D VERTELLING Rubriek voor Vragen \ftom sdttiip. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 HAASLEM'S DAGBEAD 6 Koninginnedag in Haarlem-Oost. Het programma voor de Koninginnedagvie ring in Haarlem-Oost is als volgt samenge steld: Half 9. Opmarseh van de kinderen der in Haarlem-Oost gevestigde scholen, naar de Aubade op de Groote Markt. Opstellen Teyler- plein. Route: A. L. Dyserinckstraat. Amster damstraat, Spaarnwouderstraat, Wijdesteeg, Spaarne (stille zijde), Melkbrug, Korte Veer- straat, Lange Veerstraat, Klokhuisplein, Gr. Markt. 9 uur: Opening van de attracties en kramen aan de Zomervaart. 12—12.30 uur: TJitdeeling van versnaperin gen aan de kinderen der leden aan de Zomer vaart. nabij de balvloer. 24 uur: Groote tooneelvoorstelling in de open lucht op het Teyle^plein, olv. Herman Smits. Opvoering van de klucht: „Piet de Leugenaar". Muzikale opluistering door Utile Dulci. 512 uur: Groot Bal-Champêtre aan de Zomervaart. Hiervoor wordt een groote bal vloed gelegd van 120 M2., welke des avonds prachtig is verlicht door schijnwerpers in diverse kleuren. Schitterende dansmuziek, door reusachtige luidspreker-installatie. Dit wordt verzorgd door de firma Fibbe. 7 uur: Muzikale wandeling door de muziek - vereeniging Utile Dulci. Opstellen bij de Am- sterdamsche Poort. Route: Amsterdamstraat, v. Berensteynstraat. Fabriciusstraat, Vooruit gangstraat, Teylerstraat. Heerensingel. Am sterdamstraat. 2e Zuidpolderstraat. Nagtzaam- straat. Teding van Berckhoutstraat. Dr. «Maiepmanstraat, Zomerkade, Nagtzaam- brug. Kruistochtstraat, Graaf Willemstraat, Gouwweteringkade. Damiatestraat. Emostraat. Van Keulenstraat, Zomerstraat. Vijfhuizen- straat, Dorreboomstraat, Zwaardstraat. Bar- barossastraat. Nijlstraat, Kruistochtstraat. Nagtzaamplein. 8—10 uur: Populair concert door Utile Dulci. directeur H. A. Maas, in de muziektent van de vereeniging, opgesteld op het Nagtzaam plein. 911 uur: Biosc.oon-voorstelling aan de Zo merkade. Een prachtig programma zal worden uitgevoerd door de H.A.V.O. Film uit Den Haag. O.a. zullen "enige surekende en zingende, komische- en teekenfilms worden gedraaid. Het hoofdnummer is de FoUandsche Klank- film: „Oranje en Volk in 1935". Voor de openluchtuitvoering op het Teyler- plein wordt een podium gebouwd. Daaromheen is een gedeelte met touw afgezet. Het publiek wordt verzocht, zich niet binnen de touwen te begeven. Dit gedeelte van het terrein is gereserveerd voor de kinderen der leden, welke allen te samen daarheen vertrekken om kwart vóór 2 met muziek voorop vanaf het Nagt zaamplein. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestr. uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat: Bril, Broeder Nijmegen, Stich ting Meer en Bosch, Heemstede. Fototoestel: v. Galen, Westergracht 41. Regenjas: Buiten hijs, Westerhoutpark 32. Padvindersmes: Hoogland, Karei van Manderstraat 49. Porte- monnaies met inhoud: v. Ketel, Vinkenstraat 37, Ijsvogel, Vogelenzangscheweg 24, Aerden- hout. Schnijders, Ged. Raamgracht no. 37 zw. Hondenpenning: Horeman, Nagtzaamstraat 26 Rijwielplaatjes: v. Leeuwen, Prof. v. d. Waals straat 17; Bouman, Saenredamstraat 31. Schoen: Politiebureau Smedestraat. Sleutel: Habig, Gasthuislaan 168. EEN SERENADE. In verband met het 12y2 jarig huwelijk van het echtpaar P. Terstal-Lubbers, wonende Schreveliusstraat 42, te Haarlem, brengt de stafmuziek van de Burgerwacht heden, Don derdagavond 8 uur, een serenade. De heer Terstal is oud-scheepsmuzikant der Kon. Marine en ontving een dezer dagen de onderscheiding der Broederschapsorde 3e klasse van de Burgerwachten van Nederland. PROGRAMMA VAN DE HAARLEM SCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 28 AUG. Progr. 