In Liberia's hoofdstad. H.D.* VERTELLING AKKERTJES WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 T-T AART F. M'S DAGlïEAD Europeanen kunnen er zeer wel vertoeven. /eel crifiek is ongegrond. Een wandeling door Monrovia. Wanneer men voor het eerst in New-York komt, dan wordt de tourist, varend langs, het Vrijheidsbeeld, getroffen door de wolken krabbers. In de stad zelf valien hem o.m. de loodrecht op elkander staande straten op. Wanneer de boot op de reede van Mon rovia ligt en de groote sloep met de ferme neger-roeiers u langs de zandbanken heeft gekoerst, dan is zoodra men het stadje ze'.f doortrekt volgens Amerikaansch mo del. de bouw der wegen precies als in New- York. Dat beteekent natuurlijk niet. dat men bo venstaande vergelijking verder mag door trekken. Allerminst De blokken, die ontstaan zijn door dezen Monroviaanschen wegenbouw, zijn van hui zen of hutten voorzien, dikwijls omgeven door verwilderde tuinen, hier en daar een cocospalm of mangaboom, terwijl het aan stonds in het oog valt, dat onafgebouwde huizen daar tusschen door gegroepeerd staan. Het stadsbeeld wordt daardoor on gunstig beïnvloed. Het zijn huizen, die niet afgebouwd zijn. ornaat de noodige middelen daarvoor op een zeker oogenblik ontbraken. Vanaf de handelswijk aan zeezijde gelegen, waar vooral des Zaterdags een uiterst geani meerd leven heerscht. voeren de hobbelige wegen, meestal dik met gras bezet en in het midden bestaande uit een roodachtig leem met aan weerszijden trottoirs, bestemd voor voetgangersverkeer, naar de hooger gelegen woonwijk. Daar zijn de openbare gebouwen te vinden, de woningen der beter-gesitueer- den. de kerken enz. Het geheel is schilder achtig, dank zij het vele groen, de onregel matigheid van den bouw. het fraaie uitzicht op zee en het gewirwar der bewoners. 'Ons onderdak vonden wij in het huis van de Oost-Afnkaansche Compagnie aan de Ashmun-street, waar naast de hoogere. ook de lagere employé's een voortreffelijke wo ning hebben. Onmiddellijk daarnaast ligt het Ministerie van Oorlog, wat verderop het Mansion House, de woning van den Presi dent, geheel gepavoiseerd, ter gelegenheid van de herdenking van den 26sten Juli 1936. de 79ste Independence day. Recht tegenover dit paleis is het Senaatsgebouw, waar ieder jaar in November de zittingen plaats heb ben en ook het Gerechtshof zetelt. Aan de Ashmun-street ligt voorts het Go vernments Square, een plein. In een der hoe ken daarvan is het Gouvernementsgebouw te vinden, waar de Tweede Kamer der volks vertegenwoordiging vergadert. Midden op het plein staat een hoöge. witte zuil, ter eere van Ely ah. Johnson, den Vader van den in 1390 aan het bewind zijnden president. In een der andere hoeken is een kleinere zuil te vin den met een opschrift; hetwelk vertaald luidt; Dit monument is opgericht en gewijd aan de geheiligde nagedachtenis van Matilda Newport, welke tijdens den veldslag van den lsten Dec. 1822 een dappere daad verrichtte, welke zeer veel bijdroeg tot het succes der pioniers. Deze Amerikaansche vrouw vocht in 1822 met de emigranten tegen de aan deze kust wonende inboorlingen en op het oogenblik, dat laatstgenoemden de overwinning zouden bevestigen, wierp zij het vuur in' een kanon, waardoor de inboorlingen terug gedreven werden. In den derden hoek van het plein staat ook een zuil, de kleinste der drie, op gericht op 26 Juli 1847, ter eere van J. J. Ro berts, eerste president van Liberia, die in 1829 naar dit land was toegekomen uit Nor folk in de Vereenlgde Staten, een zuil, daar geplaatst in opdracht van zijn weduwe Jane Rose. De privé-wonlngen zijn dikwijls zeer ruim van bouw, met breede waranda's op de eerste étage. Er zijn er bij, die langeren tijd leeg hebben gestaan en waar de termieten hun sloopend werk hebben verricht. Een goed on derhoud der huizen is een eerste vereischte. Verspreid liggen een