep Van Beveren op Osendarp toe en wenschte -hem geluk met zijn derde plaats. De Hagenaar ging weer naar Owens toe, beiden schudden elkaar -hartelijk de hand. Owens klopte onzen landgenoot op d>e schou ders. wat zoo ongeveer moest beteekemen als: .„uitstekend gedaan, kerel!" Niet lang daarna werd die cérémonie pro- toeolaire gehouden. Weer stond Osendarp op het kleine podium met twee Amerikanen naast zich. Weer ging aan den mididelsten mast de vlag met de stars en stripes om hoog, rechts daarvan het rood-wit-blauw. En toen de speaker het officieele resultaat ver kondigde, ging' er wederom een daverend ge juich op bij het vernemen van den derden prijs voor Nederland. De middagwedstrijden, natuurlijk weer voor een uitverkocht stadion, begonnen Woensdag met het nummer 200 meter halve eindstrijden. In de eerste halve finale startten in deze volgorde (van -binnen naar buiten)Robin son (V.S.), Grimbeek Zuid-Af rika)Packard (V.S.), Van Beveren (Nederland). Orr (Ca nada) en Neckermantn ODuitschland). Het was een prachtige start van alle zes. Robinson liep onmiddellijk in, terwijl Van Beveren enkele meters op Orr en Necker- mann won. Bij het uitkomen van de bocht lagen Robinson en Orr voor den Nederlan der; er ontspon zich nu op de laatste 100 meter een felle strijd tusschen Van Beveren en Packard. Op de laatste 20 meter kwam onze landgenoot naar voren; hij werd met een -meter verschil derdie. Van Beveren kwam dus in de finale, De ui'tslag was: 1 Robinson 21.1 sec., 2 Orr 21.3 sec., 3 Van Beveren 21.5 sec. Daarna volgde de tweede halve finale. De startvolg-orde was: 1 Theunissen (Z.-Afrika), 2 Owens (V.S 3 Humber (Canada), 4 Osen darp (Nederland), 5 Haenni (Zwitserland), 6 Mcphee (Canada). De start van den Hage naar was magnifiek. Bij het uitkamen van de bocht lag hij reeds op de tweede plaats ach ter Owens. Hij liet- Owens loopen. keek zelfs enkele malen naast- zich of hij niet bedreigd werd en kwam zonder eenige moeite, zonder zich geheel te geven, als tweede door de finish. Dus twee Nederlanders in de finale! Het resultaat was: 1 Owens 21.3 sec., 2 Osendarp 21.5 sec.. 3 Haenni 21.6 sec. Osendarp No. 3 finale 200 M. in de De finale van de 200 M. hardloopen voor heeren had tot resultaat: 1 en Olympisch kampioen: Jesse Owens (Ver. Staten) 20.7 sec. (nieuw Olympisch re- Osendarp. cord). Het oude record bedroeg 21.2 sec, en stond op naam van den Amerikaan Tolan, die -het in 1932 te Los Angeles vestigde. 2 Robinson (Ver, Staten) 2-1.1 sec., 3 Osen darp (Nederland) 21.3 sec., 4 Haenni (Zwit serland), 5 Orr (Canada), 6 Van Beveren (Nederland) De 1500 M. hardloopen. De uitslagen van de series 1500 meter hard loopen luiden: Eerste serie: 1. en 2. Ny (Zweden) en Cun ningham (Ver. Staten), beiden 3 min. 54.8 sec. 3. Boettcher (Duitschland 3 min. 55 sec. Tweede sex-ie: 1. Venzke (Ver. Staten) 4 min. 0.4 sec; 2. Cornes (Gr. Brittannië) 4 min. 0.6 sec.; 3. Lovelock (Nw. Zeeland) 4 min. 0.6 sec. Dei'de serie: 1. Beccali (Italië) 3 min. 55.6 sec.; 2. Szabo (Hongarije) 3 min. 55.6 sec.; 3. Edwai-ds (Canada) 3 min. 56.2 sec. Vierde serie: 1. Groix (Frankrijk 3 min. 54 sec.; 2.. San Romani (Ver. Staten) 3 min. 55 sec.; 3. Scaumtourg (Duitschland) 3 min. 56 sec. De 110 M. horden. De resultaten van het nummer 110 meter horden luiden als volgt; Eerste serie: 1. Lavery (Zuid-Afrika) 15 sec. 2. O'Conner (Canada) 15.1 sec. Tweede serie: 1 Pollard (Ver. Staten) 14.7 sec.: 2. Thornton 'Gr. Brittannië) 15 sec. Deerde serie: 1. Finlay (Gr. Brittannië) 14.7 Viei-de serie: 1. Staley (Vereen. Staten. 