HANDELSBLAD „TREFFERS" VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 HAARLEM'S DAGBLAD S Het ontwerp-rijtijdenwet. Verzet in de Eerste Kamer. Zwaardere straffen voor dronken chauffeurs gevraagd. Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot het tegengaan van over vermoeidheid van bestuurders van motorrij tuigen. verklaarden eenige leden, zich slechts zeer ten deele met den opzet er van te kun nen vereenigen. Blijkens de considerans is, dus betoogden zij, de regeering de meening toegedaan, dat oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen niet zelden de veiligheid van het verkeer in het gevaar hrengt, met het oog waarop van overheids wege maatregelen geboden zouden zijn, en dat al wordt zulks niet met zoovele woor den in de genoemde considerans vermeid d>e toepassing dier maatregelen mede de coördinatie van het verkeer zal bevorderen. De ontworpen regeling beoogt alzoo drieërlei 1) arbeidersbescherming, 2) beveiliging van het verkeer en 3) coördinatie van het verkeer. Wat nu in het algemeen deze drievoudige strekking betreft, zoo betoogden vele leden, zich met- het eerstvermelde doel te kunnen vereenigen. Wat betreft het tweede punt, zoo betwist ten sommige leden, dat de bedoelde overver moeidheid. met name bij niet-beroepschauf feurs, een zoo veelvuldig voorkomend ver schijnsel is, dat het den wetgever zou nopen tot een ingrijpen, als in de bedoeling van de regeering ligt, welke stelling -zij nader zou den toelichten. Wat tenslotte, het derde punt aangaat, zoo was aan enkele leden niet duidelijk, welke plaats de coördinatie in de ontworpen rege ling inneemt. Zij hadden het beter geacht, indien deze daarvan volkomen ware geab straheerd. Zij duchtten namelijk, dat alsnu. indien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven, de daarin opgenomen bepalingen zullen worden gebezigd om een bepaalde vervoerwijze te weten die per motor, ten bate van een andere te weten het rail- vervoer in een minder gunstige conditie te brengen. Vooral artikel een levert huns inziens op dit stuk gevaar op. Immers kan •bij -toepassing daarvan het machbverkeeir ge heel tot stilstand worden gebracht of althans zeer ingrijpend worden beperkt. Andere leden duchtten, dat een algeimeene regeling van de rijtijden met het oog op de veiligheid van het verkeer de aandacht zal afleiden van veel meer urgente en doeltref fende maatregelen, als daar zijn: verplich ting voor bestuurders van motor- en andere rij- en voertuigen om de rechterzijde van de wegen te houden, een algemeen gebod voor wielrijders, gebruik te maken van de rijwiel paden, waar deze -bestaan, regeling van het verkeer van de voetgangers, en voorts be vordering. dat veel strengere straffen, dan tot dusverre het geval is, zullen worden op gelegd aan chauffeurs, die in toestand van dronkenschap ongelukken veroorzaken en mede me nsc hen dooden of verminken, e.d. Vele leden betuigden hun volledige in stemming met de ontworpen regeling. Niet genoeg onderscheid. Intusschen hadden vele leden tegen de ontworpen bepalingen en tegen de grondtrek -ken van den uit te vaardigen algemeenen maatregel van bestuur dit bezwaar, dat daar bij in onvoldoende mate onderscheid wordt gemaakt tusschen de verschillende catego rieën van chauffeurs. Hun voornaamste bedenking gold. dat 'het wetsontwerp het mogelijk maakt, dat van overheidswege wordt voorgeschreven, hoe langen tijd en in welken toestand alle of be paalde groepen van personen of leden dier groepen geen motorrijtuigen mogen besturen Met name hadden zij bezwaar tegen het betrekken van die categorie der zoogenaamde héearijders in de beperkende voorschriften. Wijders laakten zij dat, terwijl aan gene zijde onzer grenzen alles in het werk wordt gesteld, om het motorische verkeer te ver