Drie dooden op den weg. Electrisch treinverkeer ernstig gestoord. Met frisschen moed weer aan het huiswerk! ZATEKTJA'G SEPTEMBER 1936 HAABtE M'S DAGBLAD 3 Rijdraad in Station Leiden doorgebrand. Stagnatie van anderhalf uur. Vrijdagavond heeft zich te Leiden een ernstige stagnatie in het electri- sche treinverkeer voorgedaan, welke zich vrijwel den geheelen avond op het traject Dordrecht—Amsterdam heeft doen gevoelen. Trein 1148, welke om 19.08 uit Dordrecht was vertrokken, had in het station Leiden om 20.08 het vertreksein gekregen, toen bij het inschakelen van den stroom plotseling een groote vlam tusschen beugel en rijdraad uit sloeg. welke de rijdraad doorbrandde. Ge lukkig vielen er geen persoonlijke ongelukken voor, maar de gevolgen voor den dienst waren desastreus. De reizigers moesten den trein verlaten en zagen zich voorshands genoopt op het perron te wachten op de gelegenheid dat verder gereisd kon worden. De trein, waarmede het incident geschiedde, werd ter stond uit den dienst genomen voor een onder zoek, dat de technische dienst zal instellen. De volgende trein, welke om 20 37 te Leiden moest binnenkomen, werd opgehouden terwijl de Parijsche stoomtrein, die om 20.46 uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, te Leiden stopte, ten einde de gestrande reizigers mede te nemen naar Haarlem en Amsterdam. Met een en ander was anderhalf uur gemoeid, zoo dat om half tien het verkeer weer op gang was. Een locomotief van de lijn Leiden— Woerden werd gerequireerd om de electrische treinen door de stroomlooze sectie te voeren. Terstond na het ongeval werd het station Den Haag gewaarschuwd, van waar de montage wagen dadelijk naar Leiden vertrok, om het herstellingswerk to beginnen. Behalve het uit gevallen treinstel, werden alle treinen naar Amsterdam doorgevoerd, telkens met minder vertraging. Te Amsterdam had men voldoen de reservestellen, om op de vastgestelde uren te vertrekken. Deze treinen ondervonden echter nabij het station Leiden eenige ver traging door de onverwachte verandering in dit station. Ook het verkeer over den over weg nabij het station Leiden, waar o.m. de trams naar Wassenaar, Katwijk, Noordwijk en Haarlem passeeren werd ernstig gestagneerd, doordat ook de electrische inrichting van de sluitboomen was gestoord en het rangeeren vele malen extra het sluiten der boomen noo- dig maakten. Op het eind van den avond was men zoo ver, dat het verkeer weer geregeld kon plaats hebben. De gezangen-kwestie in de Geref. Kerk. Synode houdt zich wederom ermee bezig. De Generale Synode van de Gereformeerde kerken ln Nederland heeft haar bijeenkom sten voortgezet. De commissie ad hoe voor de zaak van de benoeming van een zesden hoogleeraar aan de theologische school heeft het volgende voorstel gedaan: „De Generale Synode, met belangstelling kennis genomen hebbende van de uitspraak van de hoogleeraren der theol. school inzake de wenschelijkheid van de benoeming van een zesden hoogleeraar en van de voorstellen van het curatorium in zijn meerderheid en van zijn minderheid; niet in het bezit gesteld van een uiteenzet ting van de gronden van de bovengenoemde wenschelijkheid, zooals die ook door het cu ratorium (in zijn meerderheid) is uitgespro ken, draagt het curatorium op deze uiteen zetting met nadere voorstellen bij de eerst volgende Generale Synode in te dienen, en overeenkomstig zijn eenparig voorstel de tij delijke benoeming van een lector ln het Latijn en in het Grieksch zoo spoedig mogelijk te doen geschieden". Dit voorstel wordt door de Synode met al- gemeene stemmen aangenomen. Inzake het in een vorige zitting behandelde omtrent de bezwaarschriften inzake de uitbreiding van den bundel „Eenige gezangen" wordt beslo ten het rapport en de conclusies toe te zen den aan elk dergenen, die een bezwaarschrift geteekend hebben. De conclusies luiden: „1. Dat de Synode het besluit der vorige Ge nerale Synode inzake de eenige gezangen niet kan terugnemen, omdat geene op Gods woord en onze belijdenis gegronde bezwaren daarte gen zijn ingebracht. 2. Dat de Synode de bezwaarde broeders en zusters ernstig opwekt, de vrijheid der kerk in middelmatige dingen te erkennen, eigen meening te onderwerpen aan het oordeel der gezamenlijke kerken in haar synodale verga dering, en met hartelijke liefde te zoeken de verstoring van de eenheid en den vrede der kerken, waar deze gevonden wordt, naar ver mogen te helpen wegnemen. 