15 sec.; 2. Lavenas (Argentinië) 15.1 sec. Vijfde serie: 1. Towns (Ver. Staten) 14.5 sec. 2. Wegner (Duitschland) 15.1 sec. Zesde serie: 1. Lidman (Zweden! 14.9 sec.; 2. Watson (Australië) of Caldana (Italië). De film moet beslissen. Uit de film is gebleken, dat in de zesde serie van de 110 meter hordenloop de twee de plaats woixit ingenomen door Ivanowicz (Zuid-Slavië) vóór den Italiaan Caldana, zoodat die eerste is geplaatst voor de -halve finale. De 50 K.M. snelwandelen. Het eindresultaat van de 50 K.M. snel wandelen was: 1. en Olympisch kampioen: Whitlock (Gr. Brittannië) met een voorsprong van 1 min. 30 sec. op 2, Schwab (Zwitserland); 3. Bu- benko (Letland); 9. Toscani (Nederland). Discuswerpen voor heeren. De uitslag van de finale was: 1. en Olym pisch kampioen Carpenter (Ver. Staten) 50 meter (nieuw Olympisch record). Het oude record stond op naam vaix den Amerikaan Anderson met 49.50 meter; 2. Dunn (Ver. Sta ten) 49.35 meter; 3. Oberweger (Italië) 49.23 meter. Het polsstokhoogspringen. Het polsstokhoogspringen nam vele uren in beslag. Het liep al naar achten toen de be slissende sprongen moesten worden gedaan. De merikanen, die over een groot aantal polsstokspringers beschikken, die over de 4 meter komen, hadden na' langdurige selectie- Graber, Meadows en Sefton uitgezonden. De Japanners bleven aan de Amerikaansche cracks echter prachtig partij geven. Toen de lat op 4.25 meter was gelegd, steeg de span ning ten top. Drie Amerikanen, n.l. de wereld recordhouder Graber, Meadows en Sefton en twee Japannei-s Oe en Nishida waren toen nog overgebleven. De eerste maal kwamen alleen Sefton en Nishida over de lat. Bij de tweede poging slaagden Meadows en Oe er eveneens in, maar Graber's sprong mislukte De spanning werd steeds grooter. Het begon al te schemeren toen Graber ten derden male sprong. Met inspanning van alle krachten sprong de recordman. Hij trok zich hoog op, maar zijn sproxxg was niet ver genoeg, zoodat hij de lat raakte. De eerste, groote verrassing in de athletiek- nummers van deze Olympische Spelen was dat Graber, de grote man, niet geplaatst werd. De lat werd toen op 4.35 meter gelegd. Het was al over achten en -de lichten werden ont stoken. De eerste maal mislukten de sprongen van alle vier de deelnemers. Maar den tweeden keer sprong Meadows over 4.35 Meter, waar door hij een nieuw Olympisch, record vestigde dat op xiaam stond van W. Miller (Vereen. Staten), die in Los Angeles 4.31 meter sprong. Beide Japanners slaagden echter niet in hun tweede poging. De derde sprong van Sefton over 4.35 meter mislukte. Oe's sprong was zeer fraai, maar ongelukkigerwijs raakte hij de lat nog even aan, zoodat deze viel. Nishida verging het ongeveer evenzoo. De Amei-ikaan Meadows was dus Olympisch kampioen 1936. De vreugde in het Amerikaansche kamp, waar men steeds meer was gaan vreezen voor een Japansche zege, was groot. Er werd daarna verder gestreden om de tweede en derde plaats. Eerst werd de lat weer op 4.35 meter gelegd, maar geen der deel nemers kwam er over. Vervolgens werd de hoogte op 4.25 