De gewijzigde werkloozensteun. Uitjes. Sociaal hygiënische vereenigingen. 1 Het 54e Jaargang No. 16294 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 6 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-; Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger /75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Bezwaren tegen het intrekken van den huurbijslag. Wij hebben medegedeeld, dat in de wijzi gingen die de regeering heeft ingevoerd in de steunregeling der werkloozen, ook begrepen is de intrekking van den huurbijslag. Deze zal, zoo heeft de regeering aangekondigd, op 30 Augustus voor 50 pCt. vervallen en op 9 Mei 1937 geheel. Naar wij van het hoofdbestuur van het N. V. V. vernemen heeft de aankondiging van de intrekking van den huurbijslag in het geheele land onder de werkloozen veel beweging ver wekt, omdat dit voor zeer veel werkloozen een belangrijke vermindering van steun beteekent. Vooral voor de werkloozen met kleine gezin nen die, toen zij nog niet werkloos waren, een behoorlijk loon verdienden, want die konden tot heden aanspraak maken op een huurbij slag, die van eenige beteekenis was. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft dan ook in een telegram aan den minister van so ciale zaken met nadruk gevraagd den huur- toeslag ongewijzigd te laten. Eenige leden dei- Tweede Kamer hebben het voornemen den minister over deze quaestie schriftelijk vra gen te stellen. Wij merkten op, dat wij in ons blad van Dinsdag de mededeeling opgenomen hadden, dat te Haarlem per werklooze gemiddeld niet meer dan eenige dubbeltjes huurbijslag per week uitgekeerd wordt. Daarop werd ons ge antwoord: Al is het bedrag per werklooze ge middeld slechts enkele dubbeltjes per week, dan is dit per jaar toch een belangrijk bedrag. Als het f 0.20 per werklooze per week is, dan beteekent dit voor 5000 werklooze gezinshoof den te Haarlem toch nog ongeveer 50.000 en als het 0.30 is 75.000 per jaar. Bovendien is dit een gemiddeld cijfer, er zijn te Haarlem veel werkloozen die een vrij be langrijk bedrag aan huurtoeslag zouden moe ten missen. Ook moet bedacht worden dat Haarlem nog in bijzondere omstandigheden verkeert, omdat de heer M. A. Reinalda, wet houder van de Volkshuisvesting, het mogelijk gemaakt heeft, dat de gemeente een overeen komst sloot met den huiseigenaar van den werklooze. Als deze de huur tot een redelijke basis verlaagde, werd de huur van den steun afgehouden en aan den huiseigenaar uitge keerd. Door dezen maatregel werd het bedrag dat aan huurtoeslagen betaald moest worden, naar beneden gebracht. Uit wat wij aldus besloot onze zegsman uit verschillende steden gehoord hebben, is ons gebleken, dat onder veel getroffen werk loozen groote ontstemming bestaat. Vragen van den heer Engels. De heer Engels (SD.A.P.) lid van den ge meenteraad, heeft verlof gevraagd, in de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering, de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het voornemen der regeering om wijziging te .brengen in de voorschriften der steunvear- leeninig aan werkloozen? 2. Hebben B. en W. reeds kunnen nagaan, welke gevolgen deze voornemens der regee- xinig voor de positie der werkloozen in onze gemeente zullen hebben? 3. Zijtn B. en W. met den steiler van deze vragen van meening, dat de toestand der werkloozen geen enkele vermindering van de uitkeeringen meer toelaat en hebben zij van deze opvatting reeds blijk gegeven tegenover de regeeirng of zijn zij bereid dat te doen? 4. Achten B. en W. het mogelijk, dat de ondersteunde werkloozen bij afschaffing van den huurbijslag van hun uitkeeiïng de volle huishuur betalen? i5. Zijn B. en W. bereid, van hetgeen zij in dezen hebben gedaan of .binnenkort voor nemens zijn te doen, uitvoerige mediedieelin- gen aan den gemeenteraad te verstrekken? DE COMMISSARIS DER KONINGIN MET VERLOF. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Jhr. Mi-. Dr. A. Röell, zal van 19 tot en met 26 Augustus en van 1 tot 8 Septem ber met verlof zijn. Waarnemend Commissaris is Mr. J. B. Bo- mans, lid van Ged. Staten. Vrij veel gespaard van het Nederlandsche ambulance materiaal. Italianen hadden voor een zorgvuldig transport gezorgd. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Gisterenmiddag zijn de 35 collis, die door de Italianen naar Den Haag zijn gezonden, aan het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bezorgd en in het magazijn opgeslagen. Men is hedenochtend be gonnen met een onderzoek in te stellen naai den staat, waarin het materieel verkeert. Hoe wel er natuurlijk veel beschadigd en vernield is, is de eerste indruk toch, dat er van de kost bare uitrusting onzer ambulance vrij veel te recht is gekomen. De diverse toestellen en het instrumentarium, welke in Dessie waren achtergelaten, zijn bijna alle teruggevonden. De Italianen hadden alles zorgvuldig ingepakt en veel zorg besteed aan het transport. (De oogst van zilveruitjes is op het oogénblïk in vollen gang.) De oogst der kleine zilveruitjes Is wederom in vollen gang, Dat geeft een aantal brave luitjes, Weer werkzaamheden van belang. En bij den vloed van regenbuitjes, Die ons van dag tot dag belaagt, Is dit, van de vacantie-uitjes, Het eenige dat werklijk slaagt. De tranen komen in de oogen, Als je met uitjes hebt te doen, Een feit, dat w' onderstrepen mogen, In dit rampzalig reisseizoen. Wij zullen later wel genieten Van 't lekkernijtje zilverui, Nu, in dit weer om op te schieten, Zijn w' in.voldoende zure bui. De oogst aan uitjes wordt geborgen, 'k Vermeld plichtmatig het bericht, Maar bij zooveel vacantiezorgen Nog uiïg zijn, valt ook niet licht. Spanje en a'e mogendheden. Het gevaar van interventie. Hoe men het in Engeland ziet. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, 5 Augustus. Reeds terstond nadat bekend was geworden dat de Fransche regeering een beroep had gedaan op de medewerking van Engeland en Italië voor het sluiten van een overeenkomst, waarbij deze landen zich zouden verbinden niet tusschenbeide te komen in den burger oorlog in Spanje, is in Londen officieus te kennen gegeven dat Engeland {lie medewer king zeker zou geven. Dat komt, om dat de Fransche stap geheel in lijn is met officieele Engelsche opvattingen die interna tionale verwikkelingen ten zeerste duchten. Ze kunnen alleen worden vooi'komen en de bedreigingen die er uit kunnen ontstaan juist door zulk een afspraak van non-inter ventie als de Franschen willen. Men twijfelt hier niet aan de hulpvaardigheid, welke de Italianen den opstandelingen reeds hebben betoond; en er is uiteraard reden genoeg er andere mogendheden van te verdenken dat zij of den eenen of den anderen kant in Span je de behulpzame hand bieden. In Downing Street maakt men zich hierover niet weinig ongerust. Indien aan dit partijkiezen buiten Spanje geen paal en perk wordt gesteld, moet men een rampspoedigen gang van zaken voorzien, waarbij Europa in zijn geheel door den opstand op het ongelukkige schiereiland kan worden aangestoken en verdeeld kan worden in twee kampen van partijgangers voor en tegen de rebellen. Een Britsche antwoord-nota op het Fran sche verzoek in den hierboven aangegeven zin kan straks tegemoet worden gezien. Voor zoo ver het is na te gaan acht men de Spaan- sche regeex-mg voldoende van wapenen voor zien om den opzet der Franco en Mola-gelede- ren te doen mislukken. Hoewel algemeen be kend is dat zekere invloedrijke politieke per sonen (die de meeningen weergeven van op hun beurt belangrijke maatschappelijke krin gen) graag een zege van de opstandelingen in Spanje zouden zien, mag men veronder stellen dat officieel Engeland dezen wensch niet deelt. In officieele kringen heerscht al leen wat ongerustheid over een mogelijk ge volg van een met goeden uitslag onderdruk ten opstand, nl. een linksch-extremistische cverheersching die zou leiden tot een mee- öoogenloos landsbestuur van revolutionnairen, dat in de plaats zou komen van de huidige wettig gekozen en Groot Brittannië goedge zinde regeering. Het is dat is ongetwijfeld de officieele opvatting zoowel in het belang van Engeland als in dat van Frankrijk, dat de regeering, die thans in