^\!$VER14C%. Hef „Haarlemsch Ziekenfonds". VERTELLING mil! Het Lager Onderwijs te Haarlem in 1935. £eul/touwscUtiift. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 PI A A R L E M'S DAGBCAD 5 Een belangrijke uitbreiding. Onder de ziekenfondsen hier ter stede be kleedt het „Haarlemsch Ziekenfonds" een be langrijke plaats. Dit fonds, opgericht 30 No vember 1858 als „Algemeen Ziekenfonds" werd op 1 April 1917 omgezet in een „Maatschappij ziekenfonds", en heeft ten doel tegen een we- kelijksche bijdrage aan zijn leden genees- heel- en verloskundige hulp en wat daar ver der onder begrepen dient te worden, te ver schaffen. Het was indertijd gevestigd in het perceel Schouwtjesplein no, 14 rood, waar vier malen per week van 11 tot 1 uur gelegenheid was tot aanmelding voor hulp en tot inschrijving als lid. Allengs ontwikkelde het ziekenfonds zich tot een sociale instelling, zoodat meer ruimte noodzakelijk bleek, waarom het in 1924 ver plaatst werd naar Jansstraat 75. Na een ze vental jaren bleek dit pand te klein geworden en niet meer te beantwoorden aan de eischen die het voortdurend uitbreidend fonds stelde, zoodat in Mei 1931 het perceel Jansstraat 29 werd betrokken. Steeds meer ging het Fonds vooruit en als sprekend bewijs daarvan zij enkel vermeld, dat het ledenaantal, op 1 Januari 1927 bedra gend ongeveer 10.000. groeide tot 30.000 inge schrevenen op 1 September 1.1. Tot dezen groei heeft mede bijgedragen de gemeentelijke ziekenhuisverzekering, die in Februari 1927 in werking trad. Ook werden aan Haarlemsch Ziekenfonds opgedragen de administraties van 3 plattelands-ziekenfond sen, t.w. Bloemendaalsch Ziekenfonds, Zand- voortsch Ziekenfonds en Maatschappij Zie kenfondsen „Vecht en Omstreken" (totaal omvattende ongeveer 14000 zielen) en het Specialisten Bureau. De administratie van dit laatste bureau is door de voortdurende uitbreidingen gereorga niseerd, waardoor een speciale administratie ve kracht is aangesteld en het bureau eenige appartementen in het nieuwe gebouw zal verkrijgen. De kasomzetten verzesvoudigden en beloo pen thans een bedrag van niet minder dan ruim een half millioen gulden per jaar! Het spreekt vanzelf, dat deze voortdurende bloei verband hield met het uitnemend be heer en de voortdurende en zich steeds uit breidende zorg voor de leden, waardoor toe neming van het ledental niet uitbleef. De werkwijze van het fonds verkreeg een goeden naam. Daarbij kwam, dat op prijs werd ge steld een behoorlijke samenwerking met an dere ziekenfondsen hier ter stede, wat niet anders dan ten goede is gekomen aan het Haarlemsche ziekenfondswezen. Echter, de groei bracht langzamerhand groote bezwaren met zich:; gebrek aan ruimte. Administratie en personeel moesten verblijven in dezelfde vertrekken waar de leden moesten worden ontvangen voor het afteekenen van voorschriften of het verkrijgen van inlich tingen, hetgeen vaak oponthoud en ongerief veroorzaakte. Tenslotte bleek het meer dan noodzakelijk afdoende maatregelen te nemen en na lang beraad besloot het bestuur einde 1935 tot aankoop van het naastgelegen perceel Jans straat no. 27. Het bestuur heeft zich daarbij niet laten leiden door een overigens wel eenigszins te begrijpen optimisme; integendeel, het heeft zich wel degelijk rekenschap gegeven van de bezwaren van de hedendaagsche crisis, doch het was noodig en er was indertijd begon nen met sparen, dank zij den vooruitzienden blik van het bestuur. Een bouwcommissie werd aangewezen, die met den architect J. J, van Noppen omtrent verdere stappen in overleg trad, in samen werking met den administrateur, den heer A. H. Beenhakker. En toen eenmaal de groote be slissing was gevallen, is de heer Van Noppen aan den arbeid getogen, waarbij hij zich vol komen rekenschap blijkt te hebben gegeven van de eischen. die gesteld moeten worden niet alleen