DE JEUGD VAN PRINSES JULIANA STOOKT Wales Anthraciet „De Spaarnestad" De toestand op het IJselmeer. DINSDAG R SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Haar opvoeding en haar veelzijdige belangstelling. De dertigste April 1909 was een dag waarop een vurige wensch van de Koninklijke Familie in vervulling ging: de geboorte van een Prin ses, een Kroonprinses, die behalve Prinses van Oranje Nassau ook Hertogin van Mecklenburg zou heeten. Vóór dezen dag hadden velen dagen lang doorgebracht op het Noordeinde, den acht en twintigsten reeds was er sprake dat er een Prinses geboren zou zijn en toen in den morgen van den .dertigsten April (het was een Vrijdag) tegen zeven uur bekend werd dat er een Prinses was geboren en dat moeder en dochter in goede gezondheid verkeerden, ging er een zucht van verlichting door de massa die vaak gedurende langen tijd den regen had getrotseerd, en het nieuws werd door velen in den lande als een blijde tijding vernomen. Een buitengewone staatscourant deelde officieeldeze gebeurtenis mede, en de naam Juliana werd gekozen, ge dachtig Juliana van Stolberg, de moeder van den vader des vaderlands. Den 5en Juni werd de Prinses in tegenwoordigheid van hoogwaar- digheidsbekleeders uit binnen en buitenland in de Willemskerk m Den Haag door de Ko ningin ten doop gehouden, welke plechtigheid door den hofprediker Dr J. H. Gerretsen werd verricht. De belangstelling voor de Prinses was vaak zoo groot dat „de moeder voor het kind werd vergeten", zooals H. van ^lalsem zegt in zijn boek Onze Prinses, waarin 'men vele bijzonder heden vindt over het leven van Prinses Ju liana. Dat de Prinses zich reeds in haar jonge ja ren een plaats in het hart van ons volk heeft verworven blijkt wel zeer duidelijk uit het feit. dat zij in den volksmond steeds Ju- liaantje werd genoemd. Van haar eigen kin derlijke persoonlijkheid, zooals die zich in den intiemen groei binnen het Paleis openbaarde, is niet zoo heel veel naai' buiten bekend ge worden. als gevolg van een vast beginsel onzer Koningin, dat het particuliere leven der Prinses in alle opzichten ook als zoodanig moest worden beschouwd. In het gedenkboek, verschenen bij het zilveren huwelijksfeest der Koningin schreef Marie van Zeggelen over de maatregelen, die dit particulierg leven moesten beschermen: „Zij waai'borgen een groote schat voor onze Prinses, de vrijheid, het terrein, waarop haar spontaneïteit, haar lieve natuurlijkheid, zich ontplooien kunnen tot een schoon geheel, tot de vervulling van het Koninklijke ideaal, dat Ju!'ana innerlijk haar Groote Stammoeder zal gelijken en nastreven. Een tipje van den sluier oplichtend ge waagt Marie van Zeggelen dan van „de be langstelling voor hetgeen wij „geloof", „godsdienst", „het onzienlijke" noemen, welke in hooge mate aanwezig was bij het spontane, natuurlijke kind, dat daar tegenover mij zat. Dit was geen belangstelling, zorgvuldig aan gekweekt door opvoeding en onderwijs alleen. Haar Koninklijke Moeder kennende, zal nie mand er aan twijfelen, of beide, opvoeding en onderwijs, zullen doordrenkt zijn van een Godsdienstigen en universeelen geest en onte genzeggelijk kan deze niet nalaten een stem pel te drukken op het gedachteleven der Prinses, maar een aandachtig opmerker, be ter nog. iemand die gevoelig is voor onmiddel lijke indrukken, zal beseffen, dat hier ook. de aanleg aanwezig is voor een hooger zieleleven, dat de drang en het verlangen bij dit Oranje kind sterk zijn naar een geestelijke ontwikke ling van rehjeusen aard. Dit wil allerminst zesgen, dat mijn persoonlijke indruk zoude zijn. dat Prinses Juliana een dwepend karak ter heeft. Verre van dien, alles wat eenvoudig, natuurlijk, spontaan is, wars van aanstelle rig. kan men als eigenschappen beschouwen van ons Prinsesje. Juist in dit opzicht zouden velen zoo gaarne den cirkel der intimiteit eens verbreken, die er om H, K. H. getrokken wordt, want er zijn enkele gezegden, enkele woorden, enkele kleine daden, die karaktertrekken openbaren, welke het hart van het Nederland- sche