HAAS BOOG-AZIJN Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Koninginnedag met groote vreugde gevierd. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 T-TAAREE M'S D A G B E A D 3 Wij kunnen den oorlog uitbannen! Een brochure van den vlieger A. Viruly. De bekende vlieger A. Viruly heeft een brochure geschreven onder den titel: „Wij kunnen den oorlog uitbannen". Hij noemt in dit zeer lezenswaardige geschriftje het onmo gelijk maken van den oorlog een strikte voor waarde tot het voortbestaan van menschheid en cultuur. Wereldeenheid is niet langer een utopie, het is een onloochenbare werkelijk heid, die wij vandaag en op onze eigen plaats hebben te aanvaarden, omdat de gansche we reld in lijden ten gronde zal gaan als zij de consequenties daaruit niet meer zal weten te trekken. Nu het leven der naties tot één pa troon is samengeweven bestaat de mogelijk heid niet meer om van oorlog of overwinning de vruchten te plukken. En dan zal men daarbij tevens hebben te bedenken, dat door den modernen uitbouw van het eigenlijke oorlogsbedrijf de vernie lingsmogelijkheden zulk een omvang hebben aangenomen, dat oorlog thans meer kan ver nielen dan een generatie zou kunnen opbou wen. Als wij eenigen prijs stellen op de vruch ten van onzen cultureelen arbeid, dan zullen wij nu den oorlog volstrekt onmogelijk hebben te maken. Afspraken om oorlog onwaarschijn lijker of humaner te maken zullen vergeten worden op het oogenblik zelf, dat een oorlog uitbreekt. De schrijver zegt, dat het meest een gezonde vredespolitiek het wereldvreemde pa cifisme van hen, die de meening propageeren, dat wij „geduld moeten hebben en langzaam aan in dc- goede richting moeten werken". Alle verdragen zonder sancties, die den oor log buiten de wet stellen, vormen volgens den heer Viruly een gevaarlijke begoocheling. We moeten geen „tandelooze verdragen", maar „verdragen met tanden". De vrede kan niet door bezweringen tot stand worden gebracht; hier tellen alleen daden, geen woorden. Even zoo is ontwapening zonder veiligheid gevaar lijker dan in het geheel geen ontwapening. Beveiliging kan slechts dan verkregen wor den, wanneer de toestand van volslagen anarchie, welke op het gebied der internatio nale verhoudingen heerscht, plaats zal hebben gemaakt voor een van wet en orde. Als de principes van wet en orde erkend zijn, zijn de logische en onvermijdelijke consequenties: ontwapening en organisatie van een politie macht. Alleen wanneer er een gezag boven de naties wordt erkend zal de oorlog onmogelijk worden en volledige ontwapening onvermijde lijk. Dit gezag veronderstelt macht; deze macht moeten wij ter beschikking stellen van Volkenbond en Interantiaonaal Hof. Justitie zonder politie is een klucht. In den oorlog Italië—Abessynië is gebleken, de economische sancties niet voldoende zijn; een wereldpolitie is onvermijdelijk. Deze poli tiemacht zou aan de volgende voorwaarden moeten voldoen: 1. Zij moet permanent zijn. 2. Het politieleger moet gedenationaliseerd zijn. 3. Het moet geconcentreerd worden in een aantal gedenationaliseerde zones van strate gisch belang. 4. Algeheele nationale ontwapening is ver- eischt. 5 Een permanent rechtsprekend orgaan is noodig voor alle rechtsgeschillen, die tot nu toe steeds door oorlog werden opgelost. Wij staan, zoo eindigt de schrijver zijn hier boven aangehaalde uiteenzettingen, in onze dagen voor de keuze tusschen wereld-anarchie, bewapeningswedloop, voortgaande economi sche achteruitgang en tenslotte oorlog aan den eenen kant en aan den anderen kant We reldautoriteit met wereldpolitie, internationaal Gerechtshof en Tribunaal. Is dit een moeilijke keuze? De voorgenomen intrekking van den huurtoeslag. Adres van den Nationalen Woningraad. Het bestuur van den Nationalen Woningraad heeft zich naar aanleiding van de voorgeno men intrekking van den huurtoeslag in een adres tot den minister van Sociale Zaken ge wend. waarin verzocht wordt, het