drietal kerken, die dei- Methodisten. Baptisten en Episcopalen. Be houdens enkele neger-hotels is er op dat ge bied in Monrovia niets te vinden. Het eeni- ere jaren geleden nog bestaande Elisabeth- hotel heeft den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. Een tweetal doctoren zorgt voor medische hulp. De belangrijkste straten zijn van electrisch licht voorzien. De verkeersagenten op de hoeken der hoofdver bindingswegen vinden zoo noodig een zekere beschutting onder eenvoudige afdakjes. Op Zondagen is het verkeer uiterst gering. Alleen de kerkbezoekers brengen dan wat afwisseling, waarbij geijverd wordt om elkander den loef af te steken met betrekking tot de kleedij, welke wordt gedragen. Europeesche heeren- costuums, boord met das en wit overhemd, modieuse japonnetjes, zwierige hoedjes, witte dameskousen, ja. zelfs damesschoenen met hooge hakken en de heeren-wandelstok wis* selen elkander af. De „club" geeft den Europeanen, die lid zijn. een aangenaam tehuis voor verpoozing. Het eigen tennisveld zorgt voor het voldoen aan sportieve genoegens. Bioscoop en schouwburg ontbreken, muziekuitvoeringen worden wel ge geven. Wij waren in Juli-Augustus in Liberia's hoofdstad, dus in de regenperiode, die feitelijk van April tot November duurt. Zij, die mij vóór mijn vertrek mededeelden, dat het dag in dag uit zou stortregenen, weten het niet. Zeker, het regent, soms wordt men verrast door fik- sche buien, een goede regenjas is onontbeer lijk. maar het weer is dooreengenomen zoo. dat men zijn plannen vrijwel alle kan uitvoe ren. De temperatuur is weldadig, overdag tus schen 80 en 85 graden, 's nachts veel koeler, zoodat een deken gewenscht is. In de zomer periode, vooral in December en Januari, is de temperatuur veel hooger en stijgt overdag tot 95 graden Van muskieten, vliegen en derge lijke gevleugelde of kruipende vrinden hebben wij in Monrovia niet den minsten hinder ge had. al was ons bed uit voorzorgsmaatregel van een klamboe voorzien en al is ons bekend, dat op bepaalde plaatsén en in bepaalde jaar getijden velen wel een strijd tegen de muskie ten moeten voeren. En wat de mogelijke en onmogelijke ziekten betreft? De gele koorts en de slaapziekte? Bei de hebben hunne haarden niet in Monrovia, zelfs niet in Liberia. Als deze ziekten al voor komen, betreft het enkele gevallen, die in dit land geïmporteerd worden. Zeker, men zal als Europeaan in dit. subtropische land voorzorgs maatregelen in acht moeten nemen. Kinine- gebruik is aan te bevelen, het drinkwater dient gekookt en gefiltreerd te worden, bij het uitkiezen der maaltijden zal controle wen- schelijk zijn en zoo is er natuurlijk nog meer. Maar moet men daarom Liberia mijden? Zij, die in onze wereld meer hebben gezien, dan het eigenland en de meest gebruikelijke Euro peesche touristen-landen, kunnen weten, dat in deze maatregelen niets bijzonders is gele gen en zij weten evenzeer, dat er tal van oor den zijn, waar men meer en zelfs veel meer behoort te doen. En nu onze maaltijden. Dezelfde griezel verhalen. Gedroogd olifantenvleesch, nooit versch rundvleesch. omdat er nergens vee te vinden zou zijn. geen melk, weinig vruchten enz. Zeker, de veestand is dikwijls klein en in Noord-Liberia grooter dan in Monrovia's om geving. maar dat neemt niet weg, dat wij voortreffelijk vleesch kregen, uitstekende zee- visch (de riviervisch wordt bijna niet door de Europeanen gegeten, doch alleen door de ne gers'. versche groenten, die in den regentijd in de omgeving van Liberia's hoofdstad te krijgen zijn. vruchten, als manga's, ananas, bananen, papaja's, zeekreeft, zooals ik ze noch in eigen land, noch in de fijnste Fransche restaurants ooit heb aangetroffen. Sla, kool, radijs, het zijn producten van eigen grond. Natuurlijk worden ook „tins" gebruikt en kan men in Monrovia profiteeren van de op de reede komende schepen, die