Door de lucht naar Stockholm. De 35ste Utrechtsche Jaarbeurs opent heden haar deuren. ÜISTSDA'G '8' SEPTEMBER T93S TT AA R E E MrS T) A" 'GEE A D Vroeger een heele onderneming nubuurtverkeer. Br omina, de luchthaven vasn Stockholm. Er zijn luchtlijnen en luchtlijnen. In dezen zin. Waarom, zeggen sommigen menschen zou ik naar Londen vliegen, of naar Parijs, of Berlijn, wanneer ik over den beganen grond, of althans het water mijn doel, zij het dan wat minder snel, even zeker be reik. Zoo groot is hier het verschil nie, neg gen dezulken en als mijn tijd mij bijzonder veel waard is, kan ik zelfs den nacht nog voor mijn reis gebruiken. Er is mlscliien ook wel wat voor deze argumenten te zeggen, hoewel de vliegbe- lusten er hun antwoord wel op zullen gereed hebben. Maar er zijn andere luchtverbindingen, waarop zulke argumenten niet van toepas sing zijn en de sprekendste hiervan is de lijn van Schiphol via Kopenhagen en Malmö naar Stockholm. De dienst, die sedert 1 Juli j.l. door de K.L.M. en de Zweedsche Aktie Bolaget Aerotransport in broederlijke sa menwerking is gevlogen en die in-begin Oc tober weliswaar voor eenige wintermaanden zal worden gestaakt, maar ln het voorjaar met nieuwe en gerechtvaardigde overtuiging ln haar bestaansrecht zal worden hervat-. Wij zijn enkele dagen geleden in de ge legenheid geweest met deze route der Zweed sche Junker en Nederlandsche Douglas toe stellen kenis te maken. De reis van Amsterdam naar Kopenhagen en verder door naar Stockholm over land en water is nog altijd een langdurige en omslachtige geschiedenis. Door de lucht Het is een wonderlijke sensatie, als je, na rustig den geheelen ochtend op je kantoor gewerkt -te hebben, om half een op Schiphol de lucht in gaat en een dikke zes uur later, mooi op tijd voor den middagmaaltijd, je hotel in de Zweedsche hoofdstad binnen stapt. Zes uur en een kleinigheid voor een afstand van een 1300 K.M. Wil je onderweg nog op je gemak een toer door Kopenhagen maken, dan ga je met het ochtendtoestel uit Schiphol, c.q. uit Stockholm en de levendige, kleurige Deensche hoofdstad reserveert je vier uur ter bezichtiging. Inderdaad, over land en zee is een uitstapje naar Stock holm een onderneming, waartoe je niet zoo spoedig besluit, door de lucht is het een klei nigheid. En dat is een verbetering van groot IbeTang, want zoo'n uitstapje is zeer de moeite waard. Vol rustige zekerheid verheft het Zweedsche Junkertoestel zich met ons van Schiphol en snelt weldra op een hoogte van 1500 meter over het IJselmeer, over Groningen en Bre merhaven, Kopenhagen tegemoet. Het is voorloopig een ze-er vertrouwd beeld onder ons. Moeilijk valt het te ontdekken, waar Nedeiland ophoudt en Duit-schland -begint, waar Duitschland achter den rug is en Dene marken aanvangt. Het routekaartje dat de luchtvaartmaatschappij haar passagiers ver strekt en de periodieke positiemeldingen uit de cabine der piloten, moeten ons voor dc oriënteering helpen. Want overal onder ons is het land vlak en wisselen groote en kleine watervlakten elkaar regelmatig af. Denemarken. Precies Nederland, uit de lucht bekeken, behalve dan het ontbreken van de talrijke sloten, die het beeld van Nederland uit de hoogte gezien, typeeren. Wij strijker, neer op Kastrup, het Kopenhaagsche vlieg veld. Daar wordt ijverig gewerkt aan nieuwe stationsgebouwen, die wij, een vergelijking trekkende met de installatie op Schiphol, niet als een overbodige luxe beschouwen. Kopen- ha sen heeft vooralsnog een vliegveld van bescheiden allure, zeker ruim genoeg, maar zeer eenvoudig ingericht. Een