Spanje voor haar voortbestaan vecht, zal triomfeeren. Aarze ling, die op dit punt mocht hebben bestaan, bestaat thans niet meer nu men zich van Italië's tusschenkomst overtuigd houdt. Een regeering in Spanje die zou bestaan bij de gratie van Italië en Duitschland. zou heu machtsevenwicht in de Middellandsche Zee ten r.adeele van Engeland en Frankrijk wijzi gen. Indien Frankrijk thans de Spaanscne regee ring ging bijstaan, zou het partij kiezen een feit3zijn geworden en zou het zich met spoed uitbreiden. Dat is Frankrijk's motief voor neutraliteit; het is ook het Engelsche, hoezeer andere overwegingen, zoo juist aangegeven, zouden kunnen leiden tot steun aan de Spaan- sche regeering. A. K. VAN R. PERSONALIA. Voor akte KXn, boekhouden M.O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. Nijenhuis te Haarlem. Gisteren slaagde te Den Haag voor acte teekenen L.O. de heer O. Timmerman, leer ling van den heer P. Nieuwdorp hier ter stede. Onze stadgenoot, de heer J. J. van Han- schooten, slaagde in Utrecht voor het exa men voor het diploma van meester in het huisschilderen. afgenomen door de Vereeni- ging tot- veredeling van het Ambacht. De heer T. Bakker, te Haarlem is ge slaagd voor Engelsch L.O. Zal het te Haarlem tot samenwerking komen? I Het woord is aan.... Hebbel Het publiek juicht een vuurwerk toe. maar nooit een zonsopgang. Zooals men weet heeft de heer F. S. Noord- hoff, de leider der sociaal-democratische fractie in den Haarlemschen gemeenteraad, bij de behandeling van de begrooting voor 1936, aangedrongen op samenwerking tusschen de sociaal hygiënische vereenigingen te Haar lem. Daarbij had hij het oog op ziekenfond sen, ki'uisvereenïgingen. wijkverplegingen, ver eenigingen voor tuberculosebestrijding, zuige lingenzorg enzoovoort. Hij verklaarde daarbij dat het niet zijn bedoeling was, dat deze or ganisaties hun zelfstandigheid zouden prijs geven, maar, naar hij in het licht stelde, bij samenwerking is nog meer nuttige arbeid in het belang der volksgezondheid te verrichten. Hij opperde het denkbeeld dat Haarlem het voorbeeld zou geven door stichting van een raad voor de volksgezondheid, waarin alle vereenigingen coördineerend werk zouden kunnen verrichten. De burgemeester, die in het college van B. en W. speciaal belast is met de behartiging van de zaken, de volksgezondheid rakend, zei in zijn antwoord, dat B. en W. moeite zullen doen om te werken in coördineerende richting op sociaal-hygiënisch gebied, hoewel vast staat dat daartoe zeer veel moelijkheden over wonnen zullen moeten worden. De heer Noordhoff heeft in Juni aan den burgemeester oen brief gezonden waarin hij nogmaals op het belang van de door hem ter sprake gebrachte zaak wees. Daarin wees hij er op, dat het wellicht aanbeveling zou ver dienen, dat er bijvoorbeeld in September on der presidium van den burgemeester een oriëntoerende bijeenkomst zou worden gehou den van de besturen der betrokken vereeni gingen. In deze bijeenkomst zou dan de di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst een inleiding kunnen houden, welke bijeenkomst dan een kleine drie maan den later gevolgd zou kunnen worden door een meer definitieve. „In de eerste bijeenkomst zou wellicht ge sproken kunnen worden over de vraag, wat de gemeente Haarlem doet op sociaal-hygië nisch gebied en op welke wijze verdieping dier gemeentelijke zorg zou kunnen worden bevor derd. Verder zou gesproken kunnen worden over de basis eener eventueele samenwerking (sub- sidieering, gemeenschappelijke collecten, etc.), terwijl in de derde plaats ervoor zou kunnen worden gepleit, dat de sociaal-hygiënische vereenigingen te Haarlem alle gezamenlijk ge legenheid zullen scheppen tot het houden van inleidingen over sociaal-hygiënische onder werpen ter vergrooting van de belangstelling der ingezetenen voor vragen de volksgezond heid betreffende". Tot zoover de brief, dien de heer Noordhoff in Juni aan den burgemeester zond. Wij hebben den heer Noordhoff gevraagd hoe het verder met de zaak stond, maar hij deelde ons mede, dat door hem tot op heden geen