UAAHI 1 rwc nu ADI AH n AAK LI ZM <3 l/fl vJ D L H U Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. De Bank van Leening te Haarlem. Philateliefde. Uw bril levert KEIP Hei Bekutatiiksle 54e Jaargang No. 16319 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 4 September 1936 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN~ ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f •-» ®a e vintrer ƒ30- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsv ger .-. er es Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Maatregelen om het verlies te dekken Maar die kunnen een schaduwzijde hebben. De Gemeentelijke Bank van Leening te Haarlem werkt met een verlies. Groot is dat niet: over 1934 heeft het f 4145 bedragen, terwijl voor 1935 f 3321 en over 1936 f 4255 geraamd was. Dit tekort moet natuurlijk uit de gemeentekas worden aangezuiverd. Nu hebben B. en W. (men zie elders in dit nummer) een voorstel bij den raad inge diend om het tarief van de Bank te herzien, natuurlijk met de bedoeling althans een deel van dit tekort weg te werken. Het tarief voor het bewaarloon van goede ren wordt daarvoor aangevuld. Op dit oogen blik wordt reeds bewaarloon geheven van voorwerpen die veel opslagruimte eischen, bijvoorbeeld ameublementen, groote gramo- foons, fietsen, enz. Nu wordt dit ook, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, uitgebreid tol kleinere voorwerpen. Er zal nu betaald moeten worden: ..Voor alle meubilaire goederen, naaima chines, schrijfmachines, stofzuigers, muziek instrumenten en voor andere goederen welke met het oog op de in te nemen ruimte hier mede gelijk gesteld worden, voor eiken 1/2 M3 ingenomen ruimte of gedeelte daarvan, per maand 15 cent". Verder ..Voor tapijten, wollen dekens en boven- kleeding per maand of gedeelte daarvan 5 cent". Tenslotte „Voor gouden en zilveren panden tot en met een beleensom van f 5 per maand of gedeelte daarvan 2 cent, boven f 5 per maand of gedeelte daarvan 5 cent". B. en W. motiveeren de wijzigingen in hun memorie van toelichting aldus: „In het tarief moet voortaan tot uiting komen een afzonderlijk gestelde vergoeding voor de door de bank bewezen bijzondere diensten, welke sommige goederen regelma tig vereischen. Dit is het geval ten aanzien van het motvrij houden van tapijten en wol len dekens, het regelmatig rein houden van de bewaarplaatsen voor bovenkleeding en Weekpanden en van deze voorwerpen zelf, het tegengaan van aanslag en bederf van gouden en zilveren panden door stoken in de daarvoor bestemde bergplaats gedurende vier dagen per week. Door het berekenen van een billijke vergoeding voor de speciale be handeling van bedoelde voorwerpen, wordt het bewaarloon op juiste basis en in juiste verhouding berekend en derft de bank geen redelijk te vorderen inkomsten". Wij kunnen'begrijpen dat B. en W. met een voorstel komen om het tarief te herzien, want er moeten maatregelen genomen wor den om te voorkomen dat de Bank van Lee ning voor opslagplaats gebruikt wordt door personen die niet door armoede daartoe ge dwongen worden. Als men op een bovenhuis woont zou het wel gemakkelijk zijn als men in de wintermaanden als de fiets toch niet gebruikt wordt, het stalen ros voor enkele dubbeltjes veilig kan stallen in de Bank van Leening. Een particuliere garagehouder be rekent immers meer. Maar om te zorgen dat de Bank van Leening geen garage wordt, werd reeds eenigen tijd geleden bepaald, dat een kwartje per maand daarvoor als bewaar loon betaald moet worden. De lokalen van de Bank zitten opgestapeld met allerhande goederen. Als er geen maat regelen genomen zouden worden bestaat de kans dat er nog lokalen bij gehuurd moeten worden. En dan heeft de gemeente veel risico. Als iemand een Perzisch tapijt brengt en bij de lossing van het pand blijkt, dat de motten er een gat in gegeten hebben, moet de ge meente het tapijt laten herstellen, hetgeen natuurlijk een flinke verliespost beteekent. Dames zouden, als men er geen bewaar loon gaat heffen in het voorjaar hun bont mantel ter bewaring kunnen geven aan de Bank. De