Ófytofiistke DE NEREUS-VIER IN DE FINALE. De Ned. bokser Hans Dekkers in de kwart-finale weiter gewicht. HET ZWEMT0URN001. De Roeiwedstrijden. Het Voetbaltournooi. De scherm wedstrijden De Zeilwedstrijden. Het Hockey-tournooi. Hef Bokstournooi. WATERPOLO Het Turnfournooi. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 HAARLE M'S D A G B E A D 5 Jenny Kastein faalt in de finale 200 M. schoolslag. Nieuw wereldrecord van Japan. 4 x 200 M. estafette vrije slag. Peru trekt zich terug. ok de elfde dag van de Olym pische Spelen heeft aan ons land weer leed en vreugde gebracht. De door velen ge koesterde hoop, dat Jenny Kastein de 200 M. schoolslag dames zou win nen, is helaas niet verwezenlijkt. Zij werd zelfs No. 7. Jopie Waalberg deed het nog iets beter; zij moest met de Duitsche zwemster Anni Hoelzner de vierde plaats deelen. Het roeifestijn bracht aan ons land een éclatante zege, doordat de Ne- reus-vier zich in de finale van het nummer Vier met stuurman wist te plaatsen. En ook op boksgebied viel voor ons land een fraai succes te noteeren. Hans Dekkers kwam in de kwart finale van het wcltergewïcht. De Nederlandsche drieldeu omhoog Vier maal is Dinsdagmiddag de Nederland sche driekleur omhoog gegaan: voor het eerst in deze spelen werd onze nationale vlag aan den hoogsten mast geheschen. Tweemaal klonk het Wilhelmus. Van Vliet was de eerste Nederlander, wien deze eer te beurt viel voor zijn overwinning in den 1 K.M. rit tegen het horloge. De Nederlandsche wielrenners en zwemmers waren allen aanwezig, die Van Vliet, terwijl ze met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden, hartelijk toejuichten. Daarna ging de Nederlandsche vlag weer omhoog ter eere van de 2e prijswinnaars in den tandemwedstrijd Ooms en Leene. Maar het hoofdmoment voor Nederland was toch wel de Cérémonie protocolaire voor de 100 meter vrije slag dames. Aan Rie Mas tenbroek, met terzijde de dames Campbell (Argentinië) en Arendt (Duitschland), werd een hartelijke ovatie gebracht. De Nederlan ders op de deelnemerstribune riepen in spreekkoor: „Holland spreekt een woordje mee." Het Wilhelmus werd beide malen door de aanwezige Nederlanders meegezongen. Het waren voor ons land in het geheel be zette stadion onvergetelijke momenten. Finale 200 M. schoolslag Dames De finale 200 M. schoolslag dames is ge wonnen door de Japansche zwemster Maye- hata in 3 min. 3.6 sec. Tweede was Martha Genenger (Duitschland) met een tijd van 3 min. 4.2 sec. Derde werd Soerensen (Denemarken), tijd 3 min. 7.8 sec. De vierde plaats bezetten te zamen Anni Hoelzner (Duitschland) en Jopie Waalberg (Nederland), tijd 3 min. 9.5 sec. Zesde werd Storey (Engeland) 3 min. 9.7 sec. en zevende Jenny Kastein (Nederland), 3 min. 12.8 sec. 4 x 200 M. estafette vrije slag heer en. Nieuw Olympisch- en wereldrecord van Japan. Het resultaat van de finale van het num mer 4 maal 200 meter vrije slag estafette heeren luidt: 1 Japan 8 min. 51.5 sec. (nieuw Olympisdh- en wereldrecord)2 Vereenigde Staten 9 min. 3 sec.; 3 Hongarije 9 min. 12.3 sec. (nieuw Europeesdh record)4 Frankrijk 9 min. 18.2 sec.; 5 Duitschland 9 min. 19 sec.; 6 Enge land 9 min. 21.5 sec.; 7 Canada 9 min. 27.5 sec.; 8 Zweden 9 min. 34.5 sec. De Japansche ploeg bestond uit Yusa, Su- giura, Taguchi, en Aral. Het oude wereldrecord stond eveneens op naam van Japan met 8 min. 52.2 sec., ge vestigd op 19 Augustus 1935 te Tokio. Het oude Olympische record, dat ook door Japan gehouden werd en dat dateerde van 