Utrechtsche moordzaak opgehelderd. op een bankje VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S DAGBIAD 3 Dader legt bekentenis af. Verslagene met een bijl en een mes afgemaakt. De Utrechtsche moordzaak is thans in zooverre opgehelderd, dat men heeft kunnen vaststellen hoe een en ander is geschied, omdat de vermoe delijke dader. H. S. heeft hekend de misdaad te hebben gepleegd. Vastgesteld is, dat de moord te Utrecht heeft plaats gehad. Het slachtoffer is met een bijl gedood en daarna heeft de dader het lichaam in een auto overgebracht naar de omgeving van Amsterdam, waar het lijk in het Merwedekanaal is gevon den. De dader heeft zich vervolgens weer naar Utrecht begeven, waar hij de fiets in het kanaal heeft ge worpen. Het onderzoek heeft thans na de beken tenis van den dader verschillende bijzon derheden aan het licht gebracht. H. S.. die verschillende verhalen deed omtrent dat gene wat hij op den bewusten Vrijdag en Zaterdag gedaan had, bleek daarbij steeds één ding te verzwijgen, nl. dat hij Vrijdag aan een adres in Utrecht een bijl had ge leend. die hij Zaterdag weer had terugge bracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verdachte met den verslagene v. Hal had af gesproken om Vrijdagavond een autotocht te gaan maken. S. had daartoe een auto zon der chauffeur gehuurd en die voorgereden voor de woning van zijn familie, waar hij inwoonde en welke familie uitstedig was. In de woning heeft men ongenoegen gekregen naar aanleiding van een geldkwestie en daarbij heeft de verslagene den verdachte een klap op het oog gegeven. Deze is toen woedend geworden en heeft een mes en een bijl gegrepen. Hij heeft eerst een steek met het mes toegebracht en zijn slachtoffer daar na op het hoofd geslagen met den bijl. waar op de dood intrad. Hij heeft het lijk toen een jutezak over het hoofd gedaan en daar overheen een beddetijk. Vervolgens heeft hij het lijk meegenomen in de auto" en is via Hil versum naar Amsterdam gereden, waar hij den verslagene in het Merwedekanaal heeft laten zakken. Thuis gekomen heeft hij toen de fiets van het slachtoffer naar het Mer wedekanaal gereden en deze aan den water kant gelegd, vermoedelijk om den indruk te wekken, dat hij verdronken was. Verdachte zegt niets te weten van geld, dat van H. in zijn bezit moest hebben. Verkeersveiligheid niet minder geworden. Veel ongevallen een gevolg van eigen schuld. Uit de onlangs gepubliceerde resul taten van de verkeerswaarnemingen, welke in 1935 werden gehouden, blijkt, zoo schrijft de K.N.A.C., dat het wegverkeer in de laatste jaren re latief minder onveilig is geworden. Daaruit is nl. op te maken, dat de ver keersintensiteit op het geheele wegennet se dert 1932 is toegenomen en wel met gemid deld 17 procent. Het verkeer is naar verhou ding zelfs sterker toegenomen dan het aan tal motorrijtuigen (met IV2 procent tot 184.592). Het aantal verkeersongevallen nu is van 1932 op 1935 opgeloopen van 41.195 tot 43.127, dus met rond 5 procent (het. aantal dooden van 721 tot 755 dus eveneens met 5 procent). Neemt men in aanmerking dat het aantal beschikbare vervoermiddelen met een groot er percentage is toegenomen (rij wielen met 10 procent) en de bevolking intus- schen met 3 procent is vermeerderd, dan is althans geen verslechtering in de verkeers veiligheid te constateeren. Aangezien uit de statistische cüfers mede wordt vastgelegd, dat een eroot percentage van de verkeersov"5"oPen w>rdt veroorzaakt door de eigen schuld van de weggebruikers, zullen allen, de voetgangers, de wielrijders de bestuurders van auto's enz. door srontere voorzichtigheid en onlpft^"^Ho;^ er toe kun nen bijdragen het aantal verkeevcor.omvallen tot geringere verhoudingen terug te brengen. Registratie der mannelijke schoolvrije jeugd. Proef te Breda en Nijmegen. Op verzoek van den minister van Sociale Zaken zal in de gemeenten Breda en Nijme gen een proef worden genomen met de re gistratie der mannelijke schoolvrije jeugd. Bij de oplossing van het benauwende pro bleem der jeugdwerkloosheid