s VLIELAND-VOGELLAND VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 H A A R L E M'S r/AGBCAD Staking onder losse arbeiders te Breda. Ontevredenen met den sterken arm verwijderd. BREDA, 20 Aug. Aan de fabrieken der N.\ Hero conserven te dezer stede zijn van morgen mim dertig jongelieden tusschen de 15 en 18 jaar, die als losse werkkrachten waren aangenomen voor het verwerken van tomaten, in staking gegaan. Van de zijde der directie werd ons hierom trent nader medegedeeld dat deze losse werk krachten, die in een afzónderlijke ruimte te werk waren gesteld, vanmorgen te kennen gaven, geen genoegen te willen nemen met een loon van drie gulden per dag. Van de zijde der directie is hun daarop ge last, het gebouw te verlaten waaraan de jongelieden geen gehoor gaven. De directie zag zich daaroD genoodzaakt vooral toen van de zijde der stakenden pogingen werden aan gewend, zich met. geweld toegang te ver schaffen tot het lokaal, waar de loonen wor den uitbetaald, de hulp van den sterken arm in te roepen. De jongens zijn daarop door eenige mare chaussees en rijksveldwachters verwijderd. Bij de poort der fabriek werd elk hunner afzonderlijk gelegenheid gegeven, het hun toekomende loon in ontvangst te neman, Naar de directie ons verzekerde staat het ongeveer 400 leden tellende vaste personeel geheel buiten deze. aangelegenheid- (A.N.P.) Poging tot vergiftiging van haar man. Door de marechaussee te Klazienaveen zijn gevankelijk naar Assen overgebracht Grietje S.. vrouw van Hendrik K. en Hendrik Jan P., beiden wonende te Klazienaveen. Zij worden verdacht van poging tot moord op Hendrik K den man van Grietje S. Zij zouden in gezamenlijk overleg allerlei vergif tige bestanddeelen en scherpe voorwerpen in het eten van K. hebben gedaan, om hem zoo doende van het leven te berooven. Na verhoor door den Officier van Justitie zijn beiden in arrest gesteld. Noordwijk heeft zijn Koningin Astrid-Boulevard. Eenvoudige plechtigheid. In allen eenvoud had Dinsdagmiddag half drie de herdooping van den Zuid-Boulevard te Noordwijk in „Koningin Astrid Boulevard" plaats. Er waren bijna geen officieele per sonen ter plaatse daar op verzoek van den burgemeester van Noordwijk, den heer drs. J. B. V. M. J. van de Mortel, aan deze plechtig heid zoo min mogelijk ruchtbaarheid gegeven was. Behalve de burgemeester en zijn gezin waren de wethouders van Sociale Zaken en die van Openbare Werken en Bedrijven, de heeren E. L. de Witt en A. Meyers, vele raads leden. 't dagelijksch hoofd der politie, inspec teur J. Wassenaar en de voorzitter der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer „Noord wijk Vooruit", de heer v. d. Meulen aanwezig. Van het straatnaambordje was een achter grond in blauw en zilver gegeven in den vorm van twee zuilen en daartusschen een vlak in gothischen vorm. Het geheel was versierd met agriaten en gladiolen, terwijl bovenin een ster van Bethlehem prijkte. Daarboven wapperden de vlaggen van België en Zweden, benevens onze nationale driekleur en de Noordwijksche vlag. Als eerste spreker trad de burgemeester van Noordwijk naar voren die een korte gevoelvolle rede hield, waarin hij vooreerst zijn diepe erkentelijkheid betuigde aan de beide zaak gelastigden van België en Zweden, die aan de uitnoodiging' om hier aanwezig te zijn ge volg hebben gegeven. Spreker was zeker te handelen in den geest van den Koning dei- Belgen om deze plechtigheid zoo eenvoudig mogelijk te doen plaats hebben. Nog negen dagen scheiden ons slechts van het tijdstip waarop voor een jaar de ontstellende berich ten binnenkwamen, dat op dien fatalen dag Koningin Astrid van 'België het slachtoffer werd van een noodlottig ongeval. Deze droeve tijding heeft overal in de wereld een bijzon der'. diepen indruk gemaakt en niet in het minst in ons land waar een zoo groote sym pathie voor het Belgische Koningshuis heerscht. In Noordwijk was de indruk van dit droeve