Het Haarlemsche gas. Zonnebad. W. H. v. d. KROFT WEER THUIS. Hei Behuiftijkste 54e Jaargang No. 16298 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 11 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PLBRliBOOM UITGAVE LOUKENS CÜSTER .MAATSCHAPPIJ VOUK PPFRFRoOM. en ROBERT PEEREBOOAL COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEKEBUU ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 O Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ;'600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Wint weer op de petroleum. Uit de Statistische Gegevens is op te maken, dat het gas nog steeds concurrentie van de petroleum ondervindt. Wel is er een vermin dering gekomen in den achteruitgang van het gasdebiet, maar de cijfers wijzen uit, dat er heel wat gezinnen zijn, waar geen gasmeter gevonden wordt. Op 1 Juni 1936 waren te Haarlem het vol gende aantal kleinverbruikers: 34.487 water. 34.807 electriciteit. 32.230 gas. Bij de electriciteitsconitracten hebben wij geen rekening gehouden met de tarieven voor winkeltarief en nachtstroomtarief, om dat wij vermoeden dat die gebruikers ook andere meters hebben. Er zijn dus ruim 2000 menschen die wel electriciteit en water gebruiken, maar geen gas. Nu zou het verkeerd zijn om daaraan de con clusie te verbinden, dat meer dan 2000 Haar lemmers het gas voor de petroleum geruild hebben. Er zullen namelijk onder de 2000 ver schillende gebruikers van kantoren, magazij nen, werkplaatsen, pakhuizen, enzoovoort zijn, die geen behoefte hebben aan gas. Aan elec triciteit en water hebben zij genoeg. Maar toch is aan te nemen, dat als plotseling alle olie voorraden verdwenen waren, er eenige duizen den nieuwe gasmeters geplaatst zouden moe ten worden. Op 1 Januari 1929, dus 71/» jaar geleden, waren er op de 117.412 inwoners 29.227 gas- verbruikers, nu op 1 Juli 1936 op de 132.103 inwoners slechts 32.230. De bevolking is in de 7V-i jaar met 12.5 toegenomen en het aantal gas- verbruikers met 10.3 Nog sterker spreekt het feit, dat er op 1 Januari 1929 28928 waterver bruikers en 29.227 gasverbruikers waren, terwijl er nu 257 gasverbrui kers minder zijn. Op 1 Januari 1934 waren er te Haarlem nog 32956 klein gasverbruikers. Op 1 Januari 1936 was dit gedaald tot 32.002. Ih die twee jaar dus, niettegenstaande de toeneming der bevolking, een achteruitgang van 954 gas verbruikers. Intusschen blijkt, dat de gemeente door de ingevoerde tariefsverlagingen weer op den goeden weg gekomen is, want van 1 Januari 1936 tot 1 Juli 1936 is het aantal gasverbruikers weer met 228 toegenomen. De omzet van de gasfabriek, die in 1935 een belangrijke verlaging gaf vergeleken bij 1934 de omzet daalde van 24.060.978 M3 in 1933 tot 23.129.387 M3 in 1935, een vermindering dus van 931.591 M3 geeft over de eerste 6 maan- ren reden tot tevredenheid. De omzet is nu 11.603.762 M3 tegen 11.633.191 M3 in dezelfde 6 maanden van 1935. Dit is dus slechts eer- daling van 29.429 M3. Deze daling is dus over het eerste halfjaar van 1936 slechts T/s%, tegen 4 Vo van het jaar 1935. Het gasverbruik te Haarlem was in deze eerste 6 maanden van 1936 8.863.120 M3 tegen 8.898.027 in denzelfden tijd van 1935. Een ver schil dus van 35.000 M3„ wat dus nog iets meer is dan de totale achteruitgang in dat halfjaar, zoodat de omzet buiten Haarlem nog iets is toegenomen. Het gasverbruik te Zandvoort is verminderd, maar daarentegen is het verbruik te Haar lemmermeer toegenomen. Zandvoort daalde van 1.259.432 in 1934 tot 1.169.000 in 1935. Een vermindering dus van ongeveer 90.000 M3. Ook in het eerste halfjaar van 1936 bleef Zandvoort dalen, het verschil met de eerste 6 maanden van 1935 is slechts 10.000 M3, dus ook daar is er een verminde ring in de daling gekomen. Over het gehecle afzetgebied is dus het Haarlemsche gas weer op de petroleum aan het winnen. Wat Haarlem betreft is