B 4WS RAADSELS BRIEVENBUS VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 12 -V- y/_ Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Wim van G.) Rebus. Wat staat hier? RUILRUBRIEK. JAN TER SMITTEN, Graafschapstr. 45 heeft 50 Haka, 100 Kwatta, 5 Pelikanen, 9 Weeg schaaltje, 7 Red Band foto's, 3 Paulabons, 1 Hans de Torenkraai, 8 Haust bonnen. Graag daarvoor terug alle Hillebonnen. UITSLAG VAN DE VACANTIE- WEDSTRIJDEN Bij loting zijn de prijzen ten deel gevallen in Afdeeling I aan: J. HOLEWIJN, oud 14 jaar (een rugzak). ZONDAGSKINDJE, oud 12 jaar (een koffertje). Afdeeling II aan: PRIKKEBEENTJE, oud 9 jaar (een koffertje DE KLEINE VOETBALLER, oud 10 jaar (een rugzak), ZWEMGRAAG, oud 9 jaar (een thermosflesch) In deze afdeeling komt een eervolle ver melding toe aan Viooltje en Merel. 2. (Ingez. door Ster.) Neem uit onderstaande schuilnamen tel kens één letter, zoodat er een vogelnaam ont staat, die tevens de naam van een der K. L. M. vliegtuigen is. Oeverkevertje, Ster, Viooltje, Eikeldopje, Broer, Zwemgraag, Boekenworm. Lucky Star Cellist, Puzzelgraag en Winnifred. 3. (Ingez. door Winnifred.) Vierkantraadsel. Vul de hokjes verder met letters in en wel zoo. dat je op rij 1 een jongensnaam leest. Op rij 2 een meisjesnaam. Op rij 3 een ander woord voor dokter. Op rij 4 een deel van een schip. Van boven naar beneden moet je nu dezelf de woorden lezen. 4. (Ingez. door Heliotroop.) Verborgen jon gens- en meisjesnamen. a. Kleine mieren kunnen veel werk verzetten b. Wie blies de kaars uit? c. Ik wou terstond naar huis gaan. d. Van Dresden naar huis sliep ik. e. De koude was bnr en de brandstof was op f. Hoera, bramen, nu gaan we plukken. 5. (Ingez. door Balsemientje.) Verborgen plaatsen. a. Zal 'k maar aanbellen? b. Houd Je van meloenen? c. Ben je in den stal. Arend? d. Christien, schei nu eens uit met plagen. e. Wij wandelden naar Zandvoort. f. Hij sneed een gaat in de stof. 6. (Ingez. door Jan van B.) Strikvragen. a. Welk pak zal niemand dragen? Welk pak zal niemand vragen? b. Hij laat, zooals de nachtegaal. Zich in de lente hooren. Hij zingt niet, maar hij maakt kabaal. Dat niemand kan bekoren. c. Wie kan van kurk een eiland maken, door een vierde deel eraf te snijden. 7. (Ingez. door Tromp). Trapraadsel. x x ander woord voor ton x x een bloei wij ze x x een jongens- of meisjesnaam, x x een Zwitsersche berg x x visschersmateriaal. x x speelgoed, x x woont in Ierland x x ander woord voor trots. De beginletters der woorden vormen een heerlijken tijd. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door de Tweelingen.) Ik ben een vogel met .één letter d. Als je die eene d doorstreept, blijft er toch nog een staan. Hoe kan dat? 2. (Ingez. door Michiel de Ruyter.) Rebus. Wat staat hier? X 3. (Ingez. door Marietje.) Ik ben een heel klein wevertje. En weef een netje teer en fijn Ik ben een kleine kunstenaar. Wie zou ik toch wel zijn? 4. (Ingez. door Begonia.) Men vindt mij in den hagel, Maar nimmer in de sneeuw. Wel altijd bij een luipaard, Maar nimmer bij een leeuw. Nooit in een frisschen regen Wal altijd in den dauw De arend voert mij mede Ik leef in 's hemels blauw 5. (Ingez. door Kwartel.) Ik ben een stad in Zuid-Holland, Onthoofd me en ik ben een visch. Neem mijn staart weg en ik ben een getal. 