Vermindert het aantal auto's? ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING „WEERBERICHT Noorderbad Zandvoort WOENSDA G 26 AUGUSTUS 1936 H A X B E E M'S D A G B E X D 2 In de belasting-inspectie Haarlem in elk geval niet. De opbrengst der Wegenbelasting toont dit aan. Dezer dagen is medegedeeld, dat het aan tal auto's te Amsterdam in den laatsten tijd verminderd is. Daarmede werden niet bedoeld de wagens die in de Amsterdamsche straten rijden, want daarover is bezwaarlijk een statistiek te maken hoogstens kan men op enkele dagen een telling op bepaalde punten houden, maar dan is een vergelijking met dagen van een vorig jaar niet gemakke lijk. want dan zouden immers alle omstan digheden gelijk moeten zijn, in bijzonder het weer. Op een regendag in den vacantietijd zijn er veel minder auto's op den weg dan bij stralende zon die tot uitgaan lokt. Het gaat dus over de Amsterdammers die een auto bezitten. Dit aantal is, bij verleden jaar vergeleken, wat achteruit gegaan. Daar uit werd de conclusie getrokken, dat de be- lastingheffers de kip met de gouden eieren aan het slachten zijn, dat de auto in den laatsten tijd in allerlei vorm zóó zwaar be last wordt, dat sommige eigenaars gedwon gen worden hun wagen af te schaffen. Wij hebben geïnformeerd hoe het in de belasting-inspectie te Haarlem gesteld is. In het le halfjaar van 1935 betaalden 15385 autobezitters f 439.278.11 aan wegenbelasting en in het le halfjaar van 1936 14430 autobe zitters f 437.119.86. Op het eerste gezicht zou men dus zeggen, dat het aantal auto-bezitters in dit jaar niet minder dan 955 achteruitgegaan is. Die conclusie zou evenwel absoluut onjuist zijn. Met ingang van 1 Januari 1935 is namelijk een hooger tarief voor de wegenbelasting in gevoerd. Het gevolg daarvan was, dat auto mobilisten die een kaart hadden die van 1934 nog één of twee maanden in 1935 overliep, nog moesten bij betalen. De auto's waarvoor bijbetaald is zitten dus dubbel in de optel ling. Waarde is dus alleen te hechten aan de opbrengst der wegenbelasting. Die is, bij ver leden jaar vergeleken, f 2.158.25 gedaald, dus ongeveer V2 pet. Op zich zelf reeds zoo verklaarde ons de Hoofdinspecteur der Belastingen, de heer C. M. Moolenburgh slechts een zeer ge ringe vermindering. Maar mijn overtuiging is, dat al gaat het aantal auto's te Haarlem niet meer zoo sterk vooruit als in vorige jaren, van een vermin dering tot op dit oogenblik geen sprake is. De daling van de ontvangsten is immers om een andere reden et verklaren. Omdat er voor zware meer wegenbelasting betaald moet worden dan voor lichte automobielen, zijn ve len er toe overgegaan om hun wagen voor een minder gewicht te ruilen. Men ziet nu op den weg het meest lichte wagens, terwijl de zware typen voor weinig, te koop aangeboden wor den. Als men een wagen neemt die 500 K.G. minder weegt, dan spaart dit op de wegenbe lasting 5 keer f 8, is dus f 40. En soms is het verschil 111 gewicht nog wel meer. Als het wa gens zijn voor 7 personen wordt geen f 8, maar f 10 per. 100 K.G. wegenbelasting betaald De zware 7 persoonswagens worden dus door de wegenbelasting van den weg verdreven en geruild voor auto's die doorden fiscus go'ed- kooper aangeslagen worden. Bovendien is er nog een reden die de op brengst der wegenbelasting ongunstig bein- vloedt zonder dat het aantal auto's behoeft te dalen. Er. wordt meer dan vroeger gebruik ge maakt van de mogelijkheid om slechts we genbelasting te betalen voor 3 of 6 maanden. Het weinige deel van het jaar stelt de eige naar minder prijs op het gebruik van zijn wagen, zoodat hij zich dan de luxe ontzegt om te bezuinigen op de wegenbelasting. De KELLOGG billijke ELECTRISCHE KOELKAST. Model A met 110 l. inhoud 179. Fa. M. G A T S O N I D E S ZANDVOORTSCHELAAN 4. HEEMSTEDE. TELEFOON 24534 {Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 26 AUGUSTUS Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Vacantiefilm „Lift boy 14" (Gay Deception). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Spektakel om Jolanthe" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ginger de wildzang". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Eiken avond om acht uur." 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Concert in het Bloemen - daalsche Bosch door de R.K. Harmonie „St. Caecilia", 8 uur. Zandvoort: Noorderbad, Clorous en Ko mische Acrobaten. 3 uur. DONDERDAG 27 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds B e v e r w m v p q adsvergadering, 7.30 uur. Men behoeft niet te denken, dat er nu meer dan vroeger zonder wegenbelastingkaart ge reden wordt. Er is een vrij streng toezicht, er wordt zoo dikwijls door de ambtenaren der belastingen op de wegen gecontroleerd, dat iemand al zeer fortuinlijk moet zijn om te rij den zonder betaald te hebben. Vroeger kwam voor dat een enkelen keer een overtreder ge snapt werd en ook nu hebben de controleurs nog wel eens geluk, maar het aantal ontdui kers is nu zeker niet grooter geworden. Neemt men al deze overwegingen in aan merking, dan is er zoo besloot de hoofdin specteur zeker geen reden om uit de kleine daling van de opbrengst der wegenbelasting te concludeeren, dat te Haarlem het aantal auto's vermhiderd is. Integendeel de cijfers wijzen uit, dat eerder aan te nemen is, dat het nog iets vermeerderd is. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Donderdag 27 Augustus 1936, des namiddags van 34 uur door den heer Willem Zonderland. Programma 1. Toccata op. 10, C. F. Hendriks Jr. 2. Praeludium en Fuga, J. W. Kersbergen. 3. Fantasie over Psalm 33, C. de Wolf. 4. Sonate I, Felix Borowski, I. Allegro ma non troppo; II. Andante; Hl. Allegro con fuo^o. 5. Paraphrase over het* Oude Wilhelmus, Jac. Bonset. 6. Hosannah! (Chorus Magnus) Th. Dubois. TE SNEL GEREDEN. Dinsdagmiddag half zeven, reed de 13- jarige D. H. J., wonende Saenredamstraat Haarlem, per fiets van den Tetterode weg naar den Bloemendaalscheweg. Op den Bloemendaalscheweg stond een Verkeersagent. Toen deze den weg vrij gaf reed het meisje in de richting Zijl- weg. Zij had een groote snelheid, raakte de macht over haar stuur kwijt en kwam in de winkelpui van het filiaal van Amerongen terecht. De ruit werd verbrijzeld, waarbij' zij op de linkerhand vrij ernstig gewond werd In de drogisterij van de firma Haaks werd zij verbonden; zij kon vervolgens 'naar haar woning gaan. Van het rijwiel was de voor vork ontzet. HET JUBILEUMFONDS DER N.Z.H.T.M. Het Maandblad voor het personeel der N. Z. H. T. M. bevat het 7e jaarverslag van het Jubileumfonds van personeel dier Maat schappij. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1936: 695, het aantal begunstigers 186. In 1935 - werd totaal aan geschenken- en bloemen uitgekeerd f 1404.50; de kosten der huldigingsvergaderingen bedroegen in dat jaar f 767. Er werd f 597.73 overgehouden. Het bestuur dringt er op aan, dat zooveel mogelijk leden van het personeel lid van het fonds worden. Onze Stadsschouwburg. Welke dilettantenvereenigingen zullen er spelen? Zooals bekend heeft het sluiten van den Schouwburg aan den Jansweg moeilijkheden gegeven voor een groot aantal dilettanten- tooneelvereenigingen in onze stad, die ge noemden schouwburg plachten te bespelen. Gevreesd werd zelfs een oogenblik, dat eenige vereenigingen door gebrek aan speelruimte te niet zouden gaan. Deze vrees is evenwel onge grond, want door de medewerking van