Thijs IJs als bestrijder der reuzen DE BURGEROORLOG IN SPANJE. WOENSDAG '19 AUGUSTUS 1936 HA'A'EEEM'S D A G B E S D San Sebastian opnieuw door de rebellen gebombardeerd. Opperbevelhebber der regeeringslroepen afgetreden? Havas verneemt uit Hendaye, 18 Augustus: Den geheelen middag Is van beide zijden aan het Irun-front geschoten. Van den weg' van Behobie naar Biriatou, langs de Bidas- soa.e kan men duidelijk de vooruitgescho ven stellingen der strijdenden waarnemen, welke op ongeveer 2 K M. van Behobie voor de poorten van Ventas liggen. Tusschen de fronten ligt slechts een strook van 200 me ter. Aan beide kanten ligt men verschanst achter huizen. Bij de Carlis'ten valt geen enkele bijzondere levendigheid op te merken. Van tijd tot tijd waagt een ver kenner zich op den weg om de omgeving te bespieden. Op de bergtoppen duiken de roode mutsen der Carl is ten in tinailleuiriinie op. Op de tegenoverliggende toppen ziet men de regeeringisgezinden, die eenzelfde formatie hebben aangenomen. Tegen zes uur van middag naderde een pantsertrein der regee- ringsgetrouwen ter verkenning. De rebellen openden het vuur, maar de trein reed voort. De kogels stuitten op de pantserplaten af, enkelen kwamen op Fransoh gebied terecht. Op deze wijze naderde de trein tot op 100 meter van de stellingen der insurgenten en keerde toen weer terug naar Irun. Men weet niet of hierbij slachtoffers gevallen zijn. De opstandelingenkruiser Espana heeft vanmiddag het bombardement van het fort Guadelupe bij San Sebastian voortgezet. Volgens hier ontvangen berichten is het fort nog steeds in tact. Het terrein rondom het fort is volkomen omgewoeld met gra- naatkuilen van drie tot vier meter diepte. Vanmorgen heeft de Espana, San Sebas tian gebombardeerd. De granaten vielen op verschillende plaatsen in de stad neer, o.a nabij het Fransche consulaat. Er zijn geen dooden, wel gewonden gevallen. Om kwart voor zes begon de artillerie der regeerings- troepen, die opgesteld was op de hooge plaat sen bij de stad, op de Espana te vuren. De opstandelingenkruiser Almirante Cervera heeft aan het bombardement geen deelge nomen. Volgens zekere berichten zou het schip gisteren getroffen zijn. „Regeeringssysteem zal niet veranderen" zegt gene raal Cabanellos. Het dagblad „Diario de Nöticias" publi ceer! den inhoud van een interview van zijn sppcialen correspondent met den leider der voorioopige regeering, die door de Spaansche rebellen in Burgos is gevormd, generaal Ca ban ellas. Ten aanzien van den toekomstigen re- geeringsvorm verklaarde de generaal, dat het voorbarig is reeds thans iets te verkla ren, aangezien op het. oogenblik de militaire kwesties en de in verband daarmede vol-1 strekt noodzakelijke maatregelen ,op den voorgrond staan. Wanneer in Spanje weer rust zal heerschen. zal de natie gelegenheid hebben te beslissen, welk politiek en sociaal systeem zij voor het land het geschiktste acht. Wat de Spaansche fascisten betreft, ver klaarde Cabanellas. dat zij geestdriftige en waardevolle- medestrijders in deze moeilijke dagen zijn. De toekomst zal toonen of hun denkbeelden in het volksbewustzijn gewor teld zijn, zeide hij. Het leger zal steeds het regeeringssysteem huldigen, dat het volk zich gekozen heeft. De correspondent van dit Lissabonsohe blad heeft ook nog de gelegenheid gehad een onderhoud te hebben met generaal Moila. Deze verklaarde, dat de militaire groep na de verovering van de hoofdstad als eer ste taak zou beschouwen het herstel van den bir.nenlandschen vrede en den eerbied voor arbeid en recht. Mola zegt, dat de regeerings- troepen gas gebruiken. In „rebellen.kringen" te Burgos wordt ver klaard dat de regeeringstreepen gebruik maken van ooriogsgassenMaandag hebben de regeeringstreepen bij San Rafael aan het front van Guadarrama de eerste gasgrana- ten verschoten. De Junta is voornemens bui