6. (Ingez. door Corrie V.) Strikvragen. a. Wat is midden in je bed en aan 't eind van de zee? b. Welke man werkt altijd met 5 oogen en soms met 7? RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 2. Leiden, Bodegraven, Goor, Goes, Wouden berg. 3. Rivier. 4. Panama. 5. Zierikzee. 6. Zebra. Pauw. Meeuw. Ezel, Musch. AFDEELING H 1. Overijsel. 2. Verwondering. 3. Duikerklok. Een rivier. Een kachel. 4. Meesmes. 5. Luistervink. 6. Boord, Koord, Moord, Noord, Woord. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Madeliefje 5 Moeders Huisknechtje 6 Prin ses Engelientje 5 Jacques Teilekamp 5 Narcis 5 Zandkevertje 5 Oranje-appeltje 5 Gymnast 5 't Eendenhoedstertje 5 Lees graag 5 Beery 5 Jan West 5 Poppenverpleeg- stertje 5 Roosje 5 Filmsterretje 5 De kleine Voetballer 5 Johan de Tweelingbroer 4 Moe ders eenigst Meisje 3 Belhamel 5 Edie. de Tweelingbroer 3 Stopstertje 4 De kleine Bou wer 6 De kleine Vleister 6 Zondagskindje 5 Lindebloesem 5 Eikeldopje 6 Zonnepit 5 Ko renbloempje 5 Iris 5 Ridderspoor 4 De Kat jang 4 Balsemientje 5 Piet S. 4 Kinnie 5 Broer 6 De prijswinners mogen Woensdag 26 Augus tus tusschen 2 en 4 uur hun prijzen bij mij komen halen. MALLE DRIES door W. B. Z. (4de vervolg.) „En ze samen opgegeten ook", vulde de burgemeester lachend aan. Lotte wist al die bijzonderheden niet. Ze verschilde wel 5 jaar met Dries en dat is, als je kinderen bent heel veel. „We hebben elkaar op 't slagveld terugge vonden", begon Wützen op ernstigen toon. „Maar u was toch een vijand van ons Bel gen", riep Lotte hartstochtelijk uit. „Dries en ik bleven vrienden." antwoordde hij eenvoudig. „Het lot bracht ons in den oor log samen. Laat ik het u alles eens rustig vertellen. Ik heb het bombardement van Ant werpen meegemaakt, 't Was in den nacht, dat het vijandelijke leger ons drong terug te keeren. We keerden terug, maar al vluchtende, verdwaalde ik. U kunt niet begrijpen, wat het is om te verdwalen in een land, waar je uniform je verraadt als vijand. Uren lang heb ik mij verborgen gehouden in greppels en slooten. Ten slotte kon ik niet verder door uitputting. Ik smeekte God mij te willen be- wai-en. Ik had thuis nog een vader en een moeder en broers en zusters en ik was nog maar 20 jaar. Plotseling hoorde ik geschui fel, geloop. Toen ik durfde opkijken, zag ik een man in Belgische uniform Hij greep naar zijn wapen, maar opeens lachte hij en zei op jovialen toon: „Wij kennen elkaar," 't Was Andries. In plaats van een schot, reikten wij elkaar de hand. Fluisterend spra ken wij aan den rand van een modderige poel. Daar werd een meesterlijk plan beraamd voor mijn vlucht. Mijn vlucht naar Nederland, waar ik zou worden geinterneerd. Ik was dan wel is waar krijgsgevangene, maar alles leek mij beter dan dit helsche bestaan, 't Was een gevaarlijk plan. Lekte het op een of andere manier uit, dan was de kans groot, dat we beiden als landverraders werden doodgescho ten Ik heb de grens niet mogen bereiken. Voor ik de grens bereikt-had. werd mijn linkerbeen onder mij weggeschoten. Niet lang daarna lag ik in het lazSret. Met