beschikte het departement van Sociale Zaken tot dusver slechts over gegevens, welke bij losse enquê tes. op verschillende tijdstippen en in slechts enkele gemeenten werden verzameld. Deze gegevens kon men evenwel niet anders be schouwen dan moment-opnamen: zij ver schaffen slechts een inzicht op het ééne tijd stip. waarop zii verzameld werden. Wat men behoeft is. kortweg eezé^d. een instantie, die de heele mannelijke jeugd overziet. Om de uitvoerbaarheid van deze gedachte te toetsen zal thans worden overgegaan tot een proef in 2 steden van middelsroote be volking nl. Breda (w.o. tevens Ginneken. Princenhage en Teteringen) en Nijmegen. De reeeering heeft interesse voor onze jeugd. Zij wil iets doen. méér dan dat tot nu toe mogelijk was. Daartoe is het noodig. dat de regeering zich oriênteeren kan hoe het met onze jeugd gesteld is Wat doet de jeuzd? Wie vervolgen het on derwijs na hun 14e jaar? Hoevelen vinden een werkkring? Wat voor werk doen zij? Bleven zij werkzaam? Hoevelen vinden géén werkkring? Bleven zij thuis? Werkten zij in werkkampen of in Centrale werkplaatsen? Ziedaar slechts enkele vragen, welke het zoo eewenschte overzicht, een overzicht-van- iedp^n-das. zu^en moeten brenaen. Slechts op de basis van vaste gegevens kunnen uit voerbare plannen worden ontworpen tot hulp aan de Nederlandsche jonge menschen. Korting op de hoogste Indische Ppin/prii pensioenen. Maximum van 25 procent. BATAVIA, 27 Augustus (Aneta). De „Java- Bode" meldt, dat de Indische regeering zich uitsprak tegen het voorstel der commissie- Rutgers voor een maximum-korting van 25 procent op de hoogste Indische pensioenen, doch dat de ministerraad niettemin dit per centage overnam. Het voorstel bevindt zich thans bij den Raad van State. Verwacht wordt dat minister Colijn zich niet zal ver zetten tegen verlaging van deze maximum korting. noch tegen de handhaving van den kinderaftrek indien de Kamer zich in dezen geest uitspreekt. Mr. Patijn tot gezant te Brussel benoemd. Bij Kon. besluit is Mr. J. A. N. Patijn. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome in gelijke hoedanigheid benoemd te Brussel. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. De driejarige W. van Doorn uit de Utrecht- schestraat te Rotterdam is, bij het spelen in die straat, onder een wagen beladen met melkbussen geraakt. Een der wielen ging over het ventje. Met ernstige inwendige kneuzin gen moest het knaapje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden overgebracht. Kort na aankomst is de jongen aan de gevolgen overleden Koninklijk bezoek aan Enschedé. Belangstelling voor ,,'t Volle Profijt". Ontvangst op het stadhuis. Met de organisatie van de tentoonstelling ,'t Volle profijt" heeft Twente <wel een groot en sprekend bewijs gegeven van den onbuig- zamen wil om ook in deze moeilijke tijdsom standigheden niet te versagen, waarbij nieuwe levenskansen geschapen zijn door het feit, dat de stad Enschedé met haar nieuwe haven een waterverbinding heeft gekregen met de groote rivieren en groote havensteden van ons land. Was het Woensdag voor Enschedé zooals de burgemeester het bij de officieele ingebruik neming van de haven tot uitdrukking bracht een historische dag. Donderdag heeft de bevolking zich opnieuw opgemaakt om van haar groote blijdschap en waardeering te ge tuigen. en wel ter gelegenheid van de aan wezigheid gedurende eenige uren, van de Ko ningin en Prinses Juliana binnen de grenzen der gemeente. De aankondiging van het ko ninklijk bezoek had in de stad en alom in Twente zeer groote voldoening gewekt, vooral ook omdat men er een uiting in ziet van het medeleven onzer landvrouwe met het werken en streven van het gewest en een bemoediging om onversaagd voort te gaan op den ingesla gen weg. Het bezoek, dat geen officieel karakter droeg Hare Majesteit had in dit verband den wensch te kennen gegeven dat door de bur gerij geen bijzondere uitgaven zouden worden gedaan gold in de eerste plaats de tentoon stelling ,,'t Volle Profijt", doch de vorstelijke personen hebben mede in den namiddag En- schedé's nieuwe stadhuis bezichtigd. De aankomst. Koningin en Prinses, die van klein gevolg waren vergezeld, en van het Loo kwamen, arriveerden met het salonrijtuig, dat gekop peld was aan den D.