bericht wel heel groot, daar wij den vorigen zomer iederen dag de kinderen van Koningin Astrid aanschouwden. De bur gemeester zeide zeer erkentelijk te zijn voor het feit, dat de raad van Noordwijk de kiesche attentie heeft gehad een van Noordwijks voornaamste straten te herdoopen in „Ko ningin Astrid Boulevard" om de nagedachte nis harer zoo diep betreurde Majesteit zoo lang mogelijk te doen voortleven bij de in woners en bij den vreemdeling. Hierna nam de vertegenwoordiger van Bel gië, de eerste secretaris van het gezantschap baron van Bogaerde ter Brugge het woord, die zijn hartelijkén dank betuigde voor het her doopen van de Zuid-Boulevard in „Koningin Astrid Boulevard". Spr. gaf uiting aan de groote waardeering van het Belgische volk voor deze sympathieke geste, deze hoffelijke beslissing van Noordwijk's gemeenteraad, welke inderdaad den innigen wensch toont, om den naam van onze dierbare koningin As trid te doen voortleven en getuigt van het groote medeleven welke het vorige jaar bij het treurige bericht.van dat noodlottige on geval alom tot uiting kwam. Voor deze kiesche attentie zegde spr. na mens al zijn landgenooten hartelijk dank Als laatste spreker trad de heer Wendel als vertegenwoordiger van den Zweedschen gezant naar voren. Spr. memoreerde dat gelijk in België, in Zweden, het vaderland van H.M. Koningin Astrid, de ontroering en verslagenheid op dien fatalen dag zeer groot was. Zweden heeft steeds met groote" belangstelling alle gebeur tenissen aan het Belgische hof gevolgd. De rouw in dit land was groot en thans behoudt het de herinnering aan H.M. in groote eere De Zweden hebben altijd aangevoeld wat het geen zij gaf als vorstin en als moeder al het noodige was om haar te maken tot een sym bool van liefde en van geluk. De burgemees ter heeft hier zoo juist op treffende wijze on der woorden gebracht wat Noordwijk voor deze sympathieke vorstin voelt en Zweden zal dit diep bewijs van groote genegenheid op zeer grooten prijs stellen en zeer waardeeren Hierna nam de burgemeester het doek, die het straatnaambordje bedekte weg. waarmede deze ontroerende en indrukwekkende plech tigheid was beëindigd. De onregelmatigheden te Borsselen. Ontvanger-griffier nog niet ontslagen. De vergadering van Ingelanden van den Calamiteuzen polder Borsselen heeft Donder- derdagmiddag besloten de schorsing van den ontvanger-griffier, den heer H. C. R. N.. bur gemeester van de gemeente Borsselen. met zes maanden te verlengen. In dit tijdsverloop zal een grondig onderzoek naar de administratie worden ingesteld. Een verzoek van den heer R. om ontslag werd afgewezen. Men achtte het beter, dat hangende het onderzoek een ambtelijke ver houding blijft bestaan. Ook werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening ad 14.000 gulden voor zes maanden tegen drie procent rente plus een achtstp procent provisie. De Indische Vloot. Kleiner dan aanvankelijk verwacht werd? De „Java-Bode" meldt het volgende: De tegenspraak van Anetaf^Holland op de geruchten, vermeld in de Indische Courant en het Soer. Handelsblad als zou de minister van Defensie afgezien hebben van de uitbrei ding der vloot in Ned. Indië, is naar den let ter juist, doch doet. niet af aan het feit dat Indië voor de vloot belangrijk minder krijgt dan oorspronkelijk was aangenomen. Volgens het plan van minister Deckers zou den boven het bestaande minimum van een kruiser, vier jagers en zes onderzeebooten, nog cbouwd worden twee kruisers, acht jagers en twaalf onderzeebooten, terwijl twee flottielje leiders en een aantal onderzeebooten, te bou wen voor de verdediging in Nederland, ook voor Indië zouden worden bestemd. Boven dien zou de zeemacht 72 groote vliegtuigen krijgen. Met het oog op de moeilijkheden inzake per soneelsvoorziening voor den nieuwbouw, krijgt Indië echter twee jagers, zes onderzeebooten en twaalf groote vliegtuigen minder, terwijl ook afgezien is van