m m Am m 9$ m m i m m m SCHAAKRUBRIEK ÉiP m p '<m. 81 m 1vm DONDERDAG 6 AUG. 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D' TT HOLLANDAMERIKA LIJN. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver, 2 van Guayaquil. Nictheroy, Rott. n. Vancouver 1 te Los Angeles. Volendam, 4 van Rott. te New-York. Dinteldijk, Vancouver n. Rott. 4 van Los Angeles. Boschdijk, Philadelphia n. Rott. 2 te Norfolk. Beemsterdijk, Rott. n. Philadelphia, 3 te Bridgeport. Edam, 5 v. New-York te Rott. Veendam, Rott. n. Oostzee, p. 4 Elseneur. Delftaijk, 5 v. Rott. n. Vancouver via Lon den. HOLLAND—AFRIKA LIJN Boschfontein (uitr.) 5 te Kaapstad. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen, 5 v. Hamburg te Rott. Almkerk (thuisr.) p. 5 Dungeness, 5 (9 n.m.) verwacht. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) p. 4 Perim. Streefkerk (thuisr.) 5 v. Duinkerken via Antwerpen. HOLLAND— WEST-AFRIKALIJN. Maaskerk (thuisr.) 3 van Takodari. Reggestroom (thuisr.) 7 te Havre verwacht. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, B.-Ayres n. Amsterdam 4 van Bahia. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Saturnus, 5 v. Bilbao te Amst. Nereus, 5 v. Amst. n. Kopenhagen. Vulcanus, 5 v. Amst. n. Hamburg. Alkmaar, 5 v. Amst. n. Chili. Perseus, 4 van Santander te Bilbao. Achilles, 5 van Rott. te Lissabon. Ariadne, 4 van Kopenhagen te Danzig. Cottica, 4 van Paramaribo n. Amst. Juno, 4 van Iviza n. Genua. Poseidon, 5 van Sus? te Venetië. Stuyvesant, 6 (8 v.m.) v. Paramaribo te Am- Sterdam verw. Triton, 4 Aug. van Para te Bilbao. Ajax, 4 van Marseille n. Genua. Bodegraven, Chili n. Amst. 4 te Liverpool. Ceres, 4 van Kymassie n. Piraeus. Costa Rica. 4 van Amst. te Barbados. Crijnssen, 5 van Barbados te Amst. Euterpe. Amst. n. Bordeaux p. 3 Ouessant. Oberon, Rott. n. Tunis pass. 3 Ouessant. Orestes, 4 van Izmir n. Stamboul. Pluto, 4 van Stettin te Amst. - Theseus, 5 van Hamburg te Amst. Tiberius, 5 van Piraeus te Amst. ROTTERDAMSCI-IE LLOYD. Dempo (thuisr.) 5 te Marseille. Indrapoera, 5 v. Batavia n. Rott. Djambi (thuisr.) 4 van Singapore. Blitar, 4 v. Rott. te Macassar. Dempo (thuisr.) 5 v. Marseille. Slamat (meisjescruise) 5 v. Rothesay. Sibajak, 5 v. Rott. n. Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alehiba, 5 van Hamburg te Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Chr. Huygens, Amst. n. Batavia 5 v. Aligers. Tarakan, 5 van Norheimsund te Skjolden. Voor den inJioud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ligt er op dit terrein hierin de helpende hand te reiken niet een verdienstelijke taak voor de vereeniging „Oost en West" om de regeering, alsmede de maatschappijen, wier kantoren in hoofdzaak te Amsterdam en den Haag gevestigd zijn de oogen te openenen, dat er ook nog een moreele verpiichting be staat om deze menschen weer in dienst te nemen Niettegenstaande aan verschillende takken van nijverheid steun verleend wordt, bijv. aan landbouw, visscherij, zuivel, scheepvaart, mid denstand (hoewel zeer matig), musici, enz., is het doel bovengenoemde groep werkloozen weer een kans te geven ze in die positie te herplaatsen, die zij als hun levenstaak be paald hebben. Is de Vrijw. Arb. Beurs v. Oud-Cultuur lieden te den Haag wel actief genoeg? Zou onze minister-president, tevens minis ter van Koloniën dr. H. Colijn, die zeker met deze toestanden alsook met de cultuurmaat schappijen bekend is. hierin niet eenige mede werking kunnen verleenen? Is het niet mogelijk, dat Z.Ex. den nieuw benoemden G.G., die binnenkort als Landvoogd naar onze overzeesche