De Haarlemsche bevolking. Het Bdm^tiiLüe Hervatting. 54e Jaargang No. 16310 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Dinsdag 25 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE EO URENSs COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ NV. HoofdredacteurROBERT PEEKEBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels i 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Brand in de Keizerstraat. Manufacturenwinkel en bovenhuis geheel uitgebrand. Groote hitte doet tal van ruiten springen. Een felle brand heeft hedennacht gewoed in perceel no. 7 van de Keizer straat. Mede doordat het vuur te laat ontdektwerd en de brandweer dus verre van tijdig gealarmeerd kon wor den, is het huis geheel uitgebrand. Een felle brand woedde hedennacht in een huis aan de Keizerstraat. Niets bleef gespaard voor het vuur, dat slechts ternauwernood door de brandweer kon worden bedwongen. Het huis werd bewoond door twee dames, mej. Van Honschoten en mejuffrouw Van der Steur. Behalve deze twee dames woonde er nog een pensiongast, de heer K. Boon. In den afgeloopen nacht logeerden twee gasten van een der bewoonsters eveneens daar. Het waren Ds. B. Planting en zijn echtgenoote. Mevrouw Planting is omstreeks kwart over twee wakker geworden. Zij wilde het licht opsteken, doch bemerkte dat dit weigerde. Dit wekte bevreemding bij haar en toen zij scherper luisterde, bleef de oorzaak van de storing haar niet lang verborgen. Onmid dellijk maakte zij alarm, waarna zoowel het echtpaar Planting als mej. Van der Steur tijdig het huis door de voordeur konden ver laten. De heer Boon, wist zich door de dak goot in veiligheid te brengen. Een oogenblik ging toen het gerucht, dat mej. Van Hon schoten zich nog In het huis moest bevin den, doch voor dat men zich hierover ern stig ongerust begon te maken, werd reeds bekend dat deze dame dien avond niet thuis was geweest. Spoedig vernam men, dat zij in de omgeving bij kennissen logeerde. In dien tusschentijd had het vuur echter reeds verwoed om zich heen gegrepen. Het geheele huis stond binnen een minimum van tijd in lich ter laaie. Dikke rookwolken kron kelden naar buiten, zoodra de ruiten, die door de hitte spoedig sprongen, niet langer den luchttoevoer naar het vuur tegen hielden. De hitte, die ontwikkeld werd, was zoo groot, dat aan den overkant van de straat een groot aantal ruiten sprongen, terwijl al het verfwerk schroeide. Het energieke optreden van de brandweer kon niet voorkomen, dat van het huis slechts de muren bleven staan. Steeds weer laaide het vuur op en slechts met moeite slaagde de brandweer er in, de haard van den gloed, de voorraad manufacturen, die zich in den winkel bevonden, te dooven. Met drie slan gen van de straatzijde en eveneens drie slan gen aan de achterzijde werd het vuur be streden. Met groote moeite wisten de brand weerlieden stand te houden op de daken der aangrenzende huizen, waar hun uitzicht en adem benomen werden door de dichte rook- massa's, die slechts langzaam wilden opstij gen. Eindelijk, omstreeks half vier, was men zoo ver gevorderd, dat nog slechts het na- blusschen noodig was. Zorgvuldig werd de inventaris zoowel van de bovenverdieping als van den winkel beneden, op de straat gewor pen en met een slang op de waterleiding goed nat gespoten. De aangrenzende huizen kregen eenige brandschade, doch voornamelijk groote water schade. Het verwoeste huis was het eigendom van een der bewoonsters. Het is tegen brand verzekerd, evenals de inventaris en de in boedel. