AMSTERDAMSCHE BEURS ZWEMMEN SCHIETEN 4% DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S D A G II A D 9 lAAT/TEjEMCimN Opmarsch der nationalisten van Sevilla uit. Opstandelingen blijven over winningen melden. Generaal Mola verwacht den „eindstrijd" binnen enkele dagen. LONDEN, 6 Augustus (D.N.B./A.N.P.) De speciale correspondent van de „Daily Tele graph" verneemt uit betrouwbare bron te Gi braltar, dat de opmarsch der nationalisten van Sevilla uit naar Madrid gistermorgen vroeg is begonnen. Een strijdmacht, ter sterkte van ongeveer 5.000 man heeft de stad in de vroege ochtenduren op vrachtauto's en in par ticuliere automobielen in de richting van Badajoz als eerste doel verlaten. Een tweede colonne 'volgt om te beginnen den weg naar het Noorden om eenige plaatsjes, die zich in handen der communisten bevinden, te bezet ten. Het is de bedoeling, dat daarna gezamen lijk in de stad Merida bezet wordt, die eveneens nog in het bezit der communisten is. De correspondent meldt verder, dat de actie in het dal van den Guidalquivir reeds aan zienlijk gevorderd is, en dat men erin geslaagd is, uit een groot aantal dorpen de communis ten geheel te verdrijven. Volgens de in het hoofdkwartier binnenge komen berichten,hebben de troepen van ge neraal Mola aan "het Somosierra-front een overwinning behaald op de regeeringstroepen, die met achterlating van bijna 300 dooden het veld moesten ruimen. LISSABON, 6 Aug. (D.N.B./A.N.P.) Gene raal Queipo de Llano heeft voor de radio me degedeeld, dat hij zich persoonlijk van de vol komen rust in Cordoba heeft kunnen overtui gen. Generaal Mola, zeide hij voorts, treft thans voorbereidingen voor den eindstrijd, die binnen enkele dagen zal beginnen. Omtrent den algemeenen toestand deelde de generaal mede, dat nationalistische afdee- lingen uit Granada op den weg van Malaga naar Monte Frio Marxistische formaties heb ben vernietigd. Na verbitterde gevechten zijn de militaire strijdkrachten er in geslaagd, het plaatsje Bracana te bezetten, waar groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en munitie in hun handen gevallen zijn. De rooden zouden 200 dooden op het slag veld .hebben moeten achterlaten. Tenslotte deelde generaal Queipo de Llano nog mede, dat zich thans op het Spaansche schiereiland 6.000 man stoottroepen bevinden, afkomstig van het vreemdelingenlegioen. Naar de „Diaro de Lisboa" verneemt, zouden militietroepen der regeering gisteren getracht hebben, den linkervleugel der voor de hoofd stad staande strijdkrachten van generaal Mola te omsingelen. De poging is mislukt en de roode militie is na hevigen strijd verslagen, waarbij zij 600 dooden verloor. In handen dei- nationalisten vielen 60 gevangenen, 2 tanks en 40 auto's. De correspondent van het blad meldt verder, dat generaal Cavalc'anti m.et 3.500 man de voor Madrid liggende militaire strijdkrachten komt versterken. Verlichting van den weg HaarlemAmsterdam. De natrium-verlichting voldoet. Maar bij het stadskwartier moet nu de verlichting nog verbeterd worden. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de na- triumverlich'tinig, die de Rij kswaterstaat op den weg HaarlemAmsterdam heeft aange bracht, bijna gereed is. Eenige avonden is al proef gebrand. Automobilisten die op die avonden den weg bereden hebben, zijn met de ingevoerde verbetering zeer ingenomen. Er kan nu op den weg met de kleine stadslichten gereden worden. Er is dus een einde gekomen aan het gevaar van de verblindende lichten van tegenliggers op den weg. Maar de geheele weg voldoet nog niet aan de eischen. Eenige automobilisten hebben ons namelijk verzekerd, dat de aansluiting van het Haarlemsche gedeelte de natrium- verlichting begint pas bij de grens van Haar lem, ter hoogte van de vroegere kruising der Haarlemmermeer spoorlijn absoluut on voldoende is. Zij vertelden: Als je uit de na- triumverlichting op bet Haarlemschè ge deelte komt, is het of in eens de duisternis je omgeeft, Daar staan wel electrische lam pen, maar