gemakkelijken en te vermeerderen, in Ne derland daarentegen dat verkeer aan steeds grootere belemmeringen wordt blootgesteld. Tenslotte duchtten zij. dat -het voorschrift, houdende beperking van den tijd, geduren de welken men een automobiel mag bestu ren. er toe zal leiden dat, om een bepaalden afstand af te leggen, de snelheid van het motorrijtuig dermate zal worden opgevoerd, dat de grenzen der veiligheid zullen worden overschreden of dat, meer dan strikt nood zakelijk is, op de wegen zal worden stilge staan, hetgeen vooral bij duisternis op wegen zonder bermen een bezwaar en een gevaar oplevert Een poging tot protectie der spoorwegen? Eenige leden verklaarden, dat zij dit ont werp beschouwden als wederom een poging tot protectie van de Nederiandsche spoorwe gen, in strijd met het algemeen belang. Terwijl, zoo betoogden deze leden, het rijk de spoorwegtekorten dekt en de werktijden in de binnenschipperij onbeperkt zijn, wor den de auto-transportondernemingen aan steeds grootere belemmeringen blootgesteld. De lieden, hier aan het woord, duchtten -dan ook als gevolg van de invoering van de rij'tijdeniwet, dat het personeel in vasten dienst hetwelk de particuliere bedrijven -thans in zoo grooten getale houden uit dien vasten dienst zal worden ontslagen en alleen van uur tot uur 'tot het verrichten van arbeid zal worden geroepen, zoodra en zoolang men het noodig heeft, en dat de geest van tal van werknemers uit den middenstand en uit de arbeidersklasse, ter oorsake van de on redelijke lasten, op het wegvervoer gelegd, zeer zal verbitteren, ehitgeen een groot ge vaar voor de volkskracht inhoudt. Andere leden waren van oordeel, dat het vorenweergegeven betoog niet vrij is van overdrijving. Zij brachten in herinnering, dat de werktijd van tal van particuliere chauffeurs bij de groote transportbedrijven van dien aard is, dat ingrijpen van den wet gever is geboden. Zij achtten zulks alsmede noodzakelijk tegenover het spoorwegbedrijf. Wel zouden zij bezwaar er tegen hebben, indien het nachtelijk vervoer door motor rij tuigen zou worden belemmerd. Mocht dit geschieden, dan zagen ook zij daarin een on billijke bevoordeeling van het spoorweg-be drijf. TEGEN AUTO OPGEREDEN. - Donderdagmiddag is in het Molenbergpark mej. L. in volle vaart tegen een vrachtauto gereden, bestuurd door zekeren C. uit Geleen. De botsing was zoo hevig dat mej. L. een ernstige gecompliceerde beenbreuk kreeg en in het St. Jozefs-ziekenhuis moest worden opge nomen. Inbraak bij burgemeester opgehelderd. Twee verdachten aangehouden. Het is de gemeentepolitie van Zwammer- dam in samenwerking met de rijkspolitie mogen gelukken de vermoedelijke daders van de inbraak in de woning van den bur gemeester van Zwammerdam te arresteeren. Het zijn W. B. en D. M. uit Bodegraven. Bei den bevinden zich thans in verzekerde bewa ring. Van de buit, voor een groot deel bestaande uit tafelzilver, tot een gezamenlijke waarde- van f 1000, is het grootste gedeelte van het tafelzilver ongeschonden gevonden in een werkplaats te Bodegraven. De aangehoudenen ontkennen. Twee kinderen onder vallende vrachtauto. Eén van hen zeer ernstig gewond. Donderdagavond omstreeks kwart voor acht is op den rijksweg onder de gemeente Swal- men de zwaar beladen vrachtauto van den heer Rooyakkers uit Blerick bij het passeeren van een voor hem uitrijdende Duitsche vracht auto met aanhangwagen omgekanteld. Onge lukkigerwijs kwamen juist op dat oogenblik de heer Bloemen uit Belfeld met zijn echtg-e- noote en zijn drie kinderen per rijwiel voorbij. Een ongeveer 13-jarige jongen en een achtja rig meisje kwamen onder den wagen terecht. De jongen werd dermate gewond dat hij in zorgwekkenden toestand naar het hospi taal te Roermond moest worden overgebracht Het meisje liep ernstige hoofdwonden op. terwijl het derde kind met den schrik vrij kwam. Ook de ouders bleven ongedeerd. OPENLUCHTSPELEN TE ST. JANSSTEEN. De eerste opvoering van het nieuwe historische werk „De Zwarte Dood" had hon derden bezoekers te Sint Janssteen saamge- bracht.