De nieuwe vleugél van het Haarlemsche Stadhuis. Verjaardag. Het Befauftiikste De inzet der Koninginnedagviering. 54e Jaargang No. 16315 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Maandag 31 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Over de ingezonden ontwerpen- Het ls al weer een half jaar geleden dat de gemeenteraad van Haarlem op voorstel van B. en W. besloten heeft over te gaan tot den bouw van een nieuwen vleugel aan het Stad huis, waarvoor het Werkfonds financieele medewerking zal verleenen. De nieuwe vleu gel komt in de Koningstraat en zal het ge- heele terrein beslaan van de Pandpoort tot de Jacob ij nestraat, waarvoor dus de winkel ruizen die daar nu staan worden afgebroken. In het nieuwe gebouw worden dan de bureaux gevestigd van de Bevolking, Burgerlijken Stand en Belasting, die nu tijdelijk onderge bracht zijn in het oude Postkantoor in de Zijlstraat. Ook is bekend, dat het gemeentebestuur 5 architecten heeft uitgenoodigd om voor dit belangrijke werk tegen betaling een schets ontwerp in te leveren. De 5 uitgenoodïgde heeren F. A. Eschauzier, G. H. Holt, A. J. Kropholler, Ir. A. J. van der Steur en Fr. H. F. Zwiers hebben op 1 Augustus hun tee- keningen ngeleverd. Bovendien zijn nog en kele ontwerpen van niet-uitgenoodigde archi tecten ingekomen. Het zal evenwel nog eenigen tijd duren voor de architect zal worden aangewezen die het nieuwe bouwwerk mag zetten. De rollen tee- keningen zijn natuurlijk wel uitgepakt, maar er is in deze vacantiemaand zelf nog geen ge legenheid geweest voor het college van B. en W. om van de ontwerpen kennis te nemen. B. en W. zullen een commissie be noemen om de ingezonden ontwerpen te beoordeelden, maar hoe die com missie zal zijn samengesteld, moet nog worden beslist. Deze commissie zal aan B. en W. adviseeren. Er zal ook een gelegenheid komen voor de pers om van de ontwerpen kennis te nemen en het publiek daarover in te lichten. Het is nog niet beslist of dit zal zijn vóór of na de beoordeeling van de commissie. Als tot publi catie voor de uitspraak der commissie bij haar werk eenigszins beinvloed wordt door de pu blieke opinie, want natuurlijk is critiek en bewondering te verwachten. Ook is nog niet bekend wat B. en W. zullen doen met de ontwerpen der niet-uitgenoodig de architecten. Hoe moeten die beoordeeld worden? Dan is er ook de vraag' of die ont werpen ook gelijktijdig met die van de uit- genoodigde architecten tentoongesteld zullen worden? Aan iemand die reeds oppervlakkig kennis genomen had van de ingezonden ontwerpen vroegen wij: Hoe is uw indruk? Voldoen de ontwerpen in het algemeen aan de verwach tingen die het gemeentebestuur daarvan had? Het antwoord was: Dit valt moeilijk te zeg gen. Er zijn ongetwijfeld mooie ontwerpen bij, maar bij de beoordeeling daarvan wordt men natuurlijk beinvloed door persoonlijken smaak. De een wenscht daar een gebouw van strakke lijnen gehouden, terwijl de ander meer voelt voor een minder strak gehouden gebouw omdat hij meent dat dit beter zal aansluiten bij het Stadhuis. Wel is te zeggen dat beide Een Merkwaardige Cricket, match. Het nobele cricket geniet vermaardheid van wege de onbegrensde mogelijkheden, die het wedstrijdverloop biedt. De Engelschen noemen dat „the glorious incertainty of cricket", het geen met „prachtige onzekerheid" vertaald kan worden. Een sterk staaltje daarvan werd gisteren aan de Spanjaardslaan geleverd, waar Rood en Wit het sterke V. O. C. met 3 wickets sloeg. Toen V. O. C. in zijn eerste innings 177 ge scoord had en de Haarlemmers 7 wickets voor 53 runs hadden verloren, scheen het alleen nog maar de vraag of V. O. C. met innings zou winnen of niet. Maar voor het achtste wicket zetten A. v. d. Togt (114 not out) en G. Me- nalda van Schouwenburg (31 not out) een ge weldigen stand op, overmeesterden bowlers als Terwiel en East geheel, en slaagden er samen in den wedstrijd te winnen. Het Rood en Wit-totaal werd 180 voor 7 wickets. Beide jonge cricketers hebben prachtig en zeer tac tisch gespeeld. Wij verwijzen voor de overige bijzonderheden naar ons verslag. Bijna alle toeschouwers bleven tot het einde, toen bij zevenen v. d. Togt onder groot enthousiasme