volk stormenderhand zouden veroveren. Hier rijst evenwel voor mij het waarschuwend bordje „Halt!"" Het oordeel van Marie van Zeggelen over de natuurlijkheid en de spontaneïteit van de Prinses kan door ieder geheel onderschreven worden. Er zijn zooveel staaltjes bekend van het spontane, levenslustige karakter van onze Kroonprinses, dat ieder er wel eenige kent. Ieder- weet hoe zij zich vrij en ongedwongen op straat, heeft bewogen. Zij heeft deelgeno men aan de voJkszangavonden van Arnold Spoel, zij heeft op de baan van de Haagsche IJsclub zonder eenigen omslag baantjes ge maakt met meisjes van haar leeftijd, zij ging kerstboomen koopen op het Voorhout. Daardoor heeft zij de harten van velen ge wonnen, evenals op de verschillende malen, dat zij de Koningin op reizen door het land vergezelde. In Juni 1914 werd Jan Ligthart op het paleis ontboden om advies te geven over de opvoeding van de Prinses. Zooals men zich zal herinne ren was Jan Ligthart een groot paedagoog en kenner van de kinderziel. Zelf heeft hij onze Prinses nagenoeg geen les gegeven daar hij spoedig is gestorven, doch een onderwijzeres die door Jan Ligthart was gevormd heeft Prinses Juliana het eerste onderwijs gegeven. Bij de opvoeding behoorde ook het leeren fietsen, paardrijden, het bezoeken van tentoon stellingen, vooral die op het gebied van horti cultuur, bijwonen van voordrachten, schouw burg- en bioscoopvoorstelling-en, maar ook ko ken en bakken werden niet vergeten. Prinses Juliana is reeds vroeg in het buiten land geweest, reeds toen Prins Hendrik voor herstel van gezondheid eenige maanden naar Duitschland moest, wat ongeveer vier jaren na de geboorte van Prinses Juliana was. Ook met de weldadigheid, en wat daarmee verband houdt, heeft de Prinses spoedig ken nis gemaakt, kortom haar jeugd is een veelzij dige ontwikkeling geweest, veelal zonnig doch vaak ook moeilijk, beide een gevolg van haar afkomst. Behalve het onderricht van mej. Cohen Stuart, die door Jan Ligthart was gevormd, kreeg de Prinses later les van mevr. A. v d. Reyden—v. d. Hooff. en anderen die een spe ciale taak van de opvoeding op zich hadden genomen. Ook heeft zij viool leeren spelen en kreeg zij gymnastïekondericht Na het lagere onderwijs werd bepaald dat Prinses Juliana het gymnasiale onderwijs zou volgen, wat grootendeels heeft bestaan uit privé-lessen waardoor de gang van zaken werd versneld. Talrijke bekende professoren en andere vooraanstaande figuren in verschillen de takken van wetenschap hebben haar onder wezen De feiten van de laatste jaren zullen alle min of meer duidelijk in de herinnering zijn geb'even rvn 3Dsc>»n April 1927 bereikte Prinses Ju liana Ie -oldens de grondwet vastgestelden leef'Md waarop zij meerderjarig werd. met de daaraan verbonden consequenties als: een eigen hofhouding en advlseprende stem in den Raad van State en dergelijke De Prinses nam van toen af meer en meer representatieve plichten waar. Den roer. Juni van het zeifde jaar werd zij door Ds. We'tei aangenomen als lidmaat der Nederlandsch Hervormde Kerk. Den 31sten Augustus ontving zij het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een zeer belangrijke periode in het leven van de Prinses was haar studietijd aan de Leidsche Universiteit, waar zij geheel opging in het studentenleven. Zij volgde er talrijke colleges, zonder een vast omlijnd plan, maar gericht op wetenschappelijke ontwikkeling en op begrip van beschavingsverschijnselen. Na de beëindiging der studie werd aan een gedenk waardig promotie-diner de gebruikelijke pro- motieprent aan de Jonge doctor uitgereikt. Op 31 Januari 1930 werd haar het eeredocto raat in de lettoren en wijsbegeerte aange boden. Den laatsten tijd doet de Prinses hoe langer hoe meer van zich spreken Men herinnere zich dat zij o.a. presidente was van het inmid dels weder opgeheven Nationaal Crisis Comité. Wat de Koningin-Moeder voor Prinses Ju liana is geweest, is bij het overlijden van Ko ningin Emma meer dan eens gememoreerd. De jongste gebeurtenis in het leven van Prinses Juliana, haar