Het onderhoud der Haarlemsche straten. Lauwerboom. De verbreeding der Ramplaan. Uct BdttMtültsie 54e Jaargang No. 16299 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 12 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie '13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö1S2,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. jratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Onze Gratis Ongevallenverzekering. Het woord is aan.... Mac Inlosh: De crisis dwingt tot zuinigheid, dus.... Af en toe zenden lezers ons klachten over den slechten toestand waarin verschillende straten en wegen in onze gemeente verkeeren. Wij zelf zouden ook verschillende punten kun nen opsommen waar het plaveisel allesbehalve ideaal is. Maar wij zijn overtuigd, dat men op het bureau van Openbare Werken een nog veel vollediger staat zou kunnen opmaken, want daar weet men precies hoe het er mee staat. Als er voldoende geld was, zou er ongetwij feld veel meer aan het onderhoud van stra ten en wegen worden uitgegeven. Al jaren heeft men op het Stadhuis veel zorgen om de begrooting sluitend te maken. Het snoeimes is dus ook herhaaldelijk door B. en W. na tuurlijk noodgedwongen gehanteerd bij het beoordeelen van de bedragen die Openbare Werken aanvroeg voor het onderhoud van straten en wegen. Op de begrooting voor 1936 is voor het onderhoud uitgetrokken 67.000, wat ongeveer 1/3 is van het bedrag dat 5 jaar geleden daarvoor werd besteed. Wie van het feit kennis neemt zal natuurlijk begrijpen, dat men nu bij de beoordeeling een anderen maatstaf moet aanleggen dan 5 Jaar geleden kon gelden. Met het geld dat Openbare Werken thans besteden kan zijn geen wonderen te doen. Het is immers alleen mogelijk het aller-noodzakelijkste daarvoor te laten verrichten. Men kan er van overtuigd zijn, dat het beschikbare geld zoo economisch mogelijk besteed wordt. Als een straat of weg er slecht bij ligt, kan men zich troosten met de gedachte, dat die voorloopig onver beterd is gebleven omdathet herstel van andere punten, die nóg slechter waren moest voorgaan. Natuurlijk wordt er naar gestreefd vooral de hoofdverkeerswegen zooveel moge lijk in behoorlijken staat te houden. Er is ongetwijfeld achterstand in het on derhoud. Maar dat kan ook niet anders. De Haarlemsche straten en wegen hebben een oppervlakte van 2.000.000 M2. Die onderhoudt men niet behoor lijk met 67.000 in het jaar. Sommige straten kunnen 40 jaar liggen, maar andere moeten reeds na 6 of 7 jaar op nieuw onderhanden genomen worden. Dit hangt af van den ondergrond en de vraag of er op een weg zwaar en druk verkeer is. Van de 67:000 was 15.000 bestemd voor het onderhoud van het asphalt. Er bleven dus 52.000 over voor de wegen met keien en klinkers. Voor arbeids- loonen was 29.000 begroot en voor aankoop van materiaal 23.000. Daaruit blijkt wel, dat er veel aan materiaal weggaat. Als een straat er slecht bij ligt dan is het geen zeldzaam heid als bij het herstel de helft der steenen door nieuwe vervangen moet worden. Ondes- kundigen meenen dat men een straat kan op knappen door alleen de kuilen met zand op te vullen en de oude steenen er weer in te leggen, maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Dit verklaart ook waarom Openbare Werken soms gedwongen is het herstel van een weg die voor het drukke verkeer van belang is, uit te stellen, omdat er te veel uitgaven aan nieuw materiaal mee gepaard zouden gaan. Hoe meer er uitgegeven moet worden aan materiaal hoe minder geld er overblijft om te laten verwerken door straatmakers. Het jaar 1936 is thans voor bijna 2/3 ver streken. Ook van het beschikbare crediet is ongeveer 2/3 ver-werkt. Er blijft dus nog 1/3 beschikbaar, wat dus wil zeggen, dat het herstel-werk in de komende maanden in het zelfde tempo