jffoJGdtet Spinneplaag. Het Record van de Queen Mary. tiet BeiaHftifiste 54e Jaargang No. 16317 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Woensdag 2 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 2 September. Ontstellende Cijfers. Onder dezen titel opent Dr. J. Luning Prak de September-aflevering van het Haagsch Maandblad. En zijn ondertitel luidt: „Een sombere beschouwing over de toekomst van ons volk". Hij betoogt met behulp van vele statistische gegevens dat terwijl onze bevol king snel toeneemt (van 5.100.000 in 1899 tot 8.400.000 in 1934) het intellectueele peil sterk dalende is. Dit laatste toont hij aan door de verhouding van den bevolkings-aanwas in intellectueele groepen te vergelijken met die in de overige, en bovendien met statis tieken betreffende de resultaten van het on derwijs. Deze laatste zijn inderdaad schrikbarend. Een statistiek van 31 December 1930 bewijst dat er op dien datum van de 150.000 kinde ren van 13 jaar er nog 87.000 op de lagere school waren, dus vertraagd. „De meeste ver standige burgers", zegt dr. Luning Prak „denken dat de doorsnee-Nederlander een onderwijzer is of een boekhouder, technicus of handelsman, althans iemand uit een mid delbaar beroep. In feite is de gemiddelde Nederlander iemand met een verrassend- beperkt leervermogen. Hij heeft er een zware kluif aan 6 of 7 klassen lager onder wijs te voltooien, ook met een jaar doublee- ren, en onderwerpt men hem op zijn der tiende jaar aan een simpel examen in reke nen of taal dan zijn de resultaten verbluf fend slecht. Geschikt voor het volgen van U.L.O. is hij kennelijk niet, en slechts in de 'helft der gevallen bezit hij de latente gaven om een middelmatig vakman te worden". De schrijver gaat zoo ver te betoogen dat de lieden, die als volwassenen niet meer in zicht en begrip dan een kind van 9, 10, 11 of hoogstens 12 jaar toonen 30 pet. der be volking uitmaken. Hij oordeelt aldus na als psycholoog 15 jaar lang duizenden Neder landers uit alle provincies op arbeidsge schiktheid te hebben onderzocht. Van de vijf millioen volwassen Nederlanders zijn dus volgens hem IV2 millioen van nature, dooi de enge grenzen hunner capaciteiten, geheel aangewezen voor hun onderhoud op de lei ding en het initiatief van anderen. Zij be hoeven schut en steun. En deze 30 pet. begrensden zijn druk bezig uit te groeien tot de helft of meer der be volking, terwijl hun tegenvoeters, de 30 pet. meest capabelen, snel uitsterven. Over twee generaties (voorspelt dr. Luning Prak) zal de verhouding tusschen deze twee groepen van 11 verschoven zijn tot 4—1. De schiinbare overvloed van intelleetuee- len wordt naar de meening van den schrij ver veroorzaakt door een dwaze overschat ting van de macht van het onderwijs en een spilzieke beschikbaarstelling van peperdure scholen, niet alleen voor de luttele geschikte maar ook voor de groote aantallen half- en heel-ongeschikte leerlingen. De burgerscho len en gymnasia zijn tjokvol, maar in elke klas treft men.z.i, amper 2 of 3 knappe kin deren, die de school vlot en goed kunnen volgen en van wie het jammer zou zijn als zij dit onderwijs misten. De Universiteit is overstroomd met horden van lesjesleerders en examenjagers, maar origineele en zelf standige geesten zijn uiterst dun gezaaid. De schrijver hekelt in scherpe termen „passieve, slaafsche geleerdheid", „het paradeeren met schijndiploma's" en zegt dat wij dreigen ten onder te gaan door een tekort aan werkelijk intellect, in den zin van geestelijk aanpas singsvermogen. Is deze sombere beschouwing gegrond? On getwijfeld ten deele, maar ik geloof dat dr. Luning