-Het stuk, met zijn diepen ondergrond sloeg bij de kenners in. Bijwijlen bleek dat de scènes uitermate pakkend naar voren werden ebracht. Rollen als die van Clais Wouter mans en Delver zullen wel in de herinnering bewaard blijven. Van de vier speeldagen zal, naar wij ver nemen, 15 Augustus a.s. de dag van de meeste beteekenis zijn. Dan zullen de afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te gelijk met de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, door burgemeester en wethou ders van Sint Janssteen, officieel worden ont vangen op het historische raadhuis, in de groote zaal, waar nog de kunstvolle beelden der 17de eeuw, geschonken door den toenma- ligen vrijheer van Sint Jan ten Steene en Inghelosenberghe, graaf Willem van Hogen- dorp, het interieur imponeerend sieren. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard. Engelsche en Nederiandsche vliegtuigen naar Spanje. K. L. M. heeft toestellen naar Engeland verkocht. Geen recht om verzending van „civiele vliegtuigen" te beletten. SCHOENFABRIKANTEN ZEGGEN COLLECTIEF CONTRACT OP. De Federatie van Schoenfabrikanten heeft besloten het collectief contract tegen 1 Sep tember op te zeggen. Zij wenscht alleen een nieuw contract af te sluiten indien daarin be haalde veranderingen zouden worden aange bracht. De wijzigingen in de steun regeling. Vragen van den heer Sneevliet. 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. De heer Sneevliet heeft tot den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gericht: Is de minister bereid mede te deelen, of in eenigerlei vorm voorafgaand overleg met de gemeentebesturen heeft plaats gevonden over de wijzigingen in de steunregeling voor de werkloozen, welke door hem bij circulaire van 31 Juli 1936, ter kennis van die gemeentebe sturen zijn gebracht en, indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, waarom dit overleg achterwege is gebleven? 2. Wil de minister mededeelen, welke van de in de circulaire opgesomde wijzigingen in over eenstemming zijn met de door de geraadpleeg de vakcentrales kenbaar gemaakte inzichten en welke van die wijzigingen, hetzij zonder bespreking met die vakcentrales, dan wel in strijd met de kenbaar gemaakte inzichten, door hem zijn vastgesteld? Is de minister, in verband met de door hem in de Kamer gedane mededeelingen over inkrimping van het aantal werkloozen, en aan gezien bij de vaststelling van de wijzigingen is uitgegaan van een maximum uit de publieke middelen beschikbaar te stellen som, bereid een opgave te verstrekken van het totaal be drag der uit publieke kassen voor de werk loozen beschikbaar gestelde steunuitkeeringen en mede te deelen of de door hem geconsta- teeerde inkrimping van de werkloosheid auto matisch geen inkrimping van het totale bedrag ten gevolge heeft en, indien dit wel het geval is. in welke mate? 4. Wil de minister voorts mededeelen. welke raming ten grondslag ligt aan de in de cir culaire voorgestelde verbetering voor de steun- verleening der negende klasse en voor de maxi mumpercentages en welke som voor die ver betering noodig is? 5. Is de minister niet van oordeel, dat de de classeering van langdurig werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire sub d. is vastgesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als onnoödige verzwaring van hun lot gezien moet worden? 6. Wil de minister mededeelen hoe groot het aantal werkloozen is. dat de nadeelen van het in die circulaire sub d. bepaalde zal onder vinden en welk bedrag door den nieuwen maatregel te hunnen laste wordt uitgewonnen? 