H A A R r E M'S DAGEEA'D 5 Goede zijden van de steun- wijzigingen. Öp verschillende verbeteringen de aandacht gevestigd. Distributie van verschillende producten. In het gebouw Excelsior te 's Gravenhage ls Dinsdagmiddag een vergadering gehouden van de vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, afdeeling Zuid- Holland, waarin de heer G. W. F. van Hoe ven, hoofdinspecteur voor de steunverleening besproken heeft het beleid van den socialen werker, de maatregelen, vervat in de circu laire van den minister van Sociale Zaken van 31 Juli 1936 en de distributie van levens middelen. De heer Van Hoeven wees erop, dat de bekende circulaire van 31 Juli veel stof heeft doen opwaaien. Intusschen hoort men alleen spreken over de afschaffing van den huur- toeslag en de regeling van de standaard- loonen. Maar er zitten ook verbeteringen in de circulaire en daarom is het goed, dat een en ander eens bekeken wordt. Spr. wilde gaarne vragen, die gerezen zijn, beantwoor den, doch wees er nadrukkelijk op, dat hij dit alleen wilde doen ten aanzien van de uitvoering. Het principe moest buiten be schouwing blijven, dit is zaak van den mi nister. Spr. wees erop, hoeveel er afhangt van het beleid van den socialen werker. Hij Ls de man immers van de dagelijksche uitvoering. Hij dient goed te beseffen, welke groote be langen hij in handen heeft. Intusschen wordt deze taak van dag tot dag zwaarder en vaak onderschat, ook door gemeentebesturen De heer Van Hoeven stipte vervolgens de circulaire van 31 Juli aan. Te dien aanzien wees hij op de volgende verbeteringen, die de circulaire gebracht heeft; het laagste tarief is met 50 cents verhoogd. De maxima zijn belangrijk verbeterd. Ten aanzien van de loonnormen der jonge werkloozen is veel verbeterd. Verbeterd is ook de rouleerregeling van de werkverschaffing. Voorts heeft de regeering betoogd het noodige te zullen doen ten aanzien van de distributie van levensmiddelen. De verandering zal plaats hebben in twee etappes. Spreker stelde voor zich te bepalen tot de eerste etappe. In dit verband onder wierp hij verschillende punten der circulaire aan een bespreking om vervolgens te komen op de levensmiddelendistributie. Zij is ge centraliseerd ondergebracht bij het departe ment van sociale zaken. Spr. heeft daarbij de leiding. In de distributie zal binnenkort opgenomen worden 6000 ton bak- en braad vet. Bij de versche-groentendistributie bestaan eenige moeilijkheden. Men is daarbij afhan kelijk van het doorgedraaide product, dat enorm varieert De versche-groenten kun nen daarom niet over het heele land wor den gedistribueerd. Deze groenten worden dan ook op de brandpunten gebracht. Wat nu nog opgevangen wordt boven het normale kwantum wordt niet vernietigd maar inge blikt. De fabrieken zijn reeds druk aan het werk. De kans is zeer groot, dat ook tomaten soep zal kunnen worden verstrekt. Daarmede komt er tevens een nieuw afzetgebied vooi de tomaten. Ook zeide spr. nog dat in verband met het uit de markt nemen van varkens, 15 fabrieken dag aan dag bezig zijn, varkens gehakt te draaien. Ook met andere voedings middelen is men nog bezig. Alles wordt erop gezet om den arbeider ir den aanstaanden winter een uitmuntend pro duct voor te zetten. Ten aanzien van den winkelier zeide spreker, dat de regeering wil mede werken indien ook de winkelier mede werkt. Met een minimale winst zal hij tevreden moeten zijn. In ieder geval, ook al zou er van zekere zijde tegenwerking komen, de distribtuie gaat in ieder geval door. Spreker heeft voorts nog een aantal vragen beantwoord. De wethouder van Dordrecht, wees er op. dat van een groep van 100 personen in zijn gemeente er slechts twee gesteunden voor uitgaan met enkele centen, terwijl de grootste helft belangrijk nadeel zal ondervinden. De heer Van Hoeven zeide hierop, dat een deel van het