gewesten vertrekt, op draagt te hunnen gunste iets te bereiken? Ten slotte een ernstig woord tot de belang hebbenden: Er zijn teekenen, dat Indië weer iets begint op te leven, dus de tijd is daar dat gij uwe belangen moet verdedigen. Individueel bereikt ge in onze moderne maatschappij niets. Ge dachtig aan de leuze „Eendracht maakt Macht" rdad ik U met klem aan vereenigt U. Ziet aansluiting te krijgen met beide genoem de en erkende vereenigingen en zoo dit niet gelukt, richt dan onderling een vereeniging op, opdat gij in gemeenschap uw belangen kunt verdedigen en behartigen. Adhaesiebetuigingen tot samenwerking worden gaarne ingewacht bij één uwer colle ga's W. Vriesema, Overtoom 14 Boven, Am sterdam. Slaat tezamen de handen aan den ploeg. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verletpde plaatsruimte. Hoogachtend, ABONNé. VOETBAL. Twee Z. A. C.-bestuursleden geschorst. Naar wij vernemen zijn twee leden van de voetbalvereeniging Z.A.C. met ingang van 3 Augustus 1936 voor den tijd van een jaar door den K.N.V.B. geschorst. Deze schorsing houdt verband met overtreding van de administra tieve voorschriften van den K.N.V.B. Ontslagen personeel bij de Indische cultures. Mijnheer de Redacteur, Hoewel als buitenstaander, ben ik zoo vrij eenige plaatsruimte in uw blad te vragen, aangezien ik begaan ben met het lot van een grcote groep onzer landgenooten, en wel met die menschen (vrijgezellen zoowel als die met gezinnen), die door de crisis genoodzaakt wer den uit Indië naar het vaderland te repatriëe- ren en hier zonder hulp of kans op eenigen werkkring moedeloos rond loopen. In 't bij zonder bedoel ik hen, die zich het werk in de cultures als levensdoel gekozen hebben en ook als zoodanig hun opleiding genoten hebben n.l. 3- of 5-jarige H.B.S. en daarna in Deven ter gestudeerd hebben op de M.K.L.S. waar het onderwijs uitsluitend gebaseerd is op de tropi sche cultures, alsmede die jongelui, die op de Hoogere Landb. School te Wageningen voor het zelfde doel gestudeerd hebben. Moeten deze nu allen maar te gronde gaan? Er zijn mij in één onzer groote steden geval len bekend van menschen, die na 3 a 4 jaar overal zonder succes gesolliciteerd te hebben, toen de financiën uitgeput raakten zich nood gedwongen tot de gemeentelijke instelling om steun hebben moeten wenden. Bij ontslag wegens de tijdsomstandigheden hebben verscheiden cultuurmaatschappijen het Europeesche personeel toegezegd, dat zij bij opleving in de cultures weer voor herplaat sing m aanmerking zouden komen, terwijl diezelfde maatschappijen zich nu geheel aan haar belofte onttrekken door wegens bezuini ging uitsluitend goedkoope krachten die zoo van de school komen in hun plaats uit te zen- den. Dit is de ondervinding van één mijner kennissen, een vrijgezel van ruim 30 jaar, die 8 jaar tot tevredenheid van zijn supérieuren hi de tropen als planter werkzaam geweest is (dat bewezen wordt door zijn bij uitstek goede certificaten, waarin hij vol lof als een goed planter wordt aanbevolen). Eerst heeft hij zich schriftelijk en daarna persoonlijk zonder eenig succes bij verschillende dier maatschap pijen gepresenteerd. Ook na zijn betoog, dat hij voor hetzelfde salaris als de jonge krachten weer wilde beginnen en dat een dergelijke kracht met opleiding en practijk toch goed- kooper is, daar de pas afgestudeerden zich eerst 1 a 2 jaar aan klimaat en werkzaam heden moeten aanpassen en hij door zijn ver blijf in Holland physiek weer geheel fit ge worden was en dit dus ook nog voor had op zijn collega's die in Indië gebleven zijn