mm OP WEG NAAR LIBERIA. PHILIPS AKKERTJES Samenwerking van S. D. A. P. en R. K. Staatspartij. SITTERSt.KDR VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 HAAREEM'S DAG BEAD 12 Per boot van Dakar naar Monrovia. Omstreeks 15 Juli zou de Daru, de vracht boot met passagiersaccomodatie, van de Elder Dempster Line uit Liverpool in Dakar aan komen om ons naar Liberia's hoofdstad, Mon rovia, te brengen. Het voorloopige passage biljet, hetwelk ik in Amsterdam had gekregen, kon ik bij de agenten in Dakar eerst inruilen, nadat ik van de Senegal-politie een bewijs tot het recht van inschepen had gekregen in mijn pas en de dokter 'n gezondheidscertificaat had verstrekt. Het eerste ging zonder eenig ceremonieel gepaard en werd in het hotel af gegeven. De dokter wenschte ons te zien en nadat wij plechtig verklaard hadden gezond te zijn, werd ook dat certificaat verstrekt, waardoor het definitieve reisbiljet weldra volgde. In plaats van op den 15den kwam de Daru eerst Zaterdag, den 18den Juli, in Dakar. Met negen colli begaven wij ons per taxi naar de haven, afstand van ongeveer vijf minuten, voor welke tocht wij tenslotte 30 Fransche francs betaalden, teneinde van het gezeur van allerhande lieden af te zijn, die beweerden de hulpzame hand geboden te hebben. Na ons geïnstalleerd te hebben in 'n ruime hut en vele uren gekeken te hebben naar het laden en lossen werden wij 's avonds omstreeks 7 uur met een loods de haven van Dakar uitge bracht op weg naar Bathurst. De overige pas sagiers bestonden uit een jeugdige Zwitser afkomstig uit Bern, die zijn prille jeugd in Jekaterinnenburg had door gebracht en die nu op weg was naar Cape Palmas. een der Afrikaansche havens, als vertegenwoordiger voor een scheepvaartmaatschappij en een Ier die aan de Goudkust 'een cocospalmenplantage exploiteert en van zijn jaarlijksche vacantie terugkeerde- In Bathurst. Zondag, 19 Juli, in de morgenuren komen we in Bathurst, de oudste Engelsche kolonie, een van die merkwaardige punten op de wereld, zooals Engeland er zoovele bezit. De stad met naaste omgeving, voor zoover deze Engelsch bezit zijn, strekken zicli ongeveer 15 K.M. uit aan weerszijden der rivier, die in Bathurst in open zee uitmondt. Vóór Bathurst ligt een der beide bekende vliegtuig-moeder schepen, die dienst doen voor de Duitsche postverbinding naar Zuid-Amerika. Deze Engelsche kolonie telt ongeveer 12.000 inwoners. Op dit oogenblik bouwt men er een groote electrische centrale, waarvoor de Daru een belangrijk gedeelte der onderdeelen medebracht. Dank zij de \triendelijke uit- noodiging van den in Bathurst wonenden agent voor de Elder Dempster Line kregen wij gelegenheid aan land te gaan, zijn woning te bezoeken en een autorit door dit gebied te maken. Onze gastheer staat bekend als de grootste olifanten jager van de Westkust, die in zijn dertigjarig verblijf herhaaldelijk het bewijs leverde een uiterst ervaren schutter te zijn. Hoe merkwaardig, dat zijn eigen huis daarvan de kenteekenen niet droeg. Het stadje is op een eiland gebouwd, het heeft tamelijk goed onderhouden straten en naast een aantal meer moderne gebouwen een groot sportterrein, een tweetal kerken en een groot aantal negerwoningen. Zoodra men dit kleine centrum heeft ver laten en meer buitenaf komt, vertelt onze leidsman, dat in de laatste jaren groote wouden zijn weggebrand, waarvoor nu moe rasgebieden in de plaats zijn gekomen. Onaf zienbare terreinen met modder, hier en daar een aantal struiken, terwijl op de zandplaten duizenden schaaldieren huizen, die bij het naderen van de auto vliegensvlug op hun lange pooten wegsnellen en een schuilplaats in het water zoeken. Op meer dan één plaats was het aantal dezer dieren zóó groot, dat het onmogelijk was het zand nog te herkennen. Maar naast intense dierenleven wees onze begeleider op zoovele andere uitingen in de