wordt voortgezet. Dat er achterstand is bleek wel bij de be handeling van de begrooting voor 1936. Toen heeft de wethouder van Openbare Werken immers medegedeeld, dat er op velerlei ge bied achterstand was bij het onderhoudswerk. Men was daarom met de regeering in onder handeling om 3 ton uitgesteld onderhouds werk in werkverschaffing te laten uitvoeren. Daaronder was ook een groote post voor stra ten en wegen. De heer Reinalda zei er bij, dat hij geen voorstander was van het bren gen van ondei'houdswei-ken in de wei-kver- schaffing, omdat dit feitelijk normaal werk is, maar dat hij aan den anderen kant toch ook de beteekenis inzag van het feit dat het voor de gemeente ongewenscht is het onder houd te verschuiven. Deze onderhandelingen met de regeering hebben niet tot resultaat geleid. Niet onmoge lijk is, dat in de toekomst de onderhandelin gen hervat zullen worden. Wij stelden de vraag of pogingen zijn aan gewend geld van het Werkfonds te verkrijgen voor het verbeteren van wegen en straten en voor de uitbreiding der asphalteering. Uit het antwoord bleek, dat daaraan bezwaren ver bonden zijn omdat het objecten zijn waarvan de materiaalkosten in verhouding met het arbeidsloon hoog zijn, terwijl men voor het Werkfonds juist bij voorkeur objecten neemt waarbij veel besteed wordt aan arbeidsloon. Uit het een en ander dat wij reeds mede gedeeld hebben over de voorbereiding op het Stadhuis van de begrooting voor 1937 is ge bleken, dat nog grootere zuinigheid betracht zal moeten worden dan in de voorafgaande jaren. Er zal dus wel weinig kans zijn, dat het bedrag voor onderhoud van straten en wegen, vergeleken bij 1936, zal worden verhoogd. Toch is wel te verwachten, dat in den raad stemmeix zullen opgaan om er voor te pleiten om het crediet te verhoogen, want Haarlem kan niet doorgaan om op deze uitgaven boven matig te bezuinigen. Als eenige jaren achter een alleen het hoogst-noodzakelijke gedaan wordt, dan moet zich dat op den duur gaan wreken. Het zal dan bij de behandeling van de be grooting ervan afhangen welke argumenten 't zwaarst wegen: die van den op uitsterste zui nigheid aandringenden wethouder van finan ciën of die van de raadsleden die pleiten voor een goed aanzien van de straten en wegen in Haai-lem. Het rioleeringsvraagstuk te Haarlem. Plannen worden uitgewerkt. Indertijd hebben wij uitvoerige mededee- lingen gedaan over de te Haarlem aanhan gige rxoleeringplannen. Zooals men weet staat het voor de toekomst op het programma der gemeente om de open riolen (de singels en vaarten) te vervangen door een goed riolee- ringsstelsel. Er zijn thans 6 technici, daartoe tijdelijk benoemd, op Openbare Werken bezig om de bestaande rioleei-ingen in kaart te bi-engen, opdat overwogen kan worden wat daarvan gebruikt kan worden om opgenomen te wor den in het groote rioleeringsplan. Verder is een ingenieur aangesteld om het rioleeringsplan te bestudeeren. Naar wij vernemen is deze bestudeering nog niet zoover gevorderd dat iets met zekerheid is te zeggen welk systeem van afvoer voor Haarlem aangewezen is. Er zal worden bere kend welke kosten aan toepassing van de ver schillende systeemen vastzitten. Eerst als die bekend zijn kan een beslissing genomen wor den, want natuurlijk spreken de financiën hier zeer sterk mee. Er moet dus nog worden afge wacht wat het worden zal: reiniging van het rioolwater langs biologischen weg of afvoer naar zee. Mogelijk ook een combinatie van beide systemen. Het is de bedoeling om in de toekomst aan het Werkfonds financieele medewerking te vragen voor de uitvoering. Maar daar het nog wel maanden zal duren voor een beslissing over de systemen kan val len, is voorloopig nog weinig uitzicht dat er spoedig aan dit object werkloozen te werk ge steld kunnen worden. Spoorwegpersoneel