bepaalde produc ten kortgeleden, bijv. vanuit ons land, mede brachten. Maar hoe dat zij, Liberia kan zelf in vele dezer behoeften voorzien en men leeft er voorts niet anders, dan in alle tropische en subtropische landen het geval is. Wij trekken verder Monrovia door. Neder land, Duitschland. de Vereenigde Staten, Bel gië, Zweden en Polen hebben er hun eigen consulaire vertegenwoordiging, 's Ochtends, om 8 uur wordt op de consulaatswoningen en andere openbare gebouwen de nationale vlag geheschen, s avonds om 6 uur wordt deze in gehaald, nadat op de Presidentswoning, bij het doen weerklinken van hoorngeschal vóór het paleis, de Liberiaansche nationale stan daard is gestreken, de vlag, die overeenkomt met de Amerikaansche, met dit verschil, dat het aantal sterren tot één blauwe is beperkt, een ster geplaatst op een witten achtergrond. Het meest levendige deel van Monrovia is het handelscentrum aan de rivier Messurado. Daar heeft de dagelijksche handel plaats met Liberianen en de-in-het-land-geborenen; daar komen de „country-men" met hun ranke kano's volgeladen met allerhande producten, daar zijn de „stores" der buitenlandsche han delshuizen. waarover ik in een afzonderlijke beschouwing nog eens het een en ander zal mededeelen en tusschen dat alles door wordt handel gedreven in de meest primitieve kra men en op de matjes op de straat uitgespreid. Een levendig verkeer met booten geeft dit stadsgedeelte een bijzonder cachet, terwijl de aan de overzijde liggende „towns" der Veys, een der meest ontwikkelde negerstammen, het geheel een schilderachtig aspect verleenen. Daalt men uit het hoogere stadsgedeelte af naar de andere zijde dus niet naar de han delswijk dan worden de woningen hoe langer hoe eenvoudiger, totdat men weldra de neger-nederzettingen bereikt met hun typi sche ronde huizen van een Teemachtige sub stantie, voorzien van puntachtige daken, be dekt met gedroogde palmbladeren. Intus- schen is de plantengroei hoe langer hoe weel deriger geworden en meer dan één negerdorp in de onmiddellijke omgeving van Monrovia, hetwelk wij daar bezochten, ligt in een bosch complex van ongekende schoonheid. Daar treft men de fraaiste bloemen, waarvan het grootste gedeelte geen of weinig geur heeft, daar leven weelderig gekleurde grootere en kleinere vogels, die evenwel niet zingen. Daar staan de palmen in bonte verscheidenheid, naast de bananenboomen en slingert zich het groen tusschen dat alles door. En uit Monrovia's naaste omgeving dienen ten slotte nog vermeld te worden de militaire barakken, waar het staande leger gehuisvest is, het exercitieterrein, waar den 26sten Juli door den President de inspectie van het leger plaats had, de begraafplaats, die uiterst on verzorgd is en een verwaarloosden indruk maakt en de lichttoren op Kaap Messurado, een eind verder op een berg gebouwd, op on geveer 240 voet boven den zeespiegel. Wanneer men Monrovia ziet, zooals wij het gezien hebben, daarbij begrijpend, dat wij ons in de hoofdstad van een zelfstandige republiek iiiiiiiiii» ■Iliiiiiii In een uur een jaar ouder. naar het Duitsch van HEINR. TUCHSMITT. Ik werd tegen negen uur 's morgens wakker. De zon scheen door het groote ateliervenster. Ik sprong het bed uit en keek in den spiegel. Er lag een gelukkig glimlachje over mijn ge laat. Dat is altijd zoo. wanneer een droom, waar in men zich jarenlang geloofd heeft, in ver vulling gaat. Gelijk heb ik gehad! Eenige mij ner doeken zijn verkocht. Ik deed al 't moge lijke, zocht en verkreeg opdrachten, om por tretten te schilderen. Vele weken en maanden zwoegde en spaarde ik. Doch niet voor niets! Want vandaag kon ik naar de bank gaan en een aardige som opnemen, die moest dienen om mijn reis naar Italië mogelijk te maken. Wiens hart, om het even of hij schrijver, dich ter, schilder of beeldhouwer zij, klopt niet sneller wanneer hem dit geluk te beurt