het is net of die geen voldoende licht geven. Misschien komt het omdat je oogen eerst gewend waren aan het eigen- aardig-heldere natriumlicht. Een feit is evenwel, dat je de eerste 400 meter bijna niets ziet. Als je dan verder naar Haarlem komt wordt het weer beter. Misschien zijn je oogen dan weer aan 't gewone electrische licht gewend. Het zal evenwel noodig zijn om onmiddellijk maatregelen te nemen ter verbetering van de verlichting op het Haar lemsche gedeelte van den weg. anders zullen daar ongetwijfeld ongelukken gebeuren. Vooral als het geregend heeft en het natte asphalt' als het, ware al het licht dood slaat, is de toestand heel gevaarlijk. Een autobestuurder verzekerde ons, dat hij nog juist op het laatste oogenblik een fietser op den weg had gezien, hoewel hij toch zeer nauwlettend had zitten uitkijken en voorzichtig gereden had. Personen die in zijn auto hadden gezeten en ook alle aan dacht aan den weg geschonken hadden, merkten den fietser pas op toen hij al naast de auto was. Tot zoover de klachten. Wij zijn den toestand ter plaatse wezen opnemen. Het bleek ons, dat op het eerste gedeelte van het Haarlemsche deel van den weg flinke hooge booglampen staan op onge veer 30 Meter afstand van elkaar. Dan komt er evenwel een stuk van ongeveer 400 Meter, waarop lage lantaarnpalen gevonden wor den, die bovendien 60 Meter van elkaar staan. Geen wonder dat de automobilisten die uit de natriumverlichting komen, den indruk krij gen, dat zij in eens in de duisternis vallen. Dat het na 400 Meter beter wordt is niet, om dat dan de oogen meer aan het gewone licht gewend zijn (misschien komt er dat ook wel eenigszins bij), maar omdat er dan inderdaad een veel betere verlichting is. Het zal daarom noodig- zijn, dat de gemeente Haarlem, onmiddellijk op deze 400 Meter van den weg de verlich ting verbetert en althans in overeen stemming brengt met het systeem dat op het gedeelte bestaat, dat gevonden wordt bii de Amsterdamsche poort. Misschien zou het aanbeveling verdienen op het gedeelte dat onmiddellijk bij de natrium- verlichting aansluit nog wat sterkere lampen te gebruiken om den automobilisten den over gang te vergemakkelijken. Het gaat om een klein gedeelte van den weg, zoodat er met deze verbetering geen belang rijke uitgaven gemoeid zullen zijn. Nu het rijk zich de kosten heeft getroost om de verlichting belangrijk te verbeteren, mag Haarlem niet achterblijven om alles te doen wat mogelijk is om het gevaar op dezen zeer drukken ver keersweg zooveel mogelijk te beperken. Vliegramp in de Ver. Staten. Acht personen om het leven gekomen. SINT LOUIS (MISSOURI), 6 Augustus (Reuter). Een vliegtuig van de lijn Chicago- New-Orleans is op 50 K.M. ten Zuiden van St. Louis neergestort. Acht personen zijn om het leven gekomen. De wijzigingen in de steun regeling. Standaardloon voor groote gemeenten wordt 20. Thans is de ministerieele aanschrijving in- zhke de wijziging van den werkloozensteun ook door de gemeentebesturen, die aanvanke lijk slechts door het communiqué in de bladen van Zaterdagavond op de hoogte waren ge steld, ontvangen. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat voor arbeiders, die lang werkloos zijn en die ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd kunnen worden als te behooren tot hun eigenlijke beroep of vak. met betrek king tot de steunverleening, in den vervolge een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aange nomen. Dit standaardloon is voor de le klasse ge meenten, de steunregeling kent een ver deeling in 9 klassen bepaald op f 20. Tot de le klasse behooren de groote steden. In de groote klasse, die volgens dit stan daardloon in het vervolg uitkeering zal ont vangen, komen zij. die in de laatste vier ja ren minder dan 26 weken hebben gewerkt Hetzelfde standaardloon van f 20 zal gel den voor de jonge arbeiders, die werkloos zijn geworden toen ze een laag loon verdienden, doch die inmiddels, hadden ze in hun vak werk.gehouden, in een hoogere