1: Hilversum II (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen, Concert olv. Ernst Stieberitz. 8.20 Kalenderblatt. Tijdsein. Weer bericht. Waterstandber. 8.30 Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.50 Deutschland- sender „Spieltumen im Kindergarten". 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd concert olv. Pierre Mangeret. 12.20 Keulen. „Freut euch des Le- bens" uit Berlijn. 1.20 Brussel Vlaamsch. Ge sproken Dagblad van het N. I. R. 1.30 Keulen. Vervolg Programma uit Berlijn. 2 20 London Regional. Gramofoonmuziek. 3.05 Het Charles Ernesco Kwintet met Webster Boot. 3.50 Dans muziek (gr.pl.) 4.20 Keulen. Gevarieerd vroo- lijk programma. 5.20 Brussel Vlaamsch. Gra mofoonmuziek. 6 20 Keulen. Concert. 7.20 Het kleine omroeporkest olv. Leo Eysoldt. 8.05 Mo- mentaufnahme. 8.20 Droitwich. Promenade concert in Queens Hall olv, Sir Wood. 9.20 „Snappy and Happy". 10.London Regional. Vioolrecital door Max Rostal. 10.30 Weenen. Populair concert door het Omroeporkest olv. J. Holzer. 11.05 Parijs Radio. Concert olv. Ma- rius Francois Gaillard. Progr. 4: 8.Brussel Vlaamsch. Gymnastiek 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek 8.40 Gramofoonplaten, 8.45 Gesproken Dag blad van het N. I. R. 9.Gramofoonmuziek. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10 50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Harold Ramsay. 11.35 Het BB'C Schotsch Orkest olv. Kemlo Stephen 12.50 Ben Oakley met zijn Orkest 1.35 Emily Broughton, sopraan, Mercia Stotesbury, viool met piano, 2.20 Het BBC Welsh Orkest olv. Idris Lewis 3.20 Het stedelijk orkest van Har rogate olv. Louis Cohen, 4 20 Het Victoria Ho tel Orkest olv. Emilio Colombo. 5.05 Gramo foonmuziek. 5.35 John Reynders met zijn or kest. 6.20 Diversen. 6.50 Droitwich. Orgelcon cert door Reginald Dixon. 7.20 Naomi Heron Maxwell: „Gliding". 7.35 Het BBC Northern Orkest olv. T. H. Morrison, 8.20 London Re gional. A. J. MacKenzie: Chess Masters at Nottingham. 8.35 Peter Yorke met zijn Orkest. 9.20 Diversen, 10.50 London Regional. Het Gros venor House dansorkest olv. S. Lipton Progr. 5: Van 8.v.m. tot 7nam. Diver- sen. 7.— Eigen Gramofoonplatenconcert. Ope ramuziek. 1. Aida, Koor met Orkest. 2. Caval- leria Rusticana, koor met orkest. 3. Carmen, Tossy Spiwakowsky. 4 De Parelvissers, Costa Milona, 5 Die Afrikanerin, Costa Milona. 6. Le Barbier de. Seville. Solisten met Orkest. 7. Faust Verdamnis, Orkest olv W. Mengelberg Van 8.— tot 12.— Diversen VOOR DEN- -KANTONRECHTER Vacantiegenoegens. Een tijdelijk inwoner van Zandvoort werd op een morgen te 5 uur gewekt door een on gewoon gerucht Opstaande en uit het raam van zijn bovenkamer ziende, zag hij, dat een viertal jongelieden het zich op zijn terras ge makkelijk had gemaakt door in de daar staan de fauteuils te gaan zitten, terwijl zij de auto, waarmee ze blijkbaar waren gekomen, voor het hek hadden geparkeerd. Dat alles zou den heer des huizes niet uit den slaap gewekt hebben, doch de jongelieden waren in feest stemming, wat zich uitte in luidruchtigheid, welke daarna tot baldadigheid oversloeg, want zij begonnen bloemen af te plukken en plan ten uit den grond te trekken. De villabewoner nam toen een afdoenden maatregel door een emmer water over het viertal uit te storten, wat de heertjes weer naar de auto dreef. De villabewoner zag echter, dat zich in de auto een vaatje bier bevond, waarom hij het raad zaam oordeelde de politie te waarschuwen, waarmee hij de jongelieden waarschijnlijk een goeden dienst bewees, want anders wa ren zij misschien