Prak sterk overdrijft. Origineele en zelfstandige geesten zijn altijd schaarsch ge weest en zullen dat altijd wel blijven. De openstelling van het onderwijs op veel groo- ter schaal dan vroeger heeft ongetwijfeld geleid tot diplomajacht en het kweeken van lesjesleerders, gevolgd door opdrijving van de examen-eischen bij het M.O. en op de gymnasia, maar op dergelijke periodes pleegt de heilzame reactie niet uit te blijven, zoo dat wij de sombere beschouwingen over de afneming van het aantal intellectueelen binnen twee generaties niet te zeer au sé- rieux behoeven te nemen. Daarbij meen ik dat dr. Luning Prak een grondfout begaat als hij den bevolkingsaanwas in intellec tueele groepen vergelijkt met die in niet-in- tellectueele groepen en daaruit conclusies gaat trekken. De intellectueelen van de toe komst zullen heusch niet alleen uit de in tellectueele kringen van thans komen. Dat heeft de ervaring nu toch werkelijk wel ge leerd. Er is een groot voordeel ook. en dat is juist de breede basis, veel breeder dan vroe ger, waarop men knappe begaafde menschen geschikt om anderen te leiden, kan vinden Uit dr. Luning Prak's betoog rest voor mij alleen de aanval op de verouderde systemen (In eenige IJselmeer gemeenten heerscht thans een plaag van spinnen, die blijkbaar aangetrok ken zijn door de vele muggen.) De allernieuwste van de plagen, In deze veelbeplaagde dagen, Is dat een spininvasie kwam In Durger-, Upen-, Volendam. Zij kwamen daar in duizendtallen Die arme plaatsen overvallen, Waar ieder huis voor wie goed kijkt, Opeens welhaast een spinhuis lijkt. Want niet slechts buiten zijn de spinnen, Zij drongen ook de huizen binnen En letterlijk heeft ieder huis Daar met de kruisspin wel zijn kruis. De nette huisvrouw moet niets hebben Van al die kunstig fijne webben, Zij steekt er nijdig als een spin, Haar ragebollenboosheid in. Zij laat geen spinnewebje hangen, Al mag de spin dan muggen vangen, Zij laat geen spinneragje toe, Maar drukt ze fijn tot spinrag-out. De spin kwam om te assisteeren, Maar niemand kan die hulp waardeeren, Hij krijgt, in plaats van dank, slechts straf, 't Is werklijk bij de spinnen af. Tusschen twee kwaden moet men kiezen, Men wil het Jiefst de spin verliezen, Tot slot van al die spinnerij. Spint slechts de mug er zijde bij. P. GASUS. en de examenjacht van het M.O. Daar is al veel over geschreven, ook in dit blad, en dat wordt in de kringen van het M.O. door velen zelf erkend. In die richting moet ongetwij feld naar reorganisatie, naar nieuwe normen en nieuwe opvattingen gestreefd worden. R. P. Turksche gezant bezoekt firma Enschedé. Wie zal de nieuwe Turksche bankbiljetten drukken? Dinsdagmiddag hebben de Turksche gezant Abdulahad Aksin en de Turksche gezant schapssecretaris A. Mennan Tebelen, een be zoek gebracht aan de drukkerij van de firma Joh. Enschedé Zn., waar zij ontvangen zijn de heeren Jhr. mr. B. W. T. van Riemsdijk en Jhr. W. van Andringa de Kempenaer. Er bestaat verband tusschen dit bezoek en de inschrijving van de Turksche regeering voor den aanmaak van bankbiljetten. De firma Enschede heeft deelgenomen aan deze in schrijving, waarop de Turksche gezant zijn wensch kenbaar maakte, de drukkerij te be zoeken. Dit bezoek is van belang, daar er reden is om aan te nemen, dat de groote Engelsche drukkerijen in Turkije meer bekendheid ge nieten, waarin door dit bezoek allicht eenige verandering zou komen. Het betreft hier een belangrijke order, waar van men natuurlijk hoopt, dat zij in Nederland geplaatst zal worden. De beslissing van de Turksche regeering is echter den eersten tijd nog niet te