loonklasse zou den zijn gekomen. De minister zegt voorts, dat hij binnenkort aan de gemeenten mededeelingen zal doen om trent de wijzigingen in de schalen voor de maximum-percentages, die als grondslag voor de steunuitkeering mogen worden gebezigd- Deze schalen zijn zeer gedifferentieerd en be rusten niet alleen op het geldende loon in hef betrokken bedrijf, doch ook op andere nor men als bijv. de grootte van het gezin enz. Rie Mastenbroek en Jopie Stroomberg hebben een lichte keelontsteking. BERLIJN, 6 Aug. (Bijz. dienst A. N. F.). Toen in de morgenuren de geheele Neder - landsche zwemploeg .zoowel meisjes als jon gens, onder leiding van mevr. Braun en mevr. A'. van Wuyckhuise, naar het zwem- stadion ging, om voor het eerst gezamenlijk serieus te trainen, ontbraken twee leden aan het gezelschap. Rie Mastenbroek en Jopie Stroomberg hebben n.l. een lichte keelontste king: op advies van den medicus en de zwem- leiders moesten beiden vandaag thuis blijven. Gelukkig is het verschijnsel niet van ernstigen aard en dat is ook bij onze zwemsters niet het geval. Gewoonlijk is na één of twee dagen de keel weer normaal. Willy den Ouden en Annie Timmermans trainden vanmorgen onder leiding van mevr. Van Wuyckhuise: de overigen luisterden naar de raadgevingen van mevr. Braun. Het schieten met automatische snelvuurpistolen. BERLIJN, 6 Aug. (Bijz. dienst A. N. P.). Vanmorgen begonnen op de Olympische schietbanen de schietwedstrijden met automa tische snelvuurpistolen. Hieraan werd o.a. deelgenomen door onzen landgenoot luitenant Van den Bosch, die in zijn training uitsteken de resultaten had weten te bereiken. Maar helaas, bij den eersten wedstrijd had onze landgenoot met zooveel pech te kampen, dat hij na drie series geschoten te hebben, werd uitgeschakeld. In de eerste serie weiger de het laatste schot, de tweede serie was goed en bij de derde serie weigerde het derde schot, waarna Van den Bosch van verdere deel neming werd uitgesloten. Zaterdag a.s. hebben de eerste wedstrijden plaats op geweer, waaraan door drie Neder landers wordt deelgenomen. MODERNE VIJFKAMP De vierduizend M. hindernisloop BERLIJN, 6 Augustus (bijz. dienst A.N.P Als laatste onderdeel van den modernen vijf kamp werd vandaag de vierduizend meter hindernisloop gehouden. De resultaten hier van luiden: 1. Leban (Oostenrijk) 13 min. 17.4 sec. 2. Hietala (Finland) 13 min. 25.3 sec.: 3 Wijss (Zwitserland! 13 min. 47.7 sec. 11 Serre (Nederland» 14 min. 30,6 sec.: 28 Van Geen (Nederland) 15 min. 34.1 sec.: 35 Van der Horst. (Nederland) 16 min. 8.4 sec. De plaats van de Nederlanders in het klas- sementis; 18. Van Geen (Nederland) 101 pnt., 27. Serre (Nederland) 117,5 p., 29. Van dei- Horst (Nederland) 117,5 p. Al de geurige smaak al de zomersche verkwikking van versche, rijpe aardbeien, peren, frambozen en alle andere frissche vruchten, heeft PEL gevangen in zijn heerlijke „Pate de fruits". Per ons vanaf 20 ct. en in mooie doozen vanaf 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sab bath te 7.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Mid- dagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.30 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.20 uur. Middag- en Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Tor ah; Sabbath te 12.30 uur. Werk dagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De middag- en de avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. Obligatiehouders der H. E. S. M. Mr. H. van Manen, de directeur-liquidateur der Hollandsche Electrische Spoorweg Maat schappij heeft een schrijven aan het Amster- damsch Effectenblad gezonden, waarin on langs het artikel is opgenomen, dat tot conclusie had, dat dè houders van obligaties der H. E. S. M. niet in de tegenwoordige rechts positie mogen berusten. Mr. van Manen ves tigt er de aandacht op, dat de overeenkomst tusschen den Staat en de H. E. S. M. voor de rechten van obligatiehouders van geenerlei waarde is en dat het voor hem niet de