Haaa's (Vol De toekomst van Bennebroek. De heide bloeit. StUocUm i/ta^en en Slokken JAC. v. d. NOORD 60 Spaarne 60 Hel Belangtijkste 54e Jaargang No. 16313 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 28 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij<10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Augustus. De Spaansche Slachting. In Spanje blijft men doorgaan met de Groote Slachting, in naam van een aantal uiteenloopende politieke theorieën waarvan de groote meerderheid des volks, die in het ge heel niet politiek georiënteerd is en geen an dere ambities bezit dan een bescheiden be staan in rust en vrede, het slachtoffer wordt. Het is nog steeds niet duidelijk of de linksche regeeringspartijen dan wel de rechtsche op standelingen de meeste kans op de overwin ning maken, maar het is zeker dat vooral de kleine boerenbevolking in dit in-hoofdzaak- agrarische land op de treurigste en onrecht vaardigste wijze door de nieuwe ramp, die over het land gekomen is. wordt geteisterd. Eenige weken geleden heb ik al gewaarschuwd tegen de tendentieuze strekking der oorlogs communiqués van beide zijden, die evenals de officieele mededeelingen tijdens den wereld oorlog kennelijk geladen waren met propa gandistische onwaarheid. Het is sindsdien zoo gebleven, en van al de geuite voorspellingen omtrent zegevierende opmarschen en vervaar lijke zegepralen is dan ook niets uitgekomen. De nogal veelvuldig verbreide meening dat dit een oorlog tusschen communisten en fas cisten zou zijn is evenmin juist, zooals trou wens al een maand geleden bleek uit een door ons gepubliceerd artikel van den Spaanschen journalist Corpus Barga, die daarin een over zicht van de politieke staalkaart der strijden de partijen gaf. In de Spaansche regeering zit ten geen communisten, wel socialisten en le den van andere linksche groepen. De regeering heeft evenwel in dezen oorlog de medewerking der communisten wier aantal op zichzelf klein is, moeten aanvaarden. Bij de opstandelingen bevinden zich fascis ten, maar ook hun aantal-is niet groot en uit het dezer dagen gepubliceerde regeeringspro- gram der opstandelingen is gebleken dat zij zich volstrekt,niet den fascistischen staat als doel hebben gesteld maar wel de zooveelste militaire dictatuur, die „na eenigen tijd" her stel van de monarchie zou overwegen en ove rigens iedereen straffen dien zij te pakken zou kunnen krijgen, de grondwet tenietdoen enzoovoorts. In hoeverre de opstandelingen het onderling eens zouden zijn over de per soon van den militairen dictator zou nog moe ten blijken. De ervaring met Spaansche troe belen, die zeer oud is, leert dat er gewoonlijk verscheidene ambitieuse potentaten zijn die trachten de macht voor zichzelf1 in handen te krijgen. Intussehen is er nu heelemaal geen macht die overheerscht en in staat is de orde in het land te herstellen. Een brute vernieti ging van menschenlevens, van kunstwerken en van materieel bezit is het eenige dat tot dusver bereikt is. Hetzelfde, alleen op veel grooter schaal, was het eindresultaat van den wereldoorlog. Moorden en vernietigen geldt ook in Spanje blijkbaar als hoofddoel en levensideaal. En de rest van Europa verkeert in toenemende internationale anarchie, in een internationaal wanbeheer dat, als niet spoedig bezinning intreedt, tot een cataclysme zal moeten leiden waarbij de Spaansche slachting maar een kleinigheid zou zijn. Natuurlijk wordt in alle landen weer ver ontwaardigd geschreven over de wreedheden die beide partijen in Spanje begaan. Wat had men anders verwacht? Iedere oorlog ken merkt zich in de eerste plaats door wreedhe