beschikbare geld naar het platteland gaat. Dordrecht valt daar niet onder. Men kan dus niet in een bepaalde gemeente een zekere groep als voorbeeld nemen men dient het geheel e samenstel te bezien. In iedere gemeente valt de toestand weer anders uit. Bovendien wees spreker o' de conferentie, die de groote steden deze week zullen hebben met den minister van sociale zaken. Ook zeide spr. nog, dat er wel een andere verdeeling van margarine zal komen. De verruiming der beschik bare hoeveelheid zal wellicht ten ge volge hebben, dat ook klei#iere gezin nen voor de distributie in aanmerking zullen komen. Ook deelde de heer Van Hoeven tenslotte nog mede, dat er op het oogenblik overleg wordt gepleegd met het departement van landbouw en visseherij om te komen tot verhooging der winstmarge voor den ver koop van goedkoope margarine door den winkelier. VALSCHE RIJKSDAALDERS VERVAARDIGD EN UITGEGEVEN.. De Arnhemsche rechtbank heeft vonnis ge wezen tegen een drietal Arnhemmers, die valsche rijksdaalders hadden vervaardigd en uitgegeven. De 26-jarige loodgieter L. H. V. werd we gens het vervaardigen der valsche muntstuk ken veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. terwijl de 37-jarige arbeider A. J. R. en de 50-jarige koopman P. W. K., wegens het uitgeven der valsche rijksdaalders, eveneens tot een jaar en zes maanden werden veroor deeld. Vliegtuigen van de Indische burgerij BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) Het Bat. Nieuwsblad deelt mede, dat men in midden- stardskringen het plan overweegt om de In dische burgerij te interesseeren voor het aan bieden van enkele vliegtuigen aan de regee ring, teneinde daarmede te getuigen tegen linksche stroomingen, die het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. Tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" geopend. Twente toont nog veerkracht te bezitten. Provinciale expositie met nationale waarde. De groote tentoonstelling ,,'t Volle Profijt", welke een beeld geeft van hetgeen Twente presteert op het gebied van industrie, land bouw, veeteelt en handel, is vanmorgen op het erve Zeggelt te Enschedé geopend. De organisatoren kunnen met trots terugzien op hun werk: hier is een expositie verrezen, welke van een dergelijke beteekenis is, dat Enschede er de komende week door in het middelpunt van de belangstelling zal worden geplaatst. Zooals men weet is deze tentoonstelling in gericht ter eere der opening van de haven van Enschede welke plechtigheid in den laten middag zou worden gevierd door den mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude alsmede ter eere van het veertigjarig bestaan van de Lonneker land- bpuw- en zuivelcoöperaties. Tal van houten gebouwen, welke op kleu rige, artistieke wijze zijn versierd, bevatten zulk een groot aantal unieke inzendingen, dat men vele uren noodig heeft om alles te bezichtigen. Om half elf vanmorgen kwamen den genoo- digden in het groote restaurant in het midden van het uitgestrekte tentoonstellingsterrein bijeen. Onder hen bevonden zich o.m. de mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departementen van Landbouw, Jacht en Visseherij en van Han del, Landbouw en Scheepvaart, diverse burge meesters, wethouders en raadsleden van Twentsche gemeenten. De rij van sprekers werd geopend door den voorzitter van de tentoonstelling, den heer H. B. Petri, die alle aanwezigen welkom heette. Voortgaande gaf spr. een korte uit eenzetting van den opzet, het doel en de ver wachtingen van de tentoonstelling. De verwachtingen van deze tentoonstelling zijn groot omdat in deze tentoonstelling de wil tot samenwerking iets gebracht heeft, dat verre boven een plaatselijke of provinciale tentoonstelling van zoodanigen aard is, dat hetgeen hier te zien is, de nationale belang stelling moet aantrekken. Nadat nog de burgemeester van