7. Welke besparing wil de minister verkrij- 1 gen door de voorgestelde intrekking van den huurbijslag? 8. Acht de minister het oorbaar, dat de tot j dusver uitgebleven algemeene huurverlaging, althans ten deele, door aantasting van den huurbijslag wordt verkregen? 9. Zijn de sociaal-hygiënische gevolgen van het betrekken der goedkoopere woningen dooi de van hun huurbijslag verstoken werkloozen niet van dien aard te achten, dat de toch reed I ongunstige levensomstandigheden der werk loozen ook op deze wijze worden verslechterdï I Zes transportvliegtuigen, twee Nederiand sche en vier Engelsche, zijn, volgens een Reu- terbericht uit Londen, Donderdag van Croydon opgestegen met bestemming naar Portugal en Spanje."De „Evening Standard" meldt in dit verband nog, dat twee der toestellen Fokker machines zijn, driemotorige vliegtuigen, die in staat zijn 16 passagiers te vervoeren. De andere toestellen zijn minder groot. Volgens dit bericht zouden 4 der toestellen bestemd zijn voor de opstandelingen en de twee an deren voor de regeering. Officiee-le Britsche kringen herinneren in verband met het bovenstaande eraan, dat de regeering geen. enkele controle uitoefent op den uitvoer van burgervliegtuigen. Daaraan wordt toegevoegd, dat maatx-egelen, die de re geering in staat zullen stellen controle op de verzendingen dezer toestellen uit te oefenen, binnenkort zullen genomen worden en op dit oogenblik onderwerp vormen van Britsch- Fransche gedachtenwisselingen. Zoolang ech ter de verklaring van noninterventie niet door de mogendheden zal zijn aanvaard, heeft de Engelsche rgeerïng niet het recht zich te ver zetten tegen het verzenden van civiele vlieg tuigen. In verband met bovenstaand bericht deelt men van bevoegde zijde aan het A. N. P. mede, dat deze twee vliegtuigen geen Nederiandsche vliegtuigen meer zijn. De beide machines („Reiger" en „Specht" red.) zijn door de K. L. M. aan een Engel sche maatschappij verkocht en deze verkoop is slechts tot stand gekomen nadat aanneme lijk was gemaakt, dat deze machines niet- aan Spanje of aan Spanjaarden geleverd"* zouden worden. De Nederiandsche papieren zijn uit de vliegtuigen gehaald, terwijl het contract door den directeur der Engelsche maatschappij is onderteekend, zonder tusschenkomst van andere personen. Ook moet niet, naar verder van bevoegde zijde werd meegedeeld, uit het oog worden verloren, dat bedoelde Engelsche maatschappij reeds verscheidene malen van de K. L. M. vliegtuigen had overgenomen, welke door eerstgenoemde maatschappij op haar lijnen geëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet onwaar schijnlijk, dat deze machines inderdaad ge bruikt zullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal. Zooals men zich zal herinneren, zijn eenigen tijd geleden vier Fokker-vliegtuigen, die de K.L.M. oorspronkelijk aan de Crilley Airways een zonder Staatssubsidie werkende kleine Engelsche luchtvaartmaatschappij had ver kocht. later te Bordeaux door de Fransche re geering aangehouden, omdat zij blijkbaar op weg waren naar Spanje. De Crilley Airways had deze vier vliegtuigen aanvankelijk ge kocht om te gebruiken op een luchtlijn van Engeland via Bordeaux naar Lissabon. Van de Portugeesche regeering had men toezegging gekregen voor het vervoer van luchtpost. Deze luchtlijn is evenwel nooit in exploitatie ge nomen. Nadat de vier toestellen te Bordeaux waren vrijgegeven, zijp zij naar Engeland terug ge vlogen. Ambtenaar zwaar gewond. Bij botsing met een auto. Op den Graafschen weg bij Nijmegen is de ambtenaar der registratie en domeinen, de heer Visser Donderdagmiddeg door de auto van den heer H. uit Nijmegen aangereden. De man maakte eenige leelijke buitelingen, waar door hij ernstige verwondingen opliep. Zijn ruggegraat werd zwaar gekneusd. Hij is in het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen opgeno men. Tegen den autobestuurder is proces-ver- baal opgemaakt. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 3/ HET WOORD ZEGT HET REEDS Vreemdeling gaf rechts geen voorrang. Ernstige aanrijding het gevolg. Donderdagmiddag heeft op den Graafschen Weg nabij de brug over het Maas-Waal-kanaal nabij Nijmegen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een Engelsche auto. bestuurd door den heer T. B. W. Spencer uit Londen en de motorrijder G. T. uit Hatert bij Nijmegen. De motorrijder kwam van een zijweg naar den hoofdweg en reed in matige vaart. Ook de Engelschman had geen groote snelheid. Beiden reden naar schatting veertig K.M. De motorrijder lag rechts ten opzichte van de auto, maar de Engelschman. die in zijn land gewend is, dat hoofdwegen voorrang hebben, lette niet op het verkeer uit den zijweg en reed gewoon door. Het gevolg was. dat de mo torrijder tegen de auto botste. T. werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos lig gen. Dr. Woltering constateerde een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het St. Ca- nisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Des avonds was zijn toestand levensgevaarlijk. De motor werd zwaar, de auto in mindere mate gehavend. Tegen den Engelschman is proces-verbaal opgemaakt. De auto is voorloopig in beslag ge nomen. Het s.s. „Lodewyck" thans te Terneuzen. Het Nederiandsche stoomschip „Lodewijk" dat te Antwerpen tevergeefs trachtte een la ding munitie aan boord te nemen, is Donder dag de haven van Terneuzen binnengeloopen. Zes sloepen welke aan boord van de „Lode wijk" waren, hebben een ligplaats gekregen in het kanaal te Terneuzen. Naar verluidt zal de „Lodewijk" thans in Terneuzen steenkool lossen, waarna een nieuwe lading zal worden ingenomen. KNAAPJE DOOR SLEEPERSWAGEN OVERREDEN. Op het Scheffersplein te Dordrecht viel Don derdagmiddag de vijfjarige Thomas de Boer, wonende in de Augustijnenkamp, van een langzaam rijdenden sleeperswagen en kreeg daarbij een achterwiel over de borstkas. Het kind kreeg zware inwendige kneuzingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, waar het spoedig na aankomst is overleden. Motorrijder op zandhoop gereden. Slachtoffer ernstig gewond. Donderdagavond is op den Schagerweg in den Wieringermeerpolder een ernstig motor ongeval gebeurd. De ongeveer 30-jarige machinist J. Kooy uit Medemblik reed met zijn motor op den Schagerweg, welke wegens vernieuwing voor- het verkeer is afgesloten, van Kolliorn naar Middenmeer. Daarbij is hij met zijn motorrij wiel in een van de langs den weg liggende zandhoopen geraakt. K. sloeg over den kop en kwam in den berm terecht, waar hij bewuste loos bleef liggen. Tien meter verder lag het geheel vernielde motorrijwiel. Om half elf wei-d het slachtoffer op den verlaten weg door een toevallig voorbij komend wielrijder gevonden, die in Midden- meer dadelijk mededeeling van zijn bevindin gen deed. Dr. Hoogkamer uit Middenmeer ging terstond naar de plaats van het onheil en behandelde den verongelukte, die ernstige verwondingen aan rug, hoofd en handen had bekomen. De motorrijder is vervolgens per ziekenauto naar Enkhuizen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Conjunctuurverandering op de kunstmarkt. Belangrijke prijsstijging te wachten. AdvIngez. Med.J Een onderhoud met den heer J. Goudstikker. De president van de internationale vereeni- ging van kunsthandelaren („Confédération Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art"), de heer J. Goudstikker te Amsterdam, heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van het A.N.P. interessante mede deelingen gedaan over de