groote dankbaarheid dacht ik toen dagelijks aan den man, die voor 't oog van de wereld mijn vijand was, omdat hij een Belgische uniform droeg, maar die getoond had mijn waarachtige vriend te zijn. Toen de oorlog voorbij was. keerde ik God dank tot de mijnen terug, al was ik dan ook invalide. Dezer dagen kwamen mijn oom en tante ons bezoeken. Ik had juist mijn kunst been ontvangen, dat bewonderd moest wor den." „Zeg dat niet, jongen," zei de burgemees ter op droeven toon. „Waarom zou ik het niet zeggen? 't Is toch zoo. Mijn ouders bewonderden het. Ik ben zelf voor hen een stuk wonder." vervolgde Hans op verbitterden toon. Lotte de la Brêve voelde alle haat in zich smelten. Ze las in de oogen van dezen Duitscher, hoe veel ook hij geleden had. Al die jonge menschen of ze Duitscher, Belg, Franschman of Engelschman waren, konden immers niets tegen den oorlog doen. Er waren booze, duivelsche machten, die hen dwongen deel te nemen aan een krijg, dien zij nooit hadden gewild. „U heeft toen door uw oom van mijn broer het een en ander vernomen," zette zij het verhaal voort Vriendelijk keek Hans Wützen haar aan. Hij voelde aan haar toon, hoe anders ze nu tegen over hem stond. Hij wist ook, dat het men- schelijk medelijden daarvan de oorzaak was. „Zoo is het juffrouw de la Brève. U be grijpt nu zeker ook, hoe ik voor hem wil blij ven zorgen mijn leven lang. Mijn oom zal U iedere maand een sommetje ter hand stellen. Ik smeek u het aan te nemen." Er viel een groote stilte. Charlotte de la Brève had nog nooit van iemand geld aan genomen. „Doe het terwille van je broer," zei de bur gervader hartelijk. „Wat moet er anders van hem worden?" Ze gaf tenslotte toe. De burgemeester had gelijk. Door haar groote verdriet had ze nog zoo weinig aan later gedacht. Er was toen reeds besloten, dat Dries wel uit 't gesticht kon gaan, mits hij in een gansch andere om geving kwam. Er waren al plannen om naar Nederland te gaan. De financiën waren steeds een beletsel geweest om ze ten uitvoer te brengen. Toen ze in het aanbod van Hans Wützen had toegestemd, sprak de burgemees ter over 't dorpje Boschhoven. De burgerva der van B. was nog een oude studievriend van hem. Kort en goed binnen 6 weken arriveerde Lotte de la Brève met haar broer Andries op het mooie dorpje in het kleine huisje aan den dijk. En juffrouw Bref en malle Dries woonden daar nu 15 jaar en iedere maand was het be paalde sommetje geld binnengekomen. HOOFDSTUK 4. Malle Dries. Voor zichzelf leek hij net een blij, zorgeloos kind, dat ook 't liefst met kinderen speelde. In zijn spel blonk hij toch uit. Omdat hij ten ger en smal was, leek hij meer op een grooten slungelachtigen jongere dan op een man. (wordt vervolgd" UIT DE NATUUR ZEESTERREN. CrfiyQ ri£t~ e'-, Deze dieren zijn van een heel anderen bouw dan wij van dieren gewend zijn. Elk dier heeft een linker en rechterhelft, een kopeind en een achtereind, maar bij zeesterren is dit heel an ders gesteld. Deze hebben 'n vijfstraligen bouw en elke arm is voorzien van alle levensorga nen en goed beschouwd zouden we dan eiken arm een dier op zichzelyf kunnen noemen, want elke arm. losgebroken van het geheel, groeit uit tot een