Enschedé, de heer J. J. G. E. R. Rueckert, de secretaris generaal van het departement van Handel, mr. dr. A. A. van Rhijn, de Commissaris der Koningin in Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst het woord hadden gevoerd, heeft de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude de tentoonstelling ge opend. De minister zeide hierbij o.m. Men meent wel, dat de ontwikkeling van de techniek de hoofdoorzaak is van de heer- schende werkloosheid, naar de historie leert dat dit verschijnsel zich reeds voordeed, toen de techniek nog uiterst primitief was. Het is hier de plaats niet om dieper in te gaan op het wondere spel der voortdurende vervorming van verhoudingen, dat gepaard gaat met schokken en slagen, doch dat steeds weer gericht is op het herstel van evenwicht. En zeker behoef ik in dezen kring er niet aan te herinneren, dat het juist de techniek is ge- De blauwe diamant. Op een donkeren winteravond stopte een groote zwartgelakte limousine voor een der meest bekende juwelierszaken in Den Haag. De heer, die uitstapte en gekleed was in een bruinen ulster met donkeren vilthoed, trok z'n handschoenen uit, opende de winkeldeur en trad binnen. „Is mijnheer aanwezig?" vroeg hij de ver koopster, terwijl hij haar z'n kaartje over handigde. ..Frederik F. van Frankenstein" las zij „Ik zal mijnheer voor u roepen Uit z'n privékantoor, waar hij wat corres pondentie verrichtte, kwam de juwelier on middellijk binnen. „Dag mijnheer van Fran kenstein. hoewel ik u niet persoonlijk ken, heb ik uw naam toch meermalen hooren noe men en ik ben dan ook zéér vereerd met uw bezoek. Waarmede kan ik u van dienst zijn?" Frederik F. v. Frankenstein nam een sigaret uit zijn zilveren étui en stak haar met een nonchalant gebaar aan. „Kijkt u eens; ik ben in het bezit van een uiterst zeldzamen en kostbaren edelsteen en wel een diamant van buitengewone grootte. Ik heb dezen steen reeds eenige malen laten taxeeren en men gaf mij een gemiddelde waarde op van on- jeveer f 800; ook u verzoek ik het kleinood te willen taxeeren en mij te zeggen voor welk be drag u tot aankoop zoudt willen overgaan." De juwelier nam den prachtig doorschijnen- den diamant van z'n bezoeker, over „Wilt u een oogenblikje wachten; het onderzoek zal eenige minuten in beslag nemen". „Gaat uw gang, mijnheer, ik zal wachten"... Juist toen de bezoeker een tweede sigaret had gerookt, kwam de juwelier weer terug. ..Inderdaad, mijnheer v. Frankenstein, de dia mant is de prijs van f 800 waard. Wilt u hem verkoopen?" ,Ja, dat moest ik maar doen. Mogelijk kunt u het bedrag in contanten uitbetalen?" „Ja zeker", haastte de juwelier zich te ant woorden. Hij verwijderde zich naar z'n privé kantoor, kwam echter spoedig terug, om z'n bezoeker acht bankbiljetten van f 100 te over handigen: „Als 't u blieft, mijnheer v. Fran kenstein." Van Frankenstein borg het bankpapier in z'n portefeuille, verliet den winkel, stapte in zijn wagen en schakelde de eerste, de tweede en daarna de derde versnelling interwijl de juwelier zich, optimistisch gestemd, diep over den kostbaren steen boog. die daar op de vitrine lag. Twee dagen later, trad een heer met zwarten bolhoed, de juwelierszaak binnen: ,.Mag ik onmiddellijk den eigenaar spreken? en toen de verkoopster hem wat ver baasd aankeek, voegde hij er aan toe: „Zegt u maar dat ik van de politie ben." „Ik ben Dijkstra van het hoofdbureau" zei d° bezoeker; „hier heeft u mijn penning". De juwelier lette niet op dit voorwerp: het i bolhoedje zei hem al genoeg. „Wat wenscht u mijnheer Dijkstra" vroeg hij koel. I CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKURENiederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) weest, die geleid heeft tot een ontplooiing van krachten, zonder welke toch nimmer het hooge peil was bereikt dat, niettegenstaande de inzinking, het