1932, bedroeg 8 min. 58.4 sec. Fraai succes van de Nereus-vier met stuurman. Dinsdagmiddag zijn op de Regatta-baan in Gruenau de Olympische roei-wedstrijden begonnen met de series voor het nummer vier met stuurman. In de eerste serie startte de Hollandsche Nereus-vier; deze wist op de eerste plaats in zijn heat beslag te leggen, waardoor zij in de finale komt. De tijd was 6 min. 59 sec. De ploeg was samengesteld uit M. Schoorl. boeg: H. S. D. Bartlema. J. P. E. M. Regout, S. de Wit, slag en G. Hallie stuur man. De heats. Het resultaat van de eerste heat van het (nummer vier met stuurman luidt' 1 Nederland (Nereus-vier) 6 min. 59 sec.; 2 Brazilië 7 min. 1.3 sec.; 3 Japan 7 min 3.2 sec.; 4 Denemarken 7 min. 4.5 sec.; 5 Tsje- cho-Slowakije 7 min. 4.7 sec.; 6 Zweden 7 min. 21.5 sec. W'- Martha Genenger (Duitschland) werd No. 2 in de finale 200 M. schoolslag. Tweede heat: 1 Duitschland 6 min. 41.1 sec.; 2 Frankrijk 6 min. 45 sec.; 3 Zuid-Slavië 6 min. 50 2 sec.; 4 en 5 Ver. Staten en Polen, beiden 6 min. 50.5 sec. Derde heat: 1 Zwitserland 6 min. 41.9 sec. 2 Italië 6 min. 50.2 sec.; 3 Hongarije 6 min. 58.8 sec.; 4 Uruguay 6 min. 59.8 sec.; 5 België 7 min. 8.5 sec. Twee zonder stuurman: Eerste heat: 1. Polen (Borzochowski en Kobylinski) 7 min. 29.9 sec; 2. Zwitsereland 7 min. 33.7 sec; 3. België 7 min. 38.1 sec.; 4. Brazilië 7 min. 40.2 sec. 5. Nederland (Kra> mer en Jens) 7 min. 48 sec. Tweede heat: 1. Hongarije (Gyoery en Magossy) 7 min. 19 sec.; 22. Denemarken min. 19.1 sec.; 3. Uruguay 7 min. 317.2 sec. 4. Vereenigde Staten 7 min. 42.1 sec. Derde heat: 1. Duitschland 7 min. 12.6 sec. 2. Argentinië 7 min. 20 sec.; 3. Engeland 7 min. 32.5 sec.; 4. Oostenrijk 7 min. 38.7 sec. Skift. Eerste heat: 1. Polen (Verey) 7 min. 31 sec. 2. Brazilië 7 min. 37.7 sec.; 3. Estland 7 min. 40 sec.; 4. Nederland (Hans ten Houten), 7 min. 42,9 sec.; 5 Zuid-Slavië 7 min. 45.2 esec. Tweede heat: 1. Duitschland (Schaefer) 7 min. 17.1 sec.; 2. Oostenrijk 7 min. 24 sec.; 3. Canada 7 min. 25.7 sec.; 4. Australië 7 min. 27 sec); 5. Vereenigde Staten 7 min, 30.5 sec. Derde heat: 1. Zwitserland (Rufly) 7 min, 19 sec.; 2. Frankrijk 7 min. 31.9 sec.; 3. Noor wegen 7 min. 42.9 sec.; 4. Hongarije 7 min. 47 sec. Vierde heat: 1. Engeland (Warren) 7 min. 27 sec.; 2 Italië 7 min. 30.6 sec.; 3. Argentinië 7 min. 33 sec.; 4. Uruguay 7 min. 39 sec. 5. Tsjecho-Slowakije 7 min. 43 sec. Vier met stuurman. Over het nummer Vier met stuurman meldt het A.N.P. ons o.a. het volgende: Wij hebben reeds van den beginne af ver trouwen gehad in het optreden van deze ploeg want de Nereus-vier beschikt over de eigen schappen, die een roeiploeg groot kunnen maken: strijdlust, hardheid en goede tech niek. Dat is niet te verwonderen, want de Amsterdamsche studenten roeien reeds ge- ruimen tijd in dezelfde samenstelling; de bekende coach dr. R. J. Th. Meurer heeft in den loop van den tijd zijn roeiers een techniek bijgebracht, die in de eerste plaats is ingesteld op efficiency en die niet voor namelijk let op keurigheid van afwerking De ziel van dit ploegje is de slag, S. de Wit. die nu reeds een ontelbaar aantal keeren zijn ploeg ter overwinning heeft gevoerd; een vechter als geen ander, die een verloren jewaande positie in winst weet om te zetten, omdat hij niet weet wat opgeven of verslap- van de ploeg een groote voldoening geweest zijn, dat zij er in geslaagd zijn, in hun heat dee eerste plaats te bezetten en zich daardoor van een plaats in de finale te verzekeren. De