den. Het kan in Spanje heusch niet erger zijn dan onlangs in Abessinië, of in 1914-1918 in bijna geheel Europa. In den oorlog wordt de mensch tot beest; tot wild beest, en welke na tionaliteit of welke par tijrichting hij verte genwoordigt maakt daarbij geen verschil. Het is natuurlijk aangenamer te meenen dat al leen de partij jegens dewelke men antipathie koestert, wreedheden begaat, maar het is niet waar. Het schijnt nu vrij zeker dat de overige Europeesche mogendheden zich buiten het conflict zullen houden. Zij zijn nu zelfs bezig het eens te worden over de niet-levering van oorlogsmateriaal aan de strijdende partijen. Aangezien dit besluit evenwel veel te lang op zich heeft laten wachten heeft het niet veel beteekenis meer. De internationale wapen industrie zal er al wel aardig aan verdiend hebben. Overigens kan er ongetwijfeld nog wel ge smokkeld worden, vooral over Portugal, dat zelf onder militaire dictatuur staat en hoopt op de overwinning van de opstandelingen. En welke zijn eigenlijk nog de verdragen, die men nakomt? Na de diverse prestaties van dit jaar wordt het nakomen van verdragen in Europa immers door zoovelen beschouwd als een soort van ietwat-ridicule sentimentaliteit! Er is misschien nu wel reden genoeg voor Europa om uit te scheiden met het hekelen van bestaande wantoestanden in dat veel grootere gebied: de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Vergeleken bij het werelddeel Op het wat golvend veld gespreid, Zoo ver het oog kan reiken, Ligt daar een schoongekleurd tapijt In teeder paars te prijken. Zoo'n enkel bloempje, nietig klein, Gaat haast voor 't oog verloren, Hoe kan, als er millioenen zijn, Haar massa ons bekoren. Het is een kleed vol poëzie, Door de natuur geweven. Die ons steeds boeien kan en die Ons troost en vreugd kan geven. Wensch mij nu naar de Mooker hei, Ik kan niet beter wenschen, Waar kan 'k nu meer genieten, vrij Van zorgen en van menschen. Daar ligt ze, bloeiend vol en teer, Vol weelde, toch bescheiden, Oase in 't modern verkeer, De vaderlandsche heide. Er is toch altijd hei en hij, Dat mag juist nu weer blijken, Komt u een heideveld terzij, Dan blijft u zeker kijken, U kunt er niet met vaart voorbij, Zij houdt u vast en bindt u, De hei is schoon, terwijl de hij Nou lezeres, wat vindt u? P. GASUS. Hei yJLvziic vmm de- en Uet gemak, vaw de moedets, is hel dragen van een van gebreid. (feu. Ceonilsteaat 1Z9 Vakkundig onderricht "9® (Adv. Ingez. Med.) Europa kunnen zij tegenwoordig als een voor beeld van orde en beschaving gelden. Volgende week is er een Wereldcongres voor den Vrede in Brussel, op initiatief van Lord Robert Cecil. Een groot en moedig man. R. P. Steiger ingestort. Noodlottig ongeluk te Voorburg. Een doode, twee zwaar gewonden. 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. Hedenoch tend omstreeks half negen heeft in de ge meente Voorburg een ernstig ongeluk plaats gevonden. Drie metselaars, die op een 16 M. hoogen steiger reparatie-werkzaamheden aan den gootsteen van de meelfabriek der N.V. Koechlin verrichtten, zijn door het instorten van het middelste gedeelte van den steiger gevallen. Een hunner, zekere W. J. uit Rijs wijk, viel voorover op een ijzeren schuit, die in een slootje, dat op de Vliet uitkomt, aan den kant lag, en overleed enkele oogenblikken later aan de bekomen verwondingen. Het tweede slachtoffer, J. P. uit Rijswijk, viel op een houten schuit, die naast de ijzeren lag, en kreeg ernstige wonden. Het derde slachtoffer, J. B. uit Delft, werd iets minder zwaar gewond, hetgeen te danken is aan het feit, dat hij in het water terecht kwam. De Voorburgsche