H.D.* SH VERTELLING ^WEERBERICHT Iftouwsdttiifl.. DONDERDAG 6 AUGUSTUS '1936 HAARDE M'S D A G B E A D VOOR DEN KANTONRECHTER Botsing met de tram. Een trambestuurder stond terecht, omdat fry dij het kruispunt BarfceljorisstraatZijl straat een botsing met een auto zou veroor zaakt hebben. De agent, die op dat tijdstip belast was met ae verkeersregeling op genoemd punt, ver klaarde. dat hij voor het verkeer uit de Bar- üel)orisstraat het stopteeken had gegeven; een paar wielrijders stopten voor de stop- streep en even later linki van hen een auto, die daarbij met de linker wielen op de tram baan kwam te staan. Met matige vaart na derde een tramrijtuig, dat niet tijdig genoeg stopte en daardoor de auto aanreed, doch slechts zeer licht beschadigde. De vraag deed zich voor of de trambe stuurder eerder had kunnen stoppen. Deze beweerde, dat de auto naast den tramwagen door de Barteljorisstraat had gereden tot dicht bij de stopstreep. en op het laatste ©ogenblik naar links was gedraaid, zoodat hij toen gedeeltelijk voor de tram kwam t.e staan; de trambestuurder zou toen geen ge legenheid meer gehad hebben om zijn wa gen geheel tot stilstand te brengen. De agent, verklaarde echter, dat toen de auto al stilstond, de tramwagen nog 25 M. achter was en dat eerst 4 a 5 seconden later de botsing plaats greep, waaruit de agent concludeerde, dat de trambestuurder zijn wagen nog wel tot stilstand had kunnen brengen. Op «het laatste oogenblik was wel sterk geremd en was de zandstrooier in werking gebracht, maar dit kon de botsing toen niet meer voorkomen. Een trampassagier, als getuige a décharge verschenen, verklaarde, dat de auto naar zijn meening op zoo korten afstand voor de stopstreep op de trambaan was gekomen, dat de trambestuurder geen gedegenheid meer had om een botsing te vermijden. De ambtenaar va.n het openbaar ministe rie was over de tram in het moderne ver keer slecht te spreken; hij noemde de tram een hopeloos verouderd vervoermiddel, dat niet voldoende remvermogen bezit en daar om meende de ambtenaar, dat de trambe stuurder buitengewoon voorzichtig moest zijn en er niet op mocht vertrouwen, dat men in het algemeen niet op de trambaan mag rijden. Het openbaar ministerie achtte een stren ge straf noodig en eischte f 25 boete. De verdediger Mr. Waslander vond den eisch buitensporig hoog: hij was zelfs van de onschuld van verdachte zoo overtuigd ge weest. dat hij het aanvankelijk niet noodig had geoordeeld als verdediger op te treden. Hij meende, dat de bestuurder met alle voor zichtigheid had gereden en er niet op had kunnen rekenen dat de auto, die rechts van de tram reed. op het laatste oogenblik vóór de tram zou komen. Zijns inziens had de autobestuurder met de tram rekening moe ten houden en had hij ook achter de wach tende wielrijders kunnen stoppen. Ds kantonrechter achtte wel eenige schuld bij den trambestuurder aanwezig, maar zag vee! verschoonende omstandigheden, waar om hij slechts een boete van f 4 oplegde. Overtreding Arbeidswet. Een princinïeele zaak. De arbeidsinspectie had te Haarlem een overtreding der arbeidswet geconstateerd in een werkplaats, waar neonbuizen vervaar digd worden De persoon, die als chef van die werkplaats werd aangemerkt., stond thans terecht en ontkende chef te zijn. Hij gaf de volgende lezing De werkplaats bevond zich in een huis. dat door zijn moeder gehuurd werd. In die werkplaats bevonden zich machines, die het eigendom waren van een mijnheer X. Met die machines werkte een mijnheer IJ. die neonbuizen vervaardigde voor verdachte, die daarvoor het g'.as verstrekte. De buizen wer den gebruikt voor lichtreclame, welke ver der door verdachte werd verzorgd. Mijnheer IJ mocht ook voor anderen neonbuizen