Hollandsche vier verdiende het volko men, want ook ditmaal is voor dit succes hard gestreden. Misschien hadden onze landge- nooten eenigszins voordeel van de omstan digheden van het water, dat nogal woelig was, zoodat men aan den Amstel-met-wind zou kunnen denken. De Nereus-ploeg had heelemaal geen moeite, de riemen goed uit het water te krijgen. Wij hoorden ook op de tribune zeer waar- deerende woorden over de Hollandsche ploeg die keurig roeiend de finish naderde. Het tempo van S. de Wit was niet hoog, maar de geweldige doorhaal met een prachtig uitge balanceerde recover maakte een indruk van kracht en zekerheid. De tijd van 6 min. 59 sec. is in vergelijking met dien der andere heat-winnaars weliswara niet snel. maar wij kregen den indruk, dat De Wit niet meer gaf dan noodig was om de race te winnen. Er was bij onze landgenooten geen spoor van vermoeidheid te ontdekken, terwijl ver schillende tegenstanders na de finish gepas seerd te zijn, volkomen uitgeroeid in elkaar zakten. Met Duitschland en Zwitserland komt onze oranje-ploeg in de finale naast de drie ploe gen, die zich na de herkansingsraces weten te plaatsen. Minder succesvol waren onze landgenooten Kramer en Jens in het nummer Twee zonder stuurman. De heat was voor hen veel te zwaar; zij kwamen als laatsten door de finish Hun roeien maakte een eenigszins zwaren indruk De Hollandsche Skiffeur H. ten Houten tenslotte kwam als vierde binnen en kon zich dus niet in de finale plaatsen. DE WEDSTRIJDEN. Vier met stuurman. De Nederlandsche vier startte in de eerste heat. Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Japan, Holland, Brazilië en Zweden lagen aan den start. Alle ploegen waren keurig weg en na het uitlengen had Brazilië de leiding op den voet gevolgd door de Hollandsche vier. S. de Wit bepaalde zich er toe te blijven hangen om zij.n kans af te wachten op het juiste mo ment een afdoenden aanval in te zetten. Op de helft van de race lag Brazilië nog steeds voor, maar toen begonnen de Hollanders het tempo op te voeren. Zienderóog liepen zij op hun tegenstanders in en 500 meter voor de finish hadden zij ongeveer een halve lengte voorsprong. Fel spurtend trachtte Brazilië den achterstand te verkleinen, maar het was de Wit toevertrouwd iedere spurt met een contraspurt te beantwoorden, waarmede hij zijn tegenstanders afmatte. Inderdaad gaven zij op 10 M. voor de finish den moed op en stelden zich kennelijk tevreden met de twee de plaats. Vrijwel zonder spurt kwam de Hol landsche vier door de finish in den tijd van 6 min. 59 sec. Tweedie werd Brazilië met 7 min. 1.3 sec. Derde Japan in 7 min. 3.2 sec. Ongestuurde Twee. In de eerste heat van de ongestuurde twee startten de Hollanders Kramer en Jens tegen Brazilië, Zwitserland, België en Polen. Da delijk na den start hadden Polen en Brazilië de leiding. Na 300 Meter was de volgorde nog ongewijzigd. Alleen begonnen de Hollanders hun achterstand in te loopen. maar ook in de kopgroep werd hard gestreden, zoodat de spurts van de Hollanders niet veel daad werkelijk succes hadden. Op 800 Meter lagen de beide landgenooten ver achteraan. Polen behield rustig roeiend de leiding gevolgd door Brazilië en Zwitserland op een lengte. Toen begon Zwitserland op te komen. Brazi lië werd gepasseerd, daarna ook door België. Holland bleef vele lengten achter. In deze volgorde kwam geen verandering meer. zoo dat Polen de heat won in 7 min 29.9 sec. Holland kwam op vele lengten als vijfde binnen in den tijd