in het gasthuis terecht geko men in plaats van in het politiebureau. Nu moest een hunner nog terecht staan voor het uittrekken van planten. Zijn vader ver scheen als gemachtigde en gaf het ten laste gelegde toe met de opmerking: „Ze waren uit geweest, edelachtbare en niet heelemaal nuch ter meer" De villabewoner maalde wel niet veel om de vernielde planten, maar de kan tonrechter vond. dat een pretje niet op die wijze moest besloten worden, waarom hij 6 boete oplegde, conform den eisch. Een andere zomerverblijver woonde in een huisje naast een heer, die Zandvoort perma nent tot verblijf had gekozen en daarom prijs stelde op een goed uitziend voortuintje. Hij had daar een heg geplant, maar de grond in Zandvoort is droog, waarom hij de heg gere geld moest besproeien, wilde hij, dat ze een toonbare heg zou worden. Nu hielden de tijdelijke buren ervan, in hun voortuintje te zitten, wat door het sproeien eenigszins bemoeilijkt werd, want buurman spoot niet alleen op, maar ook over de heg. Dit was ook het geval, toen de zomerverblij ver op een dag met een paar kennissen, die op straat vóór zijn tuintje stonden, aan het spreken was. waarop hij tegen buurman zei, dat deze wat spaarzamer met dat sproeien moest zijn, want hij kreeg spatten op zijn kleeren Buurman -excuseerde zich niet, waar op de heer op straat zich met het geval be moeide en zei, dat het hem niet moest gebeu ren. Zoo netjes schijnt hij het echter niet ge zegd te hebben, althans het woord schoft schijnt erbij uitgesproken te zijn en daarom richtte de sproeier de waterstraal op den spreker en diens vrouw en spoot ze weg. Daarvoor moest hij zich verantwoorden, want al komen de badgasten te Zandvoort ter wille van het water, ze willen toch niet van de straat gespoten worden en een Zandvoor- ter moet wat égards hebben jegens de bezoe kers. De kantonrechter gunde den man zijn tuin tje en een groene heg. maar was van meening dat de besproeiing niet over het aangrenzende erf moest gaan en zeer zeker niet over men sehen, die op straat stonden, al zouden die iets gezegd hebben wat den man niet aan stond. Daarom kreeg hij 5 boete; de ambte naar had 12 geëischt De man met één arm. Een man moest terechtstaan, omdat hij op een bakfiets gezeten, geen behoorlijk teeken had gegeven, dat hij naar links wilde zwenken. „Ik kon geen teeken met de linkerarm ge ven", zei de man, „want ik heb geen linker arm" en hij toonde zijn ledige mouw. ■Illlllllllllllllllllllllllllilllillllllllll^ De glimlach. door ELSA KAISER. De edelsteenen achter de verlichte vitrine van Jules Janin. den bekenden juwelier der Parij- sehe beau monde in de Rue Rivoli, lagen te schitteren dat de vonken er van af schenen te springen. Het liep tegen één uur 's middags. Monsieur Janin, de elegante eigenaar van al die schat ten, maakte zich gereed om te gaan lunchen. „Ik ga nu maar", zeide hij tegen zijn eersten verkooper Lucien. die tevens zijn neef was, „over drie kwartier ben ik weer terug. Je kunst best dien korten tijd alleen blijven er komen om dezen tijd toch bijna geen klanten, en bovendien kunnen L-ouis en Joseph, die even met de paarlcollliers voor mrs. Buckle- whiteSmith naar het Claridge Hotel zijn, over een half uur terugkomen. Wees echter op je qui vive, Julien. pas goed op de zaak en denk erom, kijk niet te veel naar andere din gen, maar alleen naar mijn juweelen." Julien was, nadat hij drie jaar in een filiaal van zijn oom in Nice tweede bediende was ge weest, sedert een paar maanden als eerste verkooper in de Pai'ijsche zaak gekomen. Zijn patroon en oom was best tevreden over hem, er was echter één ding in zijn neef dat hem