politie en eenige Rijswijk- sche doktoren waren vrijwel onmiddellijk na het ongeval op de plaats van het ongeluk aan wezig. De slachtoffers zijn naar het R.K. Zie kenhuis in het Westeinde te 's Gravenhage overgebracht. De Voorburgsche politie heeft de zaak in onderzoek. De oorzaak van het instorten van den stei ger is het losraken van een stut aan den bin nenkant van het gebouw. Verplichte arbitrage. Waar de nieuwe forensen zullen wonen. Eenige weken geleden vestigden wij in een artikel over Bennebroek er de aandacht op, dat die gemeente in trek gaat komen bij de forensen. Er wonen al heel wat menschen die in Amsterdam en Haarlem hun werkkring heb ben en hoewel niet van een ..stroom" gespro ken kan worden, druppelt het toch geregeld door. Voor een kleine gemeente als Bennebroek is kan dit van veel belang geacht worden. Het gaat in de snel-groeiende gemeente Heem stede natuurlijk met veel grootere sprongen naar boven, maar in Bennebroek doet men alles kleiner en is men dus ook met minder reeds tevreden. Twee weken geleden waren er 50 forensen, nu is de 51ste al gearriveerd, terwijl voor nummer 52 en 53 al weer huizen gebouwd worden Bennebroek heeft nog genoeg grond om aan honderden nieuwe forensen en hun gezinnen een woning te bieden die is wat zij zoeken. Het uitbreidingsplan is flink opgezet. Benne broek heeft in Mr. K. J. G. Baron van Har den broek een burgemeester die vooruit ziet, die reeds jaren geleden, toen de N.Z.H.T.M. haar electrische tramlijn naar Leiden opende, er van overtuigd was, dat er nu mogelijkheden voor het kleine Bennebroek kwamen. Dan is het aller belangrijkste voor goede uitbrei dingsplannen te zorgen. Uitbreidingsplan vooi' „het Duin". „Het Duin" is een uitgestrekt ietwat gol vend zandterrein ten Oosten van den Heeren- weg, een uitlooper van de duinen. Daar zijn nog vele mooie plekjes natuurschoon, die bij het ontwerpen van de wegen zooveel mogelijk gespaard zijn geworden. De tram loopt mid den door dit terrein. Van dezen weg is nog slechts een klein stuk aangelegd, maar daar aan is wel te zien, dat de Bennebroeksche Dreef in de toekomst een mooie weg zal wor den, temeer omdat er alleen geen bebouwing komt. Weinig gemeenten kunnen zich verheugen in het bezit van zoo'n bouwterrein! Voor eenige honderden villa's en landhuisjes is hier plaats. Als de grondverkoop voortgang blijft vin den zal in de komende jaren een nieuwe breede brug over de Bennebroekervaart gebouwd moeten worden, waardoor de Bennebroeker Dreef aansluiting krijgt op den verbreeden weg BennebroekHeemstede, die dus het oudste deel van het dorp, waar de wegen smal zijn, zal mijden. Voor het bloembollenbedrijf en den landbouw. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft aan de ongeorganiseerde patroons in het Bloembollenbedrijf arbitrage opgelegd met aanwijzing van den heer Schouten als arbiter. Deze arbiter zal uitsnraak moeten doen de loon- en arbeidsvoorwaarden der in hc' bloembollenbedrijf werkzaam zijnde arbeiders. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft eveneens verplichte arbitrage ODgelegd aan de landbouwers in den Haarlemmermeer polder met aanwijzing van den heer Chr. van der Heuvel te 's-Gravenhage als arbiter. ,J>lan West". Ten Westen van den Heerenweg ontwikkelt zich tot aan de Leidsche Vaart een complex middenstandswoningen. Het middengedeelte vap dit terrein is reeds voor een gedeelte be bouwd, maar ten Noorden en ten Zuiden lig gen nog groote stukken op verkaveling te wachten, namelijk de terreinen van „Rozen- hage" en „Bijweg". Het tegenwoordige gemeentebestuur van Bennebroek betreurt het feit, dat de