Nieuwe Uitgaven VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S D A G E E A D 12 ZANDVOORT Het Kinderfeest der V. V. V. Wedstrijden en een bal in Groot-Badhuis. Het weer begunstigde het groote kinder feest van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, want hoewel de zon niet scheen, bleef de regen gelukkig uit en kon alles volgens het programma worden afgewerkt. Reeds des mor gens vroeg om negen uur verzamelden de jeugdige deelnemertjes zich op het terras van het Groot Badhuis. Het aantal kinderen, dat deelnam aan den zandbouwwedstrijd, bedroeg ongeveer 150. Voorafgegaan door het fanfarekorps „Kunstgenot" uit Haarlem onder leiding van den heer Henri Schulpzand werd in optocht door het dorp getrokken, terwijl de muziek vroolijke marsehen speelde. Langs de straten was zeer veel belangstelling. Zoo kwam men langs den boulevard de Favauge op het door de politie afgezette strandgedeelte en onmid dellijk begonnen de deelnemertjes met geest drift te graven en te bouwen. Een groote ver scheidenheid van kunstproducten kregen al spoedig grondvorm en vooral bij de grooteren werd hierna de meeste tijd besteed aan de afwerking. Om half twaalf weerklonk het eindsignaal en waren de leden der jury reeds gereed met de beoordeeling der geleverde prestaties. Hierop ging men weer in optocht naar het Groot Badhuis, waar de groote zaal door de directie van het Rijwielpolo welwillend was afgestaan aan het bestuur der V.V.V. Voor dat tot de prijsuitreiking werd overgegan, wer den de kinderen getracteerd op limonade en chocoladereepen. Hierna hield de burgemees ter, de heer H. van Alphen, een korte inleiding waarbij hij den kinderen der badgasten toe- wenschte. dat zij nog dikwijls zouden denken aan dezen prettigen dag en vooral aan de plaats, waar zij die pret hadden genoten. Met enkele toepasselijke woorden reikte de burge meester de prijzen aan de gelukkige winnaars uit. Het in ontvangst nemen der prijzen ging telkens met een luid applaus gepaard. Na afloop richtte de burgemeester zich vooral tot de volwassenen en deelde mede. dat de Hol- landia-bron te Vijfhuizen een groot aandeel had in het welslagen van dit feest, De eige naar. ir. I. Cokart was dan ook den geheelen dag in de weer om alles goed te regelen, waar bij het volijverige bestuur der V.V.V. eveneens zijn beste krachten gaf. De heer G. Stel, voor zitter der V.V.V. bracht den burgemeester dank voor zijn bereidheid om de prijsuitrei king te verrichten. De uitslagen. De uitslag van den wedstrijd luidt als volgt: Groepen van 810 jaar: le prijs aan Gerard Visser, Kasper Dillmann en Maddy Uiter- weiden (vliegmachine); 2de prijs voor Appie Dikkes en Eddy Spier (kazerne)3e prijs aan Dientje Bijlsma en Liesje Weddepoel (Micky Mouse); troostprijzen ontvingen Riteke Cra mer. Miep Bruggeman, Armond en Corry Die penveen, Loekie Cohen, Janny Aardewerk, Greetje van Heek en Gootje Lamme. Groepen van 1012 jaar: le prijs voor Ma rianne Phïlipp en Lise Heilbronner (klok); 2e prijs voor Gerd Rosenthal, Hanna Binheim, Hans Werner, Martin en Hans Rosenbaum, Ernst Löwenbaeh. Richard Epstein. Marion Guggenheimer en Renate Kaufmann, die ge zamenlijk een vesting hadden gebouwd; 3e pr. aan Frans Wertheïmer en Walter Isay (schild pad); troostprijzen aan Mina Koehoff en Hardy Ledermann (berg)Janneke Lamme en Franeine van Heek (berg); Judith van Gel den (huisjes); Johnny en Jetty Beth (slang); Marianne Lion en Ursel Löwenbaeh (burcht). Groepen van 1315 jaar: le prijs voor Adolf Languit en Marius Kelner; 2e prijs voor Maggie en Els Kindner; 3e prijs voor Thea en Tony van der Made; troostprijs aan Wim Werner en Majorie Werner. Alleenwerkenden van 68 jaar. le prijs Klaske de Boer (geloof, hoop en liefde); 2e pr. Albert Wissing (kerk)derde