H.D.* Hevig onweer boven ons land. -WEERBERICHT WOENSDAG 12 AUGUSTÜ S '1936 H A A"RCE WS D ~A 'G E E AD' 2 Twee menschen gedood. Wervelwind richt groote schade aan. Vooral de omgeving van Deventer geteisterd. Dinsdagavond heeft boven ver schillende deelen van ons land oen hevig onweer gewoed, dat twee slacht offers heeft geëischt. In den Goe- schen Polder op Zuid-Beveland is de 24-jarige C. Zandee door den blik sem getroffen en gedood, terwijl een zelfde lot een olieventer uit Zaandam in den Grooten IJpolder overkwam. In de omgeving van Deventer ging het onweer met een wervelwind ge paard, waardoor veel schade werd aangericht. Voorts zijn op verschil lende plaatsen boerderijen afgebrand. Het onweer brak in den vooravond boven Amsterdam los, doch het woedde in heviger mate boven de omgeving dan boven de stad. Te om streeks half zes reed de olieventer W. Meyns, uit Zaandam, op een mo tordriewieler, waarop bussen petro leum stonden, in den Grooten IJ-pol- der, toen hij plotseling door den blik sem werd getroffen. De man werd van zijn driewieler geslingerd en moet op slag dood zijn geweest. Op den Spaarndammerdijk is een man totaal overstuur geraakt, door dat een bliksemstraal vlak bij hem in den grond was geslagen. De 24-jarige boerenarbeider C. Zandzee was in den Goeschen polder aan het ploegen, toen hij door den bliksem werd getroffen en gedood. Noodweer boven de IJselstreek. Boven de IJselstreek gingen de hevige on- weders gepaard met een wervelwind, hagel slag en een wolkbreuk. De bliksem was niet van de lucht en doorkliefde onophoudelijk het zwarte wolkendek. Op den Rijksstraat weg te Twelloo viel een zware boom dwars over den weg, zoodat het verkeer uit de rich tingen Deventer en Apeldoorn door het dorp Twelloo moest worden geleid. De wind had zulk e^n kracht, dat op verschillende plaatsen boomen werden ontworteld, terwijl te Twelloo de daken van de woningen van de lieeren Hartgers en Biljart vrijwel alle pannen ver loren. Te Wilp-Achterhoek sloeg het hemelvuur in de boerderij van W- Hekkert. In korten tijd stond alles in lichter laaie. Het vee, - dat op stal stónd, kón met moeite worden' gered. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. Ver zekering dekt de schade. Vliegtuigverkoop aan Spanje? Vragen van den heer Schalker over een in ons land vertoevend Spanjaard. De heeir Schalker heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van justitie: 1. Is den minister bekend, dat hier te lande verblijft en Spanjaard, zich noemende Mo renos of Morenas, die, ten behoeve van de tegen de wettige Spaansche regeering rebel- leerende militairen aldaar, gepoogd heeft vliegmachines bij de K.L.M. aan te koopen en naar Spanje te doen vervoeren? 2. Is den minister bekend, dat, na het mislukken van deze poging door het tijdig ingrijpen der regeering, bedoelde. Spanjaard zich naar Engeland heeft begeven, teneinde aldaar met hetzelfde doel K.L.M.~machines, die verkocht zijn aan de British Airways of aan deze verkocht worden, van deze laatste maatschappij terug te koopen? 3. Is den minister bekend, of de in de vo rige vraag bedoelde reis is ondernomen met medewerking van verantwoordelijke perso nen in het bestuur van de K.L.M. 4. Is de minister bereid, in overeenstem ming met de herhaaldelijk door de regee ring bij uitzettingen van vreemdelingen ge geven motiveering. dezen vreemdeling, die in Nederland materiaal voor het voeren van een opstand tegen het wettig gezag in Span je komt koopen, onmiddellijk uit het land. te verwijderen als zich schuldig makende aan politieke werkzaamheid, en maatregelen te nemen, dat rechtstreeks noch zijdelings vanuit Nederland hulp wordt geboden aan de in opstand zijnde Spaansche fascisten? AGENDA WOENSDAG 12 AUGUSTUS Statenzaal, Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 uur. Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Jackie Cooper in „Zoo'n aap van een jongen!" 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Fred Astaire en Ginger Rogers in „Top hat". In voorprogramma's 's middags K XVHI-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vorstelijke Emigranten" (Tovaritch). In voorprogramma: Sportief Holland. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Hallo, hier Amerika!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Te Wilp sloeg de bliksem in de boerderij „De Kleine Lathmer" bewoond door de familie Broekhof. Het vuur verspreidde zich in het hooi, doch door onmiddellijk spuiten heeft men verdere uitbreiding weten te voorkomen, zoodat de boerderij gespaard bleef. De fami lieleden, die op den akker aan den arbeid wa ren, konden nog bijtijds een klein kind uit de woning in veiligheid brengen. Verder werd te Welsum een boerderij een prooi der vlammen, zoodat de gemeente Voorst wel zeer zwaar werd getroffen. Te Deventer is een fabrieksschoorsteen aan de Handelskade door den bliksem vernield, Persoonlijke ongelukken zijn hierbij geluk kig niet te betreuren. Langen tijd viel ook boven Deventer en omgeving de regen in dichte stroomen neer. waardoor het te velde staande koren opnieuw ernstig heeft geleden. Doordat te Twelloo vele pannen van de daken waren gewaaid, begon nen vele daken te lekken, zoodat bedden en huisraad doordrenkt werden. In sommige huizen moet het regenwater haast wel tien centimeter hoog hebben gestaan. 100.000 pond hooi verloren, Dinsdagavond omstreeks zes uur is de blik sem geslagen in de groote schuur van den landbouwer A. H. de Bekker te Empel. In een oogwenk stond deze in volle vlam. De inhoud van de schuur, 60.000 pond hooi, landbouw werktuigen, een prachtige stamboekstier en vijf varkens, ging verloren. De hooiberg, die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, werd door het vuur aangetast en ging even eens in vlammen op. JONGEN IN EEN ZEIS GESPRONGEN. Terwijl Dinsdag de arbeider van Ludnen werkzaam bij den veehouder van Zijtveld te Mijdrecht bezig was met het schoonmaken van een sloot, was de ruim 12-jarige Pieter Slingerland in zijn nabijheid. De jongen sprong over de sloot en kwam met een zeis, waarmede van Luinen het vuil los hakte, in aanraking, met het gevolg dat de nekspier ernstig werd gewond. Dokter van den Berg, die spoedig ter plaatse was, heeft het eerste verband gelegd, waarna de knaap in zorg wekkend en toestand naar een ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. FAILLISSEMENTEN. Op den 11 den Augustus 1936 werden door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, de navolgende faillissementen uitge sproken: D. Bosch, bloemenhandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoortsohelaan 175, curator Mr. L. J. Venhuizen te Haarlem. C. L. Boogaard, zonder beroep, wonende te IJmuiden, Enschedestraat 5, curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. S. Bark Jzn., pluimveehouder, wonende te Jisp, curator Mr. J. A. B. Sanders te Bever wijk. J. H. Sieben, scheepsbouwer en koopman handelenden dnder den firmanaam Sieben en Co. gev. te Zaandam D. Doniaistr. 