BRIEVENBUS .VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 HA'AREE M'S DAGBE'AD TO Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 2. (Ingez. door Geranium.) Verborgen ste den. a. In deze bosschen staan allerlei dennen. b. De jongens van den postbode graven kui len in 't zand. c. Willem III ging oorlog voeren tegen Frankrijk. Ik mag oesters eten, als ik ze lust. e. In Zwitserland zijn rivieren, wouden, bergen en meren. f. Ruikt het hier niet naar dennelucht? 3. (Ingez door Rosa Fluweeltje.) Wat heeft een mond zonder te spreken en een bed zonder er in te slapen? 4. (Ingez. door Winnetou.) Zet tusschen vader en moeder een ver korte meisjesnaam en je krijgt een stad in Midden-Amerika. 5. (Ingez. door Vergeet-mij-niet.) Drie hoekraadsel. xxxxxxxxx X X een plaats in Zeeland een plaats in N. Holland een plaats op de Veluwe. een plaats in Z. Holland een rivier in Azië een schiereiland in Rusland een hemellichaam een lengtemaat een klinker. De twee zijden van den driehoek moeten dezelfde plaats in Zeeland noemen. 6. (Ingez. door Agaat V.) Verborgen dieren a. Ze bracht altijd lekkers voor ons mee. b. Pa, uw jas zit vol verf. c. Mag ik mee? Uw jas is nu weer schoon. d. Deze liniaal is gekrompen. e. Mam. u schenkt wel even thee in, hè? AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Willem III). Schrijf achter elkaar: een uitroep, het te gengestelde van dichtbij, bevroren water en een lengtemaat. Het geheel moet een provin cie in Nederland vormen. 2. (Ingez. door Marietje S.) Rebus. Wat staat hier? Ing Verw 3. (Ingez. door Pelikaan). Strikvragen. a. Welke klok slaat niet? b. Wie komt zonder beenen vooruit? c. Wie kan thuis zijn en toch uit? 4. (Ingez. door Mosroosje.) Ik ben een vogel, flink en vlug Maar neem je een veertje uit mijn rug Dan ben ik dienstig bij het brood Maar ook wonden, bloedig rood. 5. (Ingez. door Piet. Hein.) Aan vlijtige menschen bevalt 12 3 niet 'k Geloof zeker, dat je wel een 4 5 6 7 aan den hemel ziet. Het verzoek 1 2 3 4 5 6 7 wordt op school vaak gegeven. 8 9 10 11 is een vogeltje klein En mijn geheel is iemand voor wie je op je hoede moet zijn. 6. (Ingez. door Tromp.) Met b ben ik op ieder schip. Met k opent 't gordijn al in een wip Met m is 't altijd heel erg. Met n breng ik kou op land en berg. Met. w spreek je me dikwijls uit Nu weet je 't vast wel, kleine guit. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1 De beste stuurlui staan aan wal. 2. Een branae kaars. Rookvleesch. 3. Reuzel. 4. Aster. 5. Room, boom, zoom, stoom, droom, loom. 6. Bedum, Haarlem, Alkmaar. AFDEELING D 1. Valk-alk. 2. Bes mes zes. 3. Voorn, baars, zalm. 4. Netten. 5. Schaar, aar. garen, aren. 6. a. Marionnetten. Haarnetten, Klarinetten b. Kaaimannen, c. chocoladeletters, d. weg wijzers, e. zijn moedei*. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Eikeldopje 6 Lindebloesem 6 Zonnepit 6 Zandkevertje 5 Kaboutertje Slim 5 Moeders Huisknechtje 5 Prinses Engelientje 4 Made liefje 5 Ster 5 't Eendenhoedstertje 6 Roosje 6 Thijs IJs 6 Professor Nimbus 5 Zondagskindje 6 De kleine Voetballer 6 De flinke Naaister 6 Turnstertje 6 Poppenver- pleegstertje 6 De Katjang 6 Ridderspoor 6 Oranje-appeltje 5 Naaistertje 6 Korenbloem- pje 6 Poesenmoedertje 6 Pinksterbloempje 5 Gymnast 1 Iris 6 Narcis 6 Machteld 