minder beviel: hij was zoo'n aller char mantste jongen dat de dames-klanten wel eens meer naar hém, dan naar de juweelen keken. Dit had echter ook weer het voordeel dat de damesklanten die weifelden omtrent een aankoop, er bijna altijd toe besloten als Lucien zijn betooverenden glimlach opzette. Het was algemeen bekend in de Ville Lu- mière, dat na Chevalier, Lucien Janin uit de groote juwelierszaak in de Rue de Rivoli, den mooisten glimlach van Parijs had. Zijn don kere oogen hadden bovendien iets fascinee- rends, dat heel wat dames, die besluiteloos buiten naar de vitrines stonden te kijken, als het ware dwong, naar binnen te gaan als zij Lucien achter de deur zagen staan,. Lucien stak een sigaret op en wandelde een poosje over het zachte tapijt. waarna hij ach ter de spiegelruit naar de voorbijgangers bleef kijken. Het was prachtig weer, begin April, de boomen aan de Jardin des Tuilleries aan den overkant kregen reeds kleine blaadjes en de Parijsche vrouwtjes hadden er nooit zoo len- t-e-achtig uitgezien. Met, verrukte oogen bleef Lucien alles buiten bekijken. „O, dacht hij, „wat zijn zij toch gracieus, die Parisiennes Op hetzelfde oogenblik dat hij dit dacht, trad er een zeer elegant gekleede blonde jon gedame den winkel binnen. Zij droeg- een wit marocain costuumpje met een witte vos los om den hals. Lucien was een oogenblik sprakeloos. „Wat een schoonheid", dacht hij, maar hij be- heerschte zich dadelijk weer, plooide automa- Dat was een eenigszins pijnlijk geval. Men kan wel zeggen: „Dan moet de man niet op een bakfiets rijden", maar de man moet dat voor zijn broodje doen, want hij tracht met handel wat te verdienen, aangezien er anders niet veel voor hem open staat. De kanton rechter begreep de moeilijkheid, maar zei, dat de man toch niet kon rijden zonder de ver keersregels in acht te nemen. „Ik gaf de rich ting aan met mijn linkerbeen", zei de man, maar dat is eerstens geen wettelijke manier en tweedens zal een andere weggebruiker dat niet begrijpen, omdat men maar niet direct ziet, dat de man op de bakfiets geen linker arm heeft. Een teeken geven met den rechter arm is al even moeilijk, omdat dan het stuur moet losgelaten worden. „U moet daar wat op vinden", zei de kantonrechter, „want zoo levert u gevaar op voor uzelf en voor ande ren. Laat iets op het stuur maken, dat u met de rechterhand kunt bedienen en waarmee u de richting kunt aanwijzen. Ik wil met uw moeilijkheid rekening houden en u daarom voor dezen keer schuldig verklaren zonder toe passing van straf; in t vervolg zou ik u boete moeten opleggen. TEGEN DE VERLAGING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN. Door het hoofdbestuur van den Alge- meenen Bond van Winkeliers en Zelfstandi gen „Abowize" is een adres verzonden aan den Ministerraad als protest tegen de door de regeering voorgenomen maatregel, inzake afschaffing huurtoeslag en verlaging der steunnormen. De afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond heeft per circulaire aan de Midden- standsvereenigingen in Haarlem en Omstre ken verzocht adhaesie te willen betuigen aan dit protest. AANBESTEDING. Ged. Staten van Noord-Holland hebben he denmorgen aanbesteed: het maken van den onderbouw in beton en metselwerk van en van de opritten naar een basculebrug over den Amstel te Ouderkerk, met- bijkomende wer ken, in den weg Haarlem—Schiphol-Diemen. Laagste inschrijver was de heer W. Luppes te Haarlem, voor f 133,400. HAARLEMS MUZIEK-INSTITUUT. De directie van het Haarlems Muziekinsti tuut heeft een muziekblad in het leven ge roepen. dat als communicatiemiddel tusschen de talrijke leerlingen en de