dit ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de inge voerde tariefsverlaging. Dit blijkt zeer duidelijk als wij de statis tiek over verschillende contracten nader be- studeeren. Aanvankelijk was er een zeer sterke ver mindering van het aantal vastrechtgebrui kers van gas. Het aantal vastrecht-contracten was: 1 Januari 1934: 7971 1 April: 1934: 7964 1 Juli 1934: 7662 1 October 1934: 7305 1 Januari 1935: 6579 1 April 1935: 6072 1 Juli 1935: 5806 1 October 1935: 5569 1 Januari 1936: 5440 1 April: 1936: 5855 1 Juli 1936: 6162 Uit dit staatje is dus te zien. dat het aan tal aangeslotenen op het vastrecht eerst met meer dan 2500 was achtei-uitgegaan. Nadat een halfjaar geleden een nieuwe verlaging was ingevoerd die vooral de kleine verbrui kers ten goede kwam, is er weer een flinke sty ging gekomen. Van de verloren gegane 2500 vastrechtcon tracten zijn er in een half jaar meer dan 700 teruggewonnen. Het ziet er dus naai' udt dat het vastrecht zijn oude populariteit weer terug zal krijgen, Eenige cijfers in de Statistische Gegevens kloppen niet. Zooals uit het hierboven mede gedeelde blijkt waren er op 1 Juli van dit jaar in totaal 32230 gasverbruikers. In een andere statistiek wordt evenwel opgegeven dat er slechts 32080 gasmeters geplaatst zijn. Dat zou dan beteekenen dat er150 menschen zijn die gas verbruiken zonder mek Natuur lijk kan dat niet kloppen, want dan zouden die 150 ook niet betalen. Daarom zijn wij op onderzoek uitgetogen waarbij bleek, dat het juiste aantal geplaatste gasmeters niet min der dan 33191 is. Er zijn in de statistiek die in optelling het getal 32080 geeft twee cijfers genoemd, namelijk aangesloten op gewone meters en op de muntmeter. Er zijn evenwel een groot aantal verbruikers die hoewel zij een gewone leiding hebben hun gewone meter heb ben laten vervangen door een muntmeter. Die derde catagorie is bij de statistiek blijkbaar vergeten. Vandaar het verschil. Over de wijziging van den werkloozensteun. De 5 groote gemeenten richten zich tot den minister. De wethouders voor de Sociale aan gelegenheden der gemeenten Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem hebben Maandag middag ten Stadhuize te Amsterdam, onder voorzitterschap van den Am- sterdamschen wethouder, de voorge nomen conferentie gehouden over de door den minister van Sociale Zaken aangekondigde wijzigingen in de rijks steunregeling voor werkloozen. Naar aanleiding van de gevoerde be raadslagingen werd eenstemmig beslo ten, telegrafisch den minister van So ciale Zaken te verzoeken op zeer kor ten termijn een onderhoud aan de ge zamenlijke wethouders toe te staan. Aan de conferentie werd voor Haarlem deelgenomen door de heeren W. J. B. van Liemt, wethouder, S. J. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en P. Koen, adj.-directeur van den Werkloosheids dienst. Over het gesprokene op de conferentie werd geheimhouding opgelegd. Wel kan uit het feit, dat besloten werd op zeer korten termijn onderhoud met den mi nister aan te vragen opgemaakt worden, dat er door de 5 gemeenten naar gestreefd wordt alsnog te bereiken, dat verzachting verkregen wordt van verschillende verlagingen van steun die hetuitvloeisel zouden zijn van de dooi den minister voorgeschreven wijziging. Zooals wij reeds in eenige vorige artikelen schreven betreffen deze verlagingen vooral de intrekking van den huurbijslag en de ver mindering van den steun van de arbeiders die al langen tijd zonder werk zijn, omdat daar voor een nieuw standaardloon wordt vastge steld, waarnaar het maximum van hun steun wordt berekend. Eenige dagen geleden schreven wij in een verslag van een onderhoud dat wij met een N.V.V.