3. Dat de Synode voor- en tegenstanders van het gebruik der gezangen ernstig ver maant de broeders en zusters wederzijds niet te kwetsen door onnoodig harde woorden, maar veel meer elkaar in liefde te zoeken. 4 Dat de Synode in antwoord op vragen naar de vrijheid van het gebruik der gezangen verwijst naar het antwoord, dat zij dienaan gaande heeft gegeven aan ds. Jonker te Wer kendam en aan de Classis Almkerk. waarin zij er ernstig aan herinnert, dat de gezangen niet anders dan met wijs overleg moeten wor den gebruikt." PROEFVAKKEN OP DEN AFSLUITDIJK. De K.N.A.C. meldt: De N.V. „De Vlamovenstraatklinker" zal vier proefvakken. elk ongeveer 700 M. lang. aan leggen op den Afsluitdijk (km. 5.98.7) ter weerszijden van het monument. Op een weg- vak wqrdt de bestaande bestrating bedekt met een laagje beton, waarop klinkers op hun plat worden gemetseld. Op het tweede vak ge schiedt dezelfde bewerking maar wordt de oude bestrating herlegd en verlaagd. Op het derde wegvak wordt de oude bestrating opge broken, een 25 c.M. dikke laag magere beton aangebracht als fundeering, waarop klinkers worden gemetseld. Op het laatste wegvak wordt eveneens de oude bestrating opgebro ken en een fundeering van klei-zand-cement dik 20 c.M." aangebracht, waarop een laagje teerzand van 18 m.M. komt, waarop klinkers worden gevlijd. De voegen worden daarna gevuld met een „brickfiller" van geblazen asfalt. Tijdens de uitvoering wordt het verkeer be leid over een aan de Noordzijde daarvoor tij delijk aan te leggen klinkerbestrating van 5.50 M. breedte. Met het werk zal ongeveer medio van deze maand worden aangevangen en wel met het vierde wegvak bovengenoemd bij K.M. 8,7 be oosten het monument. Weer een lange liji Onvoorzichtigheid blijft hoogtij vieren. Weer is op een dag, waarop niets bijzonders te doen was, een reeks verkeersongelukken gebeurd, welke weer zeer ernstige gevolgen drie dooden en verschillende gewonden hebben gehad. Veiliger wegverkeer is een eisch, die voortdurend dringen der wordt. Er zijn reeds veel te veel dooden gevallen. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee is op den Maastrichter weg nabij Roermond een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij een dame het leven heeft verloren. Uit de richting Maastricht naderde een motorrij wiel, op de duo waarvan de 59-jarige mevr. de Fremert geb. Rochebrune. wonende aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië te 's-Gra- venhage, was gezeten. Haar zoon bestuurde den zwaren motor. Nabij de brug in den weg, tegen over het &hell-tankstationis de motor, waarschijnlijk door een olie- plek op den weg, geslipt. De bestuur der verloor de macht over zijn stuur en twintig meter verder sloeg het rijwiel met beide berijders met een harden smak tegen den grond. Beide personen bleven bewusteloos lig gen. Ijlings toegeschoten hulp constateerde, ■dat de dame zware hoofdwonden had opge- loopen en dat zij vrijwel onmiddellijk dood moet zijn geweest. Haar zoon werd naar het nabijgelegen huis van dr. Hoyng overge bracht en vandaar naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. Steeds weer onvoor- zichtlgen. verkeersongelukken. achterbumper De aanrijdende auto vloog de trambaan op en kwam tegen een kabelmast tot stilstand, waarbij het voorstuk van den wagen geheel werd ingedrukt. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te hard rij den van de uit Haarlem komende auto. De bestuurder van den two-seater, de heer M., heeft alvorens naar links te zwenken, de richtingwijzer uitgestoken en zich overtuigd, of de weg in beide richtingen vrij was. Toen zich nog slechts het achterstuk van de auto op den rijweg bevond, naderde de andere auto met zulk een vaart, dat deze niet meer kon uitwijken. Het vernielde voertuig is per kraan wagen naar Halfweg gesleept. Beschonken bestuurder. De automobilist J. P. H. S„ uit Oostburg zwenkte op den straatweg te Overslag op een gegeven oogenblik met zijn wagen naar de linkerzijde van den weg. De auto schuurde te gen een langs den weg staanden boom en daarop botste hij met volle kracht tegen den volgenden boom. De wagen werd geheel ver nield. Onmiddellijk schoot hulp toe en werd het slachtoffer met eenige verwondingen aan het hoofd opgenomen. Hij werd in een op Belgisch grondgebied liggende woning binnengedragen, waar spoe dig bleek dat S. sterk onder den invloed van alcohol verkeerde. Grooter invoer van Indische rijst. Vrijgestelde hoeveelheid met 5000 ton verhoogd. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de regeering besloten, de hoeveelheid van 15.000 ton Indische rijst, die in de periode 1 April tot- 31 December 1936 met vrijstelling van de monopoliewinst van f 1 hier te lande kan worden ingevoerd, te verhoogen tot 20.000 ton. Steeds weer de baconkwestie. Nu vragen van den heer Van der Sluis. De heer Van der Sluis heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van Landbouw en Visscherij: Heeft het de instemming van den minister, dat aan de stilgelegde baconfabrieken. alsme de aan die fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zijn toegewezen dan waarvoor wa-c ingeschreven, een vergoeding wordt ge geven? Kan de minister mededeelen of deze ver goeding alleen aan de desbetreffende fabri kanten, dan wel ook aan de in die fabrieken werkzame arbeiders ten goede zal komen? Als de in de eerste vraag bedoelde vergoe ding de instemming van den minister heeft, acht hij het dan juist, dat de toekenning daarvan buiten hem om geschiedt en dat an deren, op kosten van het landbouw-crisisfonds en dus op kosten van de consumenten of van de boeren, de hoogte van de vergoeding vast stellen? Zoo neen, is de minister dan bereid de noo- dige maatregelen te treffen om het gebeurde bij de laatste inschrijving in de toekomst on mogelijk te maken? Vader en zoontje van een plat gevallen. Beiden zwaar gewond. Vrijdagavond omstreeks half elf is aan de achterzijde van een woning aan de Pastoor- straat te Arnhem de ongeveer 40-jarige stuca- door A. Elbracht van een op de tweede verdie ping gelegen platje gevallen en van een hoogte van ongeveer 15 Meter naar beneden ge stort. E., die door een verlicht raam van een naburig gelegen perceel wilde kijken, heeft vermoedelijk te veel geleund tegen een vrij primitieve en lage leuning, welke aan den rand van ht platje was aangebracht, en welke zich op een gegeven moment begaf. E. kwam in een gangtje, dat achter de woning loopt, te recht en brak beide polsen, terwijl hij verschil lende snijwonden aan den rug bekwam. Toen een 9-jarig zoontje van E. even latei- wilde kijken, waar zijn vader bleef, is het knaapje eveneens in de diepte gestort en op een ongeveer 12 Meter lager gelegen afdak te recht gekomen. Het kind werd opgenomen met een schedel-basisfractuur Beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeente zieken huis te Arnhem overgebracht. De toestand van het jongetje is zorgwekkend, die van den vader redelijk wel. Verbond van Ned. Werkgevers In de bespreking van het jaarverslag van het Verbond van Ned. Werkgevers, welke zijn vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam houdt, heeft prof. De Vooys een woord van hulde gebracht aan het bureau van het Ver bond, in het bijzonder voor de samenstelling van de brochure „Waar het om gaat. het Plan van den Arbeid ontleed". Hij roemde de dege lijkheid. waarmede deze brochure is bewerkt en sprak er in het bijzonder zijn voldoening over uit, dat de zeer populaire, maar zeer kwaadaardige koopkrachttheorie er zoo dege lijk in is bestreden. Na goedkeuring van het jaarverslag werd voorzien in de in het bestuur ontstane vaca tures door het periodiek aftreden van de hee- ren: A. H. Crommelin, dr. H. P. Heineken, J. Heringa, B. A. Poulie Wilkens, ir. H. C. Wes- seling, ir. W. H. van Leeuwen en door het bedanken van den heer T. Duijvis E. Gzn. Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd herkozen de heer ir. W. H. van Leeuwen, terwijl werden benoemd: in de vacature-A. H. Crommelin: de heer mr. D. A. Delprat, dir. der N.V. Stoomvaart mij. „Nederland", Amster dam; in de vacature- dr. H. P. Heineken: de heer dr. A. C. van Rossem, dir. der N.V. Brou werij „d'Oranjeboom", Rotterdam; in de vaca- ture-J. Heringa: de heer ir. J. J. G. van Hoek. dir. N.V. Wernink's Beton Mij., Leiden; in de vacature-B. A. Poulie Wilkens: de heer B. G. Kernkamp, dir. der N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken. Groningen; in de vacature-ir. H. C. Wesseling: de heer ir. A. de Kanter, dir. der „N.V. Wilton-Feijenoord", Rotterdam; in de vacature- T. Duijvis E. Gzn.: de heer ir. M. H. Damme, dir. van Werkspoor N.V. Amsterdam. Nadat de jaarrekening was goedgekeurd, werd het heffingspercentage voor de contri butie bepaald op 55. De algemeen-voorzitter gaf hierbij een toelichting, waarbij hij in het licht stelde, dat de contributie ook dit jaar niet behoefde te worden verhoogd ofschoon door