80, curator Mr. H. M. C. Dekhuizen te Zaandam. Wti, Reynen, accountant, wonende te Haar lem, Bloemhofstraat 9, curator Mr. K. A. F. J. Plies ter te Haarlem. C. Goossen, schilder, wonende te IJmuiden- Oost, Velserduinweg 194, curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten is Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: E. M. Harkmans wed. A, Th. Vogel, winke lierster in schoonmaakartikelen te Haarlem, Spaarnwouderstraat 37, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. D. v. d. Berg, garagehouder, te Haarlem, Voor-duinstraat 54, curator Mr. J. v. d. Hoeven te Haarlem. Geëindigd wegens het verbindend worden der eenig-e uitdeelingslijst werd het faillissement van: H. Karstens, bouwondernemer, wonende te Driehuis-Westerveld, curator Mr. D. de Jong. C. J. Hagenaar, wed. J. W. van Zeeland, zonder beroep, wonende te Haarlem, Tette rodestraat 27. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Th. C. Grootjes, Kappersbediende, wonende te Lisse. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. H. G. van Riessen, vleeschhouwer, wonende te Haarlem, Kruisweg 37. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. G. F. Wilhelmus, meubelmaker, wonende te Hillegom. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. P. Koster, kantoorbediende, wonende te Overveen. Curator Mr. B. Vrijdag, alhier. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiii!iiiiiiiiii!iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiif VERTELLING De dood van een makker. Hij was een Iersche volbloed met mooie schouders, een schitterende achterhand en een heel fijn hoofd met ietwat ondeugende oogen. Men kocht hem omdat hij zoo mooi was en men verkocht hem weer omdat men hem geen baas was. Hij heette Derby. Derby en ik, wij konden het buitengewoon goed vinden. Het spreekt van zelf dat wij in het begin eerst hadden moeten probeeren, wie van ons beiden de koppigste was. Toen wij 'bet hierover eens waren konden wij zonder meer goede makkers zijn. Trouwens, hij was een voorbeeldig kameraad voor een man die door een trouweloos noodlot veroordeeld is, steeds te laat te komen. Ik zeide tot hem: „Oude makker, wij moeten ons haasten!" En Derby deed zijn best. Wij kwamen toch te laat.... maar zoo weinigEn dan, nie mand verweet ons iets omdat Derby warm was van het ingezette tempo en omdat hij iedereen met zijn intelligente oogen aankeek alsof hij zeggen wilde: hoe heb ik dat ge daan? In Februari maakten wij onzen eersten grooten tocht: van Neuchatel naar de Camar- gue. Het was schitterend. Derby's heerlijke galop bracht mij door prachtige streken en terwijl hij mij meenam vertelde ik hem mijn indrukken. Hij antwoordde mij met zijn zeer beweeglijk oorenspel. Vaak ging ik 's avonds naast hem liggen om 's morgens tusschen zijn De Bilt voorspeltg Zwakken tot matigen wind uit Weste lijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Wellicht nog eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767,5 m.M. te Biarritz. Laagste 751.7 m.M. te Isafjord. Verbetering van liet weer verwacht. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten neemt nog in be teekenis toe, dat in Finland wordt zwakker. Het strookvormig gebied van lagen lucht druk van IJslad naar Polen verplaatst zich ver-eter naar het Noorden. Langs de aslijn komen groote tegenstellin- ge voor van onbewolkt weer 'tot betrokken weer met fijne motregen en zeer lage wolken. In onze omgeving is de wind overal naar het Westen gedraaid. In Frankrijk en Engeland is het weer thans opklarend. In Frankrijk, Zwitserland en in Zuidwest- Duitschland vielen nog zware regens (Zürich 30. Karlsruhe 24, Frankfort 31, münchen 16 m.M.) In het Oosten van ons land vielen zware onweersbuien, te Maarn viel 32 m.M. regen waarvan 30 m.M. in 45 min. De alpentoppen zijn allen in de wolken. Boven 2500 meter hoogte valt sneeuw. In Scandinavië is het weer prachtig zomersch. Het is te verwachten dt bij het verder opschuiven van het gebied van lagen luchdruk het weer bij ons verbeteren zal en dat de storing niet lang van duur zal zijn. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 759 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 11.28 uur; n.m. uur. Donderdag v.m. 0.10 uur; n.m. 13.59 uur. FOTO-TENTOONSTELLING. De Haaxlemsche Amateur-Fotografen Ver- eeniging is er in geslaagd voor haar derde Zomeravond-bijeenkomst, welke gehouden wordt Donderdag 13 Augustus a.s, de beschik king -te krijgen over een" collectie fotografisch werk van den bekenden Nederlandschen amateur-fotograaf en Oud-voorzitter der Ned. Am. Fotogr. Ver. te Amsterdam, de heer K. H. Idema. De expositie wordt gehouden in het Ver- eenigingslokaal der „Haarlemsebe" Ge dempte Oude Gracht 104. N. Z. H. T. M. Vervoersop'brengsten der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij N.V. gedu rende Juli 1936 zijn f 281.515. In dezelfde maand van 1935 f 307.895. AANRIJDING. Dinsdagavond omstreeks 7 uur kwamen op den hóek van de Es'schilderstraat én de Rus tenburgerlaan twee auto's met elkaar in botsing. De eene wagen, die uit de Rustenbur gerlaan kwam, werd bestuurd door Ir. M. uit Amsterdam. Deze stuur der zag den anderen wagen, die door den heer T. uit Haarlem werd bestuurd te laat en verleende daarom geen voorrang. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Wel liepen beide auto's schade op. Pro ces-verbaal is opgemaakt. TUet^ieMercajcfieturc Cacfiet/ Iets goeds, -wordt nagebootst. Voor de "AKKERTJES" is dat nu wel vleiend, maar voor U is dat gevaar lijk, let daarom goed op, dat Ge werkelijk "AKKERTJES" krijgt. Dan weet Qe. dat Ge het bijzondere poeder inneemt, dat Uw pijn, koorts, griep en Uw onbehaaglijkheid verdrijft. Dit merk is Uw waarborg van echtheid (AKKER- CACHETS) Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumoni Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) llllllllillllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU hoeven wakker te worden, want hij was bui tengewoon lief en voorzichtig. Hij Stapte ach ter mij de winkels binnen om er een stuk brood to bedelen. Hij bleef voor de terrassen van de cafés naast mijn stoel staan om mij te leeren, koffie zonder suiker te drinken. In derdaad, wij waren dikke vrienden. In de Camargue kwamen wij tot de ont dekking, dat wij een en denzelfden hartstocht hadden: de stieren. Om zoo'n beest op de juis te manier te ontmoeten waren wij in het be gin niet handig genoeg, wat ons menigen schrik bezorgde. Alles moet geleerd worden. En wij leerden. Het duurde niet lang, of het was voor Derby het grootste genot, zoo'n stier uit te dagen. Hij was dan niet meer te hou den, zijn oogen keken wild, zijn neusgaten stonden wij d open, hij blies als een bezetene. Trouwens, dat werd hem ook noodlottig. Wij kwamen van de Phare de la Gacholle terug; naast ons liep Pompon, een kleine Camharguer, met wilde manen en korte been tjes, toen Derby een stier rook, die naar de wei teruggeleid werd. Eer dat ik wist, wat er gebeurde, liep Derby met mij weg (ik had de teugels los op zijn hals geworpen) en trok Pompon, dien ik aan een langen teugel vast hield, mee. Het kleine paard kon nauwelijks volgen, zijn korte beentjes konden het tempo van Derby onmogelijk bijhouden. „Hé, hé, oppasser", riep ik -den man die de stieren voor zich uitdreef, toe. „Keer om!" schreeuwde de man, mij waar schuwend. „Ik heb vandaag de Spaansche. Pas op, het is levensgevaarlijk!" Inderdaad zijn de Spaansche stieren bloed dorstig en geniepig. Ik trachtte om te keeren, maar Derby vertikte het. Ik vocht; hij stei gerde; naast ons sprong de kleine Pompon als wild rond. Op dit oogenblik merkte een der stieren dat er iets aan de hand was; hij Een groote Roode Kruis- oefening te Zandvoort. Misschien komt