-bestuurder hadden, dat de heer M. A. Reinalda, wethouder van Volkshuisvesting te Haarlem, het mogelijk gemaakt had, dat de gemeente Haarlem een overeenkomst sloot met den huiseigenaar van den werklooze, waarbij de gemeente de huur op den steun verhaalde als de eigenaar de huur tot een redelijke basis verlaagde. Men maakt er ons op attent, dat deze maatregel niet van Volkshuisvesting is uitgegaan. B. en W. hebben daartoe hun me dewerking verleend op een advies van den heer S. J. de Haas van Dorsser directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon. Igad De Zee op de Heide |oekelo BADHOTEL temidden van bosch en heide (Adv. Ingez. Med.) Vreemde arbeiders in Haarlemmermeer. De vreemde arbeider M. uit Overijssel, werk zaam bij den landbouwer H. aan den Kruis weg bij den Spieringweg in Haarlemmermeer, had zijn jas, waarin zich een portemonnaie met 3 bankbiljetten van f 10 bevond, in de schuur opgehangen. Kort voordat hij met an dere arbeiders naar het land ging, kreeg hij Maandag bezoek van den werkloozen arbeider J. N. uit Drente, die meeging naar het land, doch spoedig daarop alleen terugkeerde om zich vermoedelijk direct naar de schuur te br~even. .en M. daarin van z'n werk terugkeerde, kwam hij weldra tot de ontdekking dat de bankbiljetten uit zijn portemonnaie verdwe nen waren. Hij was echter zoo verstandig ge weest de nummers te noteeren. Vermoed werd dat N., van wien bekend was dat hij veelal in Amsterdam in logementen verblijf hield, daarheen was vertrokken. De gemeente-politie ging direct op onder zoek uit naar Amsterdam en heeft met medewerking van de Amsterdamsche recher che den vermoedelijken dader N. in een logement aldaar gearresteerd. Bij onderzoek bleek hij nog twee briefjes van f 10.— bij zich te hebben. De op deze bankbiljetten voorko mende nummers klopten met hetgeen M. ge noteerd had. N. werd in den afgeloopen nacht naar Hoofddorp overgebracht en zal ter beschik king van de Justitie worden gesteld. Bommen op het Alhambra. Spaansch regeeringsvliegtuig neergeschoten. LISSABON 11 Aug. (D.N.B.'A.N.P.) Gene raal Queipo de Llano heeft over de radio me degedeeld, dat te Puerto de Leon een vlieg tuig der linksche regeering is neergeschoten, waarbij de piloot om het leven gekomen is. De generaal bevestigde voorts, dat het be roemde Alhambra te Granada door regeerings- vliegtuigen is gebombardeerd. De vliegers had den in totaal 17 bommen geworpen, die geluk kig echter niet ontploften, zoodat slechts on- beteekenende schade werd aangericht. Noodlanding van militair vliegtuig te Bloemendaal. Bestuurder kon ongedeerd uit de cockpit kruipen. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft een militair vliegtuig, bestuurd door den sergeant-vlieger De Waal Malefijt wegens motorstoring een noodlanding op het weiland van de boerderij „Mariënbosch" aan den Vogelenzangschen Weg te Bloemendaal ge maakt. De landing gelukte goed, doch bij het uitloopen kwam het toestel in een sloot, waarbij het over den kop sloeg. De vlieger kreeg geen letsel en wist onder water uit de cockpit te kruipen. Van het toestel werd de schroef en het landingsgestel vernield, terwijl een vleugel werd beschadigd. Maandagmiddag 3 uur is het vliegtuig, een type D 7, no. 250, weggesleept. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. iuU/euHySónciecfr. /ladicaat'' GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. ingez. Med.) Wij hebben onze zon teruggekregen. Zij is weer werklijkheid en niet slechts schijn Na weken grauwe lucht en triesten regen, Kon Zondag weer eens waarlijk zondag zijn. En 't nobel ras van Holland's bleekgezichten. Is tijdlijk weer op d' achtergrond geraakt, De zon die ons het leven komt verlichten. Heeft het weer bruin of minstens rood gemaakt. Dat staat zoo frisch. het ademt buitenleven. Het maakt ook knap, beseft de vrouw koket. A1 zegt de man, daar heusch niet om te geven. Ook hij wordt graag in 't zonnetje gezet. Van fietstocht, wandelsport en tennisbanen, Van spelevaren in ons waterland, Van strand en hei komen de Indianen, Van