natuur. Op het primitieve landbouwbedrijf van de inheemsche bevolking, op de jonge apenootenstekken, die geplant worden op rug getjes van zand, op bepaalde afstanden van elkander gehouden, op den verbouw van rijst (droog) en op de schichtige geiten met de lange, neerhangende ooren. Plotseling bewoog zich over den weg. vlak voor de auto, een leguano. met den bekenden langen tong. die ijlings aan de overzijde een goed heenkomen zocht. En daar tusschendoor de fraai gekleurde gele vogels, de grijsachtige reigers en de negernederzettingen beschut door de eenvoudige omheiningen. Het verderop gelegen golf-terrein deed ons aan de eigen Engelsche omgeving herinneren; het vrij uitgestrekte vliegveld is een belang rijk knooppunt voor de Luft-Hansa, terwijl het in de onmiddellijke omgeving van de zee gebouwde radiostation reeds in de oorlogs jaren den Engelschen goede diensten bewees. Ver buiten het centrum is een eenvoudig hospitaal gebouwd voor lijders aan besmet telijke ziekten en zijn de gevangenisgebouwen te vinden voor ongewenschte elementen. Zoo maakte Bathurst den indruk op mij van een centrum klein van omvang, belangrijk uit strategisch oogpunt en voorzien van meerdere instellingen, waardoor 't den Europeaan mo gelijk moet bzijn er te kunnen leven. Dat is zeker het geval voor onzen gast heer, die naast een smakelijk ingerichte wo ning een tuin bezat, vol met rozen, met druiven en sinaasappelen. Aan hem dank ik de prettige uren in Bat hurst doorgebracht. Naar Conakry. Zondag 19 Juli, des avonds omstreeks 7 uur, verlieten we de reede van Bathurst. Den geheelen Maandag zagen wij geen land en eerst Dinsdagmorgen na het ontbijt bereikten we de hoofdstad van Fransch Guinea, hei kleine stadje Conakry. Het weer was intus- schen buitengewoon slecht geworden. Onheil spellende wolken joegen langs het firmament. Het regende den geheelen dag. De kapitein verbood den passagiers naar den vasten wa. te gaan. Met de grootste moeite waren de lichters naderbij gekomen om een gedeelte van de lading over te nemen. In den loop van den middag werden de weersomstandigheden van dien aard, dat men het lossingswerk Een jong reverend. Engelschman. die ge stationeerd was geweest in Bathurst en se dert zes maanden Conakry als standplaats aangewezen had gekregen, was niet afge schrikt door het weer maar aangetrokken door de nationale vlag, die op de Daru wap perde, en toch aan boord gekomen.. Met een enthousiasme werd hij door den kleinen kring der passagiers ontvangen en vertelde hij ons van zijn nieuwe omgeving. Slechts een greep uit zijn vele interessante mededeelingen: Conakry is een der grootste uitvoerhavens van bananen. De speciale installaties bij de haven gebouwd maken het mogelijk de groote hoeveelheden dezer vruchten in korten tijd in de z.g. bananenschepen over te brengen. Belangrijke kwantiteiten worden op deze wijze verscheept, in 't bijzonder naar Bor deaux. In den tijd van den slavenhandel ver vulde Conakry een belangrijke plaats. Groote transporten werden vervoerd naar Amerika. In verband daarmede stond Engeland in 1904 aan Frankrijk eenige kleine eilanden af, welke vóór Conakry in den Oceaan zijn gelegen. Het laden en lossen van de binnen komende schepen geschiedt ook hier door negers. Velen van hen zijn in dezen tijd van het jaar meer geneigd werk op de rivieren te zoeken, zoodat nu niet bepaald de fine fleur beschikbaar is voor dit zee-werk. Met aan dacht heb ik dien arbeid op de reede van Conakry nog eens weder gadegeslagen. Zeer juist werd deze getypeerd door onzen kapi tein, die meer dan eens zeide: much noise and no work. Zoo is het inderdaad. Deze heeren hebben grooter slijtage van hun tong, dan van hun handen. Nadat gedurende den Dinsdag het werk was stopgezet door den hevigen regenval en de kapitein troosteloos rondliep en schertsend opmerkte: rain, rain, everywhere rain