tenlanders tot getuigen te nemen. Generaal Mola verklaarde dienaangaande: „Deze monsterachtigheid moet geconstateerd worden. Men moet weten, dat wij eveneens over strijdgas beschikken, doch wij willen dit nooit tegen Spanjaarden gebruiken". Executies van priesters in Catalonië. Reizigers, die te Port Vendres aangeko men zijn, deelen mede, dat de executies van priesters en werkgevers en rechteche perso nen in Catalonië voortduren. Deze executies hebben plaats bij razazeia's en volgens vast gestelde lijsten. Onder de terechbgestelden is de bisschop van Lerida, de gouverneur van Lerida tijdens de regeering Lerroux en en kele oud Cortesleden. De terreur neemt een dergelijken omvang aan. dat de .verantwoordelijke vakbonden en politieke partijen moeite doen hieraan paal en perk te stellen door de daders, die meest anoniem zijn en geen politiek verleden heb ben strenig te straffen. De generaliteit trachit ook het economi sche leven weer te normaliseeren. dat ern stig is ontwricht. De nationale arbeïds-fede ratie en de Iberische anarchistische federa tie wei-ken hierbij saanen met de overige linksche partijen, doch er blijft nog een kloof tussdhen de extremisten en de regeering. Zoolang men tegen de opstandelingen strijdt, zal dit niet erger worden, doch zoodra de opstand ondei-druikt is en geen overeenkomst tot stand komt, zou deze oppositie wel eens kunnen uitbarsten. Een groot deel van het volk leeft in vrees en men verwacht dat de generaliteit zal kunnen reageeren en kan steunen op de trouwge'bleven krachten.. Tot nu toe doet de generaliteit dit nog niet, om het anti-fascistische front niet te breken. Men moet niet vergeten, dabde meesbe wa penen in handen van C.N.T. en de F.AI. be vinden. en deze die nooit met vollen zin zul len afgeven. De levensmiddelenvoorziening is weer vrijwel normaal en aan eerste be hoeften is geen gebrek. Uit het regecringskamp. Het blad „Politica" meldt, dat de neder laag die den rebellen te Medellin is toege bracht, het meest op den voorgrond tredende feit is sedert het begin van den strijd. Het blad geeft de volgende bijzonderheden: Men wist reeds verscheidene dagen, dat een colonne, samengesteld uit elementen van den Tercio en de Regulares naar het nooixien op weg was dwars door Estrama- dura. Maandagmorgen verrasten twee groote bombardementetoestellen der regeering, ge laden met bommen, de colonne, terwijl zij uit Medelli vertrok, begeleid door 300 wagens. Het bombardement begon. verscheidene vrachtwagens vlogen in stukken, de paniek was onbeschrijfelijk. Toen de Vliegtuigen hun voorraad bommen haddien uitgeput, ver schenen nieuwe ï-egeevinigsvldeg-tuigen ter wijl de eersten terugkeerden naar hun bases om nieuwe bommen te gaan halen. Deze operatie werd vijf' maal herhaald, de colonne opstandelingen werd volledig vernie tigd. De „Politica" voegt hieraap toe, dat de colonne de beste was, die de rebellen in An- dalusië bezaten. Legt generaal Riquelme het opperbevel der regeerings treepen neer? Generaal Riquelme heeft volgens het D. N. B. het opperbevel der roode milities neer gelegd en zich naar Madrid begeven.. De troepen van generaal Franco, aldus dit persbureau, hebben bij Albacete de roode militietroepen verslagen. De witten staan thans voor deze Stad. waarvan de inneming spoedig verwacht wordt. De berichten, volgens welke Cartagena te gen de rooden in opstand gekomen is en zich ter beschikking van generaal Franco heeft gesteld, schijnen bevestigd te worden. Opstandelingenleider op Ibiza gefusilleerd. Naar van het eiland ibiza, een der Ba learen, wordt vernomen, is de leider van den opstand op dat eiland, Mestres, na dooi den krijgsraad ter dood te zijn veroordeeld, gefusilleerd. Besluit van Belgischen ministerraad aangaande uit voer naar Spanje. De Belgische ministerraad heeft in zijn zit ting van Dinsdag, na een beraadslaging