verwachten. Ook in Frankrijk verlenging van diensttijd? PARIJS, 2 September (Reuter-A.N.P.) Naar de „Figaro" meent te weten, zou de regeering verlenging van den diensttijd tot 2Vz jaar overwegen. Deze kwestie zou a.s. Vrijdag in den ministerraad worden besproken. De Brandweerkazerne. Een eerste steen gelegd. Dinsdag is voor de Brandweerkazerne, die aan de Gedempte Oude Gracht gebouwd zal worden, de eerste steen gelegd. Daarbij waren aanwezig de burgemeester, de heer C. Maar schalk, de directeur van Openbare Werken, Ir. M. H. Maas, de architect van Openbare Werken, A. A. Hillebrand en de ge- lieele staf van de Brandweer. De directeur van O. W. Ir. Maas noodigde den burgemeester uit den eersten steen te leg gen. De heer Maarschalk zei dat hij daar aan gaarne voldoen zou. Hij bracht in herin nering de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden om tot den bouw te komen. Aanvankelijk waren de plannen wat groot- scher cDaezet. maar de crisis dwong tot verso bering. Maar de Brandweer krijgt nu toch een zeer goede huisvesting waardoor zij haar taak ongetwijfeld nog beter zal kunnen na komen. Dit verheugde den burgemeester want Haarlem heeft verplichtingen tegenover de Brandweer, die vrijwillig zulke goede diensten aan de gemeente bewijst. De commandant de heer C. J. v. d. Broek, dankte den burgemeester, terwijl hij hulde bracht aan de medewei'king die de Brand weer steeds van het gemeentebestuur onder vindt. Ook sprak hij woorden van dank je gens Openbare Werken. HAARLEM GR. HOUTSTR. 19 NIEUWE HERFSTMODELLEN (Adv. Ingez. Med.) Botsing tusschen bus en tram op het Plein. Vijf buitenlanders gewondvan wie twee tamelijk ernstig. Chauffeur dacht nog vóór de „Leidenaar" langs te kunnen. Gistermiddag is de reis die een ge zelschap, bestaande uit Fransclien, enkele Belgen en een aantal Engel- schen, met een Belgische autobus maakte, op zeer onplezierige wijze in Haarlem afgebroken. Op het Plein waar de Wagenweg en de Dreef op de ronde vluchtheuvel uitkomen, is de bus in botsing gekomen met een z.g. Leidsche tram, die uit d& richting Heemstede kwam. Vijf personen wer den hierbij gewond, waarvan twee, een Franschman en zijn zuster, tame lijk zwaar. De oorzaak van het onge luk moet worden gezocht in onoplet tendheid van den chauffeur van de autobus, die de tram geen voorrang heeft verleend. De bus kwam uit de richting Leiden en was op weg van Brussel naar Amsterdam. Bij het Plein gekomen (dit was om ongeveer kwart over drie) heeft de bestuurder niet de voorzichtigheid betracht, die op dit punt noodig is. Ieder, die hier bekend is, weet welk een gevaarlijk verkeerspunt dit is, en de chauffeur, die meermalen reizen naar ons land had gemaakt en ook met de situatie op het Plein niet geheel onbekend was, had oplettender moeten zijn te meer waar hij de verantwoordelijkheid had voor het leven van ongeveer twintig menschen. Het uitzicht ter plaatse wordt voor iemand, die van den Wagenweg komt, belemmerd door een trans formatorgebouwtje van het G.E.B.. boomen en dikwijls nog door taxis, die er parkeeren. Zeer vaak moeten hier autobestuurders, die om de verkeersrozet moeten rijden om hun weg door Haarlem te vervolgen plotseling stoppen voor verkeer dat van de Dreef komt. Het komt tamelijk dikwijls voor dat zij ter nauwernood aan botsingen met auto's of trams ontsnappen als zij niet zeer goed uit kijken. De chauffeur van de Belgische bus heeft de tram van de N.Z.H.T.M., de „Leidsche", blijk baar te laat opgemerkt. Hij heeft nog ge tracht voor dit voertuig langs te schieten door vol gas te geven, doch dit is hem niet ge lukt. De botsing, die