van 7 min. 48 sec. Skiff. Aan de eerste heat van het skiffnummer werd door den Willem II-skiffeur H .ten Houten deelgenomen, die moest roeien tegen de Pal-ma (Brazilië), Verey (Polen), Jelaska (Joeg-o-Slavië) en Korko (Estland). Na een valschen start van Jelaska waren de fameuze Pool Verey en onze landgenoot het best weg en zij namen onmiddellijk «eni gen voorsprong op de rest van het veld. Verey roeide -na het uitlengen een bui-ten- gewoon rustig tempo, terwijl ten Houten constant moest spurten o.m zijn tegenstan der bij te houden. Inderdaad slaagde hij er In, imaa-r ten koste van zij-n uithoudingsver mogen, want reeds op 800 Meter was het Ten Houten aan te zien, dat de cadans uit zijn roeien verdwenen was. Verey had geen moeite den Hollander bij te houden en dat matte onzen landgenoot nog meer af. Toen de skiffeurs dn het zicht kwamen bleek Verey met een korte spurt de leiding te hebben overgenomen, terwijl Ten Houten's slag minder fel weid. Zijn balans raakte uit de boot en daar de Estlander Korko kwam opzetten, koerste ten Houten angstig dicht naar de piketten toe. Juist voor het bootenterrein, toen de daar aanwezige Hollanders hem nog eens extra toejuichten, voer hij tegen een der piketten, zioodat hij twee slagen moest laten loopen. Tot overmaat van ramp passeerde de Est lander Korko hem op hetzelfde moment, zoodat ten Houten, toen hij zich eindelijk hersteld had. in vuil water moest roeien. Maar met een laatste inspanning van zijn krachten trok hij zijn skiff door de finish, waarna hij volkomen uitgeroeid neerviel, zoo dat men hem hulp moest verleenen. Ten Houtèn's tijd was 7 min. 42.9 sec. Win naar Verey deed ex 7 min. 31.2 sec. over. De finales. De winnaars van de heats van het nummer1 vier met stuurman, Nederland Duitschland en Zwitserland, komen in de finale, welke op 14 Augustus zal worden verroeid. In de finale van het nummer twee zonder stuurman komen de winnaars der heats. Polen, Hongarije en Duitschland, alsmede de win naars der herkansingsraces, welke als volgt zijn ingedeeld: Eerste heat: Vereenigde Staten, Argentinië, Engeland. Brazilië. Tweede heat: Uruguay. Oostenrijk, Zwitser land. Derde heat: Denemarken, Nederland, Bel- Uit de heats van het skiffnummer komen de winnaars Polen, Duitschland, Zwitserland en Engeland op 13 Augustus in de halve finale. Voorts komen hierin de winnaars van de herkansingswedstrijden, welke heden worden gehouden. De indeeling hiervan luidt als volgt Eerste heat; Estland, Noorwegen, Hongarije, Oostenrijk. Tweede heat: Nederland, Zuid-Afrika, Ver eenigde Staten, Italië. Derde heat: Zuid-Slavië, Argentinië, Tsjecho Slowakije en Frankrijk. Vierde heat: Australië, Uruguay, Brazilië en Canada. Oostenrijk komt tegen Italië in den eindstrijd. Het is aan Oostenrijk gelukt door een 3—1 overwinning op Polen den eindstrijd te be reiken. Deze zege danken de Oostenrijkers aan hun doortastender voorhoedespel, want in het veld waren de Polen vaak sterker. Deze laatsten maakten echter dezelfde fout als de Noren den vorigen dag. Ze combineerden voor doel te veel, terwijl er slechts zelden gescho ten werd. De Oostenrijksche doelman, die slechts een enkel goed gericht schot te ver werken kreeg, moest veel vaker in actie ko men dan de Poolsche keeper. Het scheelde maar weinig of ook in dezen wedstrijd waren incidenten gebeurd. Toen kort voor het einde de Oostenrijksche keeper met bal en al over de lijn werd ge werkt, dreigde het mis te loopen. De spelers liepen voor het doel