Huiden. BUITENLANDERS TE HAARLEM. Hei Behk^ftsie 54e Jaargang No. 16304 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen. Dinsdag 18 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post f 0.7214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-CITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 o Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 o Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVELTENTIëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslang» ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN R. Grippeling 80 jaar. Een bekend Haarlemmer. Een van de bekende Haarlemmers die in vroeger jaren zeer veel invloed gehad hebben op het leven in onze stad, is ongetwijfeld de heer R. Grippeling. die heden zijn 80sten ver jaardag viert. In stilte; allereerst omdat zijn hooge leeftijd en die van zijn vrouw (die hem met 79 jaar haast evenaart) uiterlijk feestbetoon belet, maar ook omdat de bescheiden jubilaris zich tegen een huldiging heeft verzet. De heer Grippeling leidde de Haarlemsche afdeeling van den graan- en meelhandel Grippeling en Verkley. Toen ongeveer 10 jaar geleden de heer J. Verkley overleed werd de geheele zaak naar Amsterdam overgebracht, waarna de heer Grippeling tot gedelegeerd-commissaris benoemd werd, welke functie hij nog ver vult. Verder is de naam van den heer Grippeling In onze stad bekend geworden door zijn ex ploitatie van de gronden in het Haarlemmer hout-, en het Zuiderhoutpark. Eerst heeft hij de door hem aangekochte buitenplaats ..Oos terhout" nadat een deel der omliggende gron den in exploitatie was gebracht, zelf be woond, de verkoop van dit buiten was zijn laatste exploitatie. Nu woont hij op de villa Singapore in de Oosterhoutslaan, waarvan hij een fraai gezicht heeft op de gronden van „Oosterhout" en het hem zoo lief gebleven Zuider Buiten Spaarne. Ook heeft de heer Grippeling" zich destijds veel moeite gegeven voor den aanleg van een tramlijn door het Haarlemmerhoutpark. Reeds jaren leeft de heer Grippeling nu te ruggetrokken van het woelige leven op zijn villa, maar alles wat Haarlem betreft, blijft hem interesseeren. Heden hebben familieleden en vrienden, alsook het personeel van de firma en oude zakenrelaties den heer Grippeling hartelijk gelukgewenscht. Er waren enkele persoonlijke bezoeken, vele telegrammen, brieven en bloemstukken. Alles bewees dat men zijn werk in vroeger jaren niet vergeten was. Rentmeester verongelukt? Nog steeds is noch de boot, noch het lijk van den verongelukten rentmeester uit Oyen gevonden. Intusschen blijft men nog gelooven aan de mogelijkheid van een ongeluk, daar uit het onderzoek is gebleken dat aan de roei boot tal van gebreken kleefden, waardoor het vaartuig niet rivierwaardig zou zijn geweest. Daar er een lange ketting met anker aan de boot bevestigd was, bestaat 't vermoeden, dat de boot gezonken is en dat het anker zich op den rivierbodem heeft vastgezet, zoodat het vaartuig niet meer boven is gekomen. PERSONALIA. Mej. J. I. R. Teeven, te Haarlem, is geslaagd voor Fransch L.O. De heer J. Dasberg, te Haarlem, is voor het tweede deel van het notarieel examen ge- Overige middelen brengen 9 millioen minder op dan in 1935. En blijven 121/! millioen beneden de raming. Bij de Staatscourant van Maandag is ge voegd een overzicht van den stand der rijks middelen op ultumo Juli van het dienstjaar 1936. Daaraan wordt het volgende ontleend: Directe belastingen. Bedrag der raming f 113.100.000, Totaal bedrag kohieren 1936 f 72.833.619,35 Zuiver bedrag kohieren 1936 f 71.620.460,17 Zuiver bedrag kohieren 1935 tot en met dezelfde maand van het vorig jaar ,f 64.053.737,86 Overige middelen. 