en wel weer geplaatst werden, kreeg hij een afwijzen de beschikking. Zijn deze maatschappijen moreel niet ver plicht zich aan de'gedane beloften te houden, al was het slechts op de manier als eertijds geschiedde op de Pamenoekan en Tjiasem ianden alsmede bij het Straits Sunda Syndicat, waar een bepaald aantal Nederlanders tegen over een zeker percentage andere Europeesche werkkrachten werkzaam moesten zijn (naar ik meen een verordening ingesteld door het In dische Gouvernement)? Zou dan nu niet be paald kunnen worden, dat tegenover een aan tal pas afgestudeerde jongelui, die uitgezon den worden, een zeker percentage oude ont slagen cultuurmenschen verplichtend gesteld wordt? WATERPOLO. PROMOTIE WEDSTRIJD DE WATERRATTEN—L. Z. C. (4—1) Hun eersten promotiewedstrijd hebben de Waterratten overtuigende wijze van de Leidsche eerste-klassers weten te winnen. De Waterratten zijn het eerst bij den bal en wanneer Van Koningsbrugge doorzwemt ont staat er al direct verwarring in de Leidsche achterhoede, doch De Vries schiet van te grooten afstand. Wanneer Van Koningsbrugge goed naar Kollerie plaatst opent deze de score (1—0). Opnieuw vallen de Waterratten .aan,, maar plotseling komt een doelpunt aan den ande ren kant als Elzinga hard inschiet en v., d. Booren niet voldoende kan stoppen (1—1). Van Viersen zwemt eens goed op, doch wan neer hij naar De Vries plaatst schiet deze ra kelings over. Dan moeten een L. Z. C.-speler en Van Koningsbrugge wegens verzwemmen het water verlaten; met zes tegen zes blijft D. W. R. in de meerderheid. Ook na de rust vliegen schoten van Kollerie en De Vries rakelings naast; toch is het eerst genoemde, die tenslotte aan de Waterratten de leiding geeft. (2—1). Wanneer weer met zeven tegen zeven verder wordt gespeeld, krijgt v. d. Booren eenige ge vaarlijke schoten te verwerken, wat hij keurig doet. Wanneer Elzinga het water uit moet, weet L. Z. C. nog eenigen tijd stand te houden, maar dan is het De Vries, die scoort (3—1). Bij L. Z. C. gaat de keeper nu het water uit; D. W. R. laat Veenstra uitvallen. Wanneer Kollerie binnen de 4 Meter ongeoorloofd wordt aange vallen, krijgt hij een strafworp te nemen, dien hij in een doelpunt omzet. (41). Kort hierop is het einde. LAWNTENNIS. TOURNAMENT „RIJNEGOM". Woensdagavond kon reeds de finale van het dames-enkelspel gespeeld worden, welke gewonnen werd door mevr. Zwanenburg van mevr. Laimböck met 8—6, 61. De gedetailleerde uitslagen luiden: Damesdubbelspel, halve eindstrijd: mej, Sa lomon en mevr. Van Santen slaan mej. Schro der en mej. Rigbers 63, 62. Damesenkelspel, eindstrijd: mej. Zwanen burg. slaat mevr. Laimböck 86. 61. Heerenenkelspel, halve eindstrijd: Overwijn slaat Redeker 75, 64. Troosttournooi heerenenkelspel, eerste ron de: Pelt slaat v. Zadel 108, 75. Troosttournooi damesenkelspel: mej. Duyf w:o: mej. v. d.Bos. POSTDUIVEN. DE REISDUIF TE HAARLEM. Uitslag wedvlucht Mons, afstand 221 K.M., los 11 uur 15 min.: Th. A. van Darn 1; P. Kroon 2 5 16 35; H. J. Handgraaf 3 19 25 36 44 45 47; J. Plas 4 39 40; J. F. Scherf 6; H. Everts 7 21 27; C. Stolk 8 30; N. Wezenbeek 9 28; J. Th. Bakker 10 11; P. Louwerens 12 14 42; J. Kroon 13 31 36; Th. A. Heinsbergen 15; P. Blommaert 17 41; J. J. v. Staveren 18 20 23; C. Th. Verdonk 22 26 29 37 43 46; C. V. 