verloving, heeft nu volop de belangstelling van allen die zich nauw verwant voelen met Oranje en ons Konings huis. Bioscooppersoneel dient een request bij den Raad in. Vergadering naar aanleiding van dreigend ontslag bij sluiting der theaters. Maandagmiddag is in café-restaurant Brinkmann het personeel van de vijf Haar- Iemsche bioscopen bijeengekomen om de si tuatie te bespreken, die het gevolg kan zijn van het voorstel van B. en W. de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscopen van 20 op 25 pet. te brengen en de aankondiging van den Bioscoopbond, dat de theaters zullen worden gesloten wanneer de Raad dit voorstel Woensdag in zijn vergadering aanneemt. De heer Hirs, werkzaam bij het Luxor Theater, zette de bedoeling der bijeenkomst uiteen. Wanneer het voorstel door den ge meenteraad wordt aanvaard zullen tengevolge van de sluiting der bioscopen tal van men- schen op straat komen te staan. Daarom was naar spr. aankondigde, het voornemen een request aan den raad te zenden geteekend door alle leden van het bioscooppersoneel. Vervolgens stelde de heer Sloof, werkzaam bij het Frans Hals Theater, de aanwezigen in kennis van het door hem opgestelde request, dat als volgt luidde: Ondergetoekenden, vormend al het perso neel der Haarlemsche Bioscopen, in verga dering bijeen op Maandag 7 September te Haarlem, kennis genomen hebbende van het voorstel van burgemeester en wethouders in zake een verhooging der Vermakelijkheden- belasting van 20 pet. tot 25 pet., nemen de vrijheid uw raad te wijzen op de noodlottige evolgen van een aannemen van bedoeld voor stel. Ondergetoekenden zijn overtuigd: dat het niet mogelijk is voor hun directies nog een rendabel bedrijf te kunnen voeren, wanneer het aantal bezoekers nog meer zal verminderen; dat bij een stijging der entréeprijzen het aantal bezoekers ongetwijfeld zal afnemen; dat bij een niet meer rendeeren der theaters ten gevolge der belastingverhooging de direc ties hun theaters zullen sluiten, aangezien zij zullen worden gesteund door den Ned. Bios coopbond, gelijk zulks ook is geschied in de gemeente Groningen, alwaar een soortgelijk geval aan de orde is geweest. Te uwer nadere informatie zij vermeld, dat de theaters in Groningen een jaar lang gesloten zijn ge weest. In dat geval zou de gemeente instede van een inkomstenvermeerdering van f 25.000, aan inkomsten derven ruim f 102.000; dat bij een sluiting der theaters een belang rijk deel der gemeente-inkomsten zal verloren gaan, vermeerderd met de kosten van een aantal werkloozen. Ondergetoekenden zijn van meening, dat een verhooging der Vermakelijkheidsbelasting een last is, welke zuiver en alleen zal moeten worden opgebracht door de directies en niet zooals in het voorstel van B. en W. staat, door het publiek, dat een zekere mate van wel stand geniet, daargelaten of het bezoeken van een biocsoop wel mag worden aangemerkt als een mate van welstand. Ondergetoekenden zijn teleurgesteld, wan neer B. en W. het als een mate van welstand komende winter wel BETER, doch niet duurder dan andere soorten. NU NOG ZOMERPRIJZEN VOOR HAARD OF HAARDKACHEL Afm. 22/35 2.15 per H.L. 30/50 2.10 15/22 1.85 VOOR CENTRALE VERWARMING. Afm. 50/80 22.per ton 8/15 „14.50 „SEVEN SISTERS" WALES is alléén bij ons verkrijgbaar. MONSTER GRATIS bij ANTHRACIETHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10, Tel. 14164 SPAARNE, bij viaduct. (Adv. Ingez. MedJ aanmerken, wanneer iemand 20 of 45 cent per week uitgeeft voor zijn genoegen. Ondergetoekenden baseeren him bovenge stelde meening op grond van een aantal feiten uit de practijk. Adressanten lichten hun meening met een viertal voorbeelden uit de practijk toe en be sluiten; Moge het uw Raad duidelijk zijn geworden, dat het voor het personeel en voor de gemeente funest zou zijn, indien het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Ondergetoekenden dringen er derhalve met groote klem bij uw Raad op aan, genoemd voorstel niet aan te nemen. Alle aanwezigen gingen hiermee accoord en het werd door zestig personen