meter teruggebracht. Oe kwam schitterend over de lat, maar de jonge Japanner had pech. Hij trok zijn hand niet snel genoeg terug, waardoor hij even de lat beroerde, waarop deze neerviel. Toen was Nishida, die weer luide werd toegejuicht, aan de beurt. Maar de tweede-prijswinnaar van Los Angeles faalde. Daarna werd de hoogte op 4.15 meter ge bracht. Het was inmiddels reeds bij negenen. Sefton had hetzelfde ongeluk als Oe, waardoor de Japanners een pracht kans kregen om de tweede en derde plaats te veroveren. Groote stilte heerschte er toen Oe sprong. Zoowaar gelukte het den Japanner, over 4.15 Meter te komen. Met een zeer fraaïen sprong slaagde Nis hida er daarna in, eveneens over 4.15 meter te komen, waardoor Sefton was xxitgeschakeld en de beide Japanners overbleven voor den strijd om de tweede en derde plaats. De speaker kondigde daarop aan, dat de Japanners voor de tweede en derde plaats zouden verder springen, waarbij de lat op 4.25 meter zou worden gebracht. Nishida en Oe deelden echter mede, dat zij om deze plaatsen niet verder zouden strijden. Zij zullen daarom onderling overleggen hoe de verdeeling zal zijn. Te vijf minuten over negen was de grootste kamp ixi het polsstokhoogspringen, welke ooit is gehouden ten einde. Tachtig M. horden voor dames. Woensdagmiddag werden de eerste series geloopen in het nummer 80 meter horden voor dames. In de de derde serie startte onze land- genoote mej. Doorgeest; zij was bij den start zeer slecht weg en kon onmogelijk het tempo bijhouden. Zij werd vierde en plaatste zich dus niet in de halve finale. In de vierde serie kwam onze athlete mej. Ter Braake uit. Haar start was veel beter dan van haar collega en door no. 3 te worden plaatste zij zich voor de halve finale. De resultaten der halve finales van het num mer 80 meter horden voor dames luiden: Eerste serie: Valla (Italië) 11,6 sec. (Nieuw Olympisch record), (het oude record stond op naam van de Amerikaansche Didrikson met 11.7 sec., in 1932 te Los Angeles gevestigd.) 2. Taylor (Canada), 11,7 sec., 3. Steuer (Duitschland) 11,7 sec. Tweede serie: 1. Ter Braake (Nederland) 11.8 sec.; 2. Eckert (Duitschland) 11,8 sec.; 3. Schalier (Ver. Staten) 11,8 sec. De film heeft uitgemaakt, dat in de tweede halve finale van het nummer 80 meter hor den voor dames niet de Amerikaansche Schalier, maar de Italiaanséhe handloopstecr Testoni als derde is geëindigd. De laatste komt dus in de finale. In de eerste serie is de tijd van 11.6 sec. van mej. Valla tevens gelijk aam het we- I reldreccrd, dat op naaxxx staat van "de Duit- sche hardloopster Engelhardt. De moderne Vijfkamp. De stand na vier onderdeelen. De stand van den modernen vijf kamp is na het afwerken van vier onderdeelen (den ter- ïeinrit, het schermen, het schieten en het zwemmen) als volgt: 1. Handrick (Duitschland) 19.5 punt. 2. Tho- felt (Zweden) 23.5 p., 3. Leonard (Ver. Staten) 24 p.. 11. Van Geen (Nederland) 73.5 p., 18. Van der Horst (Nederland) 82 p., 32. Serie (Neder land) 106.5 p. De tweede race der acht meters. Het resultaat van de tweede race der acht meters, die Woensdag is gehouden, luidt als volgt: 1. Noorwegen, 2 uur 14 min. 20 sec. (10 pun ten)., 2. Duitschland, 2 uur 15 min. 48 sec. (9 punten), 3. Zweden 2 uur 16 min. 29 sec. (8 p.) 4. Eigeland 2 uur 17 min. 8 sec. (7 p.), 