't Ende 2438; P. van Andel 33; H. Boo gaard 34. Eerstgetoonde duif 1 uur 49 min. 26 sec.; laatste 1 uur 59 min. 59 sec. CRICKET. Flamingo's-Harrow Wanderers De tweede wedstrijd van den toer der Har row Wanderers werd te Laren tegen de Fla mingo's gespeeld. De Engelsche captain won den toss en ging op het natte veld eerst fielden. Wederom is het batten der Hollanders, die met E. J. A. Schill en F. Hooft Graafland begonnen op Stogdon en Bond. niet best geweest. Schill was op 14 reeds verdwenen, b. Stogdon voor een snelle 12, waarna Max Jansen, eerst gesteund door Hooft Graafland en daarna door Witte- bol, in een zeer traag tempo runs maakte. Het bowlen der Harrow Wanderers was van goede lengte, zuiver en werd door prima fielden ge steund. Wanneer Jansen na ruim een uur op de mat gestaan te hebben voor een geduldige 22 als slachtoffer van den slowbowler Duveen (c. en b.) valt, zijn het alleen Van Tienhoven en de Engelschman Stone, die nog runs' weten te maken. Het is vooral Duveen, die weer de meeste moeilijkheden voor onze batsmen op levert. Op 80 worden Van Tienhoven en Stone achter elkaar voor 17 door Duveen gebowld. De laatste 4 wickets van het zwakke batting team voegen samen slechts 1 run aan het to taal toe en op 90, waaronder 11 extra's valt het laatste wicket. G. A. Stogdon nam 224, R. N. Bond 2—29, A. H. C. Duveen 523, W. Welch 1—3. De Harrow Wanderers openen met R. D. Stewart Brown en E. T. Pelham op De Ruig en Jansen. De beide Engelschen laten goed cricket zien en bespelen den Flamingo-aanval ocgenschijnlijk zonder veel moeite. Op 27 gaat Pelham voor een goede 17 l.b.w. De Ruig. Stewart Brown en M. Tindall zetten dan we derom een goeden stand voor het tweede wicket op. Maas en Stone weten voorloopig ook geen scheiding te bewerken. De Cambridge speler liet het beste batten van den dag zien, vooral toen hij het tempo ging forceeren. Alle ballen kwamen vol op zijn bat en de wijze waarop hij de af en toe hoog opkomende bal len naar leg speelde, was buitengewoon fraai. Ook Brown's innings van 50 runs was er een van goede kwaliteit, hoewel zijn voetenwerk niet zoo goed was als van Tindall. Wanneer de 100 opgebracht is, waarvan Ste wart Brown er precies de helft scoorde, komt op 115 de scheiding, wanneer Mr. Hamburger in zijn eersten over Brown weet te bowlen. Vijf runs later valt het 3de wicket Blackmore c. Maas b. Jansen 2 en op 124 neemt Jansen door een goede vang van Wittebol Tindall's wicket voor een prima en snelle 44, waaronder een pracht zes op Jansen. Welch en Stogdon verdwijnen spoedig op Hamburger en Jansen, waarna het Turnbull en Mc Connel zijn, die de score tot 148 voor het verlies van 6 wickets weten te verhoogen. Turnbull 9 en Mc Connel 11 not out. Het ziet er naar uit dat de Harrow Wanderers ook van dit niet sterke Flamingo-team ge makkelijk zullen winnen. In de morgenuren moest wegens regen her haaldelijk gestopt worden. In den namiddag kwam gelukkig de zon door en bleef het droog. WANDELSPORT. Herdenkingsmarsch „Jan Passtoors". De Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" houdt Zaterdag 29 en Zondag 30 Augustus haar vijfde internationale mar- schen van 40, 30 en 20 K.M. ter nagedachte nis van wijlen den heer J. H. M. Passtoors. Aan den 40 K.M.-marsch kan slechts op één van beide dagen worden deelgenomen. Eén keer 30 K.M. en één keer 40 K.M. is ech ter geen bezwaar. Ter gelegenheid van het feit, dat de marsch voor de 5e maal zal plaats hebben, zijn er een marsch van 30 K.M. en een jeugdmarsch van 20 K.M. Het parcours gaat ook dit jaar weer naar Beverwijk, maar het is thans omgelegd en gaat nu via Overveen, Bloemendaal, langs de Rume van Brederode, over Velsen, IJmuiden naar Beverwijk, waar gerust zal worden. Daar na do.or. park Velserbeek, langs Santpoort naar Haarlem. Ook voor dé 30 en 20 K.M. is een prachtig parcours samengesteld. Deelneming aan deze marsehen is openge steld voor alle dames en heeren die den leef tijd van 15 jaar bereikt hebben, bij den jeugd marsch van 1215 jaar, alle sportvereenigin- gen, militaire- en politiecorpsen. Aan hen die den 40 K.M.