den bouw van een tweede flottielje-vaartuig. De vermindering met twaalf vliegtuigen houdt verband met het feit, dat de luchtvaart voor het leger een aantal bommenwerpers meer krijgt. De bouw van een nieuwen kruiser, ter ver vanging' van"een der oudere, waarvoor de „Sumatra" zou worden aangewezen (terwijl de „Java" gemoderniseerd zou worden) gaat niet door. TOEGANG TOT HET VLIEGVELD YPENBURG Gebleken is, dat vele weggebruikers zich ernstig ongerust maken over de verkeersvei ligheid bij den ingang van het vliegveld Ypenburg bij Rijswijk aan den rijksweg 's-Gra- venhage—Rotterdam. Ter geruststelling zij medegedeeld, meldt de K. N. A. C., dat de te genwoordige toestand als tijdelijk beschouwd moet worden. Weliswaar bezit het thans in ge bruik te nemen terrein recht van uitweg op den rijksweg 's-Gravenhage-Rotterdam, doch binnen afzienbaren tijd zal de ingang van het vliegveld worden, verlegd naar een geprojec- teerden rijksweg langs de noord-west zijde van het veld, welke weg een verbinding zal vormen tusschen de rijkswegen 's-Gravenha- ge-Rotterdam en 's-Gravenhage-Utrecht. De schrijfwijze der Neder- Iandsche Taal. LANDBOUWER GEDOOD. De veehouder Lolkema te Gorredijk, die ge zeten op een tractor, waarachter een maai- machine. Donderdagmiddag den weg passeer de, waarbij hij tegen de stoomtram reed, is aan de bekomen verwondingen overleden. Een verklaring van tie Verccniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal. Het dagelijksch bestuur van de Nationale Vereeniging voor orde en eenheid in de schrijf taal (voorzitter: prof. mr. B. M. Taverne, se cretaris H. A. Hoeweler. Botticellistraat 7. Am- sterdam-Z.) vraagt de aandacht voor de vol gende verklaring: Kennis genomen hebbende van het K. B. van 18 Juli 1936 inzake de regeling van de schrijfwijze der Nederiandsche taal consta teert het genoemde bestuur met ingenomen heid. dat wat de regels 46 betreft, de Neder iandsche regeering bezig is de Koninklijke besluiten van 28 Augustus 1934 te herzien in de richting, welke de meerderheid van het Nederiandsche volk klaarblijkelijk de juiste acht Met leedwezen stelt het bestuur echter vast, dat de regeering den terugweg aarzelend be treedt en, hoewel het stichten van orde be doelend, door halfslachtige en slechts ten deele voorbereide maatregelen bestendiging of uitbreiding van de bestaande wanorde zal veroorzaken: het jongste K. B. heeft aan leiding gegeven tot nagenoeg algemeene on tevredenheid. Uiteenzetting van de bezwaren, welke het bestuur heeft, niet alleen tegen de regels 13. maar ook tegen regel 5 en 6. kan te dezer plaatse achterwege blijven. Het is teleurstellend, dat de regeering tracht te ontkomen aan het nemen van den op het oogenblik eenig juisten maatregel: in trekking van de Koninklijke besluiten van 28 Augustus 1934. In 1934 heeft de regeering volgens haar eigen verklaring willen probee- ren, of de maatschappij de nieuwe spelling zou opnemen. Dit experiment heeft een nega tief resultaat opgeleverd: de ervaring van de laatste twee jaren leerde, dat het Neder iandsche taalgebied de zoogenaamde examen spelling niet vrijwillig zal aanvaarden, zoo dat het op den weg der regeering blijft lig gen, radicaal de fout te herstellen, gemaakt in 1933, toen zij toeliet, dat een eenzijdig en partijdig samengestelde commissie een spel lingwijziging voorbereidde. Ook thans weer is blijkbaar geen zoodanig overleg gepleegd met de regeering van België, dat daarvan een uniforme regeling van de schrijfwijze te ver wachten is. En toch eischt het belang van de Nederiandsche taal, dat geen breuk kome in de schrijfwijze van Noord en Zuid. De moeilijkheden, waarin het onderwijs en enkele uitgevers geraakt zijn, vormen geen argumenten tegen radicaal herstel van de fouten van 1934. De Nationale Vereeniging voor orde en een heid in de schrijftaal blijft dan ook aandrin gen op intrekking van de Koninklijke beslui ten van 1934 en