5. Ita lië 2 uur 19 min. 32 sec. (6 p.) 6. Finland, 2 uur 19 min. 34 sec. (5 p.), 7. Argentinië 2 uur 20 min. 31 sec., (4 p.)8. Ver. Staten 2 uur 23 min. 4 sec. (3 p.) 9. Frankrijk 2 uur 24 min. 8 sec. (2 p.), 10 Denemarken 2 uur 30 min. 15 sec. (lp.) Kagchelland eerste in de jollen Gisteren was het de groote dag voor Kag chelland. die eerste werd in de Olympische jollenklasse. De wind was minder sterk dan Dinsdag, acht a tien meter per seconde. Hij startte goed en was gauw vrij. Wel was in het eerste kruisrak eerst de Duitsche en later de Engelsche boot even eerst. maar reeds bij de eerste boei had Kagchelland de leiding, die hij niet meer prijsgaf, Te vechten had hij alleen met Scott, den Engelschman, want bei den lagen een flinken afstand voor de rest. Kagchelland eindigde mooi ais eerste met Scott op de tweede plaats. Polen werd derde en Duitschland vierde. Kagchelland. In puntenaantal van de beide eerste da gen leidt thans Engeland met 49 vóór Neder land met 47 en Duitschland met 46 punten. Ook Maas deed het in de starklasse met een nieuwen raast niet kwaad. Zijn start was goed; bij de eerste boei lag hij op de derde plaats na Zweden en Frankrijk. Later wist de Engelschman Maas van de derde plaat-s te verdringen, terwijl ook Zweden en Frankrijk van plaats vei-wisselden. Deze stand bleef lang zoo. Maar in het laatste Kruisrak naai de eindstreep wist Maas de Engelsche boot weer voorbij te komen. Aldus kwam het einde in deze volgordeFrankrijk, Zweden, Neder land. Van onzen zesmeter „De Ruyter" kunnen wij helaas niet zooveel goeds vertellen. Bij de afvaart lag de Nederlandsche boot niet zeer gunstig en bij de eerste boei lag zij op de ne gende plaats. Engeland had toen de leiding, gevolgd door Noorwegen en Zweden. Latei- brak op de „De Ruyter" nog de strop van het spinnaker-val. Wel wist Carp kruisend nog twee plaatsen in te loopen, maar op het laatste kruisrak zakte hij weer terug tot de tiende plaats. Naar verluidt loopt er bovendien nog 'n protest tegen de„De Ruyter" ingediend door Argentinië. Eerste werd Noorwegen, gevolgd door Enge land. en Zwitserland. Het florettournooi. De resultaten van de Woensdag gehouden partijen in het persoonlijk floretschermen heeren in de eerste voorronde luiden: Eerste poule: Gaudini (Italië) 5 overwin ningen; 2. Ljungquist (Zweden) 4 gewonnen partijen; 3. Valcke (België) 4 gewonnen par tijen. Tweede poule: 1. André Gardere (Frankrijk) 5 gew. partijen; 2. Larraz (Argentinië) 4 gew. partijen; 3. Bebis (Griekenland) 3 gew. par tijen. Derde poule: 1. Casmir (Duitschland) 6 gew. partijen; 2. Maszlay (Hongarije) 5 gew. par tijen; 3. Leidersdorff (Denemarken) 5 gew. partijen. Vierde poule: 1. Lloyd (Engeland) 5 gew. partijen; 2. Losert (Oostenrijk) 4 gew. par tijen; 3 en 4 Tingdal (Zweden) en Jesensky (Tsj .Slowakije)ieder 2 gew. partijen. Vijfde poule: 1. Hatszeghy (Hongarije) 5 gew. partijen: 2. Lemoine (Frankrijk) 4 gew. partijen; 3. Falkenberg (Noorwegen) 3 gew. partijen. Zesde poule: 1. Levis (Ver. Staten) 6 gew. partijen; 2. Abdin Mahmoud (Egypte) 5 gew. partijen; 3. Bay (Hongarije) 3 gew. partijen. Zevende poule: 1. De Bourguignon (België) 5 gew. partijen, 2 Bocchino (Italië) 4 gew. par tijen: 3. Ritz (Oostenrijk) 3 gew. partijen. Achtste poule: 1 André Gardere (Frankrijk) 5 gew. partijen; 2. Eisenecker (Duitschland) 4 gew. partijen; 3. Sudrich (Oostenrijk) 4 gew. partijen. Negende poule: 1. Guaragna (Italië) 5 gew. partijen; 2. Manolessos (Griekenland) 4 gew. partijen; 3. Bru (België) 3 gew. partijen. Onze landgenoot Kunze werd niet geplaatst. De resultaten van de partijen in de tweede voorronde van het persoonlijk floretschermen heeren luiden: Eerste poule: 1. Levis (Ver. Staten), 2. Valcke (België), 3. Eisenecker (Duitschland). Tweede poule: 1. Gaudini (Italië), 2. Hats zeghy (Hongarij), 3. Lion (Oostenrijk). Derde poule: 1. Gardere (Frankrijk)2. De Bourguignon (België), 3 Maszlay (Hongarije). Vierde poule: 1. Lloyd (Engeland), 2. larraz (Argentinië), 3. Leidersdorff (Denemarken).' Vijfde poule: 1. André Gardere (Frankrijk). 2. Bru (België), 3. Guaragna (Italië). Zesde poule: 1. Casmir (Duitschland), 2. Bay (Hongarije), 3. Lemoine (Frankrijk). 's Avonds werden de partijen in de kwart finales getrokken. Het resultaat was, dat in de halve finales de volgende floretschermers werden ingedeeld: Poule 1: André Gardere (Frankrijk), Gau dini (Italië), Bocchino (Italië), Valcke (Bel gië), Hatszeghy (Hongarije), Eisenecker (Duitschland),Lloyd (Engeland) en Bru (Bel gië). Poule 2: Casmir (Duitschland), de Bourguig non (België), Lemoine (Frankrijk), Guaragna (Italië). Losert (Oostenrijk), Bay (Hongarije), Edward Gardere (Frankrijk) en Levis (Ver. Staten) Floret Dames Het gedetailleerde eindresultaat van het per- soneele floretschermen voor dames luidt: 1. SchachererElek (Hongarije) 6 overwinnin gen, 17 ontvangen treffers; 2. Helène Mayer (Duitschland) 5 overwinningen, 19 ontvangen treffers: 3. Preiss (Oostenrijk) 5 overwinn., 20 on tv. trf; 4. Hass (Duitschland) 5 overw., 23 ontv. tr.; 5. Lachmann (Denemarken) 3 over win., 24 ontv. tr.; 6. Adam (België); 7. Vargha (Hongarije); 8. Grasser (Oostenrijk) Touny Olympisch kampioen middengewicht. Het resultaat van het gewichtheffen mid dengewicht luidt: 1. en Olympisch kampioen Touny (Egypte) 387,5 K.G.; 2. Ismayr (Duitsch land) 352,5 K.G.; 3. Wagner (Duitschland) 352,5 K.G. (beslissing door lichaamsgewicht). Finale zwaargewicht. Het resultaat van de finale van het ge wichtheffen in de zwaargewichtklasse luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Man ger (Duitschland) 410 K.G. (132.5, 122.5, 155 K.G.). 2. Psenivka (Tsjecho-Slowakije) 402.5 K.G., (122.5, 125, 155 K.G.)3. Luhae (Fin land) 400 K.G. (115, 120, 165 K.G.); 4. Walter (Gr. Brittannië) 397.5 K.G., (110 127.5. 160 K.G.)5. Hoessein (Egypte) 395 K.G. (112.5, 122.5, 160 K.G.); 6. Zemann (Oostenrijk) 387.5 K.G. (110, 122.5, 155 K.G.)7. Wahl (Duitsch land) 375 (115, 110, 150 K.G.) De Britsch-Indiërs spelen hun eersten wedstrijd. Het was niet te verwonderen, dat de pu blieke belangstelling in het Hockeystadion. Woensdagmiddag bijzonder groot was, want de fameuze Britsch-Indische hockeyers, die nu reeds driemaal den Olympischen hockeytitel wisten te winnen, speelden hun eersten wed strijd tegen Hongarije. Jammer was het alleen, dat juist onder het eerste gedeelte van den wedstrijd een zware regenbui neerviel, zoodat de tribunes, welke vrijwel geheel gevuld waren, leegliepen omdat de menschen een schuilplaats zochten in de gangen. Voor ons, Hollanders, is het optreden der Britsch-Indiërs zoo interessant, omdat de finale van het