ten dienste van de administratie in haar vollen omvang, maar ook van de leden van het „Haarlemsch Ziekenfonds", hetgeen blijkt uit de ruime, geriefelijke wachtkamer. Zijn ontwerp verkreeg volkomen goedkeu ring, want de indeeling der onderscheidene ruimten, die hij zich had gedacht, bleek te be antwoorden aan het vooropgestelde doel der uitbreiding: le. een ruim vertrek voor den administra teur, die thans in staat is zijn bezoekers af zonderlijk te ontvangen, wat te voren niet mogelijk was en zijn eigenaardige bezwaren meebracht; 2e. zeer voldoende ruimte voor het perso neel, dat dank zij den goeden gang van zaken, talrijker is dan toen de heer Beenhakker de algemeene leiding op zich nam; 3e. een keurige kamer, waarin het bestuur zijn bijeenkomsten kan houden; 4e. eenige lokaliteiten voor het specialisten bureau; 5e. de noodige ruimte voor archief, voor de centrale verwarming, voor berging van brand stoffen, voor plaatsing der fietsen van het personeel; 6e. een voldoende woongelegenheid voor den adjunct-administrateur, den heer A. A. van der Kwast. Deze opsomming doet duidelijk uitkomen, wat tot stand is gebracht op de reeds beschik bare en toegevoegde gronden. Het spreekt vanzelf, dat zorg is gedragen voor goede verlichting overdag en bij avond, en voor goede ventilatie; verder is aangelegd een automatische telefoon, zoodat alle afdee- lingen onderling een gesprek kunnen voeren, waardoor veel geloop wordt vermeden, wat niet alleen tijdsbesparing geeft, maar ook bij draagt tot meer intensen arbeid. Ér heerscht nu rust in de onderscheidene kantoorlocaliteiten, wat vóór de verbouwing veel te wenschen overliet, toen bezoekers in de beperkte ruimte niet behoorlijk konden wor den ontvangen en het werk hinderden, en ook privé gesprekken met den administrateur schier onmogelijk waren. Daarnevens is gebleken, dat het bestuur bij zonder gelukkig is geweest bij de keuze van den aannemer: Jac. Klerk, die een moeilijk werk tot stand had te brengen en daarin bij uitstek is geslaagd. Door deze samenwerking van goede krach ten is iets tot stand gebracht, waarvan de heer Beenhakker volmondig getuigde: „Alles wat noodig was, is verkregen. We hebben nu een model inrichting". En wat van niet minder beteekenis moet worden beschouwd is. dat eventueel latere uit breiding zonder bezwaar tot stand kan wor den gebracht Hoe heeft nu de architect Van Noppen dit mooie uitbreidingsplan verwezenlijkt? Allereerst neeft hij de goede gedachte ge had de pui van het nieuwe gedeelte, voortaan uitsluitend de toegang, (want no. 29 is alleen voor de woning van den Administrateur) eenigszins te laten inspringen, zoodot bezoe kers minder hinder hebben van het drukke verkeer in dit smalle straatgedeelte; en het eenige ietwat kostbare, dat hij gemeend heeft zich te moeten en te mogen veroorloven, is de monumentale, eikenhouten voordeur. In het bovenlicht prijkt het wapen van Haarlem met de initialen H. Z. Overigens is hij binnen de perken van een voudig materiaal gebleven, doch daaraan is alle mogelijke zorg besteed, zoodat een geheel is verkregen, getuigend van goeden smaak, gepaard gaande aan vakkennis en ervaring. Achter de vestibule treedt men de ruime, keurige wachtkamer binnen, waar flinke lo ketten gelegenheid bieden om te spreken met het kantoorpersoneel en waarin zich tevens een deur bevindt naar het privé-kantoor van den administrateur; glazen wanden geven een hoogst prettigen indruk, te meer daar het groote kantoor door den achterliggenden tuin daglicht ontvangt. In de wachkamer heeft men tevens het ge zicht op het uiterst aangenaam aandoende trapgedeelte in de overdekte binnenplaats, waar fraai gekleurd glas, toch sober van tint en zeer eenvoudig van teekening, een aange name en voldoende verlichting biedt Door deze overdekte binnenplaats verkrijgt men toegang tot de