over den internationalen toestand en de gebeur tenissen in Spanje besloten de onlangs uit gevaardigde verordening inzake den uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal naar Spanje door een nieuwe verordening aan te vullen. Overeenkomstig de houding van Frankrijk en Engeland zal België Ühans ook den uitvoer van vliegtuigen en schepen, zoo mede het transito-verkeer van oorlogsmate riaal slechts na bijzondere vergunning toe laten. Italië's reserves ten opzichte der non-interventie. In diplomatieke kringen te Rome verluidt, dat de regeering nog geen antwoord heeft gegeven op de nieuwe Engelsohe démarche bij Ciamo ten aanzien van de non interven tie in Spanje. In afwezigheid van Mussolini verklaart men op het departement van bui- tenlandsche zaken slechts enkele algemeene aanwijzingen te kunnen geven. Hieruit blijkt wel, dat Rome van zins is de reserves te handhaven betreffende het zen-, den van gelden aan het Spaansche volks front. Reeds 32.000 slachtoffers? Volgens personen, die behooren tot de reehtsche partijen in Spanje, die te Buenos Aires zijn aangekomen, zou het aantal doo den tengevolge van den bui-gerooriog 'thans reeds ongeveer 32.000 bedragen. Hiervan zou den 20.000 bij den strijd gedood of doodelijk gewond zijn, terwijl 12.000 menschen zouden zijn terechtgesteld. De schade beloopt naar de sohatting der zegslieden 5 milliard peseta. China. Ultimatum van Tsjang Kai Sjek. Het Japansche agentschap Domei verneemt uit Kanton, dat de generaals Li Tsoeng Yen en Pai Tsjoeng Hei het. ultimatum van Tsjang Kai Sjek verworpen hebben. Tsjang Kai Sjri: had bij dit ultimatum den eisch gesteld, bin nen drie dagen uit Kwangsi te vertrekken. De militaire voorbereidselen worden intensie ver aan de grenzen van Kwangsi en Kwan- toeng. Treinontsporing in België. Een doode en 47 gewonden. De trein van Antwerpen naar Adinkerke is bij het binnenkomen van laatstgenoemd sta tion ontspoord. De locomotief sloeg om en vier wagens liepen uit de rails. De stoker werd ge dood; 47 personen werden gewond. Noodlottige aardverschuiving in Chineesche provincie. Huizen verdwenen; 50 slachtoffers. Reuter meldt uit Sjanghai 18 Augustus: Een geweldige aardverschuiving heeft zich voorge daan in het geaccidenteerde gebied van Yoen- nan. Verscheiden huizen zijn in een onder- grondsch meer terecht gekomen. Vijftig per sonen zijn om het leven gekomen. UIT DE AMERIKAANSCHE ONDERWERELD. Uit Philadelphia 18 Augustus: Een zekere Giovanni Arena is, toen hij vergezeld van zijn vriend Felwestein zijn huis verliet door een regen van kogels vermoord, die op hem werd afgeschoten uit een auto, die vlak bij het trottoir stilhield. De beide mannen waren op slag dood. De auto verdween onmiddellijk na den aanslag. De politie is van meening, dat het hier gaat om een wraakoefening tusschen leden van de onderwereld. (Stefani). DONDERDAG 20 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Mor genwijding Gram. pl. 10.30 Vervolg orkestcon cert. 11.00 Paedagogische causerie. 11.30 En semble „Romania", en orgelspel. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Orgel, fluit en hobo. 2.45 Lyra-Trio. 3.30 Gram. pl. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gram. pl. 4.45 Radiotooneel voor grootere kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Pianorecital. 7.30 Gram. pl, 7.40 Report, v. d. Schaaktournooi, Notting ham. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest mmv. solist. 8.55 Radiotooneel. 9.40 Uit Salzburg: Opera-uitzending. 10.30 Gram. pl. 10.45 Report, v. d. Schaaktournooi, Nottingham. 11.06 Berichten A.NP. 11.10 12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO.200—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen halfuur. 12.15 Gram. pl. 12.30 KRO-orkest, en gram. pl. 2.00 Orgelspel. 3.003.45 Zang. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 pianokwartet ,Die Hag'he". 