te hoop. Uit het publiek, dat erg op de hand van de Oostenrijkers was. klonk voortdurend gejoel en gefluit. Scheids rechter dr. Barton (Engeland) wist de situatie echter meester te blijven. Hij kende geen goal aan Polen toe, waarop het spel kon wor den hervat. Ook te voren hadden de Polen zich reeds eenige malen misdragen. Een der spelers had zelfs een waarschuwing ont vangen. Rust kwam met 10 en het einde met 3—1. Oostenrijk moet nu den eindstrijd tegen Italië spelen. Persoonlijk degentournooi. De uitslag van den eindstrijd van het per soonlijk degentournooi luidt als volgt: 1 (Olympisch kampioen) Riccar-di (Italië) 5 gew. partijen, 3 doubles. 13 pnt.; 2 Ragno (Italië) zes gew. partijen, 12 punten; 3 Car- naggio (Italië) 6 gew. partijen, 12 punten, Er waren 10 deelnemers. Engeland Olympisch kampioen Zesmeterklasse. De wedstrijdleiding heeft Dinsdag verga derd ter behandeling van de binnengekomen protesten in de zesmeterklasse en in de acht- meterklasse. Na langdurige beraadslaging werd besloten, aan Zwitserland in de zesme terklasse geen enkel punt toe te kennen. Olympisch kampioen in deze klasse wordt nu Engeland vóór Noorwegen en Zweden. Een beslissing in de achtmeterklasse is nog niet genomen De verliezersronde. ZWITSERLAND—DENEMARKEN (5—1). In de verliezersronde van het hockey-tour nooi heeft Dinsdag de ontmoeting Zwitser landDenemarken plaats gehad. De Zwitsers waren vrijwel voortdurend in de meerderheid. Courvoisier scoorde het eerste doelpunt voor Zwitserland. Scherrer. Fehr en Gillieron brachten nog voor de rust den stand op 40. Na de rust hielden de Denen beter stand; Holst slaagde er in, een tegenpunt te scoren. Verder kwamen de Denen echter niet. Ten slotte wist de Zwitsersche voorhoede nog maals te scoren, zoodat Zwitserland dezen wedstrijd met 51 won. AFGHANISTAN—BELGIë (4—1). Afghanistan behaalde een 41 overwinning op België. De Belgen namen door toedoen van den rechtsbinnen Moreau de leiding, doch de Afghaansche middenvoor Sultan scoorde daarna tweemaal, zoodat de rust kwam met 2—1. Na de rust waren de Afghanen in de meer derheid. Shuja en Sultan maakten nog elk een doelpunt, zoodat Afghanistan met 41 won. Hans Dekkers in de kwart finale. Rasenberg uitgeschakeld. Dinsdagmiddag bokste onze weltergewicht Hans Dekkers tegen den Belg De Ridder. Het werd een fraaie, open strijd, waarbij vooral in de eerste twee ronden de goede stijl van onzen landgenoot opviel, die ondanks eenige teekenen van nervositeit zelf uitmuntend dek kend verscheidene lange linksche stooten op de kin van den Belg plaatste. In de tweede ronde bleef Dekkers echter te veel in het defensief. De Belg volgde hem voortdurend, doch ook in deze ronde plaatste de Hagenaar veel zuiverder dan zijn tegen stander, die niettemin over een harde punch bleek te beschikken. Dit speelde Dekkers vooral in de derde ron de parten, want de Belg kwam nu pas goed los en hoewel in het beghi van deze ronde Hans Dekkers nog verscheidene punten verzamelde, kwam tegen het einde van deze ronde een harde punch van den Belg zóó stevig op de kaak van den Hagenaar, dat deze vrijwel groggy was, toen de gong voor de laatste maal ging. Dekkers had echter in de beide eerste ronden zooveel punten verzameld, dat hij nog met een ruimen voorsprong overwinnaar werd en zich in de kwart finale plaatste. De laatste middagpartij was die van onzen lichtgewicht Rasenberg tegen den Egypte naar Kosta. In de eerste ronde moet onze landgenoot te veel in het defensief