de directie van den Stadsschouwburg heeft een groot aantal dilettantengezelschappen daar onderdak voor het aanstaande seizoen gevon den. En de andere zullen waarschijnlijk wel elders speelruimte verkregen hebben. De directie van den Stadsschouwburg heeft contracten afgesloten met de volgende ver- eenigingen: Haarlemsche Kunstkring, R.K. Tooneelvereeniging „Ludamus", Door In spanning' Uitspanning, Haarlem's Tooneel, Geloof en Wetenschap, T.O.N.E.V.O., Kon Lett. Vereen. „J. J, Cremer", Jacob van Lennep, Nieuw Leven, Thalia, Kunst aan het Volk. Haarlemsch Tooneel Ensemble, R;K. Tooneel vereeniging Alberdingk Thijm, R.K. Operette- vereeniging, Haarlemsche Tooneelclub. Frie- sche Vereeniging Gysbert Japicx, Vereen. Gruno, Tooneelvereeniging van het personeel van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, aid. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrou wen (voor éen kindermatinée en een enkelen tooneelavond en voordrachtavond), afd. Haarlem der Ned. Mij. tot Bevordering der Toonkunst (concerten). Al deze vereenigingen hebben het aantal avonden kunnen krijgen, dat zij noodig heb ben. Beroepsgezelschappen Dezelfde beroepsgezelschappen die verleden iaar onzen Stadsschouwburg bespeelden, zul len er nu ook weder optreden, Hun aantal is nog vermeerderd met de Ned. Tooneelgroep, welk gezelschap haar zetel te Deventer heeft en bestaat uit eenige artisten, die deel hebben uitgemaakt van Verkade's gezelschap en de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, o.m. Ben Royaards én Georgette Hagedoorn. Als gast zal bij dit gezelschap optreden Lou Ezerman en waarschijnlijk ook Ad. Engers. Alleen is voor de abonnementsvoorstellin gen niet meer geëngageerd „Het Nieuw Schouwtooneel", aangezien de keuze van stukken van dit gezelschap verleden jaar niet zoo voldaan heeft. Verdere dilettantenvereenigingen. Betreffende de boven nog niet genoemde dilettantenvereenigingen vernamen wij nog dat in de Tuinzaal van het Gem. Concertge bouw zullen spelen de Tooneelvereen. Herman Heyermaps (3 keer) en de Kennemer Kunst kring (eveneens 3 maal). Het beroepsgezelschap Esther de Boer—van Rijk's Ensemble heeft voor één avond beslag gelegd op de Tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. In St. Bavo (Smedestraat) is de zaal voor het aanstaande seizoen gehuurd door de ver eenigingen „Vriendschap zij ons Doel" en de Tooneelvereeniging „Postaal Genoegen". ZOMERPRIJZEN f2.20 HARMENJANSWEG 67a TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen Noordelijken tot Oostelijken wind. Afnemende bewolking. Droog weer. Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 773.6 m,M. te Shields. Laagste 750.8 m.M. te Vardoe. Opklarend en warmer. De hoog'e drukking verplaatst zich in de richting van Scandinavië. Op IJsland ver schijnt een deel van de Oceaandepressie. Ook in Frankrijk is de barometer gedaald, zoodat voorloopig Oostelijke winden te wachten zijn. De Britsche eilanden hebben fraai weer be houdens eenige bewolking in het Zuid-Oosten, met hooge temperatuur in Ierland en Zuid- Engeland. Frankrijk en Zwitserland hebben fraai weer met hooge temperatuur, vooral in Zuid-Frankrijk. In Duitschland waait, krach tig de koele Noordwestelijke wind, in Polen valt daarbij nog een weinig regen. Scandina vië heeft opklarend en vrij koel weer met krachtige Noordwestelijke winden. In onze omgeving is opklarend, droog weer met hoogere temperatuur over dag te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. 773 m.M. Stand van heden Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 9.27 uur; n.m. 21.58 uur. Donderdag v.m. 10.39 uur; n.m. 23.18 uur. WIJ ADVERTEREN NIET en wij étaleren niet met 2e hands machines. De kosten, om ingeruilde stofzuigers goed in orde te maken, zijn te hoog' en U heeft niets aan een stofzuiger, welke alleen mooi is aan de buitenkant. Wij verkopen nieuwe machines van ƒ28.