het instellen van een staats commissie op breeden grondslag, welke in sa menwerking met een Belgische commissie eventueel voorstellen zal doen tot wijziging van de spelling en ter formuleering van de voorschriften voor de verbuiging en de voor naamwoordelijke aanduiding, c.q. vervanging. welke beantwoorden aan de eischen van het hedendaagsch taalgebruik in al zijn schakeeringen. Opdat het daartoe kome, zal de vereeniging haar actie voortzetten enuitbreiden. Het bestuur geeft de hoop niet op, dat de regeering de fouten van 1934 zal herstellen, het doet een beroep op den steun van allen, wien orde en eenheid in de schrijftaal ter harte gaat, en verzoekt hun, de officieele schrijfwijze volgens de Vries en Te Winkel in acht te nemen, alsmede te doen handhaven met uitsluiting van alle andere systemen, tot dat eventueel een nieuwe regeling voorbereid is, die het karakter draagt van een nationaal werk en de eenheid van de schrijfwijze in Ne derland en België niet verbreekt. Kademuur aan het Haringvliet gedeeltelijk in het water gezakt. Geen persoonlijke ongevallen. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur is een gedeelte van den kademuur aan het Haring vliet zuidzijde te Rotterdam ingestort. Leden van het personeel van de expeditiefirma Goed hart hadden gisteren reeds werking gecon stateerd in de kade en daarvan kennis gege ven aan den onder-havenmeester. Daarop is een hek geplaatst rond een ge deelte van ongeveer 30 meter lengte en 5 meter breedte. Binnen deze afzetting be vonden zich nog kratten aardappelen. In den loop van den morgen zijn op het omgrensde gedeelte nog goederen gelost. Eerst lang zaam, doch weldra sneller en sneller verdween de kademuur in het water de kratten aardap pelen in haar vaart meesleurende. Ook bui ten het afgezette gedeelte plantte de instor ting zich voort, zoodat verschillende pas ge loste goederen, zooals kisten, vaten bier en looden buizen, eveneens in het water terecht kwamen. Aan de zijde van het oude hoofd plein heeft zich de instorting ongeveer 2 me ter voortgeplant, aan de andere zijde onge veer 10 meter, zoodat de kademuur ongeveer over 46 meter in het water is terecht geko men. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De politie heeft voor een doelmatige afzet ting zorg gedragen. Men is momenteel bezig de goederen weer uit het water op te vis- schen. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Woensdagavond is aan boord van het s.s. „Albi" te Rotterdam de 41-jarige havenarbei der W. Hanegraaf uit Schiedam getroffen door een hijsch boomstammen. De man werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij thans is over leden. JONGEN MET FIETS TEGEN AUTO GEREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is op den Laarderweg te Eemnes de ll-jarige G, Toiler wonende te Eemnes tegen een auto gereden en gedood. De jongen, die met een flinke vaart uit een zijweg kwam aanfietsen, botste tegen de op den Laarderweg passeerende auto. Hij werd negen Meter medegesleurd en deerlijk ge. wond. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vrachtauto tegen een boom gereden. Een ernstig en een licht gewonde. NUNSPEET 20 Augustus. Omstreeks zes uur is een uit Gorinchem afkomstige vracht auto, geladen met vier paarden, onder Huls horst tengevolge van het springen van een band tegen een boom gereden. De kabine werd geheel ingedrukt, met het gevolg, dat de be stuurder. K. P uit Meppel, lichte verwon dingen bekwam. Ernstiger stond het met den anderen inzit tende. A. K uit de Wijk bij Meppel, die een schedelbasisfractuur opliep. In hoogst zorg- wekkenden toetsand is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Dr. Plomp uit Nunspeet verleende genees kundige hulp. De paarden, die vervoerd wer den, bleven ongedeerd. Naar de Vliehors. Oog in oog met het vischdiefje Als ik den volgenden ochtend m'n neus bui ten de tent steek, vliégt de aschgrauwe kie kendief