5 Evert- sen 6 Winnifred 5 Kinnie 4 Broer 6 RUILRUBRIEK. KO HOES. Olieslagerslaan 13 b. d. Wagen weg heeft: Boerderij, Patria, Haka, Dobbel - man Japan H. O., Bleko, Coelingh, Hoe heet die vogel? Franken's pl.. Koopman, Koorn, Albert Heijn, Carels, Roodband, Filmsterren, Stark. Sterio, Funke, V. S. Vlaggenserie W. I. van Nelle, Klaverblad, Haas en Brero, Ben- tap, Ufa, Haasazijn 5 en 6. Hans de Toren kraai, Bloemen en haar vrienden, Vetplanten, Paddestoel, Langs de Zuiderzee, de Vecht, Naardermeer, Blonde Duinen, de IJsel. Fries land, Buitenlandsche postzegels, Sigaren bandjes, Sluitzegels, Cassabons van Rewo, Vijn, Kluitenburg, Lammers, v. d. Linden, Krug, de Komeet, Kaashuis van Laantje. Hiervoor gaarne terug: Sunlight, enz. Droste, Duifmerken, Scholten, Everlasting, Bussink, Leupen's kleederdracht, Keg, Hille (alle bons) Kwatta, D. E. Petteplaatjes. POESENMOEDERTJE, Spaarnwouderstraat 62 Haka, Wereld in beeld, de Ster, I-Iilmos, Va der Haas, Hans de Torenkraai, S. A. Flora, Herfst Album, Franken, Benito, Bussink. Re clame bons van R. H. Dijkstra, Ter Wee's Al bum, Rademakers bon, Victoria, Comm. Venn. Kahrels, Bogamy, De Jong punten, Wed. J. M Hoes, Roodband, Lidobonnen, Bloemen en haar vrienden, Olympische Spelen van 1932. London Caramel Works, Kleine Houtstraat bonnen Filmsterren. Hiervoor gaarne terug Hille, H. O., Kwatta soldaatjes, De Boerderij Ira. Voor Mevr. G. heb ik De Boerderij. Een Engelsche auto-fabriek heeft een luxe model auto met een ingebouwd hondenhok drinkbak, een voederbak, enz. De menschen, op de markt gebracht. Het.hok bevat een die deze auto koopen, behoeven zich dus op hun reis geen zorg over de hond te maken, want die nemen ze mee. Bovendien wordt de auto meteen bewaakt* Wat men alzoo als betaalmiddel gebruikt. In Mongolië, Thibet en enkele deelen van Si berië wordt betaald met in blokken geperste thee. Op de eilanden nabij het Schiereiland Alaska betaalt men met vischhaken Op de eilanden in de Golf van Bengalen, de Nicoba- ren en de Andamonen zijn cocosnoten de be taalmiddelen VOOR DE KLEINTJES. PAS UIT HET El W. B. Z. door Piep, piep, piep, Sjiep, sjiep, sjiep, Daar komen wij Net uit ons ei. Wij maken dadelijk veel gejoel, Het geeltje springt op een paddestoel, De kleine dikkerd hapt met plezier Al in een gladde, glimmende pier. Zwartoog blijft voor zoo'n wormpje staan En ziet het heel aandachtig aan. De dunne, die ging aan den loop Omdat die worm zoo griezelig kroop. Maar 'k geloof, dat daar hun moeder riep, Zij antwoorden allen: piep, piep, piep, Zij haalt de wonnen uit den grond En stopt ze beurtelings in hun mond, Dan kraaien ze alle vier van plezier, Want 't smaakt zoo lekker, zoo'n glimmende pier. Nu brengt moeder kip ze naar 't kippenhok. De andere kippen zeggen tok. tok. Dat wil beduiden: welkom hier. En weldra slapen ze alle vier. Hier heb je in de eerste plaats een beer. 