ondertee- kend. Hierna sprak men nog over de mogelijkheid van het houden van contact, teneinde te ko men tot oprichting van een bond van bios cooppersoneel en hierdoor zekerder te worden van de positie. Een voorloopige contactcommissie is uit de bedrijfsleiders der theaters gevormd. Alliance Israelite Universelle. Beschouwing over' de positie der Joden. De Nederlandsche afdeeling der Alliance Israelite Universelle (Algemeen Israelietisch Verbond) hield haar algemeene jaarverga dering te Utrecht. Na afloop van de behan deling der huishoudelijke aangelegenheden (jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester, rekening en verantwoording, periodieke verkiezingen) hield de voorzitter van het Nederlandsch comité der Alliance, dr. I. H. J. Vos, een beschouwing over „De positie der Joden". Spreker schetste deze als uitermate moei lijk,, ongetwijfeld de moeilijkste, die ooit in de geschiedenis is voorgekomen. De toestand, waarin de Joden verkeeren, is daarom zoo teleurstellend, omdat men op deze reactie niet'was voorbereid, mén waande de beschaving zoover voortgeschreden dat iedere gedachte aan een terugslag be lachelijk scheen. Niettemin is de harde wer kelijkheid daar, om te bewijzen, dat cultuur geen waai'borgen biedt tegen het opkomen van atavistische antipathieën. Natuurlijk ge ven de slechte economische omstandigheden ten deele 'n verklaring hiervoor. Deze stom men bitter en wrevelig en maken sommige menschen ontvankelijk voor gevoelens van afgunst en haat. Hierdoor wordt evenwel slechts een deel van het antisemietisme verklaard, anderzijds kan met deze verklaring niet worden vol staan. De onlusten in Palestina bijv. berusten stellig op andere motieven. De opbouw van het oude Joodsche land botst op de ontwaakte nationalistische sentimenten van de Arabi sche bevolking, die niet beseft, dat de samen leving met een andere semietische groe peering belangrijke voordeelen, ook econo mische, voorc haar meebrengt en die zich dor agitaroren laat opzweepen tot een fana- tieken weerstand tegen de Joodsche immi gratie. Spr. heeft groot vertrouwen in de Engel- sche diplomatie, die, naar zijn overtuiging, de gegeven beloften zal nakomen en er wei in zai slagen de opgezweepte gemoederen te kalmeeren. De belangrijkste oorzaak van het moderne antisemietisme evenwel ligt in de opkome* van het nationaal-socialisme, dat in wezen verschilt van het Italiaansche fascisme, dat een geheel andere geest ademt. Dat fascisme is geen export artikel en heeft zich zuiver bepaald tot een versterking van het nationaal bewustzijn, waarbij het alleen is opgetreden tegen alle vormen van Marxisme en Com munisme. Het nationaal-socialisme vertoont bedui dend meer overeenstemming met het bolsje wisme, dat in wezen en methoden in bijna niets zich daarvan onderscheidt. Het bolsje wisme zoekt het in de verbreiding van een stelsel, het nationaal-socialisme beperkt zich tot bepaalde landen. Het eerste is niet aan grenzen gebonden, het laatste probeert zich te groepeeren om een z.g. Germaansche kern. Opvallend evenwel is de overeenkomst van beide ideologieën, waarbij het nationaal- socialisme het accent op een andere plaats legt, in overeenstemming met de valsche rassenleer, die er den grondslag van heet in wezen evenwel zijn bolsjewisme en natio naal-socialisme beide tegen den godsdienst als zoodanig gericht. Arbeidsvergunning voor Duitsche dienstboden. Zonder deze kan men na 1 October in moeilijkheden komen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling vestigt nogmaals de aandacht erop, dat zij, die buitenlandsche dienstboden in betrekking hebben, uiterlijk 1 October a.s. in het bezit moeten zijn van de daartoe vereischte vergun ning. Zooals reeds meermalen werd medege deeld, hadden de vergunningen reeds voor t September j.l. moeten zijn aangevraagd. Het blijkt echter, dat niet alle aanvragen zijn in gekomen. Hun die de aanvragen nog niet in dienden, wordt daarom in overweging gege ven, daarvoor onverwijld zorg te dragen, om dat zij, die na 30 September 1936 arbeid doen