verschrikt weg. Die jaagde in het weid je. waar de tent staat, maar hij houdt er niet van, op de vingers gekeken te worden. Daarom verdwijnt hij met een sierlijken zwaai achter de boschjes van de Kooi. Ik ben meteen klaar wakker. De tapuiten tjakkeren op de walletjes. Er zit daar een hee- le familie, vader, moeder en een stuk of vier jongen, die geregeld gevoerd worden. Boven het duin kliauwen de zilvermeeuwen. Twee bergeenden komen zoo laag overvliegen, dat ik de lucht onder hun vleugels hoor zoeven. We zijn immers op Vlieland Nog geen uur later zijn we op weg naar de Hors. Het is een stralende zomerdag. Strak staat de hemel over het blonde land. Ture- luurbjes fladderen met hangende pootjes, ang stig roepend voor ons uit. Tapuiten vliegen cp, strijken neer, vliegen weer op, tot het hun gaat vervelen en ze met een groote boog om ons heen vliegen. We hebben nu een snelleren weg naar het strand ontdekt, en weldra staan we op de zee- reep. Hier waait een frissche bries, die je ha ren in de war gooit en het zand in lange, grij ze wolken langs het strand doet stuiven. Voor de kust. op zee. drijven groote troepen don kere vogels. Soms vliegen ze op, en dan zien we dat het eendachtige vogels moeten zijn. Eidereenden? We kunnen het van dezen af stand niet zien en de kijker, onze trouwe met gezel op al onze zwerftochten,ligt thuis! Gisteren hebben we het schuiltentje bij het nest van een vischdiefje neergezet. Maar vannacht is het gaan onweeren en stormen, zoodat we nauwelijks durven hopen, er nog iets van terug te zullen viriden. Maar het valt mee. Het stuivende zand heeft het tentje nog steviger verankerd dan wij reeds hadden gedaan en de warme eitjes vertellen ons, dat de vogels hun nest niet in den steek hebben gelaten. Er wacht ons zelfs nog een verrassing. Eén der eitjes vertoonde reeds gisteren een duidelijke barst, maar nu is het uitgekomen en een warm. wollig dons- jong ligt in het ondiepe nestkuiltje. Óveral zien we jongen wegrennen. Zoo hard ze maar kunnen, reppen ze zich voort op d( korte pootjes. Tot ze plotseling door het zanc' opgeslokt worden en verdwenen zijn. Maar ai- we gaan zoeken, vinden we hen al gauw term Zachte, warme donsballetjes, die zich wc? drukken tegen een stukje hout. een oud schoen of een bosje helm. Terwijl we zoo'n teer brokje nietigheid staan te bewonderen, hooren we plotseling iets langs I onze ooren suizen. Als we opkijken, zien we hoe een der vogels zich losmaakt uit de krij- schende bende boven rr>- rn regelrecht op ons .voor me staat liet visciiciieije met Hoog geheven vleugels." aan komt vliegen. Onwillekeurig bukken we even, als hij zoo rakelings over ons heen scheert. Het is één der oude vogels, die z'n jong tracht te beschermen tegen het vermeen de gevaar. We zullen de vogels niet langer veronlrus. ten. Zorgvuldig ingestopt door m'n makker, die inmiddels zal trachten de robben te beslui pen, die zich op de zandbanken voor de kust liggen te zonnen, verdwijn ik in de schuilhut. Dan ben ik alleen met de vogels. De vogels, die nog steeds schreeuwend en tierend boven de kolonie zweven en m'n makker een eind- weegs begeleiden. Vischdiefje op het nest. Maar allengs wordt het stiller. Links van me strijkt een vogel neer, die rustig gaat zitten broeden en rechts ook en voor me en achter me. Ik kom oogen te kort. Overal zitten nu broedende vogels, stellig veel meer dan we nesten vonden. We moeten nog heel wat over het hoofd hebben gezien. Dan is er plotseling een zacht geruisch van vleugels en vlak voor me staat een vischdiefje, met hooggeheven wiekjes. Een symbool van sierlijkheid en elegance. Ik houd den adem in. Maar rustig worden de vleugels dichtge klapt en zonder m'n schuilplaats ook maar een blik waard te keuren, stapt hei ranke diertje op het nest toe, waar het door het pie pende jong begroet wordt. Even staat de vogel boven de eieren, wijdbeens. Dan laat zij zich langzaam op de