exploi tatie van de bouwterreinen geheel in particu liere handen is. Als de gemeente in vroeger jaren was overgegaan tot stichting van een eigen grondbedrijf, zou men de gronden die nu in exploitatie zijn gekomen vermoedelijk voor weinig geld hebben kunnen aankoopen. Dan zou de gemeente ongetwijfeld daarop winst hebben kunnen maken. Nu die kans ver keken was kon de gemeente om de bebouwing te verkrijgen die gewenscht wordt niet an ders doen dan een goed uitbreidingsplan te ontwerpen en voorwaarden voor de bebouwing te stellen. Bovendien zijn maatregelen geno men waardoor bereikt wordt, dat de exploi tanten van den grond de kosten van den wegenaanleg voor hun rekening nemen en ook aasprakelijk zijn voor de kosten van het on derhoud der wegen in de naaste toekomst. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Cacet vct*t Uuv&h, OplLUesi KI. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) Ongeluk aan de Kaag. Jhr. G. Elias uit Haarlem verdronken. Donderdagavond heeft aan de Kaag. onder de gemeente Warmond, een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij een bekend ingezetene van Haarlem, jhr. G. Elias, directeur van het verkoop lokaal 't Notarishuis, om het leven gekomen is. Omstreeks half acht in den avond arri veerde een zeilbootje, waarin Jhr. Elias met nog eenige vrienden gezeten was, bij de Kaag-societeit. Jhr. Elias begaf zich bij het aankomen aan den steiger naar de voor plecht om de boot vast te maken. Hij stapte hierop aan wal. Op dit oogenblik heeft hem, zoo moet worden aangenomen, een flauw te of een hartaandoening overvallen. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren, doch toen de tochtgenooten van Jhr. Elias op een luiden plons omkeken, konden zij hun metgezel nergens ontdekken. Oogenblikkelijk kwam de gedachte aan een ongeluk bij hen op en werd met dreggen en duiken begonnen, waarbij eenige zeer goede zwemmers, die zich daar in de omgeving bevon den, assisteerden. Het duurde echter wel bijna een uur, voor men het lichaam van den verongelukte had gevonden. Een medicus, die toevallig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. Hierop deed de politie den doode naar het lijken huisje te Warmond overbrengen. Het lijdt geen twijfel, of Jhr. Eüas, die een goed zwemmer was, is door ongesteldheid overvallem, die hem het bewustzijn heeft doen verliezen. Hij had dien middag, eenige uren tevoren, nog gezwommen en was, naar zijn vrienden verzekeren, in uitstekende conditie. Er was geen enkele reden, die een zoo tra gisch einde van dezen zeiltocht kon doen vermoeden. Jhr. G. Elias bereikte den leeftijd van 37 jaar. Sinds 1921 was hij directeur van het veilinglokaal 't Notarishuis in de Bilderdijk- straat Naar ons uit den kring der Haarlemsche No tarissen wordt verzekerd werd de heer Elias als directeur van ,,'t Notarishuis" zeer ge waardeerd. Hij werd hoog geacht niet alleen om zijn bekwaamheden, maar ook om zijn ijver en nauwgezette plichtsbetrachting die gepaard ging aan vriendelijkheid, wat hem de sympathie bezorgde van elk, die met hem in aanraking kwam. Zijn heengaan is voor 't No tarishuis dan ook een groot verlies. In de kringen der hockeysport was .,a\ Elias sinds vele jaren een bekende figuur. Als doel- verdediger van M. H. C.'s eerste elftal heeft hij zich vroeger als actief hockeyspeler vele malen onderscheiden. In bestuursfuncties bij M. H. C. en den Noordhollandschen Hockey- bond, waarvan hij langen tijd voorzitter was, heeft hij veel organisatorisch werk verricht. Evenals in zijn beroepssfeer was hij in de hockeysport een man van aanzien, zeer po- oulair door zijn opgewekt0 kamc^ad^r-haT) en Mi uitstekende sportopvattmgen Gok in de zen kring zal zijn plotseling overlijden dar. ook met ontsteltenis en droefheid vernomen worden. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Maan dag op Westerveld. Het uur is nog niet vast gesteld. (Adv. Ingez. Med.) Een Lunapark te Haarlem? Misschien reeds in September van dit jaar. Wij deelden reeds mede. dat bij het ge- meenetbestuur van Haarlem reeds eenigen tijd geleden een aanvraag is ingekomen om een Lunapark te mogen exploiteeren. Nader vernemen wij dat het de bedoeling van den aanvrager de firma gebroeders A. en N. Hommerson en C. M. Vermolen te Ginniken is reeds dit jaar in de maand September dit Lunapark te houden. B. en W. hebben deze aanvraag in handen gesteld van de Vertier-commissie, die gunstig adviseerde. B. en W. moeten nog een definitie;- beslis sing nemen, maar uit goede bron men wij, dat de kans bestaat, dat de aan»raag zal worden toegestaan. Van de zijde van den aanvrager vernemen wij, dat de aanvraag gedaan is voor een tijd van 16 dagen, vallende in het tweede gedeelte van September. Aan de gemeente is voor de vergunning een bedrag van 5000 aange boden. Bovendien zal de gemeente dan nog haar inkomsten hebben uit de belasting op de publieke ver-makelijkheden. De firma heeft de aanvraag reeds langen tijd geleden ingediend, zooals zij trouwens elk jaar deed. Tot op heden heeft zij evenwel niets van het gemeentebestuur gehoord, zoo dat zij geen voorbereidingen getroffen heeft. Het zal haar dan ook alleen mogelijk zijn om nog dit jaar in September naar Haarlem te komen als de vergunning in de eerstko mende dagen wordt gegeven. Anders zal zij genoodzaakt zijn haar aanvraag naar 1937 te verschuiven. Stoppen als het roode verkeers licht brandt! Den laatsten tijd komt het hei-haaldelijk voor, dat fietsers de roode verkeerslichten aan het Verwulft negeeren en doorrijden, al staat het sein op onveilig. De politie treedt streng op tegen de overtreders. Zij maakte proces verbaal op tegen niet minder dan 15 wielrij ders. In dit verband vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat het ook niet geoorloofd is, door te rijden, wanneer het oranje licht brandt en men nog den tijd heeft voor de streep te stoppen. De politif zal onverbiddelijk blijven optreden tegen overtreders van deze verkeersregelen. Het woord is aan. Keats: Gehoorde mélodieën zijn zoet, maar ongehoorde zoeter. Engeland en Egypte sluiten een twintigjarig bondgenootschap. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje: de strijd om Irun en San Sebastiaan woedt voort. pag. 4 Te Toblach zou een onderhoud Horthy-Mus- solini plaats vinden. pag. 4 De Utreclitsche moordzaak is opgehelderd; de dader legt een bekentenis af. pag. 3 Inzake den brand te Rotterdam, waarbij een vrouw om het leven is gekomen, zijn ver schillende bezwarende feiten aan het licht gekomen. pag. 3 Koninklijk bezoek aan Enschedé. pag. 3 Donderdagavond is aan de Kaag jhr. G. Elias uit Haarlem verdronken. pag. 1 Misschien komt in September a.s. reeds een Lunapark te Haarlem. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. P. De Spaansche slachting. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: La bour en de non-interventicpolitiek. pag. 4 Mr. E. Elias: Peinzerij op een bankje. pag. 3 Dr. D. M. Hoogeveen: Notities van een Griek- sche reis. pag 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Op weg naar Liberia. oag 12 "Imrenkort in 48 uur naar Batavia? pag. 13 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 13 II. D. Vertelling: Haar ideaal. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1