besluit tot Intrekking van den huurtoeslag terug te nemen, subsidiair, dat de beslissing in deze wordt aangehouden tot aan de hand van de te verzamelen gegevens een nauwkeuriger overzicht zal zijn verkregen van de directe ge volgen van de intrekking van den huurtoeslag dat afgescheiden van de kwestie van den huurtoeslag, de huurverlaging voor zonder rijkssteun ingevolge de woningwet gebouwde vereenigings- en gemeentewoningen alsnog door bijdragsverleening van rijkswege wordt mogelijk gemaakt en dat de rente van door rijksfondsen verstrekte leeningen voor regee- rings- en gemeentebouw. ten spoedigste wordt verlaagd. Het adres wordt zeer uitvoerig toe gelicht. WAARSCHUWING AAN HOUDERS VAN GRENSDOCUMENTEN. De A. N. W. B. meldt; Zooals algemeen bekend mag worden ver ondersteld, mag men als automobilist of mo torrijder alleen gebruik maken van een trip tiek of carnet, als men geen ingezetene is van het land, dat men daarmede bezoekt, men dient er slechts tijdelijk verblijf te houden. Den laatsten tijd wordt, speciaal in Frank rijk. een nauwlettend toezicht op de nako ming van deze bepaling gehouden, mede in verband met het Fransche voorschrift, dat men slechts gedurende hoogstens zes maan den per kalenderjaar daar te lande met een triptiek of carnet mag rijden, als men er het vorige jaar ook steeds geweest is. Het gevolg van deze controle is, dat schier dagelijks over tredingen worden geconstateerd, welke streng gestraft worden, vaak met boete tot bedragen van duizenden guldens. Niet alleen blijken personen, die inwoner van Frankrijk zijn geworden, hun motorrijtuig op triptiek of carnet te hebben ingevoerd, maar in vele gevallen ook heeft een buitenlandsch houder van grensdocumenten zijn wagen met grensdocumenten ten gebruike afgestaan aan een inwoner van Frankrijk, hetgeen natuur lijk eveneens ontduiking der invoerrechten be- teekent. Wij kunnen daarom de houders van grens documenten niet nadrukkelijk genoeg waar schuwen. de geldende voorschriften na te ko men en deze documenten niet te gebruiken voor een land. waar zij zelf als ingezetene be schouwd worden, noch hun wagen met do cumenten ten gebruike te geven aan iemand, die in deze omstandigheden verkeert. Zulks geldt niet alleen voor Frankrijk, waar men thans speciaal deze zaken controleert, maar voor ieder land „Vxat Vreemde Jmettea VAy," tAdv. Ingez. Med.) Rosa Spier gehuldigd. Rosa Spier, de bekende Nederlandsche ar tiste, die thans deel uitmaakt van het Con certgebouw-orkest te Amsterdam, is Maandag avond in het Kurhaus te Scheveningen. waar zij a!s soliste medewerkte aan een concert onder leiding van Karl Schuricht, op harte lijke wijze gehuldigd. Het was juist 25 jaar ge leden. dat zij als soliste in de Kurzaal optrad, terwijl zij ook haar dertigjarig jubieum als harpsoliste viert. Een uitgebreid eere-comité had zich ge vormd, benevens een uitvoerend comité, onder voorzitterschap van den Haagschen wethou der van onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, om de jubilaresse te huldigen voor hetgeen zij voor de Nederlandsche muziekwereld, ook als paedagoge, gepresteerd heeft en voor het geen zij bijgedragen heeft om de eervolle plaats, die Nederiand inneemt op muziekge bied, in het buitenland hoog te houden. Met het aanbreken van de pauze, toen het optreden van Rosa Spier geëindigd was, bracht de stampvolle zaa! haar een langdurige ovatie. Vervolgens trad het huldigingscomité naar voren, namens hetwelk prof. van der Bilt wees op het gedenkwaardige van dezen dag. en op het feit, dat men de jubilaresse oprecht hulde heeft willen brengen voor hetgeen zij in al die jaren voor het Nederlandsche muziekleven is geweest. Behalve een grooten lauwerkrans bood spr. als aandenken een geschenk in enveloppe aan. Hij eindigde met namens muzikaal Den Haag de jubilaresse nog veie jaren toe te wenschen. Mevrouw Spier heeft in een aardige Speech bedankt voor de haar gebrachte hulde. MEISJE DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Op den Floraweg te Amsterdam is Maan dagmorgen een vierjarig meisje door een Ge meentelijke Autobus overreden. Het meisje werd zóó ernstig gewond, dat het 's middags aan de opgeloopen verwondingen is overleden. Kano op den Nieuwen Water weg omgeslagen. Beide inzittenden bijtijds gered. Maandagmiddag waren de 21-jarige W. G. uit Amsterdam en de 20-jarige A. F. T. uit Rotterdam met een kano op weg van Hoek van Hólland naar Rotterdam toen. ter hoogte van Poortei'shaven, het bootje door een ver keerde manoeuvre omsloeg, en de inzittenden te water geraakten. De loods van het Japansche stoomschip „Matsuye Maru". die zag wat er gebeurde, waarschuwde Poortershaven. Van het Duitsche stoomschip, dat daar lig ging had genomen, roeiden twee matrozen naar de plaats van het ongeval, terwijl een viertal personen van het stuwadoorsbedrijf te Poortershaven zich ook in een boot derwaarts spoedden. Men kon erin slagen de drenkelingen be houden aan boord te nemen. Daarna zijn ze aan boord van de „Wiborg" gebracht, waar ze van droge kleeren zijn voorzien. Vervolgens is de Rotterdammer met zijn Amsterdamschen logé naar de Maasstad teruggekeerd. Gaat de uitwijzing der 4 Neder landers niet door? Uitwijzingsdatum nu op 4 September bepaald. De onderhandelingen over de uitwijzing van de vier Nederlanders uit Duitschland zijn nog gaande en eenig positief resultaat is nog niet bereikt. Wel is het tijdstip, waarop de vier Ne derlanders Duitschland moeten verlaten, en dat aanvankelijk bepaald was op 2 September nader vastgesteld op 4 September. Van dit besluit kregen, naar het Ned. Pers kantoor meldt, de heeren Van Lith Harre- bomée, Peters, De Heer en Hes Zaterdagoch tend kennis door een briefje van den hoofd commissaris van politie. Het -hoofdcommissariaat van politie deelde verder het bestuur van de Nederlandsche Staatsburgervereeniging „Hollandia" mede, dat gegronde hoop bestaat, dat de uitwijzing on gedaan zal worden gemaakt! Het hoofdcom missariaat ging zelf nog verder: het had ver nomen. dat de heer Eric van Lith Harrebomée in ieder geval Zaterdagavond naar Holland zou willen vertrekken, en het verzocht nu den heer Van Lith Harrebomée dit n i e t te doen- De heer Van Lith Harrebomée bedankte voor de vriendelijkheid van de politie. Hij wees er echter op. dat deze mededeeling nu te laat kwam. Hij had alle toebereidselen voor de reis gemaakt. Zijn koffers waren gepakt. Zijn huur was opgezegd. Zijn financiën had hij hier ge regeld. En van zijn plan. om Duitschland te verlaten, kon hij helaas niet meer afzien. Het hoofdcommissariaat van politie sprak hier zijn leedwezen over uit. 100.000 bezoekers in Augustus op Schiphol. Maandagmiddag heeft het vliegveld Schip hol den lOO.OOOen bezoeker in de maand Augus tus binnen zijn hekken ontvangen Het was de heer Bouwman, die vergezeld was van zijn echtgenoote. De K. L. M. heeft het echtpaar een gratis rondvlucht aangeboden. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF '6 7 2 6 vanaf met garantie, pijn- vanar j oj. ,nns trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) MlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlM Feestelijkheden in het geheele land. In het geheele land is gisteren weer op opgewekte wijze Koningin nedag gevierd. De hemel was som tijds wel somber, doch dat heeft de feestvreugde niet getemperd. Ieder verheugde zich in de algemeene blij de feeststemming. Het aantal Hagenaars dat dit jaar des avonds de stad vulde was bijzonder groot. In dichte drommen trok men. vooral de jeugd naar de binnenstad, welker nauwe straten één compacte menschenmenigte be vatte. Doch ook rondom den Hofvijver en op het Lange Voorhout concentreerde zich de drukte. Op het Plein, voor het gebouw van den Hoogen Raad, gaf een gemengd koor van ongeveer 800 zangers een uitvoering onder leiding van den heer Wierts. Op het Lange Voorhout hadden zanguit voeringen