6.45 Causerie vanwege het Chr. Nat. Vakverbond. 7.15. Gram. pl. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Bach-orkest, en solisten. 9.00 Paedagogi sche lezing. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Be richten A.N.P.) 10.3511.30 Gram. pl. Schrift lezing. DROÏTWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gram. pl. 12.20 Het Trocadero Cinema Orkest. 1.05 Gram. pl. 1.35 Populair concert. 2.35 Falkman en zijn Apaehe- Band. 3.20 Het. Car Ito»,..Hotel ^orkest. 4.10 „These my friends", causerie. 4.30 Gram. pl. 5.05 Het Cellini-Trio. 5.35 Dansmuziek 6.20 Berichten. 6.50 Populair concert. 9.20 Variété programma mmv. het BBC-Variété-orkest, en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 Rep. v. h. 50- jar. bestaan van Vancouver (Canada) 10.35 BBC-Orkest, en zang. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 164S M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 9.50 Orgelspel. 11.20 Omroeporkest. 2.50 Gram. pl. 5.20 Radiotoo neel. 7.20 Radiotooneel. 7.20 Uit Salzburg: Opera-uitzending. 10.0512,35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair concert. 8.20 Solistenconcert. 9.20 Waldemar Hass-Kwintet. 10.20 Omroepklein- orkest. 11.20 Gram. pl. 10.20 Omroeporkest. 2.20 Gevar concert. 3.40 Kwartet. 6,20 Blaas- concert. 7.20 Gram pl. 8.30 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.502.20 Gram. pl. Omroep- salonorkest. 6.50 en 7.20 Gram. pl. 7.25 Uit Salzburg: Opera-uitzending. Om 9.25 Gram. pl. 10.40—11.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30—2.20 en 5.20. 6.35 en 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroep-Amesunients-orkest, dansorkest en Omroepkoor. 10.20 Berichten. 11.201.15 Dansmuziek. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Na een lange wandeling is Thijs in het bergland aangekomen. Een heelen tijd loopt hij hier voort, zonder dat hij een spoor van een of ander levend wezen ontdekt. Zouden de reuzen van Pakkijs hier dan toch niet wonen? Maar dan gebeurt er opeens iets onverwachts. Plotseling hoort Thijs een paar doffe slagen weerklinken. Vlak voor hem zijn verschillende reusachtige steenen neergevallen, die al dat kabaal veroorzaakten. Van schrik springt Thijs een paar passen achteruit. Zulke steenen kunnen alleen maar door reuzen weg geworpen worden en het is dus wel zeker, dat Thijs in het beruchte gebied van Pakkijs aangeland is! Xavier de Bourbon Parme. Ontmoeting met den toekomstigen Spaanschen troonpretendent. Onze Parijsche correspondent schrijft: In Haarlem's Dagblad van Woensdag 12 de zer heeft de Weensche correspondent verhaald hoe de Spaansche troonpretendent Don Al- phonso Carlos zijn neef, prins Xavier de Bour bon heeft aangewezen als zijn opvolger, doch dat de Carlisten de voorkeur geven aan Karl Pius. Het lijkt me niet on-interessant om een enkele herinnering op te halen, want verleden jaar, als gast van graaf de Bourbon-Lignières, op het kasteel van Lignières had ik de eer, kennis te maken met diens schoonzoon, prins Xavier. En er was al spoedig zoo'n vriend schappelijke en ongedwongen verhouding, dat we samen nog twee dagen door dit deel van Frankrijk hebben gereisd en dat prins Xavier mij o.a. naar Souvigny heeft gevoerd, waar in de kerk negen-en-twintig generaties van 't geslacht de Bourbon begraven liggen, en naar de ruïnes van het stamslot. Let wel, dat we niet met een schitterende auto dit uit stapje hebben ondernomen, maar met ordi naire, rammelende autobussen, dat we in kleine en heel goedkoope gelegenheden heb ben gegeten en dat we samen per tweede klas naar Parijs zijn teruggekeerd. Hetgeen niet alleen bewijst, dat prins Xavier ook niet ge fortuneerd is, maar ook dat hij de eenvoud in eigen persoon is. Als je van tijd tot tijd niet eens hoorde „mijn zuster, keizerin Zita" of „mijn broer, de vorst