-marsch binnen 812 uur volbrengen, wordt het bekende zeer fraaie geëmailleerde kruis mét beeltenis van wijlen J. H. M. Passtoors uitgereikt. Voor de 30 KM. is een kleiner geëmailleerd kruis en voor de 20 K.M. een verzilverd kruis je, beide met de beeltenis van wijlen J. H. M. Passtoors, beschikbaar. De 20 K.M. en de 30 K.M. moeten resp. binnen 5 en 6 1/2 uur vol bracht worden. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad. Groote Houtstraat 93. Haarlem PROBLEEM No. 864. (No. 1 van den wedstrijd, 40e ladder). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke4, Dh7, Lb6, Ld7. Zwart: Kg5, Lg4, Lg7, Pd8, Ph2, e5, f3, h3. „Schaakmeester R. Fine gelooft alleen in wat hij ziet"'. Dr. S. TARTAKOWER. WIELRIJDEN. EXCELSIOR Bovengenoemde vereeniging hield Woensdag avond een trainingswedstrijd voor A-, B- en C-klassers. Alle catagorieën reden 35 K.M. met drie klassementen Eerst startten de A- klassers. Na een spannenden strijd werd ten slotte 1 H. v. Kleef 16 punten: 2 F. Fennis 13 p.; 3 v. Haarlem 11 p.; 4 Philippo 7 p.; 5 B Fennis 6 p.; 6 Matzer 5 p. (pech) Bij de B-klqssers viel het fraaie rijden op van P. Jansen. Uitslag; P. Jansen 18 punten. 2 J. Walgien 15 p.; 3 H. Jansen 8 p. Bij de C-klassers werd veel strijd geleverd. Uitslag: 1 F. de Nijs 17 punten; 2 Van Es en Bouman elk 14 p.; 4 Baars 9 p. Vele renners moesten wegens pech den strijd staken. Hedenavond Baanwedstrijden te Halfweg. Vertrek 6 uur Amsterdamsche Poort. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond jJ. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen der Haarlem sche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Clubkampioenschappen, Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. Balk; C. Kool wint van J. van Looij. Eerste klasse: A. Smit wint van H. G. J. Andriessen; L. Kisch wint van W. J. A. Matla; J. A. Meeuwenoord remise met I. Risseeuw: M. van Leeuwen wint van B. Henneke: A. Kiel wint van P. L. Schrijnemakers. Tweede klasse: A. Slinger remise met I. Ravensbergen; J. Helmer wint van J. Merts; J. Prenen remise met O. T. Glaser: J. J. Alink wint van A. Slinger. SCHAKEN. WEDSTRIJDEN KON. NED. SCHAAKBOND. De wedstrijden van den Kon. Ned. Schaak bond zijn te Utrecht begonnen. Voor de eerste ronde won L. Prins te Zand- voort van ir. H. J. van Steenis te Lochem; J. G. P. ter Plegt te Haarlem verloor van Dr. G. H. J. van Tongeren te 's-Gravenhage. De partij H. JansenJ. Speijer te Zandvoort werd afge broken. A. D. van Steenis te Haarlem remise met C. G. Hoppener. Voer de tweede ronde werd de partij Van Scheltinga—Prins afgebroken. Ter Plegt ver loor van Nijman. Speijer remise met Van dei- Laan. Van Steenis verloor van Schijf. Voor de derde ronde won Prins van Mulder Ter Plegt won van Valstar. De partij Schel- tensSpeijer werd afgebroken. Van Steenis won van Dotis. De wedstrijden worden voortgezet. meen zijn 50, hoogstens 60 zetten voldoende voor de meeste posities. De Duitsche meester J. H. F. L. Meijer" toonde reeds in 1891 aan, dat in zekere stelling het mat eerst met den 73sten zet is te verkrijgen. Zwart (f If 1 i 1 ut i ONZE VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze veertigste ladderwed strijd, welke negen weken zal duren. In be doeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 4 drie- zetters, 1 eindspelstudie en 1 vierzetter wor den geplaatst. Iedereen kan aan den wed strijd deelnemen; minder geroutineerde of be ginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 119. Aan den termijn van inzending der oplossin gen, welken wij op veler verzoek op veertien dagen hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat ingezonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omvat één afdeeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde ais oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet. opzettelijk .ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of. studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extrapunten voor tweezetters en 3 extrapunten voor de overige problemen en studies toegekend. Voor Schertsproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend, (zie art. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid wordt ge straft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de be doelde bewering binnen den gestelden termijn (zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5. (schaakboeok of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reissohaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 5* deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal. dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch -tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet- van twee- zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten echter de eerste 2 zetten, voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, wor den opgegeven. Onvolledige oplossingen kun- n e n voor den wedstrijd als niet geldig wor den aangemerkt. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van dé schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig, eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11 Over foutieve oplossingen kan niet wor den gecorrespondeerd. Zij, die meenen neven oplossingen te hebben gevonden, zullen die voor alle opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer ter zijde worden gelegd. 12. In bijzondere of onvoorziene gevallen be- silst de schaakredacteur. a b c d e t g h Wit Heeft men een stelling, als b.v. op boven staand diagram, waarin de „Roi dépouillé" te strijden heeft tegen twee Loopers en Koning, dan is het noodzakelijk, dat men de regels kent, volgens welke men te werk gaat om den tegenstander mat te zetten. Weet men die niet goed, dan kan een dergelijke positie aanlei ding geven tot het geval, bedoeld sub. 6. Staat de R. d. zooals op net bovenstaand diagram wél het geval is nog niet aan den rand, dan drijve men hem er heen en daarna naar een hoekveld. Men houdt voorts in het oog, dat men den R. d. alleen kan matzei-ten op een hoekveld, of op het randveld er naast. De theorie heeft uitgemaakt, dat nooit meer dan 18 zetten noodig zijn, d.w.z. met het beste spel van Wit (van Zwart spreekt van zelf). Zwart tracht zooveel mogelijk één der Loopers aan te vallen, terwijl Wit den Rd. een veld probeert af te snijden met één der Loopers, terwijl hij op een gunstig oogenblik met den Koning den R.d. naderbij komt. Voorts is op merkenswaard, dat de Koning zich op Paar densprongafstand van het hoekveld plaatst, waarna het mat door de Loopers ten uitvoer wordt gelegd. In bovenstaanden stand speel* men als volgt: VOOR HEN DIE SCHAKEN WILLEN LEEREN. Remise (vervolg). 