't Is een getemde, hoorKnip hem maar net jes uit, kleur hem donkerbruin en zet hem met- zijn pooten in gleuven van een cartonnen vlak, b.v. de deksel van een doos. Je kunt hem ook van achteren een steuntje geven, zoodat hij kan opzitten. Denk erom. dat je het wit van zijn oog wit laat, anders maak je er een blinden beer van. Nu de kip met de drie kiekens. Ze moeten alle vier afzonderlijk uitgeknipt, opgeplakt en gekleurd worden. Kleur moeder kip maar wit met zwarte vlekken. De pooten moeten geel gekleurd en het kammetje vuurrood. Een zwart oog en een gele snavel. Het grasveldje, waarop ze loopt moet natuurlijk groen zijn. Kleur de kuikens hard- en zachtgeel, 't Staat wel fleurig, ze verschillend te kleuren. Een zwarte stip voor de oogen en het snaveltje even lichter van tint dan de veeren. De ver lengstuk jes van kip en kuikens zet je maar weer in de gleuven van je cartonnen deksel, of je plakt ze tegen een blokje hout. UIT DE NATUUR BLOEMEN PLUKKEN. „Het plukken van bloemen is verboden" staat op een massa borden in den Hout en de verschillende plantsoenen te lezen en er wordt niet eens meer op gelet. Of iedereen nu zoo verstandig is het te laten, durf ik niet te beweren, maar ik meen wei dat de zucht tot vernielen langzamerhand wel veel minder wordt, allerwegen wordt er toch op gewezen, dat die planten en bloemen er tot algemeen nut en genoegen zijn en niet voor den enkeling, die een bloemetje mee naar huis wil nemen. De bloemen zijn tegenwoordig ook zoo laag in prijs, zoodal ze heusch niet behoeven te wor den weggenomen. Wie een tuin heeft zal zich ook niet aan een andermans bloemen vergrijpen en haalt uit eigen hof wat noodig is om het huis te ver sieren. Dat is nog niet zoo erg gemakkelijk en lang niet iedereen slaagt er in een goed effect te verkrijgen. Een eerste vereischte is, dat de bloemen zooveel mogelijk vrij staan, niet opeengepakt tot een onooglijk bundeltje. Bloe men met lange stelen hooren in een lange vaas en fijnere soorten hooren niet thuis in een grove kan of pul. Dan moet ook nog op de kleur gelet worden, want niet alle kleuren passen bij elkaar. Een leiddraad hiervoor is moeilijk te geven en je eigen smaak moet je hierbij helpen. Laat niet te veel blad aan de stengels zitten, dan worden de bloemen te gauw slap en een paar losse bladeren er bij of indien dit past wat fijn groen, staat beter. Voor bloemen met houtachtige of grove stelen, b.v. seringen, kunnen we beter ondoor zichtige vazen gebruiken. Hiervoor is het ook gewenscht de takken met lange sneden aan te snijden en over een lengte van 810 c.M. te splijten. Het water wordt dan beter door de stelen opgezogen en de trossen hangen niet zoo slap neer. Het gebeurt wel eens dat rozen in knop na een dag slap hangen, neem ze dan uit de vaas en plaats ze zoo diep mogelijk in water, des noods in een emmer. Het slaphangen is nog geen bewijs, dat de bloemen niet versch zijn. ze zijn eerder te versch, want na het vervoer moeten ze eigenlijk een nacht optrekken om de noodige sappen weer te verzamelen. Kerst rozen, Lelietjes, Poincettia's en Dahlia's kun nen bij slap hangen, opnieuw aangesneden worden en in warm water gezet.. Dergelijke bloemen hebben voor hun ontwikkeling meer warmte noodig en zijn te gevoelig voor den overgang in te koud water. Bloeiende kamerplanten verlangen ook meer gietwater dan bladplanten en de ondervin ding is ook in dit geval de beste leermeesteres. Denk er om, dat groote bossen kleurige bloe men niet altijd noodig zijn, enkele bloemen in een goed gekozen en passende vaas, op een plek, waar ze het meest tot hun recht komen, geven de meeste voldoening. Het plukken van bloemen in de vrije natuur moet tot het uiterste beperkt worden