volgde kwam flink aan en het is eigenlijk alleen aan de stevige con structie van de bus te danken, dat de ge volgen niet erger waren. De ruiten bleven heel, evenals de zijkant, die bij het rechter- achterwiel was geraakt. Alleen het achterpor tier werd ingedrukt. Door de schok waren de inzittenden echter door elkaar geworpen. Het bleek, dat vijf personen waren gewond. Leden van den Ongevallendienst hielpen de gewon den. die zij naar de Mariastichting lieten over brengen. Twee van hen. de 55-jarige Fransch man P. Lemaire en zijn zuster waren het ergst gewond. De heer Lemaire had inwen dige kneuzingen gekregen. Zijn zuster had een hoofdwond opgeloopen en had pijn in den rug. De gids van het gezelschap, de heer Taub uit Anderlecht. had een rib gekensd maar hij kon evenals de andere gewonden die slechts lichte kwetsuren hadden gekregen, weer spoedig het ziekenhuis verlaten. De heer Lemaire en zijn zuster zijn ter observatie opgenomen. De reizigers, ook de gewonde, zijn per trein naar Brussel teruggekeerd. Het oordeel van de omstanders en oogge tuigen, waaronder zich ook de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn be vond, was, dat de schuld bij de autobusbe stuurder lag. die de van rechtskomende tram niet had laten voorgaan. Sommigen dachten dat de tram te hard had gereden. De politie die van het gebeurde natuurlijk uitvoerig proces-verbaal heeft opgemaakt, heeft met de beide bij de botsing betrokken voertuigen remproeven genomen. Het resul taat was dat de autobus in beslag is genomen omdat de voetrem niet naar behooren bleek te functioneeren. De chauffeur verklaarde echter dat hij daarvan den heelen dag niets had gemerkt en dat het euvel bij de botsing moest zijn ontstaan. Ook met de tram. die slechts licht bescha digd was aan den voorkant, zijn proeven ge nomen. De remmen voldeden aan de eischer naar de politie mededeelde. EXAMEN TEEKENEN M. O. Te 's Gravenhage is geslaagd voor de akte M-A, de heer C. Visser, te Heemstede. Blauw Lint en Zegeteeken. LONDEN, 1 September. (Van onzen Londenschen correspondent). De Queen Mary heeft thans het Atlantisch record zoo gezegd in de wacht gesleept. De menschen die het trotsche vaartuig met zulk een snelheid van de skyscrapers naar het slordige Southampton bracht waren, naar getuigen ons hebben verteld nauwelijks on der den indruk van het groote oogenblik. dat was aangebroken toen de Cunarder Bishop's Rock voorbij voer. De spanning, die aan boord had geheerscht in de eerste dagen van het zeeleven van de Queen Mary, was gelei delijk geweken. Kapitein Brit ton liet drie stooten geven op den machtigen hoorn, die naar men verklaart 15 K.M. ver kan worden gehoord. Maar honderden passagiers hoor den die stooten zelfs niet en trokken zich weinig of niets aan van dat punt Bishop's Rock. dat nu zoo gewichtig was De heeren op de commandobrug namen niet eens de moeite de passagiers in kennis te stellen van het groote feit. De passagiers begonnen eerst goed te beseffen dat er iets bijzonders was gebeurd toen een heele vloot van feestelijk uitgedoste en veel kabaal makende bootjes, met de dekken vol menschen. het groote schip aan den ingang van Southampton Water naar de haven ging vergezellen. Er moest iets aan de hand zijn, want personen in snelle motorbooten lieten blauwe, groene en roode tafellakens wapperen in den wind, en zelfs japonnetjes die de dames in de boot jes in reserve hadden. De matrozen van de Queen Mary kunnen nu zooveel blauwe strikken om den grooten mast binden als zij verkiezen. Er is trots in het land en groote vreugde. De Daily Express wil nu ook een blauw lint van de