eigenaardig heid is. dat het vlak aan zee ligt. iets dat trouwens voor Kopenhagen geen bijzonder heid mag he eten. Kastrup laat den snellen vogel na een kwartiertje weer los en in een sprongetje '■an tien minuten gaat het over het water van den Oresund naar den vlieghaven Bull- tofta van Malmö. We zijn in Zweden, drie en een half uur na ons vertrek van Schiphol. Een snelle pascontrole op deze grensplaats en spoedig zijn wij weer in de lucht voor de laatste etappe naar Stockholm, een afstand van een 500 K.M., gelijk ongeveer aan den HaagParijs. De sneltrein Malm-oStock holm, die een wat langeren weg volgt, heeft voor dit traject 8 uur noodig, wij zullen het recht toe recht aan in 2 uur en 20 minuten klaarspelen, te snel om ons te vervelen of stijf te worden van het zitten, te luchtig en frisch en stofvrij om onvermoeid en met een kleverige sensatie van verreisd zijn, aan te komen. Hoog op gaan wij, tot boven 3000 meter, waar de atmosfeer'in rust Is en het toestei vrijwel zonder merkbare beweging de lucht doorsnijdt met een snelheid van 240 K.M. per uur en een regelmatig gesnor van betrouwbare motoren. Onder ons is het landschap nu wel anders geworden. Zelfs van deze hoogte gezien lijkt het meer hoog en laag, hoewel het zeker niet hooger komt dan bescheiden heuvels maar het opvallendste voor den „hoogen" bezoeker is de enorme hoeveelheid meren, tusschen de dichfcbeboschte droge stukken. Er is letterlijk geen oogenblik, waarop men niet overal om zich heen meren ziet, soms tientallen tege lijk. Elke verdieping ln de aarde schijnt hier opgevuld met -water en voor den reiziger uit Optimistische woorden van den heer W. Graadt van Roggen. het op een na dichtbevolktste land ter wereld is het bijna of de menschen deze streken als woonplaats geheel vergeten hebben. Slechts zoo nu en dan ontdekt het speurend oog een klein plaatsje, een of tweemaal op het ge- heele traject slechts een stad van eenige af meting. Hoewel de serene rust van het toestel elke gedachte aan gevaar bant, vraag je je een oogenblik af, hoe ooit een vliegtoestel hier een noodlanding zou kunnen maken. Late" hoor je. dat de Zweedsche maatschappij deze veiligheidsklep niet verwaarloosd heeft en dat met 50 K.M. tusschenruimte over de ge- heele route speciale noodlandingsterreinen zijn aangelegd. De hoeveelheid water beneden ons neemt steeds toe, dan vliegen wij een stuk over zee en het routekaartje leert ons met de klok, dat de daling op Bromma, het nieuwe vlieg veld van de Zweedsche hoofdstad nadert, om zes uur vrijwel op de minuut zet de Zweedsche piloot het toestel zachtjes op het beton van deze modernste aller luchthavens in Europa. Wij hebben onze bestemming bereikt en ge voelen ons eens te meer dankbaar voor het bestaan van het moderne transportmiddel dat met afstanden spot. dat niet gebonden is aan rails, noch aan weersgesteldheden, doch van deze laatste eenvoudig de beste opzoekt, de windstilte boven een lagen wind, stralende zon boven een wolkendek, dat van boven schitterend wit is een poollandschap gelijkt en van onderen den hemel vergrauwt voor den aardbewoner. Enkele dagen later vliegen wij terug, met het besef, dat wij de lage rotsen, die thans het vliegveld Bromma nog omringen wel voor het laatst gezien zullen hebben, want de Zweden zullen deze spoedig geheel opruimen waardoor het vlakke terrein rondom de luchthaven nog aanmerkelijk vergroot zal worden. Weer draagt een driemotorig machtig Junker-toestel van de Zweedsche A .BA. ons naar Kopenhagen en wij ondergaan op deze snelle vlucht, die ons met den wind in den