Onvoorzichtigheid op den weg beteekent: de dood. MA" A ND AG 31 AUGUSTUS 1936 H A A RL'EM'S D A "G B E A D S Weer vele verkeersongelukken. Dronken achfer het stuur. Ook de afgeloopen Zaterdag en Zondag moeten helaas weer vermeld worden wegens de veie ver keersongelukken, welke zijn gebeurd. En evenals anders is onvoorzichtig heid soms zelfs roekeloosheid de oorzaak van veel leed gewor den. Zondagmiddag kwam op den Rijksstraat weg te Nieuwerbrug, op het gedeelte ge naamd „De Krom" een auto in zeer groote vaart vanuit de richting Nieuwerbrug rijden. De auto was afkomstig uit Den Haag en werd bestuurd door mevr. A. B„ aldaar. In den wagen zaten verder de heer B. en de drie kinderen van het echtpaar. Plotseling begon de auto te slingeren en na eerst een paaltje dat als afscheiding dient van rijweg en rij wielpad, omver gereden te hebben, zwenkte de auto naar de andere zijde van den weg waar een houten paal ondersteboven werd ge reden. Vervolgens vloog de wagen weer naar den anderen kant over het rijwielpad heen, om daar een gedeelte van een ijzeren hek mee te nemen. Nog kwam de wagen niet tot stil stand doch tornde eerst nog tegen een paal van de bovengrondsche electrische leiding op„ om daarna tenslotte in een sloot te be landen. De gevolgen van het ongeluk waren zeer ernstig. Achter het hek, dat door de auto geramd werd, bevonden zich op het erf van de ouderlijke woning, twee kinderen van den winkelier Killestein, jongetjes van 4 en 2Vz jaar die daar aan het spelen waren. Het oudste kind kreeg het ijzeren hek op het lichaampje, terwijl zijn broertje door de auto werd meegesleurd in de sloot. Eerst later bemerkte men, dat de kleine in de sloot lag. Het bleek toen, dat het een been had gebroken, terwijl het andere ventje een schedelfractuur had opgeloopen. Wat de inzittenden van de auto betreft was alleen mevr. B. gekwetst. Zij had een armfrac- tuur bekomen. De overigen kwamen met den schrik vrij. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Zooals gezegd reed de auto met zeer groote snelheid naar schatting tachtig a negentig K.M. per uur de bestuurster ver- kaarde door een andere auto te zijn gesne den en toen de macht over het stuur te zijn kwijtgeraakt. Volgens ooggetuigen zou er echter van snijden geen sprake zijn geweest. De politie heeft een nader onderzoek inge steld. Als de drank is in den man Op de Reguliersgracht te Amsterdam had een aanrijding plaats tussclien een auto en een wielrijder, doordat een dronken man voor de auto sprong. Om hem te ontwijken gooide de chauffeur zijn stuur om. Hij kwam in bot sing met een fietser, die licht werd gewond. Zijn fiets werd geheel in elkaar gereden. Bij het opbrengen van den dronken man naar een politiebureau trok dit dermate de aandacht van een automobilist, dat deze plot seling remde, met het gevolg, dat twee auto's die achter hem reden, tegen zijn wagen botsten. Een dame liep hierbij eenige verwon dingen op, doch kon, na verbonden te zijn, naar huis tergkeeren. Zaterdagavond omstreeks half zes reed de autoverhuurder M. S. uit Zierikzee, die waar schijnlijk onder den invloed van sterken drank was, met zeer groote snelheid over den smal- len Vertonsweg in de gemeente Haamstede. Naast hem zat de ongeveer 20-jarige chauf feur Theunisse, eveneens woonachtig te Zie rikzee. In een zeer flauwe bocht van den weg reed S. in volle vaart tegen een aan den buitenkant van de bocht staanden paal. Door den schok sloeg Th. door een zijruit van den wagen. Met ernstige snijwonden aan hoofd en hals, als mede een schedelfractuur werd hij in bewus- teloozen toestand uit de deerlijk gehavende auto gehaald. De auto is in beslag genomen. Engelsche