onze is Al degenen, die aan deze tentoonstelling, welke van dit hooge peil getuigt, hun tijd en arbeid gegeven hebben, zij dank gebracht voor htm inspanning. Hun zij toegewenscht, dat de inspanning om „de elite" van producten ten toon te spreiden, hetgeen toont hoe met „zevenmijls" laarzen wordt voortgeschreden, ,,'t Volle Profijt" dat daarvan verwacht mag worden, zal afwerpen. w i VRIJDAG IN REMBRANDT (Adv. Ingez. Med.) lllilllllllllllllllllllllllllllllllll! „Ik wil gaarne eenige inlichtingen van u. Eergisteren, ongeveer op denzelfden tijd, kreeg u bezoek van een heer, gekleed in brui nen winterjas en dito hoed. Deze heer bood u een kostbaren blauwen diamant ten verkoop aan, welke u inderdaad kocht, terwijl u de som in contanten uitbetaalde. Is dit alles juist?" „Ja, mijnheer Dijkstra; dat klopt. Maar hoe wéét u dat?" „Deze heer" vervolgde Dijkstra onverstoord, „noemde zich v. Frankenstein, nietwaar?" „Ja, hier hebt u z'n visitekaartjeDe juwelier haalde het kaarje uit z'n portefeuille en overhandigde het den politieman. Dijkstra stak het kaartje in z'n zak en zei droog: „Deze heer was. Van Frankenstein niet. Ik zal u wat méér vertellen. Deze heer staat in het politieblad gesignaleerd als een héél gevaarlijk oplichter. Trouwens ik zal u nu direct maar het belangrijkste zeggen. Toe vallig weten wij. dat deze heer straks hier op nieuw bij u komt. Hij zal u naar den blauwen diamant vragen, dezen vervolgens aandachtig bekijken en hem u daarna weer teruggeven. Tenminste u zult dénken, dat u hem terugge kregen hebt, maar in werkelijkheid zult u een nauwkeurig nagemaakt duplicaat in uw bezit hebben, terwijl de echte diamant in het vestzakje van den oplichter verdwenen zal zijn. Maar weest u echter niet ongerust: het zal de laatste oplichting zijn( die deze heer hier zal plegen. Wij zijn namelijk voornemens hem hierbij te arresteeren. Indien u er geen bezwaar tegen hebt zal ik mij dan ook in uw kantoor verstoppen." „Natuurlijk heb ik daar niets op tegen, mijnheer Dijkstra, Integendeel, geef ik u vol komen vrijheid alle maatregelen te nemen, welke u noodig acht". Dijkstra trad het privékantoor binnen. „U doet net of u van niets weet en geeft het ju weel gerust uit handen. Verder laat u alles maar aan mij over. Ik zal nog even den hoofdcommissaris telefoneeren, om te zeggen dat hier alles voor elkaar is." De juwelier wees hem het toestel, zag toe hoe Dijkstra een bepaald nummer draaide en hoorde hem dan eenige woorden wisselen. En juist toen het gesprek beëindigd was ging de bel als teeken dat er een nieuwe bezoeker bin nentrad. De nieuwe bezoeker was de pseudo mijnheer v. Frankenstein: „Ik heb een klein verzoek" begon hij; „Ik ben in het bezit van een dia mant. die weliswaar niet geheel dezelfde is, maar niettemin héél veel overeenkomst ver toont met die. welke ik u verkocht.Wilt u beide steenen eens vergelijken en uw oordeel om trent dezen diamant zeggen." „Uitstekend mijnheer v. Frankenstein", re pliceerde de juwelier. Hij verwijderde zich 'n oogenblik en kwam daarna terug met den in zijn bezit zijnden diamant, welke hij op de vitrine plaatste, naast den steen, die v. Fran kenstein reeds uit z'n jaszak had opgediept. Het verschil was inmiddellijk te zien. „Voor d-zen diamant zult u ten hoogste een bedrag van f 200 kunnen ontvangen", zei de juwe lier. die nauwlettend de vingers van zijn be zoeker in het oog hield. „Dit bedrag zou ik u er dan ook voor kunnen geven". Frederik F. v. Frankenstein borg z'n dia mant in z'n jaszak. „Ik dank u zeer voor uw moeite. Uw aanbieding z^l ik ernsti® over weging nemen." „Halt, handen omhoog!" Fraudeerende notaris-klerk. Valsche hypotheekacten opgemaakt. Op het kantoor van notaris E. te Princen- hage heeft een klerk, die ruim zeventien jaar daar werkzaam was en een behoorlijk salaris genoot, verduisteringen