plaats door ..Con Amore" en het Haagsche koor van de Nederlandsche ver- eeniging voor den Volkszang, o.l.v. Hei-man Stenz. De gevels van de rijksgebouwen langs den Hofvijver waren ook dit jaar, evenals zulks is geschied tijdens de lichtweek in 19?0. door schijnwerpers verlicht. De gevels dezer histo rische gebouwen baadden zich in een weelde van licht, wat met de weerspiegeling in het water een feeëriek geheel vormde. Duizen den hebben van dit fraaie schouwspel ge noten. Ook de gebruikelijke illuminatie aan de departementen trok weer veler aandacht. Oe boomen langs den Vijverberg en op het Voorhout boden door de vele oranje-ballons een aardigen aanblik. Ook het Vredespaleis was door schijnwerpers verlicht. De Dieren tuin was evenals het vorig jaar schitterend geillumineerd. In de groote kerk werd een oranje-avond gehouden vanwege de vereeniging ..Bijbel en Oranje". In den tuin van de Sociëteit in het Haagsche Bosch gaf de Koninklijke Mi litaire Kapel een concert In de hoofdstad. Tot laat in den avond is in de hoofdstad op vroolijke wijze Koninginnedag gevierd. In de binnenstad was er geen doorkomen aan, duizenden en duizenden bewogen zich langs de nauwe straten, hier en daar hoste en zong de jeugd en liepen groepen met oranje ver sierde feestgangers, vaderlandsche liederen zingende. De stad vertoonde een uiterst ge zellig beeld van de ouderwetsche Oranje- vreugde. Op den Dam en in het Vondelpark en het Oosterpark gaven harmoniegezelschappen concerten, twee groote auto's met muziek gezelschappen reden door de stad om op ver schillende punten de feestvreugde te verhoo- gen. De verschillened stalletjes en de straat- virtuosen maakten goede zaken en ook in de cafés was het bijzonder druk. Tusschen negen en tien uur concentreerde de feestvreugde zich rondom het terrein waar het vuurwerk werd afgestoken. De politie had de handen vol om het ver keer van de binnenstad naar het terrein na bij den Sloterdijkermeerweg. op de zand vlakte aan beide kanten van den hoofdweg, op de juiste wijze te regelen. Het vuurwerk mocht zich in een overwel digende belangstelling verheugen. Des middags werden wedstrijden gehou den in het Stadion. Parade in Den Helder. In Den Helder werd Maandagmorgen een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door een regiment, bestaande uit twee batal jons marinetroepen en een compagnie van het regiment kustartillerie. Paradecommandant was de kapitein-luitenant ter zee H. Pitlo, aan wien als adjudant was toegevoegd de luitenant ter zee tweede klasse G. P. de Lange. Zooals alle jaren het geval is, trok ook deze troepen- schouw groote belangstelling. Het saluut van 101 schoten werd afgegeven door H.M.'s „Hertog Hendrik". Te Apeldoorn. De Oranjevereeniging Apeldoorn-Het Cen trum had Maandagmiddag een bloemencorso en een industrieelen optocht georganiseert. waaraan door ruim 100 voertuigen is deelge nomen. De- stoet heeft een grooten rondgang door de gemeente gemaakt en trok veel be langstelling. Prinses Juliana heeft gisteravond met prin ses Helena von Erbach het vuurwerk op het landgoed „Marialust" te Apeldoorn bijge woond. De belangstelling voor het vuurwerk was zeer groot. Rijtoer van H.IVI. de Koningin. Des namiddags om half 5 is H.M. de Konin gin met Prinses Juliana en haar gast, de Prinses van Erbach. in een open rijtuig, ge volgd door twee rijtuigen met leden van de hofhouding van het paleis Het Loo vertrok ken voor een rit door Apeldoorn. Bij het feestpark. dat op het gemeentelijk landgoel „Maria-lust" was ingericht is halt gehouden. Twee meisjes hebben hier de Vorstinnen bloe men aangeboden namens de Oranje vereeni ging Apeldoorn—Het Centrum. Bestuursleden hebben de Koningin en de Prinses de ge- wenschte inlichtingen over de feestelijkheden verstrekt. De rijtoer duurde een uur. Voor het overige van den dag waren nog eenige feestelijkheden georganiseerd. Een vuurwerk vormde het slot. Wij volstaan met de vermelding