-NIELEN- De verminderde scheepvaart te Haarlem. Luchtschiphol. MORGEN!! Her- pening Hét Btfamoeijkste 54e Jaargang No. 16306 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 20 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER -MAATSCHAPPIJ VOOR FROOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Heofdcedactenr. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames /0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Indische films van Polygoon? Studiereis van den heer Ochse. Wellicht reeds volgend jaar uitzending eener expeditie. De heer Ochse, directeur van de filmfabriek Polygoon aan den Koudenhorn, maakt op het oogenblik een studiereis door Nederlandsch- Indië, zooals reeds bekend is. Bij zijn aankomst in Beiawan, de eerste haven in Nederlandsch-Indië. welke de mail schepen binnenloopen na Sabang, heeft een oud-Haarlemmer een gesprek gehad met den heer Ochse, die, vergezeld van zijn echtge- noote, op doorreis was naai' Batavia. In den loop van het onderhoud heeft de heer Ochse het een en ander verteld van zijn plannen en de bedoeling van zijn bezoek aan Indië. Hieruit bleek, dat er zeer groote kans is, dat de Haarlemsche filmfabriek zich zal toeleg gen op de vervaardiging van speciale Indische films, hetgeen iets nieuws is, daar tot nog toe geen enkele Nederlandsche onderneming stelselmatig uit onzen Oost, films naar het Moederland heeft gebracht. De heer Ochse begon te vertellen dat in het stadium, waarin de plannen op het oogenblik verkeeren nog niet definitief valt te zeggen welke soort films eventueel gemaakt zullen worden, of het zgn. „shorts" zullen worden voor het voorprogramma, hoofdfilms, die een geheelen avond vullen, documentaires, dan wel speelfilms of halve speelfilms. Wel zei de directeur van Polygoon, dat hij tijdens zijn reis, welke vier maanden zal duren, waarbij hij behalve Java ook Bali en Sumatra zal bezoeken, zich op de hoogte zal stellen van het ..speelmateriaal", met andere woorden, of er uit de Inlandsehe bevolking geschikte krachten gerequireerd zullen kunnen worden, die als acteurs zullen kunnen optreden, het geen erop duidt, dat het maken van speel films wel wordt overwogen. „De geheele opzet van het bezoek is in en kele woorden weer te geven." aldus de heer Ochse. „De bedoeling is namelijk, te onderzoe ken op welke wijze door middel van de film in Nederland meer bekendheid gegeven kan worden aan de toestanden in Nederlandsch- Indië, waarbij ik niet wil zeggen dat ik na mijn korte bezoek zal kunnen beweren „zoo moet het en zoo niet". Het betreft hier slechts een persoonlijke oriëntatie." De vraag of het soms ook in de bedoeling lag een filmindustrie in Indië te stichten, werd beslist ontkennend beantwoord. Even min is het 't plan in den Oost een centrum voor actueele journaals te stichten, daar dit naar de meening van den heer Ochse hoogst waarschijnlijk niet rendabel zou zijn, gezien de groote afstanden, welke een teveel aan per soneel eischen en het verlies aan actualiteit door den afstand met het moederland. Tevens wil de heer Ochse zich op de hoogte stellen van de behoeften der Inlanders, die nu slechts zelden een film te zien krijgen, welke zich heeft aangepast bij hun mentaliteit, doch die zich, evenals de Europeanen (uitgezonderd die, welke in de groote steden op Java wonen), moeten tevreden stellen met Westersche pro ducten, welke voor het meerendeel aan hoogen ouderdom lijden Reeds eerder heeft Polygoon groote films gemaakt, ook over Indië. Wij herinneren hier bij aan de Maha-cyclus, die bestond uit Ma- hasoedja, Mahamoelia en Mahaquasa, welke serie destijds groote belangstelling heeft ge had en die ook veel heeft bijgedragen tot meerdere kennis over onze overzeesche gewes ten. De film over de reis van de K 18, welker totstandkoming meermalen aan een zijden draadje heeft gehangen, toen de apparaten waren vastgeloopen door overslaand zeewater, weshalve Polygoon per vliegtuig