gemeente zorgt er dan voor dat alle maatregelen genomen worden om de mot te weren. Het lokaal moet tweemaal in de week met Lysol gedweild worden, terwijl ge regeld met flit gespoten moet worden, de goederen geschuierd dienen te worden, enz. Ook aan juweelen, gouden en zilveren voorwerpen moet extra zorg besteed, terwijl bovendien voor een brand- en inbraakvrije kluis gezorgd moet worden. Maar hoewel wij in het algemeen begrij pen dat het gemeentebestuur met dezen maatregel komt, toch vreezen wij, dat zooals de wijziging nu voorgesteld wordt, onge- wenschte gevolgen hier uit zullen voortkomen Wij hebben het oog op panden van be trekkelijk geringe waarde. Daarop zal het nieuwe tarief te zwaar drukken. Als iemand een meubel beleent, bijvoor beeld een tafel, waarop hij f4 voorschot krijgt, dan wordt zijn rekening aldus: admi nistratiekosten 2 pet. is 8 cent. rente 1 pet. per maand is 24 cent per 6 maan den (vele pandne worden pas na 6 maanden gelost) en bewaarloon 6 keer 15 cent is 90 cent. Totaal dus voor een voor schot van f 4 voor 6 maanden f 1.22. Dit wil dus zeggen per jaar berekend een rente (plus kosten) van.meer dan 60 pet.! Ook voor stofzuigers, naaimachines en kleine muziekinstrumenten die veel minder dan M3. ruimte innemen, moet de extra vergoeding van 15 cent per maand betaald worden of 90 cent per 6 maanden. Als een werklooze in het voorjaar zijn win- Wat nog ter verbetering te doen is. De knooppunten op het Plein. Ons voornemen is in een korte reeks arti keltjes op enkele gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem (later komen de omliggende ge meenten aan de beurt) de aandacht te vesti gen en daarbij dan tevens aan te geven hoe verbetering verkregen zou kunnen worden. Wij doen dit niet omdat bij ons den indruk be staat, dat de Gemeente, wat het voldoen aan de eischen van het moderne verkeer betreft, te kort is geschoten. Integendeel, wij weten, dat in den loop der jaren door allen die be trokken zijn bij de verzorging van het ver keer (de Politie en Openbare Werken) ernstig gestreefd is te verbeteren wat mogelijk is. Het College van B. en W. alsook de gemeenteraad hebben daarbij hun medewerking verleend. Zoo was het mogelijk om zeer belangrijke ver beteringen tot stand te brengen. Zelfs in dezen crisistijd, die tot uiterste zuinigheid dwingt, is op den ingeslagen weg voortgegaan. Als wij alle punten zouden opsommen waar verbeteringen zijn aangebracht, waarmede zoovele tonnen gemoeid waren dat het met elkaar in de millioenen gaat loopen, zou het een lange lijst worden. Maar het verkeer neemt nog steeds toe zoo dat er geregeld moet worden voortgegaan met de verbeteringen. Dit is ook de verklaring van het feit dat punten die pas enkele jaren gele den verbeterd werden overeenkomstig' de eischen van dat oogenblik, nu opnieuw de aandacht gaan vragen. Zoo'n punt is het Plein waar de Dreef, de Wagenweg, de Baan en de Julianalaan te zamen komen. Toen indertijd de varkeersrozet gemaakt werd voldeed die goed, maar wij verklappen geen geheim als wij schrijven, dat eenige ver- keers-deskundigen van te voren de vrees heb ben geuit, dat de cirkel te klein ontworpen was om een ideaal verkeer ook mogelijk te maken bij een toegenomen intensiviteit. Het verkeer op dit punt is nu inderdaad sterk toegenomen, o.a. als een gevolg van het ge reedkomen van de brug over het Zuider Bui ten Spaarne. Als een ronde vluchtheuvel klein of betrek kelijk klein gemaakt wordt, houdt men in zeker opzicht knooppunten. Die vervallen evenwel als de cirkel groot wordt aangelegd, terjas beleent en daarop 3 gulden krijgt, moet hij als na 6 maanden de winter invalt en hij de jas weer gaat halen, het volgende be talen: administratiekosten 6 cent, rente 18 cent, bewaarloon 30 cent. Dat is dan tezamen 54 cent. Per jaar wordt dit een rente van 30 pet.! Hetzelfde geldt voor dekens, vloerkleeden, enz. Als zilveren of gouden voorwerpen beleend worden drukt het extra tarief ook zeer sterk op panden van weinig waarden. Voor een voorschot van f 6 moet betaald worden: ad- ministratieloon 12 cent. rente 24 cent. be waarloon 30 cent. Tezamen 66 cent of per jaar gerekend. 