antwoord ontvangen was. Wel is hem gebleken, dat de directeur van den Geneeskundigen Dienst, Dr. W. B. Smit, reeds maanden geleden in contact is getre den met de ziekenfondsen en de Kruisvere nigingen om een samenwerking tusschen deze instanties mogelijk te maken. Wij hebben ons tot Dr. Smit gewend, die ons mededeelde, dat niet alleen hij, maar ook de burgemeester sympathiek tegenover deze zaak staat. Het zal evenwel, door de vacantie, niet mogelijk zijn reeds in September een verga dering te houden, het zal wel October worden. Het is namelijk gewenscht, dat er eerst een voorbespreking met de belangrijkste organi saties aan de vergadering voorafgaat. Daar mede was de directeur al begonnen: na zijn vacantie zal hij de zaak verder ter hand ne men. Bij het contact dat dr. Smit met de zieken fondsen en kruisvereenigingen had, is de wen- schelijkheid ter sprake gekomen, om de wijkverplegingen te koppelen aan den arbeid der ziekenfondsen en zie kenhuisverzekering. Het zou dan zoo worden, dat alle aangesloten leden van de Haarlemsche ziekenfondsen automatisch ingeschreven zouden worden als lid van een van de wijk verplegingen. Natuurlijk zou de keuze van wijkverpleging vrij zijn. Voor deze uitbreiding van de bemoeiing zou dan een vergoeding van een cent per lid per week gegeven moeten worden. In het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde zijn opgenomen de inleidingen die Dr. C. J. Breukman en Dr. Hornstra gehouden hebben op een congres van de Algemeene vereeniging voor Sociale Geneeskunde. Beide heeren heb ben ook gepleit voor samenwerking tusschen vereenigingen op sociaal hygiënisch gebied. Dr. Breukman zei o.a.: „Ons land telt een zeer groot aantal ver eenigingen die op het terrein der volksge zondheid werkzaam zijn; zij zullen in onder ling verband moeten samenwerken voor zoo ver dit nog niet het geval is. De samenwer king geschiede steeds op voet van gelijkheid, terwijl het pariteitsbeginsel ondergeschikt be hoort te zijn aan de belangengemeenschap". De ziekenhuisverzekering te Haarlem. Er treden steeds meer menschen toe. Het aantal aangeslotenen bij de ziekenhuis verzekering der gemeente Haarlem is van 1 Januari tot 30 Juni van dit jaar gestegen van 48063 tot 51295. Een vooruitgang dus van 3292. Deze stijging is voor een groot gedeelte een gevolg van het feit. dat met April de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst de gelegenheid heeft opengesteld voor personen boven de 60 jaar om alsnog tot de verzekering toe te reden. Zeer velen hebben daarvan een gebruik ge maakt. De personen die zich aanmelden, moe ten zich bij den dienst aanmelden omdat er beoordeeld moet worden of er geen bijzondere omstandigheden zijn om bezwaar te maken te gen de toelating. Daarbij wordt evenwel zeer soepel opgetreden, zoodat de afwijzingen slechts sporadisch voorkomen. De personen boven de 65 jaar, die alsnog tot de verzekering willen toetreden, moeten een wat hoogere pre mie betalen, omdat het risico voor de ge meente veel grooter is. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er op, dat personen, die zich vóór hun 60ste jaar bij de verzekering hebben aangesloten, natuurlijk gewoon onder de oude bepalingen verzekerd blijven. Bij de 51295 aangeslotenen bij de ziekenhuis verzekering komen nog de inwonende kinde ren beneden de 16 jaar. Er is dus te zeggen, dat van de ruim 130.000 ingezetenen er ongeveer 80.000 a 85.000 onder de ziekenhuisverzeke ring vallen. Dit is een zeer hoog percentage. Het zal niet lang meer duren of er kan gezegd worden, dat allen die in de termen vallen voor de ver zekering, ook daarbij zijn aangesloten. Daaruit blijkt wel dat deze verzekering zeer populair is. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal be stuur van Noord-Holland aanbesteed: het ma ken van een betonverharding voor de rijbaan en het maken van een rijwielpad, gedeeltelijk voorzien van een beton-, gedeeltelijk van een teersteenslagverharding, in de aarden baan van den provincialen weg Hilversumprovin ciale grens (richting Vreeland), alsmede het aanleggen van een betegeld voetpad, gedeelte lijk in, gedeeltelijk langs de bovengenoemde aarden baan, met bijkomende werken, in de gemeenten Hilversum, 's-Graveland, Korten- hoef en Vreeland. Het laagst- werd ingeschreven door J. H. Biesman en H. J. Frowein te Oldenzaal voor f 163,770. Gefundeerde klinkerbestrating Toepassing te Haarlem. In „Publieke Werken", net officieel orgaan der Vereeniging van directeuren van Gemeen tewerken deelt ir. D. N. de Lange, hoofdinge nieur van Openbare Werken alhier, een en an der mede over de bestrating van klinkers op een platgewalste fundeering welke werk wijze in Haarlem in den laatsten tijd nog al ruime toepassing heeft gevonden. (Te Heerlen reeds in 1932). Zoowel wat kosten als technische toepassing betreft houdt deze bestrating het midden tus schen een gewone gefundeerde klinkerbestra ting en een niet-gefundeerde. Aanvankelijk werd een proef genomen in woonstraten, la ter werd bedoelde bestrating ook met succes op minder drukke verkeerswegen aange bracht. In de practijk zal nog moeten blijken of ook verkeerswegen met grooter verkeer hier voor in aanmerking zullen komen. Tot heden werd in verschillende deelen van Haarlem reeds aangebracht een oppervlakte van pl.m. 31,400 M2. De totaalprijs per M2 is ongeveer f 3,50. Als fundeering wordt gebruikt een laag ge klopte puin, ter dikte van 10 c.M. Nadat deze laag is gewalst, womt hieroo een laag grof rivierzand ter dikte van pl.m. 5 c.M. Het straatdek bestaat verder uit le soort dikke, vlakke vlamovenstraatklinkers, die op zijn plat in keperverband worden gelegd. Gewone klinkerbestrating kost met inbe grip van eenmaal herstrating in Haarlem on geveer f 3. Tegenover den hoogeren prijc van f 0.50 per M2 der gefundeerde bestrating staat het voordeel, dat bij eersten aanleg een stabielere bestrating wordt verkregen, terwijl in de toe komst bij herlegging de fundeering bruikbaar blijft. Uit eenige bij het artikel afgedrukte foto's blijkt duidelijk de mooie, vlakke ligging van deze bestrating, ondanks het. feit. dat zij reeds het drukke verkeer tijdens een bouwperiode ter plaatse heeft doorstaan. Louis Blériot ten grave gedragen. Woensdag heeft te Parijs de uitvaart plaats gehad van den Franschen vlieger en lucht vaartpionier Louis Blériot. De godsdienstplech tigheid had plaats in de kapel van Saint Louis des Invalides. Onder de aanwezigen werden opgemerkt Pierre Cot, Laurient Eynac, Flan- din. Een detachement van de luchtvaarttroe pen bewees de militaire eer. KORPS MOTORDIEN ST. Op 7 Augustus zal aan den sergeant E. Fop- rna de zilveren medaille, onderscheidingstee- ken voor 24-jarigen dienst, door den korps commandant worden uitgereikt. Deze plechtigheid zal voor het front van den troep geschieden op het voorplein van de Ripperda-kazerne. VROUWEN ONDER DE WAPENEN. Bij den burgeroorlog in Spanje wordt aan de zijde van regeering en Volksfront ook door vrouwen deelgenomen. Het schijnt echter, dat zij voornamelijk voor politiediensten gebruikt worden. De burgeroorlog in Spanje; de zetel der regeering naar Alicante? pag. 4 Rome en Moskou zijn in principe bereid tot niet-inmenging in de Spaansche affaire. pag. 4 De toestand in Griekenland. pag. 4 C. E. van Eykern: Nijverdal viert zijn eeuw feest. pag. 3 De „Ajax" heeft vluchtelingen uit Spanje te Marseille aangebracht. pag 3 Bezwaren tegen den gewijzigden werkloozen steun. pag. 1 Zal het te Haarlem tot samenwerking komen tusschen de sociaal-hygiënische vereeni gingen? pag. 1 Osendarp heeft weer een derden prijs ge wonnen. pag. 6 Van Beveren heeft zich te Berlijn in de finale 200 Meter weten te plaatsen. nag. 6 Mooie successen van onze zeilers te Kiel. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. Mr. E. Elias: De zonzij van een regenmiddag. oag 3 J. Bastiaans: Hoe de kinderen op te voeden? nae 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Oxford-Groepbeweging. pag. 4 Amy Groskampten Have: Een vrouw schrijft. pag. 2 Voor de Vrouw. p?-' 10 H.D. Vertelling: Afscheid van het circus. pag. 2 Schaakrubriek. pag 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1