- af. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 (tussen Postkantoor en Verwulft). (Adv. Ingez. Med.) HONGAARSCHE NACHTFEESTEN 27—2931 AUG. PIT- Zie onze uitv. advertentie in dit blad. (Adv. Ingez. Med.) CRICKET. Flamingo Juniores Tournooi. Voor de tweede ronde van bovengenoemd tournooi speelde gisteren Rood en Wit tegen V.RA.. Daar Rood en Wit er in geslaagd is deze wedstrijd te winnen speelt zij a.s. Vrij dag in den Haag tegen A.C.C. (Amsterdam) dat zich zonder spelen in de demi-finale plaatste. Rood en Wit gaat na het winnen van de toss eerst batten. Zij opent met v. Rossem en de Haan. Beide spelen uiterst voorzichtig zoodat de runs slechts langzaan? komen. Op 31 gaat v. Rossem run out op het bowlen van Jibben. Met de twee volgende ballen neemt Jibben de wickets van De Haan (7) en P. Ligtenstein (0). 3 for 31. Berendsen scoort snel 16 runs (3 x 4) en gaat dan l.b.w. F. Poping. De wickets van-Bouricius (3) Hacke- nitz (3) Meeuwenoord (3), Bosschart (6> leverde V.R.A. geen moeilijkheden op. 8 for 62. Van Zijl en H. Reus houden dan weei stand. Als op 84 de aanval veranderd wordt, is het spoedig afgeloopen, daar R. Bosschart en de Graaff ieder een wicket weten te nemen. Van Zijl scoorde een nuttige 7, H. Reus 17 en H. Ligtenstein 6 not out. Totaal 92. Geen extra's. Bowlingcijfers V.R.A. Jibben 449 (in 24 overs achter elkaar gebowled). F. Popping 335 (in 23 overs, eveneens, achter elkaar gebowled), De Graaff 13, R. Bosschart 1—5. V.R.A. brengt het hierna slechts tot 34 Alleen R. Bosschart wist eenige tegenstana te bieden en bereikte met 11 de dubbele cijfers. Evenals tegen Haarlem bowlde Berendsen ook nu schitterend en zijn cijfers 611 zeg gen dan ook genoeg. Meeuwenoord 117. Het fielden en bowlen is bij Rood en Wit goed verzorgd en dit team maakt een goede kans op den eersten prijs. V.R.A. toonde al heel weinig strijdlust door om half drie van verder spelen af te zien. Rood en Wit won dus deze wedstrijd mei 58 runs op de eerste innings. HANDBAL. DAiMEG. N.A.S^B.CONCORDIA 1—7. Concordia is reeds direct na 't begin in de meerderheid. De verscheidene schoten, die gelost worden, loopen echter op niets uit. Dan weet de N.A.S.B. van een misverstand in de Concordia-achterhoede gebruik te maken en neemt hierdoor de leiding (10). Nu komt Concordia echter fel opzetten en kort achter elkaar weet mej. Duyff twee doelpunten te scoren (12). Met deze stand komt rust. Na rust heeft de N.A.S.B. niet veel meer in te brengen. Zij probeert het met solospel dat echter door handig optreden van de Concordia-achterhoede niets oplevert. Door de dames J. Biesbrouck. T. Pieters en M. Duyff wordt de stand met regelmatige tusschenpoozen tot 17 opgevoerd, waarmee het einde komt. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht windstilte windstilte West. kraohti; windstilte ontbreekt 13 14 15 20 mooi, zonnig weer mooi weer, half bewolkt betrokken na lichten regen mooi, zonnig weer Londen (Croydon) Indrukken van de Jeroen Bosch-tentoonstelling. Boymans Museum Rotterdam Ei- is in de laatste veertig jaar een steeds groeiende belangstelling waar te nemen ge weest voor de schilderkunst der zoogenaam de Primitieven, voor de schilders van den vroegsten tijd in Noord- en Zuid-Nederland, in Frankrijk en Italië. Die belangstelling is mogelij keiwijs als een reactie te beschouwen op de in de tweede helft der negentiende eeuw overheerschende voorliefde voor de impressionistische kunstaanschouwing, ver bonden met den zin voor wereldsche reali teit, die van die