hoeft geen hoogere pensioenbijdrage te betalen. Mededeeling van de directie De personeelraad bij de Ned. Spoorwegen heeft volgens de N. R. Crt. aan de directie medegedeeld, dat de raad de heffing van 8V2 pet. op de loonen voor het pensioen reeds rij kelijk boog acht en derhalve ernstig bezwaar maakt tegen de verhooging van die heffing; tot 10 pet. gelijk de regeering door wetswijzi ging loogelijk wil maken. Uit dezen brief van den personeelraad aan de directie blijkt ver der, dat de directie der Ned. Spoorwegen in een bespreking met den raad heeft medege deeld, dat zij vooralsnog niet van plan is de door de wetswijziging mogelijk wordende ver hooging van V/2 pet. toe te passen. Wij keerden een bedrag van ZESHONDERD GULDEN uit aan de weduwe van wijlen onzen abonné C. MANTEL, Duven- voordestraat 23, te HAARLEM, wegens een hem overkomen ongeval met doodelijken afloop. DE ADMINISTRATIE. Uitbetaling van huurbijslag na 30 Augustus gevraagd. Door den heer Steinmetz. De heer Steinmetz heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de minister d.d. 31 Juli 1936 aan de gemeentebesturen, een circulaire heeft gericht, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de huurbijslag op den steun aan werkloozen wordt ingetrokken, met dien verstaixde, dat hij met ingang van 30 Augus tus 1936 tot 1/3 wordt teruggebracht? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan bij nader overwegen niet van oordeel, dat invoering van dezen maatregel, op de wijze als in be doelde circulaire aangegeven, op zoo korten termijn, tot tal van moeilijkheden aanleiding kan geven, die door opschuiving van ge noemden datum wellicht kunnen worden ver meden en bereid tot opschuiving van den datum van 30 Augustus 1936 tot nader te be palen tijdstip? Elk huis een bomvrije kelder. Plan van de Zwitsersche regeering. GENèVE, 12 Aug. (A. N. P.) Volgens het „Journal de Genève" zal de regeering bin nenkort aan het parlement voorstellen om bom- en gasvrije kelders voor elk huis in Zwitserland verplicht te stellen. Tevens zal wordeix voorgesteld, om in de dichtst bevolkte wijken der Zwitsersche ste den openbare schuilplaatsen tegen aanvallen uit de lucht op te richten. IJslandsch visschersvaartuig in zwaren storm vergaan. Met achttien man aan boord. KOPENHAGEN. 12 Augustus (D. N. B.'A. N. P). Volgens bericht-en uit Reykjavik wordt sedert den zwaren storm, die in den nacht van Za terdag op Zondag verscheidene visschers- vaartuigen op zee heeft verrast, een IJsland- sche visschersboot met een uit 18 koppen be staande bemanning vermist. Bij het zoeken naar het vermiste vaartuig heeft men een reddingsboei en nog eenige an dere voorwerpen gevonden, die van de verdwe nen boot afkomstig zijn. Men had gehoopt, dat de bemanning van het schip door een ander vaartuig aan boord zou zijn genomen, doch acht dit thans uitgesloten, zoodat wel aange nomen moet worden, dat de bemanning om het leven gekomen is. De winnaars in 't Olympisch spel Krijgen, behalve hun medaille, Een eikeboompje, dat is wel Iets nieuws en daarbij een trouvaille. De eik is het symbool van kracht, Dus past hij bij sportieve glorie, Mee naar het eigen land gebracht, Als tastbaar teeken der victorie. De jonge krachtige athleet, Zal mettertijd het ook beleven, Dat hij niet kan. wat hij eens deed, Dat ook zijix kracht zich gaat begeven. Dan is zijn eikeboom gegroeid. Die wordt van jaar tot jaar al sterker, Exi in zijn schaduw rust, vermoeid, Na zijn volbrachte taak, de werker. Maar dat ligt nog in 't ver verschiet, Voorloopig komen er nog jaren, Waarin hij van den roem geniet, Die zijn sportief succes kan baren. Thans keert hij huiswaarts met zijn eik En niets kan hem nu meer beletten, 't Olympisch kampioenschap rijk, Een boom daarover op te zetten P. GASUS. Olympische Spelen te Berlijn. De Olympiade trekt nu d'aandacht, Ook Holland doet hieraan kranig mee. Wilt U de verslagen goed beluisteren? Wordt dan distributie-abonnè. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) Eerst de rijstebrij, daarna luilekkerland Toen Haarlem bij de annexatie van 1927 ook meer grond aan den Westkant kreeg, was de Ramplaan (die evenwijdig loopt met de Elswoutslaan een landelijk wegje. De be bouwing bestond uit eenige villa's en kan toren van bollenkweekers en enkele land huisjes. Over de sloot langs den Oostkant van het smalle klinkerwegje wai'en aardige bruggetjes geslagen. Echt dorpsschoon! Eenigszins uit den toon vallend was het tuindorp, het complex arbeiderswoningen van Bloemendaal, dat Haarlem mede an nexeerde. In de laatste jaren is aan en nabij de Ramplaan zeer veel gebouwd. Heele straten zijn aangelegd. Ongetwijfeld wonen daar nu eenige duizenden Haarlemmers. De eenige toegang tot dat kwartier was (en is nog) de Ramplaan. Het eigenaardige van den toestand is, dat die Haarlemmers om uit de stad in hun woning te komen steeds over Bloe- mendaalschen grond moeten. De Haar lemsche leidingen van gas, water en elec- triciteit liggen op den Korten Zijlweg. ook op Bloemendaal's domein. Ook de Haarlemsche politieagenten moeten op hun ronden eerst een kleine wandeling door de aangrenzende gemeente maken. Nu dit uiterste deel van Haarlem-West zich zoo heeft uitgebreid, moest de Ramplaan verbreed en verbeterd worden. Het oude dorps schoon moest voor de moderne stadseischen wijken. Dit werk wordt nu uitgevoerd. Over een lengte van ongeveer 600 Meter wordt de Ramplaan tot een modernen ver keersweg van 13 Meter verbreed. Er komt een rijweg van 7 Meter, met aan eiken kant een trottoir van 3 Meter. De rijweg wordt aangelegd voor zwaar verkeer. Eerst wordt een puinbed gemaakt, daarop komt een flinke laag zand, waarop de dubbele klinker op z'n plat wordt gelegd in kruisverband. Voor verzakking is dus geen gevaar! De trottoirs worden voor de helft be straat, de andere helft krijgt een asphalt dek om een goede aansluiting te geven aan de tuinen van de landhuisjes en villa's. Om die groote breedte aan de Ramplaan te geven, moest de sloot langs den weg gedempt worden. Het werk wordt onder leiding van Open bare Werken op normale wijze door een aannemer uitgevoerd. De werkers zijn ongeveer 5 weken bezig; men is nu ruim halverwege. Dat wil zeggen dat het nu juist een chaos is. Wij ontvingen een klacht van eenige be woners van het tuindorp. Zij schrijven dat de Ramplaan tijdens de weken die het werk nu al duurt een rampenlaan is. Het is voor hen een kwelling om hun woningen te berei ken of te verlaten, want steeds moeten zij over hoopen zand en steenen klimmen. Er moeten eiken dag vele auto's de Ramplaan berijden om de levensbehoeften aan de be woners te oezorgen Op den opgebroken weg worden wel ijzeren rijplaten gelegd, maar e moeten toch af en toe halsbrekende toeren verricht worden. Inderdaad bestaat het ge vaar dat er ongelukken gebeuren. Klachten bij Openbare Werken hebb niet geholpen. Er worden niet v'-^end- maatregelen genomen om de overlast tot het minimum te beperken. Soms wordt er boven dien onlogisch gewerkt. De menschen zijn nooit zoo goed of zoo slecht als hun meeningen. Al dien tijd missen wij ook de goede auto busverbinding. In den ouden tijd bracht de bus ons thuis, maar nu is het eindpunt tij delijk verlegd naar den Korten Zijlweg. Tot zoover deze klacht. Wij hebben ons tot Openbare Werken ge wend Ons werd verzekerd, dat alles gedaan wordt om de overlast voor de bewoners zooveel mogelijk te beperken. Maar verbetering van be staande wegen geeft altijd ongemak, vooral als er geen andere weg is waar over het verkeer geleid kan worden. Er wordt zoo snel mogelijk gewerkt. Het