valt? ItaliëVoor vijf lange maanden reikte het geld, vijf maanden zou het mij vergund zijn de plaatsen van verheven kunst te bezoeken, aan het strand der blauwe zee te vertoeven en daar de alles leven gevende zon in al haar pracht te zien op- en ondergaan, naar de visscherspinken aan den horizon te turen, die Petrarka bezongen en Michel Angelo geschil derd heeft. En daarom was er dien. morgen zooveel geluk in mijn ziel, zooveel dankbaar heid en ootmoed. Tegen den middag ging ik het geld halen, begon daarna toebereidselen voor de reis te maken en te pakken. Mijn trein vertrok te middernacht. Tegen den avond slenterde ik door de straten van mijn vaderstad, om mij nog voor een laatste maal, vóór het groote avontuur, in den aanblik der mij zoo welbe kende straten, pleinen en parken te verheu- gen. Ik nam afscheid van de stad. Van mijn vrienden had ik den vorigen dag reeds af- Neem een bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz.. 'Adv. Irigez. Meü.) bevinden en niet in een kolonie van een of andere Europeesehen staat, dan moge het niet te ontkennen zijn. dat in Monrovia veel te vinden is, wat in een koloniale hoofdstad on toelaatbaar geacht zou worden, dat men in een landscentrum verkeert, waar slechts in een langzaam tempo de toestand verbeterd kan worden, als gevolg van het ontbreken van voldoende financieele middelen, doch dan ware het een miskenning van de feitelijke po sitie, indien men zou willen beweren, dat hier stilstand heerscht, dat de Europeaan er niet zou kunnen leven. Tegenover de dikwijls felle critiek, die mij over Monrovia onder oogen is gekomen, durf ik zonder vrees deze beknopte beschouwing te stellen, wetend, dat ik daar mede de waarheid geen geweld heb aange daan. MOLLERUS Afscheid G. H. Wamelink. Hoofd van de Chr. Mackayschool. Treinenloop naar Haarlem gestagneerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit zijn wederom tijdelijk be noemd tot leerares aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Oostburg mejuffrouw C. K. M. Elenbaas; tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Wageningen B. de Boer; tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk dr W. F. An driés sen, en tot leera res mej. G. K. J. Vergeer en mej. A. C. G. Weeder ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 3 September 1936 des namid dags van 34 uur door den heer George Robert. Programma. 1 a. Canzona A. Gabrieli. b. Fantasie J P Sweelinck. 2 Dorische Toccata J. S. Bach. 3 a. Vater unser im Himmelreich. J. S. Bach, b. Wir glauben all' an einen Gott, Vater 4 Cantabile Jos. Jongen. 5 a Prélude funèbre b. Méditation A. Mailly. 6 Toccata C. F. Hendriks. CHR. GYM. VERG. „TURNLUST". Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarlijksche alhletiekwedstrijden voor haar dames en heeren om den wisselprijs. De op komst der dames -was niet direct schitterend te noemen doch de heeren deden het beter. De dames hadden een 8-tal nummers af te werken en ondanks de geringe deelname werd er fel om den eerepalm gestreden. Het ging hier om een wisselprijs voor Gym. en Athl. te zamen. waarop reeds eenmaal door mej. H. Heek beslag is gelegd. Zij wist zich door constant werk als no. 1 te plaatsen, door o.a. op 6 nummers als le te eindigen en een totaal aantal punten van 1700 te be halen. De heeren die een negental nummers moesten afwerken, bekampten elkander met veel enthousiasme óm het kleinood in hun bezit te krijgen. Hier wist D. van Looy zich met grooten voorsprong, als no. 1 te plaat sen, door o.a. op 5 nummers als le te ein digen en een totaal aantal punten van 3244 te behalen. Uitslag als volgt, dames: 100 M. 14.8 sec. H. Heek. kogelstooten 9.05 MH. Iieck, dis cuswerpen 24.17 M., H. Heek, speerwerpen 24.48 M„ H. Heek, verspringen 3.90 M„ J. Knape, Duitsche driesprong 8.47 M„ J. Kna- pe, 60 M. 9 sec. H. Heek, hoogspringen 1.20 