situatie op de kunst markt welke als gevolg van een in het aan vangsstadium zijnde verbetering van den algemeenen economischen toestand de ken merken vertoont van een belangrijke stijging der prijzen. De heer Goudstikker deed uitkomen dat bij de jongste veilingen in de verschillende kunst handelscentra opmerkelijk goede prijzen ge maakt zijn. Opvallend in dit verband is zeide hij het verrassend gunstige resultaat van de veiling Oppenheimer bij Christie in Londen. Men dient hierbij in aanmerking te nemen dat bij deze verkooping objecten als teekeningen schetsen enz. onder den hamei- zijn gekomen voor welke objecten naar ver houding slechts een beperkte kring van ver zamelaars interesse heeft. De heer Goudstikker gaf als zijn overtuiging te kennen dat bij een effectieve verbetering van de wereldconjunctuur voor eerste rangs kunstwerken prijsstijgingen te verwachten zijn zooals men deze nimmer gekend heeft, aangezien de werkelijk eerste klas objecten steeds zeldzamer op de markt komen. Voor het overige kan worden vastgesteld, dat de verzamelaars van beteekenis den laat- sten tijd weer veel meer letten op de kwaliteit van de objecten dan op het toeschrijven van kunstwerken aan bekende meesters. Volkomen gemotiveerd wordt op het oogenblik aldus de zegsman in de kringen van de serieuze kunstkenners aan een anoniem kunstwerk van eerste kwaliteit grooter waarde toegekend dan aan een zwak werk van een meester met grooten naam. De door den internationalen kunsthandel te Amsterdam georganiseerde ten toonstelling ..oude kunst" kan naar het oor deel van den heer Goudstikker gelden als een tot blijdschap stemmend bewijs van de samen werking der bekende kunsthandelszaken. Naar het zich laat aanzien zoo besloot de heer Goudstikker zal de tentoonstelling van de internationale vcreeniging van kunst handelaren. gezien de groote belangstelling, die zich in vakkringen en bij het publiek 'heeft gedemonstreerd, geregeld met tusschenperio- den van ongeveer drie ja-ar in alle groote kunsthandelscentra georganiseerd worden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 14 Augustus: De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen, heeft in de internationale wedstrijden, die Zondag en Maandag te Berlijn zijn gehouden, het kampioen schap van Europa voor den driewieler behaald. De afstand van 5000 meter werd door hem in 10 minuten 15 secon den afgelegd. De tweede aankomende was de heer Voigt, de derde was de heer Haase. beiden uit Berlijn. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Kiderlen niet alleen het meesterschap op den driewieler heeft behaald, maar bovendien den eersten prijs behaalde op den tweewieler-vreemdelingenwedstrijd. K. L. M. koopt nieuwe Douglas- toestellen. Grooter en sneller dan de thans in gebruik zijnde. De KI.M. heeft, naar de Tel. verneemt, acht nieuwe Douglas-machines van het D. S. T.-type, de D. C. 3 (men heeft thans het D.C. 2-type in gebruik) besteld, welke plaats bieden aan 21 personen. Deze tweemotorige toestellen zijn uitgerust met twee Wright cyclone motoren van 900 P.K. elk. Een machine van het Douglas sleeping transport type kan reeds de volgende maand worden te gemoet gezien op Schiphol. Zij zal gebruikt worden voor experimenteele vluch ten en voor oefening van piloten en verdere bemanning, om, wanneer de volgende serie van zeven machines arriveert direct geoefen de beemanning voor deze Douglas-toestellen bij de hand te hebben. Voor de zeven D.S.T.-toestellen is de uit eindelijke beslissing nog wel niet geheel af gekomen, doch men mag, volgens het blad, verwachten, gezien het succes, dat deze machines bij de vluchten in Amerika reeds hebben gehad en de dringende moderni- seering en aanvulling van de K.L.M.