garderobe, de verwar mingsruimte en het archief en mede leidt hier een trap naar de bestuurskamer en verder naar het specialistenbureau op de tweede ver dieping. Wie het nieuwe gedeelte bezichtigt (dit is dezer dagen in gebruik genomen, hoewel de officieele opening op nader te bepalen datum zal geschieden) zal ongetwijfeld worden ge troffen door het van goeden smaak getuigen de schilderwerk en de tot in onderdeelen vol ledige afwerking en volmondig verklaren, dat inderdaad alle betrokken partijen met ge rechtvaardigde voldoening kunnen terugzien op hun veelomvattenden arbeid. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het September-nummer van „De Lichthoeve" het orgaan van het bekende kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. Zooals gewoonlijk schrijft de Directrice, Zuster J. Th. Kuyk, een hoofdartikel, thans getiteld „Hem". Een oud-correspondente uit Delft, die daar in haar vacantie gastvrijheid heeft genoten, beschrijft op levendige wijze haar indrukken. Dit doet ook E. S. Verder wordt door den administrateur rekening en verantwoording van de ontvangen giften in geld en natura gedaan. Gehoopt wordt, dat de giften in ruime mate zullen blijven vloeien, want er is eiken dag nog steeds veel noodig. Op het oogenblik vinden er vijftig kinderen een liefderijke verpleging. De secretaresse- penningmeesteresse, Zuster A. Verkerk, die eenigen tijd ernstig ongesteld is geweest, is thans geheel hersteld. Zij verricht weer voor honderd procent met de oude opgewektheid haar werk. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Badpak: Velderhóf, v. Hoogen- dorpstraat 5. Fototoestel: Teves. Brederode- straat 5. Gewicht en Getuigschrift: Politie bureau Smedestraat. Hond: Wijtvliet. Oude- weg 57B. Werkjassen: Kodde, Celebesstraat 1. Regenjas: Leistra, Geweerstraat 46 en De Jong Adr. Loosjesseraat 14rd. Kindermuts, Politiebureau Smedestraat. Medaille: v. Looy, Fonteinlaan 1 (Dreefzicht)Portemonnaie met inhoud: Poland, Dolfijnstraat 13 en Telegraaf kantoor, Ged. Oude Gracht, Rijwielplaatje: Kollerie, v. Marumstraat 20. Schaal van weeg schaal: Nauta. Mentawistraat 33. Tasch met inhoud: Pieterson, K. Begijnestraat 16. Dames- tasch met inhoud: Bos, Jan Steenstraat 5. Zilveren voet van glas: Luiten, Hedastraat 34. Eddy Toen Karei Vermeer den sleutel in het slot omdraaide, kreeg hij een beklemmend gevoel over zich; een gevoel waarvan hij den aard niet kon bepalen. Hij voelde zich er door ge drukt, onbehagelijk en nerveus. Zijn werk had dien dag niet willen vlotten en onvoldaan keerde hij naar huis terug. In de woonkamer was het donker, maar toen hij het electrische licht aanknipte, zag hij een briefje op de tafel liggen. Karei. Ik ben even een dringende boodschap gaan doen. Binnen een uurtje ben ik terug. Broertje slaapt. Lenl. Broertje was een vroolijk ventje van vier jaar en terwijl Vermeer het briefje nog in zijn hand hield, wierp hij een blik op het ledi- kantje, waarin een zachte, regelmatige adem haling bewees, dat broertje rustig sliep. Hij hield dolveel van zijn vrouw en van den kleinen Eddy, maar er was een gebrek, dat zijn leven meermalen dreigde te .vergallen. Karei Vermeer was jaloersch. Vijf jaar wa ren ze getrouwd en nimmer had een wolkje hun huwelijksgeluk verduisterd. Kwam het daardoor? Hij wist het niet. Zijn jaloezie kwam opnieuw boven, toen hij nog maals het briefje las. „Ach kom", trachtte hij zich te vermannen. „Leni zal wel*een noodzakelijke boodschap hebben, anders was ze niet weggegaan op dit oogenblik, nu haar man elk oogenblik kon thuiskomen. En waarom had ze broertje niet meegenomen? BroertjeWaarom had ze Edd,y thuisgelaten en den eersten keer niet? Peinzend, vaag vermoedende, liet hij zich in een fauteuil vallen. Een zacht kinderstem metje klonk uit het ledikantje: .Pappiepappie! .,Ja lieveling, hier is pappie