Hooger standaardloon voor groote gemeenten. Ons zout. De lijst der jaarlijksche onderscheidingen. Minder lijders aan besmettelijke ziekten. Hit Behmmksie 54e Jaargang No. 16314 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 29 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: r. W. PEEREBOOJVl UITGAVE LOUKENS CUSXEK MAATSCHAPPIJ VOUK .„„mout en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT ABONNEMENTENper week S 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTIëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Augustus. De Peinzers. Te Nottingham hebben de vijftien heroën van het peinsbord den finish bereikt. Al wordt de wereld er minder opgewonden over dan Ne derland over Rie Mastenbroek en Ma Braun, Amerika over Jesse Owens, en Finland over den hardlooper met den toepasselijken naam Iso Hollo, toch hebben de schakers enorme be langstelling ondervonden. Ergens las ik dat Spanje tot de meest geïnteresseerde landen behoorde, zoodat Madrid en Barcelona zelfs dagelijks Nottingham opbelden. Dat is ver klaarbaar. Wie in burgeroorlog leven moeten zich wel extra tot den zoo vredigen en noch tans feilen strijd der Denkers aangetrokken voelen. En het moet bijzonder bekoorlijk zijn dat men er zijn hersens in zoo hoogen mate bij noodig heeft, en die van de tegenpartij eer biedigt inplaats van ze in te slaan. Botwinnik en Capablanca hebben den eer sten prijs gedeeld, elk met 10 punten. Euwe, Reshevsky en Fine deelen de 3e, 4e en 5e plaats elk met 9Va pt. en ook deii derden en vierden prijs met z'n drieën. Er waren namelijk maar vier prijzen uitgeloofd, hetgeen niet veel schijnt voor zulk een vervaarlijke denk- Marathon. Aljechin volgt als zesde met 9 punten, dus ook maar weer een halve punt verschil, Lasker en Flohr zijn gezamenlijk zevende en achtste met ieder 8'/» pt., en dan komt er pas een belangrijk verschil: Vidmar is negende met 6 punten en leidt daarmee de onderste afdee- ling. Er is dus in Nottingham een duidelijke kopgroep van acht sterren naar voren ge komen, waarin het verschil tussehen no. 1 en no. 8 maar IV» punt bedraagt en die elkaar derhalve vrijwel niets hebben toegegeven. Het maximale aantal overwinningen (7) bedraagt precies de helft van het door ieder gespeelde aantal partijen en alleen Capablanca, Euwe en Reshevsky hebben dit maximum bereikt. Slechts twee grootmeesters, de Rus Botwinnik en de Amerikaan Fine, zijn ongeslagen ge bleven. Onderaan de lijst staan de vier deelnemen de Engelsche meesters, die blijkbaar niet ge heel in dit gezelschap thuishooren en van wie Thomas en Winter zelfs geen enkel winstpunt behaald hebben. Alleen Tylor leverde blijkbaar wel gevaar voor de kopgroep op; men moest voortdurend rekening met hem houden. De wereldkampioen, „onze" Euwe, is er niet in geslaagd zich boven de leidende groep uit te werken. Evenals in Zandvoort, waar hij tweemaal een onverwachten blunder maakte, heeft nu ook hier een blunder (tegen Lasker) hem de eerste plaats gekost. Schakers verzekeren altijd dat matches tegen één tegenstander, zooals die om het wereldkam pioenschap gehouden worden, een gansch andere zaak zijn dan de wisselvallige strijd in een druk bezet tournooi. Ook voor ons leeken is dat begrijpelijk, maar evenizoo is de leek geneigd te vragen: heeft dr. Euwe in den laatsten tijd niet wat al te veel van zichzelf gevergd? Geven die blunders in Zandvoort en Nottingham, vergissingen blijkbaar zooals een groot schaker ze zeer zelden maakt, geen reden om dat te gelooven? Leeraars-vacanties zijn langer dan die van andere menschen, maar Euwe heeft van de zijne vrijwel niets overgelaten en als ik de wethouder van Onderwijs van de gemeente Amsterdam was, zou ik hem nog maar een paar weken extra geven, onder voorwaarde dan dat hij in dien tijd geen schaakbord en geen pagina schaaklitteratuur onder oógen mocht krijgen. De nieuwe wereldkampioen heeft als leeraar een taak, die zooveel van de