verrichten door buitenlandsche dienstboden, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, in moeilijkheden kunnen geraken en zich aan straf blootstellen. Aanvragen om vergunning dienen te ge schieden op formulieren, welke kosteloos ver krijgbaar zijn bij de arbeidsbeurzen. Deze for mulieren dienen te worden ingevuld en onder- toekend door den werkgever en daarna ge frankeerd te worden toegezonden aan den di recteur voornoemd te 's-Gravenhage, Bezui- denhouscheweg 97. Tevens wordt nogmaals erop gewezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van bui- tenlandsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moeten gaan van een geneeskundige verklaring, dat de aangevraagde vrouwelijke arbeidskracht een goede gezondheid geniet en een van over heidswege verstrekte verklaring, dat zij van goed zedelijk BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagmorgen is door onbekende oor zaak de oude boerderij „De Kreuger" aan den Woltersweg te Hengelo (O.), eigendom van den heer Ter Kuile Cromhoff te Enschedé en bewoond door den lanbouwer L. Nijhoff Ezn., door brand totaal verwoest. Alleen wat huis raad kon worden gered. Schuren en bijgebou wen wist de brandweer te behouden. De familie Nijhoff heeft van vader op zoon ongeveer 150 jaren op de boerderij gewoond. De verzekering dekt de schade. TIEN JAAR GEëlSCHT WEGENS AANZETTING TOT MOORD. Voor het gerechtshof in Den Bosch had zich Maandag in hooger beroep te verantwoorden de twintigjarige tabaksbewerker A. v. d. K. uit Eindhoven. Hij heeft terechtgestaan, omdat hij Anna Stabo heeft aangezet haar man van het leven te berooven. De rechtbank had hem veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, nadat de officier van justitie vijftien jaar had geëischt. Van dit vonnis is thans bevestiging geëischt. Verd. had de 24-jarige Anna S. beloofd, dat hij met haar zou trouwen, wanneer zij haar man zou hebben gedood. Uitspraak 21 September. Het inlaten van zout water. De muggenplaag een gevolg van de verzoeting van het IJselmeer. In het Driemaandelijksch Bericht (van 5 Juli 1936) der Zuiderzeewerken vonden wij het volgende over den toestand van het IJselmeer. Hot gemiddelde peil van het meer week ge durende- het geheele tweede kwartaal van 1936 slechts zeer weinig van het vastgestelde (13 cM. onder N.A.P.) af. De afvoer van den IJsel was meestal iets hooger dan het gemiddelde, doch het overige deel van het waterbezwaar was aan den lagen kant, zoodat de hoeveelheid welke moest wor den geloosd, vrijwel gelijk aan de normale was. In April werd 1,2 milliard M3 water in 95 groep-tijen gespuid; voor Mei zijn deze getallen respectievelijk 1.0 en 69 en voor Juni 0.5 en 34. Gedurende een deel van de verslagperiode, namelijk tot 25 Mei werd door de spuisluizen bij gering verval ook water ingelaten. Deze maatregel die op 16 Maart was ingegaan en die ook in 1935 reeds was genomen, heeft ten doel, jonge paling de zoogenaamde glasaal tjes op het IJselmeer, te brengen. Gedu rende den trektijd, die van Maart tot Mei duurt, nemen deze diertjes elke gelegenheid te baat, om zoet water op te zoeken. Vele kie zen daartoe den weg door de schutsluizen; door het openen van de spuisluizen omstreeks gelijk water, worden millioenen aaltjes op het meer gebracht. De palingvisscherij op het meer is reeds van veel beteekenis. Het is uiteraard moeilijk te voorspellen in hoeverre depalingvangst op den duur de vroegere sei- zoenvisscherij op haring en ansjovis zal kun nen vervangen, doch het is duidelijk, dat het van veel belang is, de palingvisscherij in zoo gunstig mogelijke omstandigheden te bren gen. Dat daardoor groote hoeveelheden water met een hoog zoutgehalte op het meer worden gebracht, levert thans geen bezwaar op. De invloed daarvan op het zoutgehalte van het meerwater is niet zoo groot, dat de bruik baarheid voor inlaten in de omliggende lan den wordt geschaad. Anders wordt dit, wan neer 't meer als prise d'eau voor drinkwater leidingen zal worden gebruikt. Dan is het zaak, de qualiteit van het water zoo