al, hoor. Ga maar lekker slapen, boy. Mammie is bood schappen doen voor het eten." Het kind schudde de blonde lokken en fluis terde: „Pappie jokt. Mammie weer naar dien mijnheer, die zoo lief voor broertje was. Broertje mocht niet meemoest zoet gaan slapen, dan krijgt hij weer lekkere koekjes. Net als eerst." Plotseling begon het kind te huilen. „Wat nu. lieveling?" vroeg Karei met een vreeselijk vermoeden, dat hij in zijn vriende- Aantal leerlingen bij het Openbaar Onderwijs gedaald. Zullen nog meer scholen worden opgeheven? Verschenen is het verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs in de ge meente Haarlem over het jaar 1935. Het. ver slag is samengesteld door de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs onder voorzitterschap van den heer Th. Lancée. Evenals verleden jaar constateert de commissie dat er weinig veranderd is. „De tijden waren er nog niet naar", zoo schrijft zij, „dat wij vooruitgang en verbeteringen konden verwachten een eenigszins herwinnen van het verloren terrein doch ook in den achteruitgang trad een stilstand in. hoewel wij hieraan direct moeten toe voegen, dat wij nog verderen achter uitgang niet goed mogelijk achten". Het verslag spreekt van de bezwaren tegen de regeling van de zomervacantie, waarbij na deze vacantie de nieuwe cursus nog niet direct aanvangt, maar nog een aantal dagen met de oude klassen wordt- voortgewerkt. Inmiddels is aan dit bezwaar in zooverre tegemoet gekomen, dat voor de zesde klasse in het vervolg de vacantie tot 1 September (het begin van den nieuwen cursus) zal duren, De Onderwijs-Verkeerscommissie nam aan 1078 deelnemers het verkeers-examen af. Hiervan behoefden slechts 155 kinderen te worden afgewezen. De regeling van dit exa men was uitstekend omvangrijke voor zorgsmaatregelen waren getroffen, f zoodat geen enkel ongeluk plaats had. De commissie brengt een woord van dank aan allen, die zich voor dit goede doel tijd noch moeite bespaard hebben, speciaal aan de Haarlemsche Politie, van wie zoo groote medewerking ondervonden werd. Goed werk is verricht door het bestuur van „Vacantiebezigheden voor schoolkinde ren", welke vereeniging gedurende de groote vacantie iederen dag ruim 400 kinderen op het gemeentelijk sportterrein aan de Klever laan op aangename wijze heeft bezig gehou den. De kindervoeding heeft een geregeld en vlot verloop gehad. Het verstrekken van warm voedsel had plaats van Januari tot eind Mei en van November tot eind Decem ber. In totaal zijn 79565 porties uitgedeeld. Achteruitgang "bij het Openbaar Onderwijs. Bij de afdeeling Openbaar Onder wijs maakt het verslag melding van de opheffing van drie scholen, te weten nr. 13, 18 en 35. In dit verband zegt de commissie: Handhaving de zer scholen was wegens het gering aantal leerlingen niet langer ver antwoord. Deze scholen waren reeds TELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur mef en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) .ijken toon voor den knaap verborg. „Waarom huilt Eddy?" Mammie zal boos op broertje zijn. omdat hij geklikt heeft. Mammie heeft gezegd, dat pappie het niet mocht weten." ,Wees maar gerust, schat," troostte Ver meer hem. ,,'t Is niet erg, hoor. Pappie wist het wel. Ga maar lekker slapen". Een glimlach van blijdschap kwam op het zachte kindergelaat, toen hij zijn hoofd te vreden in de kussens vlijde. „Pappie niets tegen mammie zeggen?" „Neen, schat, pappie zal niets zeggen, hoor." Hij keerde terug naar zijn stoel en verviel opnieuw in zijn sombere gedachten. Was zijn vermoeden dan toch werkelijkheid? Een half uur ging voorbij, het leken uren voor hem. Toen werd de kamerdeur ge/pend en met een limlach op de lippen kwam Helena Vermeer rinnen. „Ben ik lang weggebleven, Karei?" vroeg ze, hem willende kussen. Hij deed een stap achteruit en antwoordde niet. Onderzoekend