minste beteekenis heeft, of die overeenkomst den dienst der obligatieleening al dan niet tot de exploitatiekosten rekent. Met klem wordt op gekomen tegen de beschuldiging, dat de H. IJ. S. M. zich niet gehouden heeft aan de exploitatie-overeenkomst van 1914. Wat het eerste deel der conclusie betreft, n.l. dat de H. IJ. S. M. jaren achtereen geëxploiteerd heeft met verliezen die economisch niet te verant woorden waren; om deze conclusie te wettigen zou noodig' geweest zijn; dat in het artikel was aangetoond niet'bloot een willekeurig cijfer genoemd welke verliezen op de ex ploitatie der Haarlemmermeerlijnen door de H. IJ. S. M. geleden zijn, dat deze niet opwogen tegen de indirecte voordeelen, b.v. vervoer op andere lijnen, die de exploitatie der Haarlem mermeerlijnen voor de H. IJ. S. M. opleverde en dat zij, ook als dit laatste niet of niet volle dig het geval geweest was, ook niet gecom penseerd werden door de voordeelen, die de exploitatie voor de streek, dus voor de gemeen schap, medebracht. Het artikel bevat van dat alles niets, maar dan ook geen enkel woord en de conclusie mist dus eiken grond. Het tweede deel der conclusie, luidende: „dat zij aldus ook het kapitaal van de obli gatiehouders heeft opgeofferd, zoodat het ook ten opzichte van de obligatiehouders niet ver antwoord was, dat de exploitatie zoo lang werd voortgezet", is volgens het schrijven van mr. van Manen al even ongefundeerd. Het artikel heeft medegedeeld, dat de wij ziging van de exploitatie-overeenkomst in 1930 ,.de bedoeling (had) alle uitgaven op rekening van de H.IJ.S. M te brengen en ook later on verhaalbaar te maken". Welnu alle verliezen op de exploitatie der Haarlemmermeerlijnen, ook die uit vorige jaren, zijn van 1930 af door de H. IJ. S. M. gedragen. In een uitvoerig onderschrift handhaaft het blad zijn meening en verklaart, dat er ge gronde motieven zijn de obligatieschulden bij liquidatie preferent te verklaren boven de vorderingen der subsidieerende lichamen. HEEMSTEDE EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 25 Augustus a.s. herdenkt het echtpaar L. Kulk en J. M. Wildschut wonende Drie- heerenlaan 8, den dag waarop het voor 50 jaar in den echt werd vereenigd. In 1884 kreeg de heer Kulk zijn vaste aan stelling als brievenbesteller te Lisse. Nog 5 jaar woonde hij in Lisse, doch vroeg in 1891 overplaatsing naar Heemstede. In deze functie was de heer Kulk spoedig algemeen bekend, want Heemstede was in dien tijd maar een kleine plattelands gemeente. Het echtpaar had 12 kinderen, van wie 10 nog in leven -zijn. In totaal zijn er 27 klein kinderen. De bruidegom is thans 76 jaar en de bruid 72. Beiden zijn nog vrij krac. In 1921 verliet de heer Kulk de postdienst met pensioen, na 38 dienstjaren. Woensdag zijn de bruidr qa0en ingegaan Door de bewoners der Diiehrerer'aan, waar het echtpaar nu al 26 jaar woont, is een fraaie eerepoort 'gebouwd, welke den geheeïen avond veel belangstelling trok. Het zal het Gouden paar in de komende bruidsdagen zeker niet aan belang telling ontbreken. HAARLEMMERMEER Botsing op onbewaakten spooroverweg. Hoewel er op de Haarlemmermeerlijnen op het traject AalsmeerHoofddorp alleen nog maar zoo nu en dan met een snelheid van ongeveer 25 K.M. een goederentrein passeert, had Woensdag op den onbewaakten spoor overweg aan den Sloterweg nabij den Kruis weg alhier toch nog een botsing plaats. Terwijl de bestuurder van een luxe-auto, de heer K. uit deze gemeente, den spoorweg wilde passeeren, aan treinverkeer op deze lijn blijkbaar niet dacht, werd zijn auto dooi de locomotief gegrepen en voor een groot ge deelte vernield. Dat K. er zelf ongedeerd af kwam zal wel te danken geweest zijn aan den matigen gang waarmede de trein reed en de omstandigheid, dat de machinist direct stopte. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Petten IJM 49 450 manden f 2390 Liesbeth Betty IJM 183 285 manden f 2400 Aneta IJM 82 450 manden f 3300 Dolfijn IJM 103 40 manden f 1080. Flamingo IJM 42 80 manden f 1430 Eveline IJM 115 160 manden f 1600. Loggers: RO 9 f 370; KW 89 f 400; KW 35 f 510. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomewde voor de Vrijdagmarkt: Beatrice IJM 118, vangst 5 manden tomg( 24 mailden tarbot, 30 manden kleine schol, 6 manden zetschol, 7 manden wijting, totaal 72 manden. Claesje RO 46 vangst 650 manden haring. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.92—0.80. Griet per 50 K.G. f 30—18. Tongen per K.G. f 1,701.20. Middelschol per 50 K.G. f 22. Zetschol per 50 K.G. f 2520. Kleine schol per 50 K.G. f 226.10. Schar per 50 K.G. f 126. Tongschar per 50 K.G. f 2827. Vleet per stuk f 0.70. Kleine poon per 50 K.G. f 4.302,50 Kieine middelschelvisch per 50 K.G. f 18.- f 15.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 135.60. Kabeljauw per 125 K.G. f 4628. Groote gullen per 50 K.G. f 158. Kleine gullen per 50 K.G. f 114. Wijting per 50 K.G. f 4.60—2.—. Makreel per 50 K.G. f 125.75. Heilbot per K.G. f 0.82. Leng per stuk f 1.15. Koolvisch per stuk f 0.500.12. Groote hake per 125 K.G. f 4640. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Augustus. Ondertrouwd 6 Augustus: .J. F. Pape en A. Blokdijk: H. de Groot en W. J.' A. Linde man: W. J. M. Otten en Chr. C. Gouwenberg; R. T. Oost en M. A. Berkhout: H. E. Keijser en E. Lootsteen; A. J. van Wijk en L. C. Maas; J. C. van Beem en E. E. van Wunnik. Getrouwd 6 Augustus: A. H. Heinsbergen en G. M. E. van Waard; H. Spierenburg en A. in 't Hout: F. H. Kroonsberg en G. M. Pérukel. Bevallen 3 Augustus: E. de Jong—Hondius, z.; 4 Augustus: J. M. KokJansen, z.: 5 Augustus: M. M. BronkhorstBaas. z.: N. Engelde Boer, z.; 6 Augustus: G. M. van AmerongenMeijer, z.; F. J. Kaspersvan Inge, z. Overleden 5 Augustus: J. W. Hilliger, 63 j„ Indischestraat; C. I-I. P. Rijnders, 68 j., Lin- denstraat; E. LiedmeijerSlebos, 52 j„ Lin- denstraat; D. KomenHoogland, 57 j-, Greb- berstraat: F. A., 1 mnd., d. v. H. v. d. Ploeg, Houtvaart. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pi.m 1.45 pl.m 2.00 pl.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 H 89,;-7/F 9S* - 4 pCt. Nederl. Indië 97% 97% - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pet. Duitschland 1930 (Youngleening) 19* Youngleening (met ver 22% klaring) 22% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank 124 Handel Mpij. Cert van 137* f250 Koloniale Bank 51* Ned. Ind. Handelsbank 113 Rotterd Bank 118 INDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie 25* v. Berkels Patent Calvé Delft Cert 61 Ned Ford ex 40 afst 202 - Philips Gloeil. Gem.Bezit 158* - 159 158- 159*-* 159* 119* 118 119* '19*-* 119V8- TABAKKEN. Dell Batavia 188* 189- 1908-4 - Deli Maatschappij 246 247 246 245* Senembah 226* 226* - - SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 1% Scheepvaart Unie 49 49* - 50* 50* -50 5C* 49* Koninkl. Paketvaart 104* 04% Rotterdamsche Lloyd 41 41 42 41* Maatschappij Nederland 39 39 40* Holland—Amerika lijn 60 - PETROLEUM. 280-* 279* 279* 279 Perlak Petr 8C* S0% - Shell Union M%-% 11%-11% 11* - 11% 11% Continental Oil 18% 18* 18%-% 18*-% 18% 1 O O 1 ILVS 10% - CULTUUR MAATSCH. H. V. A 82*—283 279* Java Cultuur 127* 127* Ned Ind. Suiker Unie 103 103 Vorstenlanden 21 INDUSTR. OND BUITENL. Intern. Tel and Tel. 8% 77/f-8 Anaconda m - '2* - 22%-% 22% Bethleh Steel 323/, 32%-3i\. 32% 32% 32% Cities Service 2% 2* - 2* Gew Steel 39% 39i/> 39% 39% U. S. Steel 9% - 39% - •9% 39% Kennec Copper 26% 25* - 7% - RUBBERS. Amsterd Rubber 141*—14' 142 J2* - 143* 143 142* Dell Bat Rubber 74* 75 73* Indische Rubber 103* Kendeng Lemboe 139* Serbadjadi 67* Rotterdam Tapanoell 43% Bandar Rubber H7 Preanger Rubber 52 Java Caoutch 92* Sumatra Rubber 146 - - AMFR. SPOORWEGEN. Southern Pacific 23* 23 Wabash Railroad 1% 1% Union Pacific 83 Chic Wilwaukee 4* 4% Missouri Kansas Texas 5%-% - MIJNBOUW. Alg Explor Mij 161* 162 Rediang Lebong ^05 Billiton n 318 - - PROLONGATIE. 1* 1*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7