blijven onder de snelle slagen van den Egyptenaar, die voortdurend in de clinch probeert te komen, waarschijn lijk ook om de harde linksche slagen van Rasenberg te ontgaan. Beiden plaatsten ech ter slecht. In de tweede ronde toont de Nederlandsche bokser zich beter. Hij houdt goed afstand van den Egyptenaar en plaatst eenige lange link sche slagen op de kin en in de maag van zijn tegenstander. Deze weet echter in de derde ronde eenige rake stooten op de maag van Rasenberg te plaatsen; deze incasseert welis waar goed, maar raakt er punten door achter; hij wordt dan ook verliezer van de partij. Bij de vco dng der bokswedstrijden heb ben Dinsdag;.„nd onze vedergewicht Nicolaas en de halfzwaargewicht Fock gelijktijdig in ring a en b gebokst. Fock verloor op punten van den Deen Holm en Nicolaas won op punten van den Mexicaan Islas. De Japansche zwemster Mayehata won de finale 200 M. schoolslag. Halve eindstrijd. Ook de waterpolowedstrijden te Berlijn trekken veel belangstelling. Hier ziet men den Tsjecho-Slowaakschen keeper een schot houden van een der Duitsche voorhoedespelers. DUITSCHLAND SLAAT OOSTENRIJK MET 3—1. In den halven eindstrijd is Dinsdag de wa- terpolowedstrijd DuitschlandOostenrijk ge speeld. Rust kwam met 2—0 en het einde met 3—1. FRANKRIJK—ZWEDEN (2—1) Hier kwam rust met 20. Het einde bracht aan de Franschen een 21 overwinning. De Olympische turn wedstrijden in het Die trich Eckart openlucht-theater werden voort gezet tusschen de deelnemers uit de eerste groep: Zuid-Slavië, Japan, Frankrijk, Ver eenigde Staten en Luxemburg. Reeds in de eerste oefening toonden de Zuid-Slaven hun meerderheid. In de tweede oefening stonden hun rek- turnen en de vrije oefeningen van de Ja panners op een hoog peil. Amerika was aan het rek minder gelukkig. In de volgende oefening waren de Japan ners aan het paard niet erg op dreef. Daar entegen stond dit nummer bij de Amerikanen op een zeer hoog peil en het publiek, dat ten getale van 10.000 toeschouwers aanwezig was, beloonde de Amerikanen herhaaldelijk met applaus. De Zuid-Slaven toonden zich bij de vrije oefeningen een der beste kunstturnlandèn van de wereld. Een zeer goede prestatie lever den ook de Luxemburgers aan het hoog-rek, maar het meest werden toch wel de ring-oefe- ningen van de Franschen gewaardeerd. Vervolgens kwam de laatste oefening aan de beurt. De Vereenigde Staten verrichtten zeer goed werk aan het hoog-rek, waarbij zij zeer moeilijke oefeningen uitvoerden. Aan de brug werkten de Japanners; hun laag li chaamsgewicht kwam hun hierbij goed van pas. Zij haalden de meest stoute staaltjes van turnacrobatiek uit, wat hun een enthou siast applaus van het publiek bezorgde. In deze groep werd de eindstand: 1. Zuid- Slavië 790.060 punten; 2. Frankrijk 689.533 p.; 3. Japan 687.273 p.; 4. Ver. Staten 665.579 p.; 5. Luxemburg 564.468 p. De eindstand in groep 2 luidde: 1. Honga rije 774.894 punten: 2. Italië 742.048 p.: 3. Oos tenrijk 710.834 p.; 4. Bulgarije 509.010 p.; 5. Roemenië 443.267 p. Duitschland wint den landen- wedstrijd. Het resultaat van den turnlandenwedstrijd luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Duitschland, met 657,430 punten: 2. Zwitser land, met 654.802 punten; 3. Finland met 638,468 punten. Het persoonlijk eindklassement luidt: 1. en Olympisch kampioen: Schwarzmann (Duitsch land) 113,100 punten; 2. Mack (Zwitserland) 1 112,337 punten; 3. Frey (Duitschland) 111,532 punten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7