M., H. Heck, D. Otte, G. V. Looy. Heeren; 100 M. 12.8 sec. D. v. Looy. 200 M. 25.4 B. Fransen, 400 M. 64.6 sec. J. Baars, kogelstooten 9.93 M„ D v. Looy, discuswerpen 26.15 M., L. Silvis, speerwerpen 31.62 S. van Looy, verspringen 5.15 M. D. v. Looy, hoog springen 1.45 D. van Looy, hinkstapsprong 10.74 M„ L. Silvis. CENTRALE TANDHEEL. KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKURENlederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U, ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. ingez Med.) niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii scheid genomen; heden wilde ik alleen zijn, mijn tot overvloeiens vol hart verlangde naar eenzaamheid. Om zeven uur 's avonds kwam ik voorbij een bioscoop, waar een film vertoond werd, welke ik reeds lang had willen zien. Ik trad de ves tibule binnen om de foto's te bekijken. Ik had den tijd. Vlug besloten kocht ik een entree- kaart. De groote donkere ruimte nam mij op. Ik vond een zitplaats in een der rijen en werd al spoedig door het spel op het witte doek ge vangen. Het was een goede film. Om negen uur verliet ik de cinema en slen terde in de richting van de voorstad, waar ik in een klein restaurant wou gaan eten. Daar was een zaaltje met houten tafels en banken studenten verkeerden er en de degelijke kost en de goede wijn waren er niet duur. Men ken de mij hier niet en dat was, juist vandaag, ge heel naar mijn zin. Langzaam en met welbe hagen at ik de eenvoudige spijzen. Later be stelde ik een halve flesch wijn, genoot er van en droomde stil voor mij heen. De tijd verging. Tegen tien uur greep ik in mijn binnenzak. Naar mijn portefeuille. Zij was er niet. Ik doorzocht al mijn andere zakken, maar de portefeuille was weg. In het begin was ik niet al te zeer veront rust. Ik vermoedde dat ik haar thuis, in mijn atelier had laten liggen. Dat was weliswaar mijn gewoonte niet, maar vandaag met die opwindende blijdschap, kon zooiets toch wel gebeuren. Ik betaalde mijn vertering met het losse geld, dat ik in mijn portemonnaie had en er bleven nog slechts eenige kleine geld stukjes over. Toen ging ik regelrecht naar mijn atelier. Ik begon te zoeken. Ik keek in alle laden en kasten, opende mijn koffer, le digde hem tot den bodem, doorzocht de zak ken van al mijn kleeren. voelde in kousen en sokken, kroop onder het bed, keek onder mat ten en tapijten. Niets. De portefeuille was ver dwenen! Dat was een harde slag voor mij. Ik zat mid den in het atelier, als verdoofd, met bleek ge zicht en verstijfde handen. Minuten lang kon ik mijn gedachten niet bij elkaar krijgen. Mijn reis! De droom van jaren! Het was niet zoozeer het geld waar het om ging, het was Italië, dat ik verloren waande, voor altijd. Na een geruimen tijd begonnen mijn her sens echter weer te werken, ik begon te den ken, ja. ik concentreerde mij met alle macht op mijn onmiddellijke taak het geld terug te vinden. Daar ik in mijn atelier niets ondoor- zocht had gelaten, moest ik wel aannemen dat Het hoofd der Aeneas Mackayschool aan de Zomervaart, de heer G. H. Wamelink, heeft gisteravond in de gymnastiekzaal van deze onderwijsinrichting afscheid genomen van het bestuur der Vereeniging Groen van Prin- sterer, van het onderwijzend personeel en van de ouders der leerlingen van deze Christelijke school. De scheidende functionaris werd bij zijn binnentreden toegezongen door een koortje, gevormd uit de leerlingen der school. Nadat de bijeenkomst met gebed en gezang was geopend, heette de heer G. Wolzak den aanwezigen en in het bijzonder den inspec teur van het L. O., den heer H. van de Weijer welkom. Het woord richtende tot den heer Wame link, zeide spr., dat het minder aangenaam is afscheid te moeten nemen van het onderwijs, dat men 42 jaren heeft gediend. Maar, vooral voor een onderwijzer, die in het middelpunt van veler levens staat, kan het tot voldoening