volledige zeester. De zeester kruipt voort om zijn prooi te zoeken, dus we verwachten dat het dan ook zenuwen heeft, maar een centraal punt of hersens zijn niet aanwezig. De vijf zenuwen komen in het midden samen en sluiten op een ringvormige zenuw aan. Als we een zeester gade slaan bij het voedselzoeken of het aan vallen van een prooi, dan maakt dit bewegen een onhandigen indruk. De zeester is langzaam in zijn bewegingen en het is niet direct met zekerheid te zeggen welke richting hij zal uitgaan. Heeft een arm een prooi gevonden, dan glijdt deze er over heen en na eenigen tijd komen ook de andere armen er bij om de buit te verorberen. Daar toe brengt hij de maag door een opening in 't middan aan den onderkant naar buiten en deze doet het weekdier bijv. verteren, waarna de maag zich voedt met de verteerde prooi. He het voorbewegen nu wel gaat? Door het dier loopt een heel stel kanalen, waardoor zeewater gepompt wordt en ingelaten door een zeefplaat. Elke arm is voorzien van een massa zuignapjes en het ingepompte water doet deze zwellen en intrekken. Door nu hier, dan daar vast te zuigen en los te laten komt het. dier vooruit. Geen enkel dier beweegt zich op een dergelijke manier. Famüie van de zeester is ook de slangen ster met veel dunnere armen, die slechts als tasters dienst doen. De schijf is bij deze die ren het voornaamste deel. De zee-egel behoort ook tot de familie van de stekelhuidigen, maar" hierbij ontbreken de armen geheel. Op een wandeling langs het strand zal je wel eens dergelijke dieren ont moeten. Maar dan moet je meer het stille ge deelte opzoeken langs de kust, want ze zijn zoo bros, dat zp gauw vertrapt worden. S. POSTZECELRUBRIEK 1906 Tent. 5 ban 10 15 25 30 40 50 75 1907 Weid. 3 7 5 f 10 10 10 15 10 ROEMENIë. (Romania) VIII. Ter gelegenheid van de algemeene tentoon stelling te Boekarest verscheen in 1906 een serie zegels in verschillende teekeningen met de v/oorden Expositia Generala. De waar den zijn 5 b. (geelgroen en zwart) 10 b. (rose en zwart), Teekening boer met ploeg be schermd door engel. 15 b. (violet en zwart) 25 b. (blauw en zwart). Teekening hoofdge bouw der tentoonstelling30 b. (rose en bruin) 40 b. (Groen en bruin) 50 B. (geelbr. en zwart) 75 b. (bruin en lichtbruin) teekening bijgebou wen der tentoonstelling. 1 leu 50 (lilarood en zwart), 2 1. 50 (geel en bruin) afbeelding Ko ning Charles I en 3 1. (geelbruin en bruin). Koningin Elisabeth. Grootte van de vakjes 50 x 30 m.M. waar van de eerste vier in liggend formaat, de ove rige 7 stuks in staand formaat. In 1907 verscheen een serie Weldadigheids zegels ten bate van het liefdadigheidswerk der Koningin. De waarden zijn 3 plus 7 b. rooóbr. en bruin), 5 pl. 10 b. (groen en bruin) pl. 10 b. (rood en bruin). 15 pl. 10 b. (blauwviolet en bruin). Grootte der zegels 30 x 42 m.M. Zie het schetsje voor de plaatsing der ze- fels. Rustenburgerlaan 23. Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Stuyve- santplein 11. GRETA D. Hartelijk dank voor die mooie Amsterdamsche kaart. Heb je het er naar je zin? Verlang je nog niet een beetje naar Haarlem? Hoe vond je de kiek in onze Ru briek? NAPOLEON. Ben je weer thuis? Ik denk. t je nog dikwijls met plezier aan je vacan- ..e-oord zult terug denken. Leuk, dat je ook nieuwe vriendschap hebt gesloten. Hebben je ouders ook genoten? Die statuten leken me uitstekend. Was Han blij dat je weer te rug was? MOEDERS HUISKNECHTJE.. Wat heb jij een besten verjaardag gehad. Kun je al wijs jes spelen op je mondorgel? Zijn de nieuwe stappers al aan geweest? Nu is er al weer gauw feest hè, als vader jarig is. MADELIEFJE. Waarom schreef Prinses Engelientje niet? Hoe gaat 't nu met jou? Moet je nog bij den dokter terugkomen? Dat is zeker "een leuk dagje geweest, toen broer jarig was. MACHTEED. Ik wil heel graag een ver zameling raadsels hebben maar dan niet alle van hetzelfde soort. Leuk, dat je al die plaat jes hebt uitgeknipt en opgeknapt. Ja, laat ze me eens zien. BART JE. Ik vind Bartje ook een prach tig boek. Aardig, dat moeder er stukken van heeft voorgelezen. Die bruine-boonen-geschie- denis is wel heel echt beschreven. DE TWEE ZUSJES. Leuk, dat die cactus enting zoo goed is gegaan Je kunt de plantjes nu best in den tuin zetten. ORANJEAPPELTJE EN HAAR MOEDER. - Ik vond het prettig weer eens wat van moe der te hooren. Zit Nel nu in Schiedam? Het zou aardig zijn. als ze me eens een goede kiek stuurde om in Onze Jeugd te plaatsen. Wanneer is de vacantie voorbij? Komen ex- goede berichten van oom Lou? STERRENGLANS en BRUINOOGJE. Nu krijg ik zeker ook nog een kiek van Sterren- glans. Zijn jullie nog in den Haag? Hebben jullie veel genoten? 'k Zal vragen, of je de foto terug krijgt. LUCKY STAR. Je leek heel best, vond je niet? Hebben alle kennissen je uit de Rubriek gehaald? Ben je deze week ook met de tent naar Zandvoort geweest? In den regel is 't er op een weekschen dag gezelliger dan Zon dags. 't Is nu heerlijk zwemweer Zwem je nu ook wel in Stoop? Wat aardig, dat je al iets af hebt voor den St. Nicolaaswedstrijd. Knap van Geery, dat ze al haar zwemdiploma heeft gehaald. ZONDAGSKINDJE Al je mooie badspul- letjes zijn zeker al in gebruik. Wat ben je weer verwend op je verjaardag, 't Is een prachtig verhaal van Ina en haar moeder. Die Jan West dacht zeker: ik zal zorgen, dat ze aan 't schi'ijven blijft. Dat boottochtje was eigenlijk ook een fijn cadeau. Dat is een on vergetelijk dagje voor je geweest. Ben je Woensdag weer naar Zandvoort geweest? De pret kan bij jou maar niet op. STOPSTERTJE. 'k Vond het gezellig weer eens wat van je te hooren. Waar zijn jullie met zijn allen naar toe geweest? Wat leuk, dat jullie in Sneek nog de kermis aan troffen. Heb je ook nog wat van de feesten in Beverwijk gezien? EDIE DE TWEELINGBROER. Dat was wel pech, dat de fietsband van Johan al op den Zijlweg knapte. Gelukkig, dat jullie toclx behouden in Zandvoort zijn aangekomen. BELHAMEL. Komen er goede berichten van Wim? Hij zit daar in een mooie streek. Heeft die tante ook jongens? Wat heeft hij een reuze fietstocht afgelegd. Ging hij heele- maal alleen? MOEDERS EENIGST MEISJE. Dus jij bent ook bij een aardige tante geweest. Ben je een beetje bruin gebrand? Ik krijg van jou toch zeker ook wel een kiekje voor de Rubriek. JOHAN DE TWEELINGBROER. Wat ga jij netjes schrijven. Ik kan wel zien, dat je ouder en wijzer