Olympisch hockey-tournooi bij de Spelen in Amsterdam de oranje-ploeg tegenover dezelfde Britsch-Indische spelers bracht. Er is sindsdien niet veel veranderd in het spel van de kampioenen, maar wij kregen toch den indruk, dat zij hun eerste partij tegen Hongarije niet zoo zwaar opnamen. Toch stond men weer versteld over hun bij zonder mooie spel. De techniek heeft voor hen absoluut geen geheimen; zij spelen en stoppen de hardste en moeilijkste ballen zon der zich daarvoor meer dan gewoonlijk in te spannen. Hun stick-techniek is zóó groot, dat de toeschouwer onwillekeurig gaat denken, dat zóó hockey te spelen dood-eenvoudig is. Wanneer men de techniek zoo onder den knie heeft, dan spreekt het vanzelf, dat de spelers al hun aandacht kunnen besteden aan een samenspel, dat zóó geraffineerd is, dat zij hiermede iederen tegenstander verslaan. Ook Woensdagmiddag tegen de Hongaren was dit duidelijk. Inderdaad zijn deze Britsch-Indiërs met recht de gedoodverfde Olympische kampioe nen en het is alleen interessant te weten, in hoeverre een ander deelnemend land het dezen fameuzen kampioenen lastig zal maken. De Britsch-Indiërs wonnen tenslotte met 40. Japan wint van de Ver. Staten. In dezelfde groep is ook de wedstrijd Ja panVereenigde Staten gespeeld. De kleine snelle Japanners speelden zeer goed en wis ten een 51 overwinning te behalen. Rust kwam met 20. De training der Nederlandsche zwemploeg. Gravin Van Limburg Stirum luncht met de zwemsters in 't Frauenheim. Het was Woensdagmorgen een Hollanidsche invasie in het Olympisch zwemstadion. De volledige dameszwemploeg, die Dinsdag voor een groot gedeelte te Berlijn is aangekomen, kwam uit de kleedkamers te voorschijn om ten tweedien male een verkenningstocht te gaan ondernemen. Want Dinsdagavond had den zij reeds een bezoek gebracht aan het zwem-strijdperk en al een paar baantjes ge trokken. Gemakkelijk was het Woensdagmorgen nu juist niet voor de Hollandsche dames, die door alle buitenlanders, zoowel deelnemers als toeschouwers met een zekeren eerbied worden ontvangen. Een leger jongelieden be legerde de ingangsdeuren en wanneer een onzer meisjes zich vertoonde, dan werd het boekje voor handteekeningen snel voor den dag gehaald, opdat onze zwemsters hun naam aan die van andere beroemdheden zou den kunnen toevoegen. Maar spoedig daarna waren zij dan toch. in heit water. Willy den Ouden en Rie Mastenbroek zwom men lustig heen en weer, terwijl mevrouw Van Wuyckhuise en mevr, Bnaun aan dear kant haar pupillen aanvuurden, vaak tot vermaak, maar meestal tot ontzag van het publiek, dat uit den aard der zaak de oogem. uit keek naar die snelle Hollandsche meisjes. Dimd Kerkmeester kreeg' een paar aanmer kingen over haar armslag, Willy den Ouden en Annie Timmermans namen tegen de lange zijde van het bassin een paar keer punten. De twee leidsters zijn beiden uiterst tevreden over haar meisjes Zij zijn in uit stekende conditie. Van alle kanten moesten de Hollandsche zwemsters met alle mogelijke andere zwem mers en zwemsters voor de lens poseeren. Na een half uur was het afgjeloopen. De Hol landsche dameszwemploeg ging terug naar het Frauenheim om te lunchen, waarbij Gravin Van Limburg Stirum, echtgenoote van den Nederianaschen gezant te Berlijn, aanzat.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10