and not a drop to drink, gelukte het Woensdag 22 Juli het laden en lossen tot een einde te brengen, zoodat om streeks twaalf uur de reis voortgezet kon worden naar Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, een Engelsche kolonie. Freetown. Tusschen 12 en 6 uur 's middags legde de Daru het traject ConakryFreetown af. Het weer was opgeklaard. In den laten namid dag verlichtten de zonnestralen op phantas- tische wijze de kust, waaraan Siefra-Leone's hoofdstad is gelegen. Het vormde een nooit te vergeten schouwspel. Tegen een heuvel land zijn de verschillende witte bungalows te onderscheiden, meestal omgeven door sier lijke palmen. De hooge radiomasten doen in deze rustige, boschrijke omgeving bepaald onaangenaam aan. Bij het naderen van het haventerrein steken boven de zeeoppervlakte een tweetal wrakken uit, schepen, die er vastgeloopen zijn op den rotsachtigen bodem. Het eene, nog voorzien vail den gelen pijp, is dat van een vrachtschip van de Elster Dempster Line, hetwelk in het begin van den oorlog verongelukte en nu als boei gebruikt wordt, hei andere dat van een suiker-vracht schip, hetwelk eerst ongeveer twee jaren ge leden zijn einde vond. Het was in tusschen te laat geworden om aan wal te gaan. Dat geschiedde eerst op den volgenden dag. Donderdag 23 Juli. Reeds vóór dag en dauw was het een helsch kabaal aan boord. Een naar ons gevoel overdreven hoeveelheid negers was op de Daru aange komen om behulpzaam te zijn bij het laden en lossen. Na eindelooze onderhandelingen met een paar negers, die slecht Engelsch spraken, waren wij het eens geworden over den prijs om ons naar den wal en later weer terug te brengen. Intusschen was wel dui delijk gedemonstreerd, dat Freetown een uiterst belangrijke haven is. Juist toen wij ons in het ietwat wankele schuitje begaven, in gezelschap van den jeugdigen Zwitser en een Pool, die in Cona kry aan boord was gekomen, maakte de Reg- gestroom van de Holland West-Afrika lijn zich gereed een gunstige ligplaats op de reede uit te zoeken, terwijl een groot schip van de American West African-Line in den nacht was binnengekomen. Aan de kade stonden honderden negers ons op te wachten, die zich op alle mogelijke manieren verdrongen om ons hunne dien sten aan te bieden. Wij vormden blijkbaar een hoeveelheid niet te versmaden wit vleesch. Twee van hen hebben ons gedu rende een wandeling van eenige uren voort durend begeleid en verveeld. Het stadje zelf biedt een vriendelijken Oosterschen aanblik. De Europeesche bevolking woont meer in het omringende heuvelland. Beneden zijn de filialen van verschillende Engelsche huizen, een drietal kerken, de gouvernementsgebou wen. het havenbedrijf, een kleine, doch goed onderhouden plantentuin, terwijl het aantal winkelbedrijfjes, gedreven door negers, al les overheerscht. Enkele hotels bieden den tourist een behoorlijk onderdak. De bevol king is ook hier verzot op felle kleuren. De sloffen, welke door velen gedragen worden, de baatjes en dikwijls ook de bovenkleeding munten uit door scherpe kleurentegenstellin- gen. Toch geeft dat alles een vroolijk beeld in deze omgeving, waar het bruin als huids kleur overheerscht. Maar niet alleen de be woners van het land tooien zich daarmede zelf. ook in hun smakelijk handwerk zijn deze combinaties terug te vinden, terwijl de straatmusch fraai rood gekleurd is. Toen we ons na ons uitstapje weder aan boord bevon den was men juist bezig met het optakelen van een metalen vrachtschuit met een ge wicht van 35 ton, welke de Daru kreeg te vervoeren, Met bewondering hebben wij eeni ge uren dien arbeid gadegeslagen, die zonder eenige stoornis verliep. Deze boot was ge bouwd op de werf van de Elder Dempster Line in Freetown en bestemd voor een der koloniën van* Engeland aan de West-Afri- kaansche kust. De kapitein van de Daru deelde mij mede. dat het vervoer van