-trein voor Munster, welke te 2.20 uur het station te Enschedé binnen rolde. Op het perron waren de gebruikelijke ordemaatregelen getroffen en nadat de trein reizigers zich door een afzonderlijken uitgang naar buiten hadden begeven, verlieten de vor stelijke personen het salonrijtuig. Ter ont vangst waren aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst en de burge meester van Enschedé, de heer J. J. G. E. Rückert, met wie hare majesteit zich enkele oogenblikken onderhield. Op het Stationsplein hadden zich duizen den belangstellenden achter de afzettingen opgesteld en toen de Koningin en de Prinses verschenen, klonken er van alle kanten spontane toejuichingen. Onmiddellijk nadat de hooge bezoeksters in den koninklijken auto hadden plaats genomen zette de stoet welke werd voorafgegaan door een motorzijspan van de politie, zich in beweging naar het tentoon stellingsterrein. Na door het tentoonstellingsbestuur te zijn ontvangen, richtten de vorstelijke bezoeksters het eerst haar schreden naar de kunstzij de- afdeeling. Daar onderhield H.M. zich eenigen tijd met een paar oude Twentsche boeren- vrouwtjes, die het spinnen demonstreerden. Na met groote interesse van alles te heb ben kennis genomen, verlieten de hooge be zoeksters tegen half vijf de tentoonstelling. Ten raadhuize werden de Koningin en de Prinses door de groote hal en de raadszaal jeleid naar de ontvangstzaal, waar het dage- lijksch bestuur der gemeente en de leden van alle fracties, behalve die der C.PN. en R.S-A.P. aanwezig waren. In een korte toespraak dankte burgemeester J. J. G. E. Rückert de vorstin nen voor haar bezoek dat de geheele gemeente op zoo hoogen prijs stelt. In antwoord zeide H.M. dat het haar aangenaam was. de ver zekering te geven van de oprechte voldoening wederom in de gelegenheid te zijn Enschedé te bezoeken en zijn nieuwe raadhuis, tot welks bouw ondanks de ongunst der tijden werd besloten, in oogenschouw te nemen. Met veel belangstelling en waardeering bezichtigden mijn dochter en ik aldus H.M. de ten toonstelling ,.'t Volle Profijt" welke den be zoeker een sprekend bewijs geeft van Twent sche durf en doelbewuste volharding in den moeilijken strijd, die het gevolg was en ge deeltelijk nog is van de algemeene economische inzinking, daarmede blijk gevend de voet stappen te drukken van een bekwaam, nijver en voortvarend voorgeslacht. H.M dankte voor de geestdriftige en hartelijke ontvangst en zeide, dat in een tijd zooals wij thans beleven elkeen meer dan ooit beseft voor alles Neder lander te zijn. Daarvan legt de uiting van geestdrift van heden mede getuigenis af. Moge de taaie volharding van Enschedé en van geheel Twente als eenmaal betere tijden aanbreken, beloond worden door een alles zins voorspoedige toekomst. Na deze woorden hebben de Koningin en de Prinses zich geruimen tijd op zeer hartelijke wijze onderhouden met burgemeprfer wethou ders en raadsleden. Te half zes zijn de koninklijke bezoeksters weer met den trein naar Apeldoorn ver trokken. Eén bank staat er bij den vijver in het bosch dat is een idylle Wanneer ge er een plaatje van zoudt zien, dan zoudt ge zeggen: zoom plekje van rozen geur en maneschijn, van vogelgetjilp en geu ren van heesters, met een treurwilg erbij en een bruine beuk, en een gebogen brugje op den achtergrond, zoo'n plekje komt alleen op ansichtkaarten voor: „Ik heb u lief" in gou den krulletters en de bank vermiljoen en de lucht violet en de vijver hel-blauw en de post zegel scheef-ondersteboven, dat is: „Bemint gij mij?" Maar de bank staat er heusch. En alles is precies als op de prentbriefkaart onzer droomen. behalve de kleuren die bedees der zijn en „ik heb u lief", dat niet in gouden krulletters boven de vijver staat, maar dat toch in u is, wanneer ge bijgeval op die bank zit en bemerkt dat ge de