gepleegd, die, voorzoo ver thans bekend, een bedrag van tien mille beloopen. De notaris heeft de gedupeerden on middellijk schadeloos gesteld. De klerk moet deze verduisteringen hebben gepleegd door valsche hypotheekacten op te maken en het gestorte geld ten eigen bate aan te wenden. Tijdens vacantie-afwezigheid van den notaris en den klerk ontdekte de eerste candidaat de fraude. Tegen den klerk, die in het buitenland ver toeft, zal een strafvervolging worden ingesteld. HET GRAF VAN J. Pzn. COEN. BATAVIA, 25 Augustus (Aneta) Naar de Java-Bode meedeelt, stelde het departement van onderwijs en eeredienst aan de regeering voor het gedenkteeken op het graf van J. Pzn. Coen te doen bestaan uit marmeren pla ten waarop niet alleen de naam van J. Pzn. Coen doch ook die van andere gouverneurs- generaal en hun echtgenooten. wier overblijf selen in dezelfde ruimte gevonden zijn, zullen voorkomen. Hiervoor is een bedrag van 75.000 noodig, waarvan 60.000 voor aankoop en afbraak van een pakhuis. Men rekent dat een gedeelte van dit bedrag door een inzameling zal bin nenkomen: men verwacht dat de groot-handel 30.000 zal geven. WILDE STAKING IN CONSERVENFABRIEK. Onder het vrouwelijk personeel bij de af deeling conserven van Tieleman en Dros te Leiden is een wilde staking uitgebroken. De vrouwen eischen een verhooging van het uur loon met eenige centen, aan welken eisch de directie niet wil voldoen, daar de loonen in het begin van dit jaar, in overleg met de or ganisaties. zijn vastgesteld. Na de weigering der directie legden 120 vrouwen het werk neer Zij zijn allen ongeorganiseerd. Rusland wenscht spoedig haring. Met aflevering heden reeds begonnen. Zooals men weet, zouden van de eerste 40.000 ton haring, welke naar Rusland waren verkocht, 10.000 vaten voorjaarsharing op 10 September worden geleverd. Van de Rus sen is echter een verzoek binnengekomen, of het mogelijk zou zijn de eerste levering wat vroeger te stellen en daar deze partij voor de verzending zoo goed als gereed ligt, heeft men aan dat verzoek kunnen voldoen. Heden is reeds met de aflevering begonnen. Aan het einde van deze week hoopt men daarmede ge heel gereed te zijn. De levering van deze partij wordt dus met ruim veertien dagen vervroegd. Niettegenstaande thans 70.000 ton haring werd verkocht, zal er geen verandering komen in de regeling voor de versche haring-vis- scherij. Men zal zich aan het destijds genomen besluit houden en op 15 October met een vier de gedeelte van de vloot aan de versche-ha- ring-visscherij deelnemen. II!III11II1III11II1!11!IIII1I11II11IIIIII111W^ :iiiiiiiliiliiiiijiiiiiiiiii!iuiiu In de deuropening van het kantoor, stond daar plotseling rechercheur Dijkstra, rustig, maar dreigend en indrukwekkend door zijn groote en breede figuur, terwijl ook de brow ning onwillekeurig ontzag inboezemde. „Juist zooals ik gedacht had", vervolgde hij tot den juwelier, toen twee handen omhoog- waren gegaan. „De thans in uw bezit zijnde diamant is valsch!". De juwelier verbleekte. Hij had dit niet kunnen denken, te meer, daar hij speciaal op elke handeling had gelet. „Mag ik den steen even gaan onderzoeken, mijnheer Dijkstra?" ,,U kunt uw gang gaan" zei Dijkstra norsch. maar noodig is het niet. De origineele diamant is in het bezit van mijnheer Frederik F. van Frankenstein", vervolgde Dijkstra spottend. De juwelier verwijderde zich evenwel haas tig en keerde na eenige minuten weer terug. Inderdaad de diamant is valsch!" „Juist" zei Dijkstra. ..En zie hier den orgi- neelen. Zooals ik dacht, zat hij in den jaszak van dezen oplichter verborgen! Ik zal nu di rect opstappen en dezen heer even aan het bureau afleveren. De diamant neem ik echter mee, als overtuigend bewijs. En nu, vooruit, mijn heer v. Frankenstein „Halt! Handen omhoog!" Twee. drie, vier politie-agenten traden de juwelierszaak bin nen. Dijkstra