deze boot thans de helft bedroeg, als wanneer zij van een Engelsche werf naar de plaats van bestemming had moeten worden vervoerd. Vrijdag 24 Juli, precies om twaalf uur des middags, verlieten wij Freetown met de ze kerheid den volgenden dag het eindpunt van de reis te zullen bereiken. In Monrovia. Vier en twintig uur later. Zaterdag 25 Juli. om 12 uur des middags, lag de Daru, ver buiten de Liberiaansche kust. vóór Monro via. Groote sloepen, ieder bemand met een twaalftal negers, kwamen langzaam nader bij. Op een dier sloepen wapperde aan den achtersteven onze vaderlandsche driekleur en achterin konden wij door onzen kijker één ..white-man" onderscheiden. Het bleek kor ten tijd daarna de heer v. Ee te zijn. waar nemend consul van ons land. vertegenwoor diger der Oost-Afrikaansche Compagnie te Rotterdam. Na de begroeting, het vervuiler van enkele formaliteiten en het gebruikelijk- afscheid nemen, stonden wij een twintigta minuten later op Liberiaanschen bodem aan de kust van Monrovia, vanwaar wij pe- auto naar de gastvrije woning dezer Maat- schappij reden Het eindpunt was bereikt. MOLLERUS. Eiken dag even „fit".... Als Ge "AKKERTJES" in huis hebf,hebtGenooit„naredagen". Al staaf Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dag-bedervers zijn, dan zal 'n "AKKERTJE" dadelijk helpen. Volgens recept von Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje me! 12 stuks 52 cent. 'Adv. Ingez. Med.) „La Gaité". „La Gaité" heeft Donderdagavond het ge> heel nieuw ingerichte gebouw aan de Raaks, waarin nu al vele jaren het amusementsbe drijf wordt uitgeoefend, heropend. De directeur, de heer A. G. van Aken, heeft zijn inrichting een grondige restauratie doen ondergaan. De boxen zijn verdwenen en de verlichting is belangrijk gemoderniseerd, zoo dat de zaal nu ruimer,, overzichtelijker, lich ter en door dit alles gezelliger is geworden. Het interieur ziet er inderdaad keurig uit. Ge makkelijke stoelen nooden tot rusten na den dans Intusschen: een „gezellige" zaal is daarom nog niet gezellig, als zij niet gevuld is met menschen in prettige stemming. Nu, daaraan ontbrak het Donderdagavond niet. Naarmate de avond vorderde, liep de zaal voller en al heel spoedig moest van den tweeden dans vloer gebruik gemaakt worden. Het bleek al dadelijk dat de moeite en de kosten, die de heer Van Aken zich voor de restauratie van zijn bedrijf heeft getroost, goed be steed zijn en dat „La Gaité" bij het danslus- tig publiek nog steeds de waardeering vindt, die deze inrichting verdient. Het Co.-Ja.-Sho dansorkest. bestaande uit 6 personen, in smaakvolle, frissche costuums gestoken, voldoet aan alle eischen. die aan een dergelijk orkest gesteld mogen worden. Het zorgt voor een opgewekte stemming en uitstekende dansmuziek. Eer buitengewoon groot aantal bloemstuk ken getuigde Donderdagavond van de be langstelling die La Gaité in veel kringen in onze stad geniet. Het zal wel gaan! SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 7,15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 8,38 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 7.30 uur. Van Dinsdag af te 7 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen te 7 uur. Zondag te 7 uur. Van Dinsdag af na den middag- en avonddienst. De middag- en avonddiensten op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten worden verricht ter Synanoge, Lange Begijnestraat 11. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN Raadsvergadering Beverwijk. De Wethoudersverkiezing. De gemeente in de zesde klasse voor de Personeele belasting. BEVERWIJK Vrij da? Voor de eerste maal vergaderde Donderdag avond de gemeenteraad in zijn nieuwe samen stelling van 17 leden, gekozen nadat op 1 Mei 1936 de vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin een feit was ge worden. Na opening der vergadering, waaraan de voorzitter burgemeester H. J. J. Scholtens een woord van welkom had laten voorafgaan tot Mevr. KempHaan, die na een ernstige on gesteldheid haar plaats in den raad weer had ingenomen, werden de bij de wet gestelde eeden en beloften afgelegd. De voorzitter wees er op, dat deze eerste zitting een nieuwe phase inluidt in de geschie denis van Beverwijk. Spr. wijdde vervolgens een woord van dank aan de afgetreden be stuurders van de opgeheven gemeente Wijk aan Zee en Duin, in het bijzonder aan den laatsten burgemeester dier gemeente, den heer H. Rothe. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) S. Out. De voorzitter legde er voorts den nadruk op, dat de nieuwe raad een bijzondere taak wacht, een taak, die vele zorgen met zich zal brengen. „Er wacht" zegt spr. „werk in groo- ten stijl en het zal goed zijn er nu reeds op te wijzen zich niet te verliezen in het kleine en door de boomen niet het boseh te zien. Van dezen raad zal het afhangen, of de goede koers wordt ingeslagen. Spr. bidt God, dat Hij de beraadslagingen en den arbeid vruchtbaar en zegerijk wil doen zijn." (Applaus). De wethoudersbenoemingen. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde de benoeming van twee wethouders. De heer P a s c h i e r (A.R.) heeft het be treurd, dat de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. zullen samenwerken om de wethouders te be noemen. Er was een andere oplossing moge lijk geweest, wanneer de R.K. Staatspartij had willen samengaan met de Neutrale Groep, de Anti-Rev. en de Vrijz. Dem. met den heer Steyn als wethouder. Onder protest zal spr. op een R.K. wethouder stemmen, maar in geen geval op den candidaat der S.D.A.P., dat werd spr. onmogelijk door de gevoerde verkiezings actie der S.D.A.P. en de gedane beloften. De heer Visser hoopt, dat hij van den nieuwen S.D. wethouder meer voldoening zal hebben, dan van den vorigen.'Het was spr. geenszins naar den zin, dat de besprekingen in het geheim gevoerd zijn. Spr. is bevreesd, dat de S.D.A.P. te veel water bij den wijn heeft gedaan. Het zal niet gemakkelijk zijn dit col lege te steunen. Uit den boezem der R.K. Staatspartij toch is naar voren gekomen, dat men geen samenwerking wenscht met één lingen in den Raad. Als dat zoo is, vervolgde de heer Visser, dan kunnen ook de eenlingen en de tweelingen wel naar huis gaan. Ook de heer Rij kens (Neutr.) is zeer on aangenaam getroffen door de samenwerking van de R.K. Staatspartij met de S.D.AP., voor al omdat hier geen noodzaak aanwezig was. De samenstelling van het college had op bree- deren basis kunnen geschieden. Onder geen voorwaarde zal de Neutrale groep haar stem aan de S.D.A-P. geven. De R.K. Staatspartij zal zelf de consequenties moeten dragen. De heer Gabel (S.D.A-P.) zeide, dat de sa menwerking is ontstaan uit overwegingen van rechtvaardigheid, namelijk, dat de twee groot ste fracties recht hebben op een wethouders zetel. Van „water bij den wijn doen" was geen sprake, want de wenschen van de R.K. Staats partij stemden vrijwel overeen met die der S.D.A.P. Aan de principes is niet getornd. De S.D.AP. dacht er trouwens niet aan een wet - ■tHÈH 1 K - iïls houderszetel te koopen. Zij zal niet samen werken met menschen, die de dictatuur voor staan. Een der leden heeft zich laten gebrui ken, om door de N.S.B. op den zetel te komen. Maar van de beloofde stemmen zijn er niet veel terecht gekomen. De S.D.A.P. en de R.K. Staatspartij zullen in ieder geval op de bres blijven staan voor de democratische belangen. De heer Van Doorn (R.K.) betoogde, dat de R.K. Staatspartij organisatorisch wilde wer ken en dat daarom de wethouderszetels aan de grootste groepen moesten komen. De heer R ij k e ns verklaarde met nadruk niet tot de N.S.B. te behooren. Bij de eerste stemming werd met 13 stem men gekozen de heer N. J. O u t (R.K. Staats partij). 