22 pet. rente. De Bank van Leening werd indertijd door de gemeente opgericht om een einde te maken aan de woekerrente van particuliere pand jeshuizen. Nu moet een middel gevonden wor den om te voorkomen, dat de Bank ook te veel rente gaat berekenen ook al is op zui ver zakelijke gronden te verdedigen, dat men zooveel moe* laten betalen om de kosten te dekken. Er worden vrij veel panden van betrekke lijk weinig waarde beleend. In 1935 werden 17527 panden ingebracht waarop f 150.089 werd voorgeschoten of gemiddeld niet meer dan 8 gulden per stuk. Er moeten dus, waar ook panden van veel waarde worden beleend ook veel pandjes voorkomen van 3 4 en 6 gulden. Vele klanten van de Bank behooren tot de allerarmsten der bevolking. Niet het minst in dezen crisistijd. Daarom moet het gemeen tebestuur een weg zoeken om meer mildheid te betrachten tegenover de beleeners die door armoede en ellende gedwongen worden om den gang naar de Kleine Houtstraat te maken om daar tijdelijk hulp te verkrijgen. Ook al zou dit aan de gemeente wat geld kosten In een crisistijd als nu kan de Bank van Leening niet alleen gezien worden als een bedrijf dat zijn eigen kosten moet dekken zooals bijvoorbeeld op de Groote Markt. Dan lost al het verkeer zich in den cirkel op en worden de snijpunten voorkomen. Alleen moet dan de bestuurder uitkijken naar voor hem uitrijdende voertuigen die naar rechts gaan afbuigen en naar voertuigen die uit de zijwe gen komen om zich een plaats te verzekeren in het cirkelende verkeer. Maar.... de verkeerscirkel is vermoedelijk alleen grooter te maken als beslag gelegd wordt op eenige omliggende terreinen, ter wijl ook het begin van de Dreef opgeofferd zou moeten worden om het bij het cirkelende verkeer te betrekken. Bovendien moet dan het transformatorhuisje dat nu bij het begin van de Dreef en den Wagenweg staat ver plaatst worden, want 't belemmert het uit- zicht. 4 In de toekomst zal op dit steeds drukker wordende punt naar een verder gaande verbe tering gestreefd moeten worden. Een ver- keers-deskundige dien wij over deze quaestie spraken meende dat voorloopig nog met een eenvoudige op lossing volstaan kan worden. Namelijk het opstellen van verkeerssignalen die het verkeer om den cirkel van het Plein stop zetten als een tram passeert. Het grootste gevaar van dit oogenblik is namelijk, dat de tram dwars door het cirke lende verkeer heengaat. Hoe gevaarlijk dat is, vooral voor automobilisten die van buiten komen en dat zijn er velen! is nog Dins dagmiddag aangetoond, toen een groote toe- ringcar met buitenlanders die van den Wa genweg kwam door een Leidsche tram gegrepen werd. De verkeerslichten zouden moeten gaan branden als een tram naderde. Er zouden dus roode stoplichten moeten ko men aan het begin van den Wagenweg voor de voertuigen, die naar de stad of de Baan willen. Eveneens stoplichten aan de Zuidzijde van den cirkel even voor de kruising van de tramrails om te voorkomen dat voertuigen uit de stad of de Dreef komend de Baan op gaan als er een tram nadert. Het verkeer StadWagenweg zou dan on gehinderd kunnen doorgaan. Dit wat de Leidsche en de tramwagens van de lijn SchotenHeemstede betreft.~ Voor het veilig passeeren van de Amsterdam- sche diensten zouden stoplichten gemaakt moeten worden op de twee plaatsen waar de trams het verkeer kruisen, namelijk bij de Tempeliersstraat en bij de Baan. In een volgende artikel iets over een ander gevaarlijk verkeerspunt. Moord op president Roosevelt beraamd. Gearresteerde legt een bekentenis af. NEW YORK, 4 Sept. iReuter). De „New York Daily News" meldt, dat de anarchist Joseph Kuehnel bij een verhoor door de bondpolitie bekend heeft, een complot te heb- bengesmeed om Roosevelt te vermoorden. Hij had het plan gevormd, den president te na deren, en dan een bom te laten ontploffen, die hij onder zijn kleeren had verborgen. WOLDEMARAS VRAAGT GRATIE. KAUNAS. 