prijs Reinier Nijzink (kerk); 4e prijs. Thea Uhlenbusch (huisjes). Troostprijzen aan Ellie Stapel, Ada Balke, Hans Levie, Walter Lintveld, Jouke Wouda. Alleenwerkenden van 912 jaar: le prijs Willy Oet (zwaan); 2e prijs Nedda Spanjer (hondje); 3e prijs Kees van der Heijde (kro kodil) 4e prijs Jeanne ten Heaft (anker); troostprijzen aan Borke van der Made (vlieg machine) Ellen Levie (boot), Vera Wallach (stekelvarken), Guda ten Haert (schip), Tilly Kappelhof (auto)Atie Hakhof (schildpad) Medie Bruinsma (schildpadden), Hetty Klad der (eendje) en Gerard van der Werff (fort). Alleenwerkenden van 1315 jaar: le prijs Frits Hendriks (Olympïaderingen). 2e prijs Mia Slieker (stilleven); 3e prijs Eddie Uhlen busch (paleis op den Damt; troostprijs aan Wilhelm van Ostrom en Reina Pronk. Ballonwedstrijd en Kinderbal. Des middags was het te half drie weer ver zamelen voor den ballonwedstrijd, waarvoor de deelneming overweldigend was, want niet minder dan 2500 kinderen hadden een label ontvangen, waaraan een kleurige Hollandia- ballon werd bevestigd. Wederom voorafge gaan door muziek trokken die duizenden door het dorp naar het ruime parkeerterrein aan de Brederodestraat, waar op een teeken van den voorzitter de ballonnen werden losgelaten onder luid hoera. Ieder keek zoo lang mogelijk naar „zijn" of „haar" ballon, totdat de tot stip geworden bal uit het oog verloren werd. Als derde deel van den dag volgde des avonds een kinderbal in Groot Badhuis onder leiding van Gebr. Martin uit Haarlem, waar bij als goochelaar en buikspreker optrad prof. Antonini. Al met al een voldoening schen kende dag voor Vreemdelingenverkeer en voor de kinderen der badgasten. PERSONALIA. Voor K XII (Boekhouden M.O.) is geslaagd de heer W. Klijn, te Zandvoort. BURGERLIJKE STAND Opgave van 31 Juli tot 5 Augustus. Geboren: Jaeoba. dochter van H. van Duyn en A. Ko ning. Koningstraat 8: Jan. zoon van J. Koper en M. Schippers. Marisstraat 32 a. Overle den; T. Paap, oud 72 jaar. TWEE POSTZEGELAUTOMATEN Aan het postkantoor in de Haltestraat zijn Donderdagmiddag twee nieuwe blauwe post zegelautomaten aan den gevel bevestigd waar mee het publiek ten zeerste gediend zal zijn. Door in worn van een dubbeltje verkrijgt men in de eene automaat twee zegels van vijf cent terwijl de andere twee zegels van zes cent geeft tegen inworp van een dubbeltje en twee centen. Het eerste voordeel is, dat het publiek niet hoeft -te wachten, ten tweede kan men nu ook na sluitingstijd aan postzegels ko men en ten derde ontlast men hierdoor de in tfen zomer steeds drukke loketten. VENTVERGUNNING NOODIG De onlangs door den raad in het leven ge roepen ventbeperking is door de goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland van kracht geworden, zoodat dus Van heden af een ventvergunning noodig is. DE KLOKKEN AAN DEN UITZICHTTOREN Donderdag is men begonnen met het plaat sen van steigerwerk om den watertoren, zoo dat dus binnenkort de klokken zullen worden aangebracht. HAARLEMMERMEER DE MOLEN TE ZWANENBURG. Naar wij vernemen bestaat het voornemen den eenigen in het dorp Zwanenburg nabij Halfweg alhier staanden grooten windkoren- molen af te breken. Met de uitvoering van dit plan schijnt spoedig een begin te zul len worden gemaakt. Het zou inderdaad jammer zijn als deze molen ging verdwijnen en de vereeniging „Plaatselijk Belang Zwanenburg" zal voor eventueel behoud van den molen dan ook wel in actie komen. ERNSTIG ONGELUK. Terwijl Donderdagmorgen in de garage van den heer Sp aan den Hoofdweg te Hoofddorp de monteurs een zwaren ijzeren balk in het vuur hadden om te bewerken, is de stelling waarop deze balk rustte, omgevallen. De bankwerker v. d. L. werd door den balk ge troffen en sloeg tegen den grond. Met een gebroken been werd hij opgenomen en onder behandeling gesteld van dokter N. die over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte, hetgeen geschiedde per gemeentelijke ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem. MOOI SUCCES. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" te Nieuw-Vennep behaalde op het Woensdag te Bunschoten gehouden nationaal za'ngconcours een eersten prijs met329 punten in de eere-afdeeling en het kinderkoor een tweeden prijs met 265 punten. Beide koren stonden onder leiding van den directeur Th. Westerdaal. HEEMSTEDE Naar wij vernemen zal op Zondag 13 Sept. de H. Doopsbediening en de prediking des Woords daarbij in de kerk op het Wilhel- minaplein geschieden door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, die bij deze ge legenheid een zijner kleinkinderen zal doopen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM AAN DE GASFABRIEK. Vandaag herdenkt de heer G. Neeskens den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij het gemeentelijk gasbedrijf, in welk oe- drïjf hij zich wist op te werken van fitters- leerling tot fitter le klasse. In auto's werd de jubilaris hedenmorgen met zijn ouders, vrouw en kinderen van zyn woning gehaald en in de feestelijk versierde directiekamer ontvangen door den burgemees ter, ir. Duijnstee, directeur der bedrijven ambtenaren en personeel. Bij het binnenkomen ontving mevr. Nees kens bloemen. Namens B. en W. sprak de burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, den jubilaris her- telijk en waardeerend toe en zeide om. dat de jubilaris de belangrijke functie uitstekend vervult. Daarvoor is het gemeentebestuui hem tenzeerste erkentelijk. Spr. bood den heer Neeskens namens B. en W. de gebruike lijke envelopoe met inhoud aan. Sprekende namens het jubileum-comité dankte ir. Duijnstee, directeur derbedrijven den jubilaris voor de wijze waarop hij steeds zijn arbeid heeft verricht. Bij allen moeilijken arbeid wordt de heer Neeskens gehaald. Op de meest ongelegen tijden stond hij gereed en met genoegen heeft spr. hem bij de moeilijkste werkzaamheden gadegeslagen, maar vooral van belang voor het gasbedrijf is de wijze waarop de heer Neeskens met de verbruikers omgaat. „U is", zeïde spr. „een propagandist voor liet gas- gebruik". Als stoffelijk blijk van belangstelling overhandigde spr. den jubilaris een lamp, er de wensch aan toevoegend dat deze nog vele jaren haar licht moge verspreiden over een gelukkig gezin. Mede namens zijn ouders, echtgenoote en kinderen dankte de jubilaris voor de harte lijke woorden en het fraaie cadeau. Hierna werd het feest in den huiselijken kring voortgezet. HILLECOM JUBILEUM Op 23 Augustus a.s. hoopt de heer S. van der Hulst het feit te herdenken dat hij vóór 50 jaren als bloemist-arbeider in dienst trad bij de firma R. van der Schoot en Zoon. Bij de likwidatïe van deze firma ging hij over naar de firma A. C. van der Schoot N.V. AANBESTEDING Voor rekening van den heer W. van Zanten werd door den architect W. Kuitens aanbe steed het verbouwen van een winkel en woon huis aan de Hoofdstraat. Ingeschreven werd door: firma Verheul, Heemstede 5484, E. Schuit. Hillegom, f 494i>, C. J. Jansen, Hille- gom 4866. Daudey en Co.. Lisse 4849. Veen- man en Vink, Hillegom 4800, De Vries en Couzijn, Hillegom 4069. P. J. J. Willemse, Hillegom 3805. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. PERSONALIA. Te Utrecht slaagdie voor het examen tot verkrijging van den graad van Gezel in het timmeren afgenomen door de Ver. tot verede ling van het Ambacht onze plaatsgenoot P. J. van Bemmel. SPELDJESDAG. De alhier georganiseerde speldjesdag ten bate der vereeniging .Herwonnen Levens kracht" bracht f 99.90 op. BLOEMENDAAL NED. PROTESTANTENBOND. Het bestuur van de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond heeft aan le den, belangstellenden, ouders en verzorgers, een circulaire gezonden tot uitbreiding van het ledental en versterking der kas. Het is bekend dat de afdeeling geregeld om ae 14 dagen Zondagochtendbijeenkom sten in haar kerkgebouw houdt, terwijl het tevens in het voornemen ligt om, tot aan wakkering van de belangstelling in het ver- eenigmgsleven, in het komende jaar weder eenige voordracht avonden te organiseeren, waarop door daartoe bevoegde personen, on derwerpen van religieuze of cultureele strek king hunne behandeling zullen vinden. Deze bijeenkomsten zullen tegen matigen, voor le den tegen verminderden prijs toegankelijk zijn. Voorts zijn wij er in geslaagd, om met in gang van 1 September a.s., het godsdienston derwijs eenigszins te reorganiseeren, in dezen zin, dat het voorbereidend onderwijs (school- catechisatie), voor kinderen van 9 tot 13 jaar éénmaal 's weeks één uur, zal worden gege ven in de Dr. Bornwaterschool en in de Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging. Mede in verband met den ook elders veel vuldig uitgesproken wensch om bijbelonder richt op de openbare scholen, houdt het be stuur zich overtuigd, dat tal van ouders en verzorgers van de thans geboden gelegenheid gebruik zullen maken om hunne kinderen en pupillen aan te sporen deze lessen te volgen. Het hierbij aansluitende gewone catechisa tie-onderwijs wordt zooals tot nu toe gebrui- keiijk. in het kerkgebouw gegeven. Van l Sept. as. af is als vaste medewerkster aan de afdeeling verbonden mej. F. Voüte. thans voorgangster van de Ver. voor Vrijz. Herv. te Middefharnis. Het ligt in de bedoeling dat mej. Voüte zich met 't voorbereidend on derwijs op de beide scholen, met het houden van de Zondagsschool en met huisbezoek zal belasten, terwijl zij ook geleidelijk de gewone catechisatie van Dr. Faber zal overnemen. TERAARDEBESTELLING C. KEG. Gistermiddag heeft op de begraafplaats Westerveld te Velsen onder zeer veel be langstelling de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer C. Keg', directeur van de N.V. C. Keg's Groot handel te Zaandam wonende alhier, die Zon dag te Leipzig overleed. Een auto met kransen en bloemstukken ging aan den stoet vooraf. Er was veel be langstelling uit industriëele- en handels kringen. Zoo merkten wij op de heeren J. A. E. Verkade, voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zaanland te Zaan dam; A. W. Sabel Tz.„ directeur der N.V. v.h. A. W Sabel te Zaandam, H. W. Avis, Amsterdam, J. G. v. d. Berg Jr., directeur dei- Fa. J. G. v. d. Berg, N.V.; F. Zwemmer, na mens de directeur der Meelfabriek Holland te Amsterdam; H. Lindner. Amsetrdam: J. V. van Marken Aerdenhout, J. A. A. Ochtman directeur van het Gasbedrijf te Haarlem, dr. A. Huender. mr. B. H. A. van Kreel, J. Fred. Bianchi, velen van het personeel der ven nootschap enz. De heer H. F. Huizinga, directeur der ven nootschap. herdacht hoe de overledene een week tevoren een vergadering presideerde en niemand had gedacht, dat hij daarmede een streep zou zetten onder zijn laatste daad. Bij het ICOjarïg bestaan der firma heeft spr. opgemerkt dat bij den overledene de toorts in zijn handen het felst brandde en misschien heeft deze wel te fel gebrand. Hij had echter niet anders gekund, hij was een man van groote vitaliteit en wist steeds nieuwe wegen te vinden om de zaak groot te maken. Alhoe wel het hoofd der onderneming, was hij de meest toegewijde dienaar daarvan. Hij was een man van oprechtheid en grooten zin voor orde, die niet marchandeerde met principes. Hij behield steeds zijn moeilijke vastheid als zakenman. Hij was een liefhebber' van kun sten, als muziek, tooneel enz. en zoowel de Latijnsche taal als juridische kennis