1 stem werd uitgebracht op den heer K. Steyn, 2 stemmen blanco, 1 ongeldig. Met 12 stemmen werd daarna de heer W. van Dok (S.D.A.P.) tot wethouder benoemd. De heer Steyn verkreeg nu 4 stemmen, 1 blanco. Na een woord van gelukwensch van den voorzitter namen de nieuwe wethouders hun zetels in. Commissies samengesteld. De Commissies van Bijstand voor B. en W. werden als volgt samengesteld: Lichtbe- drijven: G. Welagen, N. Pasehier, T. Kemp- Haan en K. Steyn. Financiën: F. R. C. Rijkens, B. Schelvis, N. Tervoort, en J. W. Gabel. Overleg ambtenaren: J. P. N. van Doorn, K. Steyn, J. W. Gabel. Openbare Werken: N. Tervoort, J. Visser, B. Schelvisch, J. P. N. van Doorn. Slachthuis: J. P. Muntje werf, G. A. Rollen- berg, T. Kemp-Haan, K. Steyn Overleg werklieden: J. W. Gabel, H. Rothe en B. B. Vink. Aangenomen werden de voorstellen tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de B.V.V. De Kennemers omtrent het gebruik van het Sportpark; tot onderhandsche ver huring van de voormalige ambtswoning Von dellaan 106; tot rangschikking der nieuwe gemeente in de zesde klasse ten aanzien van de heffing der personeele belasting; tot vast stelling van een nieuwe verordening tot af wijking van de wettelijke tarieven der perso neele belasting ten aanzien van den grond slag motorrijtuigen en tot vaststelling van een nieuwe verordening houdende verlaging der huurwaarden voor café's en soortgelijke inrichtingen. W. van Dok. Aangenomen werd het voorstel omtrent de bezoldigingen der ambtenaren van den Bur gerlijken Stand. Tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand werden benoemd de heeren Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester, K. Steyn, C. Schauïkes, Mr. J. Kale, P. C. A. Beekelaar en W. C. Huisman. Tot leerares in tijdelijken dienst in huis houdkunde en strijken aan de Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool werd benoemd mej. C. W. Ouweleen te Amsterdam. Het subsidie aan Maatschappelijk Hulpbe toon werd voor het loopende dienstjaar ver- ohogd met een bedrag van f 48451.72. Hierna werd de vergadering gesloten. J. A. M. ENGELIS BEDANKT ALS RAADSLID Meer dan een maand geleden deelden wij mede, dat de heer J. A. M. Engels naar Lei den zou verhuizen, zoodat hij dan moest be danken als lid van den Haarelmschen ge meenteraad, waarin hij sinds September 1935 zitting heeft namens de S.D.A.P. Nu is het bedanken van den heer Engels met ingang van 1 September.bij het gemeen tebestuur ingekomen. Zooals wij reeds mededeelden wordt de heer Engels opgevolgd door mevrouw M. L. Geer- lingsde Boer. Ook heeft de heer Engels als voorzitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond afscheid genomen, terwijl de functie van voorzitter van deze vakcentrale tot aan de te houden jaarver gadering zal worden waargenomen door den heer A. Mars. UIT DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. Een brug nabij San Sebastian, welke in de lucht is gevlogen, wordt hersteld! R. K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot pastoor te Lisse (H. Agatha) de wel- eerw. heer G. P. A. van Zuylen. Tot leeraar aan het seminarie Hageveld te Heemstede J. P. de Jong en C. A. M. Snel- ders. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 15 Augustus 1936 zijn benoemd bij de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandsche taal: tot voorzitter, het lid der commissie Dr. J. P. Fockema Andreae. commissaris der Koningin in de provincie Groningen, tot lid. Prof. Dr. G. G. Kloeke, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, en tot secretaris, C. van Keekem, hoofdcommies bij het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Bij Kon. besluit, is de heer D. F McGonigal erkend en toegelaten als vice-consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Amster dam, voor de provinciën Noord-Holland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8