van deze feestelijkheden, omdat volledig zijn onmogelijk is. daar eik plaatsje in ons land met vreugde den 56sten verjaardag van onze Koningin I heeft gevierd. Overal is dat op passende er- waardige wijze geschied. Overval op geldauto op gehelderd? Tulee personen gearresteerd. Politie heeft maanden lang gespeurd. Het onderzoek naar den overval, welke geruimen tijd geleden op een geldauto van de Nederl. Scheeps bouw Maatschappij op den Cornelis Douwesweg in Amsterdam-Noord ge pleegd werd. heeft tot resultaat gehad, dat twee personen zijn gearresteerd en ingesloten. Beide personen, jonge lieden van even in de twintig jaar, waren ontboden op he£ hoofdbureau aldaar, waar zij na een afgenomen verhoor onmiddellijk in arrest werden gesteld en overgebracht naar het po litiebureau Adelaarsweg. De overval op den auto. waarin 30.000 gul den aanwezig was, bestemd voor het uitbeta len van loon, had geen resultaat. Wel wisten de drie mannen in den auto, welke bij den roofoverval gebruikt is, met hun revolvers het geld te vermeesteren, doch dank zij het door tastend optreden van den heer Brouwer van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, die het geldtransport begeleidde, en den chauffeur moesten de bandieten later het geld wegwerpen in een tuintje in tuindorp Oostzaan. waar hun auto in een hekje een on overkomelijk struikelblok vond. Eén der man nen werd kort daarop gearresteerd en inge sloten. Reeds geruimen tijd bevindt deze zich in het huis van bewaring, doch de man heeft nog niets willen loslaten. De twee personen, die thans gearresteerd zijn, houden hun onschuld hardnekkig vol. Ondanks hun ontkenningen is echter komen vast te staan, dat zij degenen zijn geweest, die indertijd op het Waterlooplein te Amster dam den auto kochten, waarmede de overval gepleegd werd. De verkoopers herkenden in hen pertinent de koopers. Dat de gearresteer den tevens degenen zijn, die den brutalen overval pleegden, staat niet met zekerheid vast, hoewel dit zeer waarschijnlijk is. Ver schillende malen zijn zij reeds door den com missaris van politie van het bureau Adelaars- weg verhoord, doch tot nog toe zonder re sultaat. Maandagmiddag is in de woningen van beide personen een huiszoeking verricht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Motorongeval met doodelijken afloop. Zondagavond is de heer Jansen met zijn motorrijwiel te Berg en Dal bij Nijmegen bij het nemen van een bocht omgeslagen. De heer J. kreeg ernstige verwondingen. Het meisje, dat bij hem op de duo zat, mej. N.. maakte ook een leelijke smak en liep een her senschudding en een schedelbreuk op. Maan dagmorgen is me]. N. aan de gevolgen van den val overleden. Engelsch motorjacht gestrand Moeilijke uren in zwaar weer Motor afgeslagen en twee zeilen verloren gegaan. Na een reis van veel angst en ver moeienis is het Engelsche motorjacht „Spray" afkomstig uit Grimsby, Maandagmiddag om vier -uur op de reede van de Cocksdorp aangekomen. Het jacht, dat zeven ton meet en 40 voet lang is, was Zaterdagmiddag om twee uur uit Grismby vertrokken. Aan boord bevonden zich kapitein C. Walker, Mr. S. Walker, Miss E. Walker, Mr. C. Pyrah en Mr. A. Han. Er stond een vrij woeste zee en de stijve bries uit het Noordwesten maakte het er niet beter op. Midden op de Noordzee kwam een golf over den motor, zoodat deze niet meer func tioneerde. Men heeft toen getracht met de zeilen te werken en aan de hand van de eenvoudige kaart waarover de kapitein be schikte tusschen Texel en Vlieland door sturend naar Harlingen of een andere haven te komen. In het zware weer yerden twee fokkezeilen verspeeld en de Noordwestenwind dreef het jacht op de Eierlandsche gronden in het Engelsc-hmangaJ, waar verleden jaar het stoomschip „Oxford" strandde en tien man den dood in de golven vonden. De boot van Gebr. Boon is hierop uitgevaren en heeft het jacht losgetrokken- en naar de reede van de Cocksdorp gesleept. De opvarenden