reserve-toe- stellen heeft moeten zenden, ook deze film heeft bewezen, dat Polygoon nog wel iets anders kan, dan slechts journaals maken. Als de plannen van den heer Ochse verwe zenlijkt zullen worden en daarvan heeft het allen schijn, hetgeen half December definitief bekend gemaakt zal kimnen worden)zal in 't begin van het volgend jaar- een expeditie worden uitgerust, hetgeen eenige tonnen zal kosten, daar het dan uiteraard niet slechts bij deze expeditie zal blijven. De kosten van een en ander worden door Polygoon zelf gedragen, ofschoon de Regee ring van de plannen officieus op de hoogte is gesteld. Zooals wij reeds zeiden is de kans dus zeer groot, dat Haarlem reeds in het volgend jaar een belangrijk centrum zal worden voor de vervaardiging van Indische films voor Neder land en wellicht ook voor de vervaardiging van Indische films voorIndië. MET GROOT VERLOF. De vaandrigs, leerlingen der officiersoplei ding van den Motordienst, zullen 4 September a.s. met groot verlof vertrekken. JUBILEUM VAN DEN HEER J. C. KROONSBERG. Het was heden 40 jaar geleden, dat de heer Jac. C. Kroonsberg bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afdeeling cou rantzetterij. Hedenmorgen heeft een van zijn collega's namens het personeel een korte toe spraak gehouden, waarin hij den jubilaris ge luk wenschte en waarna hij hem een geschenk aanbood, dat bestond uit een lamp en een fraaie mand bloemen. Namens de directie sprak de heer Junge, administrateur van de Oprechte Haarl. Courant den jubileerende zetter toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. De heer Kroonsberg heeft zijn feest verder in huiseliiken kring kunnen vie ren. Zal door een lager havengeld de bedrijvigheid weer toenemen? Tegenstelling tusscKen verkeer te land en te water. In dezen crisistijd is de scheepvaart in de Haarlemsche wateren zeer sterk verminderd. Ook zonder de statistiek te raadplegen weten wij dat. In vroeger jaren heerschte er in het Spaarne een groote levendigheid door het va ren, lossen en laden der stoom- en motorboo ten. Alleen bij de N.V. „W. Bus" was reeds een honderd man in dienst en dan waren er nog verscheidene andere beurtvaartondernemin- gen, o.a. „Kaarseladeveer" en „Vogelpoel en Noorwegen". Van jaar tot jaar is het scheep- vaartverkreer evenwel ingekrompen, zoodat er nu slechts nog een klein deel van de vroegere bedrijvigheid in het Spaarne is overgebleven. De vloot „stoombooten" van de N.V. W. Bus is verkocht, terwijl de N.V. Reederij v. d. Schuyt, die het bedrijf overnam, alleen mo- torbpoten in de vaart hield. Ook „Kaarselade veer" is nog met eenige booten blijven varen. Maar het Spaarne tusschen de Melkbrug en de Gravesteenenbrug biedt nu een heel an deren aanblik dan vroeger. Toen lag op Zon dag, als de booten voor een groot deel „thuis" waren, het Spaarne vol, zoodat er nog juist een vaargeul open was. De schepen moesten om plaats te winnen twee en drie achter el kaar gemeerd worden. In de week gaf het laden en losesn der schepen ook aan den wal kant een groote drukte. Het was soms voor het tramverkeer de ceintuurbaan van de E. N. E. T. liep toen langs Turfmarkt en Spaarne wel lastig, dat de wal gebaricadeerd was door tonnen, kisten en pakken, maar aan het stads beeld gaf het een bonte afwisseling. Nu is de kademuur helaas nooit meer te klein In den glorietijd van de Haarlemsche scheepvaart (toen de 20 stoombooten van de N.V. „W. Bus" met hun witte banden om de pijpen overal heen voeren om ten bate van onze bloeiende nijverheid en volop werkende in dustrie goederen te halen en te brengen) wa ren er zeker 200 man die er hun brood mee verdienden, terwijl dit aantal nu tot enkele tientallen is ingekrompen. De heer W. Bus, de lange slanke grijsaard, was als leider dezer groote onderneming, een belangrijk en bekend man in onze stad. Ook de kinderen kenden hem, want op „Koningin nedag" stelde hij zijn stoombooten beschik baar om de scholen een tochtje te laten ma ken. Meestal eerst naar Spaarndam en dan nog naar de Cruquius. De scheepvaartstatistiek van de laatste 6y2 jaar ziet er nu als volgt uit: 1930 Aantal schepen: 14.357 Tonnenmaat: 1.085.577 1930 Aantal schepen: 14.951 Tonnenmaat 915.123 1931 .15.344 1.172.460 1931 14.034 819.282 LADEN EN LOSSEN 1932 1933 13.171 1.693.238 13.050 1.329.838 DOORGEVAREN. 