auto verongelukt in Limburg Op den rijksweg tusschen Vaals en Gulpen is een Engelsche auto tegen een bestelauto ge reden. De bakkerswagen kreeg bijna geen schade, maar de Engelsche two-seater sloeg eenige malen over den kop en bleef zwaar ge havend op den weg liggen. Mevr. B., een Duit- sche dame uit Aken, brak beide beenen op verschillende plaatsen en is in levensgevaar lijken toestand naar een ziekenhuis te Aken vervoerd. Twee andere inzittende Engelschen kregen lichte wonden. Vluchtheuvel aan verkeerde zijde gepasseerd. Zondagmiddag passeerde onder het dorp Wilp nabij Deventer op het kruispunt van den Rijksstraatweg en de Molen-Allee een auto, bestuurd door den heer L. uit Twello aan de verkeerde zijde van den vluchtheuvel al daar. De auto kwam daardoor in botsing met een auto van den heer B. uit Deventer, 'welke wagen totaal in elkaar gedrukt werd. De heer B. werd uit de auto geslingerd en kreeg zware hoofdwonden en een gebroken been. In zorg- wekkenden toestand is hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Hoe wel ook de auto van den heer L. hevig bescha digd werd, kwam L. er met den schrik en een procesverbaal af. Oude vrouw stak zonder uitkijken over. Zaterdagavond is in de Raadhuisstraat, te Alphen aan den Rijn de 85-jarige mej. E. Blokhuis, die bij het verlaten van haar woning zonder uit te kijken de straat overstak, tegen een motorrijwiel, dat werd bestuurd door den heer W. S. uit Reeuwijk, geloopen. Beiden kwamen te vallen. De bejaarde mej. B. werd ernstig gewond. Zij brak een been op twee plaatsen, terwijl zij bovendien een hersen schudding opliep. De motorrijder, die niet de minste schuld aan het ongeluk heeft, kwam er met eenige lichte ontvelüngen af. Het mo torrijwiel werd ernstig beschadigd. De toe stand van mej. B. is levensgevaarlijk. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht Zaterdagmiddag is op het Spui te 's-Gra- yenhage omstreeks 2 uur een oude man door een motorrijwiel aangereden en aan de ge volgen daarvan overleden. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de turfmarkt, waar de 74-jarige J. van B. wonende aan de Schedel- doekshaven, den rijweg wilde oversteken. Hij werd daarbij gegrepen door een motorrijwiel, bestuurd door den 34-jarigen G. S. De heer van B., die zeer bijziende was, heeft vermoe delijk den motorrijder niet gezien en is op on voorzichtige wijze overgestoken. Drie auto's botsen op den Haar lemmerweg. Zondagochtend te kwart over tien zijn op den Haarlemmerweg ter hoogte van den tweeden molen nabij Amsterdam drie perso nenauto's met elkaar in botsing gekomen. De wagens werden zwaar beschadigd, ruiten bra ken, doch gelukkig bleven de inzittenden en- gedeerd. Het ongeluk ging als volgt in zijn werk. Uit de richting Haarlem naderde een motorrij wiel, gevolgd door een auto, bestuurd door den heer L. J. M. Deze wilde den motorrijder pas- seeren en gaf daartoe signalen, doch deze misten hun uitwerking, want de motorrijder ging naar links, waarmede hij den automobi list belette hem voorbij te komen. Op het zelf de moment kwamen ook van den tegenover- gestelden kant twee auto's aanrijden, waar van de achterste den anderen wagen eveneens wilde passeeren, zoodat even later de vier voertuigen vrijwel naast elkaar kwamen te liggen, doch de afstand was juist niet groot genoeg om een aanrijding te voorkomen. De drie auto's botsten met vrij groote snelheid te gen elkaar, doch zij konden snel tot stilstand worden gebracht. De motorrijder, aan wiens toedoen het ongeluk is toe te schl'ijven, ont sprong den dans en reed door. Jongeman overreden Op de Stadhouderskade te Amsterdam is een jongeman door een auto