wordt. Omdat moeder je met zalf heeft ingesmeerd, zijn de verbrande plek ken zeker gauw overgegaan. Nu rijdt je fiets zeker best met den nieuwen buitenband. DE KLEINE VOETBALLER. Ben je goed in Lunteren aangekomen en heb je het er naar je zin? Misschien wil moeder je deze Ru briek wel zenden. Ik zie al met verlangen naar een kaart van je uit. WENDA. Wanneer begint de school weer? In t begin valt 't natuurlijk even af, maar dat went gauw. Wat heb je ook gezellig gelo geerd in D. voxxd je de markt niet leuk? Waar ga je nu nog naar toe kampeeren? Maak nog maar veel plezier. NAPOLEON. Dus jij zit weer in 't volle werk. De vacantie heeft je natuurlijk veel goed gedaan. Ik kan me begrijpen dat je je kleinen vriend mist. Hoe lang heeft hij va cantie? Je ouders hebben zeker heel wat te vertellen over hun mooie reis. Leuk, dat zus ook nog even aan boord mocht kijken. TURNSTERTJE. Je kunt in Haarlems omgeving heel wat mooie tochtjes maken. Jij bent er al heerlijk op uitgeweest. Jullie kun nen nog eens wandelen. Toen je terugkwam uit Zandvoort, zul je je beenen wel gevoeld hebben. ZONNEPIT. Dus je hebt twee Bijenkor ven bezocht. 1-Ieb je het Haagsche paleis ook van binnen bekeken? Hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van Eikeldopje. Neen, ik wist niet. dat Amsterdam 240 bruggen had. Dat heb ik nu weer van jou gehoord. Zoo zie je. dat een mensch nooit te oud is om wat te leeren. EIKELDOPJE. Heel hartelijk geluk ge- wenscht met je verjaardag. Hoe gaat 't nu met je? Kan je morgen mee naar Scheve- ningen? Ik hoop 't voor je. Was je op de Amsterdamsche rondvaart nog goed gezond? Ik hoop gauw betere berichten van je te krijgen. ZWEMGRAAG. Ben-je blij, dat Janna weer terug is? Je schreef keurig met de nieuwe pen. Zoo'n kwartetspel is uitstekend geschikt voor ..den Sint-Nicolaaswedstrijd. Ik hoop, dat je kiek goed is uitgevallen. Hoe maakt poes het? Mag je het houden? ROOSJE. Als je alle dagen zwemt, zul je wel gauw in het diepe bad mogen. Hoe gaat 't met de duiven? Vliegen ze geregeld uit? 't Is leuk, dat je de Rubriekertjes-kieken op plakt in een album. Wanneer krijg ik van jou een kiek? JAN WEST. Doet het rood-verbranden geen pijn? Je hebt anders wel genoten van strand en duin. Als je in de gevangenpoort te 's Gravenhage vertoeft, denk je: Zoo wreed zouden wij niet meer zijn. Maar als je over den modernen oorlog leest, dan durf je dat toch niet meer te zeggen. Sta je duidelijk op de kiek met Timmy. Dan wil ik hem wel een plaatsje geven in Onze Jeugd. Prettig, dat je weer een boek van van Hille hebt gekregen. KEES S. Hartelijk dank voor die prach tige kaart uit Schiphol. Wat is die Kievit een sierlijk vliegtuig. Heb je het gezien? Mocht je ook alles van binnen bekijken? Je had zeker wel graag een vliegtochtje mee willen maken. BEERY. Ik heb je foto doorgezonden naar de drukkerij. Misschien sta je nu al in onze Rubriek. Leuk hè? Heb je een gezellige vacantie gehad? Begint Dinsdag de school weer? W. L. Nu moeten we even afwachten, wanneer er iets geplaatst wordt. Ben je nog uit de stad geweest? Of moest je vader helpen met de verschillende werkzaamheden? LEESGRAAG. Ik hoop, dat jullie nog een heerlijk