ma ken. waarvoor hij het glas deseewenseht van een ander dan verdachte kon koonen. Voor het gebruik van werkplaats en machines be taalde IJ een zeker bedrag aan verdachte, die op zijn beurt weer X. moest betalen. Een ingewikkelde zaak dus. maar het openbaar ministerie zag er niets anders in dan een ontduiking van de arbeidswet. De ambtenaar beschouwde, evenals de arbeids inspectie. verdachte wel degelijk als den man. wien het bedrijf aanging en IJ. als dengene, die voor hem in loondienst, zij het dan op stukloon werkte. Verhoudingen, als door verdachte aange geven. komen, zei de ambtenaar, den laat- sten tijd meer voor en vormen z.i. een ont duiking van de Arbeidswet. Wegens het princioiee'e karakter der zaak eischte de ambtenaar een kleine boete van tweemaal 3 gulden, waarmee de Kanton rechter accoord ging. UitdriiU-i-ine van een bepaald staatkundig streven. Een agent had een ionamensch bekeurd, omdat hij met het N.S.B -insigne op de jas. op een fiets had gereden waaraan een rood zwart vlaggetje was bevestigd, hetgeen be schouwd werd als uitdrukking van een be paald staatkundig streven. Verdachte gaf toe N.S.B,'er te zijn, maar wilde beweren, dat het zwart-roode vlagge tje een E.DO-vlaggetje moest verbeelden, schoon hij geen lid van E.D.O. is. Hij haalde onder zijn jas een zwart-rood vaantje van daan. waarop nog een N.S.B.-insigne was af gedrukt. Dat was, zei hij. het N.S.B -vlaggetje en niet het vaantje zonder dat insigne. Hij zou het vaantje dan ook niet op de fiets ge had hebben om .uitdrukking te geven aan zijn voorliefde voor N.S.B., maai- 't was een E.D.O.-vaantje. De ambtenaar van het openbaar ministe rie Mr. Dun kor, noemde dit een kinderachtig verweer en eischte f 10 boete; de kanton rechter gaf er vijf. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen, ceinturen, boek. haak- en breiwerk, pakje met inhoud, hagelpatroon, tasch met inhoud, rijzweep, gewicht, Politie bureau, Smedestraat; dop van auto, Maas, Altenastraat 1 A rood; gewicht, Kroder, Dutry- straat 19: hond. Kennel Haerlem, Amster- damschevaart no. 320: idem Kennel Kleist, Houtvaartpad 206: koffer met inhoud, Oomen Lange Molenstraat 12; kat, Visser Brederode- straat- 2; muts. Hoeben, Ursulastraat 7; werk pak, Perry, Ged. Oudegracht 102; portemon- naie met inhoud. Köb, Westergracht 105 zw. regenpijpen. Teunenbroek, Gierstraat 60; idem, Vennik, Spionkopstraat 47; armband horloge de Liefde, v. Zeggelenstraat 126; broche, Hamer, Siriusstraat 30; voetbal, Van Olst, Wilhelminastraat 14; jongenscape, Van Kleef, Gr. Houtstraat 154 rood; hoed, De Vries Schreveliusstraat 14; idem, Siteur. Linschoten- straat 68 rood: hond, Keulen. Mr. Joosten- laan 23; armbandhorloge, Spanjaard, Romo lenstra at 37; idem .Visser, Tetterodestraat 79: halsketting, Cuperus, Westerhoustraat 15, koffertje met inhoud, Luiken, v. Keulenstraat 47; lap zijde, Boorsma, Ad. Loosjesstraat 12; overall, Roskam, Harmenjansweg 16; porte- monnaie met inhoud. Lopvers, Leidschestraat 110: ring. Tork. Emouslaan 7: rozenkrans v. Meurs, Oost-Indiëstraafc 122; heerenrijwiel. Boeree. v. Zeggelenplein 1: sjaal de Wendt. Kleverparkstraat 13; kindertaschje met in houd, Krar.es. C. v. Noordestraat 7; slaapzak. Koeyers, le Zuid Polderstraat 132. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Verduistering en flesschentrekkerij. Een 45-jarige winkelier uit Haarlem, vroeger landbouwer te Winterswijk had terechtgestaan, omdat hij een inventaris, die hij aan zijn zwa ger voor een geldleening in onderpand had ge geven, had verkocht. De officier had. in ver band met een psychiatrisch rapport een jaar gevangenisstraf geëischt, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen. Voorts was hem flesschentrekkerij ten laste gelegd, omdat hij tal van goederen als een radiotoestel, een fiets, een costuum enz. had gekocht, zonder van plan te zijn die te betalen. Hiervoor was de eisch 6 maanden gevangenis straf met dezelfde bepaling als bij de eerste straf. De verdediger Mr. Veenhoven, had een voor waardelijke straf gepeit. Derechtbank veroordeede verdachte ter zake fesschentrekkerij tot 8 maanden voor waardelijk en sprak hem van de verduistering vrij. omdat hij niet had beseft, wat hij had gedaan. Verf dief stal. Twee personen, vader en zoon, waren in den nacht van 19 op 20 Juni op straat aangehouden in het bezit van verf en andere schildersbe- noodigdheden. welke zij uit een in aanbouw zijnd huis bleken gestolen te hebben. Beiden waren recidivisten. Tegen ieder hunner had de officier 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den zoon tot 6 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en den vader tot 3 maanden voorwaardelijk. Diefstal met braak. Een 37-jarig koopman en een 33-jarig los werkman, beiden uit Haarlem, hadden terecht gestaan voor diefstal met inklimming en braak te Heemstede, waar zij uit een kantoor aan den Heerenweg 3 schrijfmachines hadden ge stolen. Tegen den koopman had de officier 6 en tegen den los werkman 9 maanden gevan genisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde beiden tot 4 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Fietsendieven. Een Amsterdammer had met zijn zwager uit Beest op verschillende tijdstippen in Zaandam een aantal rijwielen gestolen, waarvoor de officier van justitie tegen den Amsterdammer een jaar en tegen den zwager, een chauffeur, die ongunstig bekend staat, 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf had geëischt. De recht bank veroordeelde den Amsterdammer tot een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en den zwager tot 1 jaar en 9 maanden onvoorwaardelijk, beiden met aftrek van het voorarrest. STRANDFEEST KAMPEERVEREENIGING „HYGEA". Bovengenoemde kampeervereeniging houdt haar jaarlij ksch strandfeest op het kampeer terrein te Zandvoort. gelegen tusschen het Noord erbad en dein Zeeweg. Daarvoor is hei volgende programma samengesteld: Zaterdag 8 Augustus, des namiddags tie 5 uur demonstratie door die Zandvoortsche Reddingsbrigade Zondag- 9 Augustus: Van 811 uur muzikale rondgang. Van 10.3012 uur poppenkast. Van 1011.30 zee-zwemwed!strijd. Van 121.45 uur voetbalwedstrijd. Van 24.30 uur kinderspelen en zand- bouwwedstrijd en. Van 56 uur gecostumeerde dames voetbal wedstrijd. 6.30 prijsuitreiking. Van '79 uur muziek op ihet kampeerter rein. BEëEDIGING VAN MR. M. A. VAN RIJN VAN ALKEMADE. Voor het Haagsche gerechtshof is heden beëedigd als rechter in de Haagsche recht bank Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, tot dusverre rechter in de arrondissementsrecht bank te Haarlem. DRUK BEZOEK AAN HET FRANS HALS MUSEUM. Zooals bekend is het bezoek aan het Frans Hals Museum vrij op dien eersten Woensdag van elke maand. Gedurende den afgeloopen Woensdag nu is bet bezoek al buitengewoon druk geweest, er waren niet minder' dan 500 bezoekers. Een record cijfer! EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 5 Aug. Geëxamineerd 6 vr. 1 man. candidaat. Geslaagd de dames M. G. van Beek. E. O. B. Hooman, J. A. Koster, E. J. van der Molen en de heer A. H. N. van Vel- zen, allen te Haarlem. !l!1IT'llllilT|l!IIIITll!l!tl!ll'lllllll1lllillllt1lli:illl!ll!lllllll!IIIIM iiiiiiiiiiiliiiiillllllllllllllll Afscheid van het circus. JO HAiNINS RÖSILER. De manége lag in het grauwe licht van den namiddag. Tegen een paal, daar, waar 's avonds de stalmeesters staan, en de jonge programmaverkoopsters met de slanke beenen, leunde de clown, in