overreden. Met een hersenschudding en inwendige kneuzingen is.hij opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Huiseigenaren tegen afschaf fing huurtoeslag. Zij vreezen, dat de gcheele verlaging te hunnen laste zal komen. Het bestuur van den Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers heeft vergaderd ter bespreking van het ministerieel besluit o.m. tot afschaffing van den huurtoeslag. Na een inleiding en toelichting van den voorzitter ontspon zich een zeer uitvoerige discussie, waaraan verscheidene afgevaardig den deelnamen, waarbij bleek, dat men al gemeen van oordeel was, dat de voorgeno men maatregel geen verschuiving van be woners naar goedkoopere woningen tenge volge zal hebben, maar wel een geforceerde huurdaling over de geheele linie. Ernstig werd dan ook geprotesteerd tegen een maatregel als deze. welke in zijn gevol gen de lasten bijna uitsluitend ten laste dei- eigenaren doet komen. Men verwachtte algemeen niet, dat de hy pothecaire crediteuren vrijwillig tot verla ging der lasten van hun debiteuren zullen overgaan, en beriep zich daartoe op hetgeen tot dusverre te dien aaanzien viel te consta teer en. De noodzakelijkheid tot verlaging dier verplichtingen is toch reeds geruimen tijd zeer urgent, terwijl van eenige verlaging in het algemeen nog steeds geen sprake is, on danks de mogelijkheid daartoe, waarbij ten aanzien van hypotheekbanken b v. gedacht werd aan de z.g. schuldbrievenwet, welke ge legenheid biedt om te komen tot verla ging der pandbriefrente. Ververij Chem. Wasscherij S. KROM N.V. - ALKMAAR TELEFOON 4043 (3 lijnen). Vanaf 1 SEPTEMBER zijn onze prijzen geldig volgens onze nieuwe prijs courant. Die prijzen zijn enorm VER LAAGD en aangepast aan den tegen- woordigen tijd. Geen A of B maar correcte algeheele behandeling. Onze naam staat U borg. Vlugge aflevering. Winkel Haarlem: ZIJLSTRAAT 57, Tel. 16387 (Adv. Ingez. Med.) Tribune te Assen ingestort. Vele bezoekers van zwemwedstrijden gewond. Voordat de zwemwedstrijden te As sen, waar als gasten Willy den Ouden en mevr. van Wuyckhuisen aanwezig waren, begonnen, is Zondagmiddag een houten tribune, die bijna geheel bezet was, ingestort, Hoewel verschei dene personen een leelijken val deden en daarbij kwetsuren opliepen, bleek wonder boven wonder, dat niemand ernstig letsel had gekregen. De meeste slachtoffers hadden verwondingen aan de beenen opgeloopen. Slechts één gewonde, Mevr. de Wit. moest met een zware beenverwonding in het zie kenhuis opgenomen worden. De an deren konden ter plaatse verbonden worden. Hetgeen geschiedde door dr. Nienhuis, die ter plaatse aanwezig was en onmiddellijk de noodige me dische zorgen kon verstrekken. BLOEMISTEN VRAGEN HULP. Uitgaande van den Nederlandschen Tuin- dersbond is Zaterdagavond te Aalsmeer een vergadering gehouden om te protesteeren te gen het uitblijven van een nieuwe en betere steunregeling voor de bloemisterij. Op de bij eenkomst, welke zeer druk was bezocht, werd het woord gevoerd door een viertal kweekers, die in schrille kleuren den noodtoestand in het bedrijf schilderden. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering den minister van land bouw en visscherij verzoekt om onmiddellijke hulp voor de bloemisterij. Baconfabriek te Uithoorn blijft doorwerken. Het gemeentebestuur van Uithoorn deelt het A.N.P. mede, dat het, na vele moeilijk heden overwonnen te hebben, er in geslaagd is. de N.V. Zwanenberg's fabrieken te Oss bereid te vinden, een kwantum baconvar- kens af te staan aan de N.V. Uithoorn^che Baconfabriek te Uithoorn. Door deze welwil lende houding is het mogelijk de baconafdee- ling. welke aanvankelijk geheel dreigde