1/12 der raming* f 30.960.416,67 Opbrengst over Juli 1936 f 28.146.986, Opbrengst over Juli 1935 f 32.061.609,84 Opbrengst over de eerste zeven maanden 1936 f 204.127.492,31 Opbrengst over de eerste ze ven maanden 1935 f 212.776.301,71 (New York. 17 Aug. Huiden September 10.85; vorige opening 10.80.1 Ik moet soms op een schaarschen dag Heel hard naar onderwerpen zoeken, Die ik dan eindlijk vinden mag In onvermoede verre hoeken. Ik haal er een voorzichtig uit, Waarna 't aandachtig wordt bekeken, Zooals bijvoorbeeld nu een huid, Daar kan nogal eens wat in steken. 't Is met het huidige geslacht, (Geslacht hier niet als dooie koeien, Maar 't levend mensch) dat 'k had gedacht, Mij in 't voorbijgaan te bemoeien. Vooreerst valt op te merken, dat Wij zoo in nattigheid verwijlen, Dat wij tot op de huid toe nat, Door 't jachtig leven moeten ijlen. Men wordt soms voor zijn huid wel bang Dat men ons op de huid zal komen, Als men in landen van belang Iets heftigs weer heeft ondernomen. Voorts haalt de fiscus langzaam aan, Nadat hij ons eerst heeft geschoren, Wanneer het zoo nog door moet gaan, Per slot de huid over de oor en. Als 't eens zoover komt, loopt het mis, Wanneer beteekent dit voor velen, De laatste beer geschoten is, Vg.lt er geen huid meer te verdeelen Septemberhuiden zijn niet hoog, Maar toch iets hooger dan ze waren, Met deze toekomst in het oog, Valt er alleen maar te verklaren; In 't huidige (strijd)perk van tijd, Moet men maar op het beste hopen En in den zwaren levensstrijd Zijn huid, zoo duur als 't kan, verkoopen. P. GASUS. Beroep van Madrid op den Volkenbond? Spaansche juristen naar Genève. PARIJS, 18 Aug. (Reuter). Volgens de „Figaro" zouden Spaansche juristen zich ge reed maken om naar Genève te vertrekken. Het doel van hun reis zou zijn, het terrein te verkennen, in de eerste plaats met het oog op een eventueel beroep op den Volkenbond tegen de Witten, op grond van een der ar tikelen van het pact. welk is niet bekend. Vervolgens om een voor Madrid gunstige stemming te kweeken, waardoor op de Sep- temberzitting van den Volkenbond steun zou kunnen worden verkregen. BEGRAFENIS VAN MEVR. L. F. J. M. HEERKENS THIJSSEN—VAN DER KUN. Hedenmorgen heeft de teraardebestelling plaats gehad van mevr. L. F. J. M. Heerkens ThijssenVan der Kun, in leven bestuurs lid van verschillende Haarlemsche vereenigin- gen op religieus en maatschappelijk gebied. De uitvaartdiensten werd gehouden in de Kathe drale Kerk St. Bavo. De stille missen werden om acht uur en half negen gelezen, de plech tige Mis van Reqieum om tien uur door ple baan F. Filbry, waarna de bijzetting op het St. Adelbertskerkhof aan den Dennenweg te Bloemendaal plaats vond. Behalve een groot aantal familieleden en vrienden en kennissen begeleiden tal van be kende personen de overledene naar haar laat ste rustplaats. Wij merkten o.a. op jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland; mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch; dr. S: F. A. C. M. baron Van Wijn bergen, burgemeester van Lisse; de haer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem; mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris van Haar lem; de heer E. van Nederhasselt, oud-wet houder van Bloemendaal; mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, directeur der Spaarnebank en verschillende andere bekende personen. Bloemen en verschillende kransen dekten de baar. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen dankte voor de laatste eer aan zijn echtgenoote be wezen. Het aantal is aan het verminderen. Daardoor stijgen de huwelijkskansen voor de Haarlemsche meisjes. Er waren te Haarlem, evenals in vele andere steden van ons land, veel buitenlanders die hier werkten. Het overgroote deel zijn natuurlijk meisjes, de Duïtsche en Oostenrijksche dienstboden. Het aantal is daarop komen wij straks te rug in den laatsten tijd wat afgenomen, maar toch zijn er te Haarlem nog ongeveer 1600 a 1700. Ook in Bloemendaal en Heemstede zijn er honderden, zoodat het aantal Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes in Haarlem en omgeving nog wel de 3000 zal benaderen. Indertijd hebben wij er al eens de aandacht op gevestigd, dat deze stroom buitenlandsche meisjes voor de Nederlandsche meisjes con currenten ook voor het huwelijk zijn. Verleden jaar trouwden te Haarlem niet minder dan 86 buitenlandsche meisjes met Nederlanders. Dus zij legden beslag op onge veer 10 pet. van de trouwlustige jonge man nen. Ook in het eerste halfjaar van 1936 is de trouwlust der buitenlandsche meisjes op de zelfde wijze tot uiting gekomen tegenover dern ambtenaar van den Burgerlijken- Stand. Maar in de toekomst zullen de kansen van de Nederlandsche meisjes weer stijgen, want het aantal buitenlandsche vrouwen in deze omgeving is aan het verminderen. De cijfers over de buitenlandsche vrouwen te Haarlem zijn: 1934: gevestigd 675. vertrokken 643, meer 32. 1935: gevestigd 554, vertrokken 661, min der 107. Ie halfjaar 1936: gevestigd 302, vertrokken 378, minder 76. Het jaar 1934 gaf dus nog een stijging, maar nu is in de laatste V '- jaar het aantal buitenlandsche meisjes te Haarlem verminderd met 183. Met ingang van 1 October a.s. moeten ook alle buitenlandsche dienstboden een vergun ning hebben om hier te werken. Het is 'zoo werd ons verzekerd niet aan te nemen, dat er velen die nu hier zijn geen vergunning zui len krijgen. Het is blijkbaar de bedoeling dei- autoriteiten om zeer spaarzaam te zijn met het verleenen van vergunningen aan meisjes die hier heen willen komen, maar de meisjes die hier eenmaal zijn zullen in het algemeen hier wel mogen blijven. Verwacht wordt, dat het aantal dan vrij snel zal afnemen. De meeste meisjes vertrekken na eenige jaren weer, als zij hier niet trouwen, naar het eigen vaderland, hetzij om daar in het huwelijk te treden of om nieuw werk te zoeken. Verleden jaar vertrokken er immers uit eigen beweging ook 661. Het aantal buitenlandsche mannen bedraagt te Haarlem nog ongeveer 300 a 400. De cijfers van vestiging en vertrek waren in de laatste jaren: 1934: gevestigd 192, vertrokken 174, meer 18. 1935: gevestigd 146, vertrokken 185, min der 39. Ie halfjaar 1936: gevestigd 76, vertrokken 111, minder 35. Voor de mannen gaf 1934 dus ook nog een vermeerdering, maar sinds 1 Jan. 1935 is het aantal buitenlandsche mannen dat hier werkt verminderd met 74. Het aantal neemt dus sterk af, er wordt ook spaarzaam met nieuwe vergunningen gewerkt. Er zijn evenwel nog enkele vakken waarin een werkgever bij voor keur een buitenlander neemt omdat die ver trouwd is met de bijzondere vakbekwaam heden. Het eigenaardige is. dat de moeilijkheden die Duitsche of Oostenrijksche meisjes soms ondervinden om hier te mogen blijven leidt toteen huwelijk. Een geval willen wij noe men. Een Duitsch meisje zou geen vergunning krijgen om hier te blijven. Zij had zich met een Haarlemschen jongen verloofd, maar die verdiende niet genoeg om reeds te kunnen trouwen. Om niet van zijn aangebedene te worden gescheiden, werd toch tot een huwe lijk besloten. Door dit huwelijk werd het meisje Nederlandsche, zoodat zij hier mocht blijven. Het gevolg was, dat zij