waren hem niet vreemd. Spr. memoreerde dankbaar een 17-jarige samenwerking. Namens het personeel sprak de heer mr. Heynsberger, oudste vertegenwoordiger, die zeide dat de overledene nooit anders deed dan arbeiden, ploegen en eggen. Hij was een man van groote doortastendheid, scherp in zicht, wiens voorbeeld ieder voor oogen zal blijven houden. Een broeder bracht een laatsten groet van de familie. Bij de groeve heeft de zoon dank gezegd voor de groote belangstelling. Anthonïe Donker: Het boek der vertroosting. Een bundel met driehonderdzesenzestig ci taten, die de samensteller aanduidt als „over wegingen, welke de uitkomst bevatten dei- wijsheid van stervelingen uit alle eeuwen, thans den lezer in bedrukte en nijpende tij den tot een richtsnoer en leidster medege deeld en dienende tot een troostelijke verma ning, dat het leven niet anders dan ten leven gegeven werd." Uitgeefster is de N.V. Leidsche Uitgevers maatschappij te Leiden. Verzorging van Bloemen en Planten. Iedere amateur-kweeker heeft, evenals de vakman, graag succes met zijn cultures. Maar de resultaten zijn van zooveel fac toren afhankelijk dat ik u ook met deze boek jes nog niet definitief een goeden uitslag kan voorspellen. Wij moeten goed materiaal, goed licht en vooral veel zorg voor onze kwee- kerij hebben. Er zijn echter zoo dikwijls mis lukkingen of teleurstellingen, welke aan on wetendheid te wijten zijn; en die worden door deze handleidingen voorkomen. De ti tels der geïllusteerde werkjes spreken voor zichzelf, het zijn: „Het kweeken en verzorgen van Bloembol len voor kamer kas en tuin", door J. F. Ch. Dix; „Het kweeken en verzorgen van Bloemen en Planten in de woning", door G. Schoonder- beek; „Aanleg, beplanting en onderhoud van kleine villatuinen", door J. H. Hoitingh. Alle drie zijn verschenen bij N. V. Kosmos' Uitgevers Maatschappij. Dr. F. M. Wibaut: „Levens- bouw". Onder dezen titel heeft Dr. F. M. Wibaut zijn memoires geschreven. „De omvang, die aan dit geschrift moet worden gesteld, heeft tot beperking gedwongen. Er is in mijn Me moires geen chronologisch verhaal van mijn leven. Er is rangschikking van mijn denken en doen naar de soort van het werk, dat van mij werd gevraagd. Er is samenvatting van streven, dat dit denken en doen heeft be- heerscht. De samenvatting spreekt uit den titel: „Levensbouw". Deze regels vormen het slot van de voorrede die de auteur aan het boek heeft meegegeven en die in Januari van dit jaar, dus enkele maanden voor zijn dood, werden neergeschreven. Een enkele pas sage willen wij hier citeeren, niet uit het leven van „den Machtige" zooals men hem kende, doch uit zijn eigen leven, gelijk hij het hier weergeeft: „Ons geestelijk samenleven heeft door mijn drukke werkzaamheden en mijn vele reizen niet geleden. Als ik op reis was, schre ven we elkaar iederen dag. Er was geen dag, waarop mijn vrouw mijn adres niet kende. Er gebeurde niets in het leven der kinderen, of ze schreef het mij. Ik zie ons huwelijksleven als een langen, klaren zomerdag". Zoo zijn er veel passages in dit 400 pagi na's lange boek, die ons een blik gunnen op den mensch meer dan op den politicus. Martin Johnson: „Bavianenland". „Osa en ik, wij zijn steeds op zoek naar den grooten pot met goud aan den voet van den regenboog, zonder dien ooit te zullen vinden. Maar dat deert ons niet, want wij zoeken ook het Avontuur, en dat vinden we wel." Met deze woorden besluit de schrijver van dit boek zijn voorwoord. Het echtpaar Johnson, twee van de wemige menschen die, zooals het voorwoord zegt, „zoo gelukkig zijn van hun werk hun genoegen te kunnen maken". „Bavianen-land", het relaas van een van de interessante tochten van dit echtpaar, brengt ons in het hart van de Afrikaansche wildernis. Een groot