te worden stop gezet, alsnog voortgang te doen vinden. De varkens zouden van heden af te Uithoorn worden geslacht, waardoor de werkgelegenheid voor velen behouden blijft. JACHTONGELUK IN INDIë. RONDOWOSO, 29 Augustus (Aneta) Een Menadoneesche employé van de land bouwonderneming Glen Falloch, te Banjoe- wangi, schoot des avonds tijdens een varkens- jaoht bij vergisisng twee agenten van de Cultuurpolitie aan. Beide agenten werden gewond naar het ziekenhuis te Krikilan ver voerd. Twee kinderen in de Noordzee verdronken. Door het opkomen van den vloed verrast. Steun voor Gerst en Veld- boonen verlaagd. Met resp. f 0.25 en f 0.50 per 100 K.G. In verband met de marktpositie heeft de minister van landbouw en visscherij besloten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van heden te verlagen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een verla ging van den dorschsteun met f 0.25 per 100 K.G. en voor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun perio diek bij de huidige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun, die on geveer f Ó.50 per 100 K.G. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Nederlandschen Bond van Protestantsch Christelijke* Werkgevers in de Voedingsbedrijven gedaan verzoek, heeft de minister geantwoord, dat hij geen aan leiding kan vinden den prijs van de vita- tarwe te verminderen of de monopolieheffing op tarwe te verlagen. Ook de monopolie heffingen op voergranen blijven ongewijzigd. MOTIE DER KATHOLIEKE- DEMOCRATISCHE PARTIJ. Het partijbestuur der Kathol ie ke-Demo- cratische partij in Nederland in vergadering bij een op Zaterdag 29 Augustus 1936 te Utrecht, heeft een motie aangenomen, waar in het verklaart, dat het met ontstelling kennis genomen heeft van diverse maatrege len en plannen van de regeering. als daar zijn de afschaffing van de huurbijslag en het degradeeren van valiede arbeiders tot uit gesloten beroepswerkloozen, de voorschriften aan de gemeentebesturen inzake van ver laging salarissen en loonen enz. Her partijbestuur roept de democraten van allerlei richting op, om door het stichten van een democratische eenheidsfront stelling te nemen tegen dictatuur van welke zijde ook en voor volksvrijheid en welvaart. Den Haag moet bezuinigen. Personeele Belasting en Hondenbelasting verhoogd. B. en W. van 's Gravenhage hebben thans de gemeentebegrooting ingediend voor het jaar 1937. Deze sluit op den gewonen dienst met een bedrag van f 70.629.253.20. Ten einde deze begrooting sluitend te krij gen zijn verschillende bezuinigingen aange bracht, o.a. op de onderwijsuitgaven voor een bedrag van rond 467.000 gulden. Voorts wordt 1 millioen uit het reservefonds van het grondbedrijf genomen, terwijl wat de belastingen betreft, alleen de opcenten op de personeele belasting met 10 verhoogd zullen worden. Bovendien wordt het tarief voor de hondenbelasting met ongeveer 13 verhoogd. Klacht wegens aannemen van steekpenningen. Tegen voorzitter en directeur van het Centraal Verkoopbureau van mosselen. In opdracht van de firma Baay te Tholen hebben mrs. Hartog en Dirven te Bergen op Zoom, bij den officier van Justitie te Breda een klacht wegens het aannemen van steek penningen ingediend tegen den voorzitter van het Centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen en tegen den di recteur van het verkoopkantoor den heer G. van der Voort. Volgens de klacht zouden beide heeren gel den hebben aangenomen wegens diensten, welke hierin zouden hebben bestaan, dat zij aan een Parijsche combinatie, hoofdzakelijk bestaande uit Belgische firma's, een mono polie voor den mosselhandel op Parijs hebben gegeven, zulks ten nadeele