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting geweest. Het vuur moet in den winkel zijn aangekomen. Wel is zeker, dat daar in den loop van den vorigen dag een electri- sche strijkbout is gebruikt, doch de bewoon sters meenen zeker te weten, dat dit instru ment niet vergeten is. Hoe die verdeeld is naar kerkelijke gezindte. De Statistische Gegevens der gemeente Haarlem krijgen pas bijzondere beteekenis wanneer men de nieuwe gegevens naast de oude legt. Zoo is het ook met de statistiek over de be volking gesplitst naar de kerkelijke gezindten. Wij geven niet alleen de cijfers op 1 Juli 1936, maar ter vergelijking ook die van 1 Oc tober 1932 en 1 Januari 1933. De cijfers zijn: 1 Oct. '32 1 Jan. '33 1 Juli '36 Ned. Hervormden 35.760 24.475 24.944 Fr. of Waalsche Herv. 245 234 215 Evang. Lutherschen 3.253 2.609 2.619 Hersteld Lutherschen 320 167 175 Doopsgezinden 4,312 4.125 4.095 Remonstranten 972 89S 862 Christ. Gereformeerden 893 916 954 Gereformeerden 6.148 5.471 6.074 Roomsch Katholieken 45.544 42.306 45.351 Oud Roomschen 225 179 172 Ned. Israëlieten 948 889 963 Port. Israëlieten 38 34 43 Andere gezindten 2.891 3.087 3.039 Geen kerkel. gezindte 22.675 39.465 42.597 Totaal 124.224 124.855 132.103 Men ziet het: er zit veel schommeling in deze cijfers. Allereerst zal opvallen de zeer sterke verschillen in de cijfers van 1 October 1932 en 1 Januari 1933. De bevolking is in die drie maanden slechts met 631 toegenomen, maar de cijfers van de kerkelijke gezindten verschillen op beide tijdstippen ontzettend veel. Dit wordt evenwel verklaard door het feit, dat bij de statistiek van 1 Jan. 1933 de uitkomsten van de laatste volkstelling ver werkt zijn. In de jaren die aan deze Volkstel ling vooraf gingen stonden blijkbaar zeer veel Haarlemmers nog ingeschreven als lid van een bepaald kerkgenootschap, terwijl zij feitelijk zich zelf rangschikten in de rubriek: „tot geen kerkelijke gezindte behoorend." Bij het invullen van hun biljet van de Volkstel ling in 1931 is dit toen tot uiting gekomen. De veranderde uitkomsten zijn toen ook ver werkt in de gemeentelijke Statistische Gege vens. In de statistiek ging het aantal der ca tegorie tot geen kerkgenootschap behoorend van 22.675 tot 39.465 vooruit, dus een aantal van 16.790. Volgens hun eigen opgave behoorden dus op 1 Jan. 1933 ruim 31.7 pet. der bevolking niet tot eenig kerkgenootschap. Op papier hebben daarbij de Ned. Her vormden op dat moment de grootste verlie zen geleden. Hun aantal liep namelijk terug- van 35.760 tot 24.475, wat dus een verminde ring is van 11.285. Natuurlijk behoorden deze 11.2.85 op 1 Oc tober 1932 ook niet meer tot die kerk, hoe wel zij nog wel als zoodanig bij de gemeente Haarlem te boek stonden. De Roomsch-Katholieken daalden van 45.544 tot 42.306, een achteruitgang dus van 3.238 als resultaat van de balans der Volks telling. Verder is uit deze statistiek te zien hoe de cijfers zich van 1 Januari 1933 tot 1 Juli 1936 dus over 3 l/2 jaar hebben gewijzigd. Dit is dus het verlies of de winst die ontstaan is door vertrek uit de gemeente of vestiging in de gemeente, sterfte en geboorte. Als er personen zijn die in deze 3V2 jaar van over tuiging veranderd zijn komt dit pas tot uiting bij de statistiek die na de nieuiwe volks telling in 1941 wordt bijgewerkt-. Oranjefeesten Haarlem-Noord Het programma. Van de Oranje Vereeniging Haarlem-Noord ontvingen wij het programma voor de viering van de verjaardag van de Koningin. Het vermeldt des morgens om 8 uur een muzikale wandeling van de kinderen dei- hoogste klassen van de Lagere Scholen, die van de Kleverlaan vertrekken naar de Groote Markt marcheeren en na de aubade zich naar het Frans Hals Theater begeven waar zij een bioscoopvoorstelling zullen bijwonen en ontbaald worden Des middags komt de clou van het pro gramma. Dan zal voor het eerst in Haarlem een wegronde op de fiets worden verreden, waaraan wordt deelgenomen door de leden der WielrenvereenigingenDe Kampioen, De Jonge Kampioen. Achilles en Excelsior. Van alle zijden zijn reeds vele prijzen voor deze ronde beschikbaar gesteld. Door een luid spreker-installatie zal het volgen van den wedstrijd zeer vergemakkelijkt worden, ter wijl ook via dezen luidspreker de prijzen en hun gevers zullen worden bekend gemaakt. Een speciaal bijprogramma vermeldt de namen der deelnemers en hun nummers. De ronde wordt ingeluid door een muzikalen om gang van de Harmonie St. Caecilia, welke om drie uur vertrekt van de Kleverlaan. De start der beginnelingen vindt om vier uur. die der nieuwelingen om vijf uur en die der amateurs om zes uur plaats in de van Nesstraat naast den ingang van het E.D.O.