in Luxemburg" zou men waarlijk vergeten in gezelschap te zijn van een prins. Natuurlijk heb ik hem niet ge vraagd „monseigneur, wat denkt u van dat pretendentschap?" maar 't zou me niets ver wonderen, wanneer hij er de schouders over zou ophalen. Want als er iemand is die 't land heeft aan ceremonie dan is hij het. Prins Xavier is ondanks dien eenvoud het echte type van een grand d'Espagne. Hij heeft enorm veel gereisd, veel gezien, veel ge lezen en praat met heel helder inzicht over dc na-oorlogsche sociale woelingen. Zijn groote talenkennis (hij spreekt ook vloeiend Neder- landsch) heeft 't hem mogelijk gemaakt met allerlei landslieden in contact te komen en vooral zijn te vroeg gestorven broer, de Afri- kaansche ontdekkingsreiziger en geleerde, prins Sixte heeft hem heel veel geleerd. In het begin van den oorlog heeft hij zich onder een schuilnaam als vrijwilliger aangemeld, maar 't geheim lekte spoedig uit en prins Xavier. moest zijn uniform uittrekken. De Fransche Republiek duldt nu eenmaal niet. een dei- Bourbons in het leger. Meer succes had hij bij de Belgen en als luitenant van de cavalerie heeft hij daar de oorlogsjaren gediend en de hoogste onderscheidingen voor betoonden moed gekregen. Ik herinner me van ons uit stapje de kostelijke momenten, wanneer het gesprek onwillekeurig soms kwam op vorste lijke personen, van nu en van vroeger. Prins Xavier zelf vertelt met humor de grappigste dingen over zijn „ebenbiirtige" menschen en over de meest illustere van zijn voorzaten. Maar dat neemt toch ook al niet weg, dat hij er met afschuw over praat, hoe hij jarenlang als een prooi beloerd is door op titels verzotte Amerikaansche milliardairsdochters, maar dat hy er nooit aan zou hebben gedacht om zoo zijn blazoen te vergulden. Drie jaar gele den is hij heel gelukkig gehuwd met gravin de Bourbon-Lignières, een zij-tak van het vorstenhuis. Ik herinner me heel goed, dat we veel over Spanje hebben gesproken. Er was toen natuurlijk nog geen sprake van revolu tie, maar prins Xavier zeide me toen reeds, dat het ten slotte spaak zou moeten loopen. De eerste revolutie, welke zijn neef, Koning Alphons noopte heen te gaan was voor hem 't eerste teelten. En ziet, hoewel prins Xavier allesbehalve een bewonderaar van den ex- koning is, hetgeen hij niet onder stoelen of banken stak, toch zei hij me, ronduit dat hij 't heengaan van Alphons XIII als een ramp be schouwde, want dat hij de band was die het Spaansche volk bijeen hield. We kunnen hij nu maar tot twee uitersten komen: of terugkeer tot het absoluut Middeleeuwsche feodale, of tot de internationale anarchie. Voor een midden is geen plaats; daarvoor moet het volk eerst worden opgevoed en daar voor is het Spaansche volk nog véél te ach terlijk. Juist die „vroolijke luimen" onder het laatste koningschap, die plotselinge democra tische invallen in een zoo streng feodaal be wind dat elders onmogelijk zou zijn, hebben de menschen volkomen van de wijs gebracht. Niemand kan op 't oogenblik voorspellen of de Carlisten prins Xavier nog eens op den troon zullen brengen; in alle gevallen zou er wel slechter keuze kunnen worden gedaan. HENRY A. TH. LESTURGEON Conferentie over huurbijslag op 28 Augustus te Zwolle. Het is thans zeker, dat de conferentie tus schen den minister van Sociale Zaken en de wethouders van de zeven grootste gemeenten over de intrekking van den huurbijslag en de verlaging van de standaardloonen van ge steunde werkloozen, naar wij gisteren reeds als waarschijnlijk hebben-gemeld, Op 28 Aug, a.s. te Zwolle zal worden gehouden. Bisschop van Roermond waar schuwt tegen de N. S. B. In alle kerken en kapellen van het bisdom Roermond is Zondag onder alle H.H. Missen een brief van mgr. dr. G. Lemmens voorgele zen, waarin wordt gewaarschuwd tegen de N. S. B. Na herinnerd te hebben aan de verschillen de waarschuwinggen, welke