school eenerzijds en tusschen de leerlingen en de diverse leeraren anderzijds bedoeld is. Daarnevens is ook gesticht een uitleenbi bliotheek ten behoeve der leerlingen van het Instituut. Vervolgens is met ingang van l September een afdeeling van het muziek-instituut te Santpoort opgericht. KAMPEERTENT GESTOLEN. Woensdagmorgen deed mevr. B. uit Over- veen bij de politie aangifte van diefstal van een kampeertent uit den tuin van haar wo ning, welke zij daar den vorigen middag voor haar kinderen had opgezet en 's nachts had laten staan. Een paar kleedjes bleken even eens te zijn verdwenen. OPMERKINGEN VAN LEZERS HET VERKEER LANGS DE GROENTEMARKT Iemand, die des ochtends vroeg zich een weg wil banen langs de Groentemarkt, zoo schrijft ons een abonné, zal vooral bij het gedeelte aan den Koudenhorn moeilijk heden ondervinden. Niet alleen automobilisten en wielrijders ondervinden dat, doch zelfs de melkboer kan zijn klanten niet bereiken door de verkeersopstoppingen die zich dagelijks voordoen. Ook loopt men, vervolgt hij, het gevaar met. afval bekogeld te worden. Il-I'l! 'i;!'!i::lil'ii:i|' tisch zijn mond tot den verleidelijksten glimlach en fixeerde met zijn mooie oogen de jonge vrouw, die nu zelf een oogenblik verle gen raakte en heel even geen woord kon uit brengen. „Madame désire?" vroeg Lucien correct, al bleef hij innerlijk vol bewondering voor de werkelijk buitengewone schoonheid die voor hem stond. „Ik zou gaarne een paar brillamtringen zien die in de vitrine liggen," zeide zij met een buitenlandseh accent en wees er eenigen aan. Lucien haalde er drie uit de étalage, Zijn oom had hem geleerd nooit te veel kostbaar heden tegelijk te laten zien, daar hij er an ders het oog niet- op kon houden. Zij bekeek de ringen als een kenner en vroeg zelfs een loupe om de brillonten beter te kun nen keuren. Toen zeide zij met een stem zoo liefelijk dat Lucien bijna zijn bezinning weer verloor: „Bijzonder mooi, monsieur, mijn com pliment en wat een origineele zetting! Wat kost deze ring? Wilt u hem nog even aan mijn vinger steken?" Zij trok haar handschoen uit en Luciën stak den mooisten ring aan een klein roze vingertje. Even trilde hij bij het aanraken van haar hand. „De prijs is tienduizend francs", zeide hij. „Het is niet hoog voor voor 'n brillant van dit gehalte, het dan ook een occasion". „Goed!" antwoordde het meisje, „dit is ook juist den prijs dien ik wilde besteden. Ik zal hem dus even aanhouden." Een hevige angst overviel Lucien dat zij een adres in één of ander hotel zou opgeven om daar een kwitantie aan te bieden, want dan zou hij haar moeten kwetsen, door te zeggen dat het regel van het Huis was om al leen vaste klanten crediet te geven en niet aan onbekenden. Tot zijn blijdschap zag hij haar echter een kleine saffiaan lederen portefeuille uit 'n gou den tasch halen, die zij aan den arm droeg en er tien biljetten van duizend francs uit ne men ..Voila monsieur" zeide zij met haar aller liefste stem, „wilt u maar eens natellen." Op dat oogenblik gebeurde er echter iets onverwachts en ontzettends. Twee goed ge kleede heeren, krachtig gebouwd, met glad geschoren, strenge gezichten stoven den winkel binnen en stortten zich letterlijk op het mooie vrouwtje wier polsen zij vast om klemden. ,,Net op het nippertje." riep een der heeren, ,.u is er bij mevrouw, dat had u niet gedacht, hé? We zitten al twee weken achter u aan. Louise Larue en wij konden u maar niet te pakken krijgen maar nu hebben wij u, u begrijpt zeker wel dat we van de recher che zijn?" „Hoe durft u!" riep het mooie vrouwtje ver ontwaardigd uit. „U weet blijkbaar niet wie u voor hebt. Ik