den „winning hit" naar de boundary sloeg. EXAMEN WISKUNDE L.O. Geslaagd voor wiskunde L.O. mej. H. A. M. Sprengers te Haarlem. DUITSCHLAND VERHOOGT DE BE LASTING OP VENNOOTSCHAPPEN. De Duitsche rijksregeering heeft een wet aangenomen waarbij de belasting op handels lichamen voor 1936 met 1/4 en van 1937 af met 50 procent van het tegenwoordige tarief wordt verhoogd. Deze belasting wordt geheven van het inkomen der „kapitaalmaatschappijen", persoonlijke vereenigingen en vermogens, in het bijzonder van naamlooze vennootschap pen en maatschappijen m.b.a. opvattingen in de onwerpen tot uiting zijn gekomen. Al zal het nog wel eenigen tijd duren voor 'n architect wordt aangewezen voor den bouw. toch streeft het gemeentebestuur er naar om, nu de vacantietijd acher den rug is, spoed te betrachten, want het betreft hier immers een object dat ook van zeer veel beteekenis is voor de arbeidsmarkt. Haarlem heeft veel werkloo- zen, zoodat het natuurlijk van belang is, dat zoo spoedig mogelijk menschen die nu rond- loopen, aan den arbeid kunnen worden gezet. Per kano naar Java. Het benauwde avontuur der beide Haar lemmers in de Arabische Zee. De Haarlemmers G. en N. Entrop, die sinds April 1935 per kano op weg zijn naar Soera- baja, zijn den 15den Augustus te Allahabad aangekomen. Vandaar wilden zij via de Gan ges op Calcutta afgaan om daarna, de kust volgend. Singapore en Java te bereiken. De „Statesmen" geeft nog eenige bijzon derheden over den tegenslag, die den Neder landers in de Arabische Zee trof. De kano kapseisde des nachts tijdens den storm en de geheele uitrusting ging verloren. Na twee mijl gezwommen te hebben bereikten zij de kust nabij Chabar, vanwaar zij zich per stoom boot naar Karachi begaven. Daar schaften zij zich een nieuwe uitrusting en een nieuwe 16 voet lange opvoufbare kano aan. De tocht werd daarna voortgezet. De Jumna volgend kwamen zij tenslotte veilig en wel te Allaha bad aan. Wij wenschen U een schoonen dag En zoo nog vele dagen, Waarin de rood-wit-blauwe vlag 't Oranje mêe zal dragen. Gij die 't symbool der eenheid zijt Nu reeds zoovele jaren, Ook, ja vooral, in dezen tijd, Vol nooden en gevaren. Wij gaan met U, o Koningin, Belast met zware zorgen Maar ongebukt de toekomst in, Die ons nog is verborgen. Wij staan gesloten om U heen, Vo] wil en moed tot bouwen, Ondanks zooveel verschillen één In hoop en in vertrouwen. Wij zoeken niet het bloemrijk woord Voor onze diepste wenschen. Maar Oost tot West en Zuid tot Noord, Tesaam millioenen menschen, Willen zoo heel eenvoudig maar, Hun hartewensch verklaren: Moog' goéde God nog heel veel jaar Voor land en volk U sparen. P. GASUS. Heden viert H. M. de Koningin haar 56sten verjaardag. Foto Ziegler. Catastrofale gevolgen van wervelstorm. Meer dan duizend dooden op Korea. SEOEL, 31 Aug. (Reuter-A. N. P.) Als ge volg van de typhoon, die gisteren Zuid-Korea heeft geteisterd, zijn 1.104 personen gedood en 1.028 personen gewond. Voorts worden nog 426 personen vermist. De wervelstorm heeft bo vendien aanzienlijke materieele schade aan gericht De S. A. een onderdeel der Rijksweer? Zou als „Landwehr" bij het leger worden ingelijfd. WEENEN, 30 Aug. (Havas-A.N.P.) Men meldt uit Innsbrück, dat rijkskanselier Hitler waarschijnlijk op het nationaal socialistisch congres te Neurenberg zal afkondigen, dat de S. A. als „Landwehr" bij de Rijksweer zullen worden ingelijfd. Hitier zou op verzoek van Von Blomberg en den grooten generalen staf tot dezen maatre gel gekomen zijn. Slechts de S.S. zou ten dienste van Hitier en de partijleiding blijven. HET INTERNATIONALE VREDESCONGRES TE BRUSSEL. Het Nederlandsch uitvoerend comité voor de internationale vredescampagne verzoekt ons mede te deelen, dat bezoekers uit Neder land 'aan het internationale vredescongres, dat van 3—6 September in Brussel zal worden ge houden, zich uitsluitend kunnen opgeven by het secretariaat van het Nederlandsch comité, Laan van Meerdervoort 19, Den Haag. Alleen op vertoon van een door dit secre tariaat verstrekte kaart, waarvan nog slechts een beperkt aantal verkrijgbaar is, heeft men toegang tot het congres. STEEDS HET NIEUWSTE maar steeds goed BRILLEN van K E I P. GR. HOUTSTRAAT naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Trotski verzoekt om verblijf in het Britsche Rijk. LONDEN, 31 Augustus (Stefani/A.NP.) Het bestuur van de Onafhankelijke Arbeiders partij heeft een verzoek ontvangen van Trotsky, stappen te willen ondernemen, opdat hij verlof krijgt zich ergens in het Britsche rijk te mogen vestigen. Het bestuur vergadert vandaag om over het verzoek te beslissen. FELLE BRAND TE HELMOND. Zaterdag heeft in het woonhuis van den heer de Greef te Helmond een felle brand ge woed. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. De schade, die op ongeveer f7500 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. BOULEVARD LANGS DE KUST VAN ZUID VLAANDEREN? Naar het Hbld. verneemt, is ten gemeente huize van Retranchement een vergadering gehouden, waarbij o.a. tegenwoordig waren Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, commis saris der Koningin in Zeeland. Jhr. De Graeff inspecteur van de volksgezondheid, baron M. Lippens, Belgisch minister van staat, D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens, be nevens de leden van de streek-plancommissie West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ter bespreking van den aanleg van een boulevard, die te Breskens in Zeeuwsch-Vlaanderen zou be ginnen en de geheele Westkust van dit ge bied zou volgen tot de Belgische grens, met aldaar aansluitende werken naar de bad plaats Knocke. De vergadering had vooral ten doel om na te gaan, of men van Belgische zijde tot aan sluiting van het gedeelte op Belgisch grond gebied geneigd is, wanneer de boulevard langs de Westkust van Zeeuwsch-Vlaanderen een maal tot stand zal komen. Men schijnt over deze punten tot overeenstemming te zijn gekomen, ook wat betreft het Zwin, voor zoover dit op Nederlandsch grondgebied is gelegen. Juist ter zake van het Zwin zijn zeer ern stige bezwaren ingebracht, toen men in het begin van dit jaar met een soortgelijk plan voor den dag kwam. Of men er thans in za! slagen het Zwin ongerept te behouden, het geen toch zeker vereischt is, dient afgewacht te worden en ook of men de prachtige duinen van Cadzand ongeschonden zal laten. Het plan heeft den steun van den Bel gischen minister van Staat. Het woord is aan Henrik Hertz: Wie zich alles ontzegt heeft eerst de kracht anderen te leiden. De burgeroorlog in Spanje. Madrid opnieuw door de opstandelingen gebombardeerd. pag. 4 In de nieuw Roemeensche regeering is Titoe- lescoe niet opgenomen. pag. 4 Mussolini over de Italiaansche strijdmacht. pag. 4 Koninginnedagviering te Haarlem en Omge ving. pag. 1 en 2 De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stad huis. pag. 1 De steun voor gerst en veldboonen is verlaagd. pag. 3 Zondag zijn te Noordwijk twee kinderen ver dronken. pag. 3 Er is een nieuwe elearingovereenkonvst met Roemenië gesloten. pag. 3 Zaterdag en Zondag zijn weer vele verkeers ongelukken gebeurd. pag. 3 Zondag is bij zwemwedstrijden te Assen een tribune ingestort. pag. 3 Van Vliet wint het wereldkampioenschap wielrennen amateursprint. pag 5 Het Nederlandsche lionkbalncgental verliest van België. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Tele visie op de Britsche radiotentoonstelling. pag. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9. Reeds vroeg een opgewekte feestvreugde in de stad. De kermis en de muziek zi|n er weer De muziekvereeniging „Kunstgenot" vertrok hedenmorgen 7 uur van de Houtbrug voor een muzikale rondgang door de stad. Ze zijn er weer, de draaimolens, die met ijselijk lawaai hun klanten trek ken, de nougat-, wafel-, en andere snoepgoedkramen, de tallooze andere kermisvermakelijkheden en niet te vergeten de onvolprezen draaiorgels, populair genoemd pierement, die met veel trillers en paukenslag hun senti- menteele walsjes en hun vroolijke marschen afdraaien. Er is weer stem ming, de stemming, die wij Haarlem mers op Koninginnedag zoo goed ken nen. Reeds vroeg is het gezellig druk in de stad. Kinderen blazen met verheug de gezichten en met innige toewijding op toeters en andere lawaai-voortbren- gende instrumenten en de ouderen die op een gewonen dag een dergelijke rustverstoring in de kiem