3 September A.N.P.i De vroe gere Littausche minister-president Wolde- maras, die verleden jaar veroordeeld werd tot 12 jaar dwangarbeid wegens deelnemen aan een complot tegen den staat, heeft een ver zoek tot gratie ingediend. Hij belooft geen politieke agitatie meer te voeren en zich alleen te wijden aan studie. DE HONDERDDUIZENDSTE AANSLUITING BIJ HET P. W. N. Ter gelegenheid van de honderdduizendste aansluiting op het Provinciaal Waterleiding net woei Donderdag de vlag in den tuin van het kantoorgebouw in het Kinheimpark. De honderdduizendste aangeslotene bleek te zijn de heer A. v. d. Maarel te Hoofddorp. Het hoofd van het districts kantoor te Hoofddorp zou den heer v. d. Maarel heden middag gelukwenschen en hem een bloemen hulde brengen. Tevens zal de heer v. d. Maarel een jaar lang gratis water van het P. W. N. mogen gebruiken. (Te Haarlem icordt een philate- listisch congres gehouden. Uit Luxemburg komt het denkbeeld om op een bepaalden dag in Januari in ieder land jaarlijks een phïlatelistendag te organiseeren.) Het is een eigenaardig ding, Die postzegelverzameling, Een zeer belangrijk tevens; Voor velen is 't een soort van sport, Terwijl het haast een hartstocht wordt, In andre menschenlevens. 't Stukje papier van klein formaat, Waarop een kleurig prentje staat. Dat grootdeels wordt bedorven, Door zwarten scheeven stempeldruk, Brengt den verzamelaar geluk, Als 't moeizaam is verworven. En meer dan zijn gewicht in goud, Wordt het pas waard, wanneer een fout Bij 't drukken is bedreven; Staan er verkeerde cijfers op. Een woord of letters op hun kop Dan kun je wat beleven. De leek beziet het als een grap, De kenner als een wetenschap. Volwaardig om te eeren; Het eischt veel studie en veel tijd En veel philate-listigheid, Er iets in te presteeren. Ik ben een leek op dit gebied. Zoo iemand, die er niets in ziet, Onwetend van het fijne; Maai- in een tijd van groot kabaal. Zie ik erin, als een moraal, De waarde van het kleine. Oceaanvliegers maken een noodlanding in Wales. Richman en Merrill in 15 uur over den Oceaan. De Amerikaansche Oceaanvliegers Richman en Merrill zijn gistermiddag 4 uur door gebrek aan brandstof ge noodzaakt geweest in Wales een tus- schenlanding te maken, die zeer goed gelukt is, maar op een zoo klein ter rein, dat het zeer de vraag zal zijn of zij van deze plek een weide in Car marthenshire zullen kunnen opstij gen ter voortzetting van hun tocht. Een goed half uur na de landing heeft Richman aldus de N. R. Crt. het vlieg veld Croydon opgebeld, vanwaar per vlieg machine dadelijk benzine is gezonden en een relaas van zijn tocht gegeven: „Tot een goede honderd mijl uit de Iersche kust hebben we goed weer gehad, maar door de bewolking hebben wij den Oceaan van onze gemiddelde hoogte van 3380 M. slechts nu en dan even gezien. Boven Ierland regende het zoo zwaar, dat wij van het geheele eiland niets gezien hebben en pas bemerkten dat wij er over heen moesten zijn toen wij de steile kusten van Wales onder ons be merkten. Onze motor heeft zich prachtig ge houden, maar toch iets te veel benzine ge bruikt en wij begrepen dat wij Croydon niet konden halen. Wij zijn toen omlaag gecirkeld op zoek naar een geschikt landingsterrein, wat zeer moeilijk te vinden was omdat het land of uit rotsen bestond, of wel uit weiland met ontelbare koeien en schapen. Na 40 mi nuten zoeken vonden wij een weiland waarop wij slechts drie koeien zagen en daar hebben we de landing volbracht. Aan het toestel mankeert niets en zoodra we brandstof heb ben zullen we trachten hier weer vandaan te komen. Wij vliegen in elk geval naar Londen door, maar zullen er waarschijnlijk eenige dagen blijven en niet dadelijk terugkeeren zooals het oorspronkelijke plan is geweest. Wij heb ben mei een gemiddelde snelheid van 230 mijl (350 K_M.) gevlogen, maar wij hebben ook stukken met 250 mijl (400 K.M.i afge legd. Bij de nadering van de Iersche kust is onze snelheid echter tot nauwelijks 100 mijl gekrompen door den regen en den tegen wind uit Z.O.". Onderweg, boven den Atlantischen Oceaan, hebben de beide Amerikanen draadloos- telefonisch gesproken met het bureau van een iuchtverkeersmaatschappij te Jacksonville