vurig rood tot koperbruin gebrand. De wetenschap pleegt ons met ernst te raden, Dat overdrijving ook in deze schaadt, Men moet voorzichtig zijn met zonnebaden, Dat men zijn vleesch niet al te schielijk braadt. En voor je zit met, zooal niet op blaren, Of, nog veel erger, met een zonnesteek. Dan wijk je liever maar voor de gevaren En blijf je beter in de schaduw bleek. Doe het. met mate dat de huid kan wennen, Dan doet de zon slechts goed, en bovendien. Ons ras is blank, maar ik wil graag bekennen. Dat ik het gaarne bruin-gezond mag zien. P. GASUS. Het woord is aan.... Van Hogendorp; Adelaars vliegen alleen. Eenden vliegen in troepen. Moordaanslag opt: taxi chauffeur Twee Duitschers tot 5 jaai gevangenisstraf veroordeeld. 's GRAVENHAGE, 11 Augustus. De recht bank te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van den moordaanslag op den 37- jarigen chauffeur der El-tax W. P. G. van L. te Leiden. De aanslag had plaats onder Alphen aan den Rijn in den nacht van 25 op 26 Mei, toen de chauffeur twee Duitschers, die hij van Leiden naar Alphen vervoerde, bij de scheeps werf der firma Kempers uit den wagen liet, waarop bij een oneenigheid over de betaling van den rit, een der passagiers den chauffeur met een hamer op het hoofd sloeg. De beide verdachten, de 22-jarige monteur E. B. uit Celle (bij Hannover), die reeds eenige jaren te Noordwijk woonde, en de 27-jarige metselaar W. S„ eveneens uit Celle, werden onder Nieuwkoop door de politie aldaar ge arresteerd. De rechtbank heeft beiden veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (eisch 6 jaar) op grond van poging tot diefstal van een auto, vooraf gegaan door geweldpleging, in vereeniging. De winnaar van den derden prijs vertelt. De Nederlandsche kanovaarders zijn Maandagavond uit Berlijn aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Tweede van links voorste rij: W. H. van der Kroft (met den krans in de hand). Een gebroken voetstuur, anders misschien wel Wat onze stadgenoot te Berlijn beleefde. „Och nee. Eigenlijk was het niet zoo'n bijzondere ervaring voor ons. Ik moet u eerlijk bekennen dat ik veel opgewondener was. toen ik voor het eerst de wisselbeker van onze kanoclub won. dan nu. Misschien zou het wat anders geweest zijn, als we als eersten waren aangekomen, maar dat geloof ik toch eigenlijk niet. Je eerste overwinning is iets nieuws, dan weet je nog niet wat het is. Maar daarna is het allemaal veel gewoner. Natuurlijk zijn we er blij mee, maar toch niet zoo overstuur als met dien eersten wisselbeker". Onze stadgenoot W. H. v. d. Kroft, de negentienjarige kanovaarder die met Tates samen als derde aankwam, vertelt ons dit heel gewoon. Hij vindt het niet zoo bijzonder en hij was, naar hij ons vertelde, erg verrast over de ontvangst, die hem in Haarlem te beurt is gevallen. Van die ontvangst ver tellen nog de vele bloemstukken, die het huis aan de Soendastraat versieren. En de geluk kige winnaar vertelt ons verder. „We hebben eigenlijk nog erg pech gehad. Neen, dat zeg ik u niet om te beweren, dat we als eersten hadden moeten aankomen, maar eigenlijk is dat toch wel zoo geweest. Als het voetstuur niet gebroken was, zouden we zeker een veel beteren tijd gemaakt heb ben. Nu hebben we veel slechter gevaren dan tijdens de training. Het voetstuur brak. We hebben alle wedstrijden, behalve de finale, in die nieuwe boot, die Visser in Zaandam voor ons heeft gebouwd, gevaren. Maar die was wel wat erg gauw in elkaar ge slagen en lekte braaf. Het vervelende was. dat hij zoo vol met barsten en vlekken zat, dat we niet konden uitmaken, waar nu eigen lijk het lek precies zat. Toen we de finale moesten trekken, is hij gebroken en hebben we in onze oude „Holland" moeten varen. Die was wel wat langzamer, maar de groote pech was, dat ons voetstuur brak. Erg goed zat het niet in elkaar. Het was al gerepareerd, maar