politiek. Hij zag er vreemd uit clowns moet men eigenlijk nooit in gewone kleeren zien. Zij hebben zoo'n ernstig gezicht, haast net als een rechter; eerst dan wanneer zij beginnen te spreken, glijdt er over hun gelaat een trek van goedheid, welke ons ook hun. dikwerf grove, grappen doet ver staan. En die goedheid straalde thans den clown uit de oogen, toen Peggy naar hem toekwam om afscheid van hem te nemen. Hij lei zijn hand zacht op haar arm, als wilde hij haar terug houden. ..Je moest niet van ons weggaan, Peggy", zei hij zacht. „Lieve August „Zie Peggy", ging hij voort, „wat wil je onder die fijne menschen? Je bent een cir cuskind, bent in het circus opgegroeid, reeds als klein kind was je schoolrijdster je was altijd bij ons, in Europa, in Afrika, in Rus land, in de groote dorpen en de kleine steden en wil je dat nu allemaal verlaten om een man te trouwen die niet tot de onzen behoort?" Peggy glimlachte. „Je hebt gelijk, August. Walter behoort niet tot ons. Maar hij houdt van ons". De clown knikte: „Meer dan dat, hij is dol op ons circusmenschen! Hij geeft ons sigaren en koopt bier voor ons in de cantine. Maar hij blijft er bij staan, nooit gaat hij met ons an een tafeltje zitten". Toen zweeg hij, schudde nog een paar maal het hoofd, klopte het zaagmeel van zijn broek en ging De Bilt voorspelt: matigen tot zwakken Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar tot half be wolkt. Mogelijk eenige regen in het Noordwesten. Weinig of geen regen in het Zuidoosten. Waarschijnlijk iets warmer. De depressie over Scandinavië is verder Noordwaarts getrokken en de barometers ble ven over Zweden, Noorwegen. Finland en Denemarken flink stijgen. Langs de kust van Midden-Noorwegen waait het nog krachtig evenals lanks de kusten van Lithauen en Est land. De temperatuur is over Scandinavië nog wat gedaald, de regenval was er plaatselijk nog zwaar. Over Polen, Duitschland, Oosten rijk en Zwitserland is de luchtdruk eveneens gestegen. Het weer is vooral over het Zuiden van dit gebied sterk verbeterd, tal van stations melden onbewolkten hemel en zwakken wind: ook over Zuid- en Midden-Frankrijk is de be wolking afgenomen. De gisteren reeds genoem de secundaire over Ierland bevindt zich thans als een zelfstandige 760 mèM. kern boven Wales en de Iersche Zee. Zij bracht in Ierland zwaren regen (Holyhead 21. Blacksod 13 m.M.). doch toont zich aan haar Zuid- en Oostzijde wat minder actief. Wel veroorzaakt zij zware bewolking in Zuid-Engeland. West-Frankrijk en ons land. Tengevolge van den toevoer van lucht uit West-Zuidwest of Zuidwest is in de hoogere luchtlagen de temperatuur sterk ge stegen (te Soesterberg op 5000 meter bijna 8 graden Celsius). Het weer ten onzent blijft nog onder invloed van de storing in het Westen. Over het Noord westen van ons land is eenige lichte regen te verwachten. Over het Zuidoosten zijn de regen kansen klein. Waarschijnlijk za 1de tempera tuur iets stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. 764 m.M. 766 m.M. Als de motten Uw goed vernielen vindt U dat zonde. Maar als het door zoogenaamde goedkoope waschmiddelen, door wrijven en boenen vernield wordt Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. Een groot pak kost maar 18 cent. Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best HANDELSONDERNEMING ARS0L - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) llllllllllllll!lllHllillll!