wilde zijn browning opheffen en ook v. Frankenstein toonde een plotselin ge activiteit en wilde zich in staat van ver dediging stellen; maar al spoedig zagen zij beiden in dat dit tegen zoo'n grooten over macht onbegonnen werk was. Langzaam gin gen dan ook twee paar handen omhoog De juwelier hoorde een paar droge klikken en zag voor het eerst hoe politie-agenten met handboeien omgaan. Verbaasd keek hij ver volgens toe, toen de pseudo-Dijkstra, bij fouilleering bijna den geheelen inhoud dei- brandkast. bestaande uit geldswaarden, paar- len en juweelen, alsmede diverse gouden en zilveren byoux van eigenaar bleek te hebben verwisseld. „Dat had u niet gedacht, mijnheereh... Dijkstra", zei de juwelier tot den vermeenden rechercheur. „Om dus na 800 guldens ook den diamant weer in uw bezit te krijgen, hebt u tezamen dezen geraffineerden truc toege past. die bijna een listige juweelendiefstal geworden zou zijn. indien u niet één fout maakte. U hebt alles prachtig behandeld totdatu telefoneerde.... U belde het hoofdbureau op. maar draaide een verkeerd nummer. Dit bracht mij tot nadenken. En de tijd. die ik noodig zou hebben om den onech- ten diamant te onderzoeken, besteedde ik om op de eerste étage te telefoneeren. Ik belde óók den hoofdcommissaris op. maar draaide het goed nummer. Van hem vernam ik al spoe dig dat een rechercheur Dijkstra hem geheel onbekend was. reden waarom hij, met den meesten spoed, eenige mannetjes zou zen den De „mannetjes" glimlachten en voerden hun gevangenen naar de politieauto, die spoedig wegreed De juwelier schikte hier en daar nog wat in zijn winkel en legde een voorwerp, dat op den grond lag opzij meer noodig hebben", veronderstelde hij ge- I „Dat dophoedje zullen zij voorloopia niet amuseerd. Bezwaren van Nederlandsche werkgevers. Tegen onze economische efl en financieele politiek. Afzetmogelijkheden in Indië gezocht. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van het verbond van Nederlandsche werkgevers, loopende van Juli 1935 tot Juli 1936. Het verslag wijst er op. dat sommige lan den ons in verschillende opzichten in econo mische expansie vooruit zijn en dat voorko men moet worden, dat een eventueel komen de periode van opleving in het wereldver keer ons verrast, voordat hier te lande zijn geliquideerd de nog steeds bestaande dispa riteiten tusschen b.v de belooningen van exportarbeiders en arbeiders, werkende in beschutte bedrijfstakken, die niet de inter nationale concurrentie ondervinden, de mede daaruit voortvloeiende nog steeds te hooge huishuren, de te weinig dalende kosten van levensonderhoud, mede door den omvangrij ken landbouwcrisissteun. de tekorten op de budgetten van rijk en gemeenten enz. Het voeren van een „do ut des" politiek tusschen Nederland en Indië acht het ver slag uitgesloten. Als eenig aanvaardbare stelregel zoo vervolgt het verslag kan hier slechts gelden, dat elk gebiedsdeel aan het andere de hulp verleent, waartoe het in staat is. waarbij dan elk geval afzonderlijk op zijn mogelijkheden in het kader der rijkseenheid dient te worden beschouwd. Het' verbondsbestuur meent, dat naast alles wat direct of indirect door de overheid geschiedt ter be vordering van de voorlichting om trent Indië. ook behoefte bestaat aan een eigen vertrouwenspost van onze industrie in Indië. Het verslag vermeldt, dat de plan nen van het verbondsbestuur tot het vestigen van een dergelijke vertegen woordiging in Indië thans in verren staat van voorbereiding zijn en ver trouwt, dat deze spoedig hun beslag zullen kunnen krijgen. Het grootste bezwaar van het verbond te gen den landbouwcrisissteun is naar het verslag vermeldt niet gelegen in het feit, dat landbouwbedrijven, die ten onder drei gen te gaan, tijdelijk geholpen worden om ze voor algeheele vernietiging te behoeden, doch in de dikwijls willekeurige