de toenemende werkzaamheden van het Verbond de uitgaven belangrijk waren ge stegen. Daartegenover stonden echter eener zij ds bezuinigingen, anderzijds toeneming van inkomsten, als gevolg van vermeerdering van het aantal leden. RUSSISCH VLIEGER VESTIGT EEN HOOGTERECORD. Uit Moskou: De vlieger Wladimir Kowkeki heeft met een tweemotorig vliegtuig met een nuttigen last van 2000 K.G. een hoogte be reikt van 10.400 M„ hetgeen aanzienlijk hooger is dan het bestaande wereldrecord. Vrijdagavond heeft op den rijks weg Nijmegen's-Hertogenbosch ter hoogte van kilometerpaal 22 op de grensscheiding van Berghem en Oss een ernstige aanrijding plaats ge had, waarbij de 50-jarige kolenhan delaar L. Brands uit Berghem werd aangereden en nagenoeg op slag gedood. B. wilde even voorbij het woonwagenkamp onder de gemeente Oss den rijksweg over steken. Hij deed dit, zonder achter om te zien. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Den Bosch een personenauto be stuurd door den heer G. uit Apeldoorn. Deze trachtte nog een aanrijding te vermijden, doch dit was niet meer mogelijk. B. werd aangereden en tegen den grond geslingerd. De heer G. stopte onmiddellijk en ziende, dat de aanrijding zeer ernstige gevolgen had gehad, reed hij zonder dralen met een dei- buurtbewoners terug naar Heesch, waar hij telefonisch de politie, een dokter en een priester waarschuwde. Dr. Slotz was zeer spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateer en. Kapelaan Teurlings uit Heesch diende het slachtoffer nog op le vensgeesten de H.H. Sacramenten der ster venden toe. De motorbrigade der koninklijke marechaussee uit Oss en de manschappen van de brigade Geffen waren eveneens in zeer korten tijd ter plaatse, evenals de bur gemeester van Nistelrode. Onder leiding van wachtmeester Eftink uit Oss werd liet on derzoek naar de toedracht van het ongeval ingesteld. Het stoffelijk overschot van B. die een vrouw met zes kinderen achterlaat is per autobrancard naar het St. Anna-zieken- huis te Oss overgebracht. Een inwoner uit Liempde trachtte even eens zonder uitkijken over te steken en ook deze ervoer, dat zulks slechts met gevaar voor eigen leven kan geschieden. Hij stak op den rijksstraatweg BoxtelEindhoven bij het buitengoed ..Providentia" onverwachts over en werd door een passeerende auto ge grepen en eenige meters meegesleurd. Na dat een dokter voorloopig hulp had ver leend, is het slachtoffer met gebroken bee- nen en hoofdwonden naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Jongetje oven-eden en gedood. Vrijdagavond is de zevenjarige, eenige zoon van den arbeider Wissink te Doe tin- cbem, toen hij op een kar wilde springen om mee te rijden, onder dit voertuig geraakt. De wielen gingen den jongen over borst en hoofd, waardoor de dood onmiddellijk in trad. Twee auto's in botsing. Omstreeks zes uur heeft Vrijdagavond te Baarn een ernstige autobotsing plaats ge had op den hoek van den Amsterdamschen straatweg en de van Heemstralaan. Een auto met vier personen, komende uit de richting Amersfoort en bestuurd door den heer G. G. uit Enschede, verliet plotseling de file van voertuigen, omdat een voor hem rijdende auto remd. Door deze manoeuvre kwam de wagen in botsing met een tegenligger, be stuurd door dr. J. H E. uit Amsterdam. De botsing kwam zoo hevig aan. dat beide auto's vrijwel geheel in elkaar werden gedrukt. Van de inzittenden uit de Enschedesche auto werd de bestuurder, de heer G. G. ernstig ge wond. Hij kreeg een scheur in het achter- 1 hoofd en een hersenschudding. Zijn vrouw kreeg minder ernstige verwondingen. De beide andere Dersonen. de schoonouders van den heer G G. liepen builen en schrammen op. Van de Amsterdamsche auto, waarin ge zeten waren dr. J. H. E mr. A. H. P. en de heer W. V. C. kreeg de heer C. lichte hoofd wonden en wonden aan de knie. Beide andere personen kwamen met den schrik vrij. De heer G. G. en diens vrouw zijn naar een zie kenhuis te Baarn overgebracht. De auto's zijn in beslag genomen. Autobotsing op den Haarlemmerweg Vrijdagmiddag te omstreeks kwart over drie is op den Haarlemmerweg tusschen Slo- terdijk en Halfweg een uit de richting Am sterdam komend^ two-seater, welke juist den weg was overgestoken, van achteren aange reden door een personenauto, welke met groote snelheid van den anderen kant kwam. Het wagentje kreeg alleen schade aan den „Pa, wat hebt U er uit?"

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5