||!llll!lllllllilllllli:i|. naar de stallen. Peggy ging met hem mee. Bijna schroomvallig begon zij weer:: „Maar Walter houdt toch van mij". „Hou jij van hem?" „Ja, August ik heb hem lief!" „Je moet meer van hem houden, dan hij van jou, Peggy, veel meer", meende de oude clown bedachtzaam, „hij offert niets op, blijft wat hij is: de voorname burger van een kleien stad". „Hij trouwt met een circusmeisje; dat ver geeft de stad hem niet zoo licht". Zij had het snel gezegd en zij had er meteen spijt van. De clown was blijven stilstaan. Keek haar ontzet aan. „Hoe kom je daarbij? Hoe weet je dat?" „Van hem". Zijn oogen keken haar verschrikt aan. „Heeft hij dat tegen je gezegd? Peggy, meisje lief, blijf bij ons! Wat wil je toch in die wereld? Hier ben je een deel van ons, wij houden veel van je en je paarden? Zal iemand anders 's avonds naar ze zien? Dat ze goed verzorgd zijn? Je weet. je merrie krijgt een veulen, wil je niet bij haar zijn in haar moeilijke ure?" „Zeker heb ik daaraan gedacht", antwoord de Peggy. „Ik heb er met Walter over ge sproken. Wij zullen haar meenemen en zij zal het goed bij ons hebben". De clown schudde het hoofd en zijn stem klonk heftig: „Neen, het paard blijft hier, Peggy! Het is in het circus geboren. Dieren en menschen moet men niet verplanten. Als jij heen wilt gaan, Peggy, kan ik je niet tegen houden. Maar het dier gaat den stal niet uit!" „Spreek niet zoo, August!" De tranen ston den in haar oogen. Maar zij lachte toen zij hem de hand reikte en zeide: „Nu moet ik gaan August, want Walter wacht op mij, buiten, voor het circus." „Waarom is hij niet meegekomen?" ..Ik wou naar de stallen om van de dieren afscheid te nemen". „Je had hem mee moeten brengen", hield de clown aan. „hij moet zien, wat je voor hem opgeeft-'. „Daar heb ik hem om gevraagd, maar Mi wilde niet-'. ..Waarom niet?" „Omdatomdat het Zij draalde. Sprak niet door. ,.Nu?" drong hij aan. Zij zeide zacht, als biechtte zij een 11111» Lefaur, Irene de Zilahy en Alerme in de film „Vorstelijke Emigran ten". Grootvorst Oura- tieff en zijn echtgc- noote van keizerlijken bloede, nemen dienst bij den oliemagnaat Arbeziah. Vorstelijke Emigranten, een geestige Fransche film. Van Vrijdag af in het Luxor Theater. Na de door en door Amerikaansche film, die deze week in het Luxor Theater wordt ver toond, zal een Fransche film draaien, die een volkomen beeld geeft van den Franschen geest en opvattingen al zijn de hoofdpersonen erin Russen. Het is de film „Tovaritch", met den Nederlandschen titel „Vorstelijke Emigran ten". Het gelijknamige tooneelstuk is in Haarlem opgevoerd met Jan Musch en Else Mauhs in de hoofdrollen. De auteur Jacques Deval heeft de film geregisseerd en dat heeft hij bijzonder knap gedaan. In de eerste plaats tintelen zijn scenario en zijn sterke dialoog van typisch Fransche, fijne geestigheden (zooals trouwens het meerendeel der Fransche films, die in Nederland zijn ver toond) en bovendien heeft hij door knappe filmische vondsten zeldzaam aardige effecten bereikt. Wij denken hierbij bijv. aan de prach tige ironie die in de scène is gelegd, waarin het bur gedij k-snobbistische echtpaar Arbe ziah zijn Parijseh „hotel" verlaat om zich naar een banket te begeven. Het satyrieke effect wordt hier nog versterkt door de muzikale vondst van Levine, die de geluidsregie leidde. „Vorstelijke Emigranten" behandelt de ge schiedenis van den bij de Russische revolutie ge vluchten grootvorst Ouratieff en zijn echt- genoote Titiana. de nicht van den Tsaar, wiens vertrouwde Ouratieff was. In het bezit van vier milliard, die de Tsaar hun heeft toevertrouwd en die zij niet willen aanbreken, nemen zij, door honger gedreven, als kamenier en huis knecht dienst bij het gezin van den oliemag naat Arbeziah, tot groote voldoening van den zoon en de dochter des huizes die op vrij wat ongedwongener manier met het nieuwe perso neel omgaan dan hun ouders, die vergeefsche pogingen doen een fictief prestige op te hou den. Bij een conferentie van Arbeziah met ver schillende