aantal afbéeldingen illustreert de belangwekkende tekst. Dr. Snethlage over Sovjet-Rus land. Dr. J. L. Snethlage, de Oyensche predikant en vriend van de Sovjet-Unie, heeft een bro chure geschreven, die uitgegeven is bij Van Loghum Slaterus' Uitgeversmaatschappij N.V. te Arnhem en die getiteld is „Sovjet-Rusland zegt mij iets". In deze brochure geeft dr. Snethlage zijn reisindrukken weer, waarbij hij zich niet beperkt tot het economische, maar ook den zedelijk-godsdienstigen zin der Sov jet-republiek bespreekt. Prof. dr. H. J. Pos, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam schreef een voorrede. Een Duitsche spraakleer. Van de hand van de heeren F. Kuhlmann en G. Velt is verschenen Grundriss der Deut- schen Sprachlehre zu fröhlich Deutsch, Teil 2-4. Het is hiervan de vierde druk. Uitgevers zijn W. Versluis, Amsterdam. Zakwoordenboekje van de gewij zigde spelling. Bij de uitgeverij W. Versluys n.v. te Amster dam is verschenen de derde druk van een Verklarend Zakwoordenboekje der Nederland- sche Taal, in overeenstemming gebracht met de gewijzigde spelling, door R. Koster, leeraar aan de Gem. H.B.S. te Amsterdam en dr. F. G. Schuringa, dir. der gem. H.B.S. te Amsterdam. In dit boekje zijn de woorden, waarvan de spelling geen moeilijkheden kon opleveren, weggelaten. Archaismen zijn eveneens geweerd, terwijl woorden die bij de spelling De Vries en Te Winkel vrouwelijk waren van een asterisk zijn voorzien. Een lijst bijbelsche, mythologi sche. historische en aardrijkskundige namen, benevens veel gebruikte titels en aanspreek vormen zijn achter in het zakwoordenboekje opgenomen. Wereldgeschiedenis van het jaar 1935. Evenals over 1933 en 1934 heeft de N.V. Uit geverij „De Torentrans" te Zeist ook over het afgeloopen jaar een gedenkboek in woord en beeld laten samenstellen. Dr. M. van Blankenstein, de kroniekschrijver van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, schreef er een overzicht voor, waarin hij al lereerst in hoofdlijnen den algemeenen poli- tieken toestand in 1935 weergeeft en vervol gens de groote en kleine Europeesche staten, Amerika, Azië, Afrika, Nederland en Neder- landsch-Indië. afzonderlijk bespreekt. Hierbij sluit aan een chronologisch overzicht van 1935. Het boek bevat een fraaie serie repro ducties van foto's en politieke prenten uit bin nen en buitenland, verzameld door L. Cohen, leeraar aan het Kennemer Lyceum, die te vens voor karakteristieke bijschriften zorgde. Het boek is van een suggestief omslag voor zien. Prisma der Kunsten. Van dit Maandblad is een Juni-Julinum- mer verschenen. I. Q. van Regteren Altena wijdt een beschouwing aan de Engelsche ten toonstelling. Wij citeeren hieruit: „Bezonken soberheid is het deel van Wi nifred Knights weldadige werken: vol van de gratie van het verhaal is de „Bruiloft te Kana", geschilderd toen zij met den prijs be giftigd in Rome studeerde: rechts Christus bij de wijnkannen, een groep staande gestal ten, in de grijze eenvoud van Piero della Fran- cesca uitgebeeld; links de gasten aan den disch en op welk een smettelooze disch wijnglazen, gaaf als kostbare steenen! en hun bevangenheid, als het wonder hen nadert. De zuiverheid van zulk werk, zoo wel-be- paalde idealen zijn een verborgen kracht in Engelands verjongde kunst. Ik zie ze op ver schillende plaatsen: in het alphabet, waarvan Eric Gill de letters teekende, in velerlei prent kunst, in de ontvankelijkheid voor ongecom pliceerde continentale uitingen. Men mag zich afvragen of er voor allen, die Parijs heb ben met zijn rijk schildersleven, een oorzaak is om in Londen naar meer te zoeken. Op die rhetorische vraag is het antwoord niette min ja. Parijs is, niet te ontwarren, vriend en vijand beide. Londen, minder rijk aan ver scheidenheid, doet