1932 1933 9.863 595.818 8.265 477.531 1934 11.200 767.845 1934 8.408 479.844 1935 9.824 680.627 1935 6.413 377.273 1936 6 maanden 4.497 307.509 1936 2.627 139.194 Wij hebben de gegevens gesplitst, afzonder lijk gegeven de schepen die in de Haarlem sche wateren geladen of gelost hebben en die hier alleen zijn doorgevaren. Er blijkt uit deze cijfers, dat het scheep vaartverkeer in de Haarlemsche wateren tot ongeveer 50 pet. gedaald is. De daling is het sterkst in de groep doorge varen schepen Verleden jaar is reeds door de schippersver- eeniging „Schuttevaer" aan den gemeenteraad gevraagd de havengelden te verlagen en in elk geval een lager tarief te stellen voor door varende schepen, die nu evenveel moeten be talen als de schepen die hier blijven laden of lossen. Daarop is de raad toen niet ingegaan omdat door een verlaging van het havengeld de inkomsten voor de gemeente zouden dalen, waartegen de wethouder van financiën zich verzette. Nu heeft „Schuttevaer" opnieuw een adres aan den gemeenteraad gezonden. Dit zal door den raad bij de begrooting voor 1937 behandeld worden. B. en W. hebben reeds verklaard, dat zij met een voorstel in zake de havengelden voor 1937 zullen komen, o.a. omdat ook het bruggegeld moet worden gewijzigd, omdat het niet de bedoeling is dat door het in gebruiknemen van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne de scheep vaart door zwaardere lasten getroffen zou worden. Bij de discussie in den raad is verleden jaar ook gebleken, dat aan de quaestie van de la gere havengelden voor doorvarende schepen twee kanten zitten. Als door lagere havengel den de doorvaart van schepen bevorderd wordt, is daarvan het gevolg, dat de bruggen vaker geopend moeten worden, iets waarmede het verkeer te land niet gediend is. Er moet evenwel bedacht worden, dat al onze bruggen op de Gravesteenenbrug en de Melkbrug na geëlectrificeerd zijn, waardoor de bediening- veel vlugger gaat. Doordat Haarlem hooge havengelden eischt van doorvarende schepen maken vele schip pers thans een omweg, waardoor Haarlem gemeden wordt. Van een verlaging der haven gelden voor te Haarlem ladende en lossende schepen wordt geen belangrijke toeneming van de scheepvaart verwacht. Ons wordt evenwel verzekerd, dat de beurtvaart met zulke zware financieele zorgen te kampen heeft, dat alles gedaan moet worden om tot eenige verlichting te komen. Natuurlijk komt niet de geheele verminde ring van het scheepvaartverkeer op rekening van de crisis. Door de toeneming van het transport met vrachtauto's is het aantal goe deren dat verscheept wordt ook belangrijk verminderd. PLECHTIGE HUWELIJSINZEGENING LEGER DES HEILS. Woensdagavond 26 Augustus wordt in het Leger des Heils-gebouw Ceramstraat 4 op plechtige wijze het huwelijk ingezegend tus schen br. C. v. d. Giesen en zr. D. de Vries, beide leden van het Leger des Heilszangkoor en Jeugdwerkers. De plechtigheid, die openbaar is, zal geleid worden door Adjudant H. Taat, den bevel voerend officier van de afdeeling Haarlem n. De Japansche concurrentie in Singapore. Nieuwe handelsverdragen met Nederl.-Indië? SINGAPORE, 19 Augustus (Reuter). De Engelsche zakenlieden alhier maken zich steeds meer bezorgd over de toenemende pe netratie dei* Japanners in den handel. Zij voelen zich onmachtig om het hoofd te bie den aan de Japansche penetratiemethoden en zijn van meening, dat, indien niet spoedig handelend wordt opgetreden, de toestand er ernstig zal gaan uitzien. De wetgevende raad heeft het verzoek ont vangen, een commissie te benoemen, om de geheele aangelegenheid te bestudeeren en binnen een maand verslag uit te brengen. Ook zal de regeering gevraagd worden, of zij be voegd is, met andere regeeringen, zoo als die van Ned. Indië te onderhandelen over weder- zijdsche handelsverdragen. (Zondag j.l. hébben 6500 menschen Schiphol bezocht en in de eerste 2 weken van Augustus 52000.) 