rug twintig minuten te vroeg in Malmö brengt, een eigenaardige sensatie. Wij halen halver wege de Duitsche Junker, die 5 minuten vóór ons van Bromma is vertrokken in en onze piloot gunt.zijn passagiers een verzetje, door op een afstand van 100 meter eenige minuten naast den Duitscher te blijven vliegen, waar door wij de passagiers in het andere toestel kunnen toewuiven. Dan schiet ons snellere toestel vooruit en na eenigen tijd zijn wij den medeligger uit het oog verloren. Het oponthoud te Bromma duurt wat langer door onze te vroege aankomst en dan maken wij weer het sprongetje naar Kopenhagen, waar wij het toestel verlaten, om de Deensche hoofdstad te gaan bezien en met de K.L.M. Douglas in den laten middag via Hamburg naar Schiphol door te gaan. De Douglas is nog geruischloozer en tevens nog sneller. Met een volkomen rustige zelf verzekerdheid gaat de groote zilverglanzende vogel op zijn doel af, wisselend van hoogte naarmate de nevel, die zich over het land schap heeft gespreid, dit noodig maakt. Op het Hamburgsche vliegveld drentelen wij een tijdje heen en weer en kijken geïnteresseerd naar de oefeningen van leerling-piloten, die in kleine oudere toestellen boven ons rond cirkelen. Op het ten-as van het groote stations gebouw zit een groot aantal menschen van den zoelen vooravond te genieten en bekijkt geïnteresseerd het machtige toestel uit het kleine buurlandje aan de zee. Maar wij snellen alweer spoedig weg. Het begint al te schemeren en dit met den nevel belet ons, nog veel van den grond te zien. Het zoemen der motoren sust ons in slaap en de geriefelijke fauteuils voorkomen, dat wij ons in deze siesta onbehagelijk zouden voelen. Geheel vol is het groote toestel en van hier en daar klinkt een zacht gesnurk. Bij volgende inschrijving andere regeling. Dan zal schadeloosstelling aan stilgelegde fabrieken buiten hem om onmogelijk worden gemaakt. Totdat het toestel even heen en weer geschud j Minister keurt „bacon-opzet wordt en wij ontwakend, ontwaren dat wij door dikke wolken vliegen. Een staartje van een onweer dat- ons tijdig wekte om te waar schuwen, dat wij alweer boven het IJselmeer vliegen en de reis bijna ten einde is. Daar ver schijnen rechts vooruit al de tienduizenden lichten van Amsterdam, een fantastischen aanblik opleverend en even later dalen wij na een scherpe bocht op het verlichte vlieg veld van de hoofdstad, in den lichtbundel van een machtigen schijnwerper. Wij realiseeren ons. niet zonder moeite, dat wij even naar Stockholm en Kopenhagen zijn geweest, vier dagen uit en thuis en als wij gewild hadden, had het zonder vermoeie nis ook in twee dagen kunnen gebeuren. Dank zij het bestaan van een prachtige luchtverbinding door de samenwerking van twee der meest vooruitstrevende luchtvaart maatschappijen van Europa, de Zweedsche A. B. Aerotransport en onze eigen K.L.M. Een reis naar Stockholm was tot kort ge leden een onderneming van belang, het is nu.... buurtverkeer geworden. En Nederlan ders die gaarne vreemde landen bezoeken, zullen deze nieuwe verbeterde gelegenheid om kennis te maken met het vele interessante dat Scandinavië te bieden heeft, zeker in steeds toenemende mate benutten. Vandaar dat wij er eens een en ander over wilden vertellen. af De wijziging in de steunregeling Verzachtende bepalingen voor Amsterdam. AMSTERDAM Maandag. Heden hebben de burgemeester en de wet houder voor den maatschappelijken steun, de heer P. van Meurs, aan het departement van sociale zaken een bespreking met den minister gehad terzake van de aanstaande wijziging in de steunregeling