en geen agent of veldwachter zal er aanmerking op maken, als een enkel takje of bloempje van de wandeling wordt meegenomen, maar het ge beurt soms dat groote ruikers worden geplukt en half verflenst worden meegesjouwd om nog voor thuiskomst te worden weggegooid en dat is natuurlijk niet goed te praten. S. POSTZECELRUBR1EK 1906 Jubileum- en Tentoonsf. Wist je dat? Sedert 1480 worden er door de stad Bern in een paar groote, diepe stee- nen kuilen eenige beren gehouden tel* her innering aan het f eit dat bij de stichting der stad in 1191 een beer gedood werd. Aan dit dier heeft de stad ook zijn naam te danken. Wie 't laatst lacht, lacht het best. Eenige jaren geleden kwam iemand op het zonder linge idee om militaire uniformknoopen van zooveel mogelijk landen op te zamelen. Hij werd natuurlijk door zoo goed als iedereen uitgelachen. Onlangs heeft hij zijn hieele ver zameling aan een rijken Amerikaan ver kocht voor f 200.000. Brieven aan de Redactie van de- Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Stuyve- santplein 11. ANSEPANS. Hartelijk dank voor je mooie kaart uit de Steeg. Wat een prachtige tuin heeft dat Rivierhuis. Blijf je er nog een poosje? Je hebt het er natuurlijk erg naar je zin. Ik hoop, dat je als een flinke, sterke An- sepans naar huis terugkeert. ZONNEPIT. Dat was een bof, dat je mei mooi weer op reis ging. Ik hoop van harte, dat 't zoo blijven zal. Leuk. dat je me nog eens een kaart stuurt. Ik zal heusch dikwijls aan je denken. LINDEBLOESEM. Hoe heb je het in Am sterdam? Hoor ik nog eens wat van je? Is de heele familie nu bij elkaar? En wat zijn de verdere plannen? Ik wensch je een heerlijken tijd toe. EIKELDOPJE. Wat treffen jullie het prachtig met 't weer. Blijven jullie de heele Augustusmaand uit? Dan hoop ik maar. dat 't zonnetje je trouw blijft. Dan krijgen wij er misschien ook nog een straaltje van. ANEMOON. Hartelijk dank voor de mooie foto uit Apeldoorn. Wat zul je daar ook ge nieten van de prachtige omgeving. Jij zit er zoo vlak bij. Is de fiets mee? Logeer je bij familie? NAPOLEON. 't Deed me veel genoegen te lezen, dat het je weer zoo goed bevalt op je oude zomerverblijf. Heb je al eens nader be richt van je ouders gehad? Mijn dank voor 't groote vertrouwen, dat je in mij stelt. Ik vond het ook leuk je kleinen vriend nu eens te hebben gezien. Je hebt hem al heel veel laten genieten. Ben je al naar Soesterberg ge weest? Nog genoegelijke dagen toegewenscht. LUCKY STAR. 'k Hoop, dat je kiek duide lijk genoeg zal zijn om afgedrukt te worden. Wat heb jij heerlijk genoten in deze vacantie. Je hebt je Duitsch natuurlijk ook heel wat vlotter leeren spreken. Die Botanische Garten leek me heel interessant. Wat flink van je, dat je nu al aan 't werk bent voor den St. Nico- laas-wedstrijd. Dat zal een reuze inzending worden Hoeveel steenen hondjes heb je al? ZONDAGSKINDJE. Hartelijk dank voor je mooie kaart van de Scheveningsche Pier. Je denkt zeker natuurlijk nog dikwijls aan dat heerlijke dagje terug. LEESGRAAG. Nu ben je toch zeker wel tevreden over het weer. Natuurlijk zwem je alle dagen. Zijn de broertjes nog niet in de sloot gevallen? Wat heb je al zoo in dat boekje geschreven? Is die maangeschiedenis aardig uitgevallen? 