Prinses Juliana. Op Zaterdag 29 Augustus houdt de Amsterdamsche transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis haar jaarlijksche groote demonstratie en dezen keer is Zand voort uitgekozen als oefeningsterrein. Het uitgangspunt wordt gevormd door het empla cement der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de om liggende velden en duinpannen. De demon stratie omvat de behandeling van verschil lende ongevallen tengevolge van een zware ramp, waardoor de patiënten onmiddellijk op de plaats des onheils verbonden, moeten worden om dan zoo spoedig mogelijk te wor den vervoerd. Voor dit „zieken"vervoer zal in den kortst mogelijken tijd gebruik gemaakt moeten worden van diverse vervoermiddelen, zooals wagons, karren, brancards enz. De ge worden zullen getransporteerd worden naar de loods der N. S., die tot hospitaal wordt in gericht. Voorts vermeldt het programma luchtbeschermingsoefeningen. Dit alles om de bevolking te toonen, wat de strekking is van het Nederl. Roode Kruis zoowel in tijd van vrede als van oorlog. De transportcolonne van Amsterdam zal vertegenwoordigd zijn met ongeveer 170 man en een groot aantal wagens met materiaal. Aanwezig zullen zijn verschillende leden van het hoofdbestuur, alsmede afgevaardigden van andere plaatsen. Indien Prinses Juliana van Haar buiten- landsche reis zal zijn teruggekeerd, is de kans zeer groot, dat H.K.H. deze demonstratie zal bijwonen. Het aanvangsuur is bepaald, op half vier des namiddags. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. NIEUWE WINKEL IN DE KLEINE HOUT STRAAT. Vanmiddag is in de Kleine Houtstraat een nieuwe winkel geopend. Deze zaak, die behalve kruideniers- en grutterswaren ook fijne vleeschwaren verkoopt, bevindt zich in per ceel no. 23, waar het oog der voorbijgangers al dadelijk getroffen wordt door de smaak volle inrichting, die modern is, zonder noch tans de aloude eischen van het bedrijf te ver geten. De zaak, die het eigendom is van den heer Joh. de Graaf, staat onder leiding van den ex-controleur van de firma Raadsveld. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden dat tijdens de opening gratis een dejeuner werd aange boden. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 10 en 11 Augustus 1936 te Haarlem gehouden zijn geslaagd de heeren J. H. Wei, F. A. Wijdeveld, te Amsterdam, J. C. Manse, H. A. Hendriksen te Utrecht, D. F. Noé te Beverwijk, L. Vis te Zeist, G. P. Tukker te Hilversum, J. E. v. Dok te Oudendijk, P. A. Leek te Alkmaar. Geëxamineerd werden 14 mannelijke can- dldaten. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 13 Augustus 1936, des namiddags van 34 uur, door dien heer Egbert Vos. Programma. 1 Variaties:' „Meiii junges Leibeh'hat ein End." J. Fa. Sweelinck. 2 Drei Choralvorspiele J. Pachelbel. a Vomm Himmel hoch. da fcomm ich her. b. Duröh Adams Fa! ist ganz verderbt. c. Wie sohön leuchtet der Morgenstern. 3 Fantaisie und Fuga c. kl. t. J. S. Bach. 4 Fantasie Op. 157 C. Saimt-Saëns. 5 a Elegie' L. Vïerne. b Berceuse 6 Variaties en Fuga Jac. Bonset (Over een thema van Puree!.) MEJ. L. VAN KERSBERGEN NAAR AUSTRALIë. Als leidster van de daar op te richten Graal. HAARLEM Woensdag. Naar wij vernemen zal op luitaoodöging van die bisschoppen van Australië binnen kort aldaar de Graal worden opgericht. De leiding van deze nieuwe stichting is opge dragen aan mej. L. van Kersbergen, de eer ste presidente van die Graal in het bisdom Haarlem. Op 9 Juil van dit jaar promoveerde zij te Nijmegen tot doctor in de letteren en wijs begeerte op het proefschrift „Het Luiksohe ddatessaron in. het Nieuiw-Nederlandsch ver taald" en twaalf stellingen. Met goedkeuring van den tegenwoordigen