tijdje zullen hebben, 't Is zeker de laatste vacantieweek. Je staat bij mij de vorige week wel opgeteekend voor 6 raadsels. Laten we hopen dat 't zonnetje weer vroolijk gaat schijnen. Is 't boekje mee gegaan naar Ermeloo? Raadsel 1 was zeker ook met vacan tie gegaan. •T EENDENHOEDSTERTJE. Ik heb je foto maar naar de drukkerij gestuurd in de hoop, dat ze kan worden overgedrukt, 'k Denk wel, dat ik alle foto's weer terug krijg. GYMNAST. Ben je nog verbrand van Zandvoort? Vast hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van zusje. Verlangt ze al naar school? Je foto heb ik naar de drukkerij gezonden. Ik zal vragen of ik hem terugkrijg. Je raadsel is goed. RIDDERSPOOR. Aardig van je dat jij voor broer secretaris bent en hem maar pret tig liet spelen. Nu is Truus gauw jarig ik denk niet, dat ze er al begrip van zal hebben Wat is ze al vlug met loopen, KORENBLOEMPJE. Heeft oom G. zijn kiektoestel al? Waar gaat hij nu heen? Na tuurlijk blijft er nog wel een plaatsje voor je open. Zwem je alle dagen in zee? Je verborgen jongensnamen zijn goed Ben je blij. dat Ane moon morgen weer thuis komt? W. BLOMBERG—ZEEMAN. Stuyvesantplein 11. Haarlem, 21 Augustus 1936. UIT HET FOTOALBUM VAN ONZE RUBRIEKERTJES. 4.. Dit is „Bruinoogje" tusschen de bloemen Ze hoort de vogeltjes zingen en de bijtjes ZT;;n?n. 5. „'t Eendenhoedstertje" draagt haar naam met eere, Je ziet haar hier tusschen de eendjes verkeeren. 6. „Beery" denkt nog even aan school Ze heeft prettig geleerd en had toch ook veel jooL T. „Gymnast", dat kun je wel zien, Hij heeft op zijn rapport voor Gym vast een tien, WETENSWAARDIGHEDEN. Het een en ander over New York. Het grondgebied dezer stad niet de hoofdstad der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, dat is Washington beslaat een oppervlakte van 850 vierkante kilometer, dat is ongeveer 1.'40ste deel der oppervlakte van ons land. Het eigenlijke New York telt ongeveer 6 mil- lioen iixwoners waaronder nog een kleine 400 roodhuiden. In de stad bevinden zich nog 365 boerenbedrijven met tezamen 2400 koeien Wie de stad bezoekt zal versteld staan over het groote aantal paarden, dat hij nog in de stad ziet voor melkwagens, broodkarren, ijs- en vrachtwagens en wie een nachtelijke wandeling door de stad maakt, zal eveneeirs verwonderd zijn over het groote aantal auto's dat hij schijnbaar onbeheerd op straat ziet staan, want niet minder dan 50 a 60.000 menschen laten uit gebrek aan een garage en vanwege de koedkoopte hun auto 's nachts maar buiten staan en niet alleen wagens die het meenemen niet waard zijn, maar soms ook spiksplinternieuwe. De stad ligt aan de Hudson-rivier en hierover ligt een 3 kilo meter lange en 60 meter hooge brug, de Georg Washingtonbrug waarover het verkeer ge regeld wordt door 56 agenten die, omdat hier het gevaar voor hen minder groot is dan voor hun collega's die in de stad dienst doen. min der salaris hebben dan de agenten in de stad. Het gebruik dezer brug is niet rij; voetgangers betalen 5 cent. wielrijders 25 cent en auto's 10 cent: moeten deze op de brug benzine innemen, dan kost die 25 cent per liter. W. B. Z.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14