stilte nog liefhebben kunt en geboeid naar een vogel in de struiken kunt zitten kijken en dat het leven nog op een prentbriefkaart kan gelijken, met de postze gel scheef in den linkerbovenhoek, dat is: „ik ben gelukkig". De bank staat er en behalve een verdwaalde vreemdeling of een man die boos op zich zelve is en onthutst door de wereld, komen er al tijd dezelfden op het zelfde uur, wanneer de verliefden achter de schrijfmachines zitten, de vreemdelingen achter de kleintjes koffie en er nog niemand boos op zich zelf en ont hutst door de wereld zijn kan. omdat de dag hem daartoe den tijd nog niet gegeven heeft. Om half elf 's morgens zitten er drie heeren. Dat is al vijf jaar zoo en wij hopen dat het nog tien jaar duren mag. En een enkele maal zit er een vierde heer, die gezag van meepraten gekregen heeft, en die medezeggingschap heeft veroverd over den ouden tijd, de nieuwe zeden en de won derlijke capriolen van 's menschen lot, die ook „tja-tja" mag doen en met zijn wandel stok peinzend figuren in het grind mag trek ken en over den vijver naar het bruggetje sta ren en van het bruggetje naar de treurwilg en wéér „tja-tja" en het voorhoofd fronsen. En die vierde ben ik. Een zéér onervaren vierde heer. Die niet weet hoe slecht sommige vrouwen kunnen zijn, die sommige mannen alléén la ten midden op de puinhopen van een ver brijzeld leven Die niet weet dat er broers zijn, met een ton gouds, een lintje en een villa, broers die zelfs geméénteraadslid zijn en die niet opendoen als hun bloed-eigen naamgenootge moet er niet aan denken En die zelfs niet weet, dat je een heel lang leven hard gewerkt kunt hebben voor een spaarduitje en dat je zoo-gezeid van beste familie bent en vroeger geregeld naar den schouwburg ging en wanneer je zin in een si gaartje had, wél, dan stak je een sigaartje óp en dat je dan voor dertig gulden in de maand in de kost bent bij een dame. die je liever ziet gaan dan komen, en altijd andijvie en nooit 's een kopje thee. Dat weet ge zoo niet, wanneer ge niet toe vallig vierde heer zijt op die ééne bank, om half elf iederen morgen bij den vijver, behalve wanneer het pijpestelen regent. Maar het is niet slecht om daar de bitter heid van het leven te proeven. Om over de vijver de adem van den herfst te zien gaan en naast u de stem van de menschelijke een zaamheid te hooren. Om de geuren van den neergang van alle leven te proeven, die van den vochtigen bo dem stijgen en naast u dé ondergang van slle illusie te weten. Om in het grind lijnen te trekken en het voorhoofd te fronsen en „tja-tja" te zeggen en naar het bruggetje te staren en geen ant woord te verwachten, omdat hun antwoorden op alle vragen reeds gegeven zijn. En op te staan. En „mööge heeren" te zeggen. En langs den vijver en over het bruggetje de luide stad in te gaan en een prachtige prentbriefkaart met een rose dame te sturen aan een blonde dame en de postzegel in den linkerbenedenhoek te plakken, scheef en om gekeerd, dat is: „het leven is schoon". MR. E. ELIAS. Voorloopige surséance verleend. De arrondissementsrechtbank te Alkmaar verleende voorloopige surséance van betaling aan de Wed. S. Lakeman en Zoon's Bank N.V. te Enkhuizen. Tot bewindvoerders werden benoemd mr. N. Josephus Jitta en mr. C. J. de Lange, notaris te Alkmaar DOODELIJK ONGEVAL. Woensdagmiddag heeft op de Heezerweg te Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes waren achter op een melkwagen geklommen en sprongen er af toen deze plotseling stil stond. Een van hen liep naar het trottoir, doch de andere bleef op den rijweg loopen. Er passeerde op dat oogenblik een tractor met aanhangwagen, waaronder het kind terecht kwam. Het slacht offertje. de 4-jarige A. M. Maes, was op slag dood. Het ongeluk gebeurde voor de ouder lijke woning. Nieuw schip voor de „Nederland"? Nog geen beslissing genomen. Het A.I.D. meldt van den heer Aronstein. vertegenwoordiger van de Stoomvaart Mij. Nederland in Ned.