't Is in Augustus boordevol, In onze luchthaven Schiphol, Waar de motoren brommen; Er is vacantie in het land, Nu komen ze van allen kant, De vluchtbeluste drommen. Het ras van Piet-kijk-in-de-lucht, Is graag de steenen stad ontvlucht, Om in Schiphol te dringen: Het denkbeeld trekt ze blijkbaar aan. Van 't laag-bij-grondsche eens te gaan Naar meer verheven dingen. En 't is het gekste deel nog niet, Dat ze in Schiphol vliegen ziet, Ik kan hun smaak ook deelen; 't Is goed om er eens uit te zijn, Je te verliezen in 't domein Van fraaie luchtkasteelen. De burgers van ons vaderland. Zijn meestal erg zwaar op de hand, Die kwaal is te genezen; In Schiphol kun je met elkaar, Zij 't voor een achtermiddag maar, Eens heerlijk luchtig wezen. Vrijdagmiddag o. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. In de straten van Barcelona zijn barricaden opgeworpen, die dag en nacht door de regeeringsgetrouwen bewaaikt worden van onze geheel gemoderniseerde zaak (De Bekende Kousenwinkel) ZIJLSTRAAT 43 Speciaal Kousen - Sokken - Wol - Tricotage (Adv. Ingez. Med.) Nederland-lndië per film. Wij hebben sinds jaar en dag de verbindin gen van Nederland en de Overzeesche Gewes ten in Azië per boot en per K.L.M. vliegtuig, berichten van gisteren en heden houden de verblijdende mededeeling, dat de verbinding tusschen den Oost en het Moederland ook door middel van de film binnen afzienbaren tijd versterkt zal worden. Al is deze laatste ver binding dan méér figuurlijk op te vatten als een versterking van de band, zij is zeker niet minder belangrijk dan de andere letterlijke verbindingen. Bij herhaling is in artikelen in ons blad gewezen op het gemis aan kennis van Indië bij de groote massa van het Neder landsche volk en de wenschelijkheid om hier in verbetering te brengen. De film kan, zooals vanzelf spreekt op dit gebied prachtig werk deen. Kortgeleden is de heer B. D. Ochse, direc teur van de Filmfabriek Polygoon te Haarlem naar Indië vertrokken ter onderzoek en voor bereiding van filmopnemingen aldaar, en elders in dit nummer vertelt een bijzondere correspondent interessante bijzonderheden over een gesprek, dat hij met den heer Ochse voerde bij diens aankomst op Beiawan in Su matra. Polygoon heeft haar sporen reeds ver diend in de productie van Indische films en wij mogen met belangstelling tegemoetzien wat deze reis van haar directeur voor de toe komst aan Indische films zal opleveren. Er is nog meer. Terwijl de heer Ochse zich niet optimistisch over de mogelijkheid van ge regelde zending van Indische journaals uit laat, heeft Profilt-i te den Haag deze koe of moeten we in dit verband zeggen karbouw bij de horens gevat, zooals wij gisteren reeds meldden. Het ligt in de bedoeling, te geraken tot een geregelde uitwisseling van jouimaal- films en wij willen waarlijk hopen, dat het pessimisme van den heer Ochse ongegrond zal blijken en dit initiatief een volledig succes zal worden. Want wat kan Nederland tot Indië en Indië tot Nederland nader brengen dan het geregeld vertoonen van het bewegende beeld van elkanders natuurschoon, dagelijksch leven en actueele gebeurlijkheden. De doorsnee Ne derlander, die van Indië slechts geringe ken nis en een zeer vage voorstelling heeft, zal op aangename wijze aanschouwelijk onderwijs krijgen over den gordel van smaragd", de Inaischgast in den Oost zal meer contact hou- 1 den met het moederland. Deze journaalfilms kunnen een buitengewoon belangrijke rol gaan spelen in het elkaar beter leeren kennen en begrijpen en de Indische journaals zullen in Nederland zeker de belangstelling voor