keek hij haar aan. Watwat.... is er, Karei?" vroeg ze verbaasd. „Wat kijk je mij vreemd aan. Wat heb je?" Toen vroeg hij streng: „Waar ben je geweest?" „Een boodschapik heb toch een briefje op de tafel gelegd?" .Wie is de man, bij wien je op bezoek bent geweest?" Ze verbleekte en hij vatte het op als een zwijgende bekentenis. Je schrikt?Geef antwoord, waar ben je geweest? Karei! „Zoek maar geen uitvluchten. Ik doorzie je. Is dat de dank voor mijn liefde?" Karei!Karei toch!" Wat bezielt je?. Wie heeft je dat wijs gemaakt?" Snikkend viel het jonge vrouwtje in een stoel, terwijl ze fluistei'de: ,Mannie, gebruik toch je verstand. Ik zouzou ,Zeg dan, bij wien je geweest bent", sprak hij ruw. Zijn stem was minder vast dan zoo even. ..Neen, neen.dat niet.nu niet. Haar stem stokte en hij begon te twijfelen. „Leni, voor de laatste maal. als je niet zegt bij wien je geweest bent, dan moet ik aan nemen. dat je mij bedriegt." Met omfloerste oogen keek ze hem verwij tend aan. „Wie heeft je dat wijs gemaakt?" Even aarzelde hij, toen sprak hij langzaam: „Broertje heeft het eruit geflapt. Je hadt hem op het hart gedrukt, niets tegen mij te zeggen. Waarom mocht ik niet weten, waar je heen was? En waarom ging je alleen? Waarom nam je Eddy niet mee? Waarom kreeg broertje lekkere koekjes, als hij zijn mond hield? Spreek op! „Karei", lispelde ze, „vertrouw mij nog aan het uitsterven en telden nog slechts enkele klassen. Helaas zul len nog eenige scholen in de naaste toekomst moeten volgen. In verband met evengenoemde opheffingen moest aan 5 leerkrachten eervol ont slag worden verleend. Aan het einde van 1935 bezat de gemeente Haarlem 3 openbare UX.O. scholen. 2 zeven- klassige scholen G.L.O., waaronder de Dag- openluchtschool: 15 zesklasslge scholen G. L. O. met 7-jarigen leergang: 6 zesklassige scholen, z.g.n. opleidingsscholen: 1 Montes sorischool; 2 scholen voor Buitengewoon onderwijs; 3 Centrale scholen voor G.L.O. (7e leerjaar). Bovendien behoort de Rijks leerschool tot het openbaar onderwijs. Het totaal aantal leerlingen daal de van 7431 in 1934 tot 7298, hetgeen een achteruitgang van 133 beteckent (evengroot als in 1934). In verband met de opheffing van eenige scholen en de reorganisatie van verschillende andere hadden onder het onderwijzend per soneel verschillende mutaties plaats. Het verslag wijdt enkele hartelijke woorden aan de in 1935 overledenen, de heeren F. J A. van Ghert, B. Bulthuis, P. Volger. Wij weten, zoo vervolgt het verslag, dat de omstandigheden, waaronder tegenwoordiL het onderwijzend personeel werkzaam is. nog verre van aangenaam zijn, daarom te meer verheugt het ons te mogen constateeren, dat de leden van dat personeel hun taak ook in het afgeloopen jaar weer met groote zorg en toewijding hebben vervuld. Aan de scholen voor Uitgebreid Lager On derwijs blijft de stijging van het aantal leer lingen, die de laatste jaren reeds geconsta teerd werd, voortduren. In 1935 steeg het van 771 tot 826. De Bijzondere Scholen. De gemeente Haarlem telde op 31 Decem ber 1935: 12 Protestantsch Christelijke scholen. Drie dezer scholen zijn gesplitst in een school G. L. O. en een U. L. school. 2 Doopsgezinde scholen, 23 R.K. scholen, waarvan 19 alleen voor GX.O. en 4 voor GX.O. en U.L.O., 1 school G.L.O. van de Haarlemsche School- vereeniging, 1 RK. school voor Buitengewoon Onderwijs, 1 RK. Vervolgcursus, 1 Vervolg cursus voor Buitengewoon Onderwijs, 1. R.K. Vervolgcursus voor Buitengewoon Onderwijs. Het aantal leerlingen, dat op de bijzoidere scholen onderwijs genoot, bedroeg eind De cember 1935 10135 tegen 9796 in 1934 en nam dus met 339 toe. De aanvangsklassen gingen hier met 70 leerlingen vooruit, waarvan de R.K. scholen er pl.m. 60 voor haar rekening namen. Het aantal leerlingen, dat op de bijzondere Voorbereidend Lager Onderwijs bezocht, steeg