zijn daar aan wal gegaan om wat op verhaal te komen. Zij hadden heel wat angsten doorstaan en sedert Zondag hadden zij niet meer gegeten, hoewel er vol doende leeftocht aan boord was. Natuurlijk was ook de zeeziekte aan het niet eten niet vreemd. Ook het feit, dat er geen doorvaart bestaat tusschen Texel en Vlieland, omdat de zee daar vol met banken ligt, was een zeer onplezierige verrassing voor de Engelsche watertoeristen, wier kaart, zooals gezegd, niet voldoende was voor de Nederlandsche kust. Dat men inderdaad zwaar weer heeft ge had, kan ten overvloede blijken uit het feit. dat alle aardewerk aan boord is kapot ge slagen. Heden zou schipper Boon het onfortuin lijke jaoht naar den Heider sleepen, waar men het vaartuig weer geheel in orde hoopt te maken. Men heeft het voornemen om daarna de reis naar Hamburg voort te zet ten ARBEIDER ONDER ZANDKAR. Bij werkverschaffingsarbeid aan de begraaf plaats in de Groote Linöt bij Zwijndrecht Is een 38-jarig arbeider uit Zwijndrecht onder een zandkar geraakt. De man is eenige uren later aan de gevolgen van de verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. TER AARDE BESTELLING PROF. DR. G. HONDIUS BOLDINGH. Maandagmiddag is op de openbare be graafplaats te Bussum het stoffelijk overschot van prof. dr. G. Hondius Boldingh, die tot 1930 aan de Amsterdamsche Universiteit de analy tische en pharmaceutische alsmede de toege paste scheikunde heeft gedoceerd, ter aarde besteld. Spek-takel over bacon. Tien stellingen voor een promotie. Een medewerker van het „Utrechtsch Nieuwsblad" publiceert de volgende tien we tenschappelijke stellingen, waarop hij hoopt te promoveeren tot doctor in de speklectische wijsbegeerte en hij voegt er aan toe te ver trouwen. dat dit pro-spektus van zijn weten schappelijke opvattingen den lezer zal over tuigen van de grootsche per-spek-tieven, waarvan zijn werk is doorspekt: 1. Het is niet vreemd, dat er over bacon spek-takel ontstaat. 2. Het is wél vreemd dat men een spek- zouter de waax-heid ongezouten zegt: Hij is het hartiger gewend. 3. De voordeeligste spek ulatie is stellig spekspekulatie. 4. Bacon is voor het Kamerlid Van der Weyden weliswaar geen „spek voor zijn bek", maar hij opent althans een „bek voor zijn spek". 5. Wie de bacon-affaire skeptisch ziet, heeft ongelijk. Men beschouwe haar zuiver spek- tisch. 6. Terecht betoogt men dat het bacon-spek- takel „bij de varkens af" is. 7. Het is niet bewezen dat Lord Baconsfield zijn naam van „bacon" en „fielt" afleidt. 82. Met de in-spek-tie van het Nederland sche varken is er een en ander niet in orde. 9. De baconrekenkunde en de spekgraai- analyse behooren als verplichte vakken op het program van de Lagere School te worden opgenomen. Jong gewend, oud gekend! 10. Nu het spekken van de spekkers ons f 150.000 per jaar weggegooid geld kost kan men met reden, gedachtig aan den minister van Financiën, van Oud-zeer spreken. De uitkomsten van den oogst zeer varieerend. De kanvij spant de kroon dit jaar. In Haarlemmermeer leveren de landerijen - een oppervlakte van ongeveer 14000 hectaren - weder een kalen aanblik op. ale een teeken dat de oogst van de verschillende landbouw gewassen (met uitzondering van de bieten en de winteraax-dappelen) z'n beslag heeft gekre gen. Een vroegertje dit jaar. Op sommige plaatsen is x*eeds weder een begin gemaakt met de najaarswerkzaamheden, zooals ploe gen, eggen en bemesten, teneinde het bouw land weder voor den uitzaai van de winter tarwe enz. ir» gereedheid te brengen. Omtrent de uitkomsten van den oogst wer- deix ons van betrouwbare zijde de volgende gegevens verstrekt. De voorzomer toonde voor schier alle gewas sen een over 't algemeen goeden stand. Toen kwam het gure weder en de aanhoudende storm- en regenvlagen deden niet ten on rechte de vrees koesteren dat het met den oogst wel eens op een mislukking zou kunnen uitloopen. Het is echter gelukkig tot deze te leurstelling niet