hoog op te voeren als mogelijk is. Om te zijner tijd de tegenstrijdige belangen van de visscherij en van de drinkwatervoorziening met elkander te kunnen vereenigen, wordt naar middelen gezocht om gedurende het trekseizoen de jon ge paling in grooten getale op het meer te brengen zonder tegelijkertijd hinderlijke hoe veelheden zout water op het IJsselmeer te brengen. Dit onderzoek wordt in samenwer king uitgevoerd met het Zoölogisch station van°de Ned. Dierkundige vereeniging te Den Helder en met den Dienst der Visscherij-In spectie. Daar de levensgewoonten van de glasaaltjes nog in onvoldoende mate bekend zijn, is door een bioloog begonnen deze ter plaatse te bestudeeren. Eventueele maatregelen zullen eerst na ver dere studie, dus eerst na eenigen tijd kunnen worden overwogen, waartegen geen bezwaar bestaat. Inmiddels is in de lento van dit jaar ten behoeve van den palingtrek, omstreeks 400 millioen M3 ingelaten, zoodat een zeer groote zouthoeveelheid is binnengekomen. Een be trouwbare raming van deze hoeveelheid is niet mogelijk in verband met het feit, dat het inlaten veelal onmiddellijk vóóf of na een sluisgang plaats vond. Men zal moeten den ken aan de orde van grootte en van een mil liard K.G. chloor, dat is evenveel als het nor male chloorbezwaar van het meer over ver scheidene maanden. Bij vergelijking van de resultaten van de op neming van het zoutgehalte van half Mei blad III) met die van de tocht van eind Febr., dus vóór het inlaten (blad I van het Bericht van April 1936) valt het dan ook op, dat het noordelijk deel van het meer zouter is gewor den. Deze verzouting wordt echter overtroffen door de vermindering van het zoutgehalte in de kom. zoodat het gemiddelde chloorgehalte van 390 tot 340 milligram per liter afnam. De ze gang van zaken moet als zeer bevredigend worden beschouwd. Het relatief zoute gebied in het zuid-wes telijk deel van de kom, dat sinds het najaar van 1935 had standgehouden, is thans in sterke mate aangetast. Waarschijnlijk is de oorzaak hiervan het veel vuldig voorkomen van wind uit noordelijke richtingen, waardoor het IJsselwater langs het ondiepe gebied voor de Geldersche kust naar het zuid-westen is gedreven en verder door den tegenstroom, die in dergelijke ge vallen in het diepere water (de kuil van Mar ken) optreedt, naar het Noorden werd ge voerd. Als een gevolg van de verzoeting van het IJsselmeer kan nog warden beschouwd de muggenplaag, die vooral op den afsluitdijk is opgetreden, maar die ook elders werd waar genomen. Het betreft hier een geval van ver breken van het biologisch evenwicht. Wanneer dit evenwicht wordt hersteld door een sterke vermeerdering van de visch, die zich met muggenlarven voedt, zou dat uit het oogpunt var de visscherij zijn toe te juichen. Een ander gevolg van de ontzilting is de uit breiding van het aantal waterplanten in het oostelijk deel van de kom. Prinses Juliana temidden der koninklijke familie, van wie inmiddels koningin Emma en prins Hendrik overleden zijn. RACE-ONGELUK IN IERLAND EISCHT VELE SLACHTOFFERS. Het ongeluk, dat Zaterdag gebeurd is tij dens de internationale race om den touris- tentrofee bij Belfast is nog ernstiger gebleken, dan eerst was gemeld. Maandag is n.l. het achtste slachtoffer overleden, terwijl zich nog eenigen van de 24 gewonden in kritieken toe stand bevinden. J. LENS OVERLEDEN. In het Roode-Kruisziekenhuïs te 's-Gra venhage is Maandag overleden in den leeftijd van 59 jaar de heer J. Lens, hoofd der Prins Willemschool der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage. De thans overledene was een bekende figuur op het gebied van het Chris telijk Onderwijs in Nederland. Hij trad veel op in examen-commissies, stichtte het (thans opgeheven) periodiek „Ons Tijdschrift" en deed ook veei voor het Nederlandsch Jonge lingsverbond. Hij was eindredacteur van het weekblad „De school met den Bijbel" en maakte indertijd naam door de samenstelling van het gedenkboek „Van strijd en zegen", dat hij schreef ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6