reeds eerder tot de katholieken zijn gericht en na gewezen te hebben op plannen voor groote vergaderingen en demonstraties in Limburg, volgt: Houdt u allen ver van bedoelde bijeenkom sten toont geen belangstelling en bedwingt ook uw nieuwsgierigheid, want zelfs die zou als belangstelling kunnen worden uitgelegd; leest hun geschriften niet. neemt ze niet aan maar toont openlijk uw afkeer, sluit enger en sterker dan ooit de katholieke gelederen; ver maant uw medebroeder, opdat hij zich wachte voor menschen, die openlijk tegen den bis schop ingaan; schaart u nu allen daadwerke lijk achter uw bisschop, die in naam van God en als een vader u wil leiden op deze tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren en bidt met ons, dat God de verblinde en verdwaalde medebroeders nog doe terugkeeren van den weg. die steeds verder afwijkt. De brief besluit met het aankondigen van een grooten biddag op Zondag 6 September, om Gods hulp af te'roepen tegen het groeiende gevaar. 1 Tewerkgestelden bij de werk verschaffing. Nieuwe beslissing van den minister van Sociale Zaken. In een circulaire aan de gemeentebesturen heeft de Minister van Sociale Zaken een nieu we gedragslijn vastgesteld, welke gevolgd moet worden t. a. v. tewerkgestelden bij de werkverschaffing. Eerstens herinnert de Mi nister aan de circulaire van 23 October 1934 van zijn ambtsvoorganger, waarin bepaald werd, dat op den steun van een kostwinner van een gezin, waarvan één of meer inwonen de gezinsleden uitkeeringen uit een wérkloo- zenkas ontvangen, niet de volle Icasuitkeering over de betrokken week, doch de kasuitkee- ring, verminderd met een bedrag van f 0.50 per week, behoeft te worden gekort. Op grond van dezelfde overwegingen, welke tot deze beslissing hebben geleid, keurt de Minister thans goed, dat ook andere inkom sten van inwonende gezinsleden, die een bij drage voor een werkloozenkas betalen, niet naar den aard dezer inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kostwin ner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten zijn verminderd voor perso nen van 181 jaar en ouder met f 0.50 en voor personen beneden 18 jaar met f 0 20 per week. Indien een kostwinner beperkt is tewerkge steld op grond van inkomsten van inwonende gezinsleden, kan van deze inkomsten, voor zoover zij genoten worden door gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas be talen, en deze personen 18 jaar of ouder zijn, een bedrag' van f 0.50 per week, bijaldien zij nog geen 18 jaar zijn, een bedrag van f 0.20 per week buiten beschouwing worden gelaten. |- de Minister besloten bij de vaststelling van het loon, dat bij de werk verschaffing kan worden verdiend, ermede rekening te houden, dat niet-verzekerde ar beiders feitelijk in een gunstiger positie ver- keeren dan verzekerde, aangezien laatstge noemden van hun loon een bijdrage voor de werkloozenkas moeten betalen, waardoor zij voor hun dagelijksch levensonderhoud min der overhouden dan de eerstgenoemden. Dienovereenkomstig zal voortaan het loon voor tewerkgestelden, die geen bijdrage voor de werkloozenkas verschuldigd zijn, over de week hunner tewerkstelling f 0.50 minder bedragen dan het loon, dat verdiend wordt door dege nen. die wèl zoodanige bijdrage betalen. Het loon der eerstbedoelde categorie kan worden bepaald, door het op de tot dusverre gebrui kelijke wijze te berekenen, en het eindbedrag met f 0.50 te verminderen. Nog heeft de Minister er op gewezen, dat wanneer een object van werkverschaffing door middel van aanbesteding wordt uitgevoerd en in het desbetreffende bestek op dit punt nog geen voorziening is getroffen, door het ge meentebestuur met den aannemer contact dient te worden gezocht en een regeling ta worden getroffen, opdat hetgeen aan degenen, die geen bijdrage voor een werkloozenkas be talen, minder wordt uitgekeerd, in