van verschillende handelaren, die geregeld op Parijs zaken heb ben gedaan. WOONHUIS EN WINKEL AFGEBRAND Zondagmorgen ongeveer half vier ontstond vermoedelijk door kortsluiting brand bij den winkelier G. W. Schimmel in de Posterenk te Wilp. De bewoners moesten onmiddellijk in nachtgewaad vluchten. Het woonhuis, de winkel, inventaris en een bedrag van 200 aan bankpapier werden een prooi der vlammen aangezien de brandweer van Twello, wegens gebrek aan water, niets tegen het vuur kon uitrichten. De schade wordt door verzekering gedekt. P. J. Schmidt treedt als R. S. A. P.-voorzitter af. In verband met de Russische doodvonnissen. Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en van Prov. Staten van Noord- Holland zijn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neergelegd De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbestuur te zenden, waarin hij constateert o.m. dat openlijk dient te worden uitgesproken, dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er daarbij op. dat de verdediging ook zelfs van de gebrekkigste vormen van democratie een levensbelang voor het proletariaat is geworden, dat elke dicta tuur-gedachte moet worden bestreden en dat dientengevolge de clausules die betrekking hebben pp de aanvaarding van de „dictatuur van het proletariaat" uit de programma's van de R. S. D. A. P. dienen te worden ge schrapt Hij achtte deze afzwering en bestrij ding van de dictatuur-gedachte tevens nood zakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gruwelen in Rusland Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond, heeft hij zijn functie als voorzitter van de partij en als redactie-lid van „De Nieuwe Fak kel" neergelegd. Nieuwe clearingovereenkomst met Roemenië. Aankoop van Roemeensche tarwe mogelijk gemaakt. Vrijdag is te Boekarest een nieuwe clearingovereenkomst tusschen Ne derland en Roemenië onderteekend. Door het tot stand komen dezer over eenkomst is de vorige, welke van 10 Februari 1935 dateert, vervallen; niet vervallen is de op laatstgenoemden datum tevens gesloten handelsover eenkomst. Nadat in den tusschentijd voortdurend ge tracht is door het sluiten van een nieuwe clearingovereenkomst een oplossing te vin den, waardoo: de wederzijdsche betalingen bevredigend geregeld konden worden, werd in den loop van dit jaar een daartoe geschikte basis gevonden en is, na de noodige voorbe reiding. kortgeleden overgegaan tot het voe ren van onderhandelingen met de Roemeen sche regeering, welke thans tot bovengenoemd resultaat hebben geleid. Aan de clearingover eenkomst is verbonden een regeling, welke den aankoop van een hoeveelheid Roemeensche tarwe op de Nederlandsche markt mogelijk maakt en er toe strekt de uitvoering der clea ringovereenkomst te bevorderen. Nadere mededeelingen over inhoud en uit voering der overeenkomst zullen zoo spoedig mogelijk worden gedaan. Vliegveld Ypenburg geopend. Duizenden belangstellenden. Weer is een vliegveld geopend. Duizenden en duizenden zijn gekomen, om er getuige van te zijn, hoe Holland werkt aan het net van vlieglijnen dat ons langzaam aan inspint. Duizenden en duizenden hebben zich ver drongen. opeengepakt m autobussen, zij heb ben gewacht in onafzienbare files in hun auto's, of zij zijn gekomen op de ontelbaar vele fietsen, die den afgeloopen Zaterdagmid dag in dichte hagen tegen elkaar gestapeld stonden. Waar het om belangstelling voor vliegend Holland gaat. moet men. om waar te zijn, met superlatieven werken. Want als er nog een bewijs noodig was. dat Nederland meeleeft met zijn vliegerij, dan heeft men het Zaterdag ge kregen. Van hoog tot laag. van ministers met grijze haren tot kleine