het hield wel. Toen zijn we zoo onvoorzichtig geweest om achteruit te varen. Het roer moet iets scheef hebben gestaan, daardoor was er te veel waterdruk op bij het achteruitvaren. Tates voelde het gaan en riep Stop!, maar het was al te laat. Hij wilde toen nog alleen maar naai' links sturen. We hebben het er op gewaagd en in het be gin ging het best. We lagen aan de kop de eerste twee honderd vijftig meter. Toen haalden de Oostenrijkers in. Ze bleven tot ongeveer op vierhonderd meter bij ons en lagen aan onze linker kant. Nu, natuurlijk zuigen ze je dan langzaam naar zich toe. Gewoonlijk stuur je dat bij met het voet stuur. maar dat wilde bij ons alleen maar naar links, dus den verkeerden kant op. We moesten het dus wel met de peddle doen. maar daarmee verlies je vaart. Toen hebben we even ingehouden om achter te komen, om aan hun linkerkant te gaan liggen. Maar toen we daar goed en wel lagen wilde het voetstuur ook al niet meer naar links sturen. Het zat scheef en het bleef scheef. U zult begrijpen, dat toen ons verlies al beslist was. Doch de derde-prijswinnaar ies er niet. ran cuneus onder. Iedereen heeft immers wel eens een ongeluk, zegt hij filosofisch. En dan vertelt hij ons van zijn ervaringen in Duitsch- land. „Ja, er werd in den tijd, dat wij er waren, wel gepraat over die geschiedenis met Van Vliet en Osendarp Maar wij hebben zelf geen enkele ervaring op dat gebied gehad. De Zweden, die eerst ons en toen de Duit schers hebben aangevaren, zijn gediskwalifi ceerd. Verder was er voor incidenten ook geen aanleiding. Toen wij onze medaille kregen, kwam juist Lotsy aangeloopen om te protesteeren over die geschiedenis met Osendarp. Hij zei, dat de Duitscher Osendarp het stokje uit de hand had geslagen. Er stond een van de Duitsche officials bij, die zei dat het niet kon, omdat Osendarp wel anderhalve meter van den Duitscher af had geloopen". „Is het waar, dat de kanosport in Duitseh- land nog altijd zooveel verder is dan bij ons?" „Ja, zeker! Dat scheelt nog altijd een heel stuk. Het is niet zoo erg meer als vroeger. Toen wij hier in Holland begonnen te kano-en was men daar al een heel eind op streek. Toen de eerste Hollandsche kano-ers naar Duitschland gingen, werden ze met veel vertoon ontvangen en de Duitschers ston den stom-verwonderd toen die Hollandsche gasten allemaal nog in korte broekjes en sportkousen rond liepen. Het is hier nog lang een kindersport geweest en misschien is het dat nog wel. Ik geloof dat er maar weinig menschen zijn, die weten dat. voor iemand op een nationalen wedstrijd kan uit komen. toch zeker een jaar of vijf harde en goede training noodig zijn". Dan vertelt de heer Van der Kroft ons eenige staaltjes hiervan. In Duitschland de monstreerden, toen zij er waren, maar even 110 Canadeesche kano's met ieder tien man bezet. Er waren zeker vijftig kajakvaarders, die kenteren demonstreerden. En de winnaar besloot: „Neen, zoover zijn we in Holland nog niet. Maar we komen er wel". De burgeroorlog in Spanje. pag. 4 Italië en Rusland voor non-interventie in de Spaansche affaire. pag. 4 Het Haarlemsche gas wint weer op de pe troleum. pag. 1 Conferentie over de wijzigingen in de steunre geling. pag. 1 Rie Mastenbroek wint een gouden medaille. pag. 5 Piet Stam is op de 400 meter vrije slag uit geschakeld. pag. 5 Italië komt te Berlijn in de voetbalfinale. Pag. 5 ARTIKELENENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De tragedie der Assyriërs. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Hailé Selassie in geldgebrek. pag. 4 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Het ontwerp Russische Grondwet. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have; Een vrouw schrijft pag 9 H. D. Vertelling: „De kans". pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is ont nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1