ben mrs. Wheeler, uit Chicago, mijn adres is Hotel Meurice". „Ja. ja, dat kennen we", zeide de recher cheur., daar loopen we niet in, die truc is te versleten." Lucien stond sprakeloos, hij keek het jonge vrouwtje met al den onweerstaanbaren gloed van zijn mooie oogen aan. en zag dat zij er geheel verlegen door raakte. Zou zij dan toch? DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beanUooord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaatsVragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men bramen in op bran dewijn, wat is er voor noodig en wat voor soort brandewijn moet men gebruiken? ANTWOORD: Wasch de bramen en overgiet ze met de brandewijn tot ze goed onder staan. De bramen kunnen worden opgekookt, doch de drank wordt smakelijker, wanneer men de bra men ongekookt in de brandewijn zet en iets langer laat staan. De hoeveelheid der bramen naar smaak te bepalen. Gebruik van inmaakbrande- wijn is aan te bevelen. VRAAG: 1. Hoe maakt men extract van koffie! 2. Wat is de bedoeling van den groet met de gebalde vuist bij de S.D.A.P.? ANTWOORD: 1. Men doet 1 ons gemalen kof fie in den filter van den koffiepot, voegt een mes punt zout toe, giet daarop pl.m. y2 d.L. kokend water en laat de koffie trekken, terwijl men den tuit en het deksel met papier goed afsluit. 2. Dit is ons niet bekend. Wij vermoeden, dat deze groet het streven naar vrijheid symboliseert daar de bïjbehoorende roep „vrijheid" luidt. VRAAG: Hoe moet ik een wit leeren kraag schoonmaken, die aan den halskant vettig en geel geworden is? ANTWOORD: Met een dotje watten en waseh- benzine stevig afwrijven, onmiddellijk daarna met talcum goed afwrijven. Na een uurtje de talcum met een dotje watten afwrijven. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan men het „weer" verwijde ren uit een tent, die nat opgeborgen is geweest! ANTWOORD: Het eenige middel is de tent een nacht in een chloor bad te zetten, den vol genden dag in heet water goed uitspoelen, daar na nog eens in koud water. Is het weer daarna nog niet geheel verdwenen, dan dezelfde behan deling met burmol. RECHTZAKEN VRAAG: Is men verplicht een dagmeisje, dat van 9 tot 2 werkt- voor 4.vergoeding v broodkost te geven als men twee weken de stad uitgaat? Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD: Ja, 0.50 per dag. VRAAG: Is de werkgeefster verplicht voor haar buitenlandseh dienstmeisje een werkver gunning aan te vragen Zoo ja, welk tijdperk is daarvoor aangegeven en hoe moet dit geschieden? Wat kan er gebeuren, indien dit niet aange vraagd wordt? ANTWOORD: Ja, de werkgeefster is dat ver plicht. Indien het meisje reeds voor Juni j.l. dienst was", staat de gelegenheid daartoe nog tot October open. Voor een meisje dat nu in dienst genomen moet worden, moet van te voren zoo'n vergunning aangevraagd worden. De aanvrage geschiedt op formulieren, ver krijgbaar bij de arbeidsbemiddeling ten raadhui- ze van uw gemeente. „U begrijpt, monsieur," zeide de andere re chercheur, „dat wij deze dame en de tien bankbiljetten, die u daar in uw hand hebt, naar het politiebureau van onze prefectuur moeten brengen." Weer keek Lucien het mooie vrouwtje aan, en uit gewoonte, want hij deed het al sinds jaren automatisch, plooide hij zijn betoo verenden glimlach weer om zijn mond. Toen gebeurde er opeens iets nog verras sender dan de verrassing van daareven. Met een kracht, die men van zulk een teer wezen tje niet zou hebben verwacht, rukte het mooie vrouwtje zich los. duwde de twee re chercheurs zoo hardhandig opzijde dat zij wankelden en was de deur uit en op straat verdwenen, voor zij van hun verbouwereerd heid