stemmen, wanneer hij in zijn later leven goe de resultaten van zijn werk ziet. Het bestuur heeft steeds groote waardeering gehad voor den arbeid van den scheidenden hoofdonderwijzer, evenals de ouders. In Haar lem heeft de heer Wamelink zijn zilveren ju bileum als hoofdonderwijzer gevierd, waarbij reeds gebleken is, hoe hij gewaardeerd wordt. Aan uw taak is nu een einde gekomen. Vroe ger dan u verwacht had, is u afgetreden, al dus de heer Wolzak. De slechte tijdsomstan digheden zijn hier de oorzaak van. Want aan gezondheid en vitaliteit ontbreekt het den heer Wamelink nog niet. De heer Wolzak uitte den wensch. dat dit nog lange jaren het ge val zou zijn. Namens het bestuur bood hij den scheidenden hoofdonderwijzer een geschenk aan. De heer H. van de Weijer, inspecteur van het L. O., sprak zijn voldoening uit over het feit, dat hij in de gelegenheid was een woord van afscheid te richten tot den heer Wame link. Het opvallende van uw school was steeds, zoo zeide de heer Van de Weijer, de groote netheid en preciesheid, die er heerschten. Voor al de verdiensten van den heer Wame link sprak de inspecteur zijn groote waardee ring uit. Namens de schoolhoofden voerde het woord de heer van der Zweep, die zijn scheidenden collega hartelijk en geestig toesprak. In het hart van den heer Wamelink woont liefde voor en begrip van het kind. De personeelen van de zusterscholen boden hem een fraaie slaapkamerlamp als blijvend aandenken aan. De heer Wiersma sprak namens personeel en leerlingen der Mackayschool. Spr. vergeleek den heer Wamelink met den kapitein van een schip, dat hij steeds in de juiste koers heeft gehouden. De leerkrachten zouden voor hem door het vuur zijn gegaan. Als aandenken bood hij het scheidende schoolhoofd een boekwei-k aan. De gevoelens der ouders werden vertolkt door den heer Hart, die eeri rooktafel ten ge schenke aanbood. De heer Kappers, oud-schoolhoofd, zeide tot zijn scheidenden collega, dat deze een leven van grooten zegen achter den rug heeft. Spre ker, die reeds tientallen jaren met den heer Wamelink bevriend is. haalde herinneringen aan vroeger tijden op. Lang heeft hij met den aftredenden hoofdonderwijzer samengewerkt in het belang van het Haarlemsche Gerefor meerde onderwijs. Zoowel de heer Wamelink als spr. zullen het werk van de schoolvereeni- ging Groen van Prinsterer met groote belang stelling blijven gadeslaan. Het woord was thans aan den heer Wame link zelf, die alle sprekers beantwoordde. Al lereerst dankte hij de kinderen voor de groote en prettige verrassing, die zij hem door hun zang hebben bereid. In de tweede plaats richt te de heer Wamelink een woord van dank tot den voorzitter. In dit verband vertelde spr. het een en ander uit zijn loopbaan, die rijk aan ervaringen is geweest. Met dankbaarheid ziet de heer Wamelink terug op zijn werk. Voor alle huldeblijken en de warme en waardeerende woorden van de verschillende sprekers bracht de heer Wamelink dank. Dinsdagavond kon een trein Amsterdam niet verlaten. Op het Centraal Station te Amsterdam is Dinsdagavond de stroomleiding van een voor Haarlem gereedstaanden trein defect geraakt. Daardoor kon de trein niet vertrekken en werd het spoor geblokkeerd, tot grooten schrik van de vele forensen voor Haarlem, Overveen, Santpoort, Bloemendaal, Heemstede, enz. Eerst toen deze trein was weggeduwd en de rails waren vrijgemaakt, kon de normale treinen loop worden hervat. Hiermede was echter een half uur gemoeid, zoodat zeer velen hun diner een half uur later hebben gekregen dan ewoonlijk. Koninklijke onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: S. de Kadt, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemen daal, directeur van de N.V. Hollandsche Maat schappij voor gecondenseerde melk, gevestigd te Alkmaar. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan S. van Thijn. wonende te Haarlem, algemeen procuratiehouder bij de firma A. J. van IJzer, te Amsterdam. ACHTERHOEK VAN GEVAARLIJK» INBREKER BEVRIJD. De politie te Gorssel heeft 'n 26-jarigen in breker gearresteerd, die reeds 23 inbraken be kend heeft, waaronder een in het postkan toor te Warnsveld, bij welke inbraak hem een bedrag van f 500 in handen viel. ik de portefeuille onderweg verloren had. Ik nam dus hoed en jas en ging de straat op. In een café. dat ik 's middags bezocht had, vroeg ik naar den ober. die mij bediend had, maar die was natuurlijk afgelost en zijn collega wist van de aangelegenheid niets af. Bleef nog de bioscoop. Ik snelde er heen met angst in het hart, onbekwaam aan iets anders te denken dan aan mijn ongeluk. Al spoedig stond ik voor den ingang van het filmtheater. De laatste voorstelling was aan den gang, de portier wilde mij niet binnen laten. „Mijnheer", zei hij, „nu midden in de voor stelling? Wij kunnen toch de toeschouwers wonderen. De oogen echter, waarmede ik hem nu aan keek, schenen zulk een overweldigenden in druk op den man te maken, dat hij ten slotte toegaf. Wij verdwenen beiden in de donkere ruimte en ik wees hem, zoo goed en zoo kwaad het ging, de rij en de plaats waar ik gezeten had Ik zag den man als een donkere schaduw door de rijen glijden nu scheen hij aan mijn plaats gekomen te zijn hij bukte zich en dook na enkele oogenblikken weer op. Van opwinding werd het mij zwart voor de oogen, ik zag niemand meer. Plotseling tikte iemand mij op den schouder, ik werd zacht naar de nog helder verlichte vestibule ge schoven. Het eerste waarop mijn oog viel - was mijn portefeuille. De man hield haar in zijn hand en zei lachende: „U hebt geluk gehad, meneer. Wij hebben hier doorloopende voorstellingen, de zaal voor de toeschouwers blijft al den tijd in 't duis ter". Ik was te veel van streek om te kunnen spreken. Nu keek de man mij in het gezicht en ging voort: „Wat mankeert u. meneer? Voelt u zich on wel?" Ik greep werktuigelijk in de portefeuille en haalde er een bankbiljet uit misschien twintig mark en drukte het den man in de hand. Nu was het aan hem, om zich te ver wonderen?" „Was er veel in?" vroeg hij zacht. „Ja", zei ik. „heel Italië was in deze por tefeuille en de zon en de zee". Ik keerde mij om en ging naar buiten. Met verbazing hoorde ik dat een klok elf uur sloeg. Een uur had het geduurd. Maar mij was het alsof ik een jaar ouder geworden was in dat uur tusschen elf en twaalf! Ik haalde mijn koffer en reed naar het sta tion. Te middernacht reisde ik af. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen op Dinsdag I September door de Arrondissements-Recht- bak te Haarlem. Abraham J. Ephraim, provisiereiziger, wo nende te Zaandam, Frans Halsstraat 13. Cu- ratrice mevr. C. L. VisSanders te Haarlem. L. Teeuw, Junior, koopman en bloembollen- handelaar, wonende te Hillegom, Loosterweg II no. 76. Curator mr. W. Veniet te Haarlem. Klaas de Graaf zaak doende onder den naam Bakkerij „De Korenbloem", wonende te Heemstede, Binnenweg 88. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem. Klaas Harting Kzn., bloemist, wonende te Aalsmeer, Chrysantenstraat 23. Curatrice mej. mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Opgeheven werd, wegens gebrek aan actief, het faillissement van: D. Bosch, bloemenhandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoortschelaan 175. Curator mr. L. J. Venhuizen te Haarlem. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De Bondsraad van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden is te Amsterdam bijeen geweest. Met groote voldoening stelde de bondsraad vast, dat de bond, ondanks de zware lasten, in den vorm van groote werkeloosheid en belangrijke salarisverlagingen, zonder extra heffingen volledig aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen en dat niet alleen een en een kwart millioen gulden sedert 1 Janu ari 1931 uit de eigen werkloozenkas werd uit gekeerd, doch daarnaast nog heel veel kon worden gedaan om het leed der werklooze bondsleden en hun gezinnen te verzachten. Wat de actie voor de vakgenooten betreft, stelde de bondsraad na ampele beraadsla ging de volgende eischen vast, waarvoor in de naaste toekomst met groote kracht zal worden opgekomen: le. invoering van de 40-urige werkweek, mede als middel om de werklooze bedienden wederom arbeid te verschaffen 2e. wettelijke verplichting tot het legeleri der arbeidsvorwaajrden in collectieve con tracten met vaststelling van salarisminima per bedrijf. 3e. wettelijke regeling van het ontslagrecht met bepalingen inzake schadeloosstelling. 4e. verplichte pensionneering op 60-jarigen leeftijd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 3 SEPTERBER. Progr. 1: Hilversum H (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr.3: Keulen: 8.00 Concert olv. Fritz Ho- semann, 8.20 Kalenderblatt. Tijdsein, Weer- wachting, Waterstandber., 8.30 Gymnastiek voor de vrouw; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen. Tijdsein, Nieuwsberichten. Waterstandberich- ten; 10.20 Volksliederen; 11.20 Parijs Radio: Gevarieerd Concert olv. Paul Letombe; 11.50 Causerie voor Boeren; 12.05 Causerie voor Protestanten; 1.05 Brussel Vlaamsch: Dans muziek o.lv. Stan Brenders; 1.20 Gesproken Dagblag van het N.I.R.: 1.30 Het Omroeporkest olv. Paul Douliez. 1.50 Gramofoonmuziek. Ver zoekprogramma; 2.20 Keulen: Mededeelingen; 2.35 Concert olv. Jos. Breuer; 3.05 Concert; 3.40 Droitwieh. Het Carlton Hotel Orkest olv, René Tapponnier; 4.20 Keulen. Concert olv. Otto Friedrich. 5.50 Brussel Vlaamsch. Salon orkest olv. Walter Feron; 6.05 Kinderuurtje; 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Keulen. Grosses buntes Konzert der Deutschen Reichsbahn. 8.05 Beromünster. Het omroeporkest olv. H. Neppach. 8.20 Dröitwich. Pianorecital door Frank Mannheimer; 9.00 Rome. „La Favorita", opera van Donizetti olv. Oliviero de Fabritius. Progr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnastiek les. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kro niek van den dag. 8.40 Gramofoonplaten. 8.45 Gesproken Dagblad van het N.I.R. 9.00 Gra mofoonmuziek. 9.20 Parijs Rado, Gramofoon muziek. 9.50 Orgelconcert door Léonce de Saint Martin. 10.35 Droitwieh. Korte Godsdienst oefening, 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. 11.05 Londen Regional. Het B.B C. Schotsch Orkest olv. Guy Warack. 11.25 Droit wieh. Orgelconcert door Henry Groudson. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Trocadero Cine ma Orkest olv. Alfred van Dam. 1.05 Nieuwe Gramofoonmuziek. 1.35 Het Imperial Orkest olv. Russell Smythe 2.35 Leonard Hornsey met zijn orkest. 3.20 Londen Regional. Concert olv. Luit. vlieger R. P. O'Donell. 4.20 Pleasure on Parade. 5.05 Gramofoonmuziek. 5,35. Oscar Rabin met zijn Romany Orkest. 6.20 Diversen. 6.50 Droitwieh. Orgelconcert door H. Robinson Cleaver 7.20 Arthur Tracy: „The Street Singer" met B.B.C. Orkest. 7.35 Het BBC orkest olv. Joseph Lewis. 8.20 Londen Regional. Film muziek. 8.55 Promenadeconcert in Queens Hall 10.00 Het BBC Harmonie Orkest. 10.40 Londen Regional. Weer en Nieuwsberichten. 10.50 Progr. 5: van 8.00 tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Een wereldreis. 1. Graf Zeppelins Weltreise rund um die Erde, 2. Adee, Willy Derby, 3. Frank rijk. Les Triollets, 4. Duitschland.' Soldaten- blut, 5. Tirol Haushammer Sehuplattler. 6. Ita lië. Lollita. 7. Oostenrijk. Wiener Volksmusik. 8. Hongarije, Zigeunermuziek. 9. Op een Perzi sche Markt. 10. Chineesche Straatserenade, 11. Japansche Lantarendans. 12. Hawaiian Moon 13 Amerika - Boswell Sisters 14 Argen- tijnsche tango. 15. Engeland: Harry Roy. IS Mijn Holland, Willy Derby. Van 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10