geldautoriteiten, die samen trach ten Russische petroleumsteden voor vier mil liard van een, volkscommissaris te koopen, worden „Michel en Tina" herkend. Na een heftig gesprek met hun aartsvijand, den volkscommissaris, die ondanks alle andere schijn even bezield blijkt te zijn door vader landsliefde als zij besluit Ouratieff hem de vier milliard te geven voor het behoud van den Russischen grond. Met een taxi, hem geschonken door den zoon van den kapitalist, zal de vorstelijke emigrant trachten verder zijn brood te ver dienen André Lefour, weer een van de oudere Fran sche acteurs, speelt zijn grootvorstelijke huis- knechtrol voortreffelijk. Irene de Zilaky is als Titiana ook zeer goed. De volkscommissaris, Gorotschenko, is Pierre Renoir, o.a. bekend als lieutenant Brambourg uit „Veille d'Ar- mes". Alerme, de burgemeester van Boom uit „Kermesse héroique", is kostelijk in zijn rol van Arbeziah. WISSELKOERSEN. Londen 7.39 5/16. Berlijn 59.24. Parijs 9.70V2. Brussel 24.81J4. Bazel 48.03 3/4. 1 Ti groote zonde, die zij begaan had: ,-Hij zei, dat het bij onsstinkt". „Stinkt het? Stinkt het bij ons in het cir cus?" De clown herhaalde deze woorden eenige malen, als begreep hij ze niet, „het stinkt?" Heeft hij dat gezegd? Zoo is er dan nog ergens een betere lucht dan in het circus waar alles, alles leeft. Hier is de scherpe lucht der paarden, de angst der koepelacro baten, de tranen der clowns, de kracht en de vlugheid der mannen, de vroolijkheid van het ballet, zaagselzaagselen daarvan zegt die man dat hetstinkt!" Zijn stem brak af. Wel spraken nog zijn lippen, maar geen woord werd meer gehoord. Peggy stond daar, hevig aangedaan. „Zeg Augustzoo heb ik het niet opgevat zóó nietHij keek haar lang aan. „E11 wat heb je hem toen geantwoord?" „Niets", bekende zij, beschaamd! „Niets?" Je hoort toch ook bij ons! Bent toch ook een deel van die lucht! Die heerlijke circuslucht. Er zal nog eens een tijd komen dat je niet zult kunnen ademen zonder die lucht aan de wijde zee, in de bergen zul je stikken, om dat pe daar de lucht ontbreekt die je in geboren is. Blijf bij ons, Peggy blijf bij ons, in onze lucht". Hij had haar hand gegTepen, de oude man en drukte ze vast. „Blijf bij ons, Peggy, ga niet „En Walter?", vroeg zij na een poosje. De oudn clown glimlachte weer. „Hij is toch een man. Hij zal naar huis gaan er zijn gelaat in de kussens stoppen en ontroostbaar zijnmaar na 'n paar dagen zal hij zich vermannen en spoediger dan je denkt, zal Peggy vergeten zijn. Dat zal de frissche lucht voor hem doen. Peggy ging zwijgend naar den stal. Maar eer zij den hoek omsloeg, bleef zij nog even staan en zei, zonder haar oogen op te heffen: „Ik ga naar mijn paarden' Zeg hemHij streek haar zacht over het haar: „Ik zal heel leuk tegen hem zijn, Peggy. En ik beloof je. dat hij minstens éénmaal lachen zal. Waarvoor ben ik anders een clown?" Buiten kwam de wind op drong door de tent. als wilde hij snel al die nare gedachten uit het circus wegwaaien. Want een circus is een plaats van levendige vroolijkheid. (Nadruk verboden). GEZELLIG ZWIJGEN! Neen lezerzeg alstublieft niet, dat vrouwen niet kunnen zwijgen! Vrouwen kunnen wel degelijk zwijgen. Zij kunnen zelfs op velerlei manieren zwijgen. Zij kunnen bedroefd zwijgen of beleedigd (komt vaak voor!) of getroffen, of koppig, of verstomd (komt wel een een enkele maal voor). Zij kunnen nukkig zwijgen en onheil spellend en verbeten en ook zoo maar gewoon kwaad, boos, spinnijdig. Zij zwijgen ook wel eens omdat zij niets weten te zeggen (zooiets komt inderdaad wel voor). Zij kunnen giftig, loerend, afwachtend en zege vierend zwijgen,' verongelijkt, verwezen, ver waten, verbaasd, verbouwereerd, verdiept, ver zonken, verzaligd