van een afstand de beza- dige einduitspraak over het evenredige Fran- sche scala van imitatie tot genialiteit en van deemoed tot snobisme. Het bezit nog een voordeel temeer: reeds Gainsbourough heeft Goya en Renoir, in zijn vleiende toets en uit gelezen kleur, voorbereid. Constable heeft het zonlicht geschilderd niet minder dan één im pressionist. En hoever Engeland Frankrijk voorafgegaan moge zijn, gezonde natuur-uït- beelaing schijnt hier door geen ouderdom uitgeput te kunnen raken. Want het meest eigene in de Engelsche schilderkunst, langs de eeuwen heen gezien, blijft toch het portret zonder meer, het portret met als eenige rhe- toriek een- zekere trotsche monumentaliteit en die gewilde reserve van beweging, van kleur en van gebaar, die zelfs de geschilderde schets tot een voltooidheid bevorderde." Jan Engelman schrijft over de Kruisweg in Galicië, die Charles Eyck uitvoerde in een kerk te Heerlen. Hij zegt: „Interessante ver- teekeningen, gewilde extravagante gelaatsuit drukkingen liet hij weg. Hij kwam tot een de voot overwegen der lijdensgeheimen, maar versmaadde de epiek van het verhaal niet en ook geenszins het dramatische accent, waar dit pas gaf. Het verhaal van Jezus' lijden werd hier gedaan vol realiteit, maar ook met diepte en innerlijke kracht. Hij bewees, nog eens, dat men zich niet in vlakke schema's behoeft te begeven, om de religieuze momen ten vast te leggen zonder de nadeelen van een klein naturalisme. De vlotheid van zijn schrift blijft opvallen, maar er is geen sprake van oppervlakkigheid, integendeel, een diep sentiment spreekt uit ieder tafereel." Bij denzelfden uitgever verscheen voor jongens van 1014 jaar „Een Week vol ver rassingen", van Johan Wilgo met platen van Pol Dam. Ook een prettig boek, waarin de noodige spanning en afwisseling niet ontbreekt. Arie en Henk maken een fietstocht, en een ruïne is toch zeker nog altijd een ding dat aan trekkingskracht heeft voor jongens die op avontuur uit zijn. Zij hebben er een onaange name ontmoeting met fietsendieven en het kost Arie en Henk heel wat moeite om zich vrij te maken van een verdenking die op hen rust en de daders te helpen opsporen. Dan mogen Arie en Henk komen logeeren bij een boer en zij maken opnieuw kennis met de ruïne, n.l. wanneer zij daarin worden opge sloten. De jongens beleven van alles op de boerderij; er komt zelfs ook een piloot logeeren die een noodlanding op het bouwland heeft gemaakt. De twee vrienden redden dan het „heertje" en de „jongejuffrouw" uit een te water gereden auto en sluiten vriendschap met hen, ondanks het feit dat het juist deze twee waren die Arie en Henk in de ruïne opsloten. De vader van het „heertje" helpt dan uit dankbaarheid Arie's vader uit zijn gelde lijke moeilijkheden. Goede en slechte eigen schappen van de jongens, flinkheid en laf heid, vroolijke en angstige avonturen, zijn er te over in dit boek, waarin het vliegtuig wel een beetje als een vreemde vogel is neerge daald. „De Avonturen van een Scliaatsen- rijdster", door Annie S. Bergsma; illustraties van Miep de Feyter; uitgave Gebr. Kluitman, Alk maar. Friesland is wel bij uitstek het land van de schaatsenrijdsters. De kleine Wiekje heeft dan ook het schaatsen al jong geleerd en ze is er zoo dol op dat ze haast niet van het ijs is weg- te slaan. In dit verhaal maken we toch ten en wedstrijden mee op het ijs van de Friesche wateren. Alle familieleden van Wiekje zijn al even enthousiast voor hun sport als de kleine schaatsenrijdsters zelf. Deze eenvoudige vertelling is in zeer kin derlijke trant geschreven, zoodat ook de jongste lezeressen het boek is bedoeld voor meisjes van 8—12 jaar er veel plezier aan zullen beleven. Het tijdstip van uitgave van zoo'n wintersch boek is wel wat eigenaardig; of