in Florida. De afstand, die daarbij werd over brugd, bedroeg 3052 mijlen. De Lady of Peace bevond zich toen op 150 mijlen ten westen van de Iersche kust. Van hun zitplaatsen geslingerd. Richman deelde in dit gesprek nog mede dat hij en zijn makker tengevolge van een hevigen remous beiden van hun zitplaatsen werden geworpen. Er gingen eenige minuten voorbij, die den Amerikanen als een eeuwig heid toeschenen, voordat zij weer opgekrab beld waren en de bestuurder het vliegtuig weer in de hand had. In dezen tijd had het vliegtuig ruim 900 meter hoogte ver loren. Toen het vliegtuig onderweg door een on- weersgebied vloog, geraakte het radio-toestel buiten werking. De overtocht over den Oceaan nam ongeveer Jö uur in beslag. Het woord is aan.... Bjömstjerne Björnson De wereld veracht den zwakke, want ze bewondert de kracht, zelfs wanneer het de kracht tot het kicade is. Rentelooze voorschotten van de gemeente. B. en W. deelen den Raad mede. dat per 31 December 1934 op de exploitatie van de hier onder vermelde complexen middenstandswo ningen de daarbij vermelde nadeelige saldi waren Woningbouwver. „Huis ter Cleef", 70 woningen f 15.129,40 Woningst. „Patrimonium", 81 woningen f 14.815,68 Woningbouwver. „Tuinwijk "Noord", 65 woningen f 16.193,10 Woningbouwver. „Tuinwijk (Zuid), 86 woningen f 101.791,16 Coöp. Woningver. „Onder Dak", 52 woningen f 11584,IOY2 Haarl. Stichting voor Wo ningver., 74 woningen f 52.121,95 Totaal f 211.635.39i2 In verband met deze nadeelige saldi zijn in de rekeningen-courant der betreffende ver- eenigingen bij de centrale kas der gemeente groote debetsaldi ontstaan. B. en W. achten het gewenscht, deze debet-saldi te doen af lossen. Ten einde de vereenigingen daartoe in staat te stellen, stellen zij voor. haar tot we- deropzeggens rentelooze voorschotten uit de meentekas te verstrekken tot de bedragen van de voormelde nadeelige saldi en doen den Raad een daartoe strekkend voorstel. Het ver strekken van de voorschot-ten „tot wederopzeg- gens" is, naar het inzicht van B. en W. noo- dig om, indien b.v. te eeniger tijd de exploita tie der woinngen het betalen van rente zou mogelijk maken, door opzegging van de voor schotten en het eventueel opnieuw verlee- nen daarvan rentebetaling te verkrijgen. Zaanlandsche Bank N.V. staakt haar betalingen. Surséance aangevraagd. Uit Krommenie: Naar wij vernemen heeft de Zaanlandsche Bank N.V. te Krommenie, welke bijkantoren heeft te Zaandam en Amsterdam vanmorgen haar betalingen gestaakt en surseance van betaling aangevraagd. Tot dezen maatregel is gisteren in een ver gadering van het bestuur besloten. Den laatsten tijd was het vertrouwen in de Bank al eenigszins geschokt, waardoor veel gelden aan haar beheer waren onttrokken. In dit opzicht is het aantal gedupeerden niet zoo groot. Meer slachtoffers zullen zich on der de spaarders bevinden. De stukken be treffende surséance-aanvrage zijn reeds naar de rechtbank te Haarlem gezonden. Gr. Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) De Spaansche opstandelingen hebben thans de stad Irun ingenomen. pag. 4 Meer Italiaansche oorlogsschepen naar de Spaansche wateren? pag. 4 Generaal von Epp bepleit teruggave der oude Duitsche koloniën. pag. 4 Het Brusselsch vredescongres geopend: Lord Robert Cecil. Pierre Cot en Herriot aan het woord. pag. 4 De uitzetting der Nederlanders is wederom opgeschort. pag. 3 De roofoverval te Tuindorp Oostzaan. pag. 3 Te Amsterdam is een leeraar op geraffineerde wijze opgelicht. pag. 3 Gevaarlijke verkeerspunten te Haarlem en omgeving. pag. 1 Voorstel van B. en W. van Haarlem de bewaar- gelden bij de Bank van Leening te verhoo- gen. pag. 1 De Oceaanvliegers Richman en Merrill zijn in Wales geland. pag. 1 Raynaud heeft het wereldkampioenschap der stayers behaald. pag. 9 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Span je en de afzijdigheidskwestie. .1. B. Schuil over Allerzielen. Sport in *t Kort. H. D. Vertelling. Om een diamant. Voor de Jeugd. pag. 4 pag. 2 pag. 9 oag 6 pag. 11 en 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1