6e. Wanneer één der partijen in het eindspel een macht bezit, voldoende om de tegenpartij mat te zetten, echter daartoe niet in staat blijkt, (door onkunde, derhalve). De zwakkere partij heeft dan het recht te eischen, dat men mat in hoogstens 100 zetten geeft. In het alge - m i. Lf 1 li3 KeS-d8 2. Lel—f4 Kd8-e7 3. Kei—f2 Ke7—f6 4. Kf2—f3 Kf6—e7 5. Lh3-f5 Ke7—f6 6. Kf3-g4 Kf6—e7 7. Kg4—g5 Ke7 - dS 8. Kg5fó Kd8 - e8 9. Lf4— c7 Ke8 f8 10. Lf5-d7 Kf8—c8 11. Kf6-g6 Kg8—f8 12. Lc7—cióf Kf8-g8 13. Ld7 - eóf Kg8h8 14. Ldó-eót Ten slotte lette men er op, dat men den R.d. niet pat zette! In de diagramstelling was de stand van den R.d. voor Wit gunstiger, omdat hij reeds aan één der randen stond, vandaar de kortere matstelling, in 14 zetten. 1 (Wordt vervolgd). Oplossing Eindspelstudie No. 175. (No. 5 van den wedstrijd, 39e ladder). Stand der stukken: Wit: Kg4, La7, eó. Zwart: Ke7, Pli7. (Prof. Berger, 1845-1933). 1. Kg4—f5. Ph7—f8: 2. La7—c5f, Ke7—e8; 3. Lc5xf8, Ke8xf8; 4. Kf5—f6, Kf8—e8; 5. e6—e7 en wint. 1.Ke7d8: 2. La7—c5. Kd8—e8; 3. KfS—g6, Ph7—f8^; 4. Lc5xf8, Ke8xf8: 5. Kg6—f6, Kf8e8; 6. e6el en wint. 1.Ke7e8; 2. La7c5. Ph7f8, enz. 1.Ke7-d6; 2. La 7—c5h Kd6xc5; (2. Kd6c6 of c7; 3. Kf5—g6 of 3. e6e7, gevolgd door Kf5g6> 2. e6e7 en wint. OPLOSSING PROBLEEM No. 857. (No. 6 van den wedstrijd, 39e ladder). Stand der stukken: Wit: Kb8, Dbl, Ta2, Ld7, Pe2, a4, b2. c3. d3. Zwart: Kb3, Dhó, Tc4, Th4, Lf8, LgS. Pd5, Pe4, bb, c7, f2, f6. g3. (E. B r u n n e r, M n c h e n). 1. Ld7b5, enz. Beide opgaven goed opgelost door: C. de Vries, te Bennebroek: H. J. S. Beek, F. P. Hekker, H. de Ruijter en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Y. Blokker, J. Derogee, C. v, Dort, H. W. v. Dort, A. W. Face, E. Fijlstra, H. W. Germe- raad, F. F. Groos, J. Hillebrand, R. Hommers, J. Honsbeek, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, J. ten Hove Jr., G. Huizing Jr., K. Koedooder, B. Koedijker, C. Kossen, C. Koster, A. Krijn. A. v. Leeuwen, J. H. Meilink. A. J. Mooy, G. M. Neuman. Joh. B Pennock. G. Rosies, P. Rotte veel, J. W. Schipper, A. Sierveld (ook nog Probleem no. 856, drie punten), H. J. Steen bergen, A. Veerman, W. A. L. Visser. C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; H. F. Antonisse, A. Feberwee, J. Germeraad, mej. D. Graafland, B. v. Ros- sem en H. F. Zeystra, allen te Santpoort; P. J. Blokker, te Zandvoort (allen zeven punten). Voorts is Px-oobleem no. 857 goed opgelost door: M. Daim, B. Hoogreef, Th. Kan, J. v. Lu nenburg, H. de Rood, A. Rijken, B. A. Snelle- man (ook nog de Problemen nos. 855 en 856, vijf punten) en J. P. Wever, allen te Haarlem; C. de Vries, te Heemstede (allen twee punten). Ten slotte is Eindspelstudie No. 175 goed op gelost door: J. Hoogeveen en C. Langelaan, beiden te Haarlem (beide vijf punten). CORRESPONDENTIE. In het diagram van Eindspel No. 124 is op el een witte Toren weggevallen. Haarlem. J. ten H. Dat u „ten zeerste" in uw schik bent met het „prachtige schaakbord", door u als prijs in onzen wedstrijd ontvangen, hebben wij met genoegen vernomen. J. ten H. Jr. Hartelijk dank voor uw waar- deerend schrijven. C. L. 1. a4a5 faalt na 1.b6xa5. F. J. M. 1. Pe2elf faalt na 1'. Dhöxcl. K. H. R. P.M. Hartelijk gelukgewenscht met uw herstel, zoodat u verder kunt gaan met onzen wedstrijd. Voorloopig nog maar wat kalmpjes aan! A. S. Aangeziein uw eerste oplossing juist was, hebben wij de „verbeterde" maar be schouwd als op een vergissing te berusten. Onderteeken in het vervolg uw brieven s.v.p.! J. A. G. Z. In verband met uw verblijf in het buitenland, hebben wij geen bezwaar aan uw verzoek te voldoen. Santpoort. A. F. Wil s.v.p. mededeelingen van anderen aard bij afzonderlijk schrijven („aan de redactie") behandelen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3