zou het in een hittegolf door de suggestie van winterkoude nog den dienst van verkoe ling kunnen bewijzen? „Nonnie's Proeftijd", door Nannie Franken, geïll. door Rie Reinder- hoff, en uitgegeven bij Gebr. Kluitman, Alkmaar. is een boek voor oudere meisjes. Nonnie is een verwend eenig kind. dat in Indië altijd een aantal bedienden voor zich vond klaar staan bovendien. Heel goed. is beschreven hoe Nonnie daardoor in botsing komt met het „leven op de klok" bij haar pleegouders Ter vaart in Holland. Nonnie wordt geprikkeld door de nauwge zetheid van mijnheer Tervaart; ze geeft meermalen brutale antwoorden en loopt één keer zelfs weg. Maar langzamerhand voltrekt zich de aanpassing aan de Hollandsche sfeer, Nonnie wordt een kind met fut om te wer ken en te helpen en doorstaat dus glansrijk haar Hollandsche „proeftijd". Een fijn gety peerd verhaal met karakter; de geleidelijke verandering van Nonnie is er heel natuurlijk in weergegeven. Van den uitgever Gebr. Kluitman, Alkmaar ontvingen wij nog de volgende drie boeken; „Tanden op elkaar", door Margot Warn- sinck; ill. Annie van der Ruit. „Het Meisje dat op de Maan wachtte", door Ve.a Robinson; ill. van Hans Borrebach. ,.De Langerud-Kinderen", door Marie Ham sun. Uit het Noordsch vertaald door Claudine Bienfait, ill. van Pol Dom. Kindertooneelstukje: „Hoe Hans Fortuin maakte", door G. Broe- nink. Bij W. J. Thieme Cie -te Zutphen is bo vengenoemd tooneelstukje verschenen. Er zijn dertien rollen, en bovendien komen er nog zes danseressen in her stukje voor. De Koning kan maar geen passende schoe nen vinden, totdat de arme Elsfcra er in slaagt ze hem te leveren en tot hofschoen- maker bevorderd wordt. Zijn zoon Hans wordt tot Prins verheven en krijgt de doch ter ran den Koning tot vrouw. Maar hoe zal men de slang ten tooneele voeren, die Hans eerst nog moet dooden om zich. zijn onder scheiding waardig te maken? Wat is Golf? door J. A. Brongers en Dr B. v. Limburger. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij., Amster dam. Niet het eerste boek over golf en zeker ook niet het laatste. Vermoedelijk wel het kleinste. Als het niet een serie zeer fraaie afbeeldingen bevatte, zou men het een brochure kunnen noemen. Er wordt iets in verteld over de ge schiedenis van het spel, natuurlijk in ver band met het oud-Hollandsche kolven. Ver der: hoe golf gespeeld wordt, iets over de kos ten en een lijst van golfclubs in ons land vol tooit het zeer beknopte, maar daarom zeker niet minder aantrekkelijk geheel. Golf in een notedop, of, om in golftermen te spreken, in een „hole", dat niet zooveel grooter is. Een der dingen die wij daaruit nu weten is, dat er 17 golfclubs bestaan in ons land. Anton E. Zischka: Arabië ontwaakt. Een boek over de toenemende macht van Arabië onder zijn energieken vorst Ibn Saoed. Zischka die het land op twee reizen bezocht, geeft in deze wei-gedocumenteerde studie een karakteristiek van den Ooster- schen heerscher. zijn beteekenis voor zijn land en voor de wereld. Hij beschrijft hem als potentaat, veldheer organisator, diplo maat en als idealist. Zischka bespreekt uitvoerig de jeugd van Ibn Saoed die al heel vroeg met de buiten- landische belangen in aanraking kwam, ver haalt. hoe hij in een kwart eeuw bijna geheel Arabië veroverde en geeft zijn lezers een goeden indruk van de ingrijpende hervor mingen. die onder zij-n bewind tot stand ge komen zijn. Interessant is ook hetgeen Zischka schrijft over Saoed's strijd voor erkenning door dieni Islam en zijn rol ben opzichte van dien Abes- synischen oorlog. Het boek, dat bij N.V. Het Nedeiiamdsche Boekhuis te Tilburg verscheen is verlucht met een aantal foto's en bovendien van eewi tweetal kaartjes voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8