'T EENDENHOEDSTERTJE. Je foto is leuk uitgevallen, maar ze is niet scherp ge noeg om overgedrukt te worden. Heb je niet een kiekje, waar je duidelijker op staat? Want jij bent toch voornamer dan al die aar dige eendjes. ZWEMGRAAG. 'k Ben blij, dat je ten slotte toch nog aan me dacht. Dat bezoek aan Artis was natuurlijk fijn. Wat ben je er lang geweest. Knap zoo, dat je je diploma-zwem men hebt gehaald. Wanneer komt Janna te rug? Je postpapier vind ik beeldig. STER. Hoe heb je het in Purmerend en den Haag gehad? 't Is maar prettig, dat je overal voor niets naar toe kunt reizen. Je raadsel is goed. Ben je ook nog naar Giesen- dam geweest? NAPOLEON. Hartelijk dank voor de mooie kiek van de Sillem-Hoeve. MADELIEFJE. Dat is een heerlijk school reisje geweest. Ik denk toch niet, dat je het prettig zou vinden, om alle dagen zoo'n Ve- luwsch costuum aan te hebben. Hoe is het met je pols? PRINSES ENGELIENTJE. Heb je een gezellige vacantie? Ben je nog met de klas naar IJmuiden geweest? Zwem ie ook? Help je moeder ook een beetje? MOEDERS HUISKNECHTJE. Verlang je naar school? Wanneer ben je jarig? Prettig, dat jij ook mee mocht naar IJmuiden. Was moeder er ook bij? KABOUTERTJE SLIM. Haal je nog steeds groente uit je tuintje? Heeft tante ook al eens een maaltje van je gehad? Waar zit je nu, dat ik in een paar weken niets van je hoor? MACHTELD. Wat zijn dat moeilijke da gen voor je geweest. Ik hoop zoo, dat je me een volgende week betere berichten kunt sturen ROOSJE. Leuk. dat jij je ook weer komt aanmelden, Wat wordt Kick een flinke jon- °en. Ik denk, dat hij binnen 't jaar wel loopen zal. Wat had je een prachtig rapport. Waar had je al die negens voor? THIJS IJS en PROFESSOR NIMBUS. Jullie hebben natuurlijk genoten op Schiphol. Uit je telegrafische verslag kon ik dat wel op maken. Schrijft Thijs IJs zoo keurig op de schrijfmachine? Wil je voortaan ook je namen onder je raadsels zetten? K. H. 't Doet me geoegen. dat je zoo'n flink succes hebt gehad met je Ruil-aanvraag. 'k Hoop. dat het ditmaal eveneens zoo zal zijn. In den regel wordt er na de vacantie meer geruild dan in de vacantie. TURNSTERTJE. Je zult eens zien. wan neer het weer goed blijft, hoe gauw de vacan tie om is. Vast veel te gauw naar je zin. Blijf je in Haarlem? Heb je al flink geturnd? DE KLEINE FIGUURZAGER. Prettig, dat je nu een eigen karretje hebt Heb je ook al mooie tochtjes gemaakt? Maar dan ging zus zeker mee. DE FLINKE NAAISTER. Dat was een korte vacantie. Zoo gaat het, als we niet meer op de schoolbanken zitten, 't Is prettig, dat je betrekking je zoo goed bevalt. Is de familie nu weer thuis? W. v. d. L. Hartelijk dank voor die prach tige foto. Wat ziet het er daar gezellig uit. Daar moeten de dagen wel voorbij vliegen. ZONDAGSKINDJE. 'k Ben blij. dat de prijs naar je zin is, Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Zijn je liefste wenschen veiwuld? Wat is dat een heerlijk dagje ge weest met de zangvereeniging 't Was een bof dat het zulk mooi weer was. Hebben de pa pegaaien niets tegen jullie gezegd? Dat dagje naar Scheveningen was ook gezellig. Vond je het koninklijk paleis mooi van binnen? GYMNAST. Ja, je kunt de ingezonden foto weer terug krijgen. Hoe kwam je er toch toe om in ooms slootje te stappen? Zaten er ook goudvisschen in? Leuk. dat zusje al gaat babbelen. Heb je geen kiekje, waar jullie sa