-Indië, vernomen te hebben dat in ieder geval nog dit jaar zal worden overgegaan tot de bestelling van een nieuw schip ter vervanging van de destijds uitge brande P. C. Hooft. Het schip zou zijn van"de grootte van de Marnix van St. Aldegonde. met een behouden snelheid van 22 zeemijlen per uur. maar zou minder passagiers kunnen vervoeren dan de Marnix. omdat bij gelijken tonneninhoud de machinekamer zooveel meer inhoud zou vereischen als gevolg van de grnotere snelheid. Het komende schip zou omstreeks 10 mil- lioen kosten. Het op stapel zetten van een passagiersschip voor den Rotterdamschen Lloyd zou naar men aanneemt eerst twee ia ar later geschieden. De directie van de Stoomvaart Mij. Neder land heeft ons naar aanleiding van dit be richt fret volgende medegedeeld: De bouw van een nieuw passagiersschip ter vervanging van de P. C. Hooft maakt reeds lang een punt van ernstige studie uit bij hef" bestuur van de Stoomvaart Mii. Nederland. Hierbij moet echter met zooveel factoren reke ning worden gehouden dat nog geen beslis sing genomen is of voorloopig genomen kan worden. Ons land en de non-interventie in Spanje. Schriftelijke bevestiging van het vroeger kenbaar gemaakte standpunt. Kon op 12 dezer bereids worden gemeld, dat de Nederlandsche re geering naar aanleiding van de stap pen der Fransche regeering inzake non-interventie ten opzichte van Spanje den Franschen zaakgelastig de heeft medegedeeld, dat zij. in af wachting van een gemeenschappe lijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen ver gunning zal verleenen voor den uit en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje, thans kan in aanslui ting hiermede worden meegedeeld, dat onze regeering haar gedragslijn, op een tot haar evenals tot de an dere betrokken regeeringen door de Fransche regeering gericht verzoek, schriftelijk heeft bevestigd. In de betreffende nota wordt verklaard, dat in Nederland de noodige maatregelen zijn getroffen opdat de vergunningen, welke in de wet van 7 Juni 1919 1 gewijzigd bij de wetten van 29 Juni 1925 en 8 Juli 19321 ver- eischt worden voor den uit- en doorvoer van vuurwapens of de samenstellende deelen van vuurwapens zoomede munitie en haar samenstellende deelen. geweigerd zullen worden, indien deze goederen voor Spanje bestemd zijn. Ook indien de vergunnings aanvragen betrekking hebben op uit- en doorvoer van genoemde goederen krachtens reeds gesloten of in uitvoering zijnde over eenkomsten, zal deze weigering van toe passing zijn. Wat vliegtuigen betreft, zoo weet men, dat de Nederlandsche regeering den verkoop voor uitvoer naar Spanje van vliegtuigen, welke deel uitmaken van de voorraden van den staat of van de Kon. Nederl. Luchtvaartmaatschappij, voor Ne derland en Koloniën, niet toestaat. Zij zal ook in den vervolge, naar de nota verklaart, van de haar ten dienste staande middelen gebruik maken om overdracht van vliegtui gen met bestemming naar Spanje te verhin deren. Onze regeering heeft deze maatre gelen genomen in de verwachting, dat de andere" betrokken mogendheden waarvan eenige. gelijk bekend, naar medewerking af hankelijk hebben gesteld van die van andere staten gelijksoortige maatregelen zullen toepassen. EEN DAHLIATENTOONSTELLING TE AALSMEER. Naar wij vernemen zal de speciale dahlia keuring en tentoonstelling der Nederlandsche Dahliavereeniging dit jaar op 18. 19 en 20 September a-s. gehouden worden in net ge bouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer in sa menwerking met de vereeniging de afd. Aals meer der Kon. Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkundp. De mooiste en nieuwste dahlia-variëteiten zullen in groote hoeveelheden en op artistieke wijze worden geëxposeerd. De tentoonstelling wordt Vrijdag 18 September des namiddags om twee uur geopend. „LANDBOUW, VEETEELT. INDUSTRIE.".. Ter gelegenheid van de tentoonstelling ,.'t Volle Profijt", te Enschedé, heeft het Twent sche Dagblad Tubantïa een tentoonstellings nummer uitgeven, onder den titel „Land bouw, Veeteelt, Industrie". Dit nummer bevat tal van belangrijke bij dragen o.m. van den burgemeester van En schedé, de ministers van Waterstaat; van Handel, Nijverheid en Scheepvaart: van Landbouw en Visscherij. De Commissaris dei- Koningin in de provincie Overijsel spreekt zijn beste- wenschen voor het welslagen dei- tentoonstelling uit. Bij alle artikelen zijn de portretten dei- schrijvers afgedrukt. De oud-burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, betoogt, dat l\et Twente-Rijn- kanaal, juist nu onmisbaar zal blijken. Voorts worden verschillende industrieën van Twente besproken en een groote plaats is ook ingeruimd aan onderwerpen, landbouw en veeteelt betreffende. Zeven jaar wegens brand stichting geëischt. Tegen bakker uit Megen. Herinnering aan de zwarte dagen van Oss. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd Donderdag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den 51-jarigen gedetineer den hotelhouder uit Veghel, J. F. B.. die dooi de xechtbank te 's-Hertogenbosch is veroor deeld tot zeven jaren gevangenisstraf, wegens uitlokking van brandstichting in zijn woning en bakkerij te Megen, welke perceelen in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 zijn afgebrand en waarbij levensgevaar aanwezig was voor G. van den Broek en J. van de Rijt, die zich dien nacht in dat huis bevonden en die zich ter nauwernood in veiligheid konden stellen, ter wijl tevens de omliggende huizen gevaar lie pen. Op last van de rechtbank hebben twee psychiaters een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte. De psy chiaters hebben B. volkomen toerekenbaar verklaard aan welke verklaring zij hebben toe gevoegd, dat de verdachte een groot simu lant is. Uit de dagvaarding blijkt, dat B. aan W. de Bie. die later door zijn neef P. de Bie met niet minder dan 67 messteken werd gedood, een bedrag van f 100 heeft beloofd voor het in brand steken van de woning en de bakkerij te Megen. De procureur-generaal deelde verder nog mede. dat zoowel de officier van justitie, die regen jaar gevangenisstraf heeft geëischt als de verdachte, die tot zeven jaar gevangenis straf is veroordeeld, tegen het vonnis hooger beroep hadden aangeteekend. De verdachte, door den president onder vraagd deelde mede in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij onschuldig is veroor deeld. Na het getuigenverhoor heeft de procureur- generaal mr. baron Speyaert van Woerden beklaagde schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde en de misdaad, waarbij hij zich niet heeft ontzien twee menschenlevens in gevaar te brengen, terwijl hij zijn kinderen n veiligheid bracht, zeer ernstig genoemd Daarom eischte hij tegen den verdachte dezelfde gevangenisstraf als waartoe hij door de rechtbank was veroordeeld nl. zeven jaar. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 28 Augustus Van het wrak van de „Lutine" worden vrijwel dagelijks Spaansche matten (geldstukken», goudstukken en andere gouden en zilveren voorwerpen opge haald. De wijzigingen in de steunregeling. Minister Slingenberg houdt aan afschaffing van den huurbijslag vast Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet in verband met de wijzi gingen in de steunregeling voor werkloozen heeft minister Slingenberg o.m. geantwoord, dat overleg hierover plaats heeft gehad met de z.g. contactcommissie voor de Nederland sche gemeenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kas sen voor werkloozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van den wensch om tot inkrim ping der totale uitgaven te geraken, doch zijn een gevolg van andere overwegingen. De totale uitgaven in verband met het ver loop der werkloosheid kunnen ten aanzien dezer beslissingen derhalve buiten beschou wing blijven. Waar de uitwerking van de voorgestelde ver betering voor de steunverleening der negen de klasse in verband met het stelsel der maxi mum percentages afhankelijk is van de sa menstelling en de inkomsten der betrokken gezinnen en de loonen. die de ondersteunden in het vrije bedrijf plegen te verdienen, valt niet a priori te ramen, welk bedrag voor de ten-uitvoer-legging noodig is. Op de vraag of