eeuw een kenmerk was. Rembrandt en Vermeer en de mindere goden rondom hen, zijn onder dien invloed in de vorige eeuw herontdekt en tot tevoren on gekende hoogten in de publieke waardee ring opgevoerd. De prachtige bloei van dat impressionisme in West-Europa gedurende de vijftig, zestig jaren die aan den grooten oorlog voorafgingen, schijnt na zijn uitbloei noodzakelijk tot een reactie te hebben moe ten leiden, die zich onder verschillende vor men heeft aangediend. Als één dier vormen zien wij de thans levendige belangstelling voor primitieve schilderkunst, waarvan de Jeroen Bosch-tentoonstelling een imposante uiting is. Bij die voortdurende en noodzakelijke af wisseling in den kunstzin valt het op, hoe telkens intuïtie en geleerdheid op de leidende plaatsen stuivertje wisselen. De groote moderne schilders, van Goya tot Breitner hebben op hun tijd hun aanvallers en verdedigers gehad, maar ze zijn er geko men zonder wetenschappelijken omhaal door dat zij zuiver intuïtief in hun tijd stonden en daarin even intuïtieve bewonderaars von den. Er is zekere spitsvondigheid voor noo dig om te ontkennen, dat primitieve kunst buiten onzen tijd staat, antiquiteit geworden is, daarom natuurlijk evengoed buitengewone schoonheid bezitten kan, doch eer verstan delijk dan door ontroering benaderd zal wor den. Dit kan misschien verklaren, dat thans weer de kunstgeleerdheid aan bod is en het hoogste woord heeft, zegt wie het wel en wie het niet gemaakt heeft, zich van een instru ment als stijlkritiek b.v. bedient om toe schrijvingen wetenschappelijk te fundeeren en bij dat alles de intuïtie, die per slot alleen de artist of als artist voelende mensch heeft, buiten de deur zet. Een Jaap Maris lachte om Hofstede de Groot en deze hechtte weinig waarde aan het inzicht van den an der. En daartusschen zijn ontelbare variaties denkbaar. Oude kunst is een zaak der kunstgeleer den; zij steunen de antiquairs, die er in han delen, zooals .de levende artisten hun belan gen verzorgers plachten te steunen. Absoluut belangeloos zijn in dezen alleen de oude meesters, omdat ze dood zijn. Jeroen Bosch heeft mij persoonlijk slechts Incidenteel en dan fragmentarisch ontroerd. Graag zou ik willen dat het anders was, maar zelfs de groote Vei-zoeking van den Heiligen Antonius uit Lissabon heeft niet dan een verwarrende indruk achter gelaten. Er is ongetwijfeld een „ontzagwekkende fan tasie en een visioenaire visie" bij het ont staan aanwezig geweest en er zijn evenzeer nog brokstukken eener prachtige schildering in aan te wijzen, maar die blijven voor mijn gevoel ondergeschikt aan het overdadig illustratieve van het geheele complex. Als het niet al te oneerbiedig tegenover de be wonderaars van Jeroen klonk zouden wij van geniale koude drukte spreken. De wijze, waarop de niet-kunstwetenschappeliike kij ker op de clou dezer expositie reageert is een versterking van mijn inzicht dat ik ove rigens gaarne als strikt persoonlijk, vrij geef. De menigte vóór de schilderij staat niet stom van stille bewondering, gegrepen door een machtig accoord, maar leutert honderd uit over een mannetje hier, een dingetje daar en telkens weer wat anders, wat ze in de veelheid ontdekt. Voor z ij n tijd mogen al die details een brandende beteekenis gehad hebben, voor den onzen zijn het meerendeels charades, waarvan het uitpuzzlen hersen werk, geen kunstgenot is. De Johannes de Dooper in een landschap uit Madrid hier ingezonden en nimmer geëxposeerd is mij oneindig liever en de Verloren Zoon die reeds in Boymans' mu- seumbezit behoorde laat mij veel rustiger den zonderlingen artist, die Bosch geweest is, waardeeren. Een onvermengd genot verschaffen op deze voor een uitvoerige