Concentratie en de zenuwen vergt, dat men het zeker niet zonder vacanties doen kan. Als hij doorgaat met die te besteden aan de super-concentratie en de super-zenuwspan ning van schaaktournooien zou het hem wel eens veel te machtig kunnen worden. En te gen menschen die niets anders doen dan schaken, zooals verscheidenen van zijn tegen standers; is hij onloochenbaar gehandicapt. Die teleurgesteld zijn over Euwe's prestatie te Nottingham zullen dit wel in aanmerking moeten nemen. Hij zelf zal met den hem eigen humor en sportieve waardeering voor zijn te genstanders het feit wel rustig aanvaard heb ben. R. P. DE AANRIJDING OP DE DR. DIRK BAKKER LAAN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt eventueele getuigen van de op Vrij dagochtend pl.m. 9.15 uur op de Dr. Dirk Bakkeriaan plaats gehad hebbende aanrijding tussehen een auto en een wielrijdster, zich ten spoedigste te willen aanmelden aan het Bureau van Politie te Overveen. (De hoeveelheid zout, die jaar lijks uit Nederlandschen bodem wordt gewonnen, beloopt 65 mil- lioen kilogram.) U wist wel, Nederland wint zout, Maar hebt u ooit precies geweten, Hoeveel millioenen kilogram? Nou, hebt u 't ooit zoo zout gegeten? Het mag gezegd, ons land bezit In sterke mate 't zout der aarde, Met andre woorden, geest en pit, Dat is van niet geringe waarde. Smaakt zonder zout het eten niet Een snipper slechts en het is heerlijk, Zout is op allerlei gebied In 's menschen leven onontbeerlijk 't Is een prestatie van zoo'n mijn, Die niet gauw uitgeput zal raken, Niets hoeft meer zouteloos te zijn, Als wij er maai- gebruik van maken, En tevens zijn wij nog in staat, Nu men zoo sterk pleegt aan te dikken, Om veel lectuur en veel gepraat, Slechts met een korrel zout te slikken. P. GASUS. De H. B. B. en de steun- verslechtering. Een protestvergadering. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond is besloten een protestvergadering te beleg gen in het Gemeentelijk Concertgebouw. Deze vergadering zal plaats vinden op Donderdag 10 September. De heer H. Lindeman, hoofdbe stuurder van het N. V. V. zal als spreker op treden. EEN LOGISCH GEVOLG. De Groentjes (advertenties van Vraag en Aanbod) in Haarlem's Dagblad zijn weer van maand tot maand hooger in aantal dan het vorig jaar. In het eerste halfjaar van 1936 plaatsten wij .er 23316. Een logisch gevolg van hun succes natuur lijk. Wie in Haarlem en omstreken gedecoreerd werden. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zijn onderscheidingen toe gekend aan de volgende personen in Haarlem en omstreken: Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd: Dirk Coster, letterkundige te Bennebroek; J. van Hengel, wonende te Haarlem, inspec teur der visscherijen te Amsterdam; Mr. dr. F. H. A. Hooft van Iddekinge. administrateur ter provinciale griffie van Noord-Holland te Haarlem: Mr. D. A. E. Immink, secretaris bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaat schappij; Dr. P. H. van Moerkerken, hoog leeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, wonende te Haarlem; J. H. T. Pfaff, referendaris der posterijen, te legrafie en telefonie, aangewezen als direc teur van het post- en telegraafkantoor, te Haarlem; H. C. J. Sondaal, eerekanunnik, deken en rector, te Haarlem; Mr. Th. A. Wes- stra. secretaris der gemeente Haarlem; Dr. ir. A. Wijnberg te Aalsmeer. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Mej. W. M. Brusse, lid van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool; Mevr. C J. Cohen TervaertKoch te Over veen: E. W. F. Postel, ontvanger der directe belastingen te Haarlem; D. N. J. C. Rahder, wonende te Haarlem, oudste directeur der N.V. Wijnhandel v/h Wed. H. Rahder en Zoon te Amsterdam; A. van Werven, wonende te Heemstede, directeur van de N.V. Van Wer- ven's Timmer- en Aannemingsbedrijf te Am sterdam. Toegekend is de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan: E. Bierenbroodspot, papiermaker bij de Ver- eenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen te Velsen; Mej. M. C. Blok, directrice van de „Van Versehuer- Brants-Stichting" te Bennebroek; R. van 't Hoff, kapelmeester van het N.Z-H. Trammu ziekcorps te Haarlem; S. Schuuring, hoofd kommies der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Haarlem; A D. de Zwart, brigadier-majoor der Rijksveldwacht te Hoofd dorp; in brons aan: G. Kalkman, kantoorknecht bij den dienst der posterijen, telegrafie en te lefonie te Haarlem. Verder werden nog aan de volgende oud- Haarlemmers en in Haarlem bekende perso nen onderscheidingen toegekend. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Jac. Rustige, wethou der der gemeente-Amsterdam; W. J. H. Muiier, te 's-Gravenhage. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: K. Lotsy, directeur van de N.V. Brandverzeke ring-Maatschappij „Holland" van 1859, te Dordrecht. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Albert Heyn, te Amsterdam, oprichter van de N.V. Albert Heyn, gevestigd te Zaandam. Gewijzigde steunregeling. Vermindering huurbijslag blijft gehandhaafd. Regeeringsmaatregelen vormen één geheel. Het onderhoud van minister Slingenberg te Zwolle. Vrijdag heeft te Zwolle het reeds aangekondigde onderhoud plaats ge had van den minister van Sociale Za ken, mr. M. Slingenberg, met de wet houders van de steden boven 100.000 inwoners. Daarbij kwamen ter sprake de voorstellen tot wijziging der steun regeling voor werkloozen met betrek king tot den huurbijslag en het standaard-loon. De minister stelde op den voorgrond dat de wijzigingen één geheel vormen en zij niet gedeel telijk gehandhaafd en gedeeltelijk in getrokken konden worden, alsmede dat de datum van invoering, 13 Sep tember, blijft gehandhaafd. Met betrekking tot den huurbijslag (voorloopige halveering) herhaalde de minister zijn bereidverklaring, reeds uiteengezet in de circulaire van 31 Juli betreffende woninghuren, dat de regeering bereid is mede te werken tot verlaging dan wel verdere verlaging van de huren door het verleenen van bijdragen subsidiair extra bijdragen ingevolge de woningwet, een en ander op den tot dusver geldenden voet, en dat. voor zoover zich in de gemeenten de wenschelijkheid van huurverlaging gepaard met rijkssteun als hiervoren bedoeld mocht doen gevoelen, de mi nister gaarne voorstellen tot huurver laging tegemoet zag. De minister voegde hieraan toe dat derge lijke voorstellen tot huurverlaging van wo ningwetwoningen met groote snelheid in be handeling zullen worden genomen. Voorts deelde de minister mede dat naar het oordeel van de regeering ook de verhuur ders van particuliere arbeiderswoningen, voor zoover bewoond door steuntrekkenden, rede lijke verlaging van deze huren zullen moeten toepassen, opdat niet alleen de steuntrekken den de nadeelen van de wijziging van den huurbijslag zullen ondervinden. Hij voegde hieraan toe dat, zooals reeds in de circulaire is uiteengezet, hier een taak ligt voor de gemeentebesturen om met de huis eigenaren overleg te plegen en dat de ge meentebesturen de naar hun meening redelijk verlaagde huur in haar geheel aan "de huis eigenaren zullen kunnen afdragen. Hieromtrent werd medegedeeld, dat indien en voor zooverre dé huiseigenaren niet bereid zouden zijn een redelijke huurverlaging te ge ven, de minister zou bevorderen dat een wets ontwerp zou worden ingediend, dat onredelij ke uitzetting zal verhinderen. Voor de gesteunde werkloozen, die als ge volg van den maatregel zullen moeten ver huizen, zal. voorzoover noodig, een bijdrage in de verhuiskosten worden gegeven. De minister zegde voorts toe, met handhaving van het beginsel, het standaardloon van de grootere ge meenten voorshands op een hooger bedrag vast te zullen stellen dan in de circulaire van 31 Juli is aange geven. Ten slotte verklaarde de minister zich bereid tijdig voor het invoeren van de tweede etappe