voor de werkloozen. in het bijzonder betreffende de verlaging van den huurbijslag. Speciaal werd de aandacht ge vestigd op de voor de ondersteunden, in het bijzonder voor de georganiseerde werkloozen. voor wie in Amsterdam eenigszins andere huurbijslagregeling dan in andere gemeenten bestaat te verwachten bijzondere ongunstige gevolgen, indien herberekening van den bij slag naar de nieuwe voorschriften zou plaats vinden bij eventueele huurverlaging of bij verhuizing naar een woning met een lagere huur. De minister erkendedeze nadeelige gevol gen en zegde toe, een maatregel te zullen tref fen om aan de naar voren gebrachte bezwa ren, die, gelijk gezegd, voor de georganiseerde werkloozen in Amsterdam wel zeer sterk spre ken tegemoet te komen. Voor het eerst een agrarische afdeeling. „De verleiding is groot, ten op zichte van den economischcn toe stand van ons vaderland, een posi tief geluid te doen hooren en allen twijfel ongeduldig terzijde stellend te verklaren: de zeven magere jaren zijn voorbij, het economisch herstel is begonnen. Tot op zekere hoogte zou een dus danig geluid ook wel te verantwoor den zijn. Algemeenheden op econo misch gebied zijn echter altijd de plank ergens mis. Ook de eerste da- geraadsverschijnselen in het econo mische landschap worden niet overal tegelijk en in dezelfde mate en mis schien zelfs hier en daar nog in het geheel niet waargenomen. Maar toch: er zit opleving in de lucht. Er zijn reeds resutlaten, die op verbete ring wijzen. Er is meer uitzicht dan er in vele jaren is geweest". Deze optimistische woorden sprak de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs tot de journalisten, die zich aan den vooravond van de opening der 35ste Utrechtsche jaarbeurs in het ten toonstellingsgebouw verzameld hadden. Het valt niet ontkennen aldus de heer Graadt van Roggen verder dat het econo misch leven, nationaal en internationaal, in het laatste halfjaar nieuwe aspecten heeft gekregen, die gunstig zijn' te noemen. De wereldhandel heeft hier en daar wat meer armslag gekregen. En dit trots ernstige sto ringen op het gebied der internationale po litiek. De economische ontwikkeling in Nederland toont thans aan, dat in de laatste maanden de kansen tot opleving aanzienlijk zijn toe genomen en de opleving zelf reeds in de be drijfsresultaten van een aantal Nederland sche ondernemingen tot uiting is gekomen. Stijging van den omzet, daling van sommige grondstofprijzen, betere noteeringen voor het eindproduct, gepaard met de resultaten van reeds vroeger ingezette bezuinigingen en rationalisatie brachten menige industrie weer op of nabij het rendabele peil. En het wekt ook ten opzichte van de binnenland- sche conjunctuur vertrouwen, dat wat door opleving aan hooge niveau bereikt werd. ook in de meeste gevallen behouden kon blijven. SDreker constateerde daarnaast, dat het nuchter verstand nochtans rekening houdt met een en ander, dat een blijmoedigen kijk op de dingen vooralsnog tempert. Storings vrij is de atmosfeer geenszins, noch op po litiek. noch op economisch, noch op mone tair gebied. Zoo is er, naast eenigen constanten voor uitgang. ook nog het een en ander, dat rem mend werkt. Toch houden de gunstige facto ren reeds eenigen tijd achtereen ononderbro ken de overhand. Het bedrijfsleven in ons land heeft in; den loop van dit jaar vrij be langrijke schreden op den weg naar herstel gedaan en de vooruitzichten op verbetering doen met méér vertrouwen, dan in eenig vorig stadium der depressie, de naaste toe komst tegemoet zien Onder dusdanig moedgevende auspiciën