bespreking veel te groote' en toch ook te belangrijke tentoon stelling een reeks portretten, waarvan ik eenige superbe exemplaren in het geheugen roep. Scorel en Lucas van Leydon zijn hier op interessante wijze vertegenwoordigd. De jonge scholier met roode baret uit Boy mans wordt nog door dat prachtige por tret van een ouderen man uit Weenen. nr. 123 overtroffen, die weer een evenknie vindt in dat mansportret uit de Haarl. col lectie Moser. Die van bisschop George van Egmont en een onbekende bezit Van Fo- reest te Heilo de beroemde Maria Mag- dalena uit het Rijksmuseum en de Kruis vaarders uit Utrecht vormen met nog meer een Scorel-collectie, waarvoor alleen al ik mijn tocht niet betreur. De Leydsche Lucas blijkt weer meer graveur dan schilder te zijn, in ieder geval als schilder zeer ongelijk. Is het Zelfportret (79) inderdaad van hem of van Holbein of van Heemskerck, Doet er voor ons niets toehet is buitengewoon mooi, de rest is geleerdheid! Bijna zoo mooi is het vrouwenportret uit de collectie Van Beuningen en vol fijnheid de Salome (78a). Maar hoe kan zul'k een in-fijn en deftig schilder dan ook zulk een slecht geteekende, kalkleurige Verzoeking van Antonius (Brus sel museum) op ziin geweten hebben en hard en vlak van kleur zijn als in Loth en zijn dochters! (nr. 78). Van Geertgen tot Sint Jans kunt ge ge heel en al genieten in een Aanbidding der Koningen (uit het Rudolphinuim te Praag) en in een Anna Selbstdritt, die aan zijn om geving wordt toegeschreven (uit Brunswijk, nr. 6). Van Jan Gossaert is er een fraai mans- Dortret. dat aan een Haagsch particulier toebehoort. Maar uit de 130 schilderijen, die wij bekeken hebben ik zeg niet dat ik ze ook alle „gezien" heb, blijft me een verras sende herinnering aan Jan Mostaert, van wien een vrouwenportret (43, eigendom Ro- senthal-Parijs) onvergetelijk van zedige no blesse ls en een portret van een jongen man in een landschap (dat aan de stad Liverpool toebehoort) even sterk den beschouwer bij blijft door de voornaamheid van de voor dracht en den adel van de kleur. Mostaert moet een pracht-artist geweest zijn, die na vier en een halve eeuw nog zonder kunstge leerdheid te genieten is. De lezer zag: er is veel en zeer veel moois te genieten. Wij deden losse grepen uit de herinnering aan een vermoeienden, doch toonenden dag. Het is mijn overtuiging, dat de vermoeienis door het teveel aan wit der muren ontstaat, die te hoog boven de schil derijen staan. Op een zonnigen dag als Zon dag moest men een zonneklep om het voor hoofd binden als het niet te gek was dan was het genieten rustiger. Voor eventueele bezoekers nog de mede- deeling dat de entree (een gulden) op Zater dagen tot vijf en dertig centen gereduceerd wordt. Even veel kost de catalogus, terwijl een album met 250 reproducties voor een daalder te koop is. J. H. DE BOLS. Laatste volksconcert der H. O. V. Soliste: Jo van der MeentWalter; dirigent: Marinus Adam. Voor het laatste volksconcert, dat de H.O.V. Donderdag a.s. zal geven, is een aantrekkelijk programma samengesteld. Deze serie goedkoope concerten waren te vens als propaganda bedoeld voor het ko mende winterseizoen, waarover men elders in dit blad aankondigingen vindt. De Altzangeres Jo van der MeentWalter, soliste van Donderdagavond heeft verleden jaar reeds met groot succes op een van de con certen gezongen. Eenige weken geleden heeft zij in het Kur- haus te Scheveningen met het Residentie orkest geconcerteerd. Vooral den laatsten tijd is zij een graag gehoorde soliste en een onzer beste altzangeressen. Voor dit concert heeft zij uit haar reper- toir een zeer gelukkige keuze gedaan nam. de aria „Les Divinités du styx" van Chr. W. Glüek en „lm Abendrot" en „Dem Unend- lichen" van Fr. Schubert. Het programma is verder samengesteld uit: 7e Symphonie van L. van Beethoven; Ouver ture „Euryanthe" van C. M. von Weber en tot slot „Les Préludes" Symphonische Dichtung, van Fr. Liszt. VEREENIGING VOOR HANDENARBEID. Onder voorzitterschap van den heer E. Geerts Wzn., vergaderde dp afdeeling Haar- lem van bovengenoemde vereeniging. Na af handeling van de huishoudelijke zaken, werd uitvoerig besproken de werkwijze voor den a.s. winter. De afdeeling zal ook dit jaar weer organiseeren: een metaalcursus, een cursus voor leerarbeid, welke tevens zal opleiden voor het diploma leerarbeid en een opleidings cursus voor akte R (hout- en kartonar- beid). Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 29 Augustus a.s. te Nijme gen werden benoemd de heeren S. Bosma en E Geerts Wzn., terwijl het aftredend bestuurs lid O. Timmerman werd herkozen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum H (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Concert uit Leipzig. 8.20 Ka- lenderblatt. Tijdsein. Weerbericht, Waterstand berichten. 8.30 Gymnastiek. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Berichten. Waterstand berichten. 10.20 Deutschlandsender. Volkslie- derenzang. 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd con cert olv. Paul Letombe. 11.50 Causerie voor boeren. 12.05 Causerie voor Protestanten. 12.35 Vervolg concert. 1.05 Brussel Vlaamsch. Salon orkest olv. Walter Feron. 1.20 Gesproken Dag blad van het N.I.R. 1.30 Populair Concert. 1.50 Verzoekprogramma gramofoonpl. 2.20 Droit- wich. Het Pavilion Theater Orkest olv. Frank Stokes 2.35 „The Alphas" o.l.v. Frank Stewart. 3.20 Het Carlton Hotel Orkest olv. René Tap- ponier. 4.10 Keulen. Berichten. 4.20 Concert. 5,10 Werken van Schubert. 5.50 Brussel. Vlaamsch. Dansmuziek door het Stam Bren- ders orkest. 6.05 Kinderuurtje. 6.20 Keulen. Liederen en dansen uit klankfilmen. 7.20 Het kamerkwintet. '8.05 „Momentaufname". 8.20 Brussel Fransch. Populaire muziek. 8.50 Gram. muziek. 9.05 Rome. L'Alésiana. Opera "van Ciléa Progr. 4: 8,00 Brussel Vlaamsch. Gymnastiek. 8.20 Tijdsein, Gram. muziek. 8.30 Kroniek. 8.40 Gramofoonplaten. 8.45 Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 Gram. muziek. 9.20 Parijs Radio Gramofoonmuziek. 9.50 Orgelconcert door Léonce de Saint-Martin. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Henry Croudson. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Trocadero Cinema Orkest olv. Al fred van Dam. 1.05 Nieuwe Gramofoonmuziek. 1.35 Londen Regional. Gramofoonmuziek. 2.20 Het Philip Whiteway ensemble-, 3.20 Het B.B.C. Variété Orkest o.l.v. C. Shadwell. 4.20 The Royal Follies Concert Party. 5.05 Gramofoon muziek.. 5.35 Droitwich. Lou Preager en zijn orkest.. 6.20 Diversen. 6.50 Droitwich. Tommy Kinsman met zijn Orkest. 7.35 Het Amington Orkest olv. Roland Davis. 8.20 Variété en Ra- diojympia. 9.15 „From the four corner". H. Ingrams: „Hadhramaut". 9.30 Het Imre Magy- ari Zigeunerorkest. 10.00 London Regional. Het Celebrity Trio. 10.30 Sportberichten. 10.40 Weer- en nieuwsberichten. 10.50 Nat Gonella and his Georgians. Progr. 5: van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diver sen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. About a quarter to nine; 2. Mi Madrid; 3. She's a Latin from Manhattan; 4. Nola; 5. Waltz Medley; 6. Poema; 7. Gersh win's Foxtrot medley; 8. Go into your dance; 9. Au Luxembourg: 10. Tus ojos negros: 11. Nagasaki: 12. Waltz medley deel 2; 13. Le roi de Musette; 14. Mammy, I'll sing about you; 15. Gershwin Foxtrot medely, deel 2; 16. El Monito; 17. Tiger Rag. Van 800 tot 12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2