-lucht- vloot, dat de betrokken autoriteiten haar goedkeuring aan de bestelling niet zullen onthouden. Het is de bedoeling "deze machines te ge bruiken op de Indië route, waardoor het mogelijk zal zijn de reisduur nog meer te be korten. Korps luchtdoelartillerie wordt uitgebreid. Met een school-compagnie. Naar de N.R.Ct. verneemt ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur het korps luchtdoelartillerie binnenkort met een sc-hoolcompagnie uit te breiden. Van de ver grooting van het korps tot een brigade schijnt voorloopig nog niets te komen. ERNSTIGE AUTO- EN MOTORBOTSING. Duorijder krijgt zware hersenschudding. Gisterenmiddag heeft op het Westelijk via duct van de Merwedebrug een ernstige botsing plaatsgehad tusschen een motorrijder en een vrachtauto, waarbij de duorijder een zware hersenschudding bekomen heeft. Van de richting Amsterdam reed een vracht auto. bestuurd door A. R.. wonende in ge noemde gemeente, die den zijweg naar den ouden Muiderstraatweg wilde inslaan. Terwijl de vrachtauto naar links draaide, naderde in kalme vaart de motorrijder K. B., wonende Tromplaan te Baarn, op wiens duo de vader van den motorrijder, de 46-jarige heer L. B. gezeten was. Vermoedelijk heeft de 21-jarige motorrijder niet opgemerkt, dat de bestuurder van den vrachtwagen naar links zwenkte, (hoewel deze den arm buiten de cabine moet hebben uitgestoken, om de richting aan te wijzen) zoodat hij zijn machine niet tot staan bracht. Het resultaat was een botsing, waarbij zich het zonderlinge geval voordeed, dat de motor met de beide berijders onder den vracht wagen schoof. Zoowel de motorrijder als zijn vader kwa men met een zwaren slag öp het wegdek te recht, waarbij eerstgenoemde een gapende sneewonde aan de kin opliep, terwijl de heer L. B. onmiddellijk buiten kennis geraakte. Des avonds was de heer L. B. nog niet tot bewustzijn gekomen. De toestand van dezen patient wordt ernstig geacht, omdat hij reeds eerder een hoofd-operatie heeft ondergaan, waarvan de complicaties nog niet geheel ver dwenen waren. VERKEERSREGELING BIJ DE OPENING VAN „YPENBURG" IN RIJSWIJK. Voor de feestelijke opening van het vlieg veld Ypenburg te Rijswijk bij Den Haag op 29. 30 en 31 Augustus heeft de inspecteur van politie in Rijswijk een verkeersregeling opge steld, waaraan wij het volgende ontleenen: Op het vliegveld worden slechts toegelaten de motorrijtuigen waarvan de bestuurder in het bezit is van een kaart, afgegeven door de terreincommissie. Het is gewenscht deze kaart tegen de voor ruit te bevestigen. Alle andere motorrijtui gen, rijwielen en voertuigen behooren te wor den geparkeerd op daartoe aangewezen par keerterreinen. gelegen naast den lokaal weg aan den Rijksweg tusschen wielerbaan en vliegveld. Ten gerieve der bezoekers van het vliegveld zal een dubbele luchtbrug over den Rijksweg worden gelegd teneinde veilig naar en van het vliegveld te kunnen gaan. Het oversteken van den snelverkeersweg anders dan over deze brug is niet geoorloofd. Autobussen en taxi's die personen naar- en van het vliegveld vervoeren, moeten passa giers uit- en inlaten op plaatsen daartoe aan geduid met borden. Autobussen uit de richting Rotterdam, die niet terstond terugkeeren. kunnen worden geparkeerd op het gedeelte van den Rijksweg gelegen achter het Shell-station uiterlijk tot des nam. G.— uur. By elke autobus moet een chauffeur blijven. Bezoekers van het vliegveld moeten zich begeven naar dat toeschouwers vak. aangeduid op hun toegangsbewijs. Alle verkeer, komende uit de richting Rot terdam. zal zoolang zulks noodzakelijk blijkt vanaf den Rijksweg via Vlietweg over Voor burg naar den Haag worden gedirigeerd. Het doorgaand verkeer gaande richting Rotterdam zal via. Hoornbrug langs den Vliet over den Delftweg worden geleid.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5