men opstaan? Maar 't moet heel scherp wezen. PINKSTERBLOEMPJE. Was tante in haar schik met het portretje? Stond je er zelf op? Hoe is 't met moeders arm? Dat is be trekkelijk nog goed afgeloopen. Zijn jullie gisteren nog naar Velserend geweest? POESENMOEDERTJE. Naar welke naai school ga je straks? Komt je nichtje morgen weer thuis? Was 't een gezellig ver jaarspar tijtje bij je tante? Kranig hoor, dat je zelf je fietsplaatje hebt betaald. Lief van groot moeder om jullie allemaal een kwartje te geven. ZWEMGRAAG. Jullie hebben maar een heerlijk dagje in 't Bloemendaalsche bosch doorgebracht. Het bezoekje op den Genestet- weg was natuurlijk ook gezellig. Hoe kwam het, dat je lang zoo netjes niet schreef als an ders? Aardig van je, dat je nu al aan het werk bent voor de zieke kinderen. Zoo'n pop- pekamer van lucifersdoosjes en garenklosjes is altijd welkom. Hebben jullie prettig met de kwartetspellen gespeeld? KORENBLOEMPJE. Is broertje weer thuis? Ga jij nog naar Zandvoort? Leuk, dat Oom G. Zondag weer binnenkomt. Hij zal zeker een scherpe foto van je willen nemen Is je oog nu weer klaar? Zwem je nog alle dagen? Ja, dat troffen jullie, dat je dien ballonnen wedstrijd op den uitzichttoren kon gadeslaan. NAAISTERTJE. Logeer je nu in Amster dam? Naar welk strand zouden jullie gaan? Grootmoeder zal je zeker missen. Ik zou haar maar eens een grooten brief schrijven. Wat jammer, dat jullie een vergeefsche reis naar Bentveld hebben gemaakt. Ik kan me in denken, hoe moe grootmoeder wel was. OR AN JE-APPELTJE. - Ben je vandaag naar Schiedam gegaan? Maak maar veel ple zier Blijf je er een poosje? Ik zal het zeker aardig vinden, als je me van daar uit eens een ansichtkaart stuurt. Heeft moeder je wegge bracht? NARCIS. Dat was een gezellig uitstapje met vader. Ik wist niet, dat op den Monni- kendamschen toren ook ruitertjes waren. 't. Was prettig, dat het goed weer was. want dar. heb je in Volendam wel noodig. Heb je nog in de trekschuit gezeten? PAUL en VALERIE B. Ik hoop zoo, dat deze Rubriek aan jullie wordt opgestuurd. Hartelijk dank voor de kaart met afscheids groet. Natuurlijk mag Joek P. nu je naam hebben. Hoe was 't op zee? Zijn jullie in Mar seille nog aan wal gegaan? Wat zal vader naar jullie verlangen. Schrijven jullie me nog eens uit Indië Waren jullie er weer gauw thuis? WINNIFRED. 'k Vind het heelemaal niet kinderachtig, dat jij voor moeder dat mooie kleedje hebt geknoopt. Die vriend van jou weet nog niet, wat kinderachtig is. Moeder is er vast reusachtig blij mee geweest. En dat was toch maar het allervoornaamste, hè. W- BLOMBERG—ZEEMAN. Stuyvesantplein 11. Haarlem, 14 Augustus 1936. 1 b. 5 5 10 15 25 40 SO 25 j. Jubileum 1 b. 3 5 10 15 25 40 50 1 leu 2 leu ROEMENIë (Romania) VII. Na de weldadigheidszegels krijgen we in 1906 nog een Jubileum- en een Tentoonstellings serie. Allereerst ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van Charles I's regeering. De ai beeldingen zijn alle verschillend en hebben betrekking op zijn leven. In de bovenhoeken staan de jaartallen 18661906. De waarden zijn 1 b. (bruingeel en zwart); 3 b. (bruin en zwart); 5b. (groen en zwart); 10 b. (rood en zwart); 15 b. (violet en zwart); 25 b. (blauw en zwart); 40 b. (donkerbruin en zwart); 50 b. (geelbruin en zwart); 1 leu (rood en