kinderen, ieder naar hun rang en stand, keken toe, de een op een eeretribune, de ander in de verte van het dak van een schuurtje of een dikken tak van een boom. Ypenburg is geopend onder de beste omstandigheden, die men zich denken kan. Een stralend* blauwe hemel, een zacht windje, mooier dan men zich denken kon. En onder de begunstiging daarvan is dit ope ningsfeest geslaagd, gelijk zelden een feest slaagt. Het ving dan aan met een officieel ge deelte, waarnaar, als steeds, met meer of min der aandacht werd geluisterd naarmate de stoelen minder of meer in de zon stonden. En dan, naar al die hartelijke woorden, die beste wenschen, het eigenlijke programma. Wij willen hier geen nauwkeurig verslag ge ven van al datgene, dat in de lucht zoo fasei- neerend en op papier zoo ver weg is. Als een geheelen middag de lucht davert van de mo toren, als Nederlanders en buitenlanders stuntvliegen, duovliegen en wat-al-niet-meer- vliegen, dan gaat het den toeschouwer soms even duizelen. Maar over dit eene willen wij het nog even hebben. Dat oogenblik, dat er geen motor ronkte, toen in de lucht een heel slanke, heel nietige vogel zweefde. Sierlijk en slank lag het in het blauw, rondde voorzichtig maar perfect zijn loopings, streek ten slotte geruischloos neer. Het was een zweefvliegtuig. Zij, die dit nooit hebben gezien, kunnen zich geen beeld vormen van den indruk, dien dit maakt. Het is niet imposant, niet liefelijk, niet grootsch en niet onbeholpen, het is alléén maar emotioneerend. Een triomf, als men wil, een triomf, grooter dan het gedaver van hon derden paardenkrachten. Op het veld voor de hangar staan zij allen opgesteld. Al die vogels van zoo uiteenloopen- de pluimage. Telkens vertrekken er, jagen de nog stuivende aarde op met den schroefwind en blazen het publiek zwart. Er is een Duit- scher bij, die „stuntvliegt". Misschien is er veel van dit „nummer" verloren gegaan, omdat hij hoog in de lucht zat en vooral, omdat weini gen weten, hoe moeilijk een looping is, waar bij men zelf aan den buitenkant zit. Men beseft zelden de prestaties, die daar zoo zonder veel ophef worden verricht, een vrille, een tonneau, een Immelmann of een simpele landing op één wiel. Ypenburg is geopend. Het is een prachtig veld, gunstig gelegen, waar een bouwwerk, dat alle aandacht verdient, u wacht. Neerland's toekomst ligt in de lucht. De officieele opening. Bij de officieele opening hebben mr. E. E. Meuten en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude het woord gevoerd. De minister zei o.m.: „Uit de talrijke opkomst van belangstellen den, zelfs van over de landsgrenzen, blijkt wel. hoezeer de openstelling van het vliegveld Ypenburg algemeen als een gebeurtenis van groote beteekenis in de vliegwereld wordt beschouwd en hieraan moge reeds dadelijk de wensch worden vastgeknoopt, dat dit vlieg veld vele hoogtijdagen moge beleven in de feestelijke, opgewekte stemming, welke heden valt waar te nemen. „Ypenburg is een sportvliegveld bij uit nemendheid, gelegen aan een grooten ver keersweg, onder den rook van een tweetal be langrijke bevolkingscentra, hetgeen niet zal na laten tot een veelvuldig en geregeld bezoek uit te noodigen". De minister betoogde, dat uit die gunstige ligging niet mag worden afgeleid, dat Ypen burg is voorbestemd als verkeersvliegveld voor het westen des lands dienst te doen. „Want", zoo merkte hij op, „dit ligt noch in de bedoeling van de oprichters van dit vlieg veld. noch in de lijn van hen. die meenen, dat Den Haag en Rotterdam aanspraak mogen maken op een gemeenschappelijke lucht haven, die in de plaats zal treden van Waal haven. Voorts merkte de minister op, dat voor de