aartsbisschop Myers vertrekt de presidente van de Engelsche Graal 15 Augustus a.s. met het s.s. „Ormon de" van Londen, om zich vandaar naar Syd ney te begeven. Illllllllllillllllllllll spitste de ooren, stak den snuit in den wind en viel aan. „Pas op!" brulde de man. Ik heb er mij vaak rekenschap van gege ven, dat een plotseling optredend gevaar vol doende is om iets, wat eerst onmogelijk scheen gemakkelijk te maken. Eensklaps had ik Derby omgewend: ik gaf hém de sporen, rij rende weg. Pompon in zijn vaart meeslepend; maai de beentjes van het kleine paard waren te kort. Het werd voor Derby een dood gewicht en dit dood gewicht hinderde hem in zijn galopsprongen. Maar Pompon loslaten betee- kende ons alle drie aan 't grootste gevaar bloot te stellen. In zulke ogenblikken overlegt men niet lang. En wij vervolgden onzen weg. Maar plotseling struikelde Derby; hij was met een been in een konijnenhol gevallen. Hij herstelde zich met een bruuske beweging, dan bleef hij plotseling staan: zijn schouder was ontwricht. Wanneer het op dit oogenblik den herder, die ons te paard gevolgd was, niet gelukt was, den stier „af te, leiden" en hem weer voor zich uit te drijven had ik er hoogstwaar schijnlijk het leven bij ingeschoten. Derby had een gescheurde pees. Den vol genden dag moest hij worden afgemaakte Ik heb er veel, heel veel verdriet om gehad en zal moeilijk een tweeden keer zoo'n goed, trouw paard vinden. Nu heb ik een Camarguer. Hij heet Vaca- rès. Het is een schimmel met zwarte, fluwee- len oogen. Hij is zeer mooi en ongelooflijk mak en braaf. Maar ik denk steeds aan mijn ouden Derby. Ik kan hem niet vergeten. Het is wonderlijk, hoe men zich aan deze lastige karakters gaat hechten. W. A. PRESTRE, Vertaling van Marcelle Schlomer. 12 Augustus: Op doeltreffende wijze hebben de ver- eenigingen „Haarlemsch Schoolverbond" en „Door Vermaak tot Nut", het gewone jaarlijksche zomerkinderfeest Zaterdag j.l. doen plaats hebben, en wel door het doen bijwonen van een kindervoorstel ling in het circus Carré. Ongeveer 800 kinderen van de verschillende koste- looze scholen, de tusschenscholen en die der Godshuizen, namen daaraan deel, vergezeld van hun onderwijzers. Uit de opgewekte stemming der kleinen kon men zien, dat het beoogde doel volkomen was bereikt. Zoowel van de zijde van het onderwijzend personeel als van het per soneel van den circus werd alles gedaan om de commissie in haar pogen te steunen. Met voldoening mag dan ook door de commissie worden gewezen op de goede uitkomst van haar streven, blijkbaar uit het steeds afnemende schoolverzuim en de toenemende belangstelling in het bij wonen van het onderwijs, waarom zij dan ook hoopt, geholpen door den gelde- lijken en zedelijken steun harer stad- genooten, op den ingeslagen weg voort te gaan. De contributie is ƒ1.50 per jaar en de commissie voor de kinderfeesten is samengesteld uit de heeren: P. Dyse- rinck, P. J. Prinsen Geerligs, J. PI. Kool hoven, G. C. Merens, Mr. A. W. Thöne, Mr. W. H. Smit en J. Smits CJz, Academie voor internationaal recht. Portret van den stichter aangeboden. De Roemeenscbe gezant de heer Pella heeft Dinsdagmiddag namens zijn regeering aan den Raad van Beheer der Academie voor In ternationaal Recht te '-Graven hage het ge schilderd portret van den stichter der Aca demie, den Roemeenschen jurist, Demetre Sturza aangeboden. Vóór deze plechtigheid heeft de Roemeen- sche gezant een lunch gegeven. Na afloop van dezen disch heeft de gezant in de groote eetzaal van de Academie in het Vredespaleis het geschilderde portret van den heer Demetre Sturza aangeboden. Daar heb ben reeds verscheidene schilderijen van emi nente juristen