-terrein. Het publiek wordt nu reeds verzocht zich vooral te houden aan de orde-maatregelen die door de politie, de jury- en de bestuurs leden genomen zullen worden teneinde een vlot verloop mogelijk te maken. Het Oranje-feest zal besloten worden met een muzikale avondwandeling door bovenge noemde harmonie onder leiding van haar directeur den heer S. Noom. In Café Suisse. Rijksstraatweg, zullen de winnaars 's avonds omstreeks negen uur hun *wyjzen in ontvangst komen nemen. In totaal ging de bevolking in dien tijd met 7248 zielen vooruit. De groep tot geen kerkgenootschap behoorend ging met niet minder dan 3.132 naar boven, dus het per centage op het totaal nam in dien tijd iets toe. De Roomsch-Katholieken stegen met 3.045 en hebben op 193 na het verlies bij de Volks telling geboekt weer ingeloopen, maar in dien tusschentijd is de bevolking met 7879 gestegen. 35.01 pet. der bevolking staat dus inge schreven als R.-K. in de registers van ons Bevolkingsbureau. De Ned. Hervormden zijn in de 8V2 jaar weer met 459 gestegen, maar met den ach teruitgang van de Volkstelling vergeleken is dit niet veel. De Gereformeerden hebben door nu 603 in zielental vooruit te gaan den achteruitgang- van de laatste algemeene beschrijving weer bijna ingehaald. Op 1 Januari 1933 waren hier ter stede 923 Israëlieten (Nederlandsche en Portugeesche te zamen geteld). In die 3VÓ jaar is het aan tal met 83 tot 1006 gestegen, wat in procen ten berekend een belangrijke vermeerdering is. Misschien hebben de gebeurtenissen in Duitschland aanleiding gegeven tot- eenige vestigingen in onze stadr Huwelijken en echtscheidingen. De balans van de huwelijken en de echt scheidingen geeft eenig inzicht over het al of niet slagen van dit verbond dat als het goed is voor het leven gesloten wordt. Deze statistiek geeft de volgende resulta ten: Gesloten huwelijken 6 maanden 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 925 970 898 930 1007 939 467 Ingeschreven echtscheidingen 72 71 64 82 72 86 39 Er werden dus in drie 6l/2 jaar 6136 huwe lijken gesloten, terwijl er 4S6 huwelijken werden ontbonden Het percentage der mis lukking is dus 7.9 pet. In 1934 waren er de meeste trouwlustigen, terwijl in dien tijd het aantal echtscheidin gen laag was: Het vorig jaar waren de echt scheidingen belangrijk gestegen. De heer A. J. van der Moolen volgt wethouder Elffers op. In de vergadering van den gemeenteraal van Zandvoort is Maandagavond de heer A. J. van der Moolen, sociaal-democratisch raadslid door den raad tot opvolger van wet houder A. Elffers (gemeente belangen) geko zen, daar deze, zooals wij reeds meldden- heeft bedankt als wethouder van financiën. Poging tot bijlegging van den Spaanschen burgeroorlog. Men tracht tot wapenstilstand te komen. (Zie ook pag. 4.) LONDEN, 25 Aug. (A.N.P.) De diploma tieke medewerker van de „Morning Post" maakt melding van stappen die door eenige Spanjaarden worden ondernomen om een ein de te maken aan den burgeroorlog, teneinde eenerzij ds verder bloedvergieten te voorko men en anderzijds te verhinderen, dat Spanje in handen van een der radicale partijen valt. De correspondent brengt het bezoek, dat de Spaansche gezant te Londen op het oogen blik aan Parijs brengt, met deze pogingen in verband. Er worden niet-officieele besprekingen ge voerd ten einde tot een wapenstilstand te ge raken, en zeer waarschijnlijk neemt de vroe gere Spaansche premier graaf Romanones hieraan