werd in langen tijd geen Nederlandsche Jaarbeurs meer voorbereid. De najaarsbeurs 1936 onderscheidt zich in drieërlei opzicht van het „gewone" type jaar beurs. In de eerste plaats doordat het getal 35, het zevende numerieke lustrum, er weer met nadruk aan herinnert, dat het Neder landsche Jaarbeursinstibuut zijn bestaans recht proefondervindelijk heeft bewezen en bij toenemende ervaring zijn noodzakelijk heid steeds duidelijker aan den dag treedt. In de tweede plaats, omdat tusschen de jongste voorjaarsbeurs en deze najaarsbeurs de datum ligt, waarop twintig jaar geleden de „Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland" werd opgericht. De agrarische jaarbeurs. En tenslotte onderscheidt zich deze najaarsbeurs van haar voor gangsters, doordat voor de eerste maal aan het Nederlandsche jaar- beursïnstituut een agrarische afdee ling, een agrarische jaarbeurs ver bonden zal zijn. Door dezen „uit bouw", die principieele beteekenis heeft, is de najaarsbeurs 1936 niet alleen een mijlpaal op den ontwik kelingsweg van het Nederlandsche jaarbeui'sinstituut, zij markeert te vens het begin van een nieuwe taak voor het jaarbeursintermediair. Voor de eerste maal doet de Landbouw, op voet van gelijkheid met de Industrie, zijn intrede in het Nederlandsche jaarbeurswezen. Het denkbeeld om een agrarische jaarbeurs in ons land te organiseeren, is niet als een jaarbeursbelang van het jaarbeursbestuur uitgegaan; het zweefde reeds eenigen tijd als landbouwbelang in landbouwkringen in de lucht en als zoodanig heeft het Jaarbeurs- bestuur te Utrecht het gegrepen. De eerste agrarische jaarbeurs is een experiment, een introductie. In dit licht dient zij te worden bezien. Zij is een ontwerp van hetgeen een agrarische jaarbeurs in Neder land worden kan. Schematisch is de agrarische jaarbeurs uit drie belangengroepen opgebouwd. Ten eerste de kerngroepen: de land- en tuinbouwpro ducten en de voortbrengselen der vee- en pluimveeteelt zelve. Hoofdzakelijk demonstra tieve stands, waar voor het product zelve: den zuivel, het fruit en de groenten, het pluimvee en de eieren, het hout en de boomen, het vlas en de wol, propaganda wjordt gemaakt. Deze kerngroepen moeten echter beschouwd worden als „tijdelijke hulptroepen", bestemd om bij een verderen uitbouw van het agrarisch jaarbeursinstituut grootendeels te verdwijnen en plaats te maken voor inzendingen van de producten door het bedrijfsleven zelf. Om deze „kernen" groepeeren zich dan de eigenlijke zakelijke, de commercieele belan gen: de industrieën, die de agrarische pro ducten verwerken, zooals bijv. bij het fruit en de groenten de jam- en conservenfabrie ken, benevens de industrieën Van hulpmid delen ten behoeve van het bodemproduct: zoo bij de zuivelproducten de zuivelwerk- tuigen. bij het pluimvee de broedmachines eieren-sorteexnnrichtixigen en het verpak kingsmateriaal, enz. En ten slotte als derde belangen-sfeer: de voorlichtingsdiensten van Rijk of organisaties, teneinde den ja ar beurs bezoeker landgenoot, maar vooral vreem deling te fcoonen wat in Nederland ge daan wordt om de kwaliteit van het agra risch product en van den veestapel te be vorderen, te controleeren en te waarborgen. Meer deelnemers. De eigenlijke jaarbeurs, het oude, algemeène gedeelte mag ér ook dit najaar weer zijn. Ook zonder het nieuwe agrarische jaarbeursgedeelte zou deze najaarsbeurs er beter uitge zien hebben dan een jaar geleden, niettegenstaande ditmaal Italië, dat het vorige najaar met 70 deelnemers aanwezig was, wegens de nog niet op geklaarde politieke omstandigheden, dit