gekomen. Er kwam een bete re weersgesteldheid ten goede, droog en frisch weder, waardoor het zoo gevreesde „schot" niet in ernstige mate optrad. Bovendien veel zonneschijn, die nog zijn gunstigen invloed heeft doen gelden, zoodat er nog veel is te recht gekomen, terwijl het ten slotte boven verwachting zulk mooi en ideaal oogstweder bleef, dat de verbouwers met het maaien en binnenhalen geregeld konden doorwerken en de gewassen nog in vrij goede conditie in de schuren geborgen, op schelven gezet of direct van het land konden worden afgedorscht. De opbrengsten zijn in alle deelen van de zen polder zoowel wat kwaliteit als kwanti teit betreft zeer varieerend. Bij het dox-- schen der gewassen bleek op de eene plaats de opbx-engst vooral wat de kwaliteit betreft belangi'ijk minder te bedragen dan op de an dere plaats. Niet het minst viel dit waar te nemen bij de erwten, die nogal van den regexa en de insectenbeschadiging geleden hadden. De karwij de eersteling onzer veldexi heeft het dit jaar met zeer bevredigende re sultaten al heel best gedaan en dan ook met medewerking van allerlei belangx-ijke factoren een ruim beschot opgeleverd en ditmaal wel de kroon gespannen. 40 H.L. per hectare ge middeld, hetgeen zeer gunstig genoemd kan worden. De opbrengst van de tai-we is met het oog op de zeer varieerende uitkomsten gemiddeld niet hooger te schatten dan op 35 a 40 H.L. per hectare. De opbrengst van de zomertarwe is naar evenredigheid. Ook de opbrengst van de ex-wten, haver en gerst viel niet tegen. Deze gewassen hadden op sommige plaatsen waar ze misschien wat te vroeg werden binnengehaald der mate van den regen geleden, dat nog eens flin kdrogen wel niet zal kunnen uitblijven. Ook ten aanzien van de andere gewassen, zooals spinazie, vlas en boonen. die de na- deelige invloeden van regen en wind merk baar hadden ondervonden, vielen groote ver schillen in opbrengst te constateeren. De opbx-engst van de aardappelen zal vooral waar het geldt de minder sterke soor ten wel beneden het middelmatige blij ven. Dit gewas heeft van de „aardappelziek te" veel te lijden gehad en is daardoor in kwaliteit ook al niet vooruit gegaan. Van de sterkere soorten zijn hier en daar nog wel min of meer bevredigende resultaten te ver wachten. De bieten staan prachtig te velde en be loven een ruim beschot, terwijl het zonnige weder op de gewenschte verhooging van het percentage-suikergehalte zijn gunstige uit werking nog wel niet zal missen. De opbrengst van de gras- en klaverlan- den waren zoowel wat de tweede als de eerste snede betreft ruim voldoende. Het vee heeft het dan ook dit jaar ten aanzien van den gx-asvoorraad best gehad in de wei. De boomgaarden staan er dank zij het uitblijven van strenge nachtvorsten en een goede vruchtzetting goed bij. Op sommige plaatsen in Haarlemmermeer werden bij zonder rijk vruchtdragende apnel- en peren- boomen gezien, waaruit misschien zou kun nen worden afgeleid, dat men in de ver wachting dat 1936 in dit opzicht een goed fruitjaar zou worden worden, niet zal wor den teleurgesteld. Hoewel 1936 wel niet als een rijk oogstjaar zal kunnen worden aangemerkt, is het. daar mede toch in vele gevallen nog al aardig mee geloopen en zal men over 't algemeen ge nomen met de door het prachtige oogstwe der verkregen uitkomsten nog wel tevredeix kunnen zijn. We hebben in ieder geval in verband met bovenstaande ten aanzien van d« voor naamste gewassen gegeven beschouwingen en aan de hand van de ons verstrekte c-ge- vens getracht daarmede de iutethoi* van de in landbouwkringen van vArcohino--*- -m- den bekomen inlichtingen zooveel t*"-' 'k nabii te zijn gekomen en kunnen, onze hier- hoven gegeven uiteenzetting gaarne vn0>- een betere geven, niet nalaten om den vo]en verbouwers te feliciteeren met de resultaten die de oogst 1936 ondanks de aanvankelijk ondervonden tegenspoeden hun nog heeft gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5