in haar dienst bleef. Samen sparen zij nu om in de toekomst ook nog eens bij elkaar te kunnen gaan wonen. Koning Edward VIII vertoeft op het oogenblik in Joego-Slavië, waar hij zijn vacantie op sportieve wijze doorbrengt. Dit is ongetwijfeld een omstandigheid waar op de heeren in Den Haag, toen zij hun rege lingen vaststelden, vermoedelijk niet gere kend hebben. Er wordt soms vaker met „schijn"-huwe- lijken gewerkt. Een Haarlemmer had een huis houdster met wie hij wou trouwen. Zijn eerste huwelijk was evenwel nog niet ontbonden, zoodat hij nog niet met zijn huishoudster kon trouwen toen deze over de grens zou worden gezet. Daarop ging de Duitsche met een an der een schijnhuwelijk aan. waardoor het nu mogelijk was om hier te blijven. Zij bleef evenwel huishoudster bij den Haarlemmer en nam onmiddellijk maatregelen tot echtschei ding, die niet lang uitbleef. Na de ontbinding van het eerste huwelijk kon de Haarlemmer dus met zijn hem trouw gebleven huishoudster trouwen! Vooruitzichten voor de Haar lemsche Hotels en Café- Restaurants somber. „Niet zoozeer het slechte weer als wel de hooge lasten zijn fanest". Het woord is aan. Disraeli Het geheim van succes in het leven is: klaar te staan als het komt. Inwoners van Jaffa hebben huisarrest. Militaire versterkingen onderweg. JERUZALEM. 18 Aug. (Reuter). De inwo ners van Jaffa moeten van 8 uur hedenmor gen tot 5 uur morgenochtend in hui blijven. Uit het feit, dat de autoriteiten tot dezen maatregel zijn overgegaan, blijkt wel. dat zij den toestand ernstig achten. Men gelooft, dat deze maatregel ook wordt toegepast, deels als straf voor den laffen moord, die gisteren op twee Joodsche verpleegsters is gepleegd, deels om botsingen tusschen de Arabische en Jood sche inwoners resp. van Jaffa en Tel Awiw te vermijden. Gisteravond zijn in allerijl militaire ver sterkingen naar Jaffa gezonden, en de troepen hebben om de stad een cardon getrokken. De inwoners hebben vanmorgen 3uur den tijd ge kregen, om zich van levensmiddelen en an dere benoodigdheden te voorzien. Jubileum Dr. A. H. Haentjens. Het Is opvallend, dat er dit jaar weinig vreemdelingen in Nederland zijn gekomen, hoewel het vacantieseizoen toch al ruim een maand geleden is begonnen. Een aantal Bel gische auto's, wat Duitsche wagens, een en kele Franschman, soms een Engelschman, een Zwitser of een Deen. doch ze zijn te tel len. Ook in Haarlem zijn zeer weinig buiten landers geweest in vergelijking met andere jaren. En wat bijna nog erger is: niet veel Ne derlanders uit andere plaatsen of provincie: hebben onze stad uitgezocht voor vacantie- verblijf of voor pleisterplaats op hun vacan- tietocht. Dit vertelde ons de heer A. J. Schaefer, die door zijn functie van secretaris van de afdeeling Haarlem van den Bond van Werk gevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aan verwante bedrijven natuurlijk op de hoogte is van den toestand in de Haarlemsche ho tel- en café-restaurantbedirijven. Hij vertelde dat de situatie voor de Haarlemsohe hotel houders en eigenaars en exploitanten van cafés en restaurants vrijwel hopeloos kan worden genoemd. Er is, naar zij zeggen, nog geen jaar zoo slecht geweest als 1936. Het weer was van het begin van den vacantietijd af slecht geweest, maar dit was. zoo zeide de heer Schaefer, niet de belangrijkste reden van het wegblij ven van toeristen. Er waren zelfs sommige dagen geweest, die juist door het slechte weer, vooral voor de café- en restaurant houders gunstiger waren geweest dan mooie dagen. Wanneer het mooi weer was kwam er niemand opdagen. In de hotels is het stiller dan ooit. Hollan ders