eieren zakken. Heel voorzich tig gaat dat Nog even zit zij te draaien, het jong spartelt wat tegen, dan gaapt ze eens, sluit de oogen en dommelt in. Er gaat een vreemde beVoring van uit. een wild. schuw diertje zoo dicht bij te weten. Ter wijl het zich volkomen onbespied waant, en zich geheel argeloos gedraagt. Een sensatie, die je telkens weer pakt, hoe vaak het ook gebeurt. Heerlijke uren volgen er en kostelijke tafe reeltjes spelen zich vlak voor m'n oogen af. Plotseling schokt de broedende vogel heen en weer. Tusschen de vleugel verschijnt nu het kopje van het jong, dat verwonderd om zich heen kijkt en dan naar den snavel van de oude hapt. Deze hapt terug en samen zitten ze minuten lang te spelen, zonder zich mijn nabijheid bewust te zijn. Maar nu klimt de kleine peuter het nest uit en begint op z'n eentje een verkenningstocht in de omgeving. Aandachtig volgt de vogel op het nest al zijn bewegingen en geen oogenblik verliest ze hem uit het oog. Soms, als hij te ver afdwaalt, be gint ze zacht te roepen, als een broedsche kip en dan komt de dreumes op een drafje terug rennen om zich onder de beschermende vleu gels te verbergen. Het losse zand stuift in lange wolken over de plaat en ritselt als een lichte hagel op m'n tentje. Ook de broedende vogel schijnt er last van te hebben. Hij zit met den kon in den wind en telkens glijdt het vlies, dat bij de vogels het ooglid vervangt, over het oog. Dan blijven er wat zandkorreltjes aankleven, die een klein, grijs propje vormen. Dit wordt groo- ter en grooter, tot het tenslotte door de bewe ging zelf weggeslingerd wordt. Dan begint het spelletje opnieuw. Het doet sterk denken aan den ruitenwisscher van een auto, al is het misschien nog volmaakter. Eindelijk zijn m'n platen verschoten. Zelf ben ik totaal verstijfd. Het valt werkelijk niet mee. een paar uur in een ruimte van nog geen kubisken meter opgevouwen te zitten, zonder dat je je mag verroeren. Maar zonder dat zou den de vogels zich niet zoo dicht laten bena deren. En niet zoozeer hun intiemste levens uitingen bloot geven. Als we daar iets van willen zien, moeten we ons er de moeite ook maar voor getroosten. En die hebben we er dan ook gaarne voor over. KO ZWEERES (Adv. lngez. Med.) Een halve eeuw geleden Uil Haarlems Dagblad van 1886. 21 Augustus: De belangrijke toeneming van studen ten in de medicijnen in Nederland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1870 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitschland gedurende de laatste 8 jaren van 2000 tot 6500 ge stegen. Dientengevolge is op den z.g. Duitschen Artsen-dag besloten, de jongelieden, ko mende van de gymnasia, te waarschuwen dat op den duur die toeneming voert tot overbevolking van artsen, zoodat dit be roep in den regel geen voldoende bron van inkomsten meer zal opleveren, ten zij die toevoer wederom worde ge temperd. De baconkwestie. Minister Deckers beantwoordt vragen. Het bedrag van 0.60 per K.G. De minister van Landbouw en VisscherlJ heeft geantwoord op vragen van den heer Van der W rij den betreffende een onderlinge afspraak, welke door baconfabrikanten zou zijn gemaakt bij een inschrijving' voor de l'.xconbevekling en 'het nemen van maatre gelen tot opheffing van de baconregeling: Het was den minister bekend, dat 20 ba- confabrieken, nl. 16 particuliere en 4 coöpera tieve. voor de nieuwe inschrijving, welke in Juli plaats vond. onderling overleg hebben gepleegd. Nadien is den minister het resul taat van dit overleg gebleken. De minister wil vooropstellen, dat hij sinds zijn optreden er naar gestreefd heeft eener- zijds de kosten, verbonden aan de baconbe- reiding. te verlagen, anderzijds een sanee ring' van deze industrie, waarin een belang rijke overcapaciteit bestaat, te bevorderen, omdat concentratie van de slachtingen in enkele fabrieken uiteindelijk tot een daling van den kostprijs per eenheid zal moeten leiden. Hij heeft