de minister niet van oor deel is. dat de declasseering van langdurig werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire sub d. is vastgesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als onnoodige verzwaxüng van hun lot ge zien moet worden, zegt de minister, dat de hierbedoelde maatregel het karakter draagt van aanpassing der steunverleening aan in feite reeds lang gewijzigde omstandigheden. Het bedrag, dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal worden uitgegeven, is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van invloed zijn op de vra&g of huurbijslag kan worden toegekend en, zoo ja, tot welk bedrag, op dit oogenblik onmogelijk te ram.n. De aantasting var*, den huurbijslag zal on getwijfeld de reeds lang verbeide huurverla- ging van de arbeiderswoningen bevorderen. De minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet oorbaar zou zijn. Inderdaad zal het gevolg van de wijziging van de regeling voor huurbijslag kunnen zijn, dat een aantal arbeiders naar goedkoopere woningen verhuizen. De minister acht dit geenszins verwerpelijk, zoolang nog behoorlijk bewoonbare goedkoope woningen leeg staan. LIVREIEN DE LUCHT IN. Voor het personeel van den nieuioen gouverneur-generaal. Negen pakken met bandelieren, galanestels, schouderpassanten en kraagdistinctieven zijn met de vogels van de K.L.M. de lucht ingegaan en de Djalak zal met de tiende zending van Schiphol starten naar Batavia. Deze paketten zijn bestemd voor het onge veer 10 man groote personeel van den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die Woensdag met den boottrein van de maatschappij „Neder land" naar Genua is gereisd, om zich aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" in te schepen. Opdat bij zijn aankomst te Buitenzorg zijn personeel aan kan treden met het wapen van den Gouverneur-Generaal in zijn distinctie ven zijn de pakken met de bandelieren en nestels en 120 dozijn knoopen, een gewicht van 80 K.G., naar Indië verzonden met de K.L.M. Kinderen in zee afgedreven. Dat de zee bij Oostenwind, wanneer de trek van het water zeer sterk is, groote ge varen oplevert voor baders, is Donderdag middag te Egmond weer op tragische wijze gebleken. Twee meisjes van 14 jaar, dochtertjes van de families v. G. en van S. te Heilloo, waren in zee aan het baden toen ze plotseling door het water werden meegetrokken. Op 't hulp geroep van de kinderen werden dadelijk reddingspogingen aangewend. Het mocht den redders gelukken beide meisjes, die reeds bewusteloos waren op het strand te bren gen. Het dochtertje van de familie van S. was vrij spoedig weer tot het bewustzijn teruggekeerd maar alle pogingen, welke werden aangewend om bij haar vriendinnetje de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. Toch moord te Rotterdam? Bezwarende feiten aan het licht gekomen. De voorloopige hechtenis van den 46-jarigen werklooze J. N v. Z., wiens vrouw Woensdag middag bij een hevige benzinedampontplof fing in de echtelijke woning aan de Delftsche straat te Rotterdam om het leven kwam, is met twee dagen verlengd. Achteraf is gebleken, dat de vrouw niet uit zichzelf naar beneden is gegaan, maar dat de man haar heeft geroepen. Toen hij zich in den kelder bevond, juist op het oogenblik dat de vrouw de keuken binnentrad, geschied de de explosie. Uit het onderzoek is tevens komen "ast te staan, dat de man wel degelijk geweten moet hebben, welke gevaren er aan gebruik van benzine in de onmiddellijke nabijheid van een klein gaspitje verbonden moet zijn. Hij heeft nl. jarenlang gewerkt in een chemicaliën- bedrijf. Tenslotte is ook nog gebleken, dat de man. die zonder zich om zijn in lichtelaaie st^-de vrouw te bekommeren de straat op wa° "T°- Ioopen, daar aan een slagersjongen href* be vraagd: Kijk eens naar mijn hals of ik erg verbrand men en zeg mij eens waar hier in de buurt een apotheek is. Door al deze feiten wordt het vermoeden sterker, dat er feitelijk van moord gesproken moet worden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5