lucht voor Engeland hebben en vindt dat de heele koop vaardijvloot die niet al te wel vaart behoort te deelen in de glorie van de Queen Mary en weer de welvarendste koopvaardij vloot in de wereld moet worden, hetgeen ge makkelijk kan worden bereikt indien men slechts uitmaakt dat alleen Britsche sche pen vrachten zullen vervoeren tusschen de verschillende Britsche havens van de wereld. Maar afgescheiden van dit verlangen naar meer en van dezen raad is de Daily Express even blij met de prachtige verrichting van Engeland's grootste schip als alle andere bladen en als het heele land. De eenige vreugdedooder te midden van alle blijdschap -om een grootseh nautisch gebeuren is de president van de Cunard Lijn, Sir Percy Bates, die noch dezen Atlantischen wedloop goedkeurt noch het zegeteeken, dat tegen woordig met het blauwe lintje samengaat Dit zegeteeken is in het bezit van de Nor mandie, die het zal moeten afstaan indien zij niet gauw den tijd van de Queen Mary verbetert. Het stuk is eenige jaren geleden vervaardigd door een Engelschen zilversmid in opdracht van het Lagerhuislid H. K. Hales. Het is van massief zilver, zwaar ver guld. Het weegt zoowat 25 K.G. Een voetstuk van onyx meegenieten is het meer dan 1 M. hoog. Het vertoont twee figuren op een aard bol. De figuren stellen de snelheid voor die den Atlantischen Oceaan overwint. De fi guren houden een model van een modern stoomschip omhoog De oceaan op den bol is in lichtblauw email en de transatlantische route is er op aangegeven met een roode lijn. De vier voornaamste windstreken worden ge symboliseerd door vier schepen uit den tijd van Columbus. E11 een gordel, rond de aar de. vertoont in relief de Great Western, de Mauretania, de Rex en de Normandie. Toen de heer Hales dit ingewikkeld stuk voor het eerst zou aanbieden was het record in het bezit van de Rex. Maar voordat hij den Italiaanschen kapitein er mee kon ver blijden of misschien verbijsteren had de Normandie het record veroverd. Italië had het zegeteeken reeds aanvaard. De vin dingrijkheid, die de schenker zijn gansche leven onder allerlei omstandigheden tentoon heeft gespreid, hielp hem ook in dit geval uit een pijnlijk dilemma. Aan de voorwaar den voor de verleening van de trofee werd een nieuwe toegevoegd. De nieuwe regel was dat bij het verbeteren van een record de vroegere houder het zegeteeken nog drie maanden in zijn bezit mag houden en in dien tijd kan beproeven het record te ver beteren. Doet hij dat, dan behoudt hij het recht op het bezit van de trofee. De Queen Mary zal dus nog drie maanden moeten wachten voordat ze het omvangrijk werk stuk, dat door hen die zijn gewicht en af metingen niet kennen wel eens een kleinood is genoemd, kan opeischen. A. K. VAN R. De nieuwe vleugel van het Stadhuis. B. en W. van Haarlem benoemen een commissie ter beoordeeling der ontwerpen. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering heeft het college van B. en W besloten eenige deskundigen uit te noodigen de ontwerpen van den nieuwen vleugel van het Stadhuis ingezonden door de 5 uitgenoodigde archi tecten. te beoordeelen. Eerst als de commissie haar rapport aan B. en W. heeft ingezonden zullen de ontwerpen tentoongesteld worden, zoodat de pers die kan publiceeren. Het woord is aan.... De Balzac Wat het schoonste is in het leven, dat zijn de illusies in het leven. Een Lunapark in Haarlem? Beslissing nog aangehouden. Het college van B. en W. van Haarlem heeft Dinsdagmiddag nog geen beslissing genomen inzake de aanvraag der firma Gebroeders A. en N. Hommerson en C. M. Vermolen om hier in de tweede helft van September