een plaats gekregen. Zoo heb ben Italiaansche docenten en studenten der academie op deze plaats portretten aange boden van de professoren Mancini en Gentilis, die op het gebied van het internationaal recht werkzaam zijn geweest, en Engelsche profes soren en studenten het portret van den En- gelschen jurist Westlake. In dezelfde zaal hangt een portret van den! beroemden Franschen rechtgeleerde Renault, dat indertijd de academie ten geschenke is gegeven door Fransche professoren, die aan de academie cursussen hebben gegeven en door Fransche studenten, die deze cursussen hebben gevolgd. Het portret van Hugo de Groot, dat de academie in bruikleen heeft, heeft in di millieu het spreekt wel van zelf ook een plaats gëkregën. En thans heeft de heer Pella met een welsprekende rede den Raad van Beheer der Academie het por tret van den Roemeenschen staatsman en rechtsgeleerde Demetre Sturza aangeboden. Jhr. rar. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het departement van Buiten- landsche Zaken, lid van den Raad der acade mie, heeft met een rede het schilderij aan vaard. i Verduistering na 9 jaar opgehelderd. In 1927 is bij den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst te Rotterdam door een hoofdambtenaar een bedrag van ruim f 20.000 gestolen. Al het mogelijke heeft men gepro beerd om de opsporing van den man te be werkstelligen, maar het was tevergeefs. Men vermoedde ten slotte, dat de man de wijk naar het buitenland had genomen. Dezer dagen is hij echter nabij Apeldoorn aangehouden. Een veldwachter aldaar meende in een man met een grooten haardos en een zwaren baard den lang gezochte te herkennen, wiens foto zoo vaak in het Politieblad had gestaan. Toen men hem geknipt en ge schoren had, werd hij inderdaad door yroe- gere collega's herkend. Gebleken is, dat de man de laatste jaren zwervend is geweest en zelfs twee jaar in de Rijkswerkinrichting is opgesloten. Gevaarlijke olie. De directeur van den keuringsdienst voor waren te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat door sommige fabrikanten of hande laren thans oliën in den handel worden ge bracht, bestaande uit par af fineolie of uit een mengsel van vette olie met paraffine-olie. Deze parraffiine-olie is op zichzelf, althans indien zij zuiver is, onschadelijk, doch bij ver hitting kunnen er schadelijke stoffen uit ont staan. Het gebruik van deze minerale olie in levensmiddelen is derhalve gevaarlijk, zoodat de directeur van voornoemden dienst daarte gen met nadruk waarschuwt, vooral in ver band met het feit, dat deze paraffine-olie thans voor huishoudelijk gebruik wordt aan bevolen. Hij vestigt er in het bijzonder nog de aandacht op van de bakkers, dat zij bij ver werking dier olie in brood of gebak, of bij het gebruik er van voor het insmeren van vormen of platen, zich aan een strafbare handeling kunnen schuldig maken. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lyst Trekking: van Woensdag- 12 Augustus 193b Hooge Prijzen f 1000. 13195 f 100. 10073 Prijzen van f 3 0— 123 561 622 934 973 1189 1239 1255 1978 1985 2330 2624 3101 3214 3526 3908 4156 4285 4622 4753 4791 4837 5439 5744 5753 5873 6045 6265 6309 6397 7161 7668 7843 8005 8299 8480 8695 8875 8955 9336 9848 10438 10969 11100 11293 1131Ö 11572 11679 11917 12087 12089 12901 12919 13022 13027 13991 14175 14292 14362 14476 14594 14999 15118 15140 5400 15423 15463 15506 15995 16371 16516 16655 .7096 17227 17312 17487 17527 17642 17664 17798 .7918 18057 18531 18772 188.95 19025 19333 19577 9698 19836 20126 20133 20251 20579 20630 20816 10845 20973 Verbetering: 2e klass e, 2e lijst: 17804 mz. 17807,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2