keer ontbreekt. Het aantal deel nemers bedraagt thans 1146 tegen 1079 het vorige najaar. Het complex jaarbeursgebouwen is op alle verdie pingen sterk bezet. Het buitenland is door vier officieele col lectieve inzendingen vertegenwoordigd, te weten: Duitschland, Frankrijk, België en Oostenrijk, terwijl Italië weliswaar niet of ficieel deelneemt, maar toch door het Na tionaal Verbond voor Kurxstnijverheid en Huisindustrie te Rome vertegenwoordigd is. Ook de afdeeling Uitvindingen, waarmede door de deelnemers verrassende resultaten zijn bereikt, is weder uitgebreid aanwezig, evenals de groep nieuwe industrieën in en om het voormalige Zuiderzee-gebied. Het Nederlandsche handwerk is door de smeden patroons, de mandenmakers en de 'klompen maker-s vertegenwoordigd. De koloniale af deeling, als altijd voortreffelijk georganiseerd door het Koloniaal Instituut te Amsterdam, zal dit keer o.m. het toexisme op den voor grond zetten, niet alleen het toerisme in Indië, maar vooral het toerisme naar Indië: wil Nederland in Indië zaken doen, dan is het een eisch van modern koopmanschap, dat de koopman persoonlijk Indië bezoekt. Ook Curasao vraagt ditmaal sterker de aan dacht. De eerste agrarische jaarbeurs wordt hedenmiddag door den minister van land bouw en visscherij officieel geopend in tegen woordigheid van een groot aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van ox-ganisaties op agrarisch gebied. Nog zij gemeld, dat Donderdag een groep Fransche autoriteiten en zakenmexxschen de jaarbeurs zal bezoeken. Uitbreiding van de Jaarbeursgebouwen. Aan den maaltijd, welke het jaarbeursbe stuur Maandagavond den journalisten ter gelegenheid van de opening van de 35e jaar beurs heeft aangeboden, heeft de voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen medege deeld, dat het jaarbeursbestuur er rekening mede houdt, dat wanneer de thans voor de eerste maal georganiseerde agrarische jaar beurs levensvatbaarheid blijkt te hebben, uit breiding van de jaarbeui-sgebouwen zal moeten plaats hebben. Voorts zijn bij het jaax-beursbestuur plan nen aanhangig voor het stichten van een nieuw gebouw voor het secretariaat van de jaarbeux-s.Thans twintig jaar geleden werd het secretariaat ondergebracht in een tijdelijk houten gebouw op het vredenburg. De toe stand van dit gebouwtje is nu echter van dien aard. dat naar een nieuwe woning voor het secx-etariaat moet worden omgezien. Namens de journalisten heeft de heer Henri Dekking uit Rotterdam het jaarbeursbestuur bedankt voor de ontvangst en tevens den voorzitter, dr. F. H, Fentener van Vlissingen geluk gewenscht met de onderscheidingen, welke hem in het afgeloopen jaar zijn ten deel gevallen. De minister van Landbouw en Visscherij antwoordde op vragen van den heer Van der Sluis in verband met de vergoeding, welke wordt gegeven aan de stilgelegde baconfabrie- ken, alsmede aan die fabrieken, waaraan min der varkens ter .verwerking zijn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven: de vraag of de stilgelegde ba?onfabrieken en die fabrieken, aan welke minder varkens zijn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven, een vergoeding behoorexx te ontvangen, kan de minister in haar algexneexxhèid noch beves tigend, noch ontkennend beantwoorden. Hij acht het mogelijk, dat onder bepaalde om standigheden een vergoeding redelijk zou zijn, doch of die omstandigheden aanwezig zijn, zou hij van geval tot geval willen beoox-dee- len. Hoe de baconfabrikanten deze vergoeding besteden, is door den minister niet onder zocht. Hij zou het vanzelfsprekend