waren bekomen. Met een vloek ijlden de twee rechercheurs den winkel uit, hun arrestante achterna. Lu cien bleef alleen met de tien bankbiljetten in de hand en staarde hulpeloos naar de deur. Hij stond daar nog geheel van streek toen een poosje daarna zijn oom binnentrad. Wan hopig ontdaan, vertelde Lucien het gebeurde. „Natuurlijk heb je je weer door een vrouw laten beet nemen." barstte de juwelier los. „Ik kan je op die manier niet langer ge bruiken. je kunt je als ontslagen beschouwen, tien duizend francs in valsche bankbiljetten het is wat moois, en dan de ring! Ik kan het niet gelooven", fluisterde Lu cien, die het mooie vrouwtje nog voor zich zag. „Ga dan even naar het Crédit Lyonnais, idioot", antwoordde zijn booze oom en laat ze keuren dan zul je zien hoe stom je bent ge weest". In een oogwenk was Lucien de deur uit, sprong in een taxi en reed naar het Credit Lj'onnals waar hij den hoofdkassier Durand, goed kende. Durand bekeek de tien bankbiljetten één voor één door een loupe, hield ze tegen het licht, legde ze naast een paar andere uit zijn kas en zeide glimlacheid tot den bevenden Lucien. „Maak je maar niet bezorgd, deze bil jetten zijn zoo echt dat je er dadelijk 'n paar andere voor in de plaats kunt krijgen. Lucien sprong weer in de taxi en vloog terug naar den winkel van zijn oom. „Zij zijn echt. ze zijn echt!" was alles wat hij uit kon brengen en kreeg bijna een zenuwtoeval van vreugde Juist toen Lucien tegen zes uur den winkel wilde sluiten, kwam er een klein jongetje binnen, die hem een briefje gaf en daarna hard wegliep. In een kriebelig handschrift, met een paar spelfouten las hij„Ik ben niet bang voor de ..smerissen" en ook niet voor de „russen" en ook niet voor de gevangenis, maar tegen dien ellendigen glimlach en die mooie oogen van een jongen als jij, zie je daar kon ik niet tegen. Ik heb geweldige „mot" gehad met die twee die jij voor rechercheurs aanzag, maar zoo'n schat als jij kon ik niet ongelukkig maken. Als je mij nog eens terug wilt zien. kom dan om tien uur vanavond in het café Madrid op den Boulevard Montmartre. Ik weet dat je er geen misbruik van zult maken I en mij laten oppakken, daar heb je een veel te lief gezicht, voor. Mimi." Het ontbreken van een vergunning kan proces verbaal en boete tengevolge hebben. BELASTING ZAKEN VRAAG: Is men verplicht voor de belasting aangifte te doen van het bezit van een tweed e- handsch radiotoestel en is men strafbaar bij niet- aangifte? ANTWOORD: Voor de belasting is aangifte niet verplicht. Wel moet u den directeur van het te legraafkantoor in kennis stellen van het feit, dat u radiobezitter bent. DIVERSEN VRAAG: Kan men in Heemstede trouwen, wan neer beide partijen In Haarlem woonachtig zijn? ANTWOORD: Neen. Hiervoor moet één van beide partijen in Heemstede wonen. VRAAG: Waar mogen in de omgeving van Haarlem vrij bramen geplukt worden of welke kosten brengt dit mee. Er is mij gezegd aan den Ruigenhoelc en te Bakkum. Misschien weet u nog meer plaatsen, waar ik niet de kans loop bekeurd te worden. ANTWOORD: In de omgeving van Haarlem moogt u vrij bramen plukken in de duinen bij Kraantje Lek, langs de spoorlijn naar Zandvoort, het z. g. Schelpenpad. VRAAG: Hoe lang is een brief onderweg van Haarlem naar Amerika? ANTWOORD: Ongeveer S a 9 dagen van Haarlem naar New York. STREMMING VAN VERKEER. Woensdagmiddag werd de basculebrug over den haven van de werf Conrad en den Spaarndamschenweg geopend voor het door laten van de groote drijvende bok van werf Conrad. Het gevaarte zat een poos klem in de brugopening. De brug bleef bijna 1V2 uur open, zoodat een flinke opstopping in het verkeer ontstond. Vele auto's keerden terug en namen hun route langs een omweg. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 26 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 227 vette kalveren: le kwaliteit 5060 ct„ 2e kwaliteit 44—49 ct„ 3e kwaliteit 4043 ct. per K.G. levend gewicht. 59 nuchtere kalveren per stuk f 6f 11 302 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4849 ct. per K.G. slachtgewicht. Zware varkens 4748 ct. idem. Vette varkens 4647 ct. idem. Beloven. Tusschen doen en zeggen, liggen lange wegen zei onze oude baker en het mensch had gelijk. Bakers en óude wijven (ongeacht hun ge slacht), plegen soms gelijk te hebben. Wij met onze moderne beschaving, onze wijsheid, ons inzichtwij zien met welwil lend medelijden neer op zoo'n eenvoudige ziel, die zoo maar van die kolossale waar heden verkondigd. Een feit is, dat ais dezelfde waarheid ons van een fraai geschilderde tekst liefst in een vreemde taal van de wand tegenlacht, wij er onmiddellijk door gepakt worden. Maar, wij zouden het over beloven hebben! Het is een zonderlinge geschiedenis met dat beloven. Van onze prilste jeugd af be loven wij en wij weten het niet eens. Of liever wij weten het wel, maar wij verkiezen er niet aan te denken. Het beloven zelf is nu nog niet zoo erg. maar dat er van je verwacht wordt dat je ook zult houden wat je belooft Zie, daar zit 'm de kneep. Het kleine kind belooft dat het zoet zal zijnde groote knaap belooft dat hij zijn best zal doen op school de jongeling be looft dat hij geen kans onbenut zal laten om te slagen in het leven, en eindelijk belooft de volwassen manja wat beloven de mannen niet?! Daar zou een boekdeel mee te vullen zijn! Veel lieden geven tegenwoordig hun be lofte. hun woord even gemakkelijk als zij hun jas in de vestiaire afgeven neen nog goed- kooper, want het geven van een belofte kost nog niet eens een dubbeltje! Er zijn menschen die iedere belofte als bin dend beschouwen, voor wie een belofte een heilig iets is, een stuk van henzelf en er zijn anderen, die hen daarom uitlachen en die be weren, dat men niet zoomaar belooft. In deze bewering schuilt veel waars maar we moeten ze achterste voren lezen! Ja, heusc-h. probeert u het zelf maar. Wat wij zóó. maar beloven kunnen wij niet alles nakomen. Wij beloven Wij beloven een zieke dat wij eens heel gauw terug zullen komen nee maar werke lijkwe komen eens gauw weer Er komt natuurlijk niets vanja maar we hadden heusch geen tijd. Dat kan waar zijn. maar dan hadden we het niet zoo lichtvaardig moeten beloven. We schepen een venter af aan de deur de man houdt aan.doet een ijselijk nood- verhaalneen hoor, zeggen we, een vol gende keer, nu niet Als de man een volgende maal terugkomt denken we er evenmin aan om iets van hem te koopenOnder den indruk van het be zoek van een arm familielid zeggen we gul spontaan: 'k zal eens voor je in m'n kleeren- kast kijken hoor! Ik heb nog wel een en ander voor je Hoopvol vertrekt de arme enwordt vergeten. Een niet nagekomen belofte is een onaf- geloste schuld Wij gaan onze kinderen voor met raak- gedane beloften die wij nimmer inlossen is het wonder, dat al spoedig het kind zich eraan gewend, om zich evenzeer van deze gemakkelijke manier te bedienen? „Om er maar af te zijn". En, jong gewend, is oud gedaan. Wij zien het meestal niet in dit licht. Wij denken er nooit over na op deze manier. Dit neemt niets af van het feit, dat wij aldus voortgaande een groote schuld op ons laden tegenover het nageslacht, dat de bittere vruchten zal plukken van onze gemak zucht. AMY GROSKAMP TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10