gesmoord zouden hebben, loopen nu opgewekt naast hun spruiten voort en lachen mee met hun vreugde. Alle pessimistische weersvoorspellingen ten spijt straalt in de morgenuren een vroolijk zonnetje (Oranjezonnetje is de geijkte term hiervoor) en al is het een beetje winderig, het weer leent zich toch nog uitstekend voor een opgewekte Koniginnedagviering, die nu een maal, volgens oud gebruik, buitenshuis moet plaats vinden. De Haarlemsche langslapers hebben van daag geen kans gekregen, want reeds in de vroegte werden zij uit hun bed en naar het venster gejaagd door de luid- en vroolijk op klinkende muziek van verschillende fanfare corpsen, die in de straten de reveille bliezen. Dat luidde de muzikale feestviering van van daag in. Den heelen dag door zijn er verder ommegangen met muziek en concerten op ver schillende punten der stad. De kermis, die aan de Nassaulaan, de Ged Oude Gracht, het Wilsonsplein, de Ged. Raam gracht. het Pretoriaplein en de Zomerkade hoogtij viert, begint al 's morgens om 9 uur en al zal de grootste drukte natuurlijk later op den dag pas komen, ook in de eerste uren van den feestdag is er al veel belangstelling, voor al van de kinderen, die nu het rijk vrijwel alleen hebben, en die vanmiddig en vanavond het veld zullen moeten ruimen voor de oude ren. Réveille. Van 78 uur werd er réveille gehouden door twee muziekcorpsen, n.l. Harmonie-Crescendo en ..Kunstgenot". Het eerste corps had het Stationsplein, het tweede de Groote Houtbrug als uitgangspunt. Dienst in de Groote Kerk. In de Groote Kerk werd des morgens een dienst gehouden onder leiding van Ds. K. H. Miskotte. Het kerkgebouw was tamelijk bezet. Onder de aanwezigen waren o.m. de Commis saris der Koningin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. Röell en mevrouw: de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk en mevrouw en den heer W. Roodenburg, wethouder. Drieduizend kinderen zingen op de Groote Markt, Om negen uur was de Groote Markt on bereikbaar geworden door de hagen men schen, die bij alle uitmondingen van de stra ten in de Groote Markt stonden te kijken naar de schoolkinderen, die een aubade zou den brengen. In het midden van het plein stonden daar drieduizend kinderen opgesteld. Oranje speldjes, oranje strikken, oranje vlaggetjes, sjerpen en het geroezemoes van een troep vroolijke kinderen. Op een podium aan den stadhuiskant van het middenplein stond de heer R. M. van der Hart. die de zangers zou dirigeeren. Natuurlijk werd begonnen met het Wil helmus. Een lied van Nederdand volgde. Toen Holland, ze zeggenEerst wat gedwongen en bescheiden, dan meer stemmen, onge dwongen. Luid en vroolijk klonk het ..Waar de blanke top der duinen". Tot slot het Wien Neerlandsch bloed En tusschen elk lied een gejuich en ge zwaai met vlaggetjes en armen. Ongeveer half negen begon de afmarsch. Onder leiding van bestuursleden van de ver schillende vereenigingen en van de onder wijzers en onderwijzeressen zette de lange kinderstoet zich in beweging. Voorop ..Kunstgenot" in het midden een ander muziekcorps. Zoo trok de optocht langs het bordes van het stadhuis, waarop de burgemeester en mevrouw Maarschalk, de wethouders W. Roodenburg en W. J. B. van Liemt, de gemeente-secretaris mr. Th A. Wesstra en eenige raadsleden naar het zin gen luisterden en het voorbijtrekken der kinderen gadesloegen. Geruimen tijd duurde het voordat alle groepen waren verdwenen in de Koning straat. Een deel ging naar den Stadsschouwburg via de Gierstraat, Groote Houtstraat en Raamsingel. de andere werd met een omweg langs het Rembrandt-Theater geleid, waar een gedeelte achterbleef, terwijl de overige groepen werden verdeeld over de Concert zaal en het Frans Hals-Theater. De Groote Markt bleef afgezet in afwach ting van den ruiterstoet. Op de Groote Markt werd des morgens ge concerteerd door de Harmonie Crescendo (dir. H. W Hofmeester'. In tegenstelling met an dere jaren was de muziektent opgesteld voor de Vleeschhal op het nieuwe na rteerterr^in, hetgeen een aanmerkelijke verbetering zoo wel voor het verkeer als voor het geluid be- teekende. (Voor vervolg zie men pag. 2.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1