mindering wordt gebracht op de aanneemsom. M&SRKT ItültllTIN PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 par= tijen, wegende 50,000 K.G. Handel matig. Hoog- Kleine Boerenkaas f 16 per 50 kilo met Rijks-» merlc f 20. Volvette kaas per 50 kilo f 22.50. Boter aanv. 1452 f 1.29f 1.36. Weiboter f 1.13 per kilo. Runderen, totaal 612 stuks. Vette koeien aanv. 305 f 0.34f 0.63 per kilo matig. Gelde koeien aanv. 160 f 80f 150 per stuk matig. Melkkoeien aanv. 68 f 110f 255 per stuk matig. Stieren aanv. 79 f 0.23.f 0.45 per kilo matig. Paarden aanv. 13 f 60f 130 per stuk stug. Nuchtere kalveren voor de slacht aanv. 354 f 3—f 10 per stuk vlug. Nuchtere kalveren voor de fok f 8—f 13 per stuk vlug. Vette var kens voor de slacht aanv. 145 4043 per kilo vlug. Magere varkens aanv. 27 1428 per stuk stug. Biggen aanv. 303 7—13 per stuk matig. Schapen aanv. 546 f 10—f 22. per stuk matig. Bokken aanv. 23 3—13 per stuk matig. Lam meren aanv. 398 5—9 per stuk. Kipeieren 3— 3.50 per 100 st. Eendeieren 2.20 per 100 st. Piep kuiken 52y2—62y2 per kilo. Oude kippen en hanen 27'/237J/2 per stuk. Konijnen 251.20 per stuk. Eenden 15—40 per stuk. Duiven 40 per paar. 152 Eendeneieren A f 2.10. 1228 Kip peneieren A f 3.30 a f 3.70. 33 Kippeneieren B f 3. ROTTERDAMSCHE VEEMARKT. Totale aanvoer: 131 paarden, 36 veulens, 995 magere runderen, 603 vette runderen, 127 vette kalveren, 242 graskalveren, 420 nuchtere kalveren, 370 schapen en lammeren, 5 var kens, 4 biggen, 32 bokken en geiten. Vette koeien, le kwal. 61 ct., 2e kwal. 55 ct., 3e kwal. 36—40 ct. per K.G. Vette Ossen, le kw. 55 ct., 2e kw. 51 ct., 3e kw. 42—47 ct. per K.G. Stieren, le kw. 82 ct., 2e kw. 72 ct., 3e kw. 50—55 ct. per K.G. Schapen, le kw. 39 ct., 2e kw. 35 ct., 3e kw. 27 ct. per K.G. Lammeren, le kw. 38 ct., 2e kw. 33 ct., 3e kw. 27 ct. per K.G. Graskalveren, le kw. 46 ct., 2e kw. 36 ct. per K.G. Nuchtere kalveren, le kw. 40 ct., 2e kw. 35 ct., 3e kw. 28 ct. per K.G. Slach'tpaar- den, le kw. 43 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 36 ct. p. K.G. Schapen, le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 11 per stuk. Lammeren, le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 8 per stuk. Nuchtere slachtkalveren, 10, 2e kw. 8, 3e kw. 7 per stuk. Nuchtere fokkalveren, le kw. 15, 2e kw. 13, 3e kw. 8 per stuk. Slachtpaarden, le kw. f 175, 2e kw. 135, 3e kw. 95 per stuk. Werkpaarden, le kw. 250, 2e kw. f 150, 3e kw. 110 per stuk. Hitten, le kw. 120, 2e kw. 90, 3e kw. 70 per stuk. Veulens, le kw. 115, 2e kw. 75, 3e kw. 50 per stuk. Kalfkoeien, le kw. ƒ225, 2e kw. 185, 3e kw. 125 per stuk. Melkkoeien, le kw. 235, 2e kw. 200, 3e kw. ƒ145 per stuk. Vare koeien, le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. f 100 Vaarzen, le kw. 135, 2e kw. ƒ95, 3e kw. 75 p. stuk. Pinken, le kw. ƒ110, 2e kw. ƒ85, 3e kw. ƒ70 per stuk. Graskalveren, le kw. ƒ45, 2e kw. ƒ30, 3e kw.'f 20 per stuk. Bokken en geiten, le kw. 7, 2e kw. 5, 3e kw. 1.50 per stuk. OMSCHRIJVING DINSDAGSCHE MARKTNOTEERING. Vette koeien en ossen, aanvoer kort; handel traag; prijzen als vorige week. Stieren: aanv. als vorige week, handel traag, prijzen iets stij ver. Vette kalveren: aanv. iets korter, handel matig, prijzen iets lager. Schapen en lamme ren: aanv. iets ruimer, handel kalm, prijzen, als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanv. korter, handel matig, prijzen ruim. Paar den: aanv. weinig, handel kalm, prijzen on veranderd. Kalf- en melkkoeien: aanv. als vo rige week, handel levendig, prijzen stijver. Varekoeien: aanv. iets korter, handel sleepend[ prijzen staande. Vaarzen en pinken: aanv. ruimer, handel tamelijk, prijzen goed. Gras kalveren. aanv. minder, handel tamelijk, prij zen stijver. Bokken en geiten: aanv. minder handel vlug, prijzen stabiel.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6