wijze, waar op daarbij met de belangen van de rest der bevolking, inzonderheid het industrieele deel, wordt omgesprongen. Het verbond herhaalt zijn standpunt, dat de regeering niet moet volstaan met de be grooting in September op papier sluitend te maken, en dan nog voornamelijk door nieu we heffingen en perspectivische bezuini gingen, doch dat het de taak van de regee ring is zoodanig te ramen, dat de begrooting tegen een stootje kan. De belastingverhooging zonder krachtige aanpassing wordt door het verbond ten sterkste veroordeeld, omdat een zoodanige politiek ons steeds dieper in het moeras brengt en onvermijdelijk tot andermaal nieuwe belastingen moet leiden. Voor de bestrijding van de nog steeds schrikbarende en zelfs toenemende werk loosheid hier te lande en in verband daar mede de handhaving en zoo mogelijk het herstel van onze volkskracht is naar het verslag schrijft activeering en niet belem mering van de mobiliteit van het bedrijfsle ven een eerste vereischte. Naar de schrijvers meenen, dient niet slechts te worden ge waakt tegen verzwaring van de sociale las ten, doch moet in het belang niet het minst van onze arbeidersbevolking, die op het oogenblik van werk verstoken is wor den gestreefd naar verlichting van lasten. Uitvoerig bespreekt het verslag vervolgens de maatregelen, genomen ter bestrijding van de werkloosheid, waarbij instemming wordt betuigd met de onlangs afgekondigde wijzi ging in de tot dusverre gebruikelijke steun verleening. Gewezen wordt op den verstar- renden Invloed van den huurbijslag op de huur van de arbeiderswoningen, waardoor de kosten van levensonderhoud eenzijdig worden hoog gehouden. Vervolgens bestrijdt het verslag in scherpe bewoordingen de bevoorrechting van georga- niseerden bij den werkloozensteun. Een der gelijke bevoorrechting wordt principieel ver oordeeld. Ook bij de werkloosheidsverzekering signa leert het verslag een dergelijke bevoorrech ting. Ook aan de wet op de evenredige vracht- verdeeling besteedt het verslag aandacht. De conclusie van de desbetreffende beschou wingen is. dat de wet op een mislukking is uitgeloopen en ingetrokken behoort te wor den. STICHT KLOOSTERBROEDER BRAND? In het Trappistenklooster De Kievit te Schijf heeft in enkele weken tijds driemaal een brand gewoed. Het vermoeden heeft be staan. dat minder goed-willende elementen uit het naburige Sint Willibrord daaraan schuldig waren, doch thans gaat men op ver schillende gronden overhellen tot de gedachte, dat zich onder de leden van de kloosterge meenschap en „pyromaan" bevindt, die de kloostereigendommen als doelwit van zijn ab normale neigingen zou gebruiken. In deze richting wordt een onderzoek ingesteld. Misdaad of ongeluk? Het gevonden lijk in het Merwedekanaal; een arrestatie. AMSTERDAM, 25 Augustus: In verband met den vondst van een lijk in het Merwede kanaal dat zoodanige sporen van verminking vertoonde, dat misdrijf niet uitgesloten mag worden geacht, is de politie overgegaan tot arrestatie van een verdachte. Het betreft hier een Utrechtschen jongeman, die het laatst in gezelschap van het slachtoffer is gezien. Op verzoek van de Amsterdamsche politie is tot arrestatie van dezen jongeman nog in den loop van den nacht overgegaan. De 21-Jarige werklooze, die te Utrecht woonachtig is, had zich naar de ouderlijke woning te Vaassen op de Veluwe begeven en is daar vannacht gearresteerd. Onder geleide van een Amsterdamschen rechercheur wordt hij heden op transport naar de hoofdstad gesteld. Inmiddels staat nog steeds niet vast of hier inderdaad misdrijf in het spel is. Een heden uit te voeren sectie zal moeten uitwijzen of de wonden van het slachtoffer zijn ontstaan door geweldpleging of tengevolge van do schroef van een der vele passeerende schepen In het Morwedekanaal.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7