aan de hand van de dan aanwezig zijnde omstan digheden de gevolgen hiervan met de desbetreffende instanties nader onder de oogen te zien. Het resultaat der Gezondheidszorg te Haarlem. Dezer dagen hebben wij er reeds de aan dacht op gevestigd, dat er. in vergelijking met enkele jaren geleden, thans te Haarlem zeer weinig gevallen van diphtherie voorko men. Nu wij de gegevens over alle besmette lijke ziekten te Haarlem voor ons hebben blijkt, dat in de laatste jaren alle gevallen van besmettelijke ziekten te Haarlem zeer sterk verminderd zijn, dus niet alleen van diphtherie, maar ook ran roodvonk en typhus. Wij kunnen daarover de volgende cijfers geven:. I 1 roodvonk 60 159 311 377 281 223 229 235 diphtherie 5 7 14 54 110 57 131 168 typhus 2 3 4 11 5 10 6 1 andere ziekten 2 1 9 12 11 7 8 5 Uit deze statistiek hebben wij laten weg vallen de niet-Haarlemmers die in de Haar lemsche ziekenhuizen verpleegd werden. Eenige jaren geleden kwamen te Haarlem zeer veel gevallen van roodvonk voor, geluk kig geen ernstige patiënten. Nu is dit aantal sterk gedaald. 159 geval len in 1935 was nog wel vrij veel, maar het is toch niet veel meer dan 40 pet. van het jaar 1933 toen er 377 lijders aan roodvonk waren. Het ziet er naar uit. dat ook 1936 weel een vermindering zal brengen, want nu zijn er in het le halfjaar 60 gevallen tegen 92 in de eerste 6 maanden van 1935. .De vermindering van het aantal diphthe- rie-gevallen is nog grooter. Van de 168 in 1929. de 131 in 1930 en 110 in 1932 waren wij in 1935 al gezakt tot 7. Ook de gevallen van typhus, die toch al laag waren, zijn in den laatsten tijd nog af genomen. Ook de statistiek van andere be smettelijke ziekten vertoont een zeer gunstig beeld. Vroeger werden veel meer lijders aan rood vonk in de Haarlemsche ziekenhuizen ver pleegd. Om een voorbeeld te geven. In 1929 werden van de 235 lijders aan roodvonk er 190 in de ziekenhuizen verpleegd. In 1935 kwkmen van de 159 lijders aan roodvonk er slechts 54 in de ziekenhuizen. Over de eerste 6 maanden van 1936 zijn de cijfers even sterk, van de 60 patiënten zijn er nu slechts 18 in het ziekenhuis verpleegd. Het aantal lijders aan besmettelijke ziek ten in de Haarlemsche ziekenhuizen is wel sterk gedaald want nu zijn in 1935 slechts 6 lijders aan diphtherie opgenomen tegen 142 in 1929, 118 in 1930, 52 in 1931 en 104 in 1932. Deze statistiek toont dus aan, dat de betere behartiging van de Volks gezondheid en krachtige bestrijding en voorzorgen tegen besmettelijke ziekten (men denke aan het inenten der schoolkinderen tegen diphterie) in den loop der jaren goede vruchten heeft afgeworpen. Het Lunapark te Haarlem. Totstandkoming vrijwel zeker. In aansluiting op de mededeeling in ons vo rig nummer vernemen wij, dat het college van B. en W. van Haarlem in beginsel besloten heeft vergunning te verleenen aan de firma A. en N. Hommerson en C. M. Vermolen te Ginneken, vergunning te verleenen om hier een Lunapark te openen. De moeilijkheid, die nog geregeld moet wor den, is de quaestie van het terrein in Haar lem-Noord, waarover natuurlijk overeenstem ming moet bestaan tussehen het gemeente bestuur en den exploitant. De exploitant zal f lO.OOo aan de gemeente betalen. Daarbij komt dan nog de vermake lijkheidsbelasting. Bovendien moet hij alle aangerichte schade aan straten en terrein voor zijn rekening ne men. De aanvraag is om het Lunapark geduren de 16 dagen geopend te hebben. In de vergadering van Dinsdagmiddag zal door B. en W. een definitieve beslissing geno men worden. Het is nog niet bekend of het Lunapark te gen entree opengesteld zal worden; de ge meente laat dit meestal aan den huurder van het terrein over. De exploitant vertelde ons, dat hij er ernstig over denkt om het Lunapark kosteloos toe gankelijk te stellen, zoodat de bezoekers al leen toegang betalen voor de verschillende in richtingen van vermaak. TERAARDEBESTELLING JHR. G. ELIAS. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den door een noodlottig onge luk om het leven gekomen Jhr. G. Elias zal plaats vinden Maandag 31 Augustus op de begraafplaats Westerveld. na aankomst van trein 16.14 uur VEERTIG JARIG JUBILEUM. 1 September zal de heer A. van der Me;; veertig jaar in dienst zijn bij de Centrale Sui kerfabriek „Holland" te Halfweg. Het woord is aan.... Horatius: Den man, die lof verdient, verbiedt de Muze het sterven. De uitkeering aan Haarlemsche werkloozen. Voor 1936 weer een stijging van het totaal te voorzien. Door de sterke stijging van het aantal werk loozen loopen de bedragen die aan steun wor den uitgekeerd niettegenstaande de verlaging die eenige keeren is ingevoerd, geregeld naar boven. Aan de valide werkloozen te Haarlem werd over de afgeloopen 9:_- jaar uitgekeerd: 1927: f 339.859 1928: f 305.746 1929: f 313.443 1930: f 367.955 1931: f 886.352 1932: f 2.275.447 1933: f 2.534.144 1934: f 2.318.430 1935: f 2.671.395 6 maanden 1936: f 1.438.800 Zooals men ziet is het bedrag dat in de eerste 6 maanden van 1936 is uitgekeerd weer be langrijk meer dan de helft van het in 1935 uit betaalde bedrag. Om de vergelijking zuiverder te maken hebben wij ook precies berekend wat over de eerste 6 maanden van 1935 is uit gegeven, dat is f 1.243.485. De stijging over de eerste 6 maan den van 1936 is dus. vergeleken bij de eerste helft van 1935 f 195.315. Het aantal valide werkloozen was ook in Juni 1936 niet minder dan 700 hooger dan in 1935. Deze statistiek toont duidelijk aan, dat de groote werkloosheid in 1932 gekomen is. In 1931 was het totaaal bedrag dat aan steun ge geven werd wel meer dan tweemaal het bedrag van 1930, maar in 1932 was het ongeveer zes keer zoo veel. Een middenstandstentoon stelling in 1937 te Haarlem? Beslissing verdaagd. Dezer dagen vergaderd'e het bestuur van de Middenstandscentrale over het denkbeeld in 1937 te Haarlem een middenstandstentoonstel ling te organiseeren, in den geest van de vroegere Hamit. Er werd geen overeenstem- ming bereikt. Besloten werd de besturen der middenstandsvereenigingen in het begin van September bijeen te laten komen om het denkbeeld nader te bespreken en dan een be slissing te nemen. 25 JAAR IN FAMIMEDÏENST Woensdag. 2 September zal mej. M C. Ho ning vijf. en twintig jaar onafgebroken in dienst zijn bij de familie A. J. Torley Duwel hier ter stede. De burgeroorlog in Spanje: de strijd aan het Irunfront woedt onverminderd voort. pag. 4 Dr. Schacht optimistisch over de Fransch Duitsche verhouding. pag. 4 Mussolini zou in September te Berchtesgaden een onderhoud hebben met Hitier. pag. 4 De Noorsche regeering heeft tot interneering van Trotski en zijn echtgenoote besloten. pag. 4 De opbrengst van de koffielieffing zal dit jaar slechts gering zijn. pag. 3 't Verslag der commissie-Kooien voor grooter veiligheid bij luchtverkeer is verschenen. pag. 3 Een stationsambtenaar te Vlissingen heeft fiaude gepleegd. pag. 3 Minister Slingenberg kondigt een hooger standaardloon voor dc weikloozen aan voor de groote gemeenten. pag. 1 De uitkeeringen aan Haarlemsche werkloozen pag. 1 De opnemingen voor „Amsterdam bij Nacht" in den Stadsschouwburg te Haarlem. pag. 2 Zij, die door de Koningin zijn onderscheiden. pag 13 Botwinnik en Capablanca eindigen met gelijk aantal punten op de eerste plaats te Not tingham. pag. 10 Bioscopen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De peinzers. pag. 1 Mr. E. Elias: Onze „Jan van Scliaffelaar". pag. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: De Nazipartijdag te Neurenberg. pag. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: Als landverhuizer naar Canada. Dag. 5 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. Financieele Kroniek: De voornaamste werk loosheidsbestrijdster. pag. 7 Amv Groskampten Have: Een vrouw schrijft pag. 2 II. D. vertelling: De afspraak. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1