van 2964 op 3044, hetgeen dus een voor uitgang beteekent van 80 leerlingen, terwijl het vorige jaar een achteruitgang van 65 leerlingen moest geconstateerd worden. Te betreuren is het, zoo schrijft de com missie, dat voor de openbare scholen voor V. L. O. nog steeds geen gelden beschikbaar worden gesteld voor leermiddelen. zoodat hieraan en wel speciaal op die scholen, waar men niet in staat is daarin op andere wijze te voorzien, een nijpend tekort komt. Ook doet zich hier sterk het gemis gevoelen van de dikwijls onontbeerlijke hulp eener help ster. Tenslotte vermeldt het verslag het een en ander over het werk van de commissie. Een aantal statistische tabellen is aan het verslag toegevoegd. KINDJE GESTIKT Gisternacht heeft ten huize van de familie G. in de Heistraat te Helmond een droevig ongeluk plaats gehad. De dienstbode had te circa half tien het tien maanden oude zoontje in zijn bedje gelegd. Toen zij enkele uren later ging kijken of de kleine was ingeslapen, trof zij tot haar ont zetting het kindje levenloos aan. De kleine was door den onderlaag van het bedje gezakt en met het gezichtje naar beneden in dekens en kussens terecht gekomen, een dag.neen. alleen vanavond. Morgen zal ik je eerlijk alles zeggen". „Geen minuut!stootte hij woedend uit. Kleine Eddy was wakker geworden door zijn ruwe stem en hij stak zijn handjes uit. „Mammie!Pappie!". Snikkend viel Leni op haar knieën voor het ledikantje en kuste het kind onstuimig. .Kleine verrader", fluisterde ze tot het knaapje, dat van dit alles niets begreep. „Waarom moest jij het vertellen?" ,Nu komt er nog wat van?" drong Vermeer aan. Ze droogde haar tranen. „Je wilt dus niet wachten tot morgen?" „Neen, ik wil het nu weten en wel dadelijk." „Welnu.als je er dan absoluut op staat, in de keuken ligt een pak. Ik wilde het'be waren tot morgen op je verjaardag. Open het en je weet alles." Ze nam Eddy uit zijn bedje en verliet schreiend het vertrek. Enkele oogenblikken later kwam Vermeer terug. Hij was opgewonden en zijn gezicht was bleek. In zijn hand hield hij een vergulde lijst, waarin een doek zat met de levensgroote beeltenis van Leni. Kleine Eddy zat lachend op haar schoot. Het was een prachtige, dure crayon teekening. Er was een kaartje bij, waarop met sierlijk gecalligrafeerde letters stond: Voor Pappie's verjaardag. Hij snelde naar het andere vertrek, waar zijn vrouw snikkend op den divan lag. „Leni"stamelde hij schuldbewust. „Leni kun je mij vergeven?" Ze antwoordde niet. Hij knielde naast haar neer en overdekte haar gelaat met kussen. Met betraande oogen keek ze hem aan. „Ik ben voorbarig geweest, lieveling", zei hij berouwvol. „De omstandigheden"Een brok kwam in zijn keel. Hij schaamde zich voor haar, verachtte zichzelf om zijn wan trouwen. ..Leni Ze keek hem weer aan. „Weet je nu, bij wien ik óp bezoek was?" vroeg ze zacht, „ik moest driemaal terugko men voor de afwerking van de teekening. Van daag was het de derde maal. Ik had je willen verrassen op je verjaardag, maar...." De tranen verstikten haar stem. „Je jaloezie en je wantrouwen hebben het onmogelijk ge maakt." „Ik heb er spijt van. lieveling." zei hij droe- g. „Kun je het mij vergeven?" Ze beantwoordde zijn kussen. „Graag, schat. Maar onder een voorwaarde" Ze dreigde met haar vinger en hij drukte er een kus op. Uit het hoekje van de kamer, waar de kleine Eddy met een blokkendoos zat te spelen, klonk het zacht: ,.Ik ookEddy ook vergeven.... Pappie I niet meer boos zijn op mammie en Eddy?" Voortaan alleen Crackfreein huis Voordeeltg Gemakkelijk FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS" DE KRIM (O fe Maakt alle stoffen als nieuw (Adv. Ingez. Med.) SCHIPPERSSCHOOL TE BORN GEOPEND De opening van de schippersschool te Bom heeft Vrijdagmiddag bij buitengewoon mooi weer plaats gehad. Een flink windje deed de