ontwikkeling van het luchtverkeer, voor Mies noodig is: het vertrouwen van het publiek. Tenslotte bood spreker den besturen van de grondmaatschappij en de maatschappij tot exploitatie van het vliegveld Ypenburg van de Haagsche en Rotterdamsche Aeroclub en van de nationale luchtvaartschool zijn har telijke gelukwenschen aan met de totstand koming van dit vliegveld, waarna hij het nieuwe vliegveld voor geopend verklaarde. BEGRAFNIS DR. G. H. COOPS. Onder zeer groote belangstelling uit on derwijskringen is Zaterdagmiddag op nieuw Eik en Duinen teraarde besteld het stoffelijk overschot van dr. G. H. Coops, oud-inspecteur van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Vele directeuren van hogere burgerscholen leeraren en oud-leeraren, en leden van exa-men-commsisies enz. werden ter begraaf plaats opgemerkt. Het verslag der Commissie- Kooien. „Snelheid niet ten koste van de veiligheid". Aan het rapport van de commissie-Kooien ontleenen wij nog het volgende: Extra-vluchten zooals de in December 1934 gehouden Uivervlucht kunnen onder bepaal de omstandigheden van groot belang en van bijzondere propagandistische waarde zijn. Haar voorbereiding eischt evenwel dubbele nauwlettendheid en meer nog dan bij nor male vluchten zij het Rijkstoezicht door drongen van zijn taak er voor te zorgen, dat risico's naar menschelijk oordeel, binnen re delijke grenzen blijven. Het waken dus tegen een reisschema, zoo als dat voor de Uiver was vastgesteld, waar bij op het eerste traject nagenoeg 32 uren zoo goed als achtereen door eenzelfden piloot gevlogen zou moeten worden, het eische dat ook de tweede bestuurder een voldoend groo te ervaring met het mede aan zijn zorg toe vertrouwde vliegtuig heeft opgedaan (bij de Uivervlucht had de tweede bestuurder slechts 10 uren met het nieuwe vliegtuig type gevlogen). In haar slotbeschouwing zegt zij er van overtuigd te zijn. dat haar werk niet volle dig is. doch zij meent, dat de gegeven aanbevelingen van belang zijn om deze vei ligheid, welke zooals in den aanvang werd geconstateerd hier te lande in het algemeen op een hoog peil staat, nog te verhoogen. "De snelle ontwikkeling van het luchtver keer en van de daarbij gebruikte vliegtui gen heeft er toe geleid, dat de exploitanten der luchtlijnen, die in concurrentie met an deren streven naar steeds grootere regelma tigheid en snelheid van het verkeer en daar in uitstekende resultaten hebben bereikt, somtijds wel eens verder zijn gegaan, dan de veiligheid gedoogt. Zondagmiddag zijn tijdens het baden op het stille strand, nabij het radiostation „Nora" te Noordwijlc twee ongeveer vijftienjarige kinderen, de meisjes Verhoef en Appelman, resp. uit Nieuw-Vennep en Haarlemmer meer, die met hun ouders een dagje uit waren, door den snelopkomenden vloed verrast en verdronken. De kinderen bevonden zich ter hoogte van een zandbank en toen zij terug wilden keeren was het water inmiddels zoo diep geworden, dat zij onder de oppervlakte verdwenen. Het ongeluk gebeurde voor de oogen van de ouders, die machteloos waren om hulp te bieden. Een der meisjes spoelde onmiddellijk aan, doch kunstmatige ademhaling, toegepast door leden van de Noordwijksche reddingsbrigade, die daarbij met zuurstofapparaten werkte en door twee doktoern uit Noordwijkerhout. mocht niet meer baten. Het andere slachtoffer is eenigen tijd later naar het strand gedreven. De levens geesten waren echter reeds geheel geweken. De lijkjes zijn naar de gemeente begraaf plaats te Noordwijk overgebracht. Zooals te begrijpen is, verwekte het zoo tragische on geluk groote opschudding onder de badgasten. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5