zwart); 2 1. (oranje en zwart). De maten voor de vak jes zijn 28 x 40 mm. De 25 b. verscheen ook nog in olijfgroen en zwart. Ter gelegenheid van het 25-jarig koning schap van Charles I verscheen een serie met zijn portret en een engel met lauwertak, in de waarden 1 b. (olijfbruin en zwart)3 b. (bruin en zwart); 5 b. (groen en zwart); 10 b. (rood en zwart); 15 b. (blauwlila en zwart); 25 b. (blauw en zwart); 40 b. (sepia en zwart); 50 b. (geelbruin en zwart); 1 leu (vermiljoen en zwart); 2 1. (oranje en zwart).. Grootte der vakjes 40 x 28 mm. Raadpleeg het schetsje voor de plaatsing der zegels. Rustenburgerlaan 23. MERKWAARDIGHEDEN VAN DE GEHEELE WERELD. ,Het graf van de witte olifant. Een der merkwaardigheden van de Boedd histische godsdienst is de vereering van de olifant, terwijl een witte olifant als een heilig dier bij uitnemendheid beschouwdl wordt. Wij weten wel. dat de witte olifant een albino is, een dier dus, dat te weinig kleur stof (die met een vreemd woord „pigment" genoemd wordt), in zijn lichaam heeft. Maar de Indische volken beschouwen de witte kleur als een teeken van bijzondere heiligheid. In Siam, een koninkrijk in Fransch Achter- Indië, liet in het jaar 1546, koning Akbar een gedenkteeken oprichten ter eere van een witte olifant. Het graf, dat de vorm heeft van een toren, is aan alle kanten versierd met olifantstanden; de langste en mooiste die men vinden kon. En daar ivoor een vrij hooge waarde heeft, kunnen jullie wel be grijpen, dat dat gedenkteeken een aardig fortuintje vertegenwoordigt. In Salt Lake City (Amerika) heeft men een dezer dagn een gedenkteeken onthuld, dat eenig ter wereld is. Het is n.l. ter eere van „meeuwen". En dat kwam zoo: Eenige maanden lang werd Salt Lake City geplaagd door sprinkhanen. Zelfs de mo dernste middelen faalden tegen deze plaag en toen men ook met gifgassen niets bereikte wilden de inwoners de stad al verlaten. Toen kwam iemand op een idee: hij liet 3000 meeuwen komen, die men boven de stad vrij liet. En wat de menschen met al hun hulpmiddelen niet konden, dat speelden de meeuwen klaar. Na een paar weken was er geen sprinkhaan meer te bekennen. En de dankbare bewoners hebben een gedenkteeken voor de vogels opgericht. In de U. S. A. (United States of America— dat beteekent Vereenigde Staten van Ameri ka) is een nieuw beroep ingesteld, n.l. dat van „zondebok". Een employé van een warenhuis neemt de verplichting op zich voor alle klach ten van ontevreden klanten te boeten. In het bewuste geval wordt hij door den afdeelings- chef geroepen en krijgt in het bijzijn van den klant een verschrikkelijk standje. Dan moet hij beleefd zijn excuses aanbieden. Drie par tijen zijn dan tevreden: de afdeelingschef, omdat hij niet zelf het standje krijgt; de klant omdat men zijn klachten ernstig behandelt en de „zondebok" heelemaal, want die krijgt een flink salaris ervoor! Rijke gemeenten. Langs die Fratnsch- Zwitsetrsche girens liggen enkele kleine ge meenten, die een groot boschbezit hebben en waarvan de verkoop zooveel geld opbrengt, dat er niet alleen alle kosten, die de ge meente moet maken van betaald kunnen worden, maar dat er bovendien nog een aar dig sommetje overblijft om onder de ge meentenaren te verdeelen. 1

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14