Indië zeer stimuleeren. Vandaar dat wij hopen, dat dit schoon ini tiatief, waarvan je je eigenlijk alleen verbaasd afvraagt, waarom het op zich heeft laten wachten, evenzeer als de filmplannen van Polygoon, een volledig succes mag worden. Het woord is aan. Thackeray: Ik wil liever mijn naam maken dan hem erven. De financiën van Zandvoort. Een dreigend tekort. Van den heer A. Elffers, wethouder van financiën van Zandvoort vernamen wij. dat de voorbereiding der begrooting voor 1937 nog niet zoover gevorderd is dat al definitieve mededeelingen te doen zijn. Wel heeft hij reeds de zekerheid dat de kans vrijwel uitge sloten moeten worden geacht, dat Zandvoort er in 1937 zal kunnen komen zonder extra hulp der regee ring. Ook voor 1936 was daarop gerekend, maar de regeering is er toen nog aan ontkomen om extra hulp aan Zandvoort te verleenen door Gedeputeerde Staten met het gemeentebe stuur te laten onderhandelen over een wijzi ging der oorspronkelijke begrooting. Zand voort zat met een tekort van vorige jaren, nu is het bedrag dat oorspronkelijk op de be grooting voor 1936 was gebracht om dat tekort te dekken, belangrijk verminderd. Tenzij dat ook voor 1937 weer zoo iets gedaan wordt, zal wel geen sluitende bergooting te maken zijn. Het nadeel van deze financieele politiek is evenwel, dat daardoor de moeilijkheden slechts verplaatst worden. Blijkbaar wordt het alleen door de regeering gedaan omdat ook de toestand van de rijksschatkist zoo ongunstig is, dat de extra hulp aan gemeenten tot het uiterste beperkt moet worden. Natuurlijk ondervindt de gemeentekas de terugslag van den minder goeden gang van zaken in het badplaatsbedrijf als een gevolg van het slechte weer in dit seizoen. Het is nog niet te zeggen hoe het gaat met de inning van de hooge aanslagen van de Personeele Belasting voor dit jaar. omdat pas ruim een maand geleden de biljetten zijn uit gereikt. De gemeente heeft nog geen opgaven over het binnenkomen dezer belasting van de rijksbelastingen ontvangen. Tot zoover de mededeelingen van den wet houder. Van andere zijde vernemen wij nog, dat het in Zandvoort als een onbillijkheid ge voeld wordt, dat de gemeente gedurende 40 jaar ruim 2500 aan de Ned. Spoorwegen moet betalen in verband met, de uitge voerde electrificatie van de lijn Haarlem Zandvoort. Niet dat men in Zandvoort spijt heeft aan deze electrificatie te hebben mede gewerkt. Integendeel men verwacht er op den duur goede resultaten voor de badplaats van. Als tenminste het weer medewerkt! Verder kan gezegd worden, dat na de electrificatie de vestiging van forensen te Zandvoort be langrijk is toengenomen. Maar men wijst er op, dat gebleken is, dat Bloemendaal, speciaal Overveen, veel voordeel gehad heeft van de electrificatie. Het aantal forensen is in Overveen belangrijk toegenomen. Daarom zou men het in Zandvoort billijk vinden als Bloemendaal een deel van de lasten overnam en een deel van de 2500 betaalde, die Zand voort elk jaar aan de Ned. Spoorwegen moet betalen. Kad De Zee op de Heide oekelo BADHOTEL temidden van bosch en (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje. De positie der re- geeringstroepen te Madrid. pag. 4 Een pleidooi van den Tsjechische» president voor een goede verstandhouding met Duitschland. pag. 4 De ministers Gelissen en Deckers gaan naar Finland. pag. 3 Het Erasmus hekbeeld is uit Tokio te Rotter dam gearriveerd. pag. 3 De muggenplaag doet zich ook op Urk en aan de Gooische kust gevoelen. pag. 3 De Gemeentebegrooting van Zandvoort voor 1937 dreigt niet sluitend te zullen zijn. pag. 1 Polygoon zal Indische films in Nederland uit brengen. pag. 1 De verminderde scheepvaart te Haarlem. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: In 32 uur van Schip hol naar Dakar. Dae 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 5 H. D. Vertelling. „De indringer". pag 4 Voor de Vrouw. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1