deel. Vliegtuigen voorzien verdedigers van het Alcazar van levensmiddelen. BURGOS, 25 Augustus (Havas). Van den Havas-correspondent in het hoofdkwartier te Valiadolid. Generaal Franco meldt, dat een sterke vijandelijke colonne Zondagmiddag een aanval heeft gedaan op Cordova, doch door vliegtuigen gebombardeerd en gedeeltelijk vernietigd is. Een duizendtal mannen gaven zich aan de autoriteiten te Cordova over. Nadat de rust eenigszins was weergekeerd, hetgeen het voor de nationalisten mogelijk maakte eenige troe penverplaatsingen uit te voeren, is de acti viteit op alle fronten hervat. Aan het front van Aragon hebben de nationalisten zich ver schanst aan den rechteroever van de Ebro, tusschen Quinto en Fuentes de Edro. De na tionalistische luchtmacht heeft de regee- ringstroepen in het gebied van Teruel gebom bardeerd. Aan het front van Estremadura is een re- geeringsvliegtuig neergehaald. Nationalistische vliegers hebben tonnetjes met levensmiddelen uitgeworpen voor de ver dedigers van het Alcazar te Toledo. Wanneer je zelf aan d' arbeid gaat, Zie je ze 's morgens ook weer loopen, Op 't vaste uur langs vaste straat, Want ook de schooldeur is weer open. 't Is uit met de vacantiepret, De weken zijn te gauw verstreken, Er moet weer worden opgelet. 't Is met de vrijheid weer bekeken. Er komen sommen zonder tal, Maar zeker niet zonder getallen, En menig moeilijk taalgeval, Waar je zoo licht over kunt vallen. Een zonnestraal valt op je bank, Je gluurt verlangend door de ruiten Een zoete IJscowagen klank Klinkt door het tuimelraam van buiten. Je denkt weer met een stillen traan Aan onbekommerd buiten spelen, En dan weer noodgedwongen aan Vermenigvuldigen en deelen. Je ziet je bal weer of je pop, Die de vacantie je steeds gunde, Dan zeg je hakkelend wat op. Geschiedenis of aardrijkskunde. Je let wel op, let zelfs op veel. Maar niet bepaald op schoolsche dingen, Er komt een brokje in je keel, Wanneer je met de klas moet zingen. 't Is buiten heerlijk zomerweer. De vogels juichen 't van de daken Het kind moet op de levensleer Ook zware eerste stappen maken. Weer haring naar Rusland verkocht. Thans 30.000 ton. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche liaringvisscherij heeft Maandag wederom in het belang van de gezamenlijke bedrijfsgenooten een tweede groote partij haring aan Rus land verkocht. Deze partij is 30.000 Schotsche tonnen groot, zoodat het totaalkwantum, thans van de teelt 1936 aan Rusland verkocht? 70.000 Schotsche tonnen beloopt. Drie jeugdige boosdoeners in arrest. Knapen van 14, 15 en 17 jaar schuldig aaii inbraak en berooving. Een drietal jeugdige boosdoeners is gister avond door de politie gearresteerd. Twee van hen, een veertienjarige en een zeventienjarige zijn betrokken bij de inbraak in de Vooruit gangstraat, waarvan wij gisteren melding maakten. Samen met den derde, een vijftien jarigen knaap, hebben zij echter nog een ver grijp op hun geweten. Op een avond in de vorige week hebben zij een man, die in beschonken toestand op een bank op het Statenbolwerk zat, van den in houd van zijn portemonnaie, ongeveer 65 beroofd. Hedenmorgen zijn de knapen verhoord, waarbij zij een volledige bekentenis aflegden. Voor de politie zijn deze jongens geen onbe kenden meer. Voorloopig worden zij vastge houden, totdat het parket een beslissing zal hebben genomen. DE HEER VERHAGEN VERLAAT HAARLEM. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Sept. benoemd: tot inspecteur der domeinen te 's Gravenhage, O. Verhagen, ontv. der reg. en successierechten te Haarlem: te Haarlem tot inspecteur der domeinen C. S. Heenna van Voss, insp. der reg. en dom. alhier. Het betreft hier een nieuw dienstvak, waar van de tijdeli.jke benoemingen reeds een jaar geleden hebben plaats gehad. Zij zijn nu defi nitief geworden. De heer O. Verhagen werd in 1910 be noemd tot surnumerair der Registratie en Do meinen, in 1913 tot Ontvanger der Registratie en Domeinen te Druten, was vervolgens Ont vanger dier middelen in Medemblik, was in 1916 en 1917 ambulant-Inspecteur dei- Registratie en Domeinen, vervolgens Ontvan ger der Registratie en Domeinen te Maars- sen, Noordwijk en Haarlem en werd in Augus tus 1935 belast met het beheer van de nieuw ingestelde Inspectie der Domeinen te 's-Gra- venhage, waarna thans de definitieve benoe ming volgde tot Inspecteur der Domeinen al daar. De heer C. S. Heerma van Voss werd in 1923 be noemd tot surnumerair der Registratie en Do meinen, in 1928 tot Ontvanger der Registra tie en Domeinen te Veghel (N.B.), in 1933 tot Inspecteur der Registratie en Domeinen te Assen was vervolgens Inspecteur dier middelen te 's-Hertogenbosch en werd in Augustus 1935 belast met het beheer van de nieuw ingestelde Inspectie der Domeinen alhier, waar thans de definitieve benoeming volgde tot Inspec teur der Domeinen alhier. Het woord is aan.... L. Arréat: De mensch is mooi als hij werkt; bijna altijd leelijk als hij zich vermaakt. Zinowjef c. s. terechtgesteld. Gratieverzoek afgewezen. MOSKOU, 25 Augustus (Reutcr- A.N.P.) Het presidium van het cen traal executief comité der Sovjet Unie heeft, naar Tass meldt, het gratiever zoek van de gisteren ter dood veroor deelde contra-revolutïonnairen afge wezen. De 16 veroordeelden zijn allen reeds terechtgesteld. TENTOONSTELLING DER VOLKSTUIN- GROEPEN. Zaterdag en Zondag j.l. hielden de drie sa menwerkende Volkstuingroepen te Haarlem een collectieve tentoonstelling van wat groeit en bloeit in hun tuinen. Als juryleden hadden zich beschikbaar ge steld de heeren Van Boesschot. Dorrestein en Kelderman, leden van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Zaterdagmiddag begon ae keuring in den tuin van Ons Buiten aan den Zomerweg, daarna bij Eigen Tuin, eveneens aan den Zo merweg en tenslotte bij „Zonder Werken Niets" aan de Jan Gijzevaart. De uitslag was als volgt: Zonder werken niets 59 punten, Eigen Tuin 57 punten. Ons Buiten 55 punten, zoodat de zilveren legpenning beschikbaar gesteld door het Alg. Verbond van Volkstuinders Vereeni- gingen in Nederland werd toegewezen aan: „Zonder werken niets" te Haarlem-Noord. In de afdeeling bloemen kreeg Eigen Tuin den eersten prijs. Zonder werken Niets den tweeden en Ons Buiten den derden prijs; voor de afdeeling groenten: Ons Buiten, eerste prijs. Zonder werken Niets tweede prijs, Eigen Tuin derde prijs. Duitschland verlengt den diensttijd. Rijkskanselier Hitier heeft de duur van de actieve dienstplicht bepaald op twee jaar. Als motief hiervoor wordt genoemd het „bolsjewistische gevaar". De permanente effectieven van het Duitsche leger zijn tot één millioen opgevoerd. Nadere bijzon derheden vindt men op pag. 4. Duitschland verlengt den diensttijd tot twee jaar. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje. Bombardement van Irun. pag. 4 Bij een mijnongeluk in Bulgarije zijn negen arbeiders om het leven gekomen. pag. 4 Export naar Italië geschiedt op eigen risico. pag. 3 Op de pier te Hoek van Holland is een log ger lek geslagen. pag. 3 De „Ajax" heeft in Spanje vluchtelingen vervoerd. pag. 3 In de Keizerstraat te Haarlem heeft een felle brand gewoed. pag. 1 De verdeeling der Haarlemsche bevolking naar kerkelijke gezindten. pag. 1 De haringreeders hebben weer 30.000 ton ha ring naar Rusland verkocht. pag. 1 Zinowjef c.s. zijn terechtgesteld. pag. 1 Het Frans Halsmuseum heeft een aantal oude gevelsteenen gekregen. pag. 5 Botwinnik en Euwc hebben thans de leiding te Nottingham. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Het stadje der Oranjes. pag. 4 Mr. J. H. van Geldcren: Verkeersveiligheid en verkeersonderwijs. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 5 H. D. Vertelling: De Garantie. pag. 5 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1