is aan te nemen, dat over twee weken het puinbed en de zandlaag geheel klaar zijn Dan kan het verkeer weer over den geheelen weg beschikken, uitgezonderd natuurlijk het stukje waar juist de straatmakers bezig zijn. Dan is het grootste leed dus geleden! Het werk wordt zoo uitgevoerd, dat steeds de halve weg voor het verkeer beschikbaar blijft. In de tweede helft van September zal het geheele werk voltooid zijn. Een buitenstaander kan wel eens den in druk gekregen hebben dat er onlogisch ge werkt is. Maar daaraan heeft Openbare Werken geen schuld Bijtijds zijn de buizen en kabels van gas. water en electriciteit in het trottoir gelegd. Doch toen men met dit grondwerk bijna klaar was kwam het Pro vinciaal Electrisch Bedrijf nog met de mede deeling, dat er in den rijweg ook nog kabels der provincie lagen. O. W. heeft dit niet ge weten. Toen moest er opnieuw met graven begonnen worden. Dus nog eenige weken en de bewoners van dit Haarlemsche kwartier hebben door den rijstebrijberg gegeten dan komt luilekkerland Een mooie breede weg met flinke trottoirs als toegang voor hun kwartier. Langs den weg komt een flinke electrische verlichting. Ook worden er meer boomen geplant. Wat de toekomst zal brengen Voorloopig zal de Ramplaan (via het Bloe- mendaalsche gebied) de eenige verbinding met dit kwartier blijven. Vermoedelijk zal het volgend jaar de tot breede straat veranderde Rollandslaan door getrokken worden naar den De Ruyterweg achter de Zwemschool aan de Houtvaart. Dan zal dus een tweede verbinding met de stad verkregen zijn. Een geheel op Haarlem's terrein. Nu eindigt de verbreede Ramplaan op een smal wegje door de weilanden van Elswoud. Omdat die gronden voorloopig niet te ver krijgen zijn, kan niet gedacht worden aan doortrekking van de Ramplaan naar de Elswoudslaan. Er komt in de toekomst een nieuwe groote verkeersweg ten Westen van Haarlem. Deze zal beginnen bij de Julianalaan bij de onlangs gebouwde school. Er komt een viaduct hij de spoorlijn HaarlemZandvoort. De nieuwe weg zal den Zijlweg kruisen nabij de lighal van het Roode Kruis. Daarna wordt de weg door de landen doorgetrokken naar Aerdenhout. Aan het einde der nu verbreede Ramp laan komt dan een zijweg die aan sluiting zal geven op den nieuwen weg. De burgeroorlog in Spanje: Spanje's houding tegenover de non-interventie. pag. 4 Von Ribbentrop wordt Duitsch ambassadeur te Londen. pag. 4 Hongersnood onder de Eskimo's. pag. 4 Onze regeering zal geen vergunning verlee- nen voor uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. pag 3 De Nederlandsche Bank krijgt steeds meer goud. pag. 3 De regecring wil den steun van werkloozen die vóór bepaalde tijden colporteeren, ver minderen. pag. 3 Bij hevige onweders boven ons land zijn Dins dag twee menschen gedood. pag. 2 Het onderhoud der Haarlemsche straten. pag. 1 De verbreeding der Ramplaan. pag. 1 De Nereus-vier bereikt te Berlijn de finale. pag. 5 Onze Nederlandsche athleten zijn Dinsdag avond in ons land gearriveerd. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Weenschen correspondent: Vlucht uit woelig Spanje. pag. 4 Van onzen Parijschen correspondent: Saint La/are, de geschiedenis van een -omber gebouw. pag 4 R. Pfaff: Met de Veendam naar het Noorden. pag. 3 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag 3 II. D. Vertelling: Dc dood van een makker. pag. 2 Oe Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. De pogingen om het fraaie Finsche zeilschip „Herzogin Cecilie", dat aan de Engelsche kust strandde, weer vlot te brengen, zijn thans definitief opgegeven. Tijdens de jongste stormen is het schip er nog erger aan toe geraakt. Een uit touwen samengestelde „brug" vormt voor de bemanning de verbinding met het land.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1