achten, dat deze mede aan de arbeiders in de bedrij ven ten goede komt. Moet om billijkheidsredenen een vergoeding worden gegeven, dan wenscht de minister dit zelf te doen. Vandaar, dat een schadeloosstelling buiten hem om, ook al wordt deze ge heel of gedeeltelijk als vergoeding aan anderen afgestaan, niet zijn instem ming heeft, en dat hij na de thans geldende regeling, die niet langer dan drie maanden zal duren, het gebeurde bij de laatste inschrijving, hoe dan ook, onmogelijk zal maken. Schadeloosstelling ontslagen ambtenaren in het Saargebied. Oud-minister Donner in advies-commissie benoemd. Mr. Dr. J. Donner. De Volkenbondsraad heeft ^en comité van drie juristen ingesteld met verzoek van ad vies te dienen met betrekking tot klachten, welke vx-oegere ambtenaren in dienst van de regeeringscommissie van het Saai-gebied ge richt hebben tot den secretaris-generaal van den volkenbond, betreffende het bedrag der schadeloosstelling bij de beëindiging van de met hen gesloten contracten. Naast een Belg en een Zwitser heeft in dit comité zitting mr. dr. J. Donner, lid van dexi Hoogen Raad der Nederlanden, oud-minister van Justitie. Het comité zal dezer dagen te Genève bijeenkomen. De heer Schmidt en mevr. De RuyterDe Zeeuw geroyeerd. Als lid van de R. S. A. P. Het partijbestuur van de R.S.A.P. heeft» met de districtsvex-tegenwoordigers verga derd. Verslag werd uitgebracht door deze vertegenwoordigers over den indruk, die het aftreden van den heer P. J. Schmidt als voorzitter der partij en het uittreden van mevr. De Ruyter-De Zeeuw uit de dagelijk- sche leiding, in de partij had gemaakt. Uit deze verslagen en uit de brieven, welke de leiding der partij hadden bereikt, bleek, dat er geen sprake is van eenige afscheiding of scheuring. Volkomen gesloten staat de par tij achter de leiding en het beginselprogram, dat vaststelt dat de dictatuur van het prole tariaat, de vorm is van proletarische demo cratie, en dat alleen daarmede het socia lisme kan worden vex-wezenlijkt, tex-wijl uit- dnxkkelijk werd ontkend, dat het in Rus land heerschende Stalin-regime iets gemeen heeft met de idee van de dictatuur van het proletariaat. Het partijbestuur besloot met algemeene stemmen tot royement van den heer Schmidt en mevrouw De Ruyter-De Zeeuw wegens onorganisatorisch optredën en het bestrijden van partij en partijprogx-am in het open baar door middel van de pers. Den heer Schmidt zal iworden verzocht zijn zetels in den Amsterdamschen gemeenteraad en de Provinciale Staten van Noord-Holland ter beschikking van de partij te stellen. Spoedig geëindigd conflict. Staking van één dag te Enschedé. Een Maaxxdagmorgen uitgebroken staking van carreer wevers bij de N V. Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé, welke staking onder leiding stond van de drie samenwerkende textielarbeidersorganisaties, is dank zij het optreden var. den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Maandagavond reeds geëindigd. De arbeiders hebben het aanvullend voorstel van den rijksbemidde laar. door dezen in de Maandag gehouden, conferentie gedaan, aanvaard. Deze" aanvul ling beteekent een verhooging der productie premie, terwijl bovendien is toegezegd, dat de rijksbemiddelaar na drie maanden de partijen opnieuw zal bijeenroepen, indien mocht blijken, dat de wachtgeldregeling niet aan de gestelde verwachtingen beantwoord Daar ook de directie van de N.V. Nic ter Kuile en Zonen de aanvullende voorstellen heeft aanvaard, zou heden het wex'k wor den hervat. m

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13