komen er bijna niet. Af en toe ziet men een enkelen Engelsch man verschijnen en als er in één week in Haarlem's hotels twee Fransche gasten zijn geweest, die nog bovendien op de speciale, goedkoopere autocheques Nederland bezoe ken. dan verwondert men zich daarover. Wat de oorzaak hiervan is? De heer Schae fer kon geen nieuwe oorzaak noemen. De redenen, die hij kon opgeven, waren die. waarover reeds zooveel gesproken is, zoowel in vergaderingen van ..Horecaf" als in ver gaderingen van gemeenteraden en Kamers: de vaste lasten, die op de bedrijven een druk uitoefenen, die zij bijna niet meer kunnen dragen en het gebrek aan attracties in Ne derland. De vooruitzichten voor het Haarlemsohe hotel- en café-restaurantbedrijf zijn somber, vooral omdat voorloopig geen verlaging van de lasten of een ingrijpende verandering in de attractie mogelijkheden te verwachten is en omdat zelfs, wanneer die spoedig zouden komen het zomerseizoen voor de hotels en café-restaurants zijn hoogtepunt al is ge passeerd. IN HET ZWEMBAD OVERLEDEN. Een jongeman van 16 jaar die Maandag avond ongeveer te 7 uur met zijn vader in het Amstel-zwembad te Amsterdam aan het zwem men was. verdween plotseling in de diepte. Zijn vader die hem dadelijk greep, bracht hem ook boven, maar toen reeds waren de le vensgeesten verdwenen. Een hartverlamming had een einde gemaakt aan het leven van den jongen. AANRIJDING OP DEN HAARLEMMERWEG. Op den Haarlemmerweg bij het Kruithuis heeft Maandagmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motor. De motorrijder, die een dame op de duo had, stak plotseling den weg over en werd gegrepen loor een auto, welke uit de richting Haarlem kwam. De duo-rijdster werd over den weg ge slingerd en bleef met een gebroken been lig gen. Haar werd de eerste hulp verleend door een juist passeerende dokter. Een auto nam haar vervolgens mee naar Haarlem. Vandaar bracht een andere auto haar naar Leiden. waar zij in het St.-Elisabethsgasthuis ter ver pleging is opgenomen. Op 15 September a.s. is het 25 jaar geleden, dat Dr. A. H. Haentjens. predikant bij de Re- monstrantsch Gereformeerde Gemeente, zijn ambt te Haarlem aanvaardde. Te voren was hij predikant in Meppel. Dr. Haentjens is in 1876 te Arnhem geboren, bezocht het gymnasium aldaar en werd in 1894 student, in de theologie aan de Universi teit te Leiden, waar hij promoveerde tot doc tor in de theologie. Hij heeft zitting in ver schillende colleges en vereenigingen; o.a. is hij curator van het Seminarium der Remon- strantsche Broederschap, lid van den Raad van Bewindvoerders van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, enz. Dr. Haentjens is ridder in de orde van Oranje-Nassau. De burgeroorlog In Spanje. pag. 4 Een doodc en zes gewonden bij een spoorweg ongeluk in Frankrijk. pag. 4 Maandag zijn twee kleine kinderen door het vuur om het leven gekomen. pag. 3 De wijziging van de steunregeling voor een maand uitgesteld? pag. 3 De tuinbouw krijgt maximaal f I millioen steun. pag. 3 Het aantal buitenlanders te Haarlem ver mindert. pag. 1 Euwe heeft in de zevende ronde van het schaaktournooi te Nottingham remise ge maakt tegen Bogoljubow; hij behoudt ech ter de leiding. pag. 5 Engeland staat er iri de derde testmatch te gen de Britsch Indiërs goed voor. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. Pfaff: Niet de Veendain naar het Noorden. ^3 3 Van onzen Londenschen corresr- -Jent: Nieuws van de Engelsche Filmmarkt. Dag 9 Amy Groskamp-ten Have; Een vrouw schrijft pag. 2 II. D. Vertelling: „Pier-avontuur", door J. P. Baljé. pag. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1