vlaggen, waarmede de schepen in de Bergha- ven, het terrein rod het schoolgebouw en het paviljoen, waarin de plechtigheid plaats had, waren gepavoiseerd, krachtig wapperen. Na een rede van den directeur van het on derwijsfonds voor de scheepvaart, den heer G. de Jong, sprak de minister van onderwijs de officieele openingsrede uit. Ook gij kunt succes hebben! Vraag uw kennissen, wat succes eigenlijk is en gij zult de meest uiteenloopende, om niet te zeggen verwarde antwoorden krij gen. Succes? Nou dat isals je geluk hebt, zal de een zeggenals alles je meeloopt zal een tweede verbeteren Succes is, als je levensomstandigheden zoo zijn, als je ze graag hebben wilt.... weet iemand anders. Van alles is iets waar: maar niets is ge heel waar. Deze groote algemeene waarheid kan ook hier van toepassing zijn. Het is een merkwaardig verschijnsel dat bijna iedereen, die meer dan een vluchtige gedachte schenkt aan het succes van anderen, bijna onveran derlijk tot de slotsom komt. dat sue ces iets is, nu ja, iets van buiten af. iets, dat on afhankelijk van onzen wil in ons leven komt en ons op onverklaarbare wijze soms in den steek laat. Succes laat zich niet dwingen, is een zeer gangbaar gezegde, dat er toe mee helpt om een algemeen verbreide dwaling te helpen versterken. Natuurlijk laat het succes zicih wèl dwingen. Waarom ook niet? Er is geen enkele reden waarom het succes zich niet zou laten dwingen. Succes is als een grillige sohoone vrouw; nimmer zijn wij zeker van hetgeen ons geboden wordt. Dus toch een onberekenbare invloed van buitenaf? Geenszins, want ook grillige schoone vrouwen laten zich maar al te gaarne dwin gen, mits de hand van den meester de ware dwangmiddelen weet toe te passen. Geluk en succes zijn volstrekt niet synoniem al worden deze twee begrippen ook nog zoo vaak met elkaar verward. Succes en geluk gaan vaak samen en het eene is dikwijls een gevolg van het andere. Geluk is echter toegift op den levensweg, terwijl succes niet meer of minder dan plicht is. Ja zeker, u heeft goed gelezen: er staat plicht! Hoe kan nu succes een plicht zijn? Ik zal het u aantoonen. Wanneer wij van de veronderstelling uit gaan, dat succes voor driekwart van onszelf afhangt en voor het overige van omstandig heden (en niet omgekeerd) zooals maar al te vaak beweerd wordt, dan wordt het ons duidelijk, dat er meer steekt achter succes dan de traditioneele „gunstige omstandig heden zonder meer". Wilt ge hiervoor een bewijs? Zoek dan een grooten nul onder uw be kenden (het zal u niet moeilijk vallen er een te vinden!) Stel u dien nu voor, begiftigd met alle mogelijke „gunstige omstandigheden", geld, relaties, kruiwagens, positie, kortom: gansch een samenstel van begeerlijkheden. Ga ver volgens met uzelf te rade wat hij pres- teeren zal onder deze bij uitstek gunstige constellatie; gij zult spoedig tot de overtui ging komen dat de man niets presteeren zal, niettegenstaande de vele hem geboden kan sen. Wanneer ik zeg presteeren dan bedoel ik natuurlijk niet, het figureeren op een kan toorstoel en het incasseeren van door anderen verdiende gelden, doch het daadwerkelijk persoonlijk bijdragen tot nut van het al gemeen. Uw nul presteert dus niets, niettegenstaan de het geluk. Hij is geen „succes". Wat zijn dan wel de middelen om het suc ces te dwingen? Niet hij is de meest geneigde tot succes, wiens levensomstandigheden zich toevallig aanpassen aan zijn kunnen; doch hij die door inspanning van alle krachten opgewassen blijkt te zijn tegen omstandigheden, goed of kwaad. Waaruit dus volgt: dat wij ons hebben aan te passen en zoo noodig ons om te vor men: succes is eon levenshouding. Is het niet doodeenvoudig?! In theorie ja! In de practijk ls het ietwat moeilijker, maarhet ise dubbel en dwars de moeite waard! AMY GROSKAMP TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9