Waarlijk een vrouw vermag heel wat uit te drukken, als zij niets zegt! Maar hoe zit dat nu met dat gezellig zwijgen? Laten wij maar dadelijk erbij zeggen dat dit een sport is die gezamelijk beoefend dient te worden. Gezellig zwijgen lukt niet in de eenzaam heid. Hiervoor is tweezaamheid van noode. Om gezellig te kunnen zwijgen moet je minstens met je tweeën zijn. In je eentje is er heelemaal niets aan! Meent niet, dat dit een grapje is. Sympathiek zwijgen is een kunst, die lang niet iedereen verstaat. Het is een moeilijke kunst, die wij zouden willen'noemen de proef op de som van iemands persoonlijkheid. Wanneer gij uw huisgenooten waagt naar een omschrijving van het begrip zwijgen, dan krijgt gij ten antwoord: zwijgen dat is als je niets zegt of: zwijgen is niet-praten. Zwijgen is stil zijn. Maar evenals er verschillende soorten van zwijgen zijn, zoo zijn er ook ver schillende soorten van stilte. Wie kent niet de zware drukkende broeiende stilte, die aan den storm vooraf gaat? Wie kent niet de ademlooze stilte, waarin ieder der aanwezigen in bijna tastbare ge spannenheid zit te wachten op het verlossend woord, dat niemand spreekt? Wie kent niet de hiaat-stilte, de hijgende aanloop tusschen twee dreunende geluidsuit barstingen? Of de onvriendelijke stugge stilte die de moeizame brokken van een hortend ge sprek stroef aaneenrijgt? Of de angstaanjagende doodsche stilte als het gaat om een menschenleven? Deze soorten van stilte kennen wij allemaal, maar wat wij lang niet allemaal kennen is de weldadige rustgevende sterkende stilte tusschen twee menschen, die samen harmo nisch kunnen zwijgen zonder dat dit zwijgen hen bedrukt of bezwaart. Samen kunnen zwijgen zonder de nood zaak te gevoelen de stilte te verbreken, samen kunnen zwijgen in volkomen harmonie, ook wanneer niet pas alles is uitgezegd, dat is de toetssteen voor de genegenheid tusschen twee menschen. Er ligt een zeldzame bekoring in het samen zwijgen zonder onophoudelijk zich gedrongen gevoelen elkander absoluut nutte- looze en noodelooze mededeelingen te doen. Wanneer het zwijgen tusschen twee men schen louter is een wachten-op-wat-de-ander- gaat-zeggen, of een krampachtig bedwongen uiting van onevenwichtigheid, dan is dit het zekerste teeken dat de verhouding tusschen die twee menschen niet is zooals zij behoort te zijn en dit geldt niet alleen voor echt paren! De vrouw, die harmonisch vermag te zwijgen met den man harer keuze weet zich tenminste gevrijwaard tegen den verdrinkings dood harer liefde in de zee van sleur, waar de golven der onbenulligheid hoog tegen de rotsen deT huiselijke verveling slaan. Lezerkunt gij sympathiek zwijgen? HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 6.S4 uur; n.m. 19.01 uur. Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. Zaterdag v.m. 7.18 uur; n.m. 19.45 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.45 uur. AGENDA Heden: DONDERDAG 6 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V. Soliste Bertha Kalff, viool. 8.15 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Jenny Jugo in „Meis jesjaren eener Koningin". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lawrence Tibbett in „Metropolitan" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Dolly Haas in: „S. O. S. ik ben verloofd" 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Warner Baxter in ..Broadway Bill" 2.30. 7 en 9.15 uur Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Monopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens. VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Bioscopen, nieuw programma. Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Zandvoort: Monopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2