daarom in het laatst van het- vorig jaar het bestaande baconcontract opgezegd en In plaats daarvan een gemeen schappelijke inschrijving gehouden onder alle fabrikanten. Bij de inschrijving in Juli zat de bedoe ling voor om de gemeenschappelijke inschrij ving te vervangen door een individueele in schrijving. waarbij dezerzijds eenige bijzon dere waarborgen werden getroffen om: 1. te verhinderen, dat de verwerking plot seling in handen zou komen van enkele grootere fabrieken, hetgeen tot sluiting en kapitaalverlies voor de overblijvende kleinere fabrieken, met de daaraan verbonden werk loosheid, had moeten leiden, en 2. een uitzonderingspositie te scheppen voor de van landbouwkundig standpunt so ciaal belangrijke coöperatieve fabrieken. Het resultaat van deze inschrijving is ge weest, dat de prijs weder verlaagd is. nl. tot f 2.60 per 100 K.G.. en dat van de 16 bo vengenoemde particuliere fabrieken 7 zijn gesloten. Aan de hand van de cijfers, die een uit voerig onderzoek van den crisis-accountants dienst heeft opgeleverd, is gebleken, dat, in dien in den laatsten tijd geen zeer groote bezuinigingen zijn ingevoerd, deze prijs niet voldoende is om de productiekosten der ge zamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken, zoodat de fabrieken een verlies lijden. Het is dus geenszins juist, dat de prijs f 0.60 per K G. hooger is dan wat redelijk kan worden geacht. Omtrent deze f 0.60 kan voorts nog worden medegedeeld, dat de werkende fabrieken een bedrag per eenheid beschikbaar stellen als vergoeding voor de fabrieken, welke haar bedrijf hebben stopgezet, alsmede voor die fabrieken, waaraan minder varkens ter ver werking zijn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven Deze regeling heeft dit resul taat. dat over de te slachten varkens ge middeld pl.m 35 cents per 100 K.G. als schadevergoeding betaald wordt aan de stil liggende fabrieken. Door het opvoeren van de productie van de werkened fabrieken hebben deze een verlaging van de productie kosten per eenheid kunnen bereiken. Deze kostenbesparing is hun kennelijk een finan cieel offer waard geweest, waardoor zij aan de uitvallende fabrieken een schadevergoe ding in uitzicht hebben gesteld. Naar het oordeel van den crisis-accountantsdienst be nadert dit financieel voordeel ten gevolge van de ruime bezetting het bedrag der uit te keeren schadevergoeding. De opeenvolgende regelingen hebben dus, naar het oordeel van den minister, zoowel tot een verlaging van den prijs als ioi een concentratie van de productie geleid. In tus schen volgt hij nauwgezet de geheele situa tie. in verband met. de vex-dere maatregelen, die hij zal moeten nemen, wanneer de hui dige overeenkomst op 31 October a.s. ein digt. Hij zal dan overwegen, in hoeverre het mogelijk is voort te gaan op den ingeslagen weg van verdere verlaging van den prijs en concentratie van het bedrijf. De minister heeft den heer S. Zwanenberg, commercieel adviseur van het college van regeeringscommissarissen. in zake de bacon nimmer geraadoleegd in verband met de bijzondere positie, welke deze in dat. bedriif inneemt. In het onderhavige geval heeft de minister zulks dus ook niet gedaan. Aange nomen mag worden, dat de leiding van het bedrijf, waarmede de heer Zwanenberg is verbonden, hem heeft medegedeeld. dat" bij de fabrikanten onderling het plan bestond een schadevergoedingsregeiing te treffen. Opheffing van iedere bemoeienis met den uitvoer van bacon kan met in overweging worden genomen, omdat dit het in stand houden van den uitvoer van bacon in gevaar zou brengen en het wegvallen van deze af zetmogelijkheid een groot nadeel voor don landbouw zou beteekenen Een baconrege ling. waarbij teeltregeling. qualIteil>contvole, heffing en toeslagregeling worden behou den, brengt gelijksoortige moeilijkheden van uitvoering mede als de thans geldende re geling.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5