een Luna park te mogen houden. Het is nog niet zeker of deze beslissing van B. en W. wordt aan gehouden tot na de behandeling van de vragen van den heer Joh. Visser in de raadsvergade ring van Woensdag 9 September. Het terroin dat voor dit Lunapark bestemd is ligt aan de Van Nesstraat in Haarlem- Noord. Van de zijde van den aanvrager vernemen wij. dat het de bedoeling was het Lunapark te houden van 11 tot 27 September. Als pas op 9 September een beslissing zou vallen, is het onmogelijk om op 11 September te beginnen. Het zou dan later in de maand moeten wor den. De zaak-Van 't Sant. Het onderzoek. Onze Haagsche correspondent seint: Naar aanleiding van een bericht in de Te legraaf dat het aantal i-echters-commissaris- sen in Den Haag van twee op drie gebracht zal worden 0111 aldus één rechter van instruc tie de gelegenheid te geven zich ten volle aan het onderzoek in de zaak Van 't Sant te wij den, kunnen wij mededeelen dat van een op handen zijnde benoeming van een derden rechter-commissaris geen sprake is. Een dergelijke benoeming zou moeten ge7 schieden door het gerechtshof op voordracht en initiatief van de rechtbank. Wij hebben er ons van vergewist dat de rechtbank niet alleen zulk een voordracht niet heeft ingediend, maar ook geenszins besloten heeft hiertoe over te gaan. Bij de huidige samenstelling van dit colle ge zou, zoo vernamen wij bovendien nog van bevoegde zijde, dit practisch ook niet wel mo gelijk zijn, aangezien de tegenwoordige bezet ting van de rechtbank niet toelaat een der gewone rechters tot derden rechter-commis saris aan te stellen. Uitbreiding met een nieu we rechtersplaats zou geboden wezen als men een derden benoemd zou willen hebben. En de kans dat men hiervoor gesteld al dat de rechtbank dit noodig of gewenscht zou ach ten ter beslissender plaatse de onontbeer lijke medewerking zou verkrijgen, is in de ge geven omstandigheden zoo al niet geheel uit gesloten dan toch zeker uiterst gering. Het heele bericht over de derde rechter commissaris-plaats vindt vermoedelijk hierin zijn oorsprong dat wellicht een der beide hui dige rechters-commissarissen voor een ge deeltelijke ontlasting van zijn zware taak me dewerking van een zijner collega's in de recht bank heeft kunnen verwerven. Wat overigens het onderzoek in de zaak- Van 't Sant betreft kunnen wij de verzekering geven, dat dit nog steeds gaande is. Het oogenblik om hieromtrent iets naders mede te deelen is nog niet aangebroken. De burgeroorlog in Spanje; nog geen beslis sing over Irun pag. 4 De Hongaarsche minister-president Goem- boes zou zijn ontslag ingediend hebben. nag. 4 Het aantal slachtoffers van de natuurrampen op Korea tot over de 2000 gestegen. pag. 4 De regeering heeft de nieuwe standaardloo- nen voor werkloozcn vastgesteld. pag. 3 Bijzonderheden over de clearing met Roeme nië. pag. 3 B. en W. van Haarlem hebben nog geen be slissing genomen ten aanzien van het Luna park. pag. 1 Op het Plein te Haarlem zijn Dinsdagmiddag een bus en een tram tegen elkaar gebotst; vijf pensonen werden gewond. pag. 1 Dinsdag zijn vele verkeersongelukken ge beurd. pag. 8 De Nederlandschc stayers zijn te Zurich uit geschakeld. pag. 8 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Ontstellende cijfers. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: In Leberia's hoofdstad pag. 6 J. H. de Bois: Haarlem's kunstbezit. pag. 3 J. B. Schuil over Cor Ruys in „De Film-held" pag. 2 Van onzen Weenschen correspondent: Jan Kiepura als straatzanger. pag. 4 H. D. Vertelling: In een uur een jaar ouder. Dag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1